PDA

View Full Version : Διώξεις ετοιμάζει η τουρκική Δικαιοσύνη για τη «συγγνώμη» στους Αρμενίους


riko46
09-01-2009, 20:38
Διώξεις ετοιμάζει η τουρκική Δικαιοσύνη για τη «συγγνώμη» στους Αρμενίους
http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/973992_b.jpg


Στο ψήφισμα δεν αναφέρεται ο όρος γενοκτονία και αντ' αυτού περιγράφονται οι σφαγές ως «μεγάλη καταστροφή»Κωνσταντινούπολη
Τούρκος εισαγγελέας διέταξε τη διενέργεια έρευνας που μπορεί να οδηγήσει στην άσκηση ποινικών διώξεων σε βάρος των συντακτών του διαδικτυακού ψηφίσματος με το οποίο ζητείται συγγνώμη από τους Αρμενίους για τα γεγονότα του 1915.
Ο εισαγγελέας της Αγκυρας διερευνά αν οι ακαδημαϊκοί και οι διανοούμενοι που συνέταξαν το ψήφισμα παραβιάζουν το άρθρο 301 του τουρκικού Ποινικού Κώδικα, το οποίο ποινικοποιεί την προσβολή του τουρκισμού.
Ομάδα Τούρκων ακαδημαϊκών και διανοούμενων ξεκίνησε το Δεκέμβριο εκστρατεία συλλογής υπογραφών μέσω Διαδικτύου για κείμενο με το οποίο ζητείται συγγνώμη από τους Αρμενίους για τις σφαγές του Α' Παγκοσμίου Πολέμου.
Στο ψήφισμα δεν αναφέρεται ο όρος γενοκτονία και αντ' αυτού περιγράφονται οι σφαγές ως «μεγάλη καταστροφή».
Η πρωτοβουλία ανήκει στους καθηγητές Πανεπιστημίου Αχμέτ Ινσέλ, Τζενγκίζ Ακτάρ και Μπασκίν Οράν.
Η Τουρκία αρνείται να αποδεχθεί ως γενοκτονία τους θανάτους 1,5 εκατομμυρίου Αρμενίων τις τελευταίες ημέρες της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
Ο πρωθυπουργός Ταγίπ Ερντογάν και η αντιπολίτευση έχουν αντιδράσει έντονα στην εκστρατεία συλλογής υπογραφών για τη συγγνώμη στους Αρμενίους, ενώ στη διογκούμενη διαμάχη έχει παρέμβει και ο τουρκικός στρατός.
Υπό το βάρος διαρκούς ευρωπαϊκής πίεσης -και με αλλεπάλληλες καθυστερήσεις- η Τουρκία προχώρησε πέρυσι σε μεταρρύθμιση του Αρθρου 301, καθιστώντας υποχρεωτική την έγκριση του υπουργού Δικαιοσύνης για να προχωρήσει η όποια δικαστική υπόθεση.
Ωστόσο, η καταδίκη εξακολουθεί να επισείει ποινή κάθειρξης.
Newsroom ΔΟΛ

skippybi
09-01-2009, 21:03
οκόσμος το έχει τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι...ΝεύραΝεύραΝεύρα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-01-2009, 21:55
.
.
.
.Στο ψήφισμα δεν αναφέρεται ο όρος γενοκτονία και αντ' αυτού περιγράφονται οι σφαγές ως «μεγάλη καταστροφή».

.
.
.





Μα δεν ήταν σφαγή ....:hmmm:



Οι Αρμένιοι,

παραπατούσαν κ έπεφταν κατά λάθος

πάνω στις λόγχες των Τούρκων .....Νεύρα

Bmwnek
09-01-2009, 22:54
Παιδιά, αυτοί πάνε πάντα ενωμένοι σε τέτοια θέματα και με της πλάτες τον συμμάχων τους, συνήθως παίρνουν αυτό που θέλουν.

Arkas
09-01-2009, 23:14
Δυστυχώς, με όλες αυτές τις κινήσεις της Άγκυρας, απομακρύνεται όλο και περισσότερο ο Ευρωπαϊκός προσανατολισμός της Τουρκίας. Και αυτό πιστεύω, είναι σε βάρος όλων μας.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-01-2009, 23:38
Παιδιά, αυτοί πάνε πάντα ενωμένοι σε τέτοια θέματα και με της πλάτες τον συμμάχων τους, συνήθως παίρνουν αυτό που θέλουν.






Είναι αλήθεια Νεκτάριε ...

