PDA

View Full Version : Σε νησί...τι κάνουμε με σκουριά ?


Major_Goose
18-08-2009, 11:17
Έτσι για να χουμε καλό ρώτημα, επειδή το adve το χω μόλις 3 μήνες (ουτε καν 3 ) τα άλλα τα παιδιά που έχουν την μηχανή σε νησιά , πως τα πάνε με σκουριές ,πως τις αντιμετωπίζουν ? Τι συμπεριφορά έχει η μηχανή στο θέμα σκουριά ?

Έχετε κανένα τρόπο εκτός του θέματος κλειστό πάρκινγκ και τακτικά πλυσίματα με γλυκό νερό να φεύγουν τα αλάτια ?

Γιατί με έχει πιάσει το άγχος απο τώρα :yz:yz

mjtir
18-08-2009, 11:29
Τα Αγγλονια που ειναι και μετρ της σκουριας ,αντιμετωπιζουν το θεμα με συχνα πλυσιματα με κρυο νερο και με την εφαρμογη του παρακατω προιοντως

http://www.acf-50.co.uk/ (http://www.acf-50.co.uk/)/ (http://www.nippynormans.com/ACF-50-ANTI-CORROSION-SPRAY-369g-aerosol-TWIN-PACK/productinfo/WWA-ACF50-AX2/)

Πιθανως το ιδιο η αντιστοιχο πρεπει να παιζει και στην Ελλαδα .

Μην αγχωνεσαι .

arisxios
18-08-2009, 11:31
Και σαπουνά κι με κερί παίζει !!

Major_Goose
18-08-2009, 12:24
οκ ευχαριστώ για την ψυχολογική στήριξη ! θα αναζητήσω και τα σχετικά προιόντα ! Και αμα σκάσει και κανα άλλο τιπ ......ευπρόσδεκτο !:)

Και σαπουνά κι με κερί παίζει

το κερί σβηστό υποθέτω !!:sm7::sm7::sm7:

Arkas
19-08-2009, 12:15
Και μια κουκουλίτσα, δεν βλάπτει...;)

georgekostas
19-08-2009, 12:53
Και μια κουκουλίτσα, δεν βλάπτει...;)

+1200

JOHN-X
19-08-2009, 12:56
Τα Αγγλονια που ειναι και μετρ της σκουριας ,αντιμετωπιζουν το θεμα με συχνα πλυσιματα με κρυο νερο και με την εφαρμογη του παρακατω προιοντως

http://www.acf-50.co.uk// (http://www.nippynormans.com/ACF-50-ANTI-CORROSION-SPRAY-369g-aerosol-TWIN-PACK/productinfo/WWA-ACF50-AX2/)

Πιθανως το ιδιο η αντιστοιχο πρεπει να παιζει και στην Ελλαδα .

Μην αγχωνεσαι .



Πολύ καλό φαίνεται:DΠου πουλιέται στην Ελλάδα;;;;:confused:

Major_Goose
19-08-2009, 18:32
Και μια κουκουλίτσα, δεν βλάπτει...;)

Κουκουλίτσα της έχω αλλά της φτιάχνω και γκαρσονιέρα πριβέ ...Σύντομα φωτό

soter3gm
19-08-2009, 21:38
Φίλος που μένει μόνιμα σε νησί, λέει πως δε παλεύετε η σκουριά με τίποτα. Συχνό μπάνιο με γλυκό νερό σιλικόνη μπόλικη και κουκούλα, αλλά!! τα στίγματα τα βλέπει που και που :yz

eolos
19-08-2009, 23:20
Φίλε, επειδή μένω σε νησί και ξέρω απο καλή σκουριά, η γνώμη μου είναι η εξής.
Κουκούλα όσο μπορείς, και αραιά τα πλυσίματα.Μόνο οταν νομίζεις οτι έφαγε υγρασία πολύ, θάλασσα, ή όταν έχει πολύ σκόνη.
Μάλλον στα νησιά το πλύσιμο επιταχύνει την οξείδωση.
Ίσως γιατί σε μέρη που δεν στεγνώνει γρήγορα, κολλάει το αλάτι της υγρασίας του περιβάλλοντος.(Στα νησιά η υγρασία που έχουμε έχει πάντα αλάτι).
Το έχω σπουδάσει χρόνια το θέμα με αυτοκίνητα, μηχανάκια κλπ.
Αυτό μου το είπαν κι άλλοι που το διαπιστώσανε.
Όχι συχνά πλυσίματα.