Και τ' αποτελέσματα της ψηφοφορίας αν δεις,

είναι απογοητευτηκά .....:(:(:(:(


80% ΚΑΤΑ της γεννοκτονίας κ μόνο το 20% υπέρ ...:oοοοoh::oοοοoh:

Dionisis
10-01-2009, 01:12
Ο τουρκος..... τουρκος ηταν...... τουρκος ειναι ......και τουρκος θα μεινει......
(συγνωμη που δεν βαζω κεφαλαιο στην λεξη τουρκος ....αλλα τα μεγαλα Τ μου τελειωσαν)Νεύρα

Bmwnek
10-01-2009, 01:21
Ο τουρκος..... τουρκος ηταν...... τουρκος ειναι ......και τουρκος θα μεινει......
(συγνωμη που δεν βαζω κεφαλαιο στην λεξη τουρκος ....αλλα τα μεγαλα Τ μου τελειωσαν)Νεύρα

Διονύση, θα διαφωνήσω ελαφρός,...με τον λαό δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα και να ξέρεις οτι στην πλειοψηφία τους δεν είναι κακοί,...αυτοί οι καραγκιόζηδες οι πολιτικοί και οι στρατηγοί τους τα κάνουν όλα και μια μικρή ομάδα φανατικών(οι γκρίζοι λύκοι). Όλοι οι φίλοι μου και οι γνωστοί μου που έχουν πάει Τουρκία μου μίλησαν με τα καλύτερα λόγια για τη συμπεριφορά τους απέναντί τους. Και μη μου πει κανείς οτι από συμφέρων το κάνουν λόγο τουρισμού,...ρε παιδιά, όταν αισθάνεσαι μίσος για κάτι δε μπορεί να κρυφτεί.

Dionisis
10-01-2009, 01:35
Σεβαστη η γνωμη σου Νεκταριε.......

NNN
10-01-2009, 17:32
Δυστυχώς, με όλες αυτές τις κινήσεις της Άγκυρας, απομακρύνεται όλο και περισσότερο ο Ευρωπαϊκός προσανατολισμός της Τουρκίας. Και αυτό πιστεύω, είναι σε βάρος όλων μας.

Όλη η ΕΕ, (μαζί και η Ελλάδα) αλλά και η ίδια η Τουρκία, ξέρουν ότι η Τουρκία δεν πρόκειται να γίνει μέλος της ΕΕ ούτε σε 10-15 χρόνια. Το γιατί νομίζω είναι προφανές ....

Διονύση, θα διαφωνήσω ελαφρός,...με τον λαό δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα και να ξέρεις οτι στην πλειοψηφία τους δεν είναι κακοί,...αυτοί οι καραγκιόζηδες οι πολιτικοί και οι στρατηγοί τους τα κάνουν όλα και μια μικρή ομάδα φανατικών(οι γκρίζοι λύκοι). Όλοι οι φίλοι μου και οι γνωστοί μου που έχουν πάει Τουρκία μου μίλησαν με τα καλύτερα λόγια για τη συμπεριφορά τους απέναντί τους. Και μη μου πει κανείς οτι από συμφέρων το κάνουν λόγο τουρισμού,...ρε παιδιά, όταν αισθάνεσαι μίσος για κάτι δε μπορεί να κρυφτεί.

Όντως, ο απλός λαός σε γενικές γραμμές δεν είναι κακός. Εχω πολλούς φίλους Έλληνες που έχουν ζήσει στην Τουρκία για πολύ (πάνω από 2-3 χρόνια) και όλοι (και οι οικογένειες τους) ήταν κατενθουσιασμένοι με την ζωή που έκαναν εκεί !!!


Αλλά μιάς και πιάσαμε το θέμα τουρκία διαβάστε τι γράφουν οι εφημερίδες σήμερα και θα καταλάβετε καλύτερα τι είναι η Τουρκία (πολιτικοί-στρατός)
αλλά κυριως ΤΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ !!!!!
(Ένα παράδειγμα από τον Κόσμο του Επενδυτή (http://www.army.gr/dimosieuseis/hmerisios/imerisiosfiles/20090110/32.jpg))

ckalfas
11-01-2009, 11:37
Ρε παιδιά, δεν νομίζετε ότι είναι λίγο απλουστευμένη η ρήση: Ο λαός δεν φταίει σε τίποτα, όλα τα κάνουν οι πολιτικοί.
Ωραία, να συμφωνήσω ότι όλα ενορχηστρώνονται από τους πολιτικούς, αλλά και από τον στρατό, με την σύμπραξη και την συνενοχή του λαού.
Τους Αρμένιους και τους Πόντιους ποιος τους σκότωσε; Οι πολιτικοί;
Τον Ελληνισμό της Ιωνίας; Τον Ισσάκ Σολωμού στην Κύπρο; Οι πολιτικοί;
Γενικά, ψάξτε στην Ιστορία και βρείτε τι πρόσφερε αυτός ο αξιαγάπητος και φιλόξενος λαός στον Πολιτισμό! Μπορεί να έβαλε ένα μικρό λιθαράκι, αλλά εκεί που προσέφερε ογκόλιθο είναι στην Βαρβαρότητα. Όποτε κατέφευγαν οι καταστάσεις στην Βαρβαρότητα ο Τούρκος πάντοτε έβγαινε νικητής!
Συγνώμη, δεν τα λέω εγώ αυτά... Η Ιστορία τα λέει...

Bmwnek
12-01-2009, 01:30
Ρε παιδιά, δεν νομίζετε ότι είναι λίγο απλουστευμένη η ρήση: Ο λαός δεν φταίει σε τίποτα, όλα τα κάνουν οι πολιτικοί.
Ωραία, να συμφωνήσω ότι όλα ενορχηστρώνονται από τους πολιτικούς, αλλά και από τον στρατό, ..........................
Τους Αρμένιους και τους Πόντιους ποιος τους σκότωσε; Οι πολιτικοί;
Τον Ελληνισμό της Ιωνίας; Τον Ισσάκ Σολωμού στην Κύπρο; Οι πολιτικοί;
Η Ιστορία τα λέει...


Νομίζω πως συμφωνούμε στην αρχή, αλλά μετά με μπέρδεψες.
Για να καταλάβω λίγο το σκεπτικό σου, η ιστορία λέει πως ο λαός της Τουρκίας κατάσφαξε τους Έλληνες, τους Αρμένιους και τους Πόντιους;
Ωραία,..πες πως έχεις δίκιο, γιατί μπορεί να το λέει έτσι η ιστορία μας.
Η ιστορία λέει πως ο λαός της Τουρκίας έκανε τη σφαγή, ή ο στρατός της που έπαιρνε εντολές από πολιτικούς και Στρατηγούς;
Πες και πάλι πως έχεις δίκιο.
Γιατί για κάτι που έγινε πριν τόσα χρόνια, να πρέπει να καταδικάσω τη νέα γενιά που είναι τόσο κοντά σε απόψεις με μας;;;
Εάν είναι έτσι να θυμηθούμε πάλι την αντίσταση και να αρχίζουμε να σφαζόμαστε αδέλφια με αδέλφια με τα κονσερβοκούτια...
Για 500, 1000, 10.000 φανατικούς δεν καταδικάζω έναν λαό.
Τέλος πάντων, αυτά δεν τα λέω για να αλλάξω σε κανέναν τη γνώμη που έχει για τον Α ή τον Β λόγο,...είναι απλά η γνώμη μου και μου αρέσει να την συζητάω...

Εντελώς φιλικά και χωρίς διάθεση διαξιφισμών...
Νεκτάριος

ckalfas
12-01-2009, 16:44
Νεκτάριε, αν θέλεις να πεις με λίγα λόγια πως η νέα γενιά έχει αλλάξει μυαλά και ότι σε περίπτωση έντασης ή πολέμου πολεμήσει σαν τους Ιταλούς το 1940 (στην καλύτερη των περιπτώσεων...), τότε συγνώμη!
Απλά, οι Έλληνες έχουμε την κακιά συνήθεια να ξεχνάμε!

Bmwnek
12-01-2009, 18:39
Νεκτάριε, αν θέλεις να πεις με λίγα λόγια πως η νέα γενιά έχει αλλάξει μυαλά και ότι σε περίπτωση έντασης ή πολέμου πολεμήσει σαν τους Ιταλούς το 1940 (στην καλύτερη των περιπτώσεων...), τότε συγνώμη!
Απλά, οι Έλληνες έχουμε την κακιά συνήθεια να ξεχνάμε!

Δεν έχεις άδικο οτι ξεχνάμε,...θυμάμαι τι έμαθα στο σχολείο για τους πολέμους και τις εθνικές επετείους μας( η ιστορία ήταν το αγαπημένο μου μάθημα).
Ομολογώ πως παθαίνω κάτι όταν σε κάθε Εθνική επέτειο βγαίνουν με τις κάμερες και ρωτάνε τα νέα παιδιά, τι γιορτάζουμε; και αυτά κοιτάνε σαν χαζά, λες και τους μιλάνε κινέζικα.
Δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει τα βιβλία της ιστορίας, ή αν έχει αλλάξει ο τρόπος διδασκαλίας, το θέμα είναι πως τα περισσότερα παιδιά δεν γνωρίζουν.
Βέβαια και εγώ που νομίζω οτι γνωρίζω, μου αρέσει να είμαι διαλλακτικός και να πιστεύω πως τα πράγματα έχουν αλλάξει από τότε,...ποτέ δεν μου άρεσε ο φανατισμός,... ούτε ο εθνικιστικός, ούτε ο θρησκευτικός!

Υ.Γ Αν γίνει πόλεμος, εμένα θα με καλέσουν που είμαι πολύτεκνος; :D