arisxios
20-08-2009, 09:07
Φίλε, επειδή μένω σε νησί και ξέρω απο καλή σκουριά, η γνώμη μου είναι η εξής.
Κουκούλα όσο μπορείς, και αραιά τα πλυσίματα.Μόνο οταν νομίζεις οτι έφαγε υγρασία πολύ, θάλασσα, ή όταν έχει πολύ σκόνη.
Μάλλον στα νησιά το πλύσιμο επιταχύνει την οξείδωση.
Ίσως γιατί σε μέρη που δεν στεγνώνει γρήγορα, κολλάει το αλάτι της υγρασίας του περιβάλλοντος.(Στα νησιά η υγρασία που έχουμε έχει πάντα αλάτι).
Το έχω σπουδάσει χρόνια το θέμα με αυτοκίνητα, μηχανάκια κλπ.
Αυτό μου το είπαν κι άλλοι που το διαπιστώσανε.
Όχι συχνά πλυσίματα.




Και η υγρασία έχει αρκετό αλάτι αλλά και το νερό γενικά στα νησιά έχει και αυτό αρκετό αλάτι :hmmm:

arisxios
20-08-2009, 09:07
οκ ευχαριστώ για την ψυχολογική στήριξη ! θα αναζητήσω και τα σχετικά προιόντα ! Και αμα σκάσει και κανα άλλο τιπ ......ευπρόσδεκτο !:)



το κερί σβηστό υποθέτω !!:sm7::sm7::sm7:



:sm3::sm3::sm3:

Major_Goose
20-08-2009, 10:24
Παιδιά όντως αυτό με την υγρασία και τον αέρα που μεταφέρει αλάτι είναι τρομερό. Το σπίτι μου εδώ στο νησί είναι σε υψόμετρο 155 μέτρα πάνω απο την θάλασσα. Παρόλα αυτά παρατηρώ με τον συνεχόμενο αέρα όλο τον Αυγουστό, ότι πέρα απο αυτή την λεπτή αμμώδη σκόνη που κολλάει η μηχανή υπάρχουν και εμφανή ψήγματα αλατιού . Και δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς ... καταδίκη ..τι να κάνεις :yz:yz

boxer-1200
20-08-2009, 10:42
Οι προστατευτικές αλοιφες με κερί νομίζω οτι θα βοηθήσουν την κατάσταση.:)

arisxios
20-08-2009, 12:53
Οι προστατευτικές αλοιφες με κερί νομίζω οτι θα βοηθήσουν την κατάσταση.:)


Και εγώ συμφωνώ !!:sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-08-2009, 06:45
Οι προστατευτικές αλοιφες με κερί νομίζω οτι θα βοηθήσουν την κατάσταση.:)


Και εγώ συμφωνώ !!:sm8:




Κι εγώ συμφωνώ !!:sm8:

Major_Goose
21-08-2009, 12:17
καμμιά πρόταση συγκεκριμένη /

eolos
22-08-2009, 08:40
Ένας φίλος με ένα XT που το πρόσεχε πολύ, χρησιμοποιούσε quicksilver, αυτό που περνάν τις εξωλέμβιες για προστασία.(φώτο).

Πέρναγε τα πάντα, κινητήρα, πλάστικά, σκελετό, τα πάντα.(εκτός απο αλυσίδα-γρανάζια εννοείται).

Ήταν πολύ ευχαριστημένος και απ' ότι μου έλεγε, πιάνει μια σκληρή πολύ ψιλή κρούστα που δεν αφήνει τίποτα να κολλήσει στο μέταλλο.

Δέν θυμάμαι καλά άν το σκουπίζεις μετά αλλά νομίζω οτι μου είχε πεί οτι δεν το σκουπίζεις καθόλου ή μόνο τα πλαστικά, δεν θυμάμαι καλά. Άν τον βρώ θα τον ρωτήσω.(Έχει κολλημένες οδηγίες επάνω στην συσκευασία).

Αυτό που θυμάμαι οτι μου είπε, είναι οτι αργεί να στεγνώσει και για μία τουλάχιστον μέρα δεν πέρνεις τη μηχανή.(Το καταλαβαίνεις γιατί κολλάει).

Το πέρναγε κάθε 6 μήνες αν θυμάμαι καλά.Πάντως η μηχανή του πράγματι γυάλιζε.

Το αγόρασα κι εγώ αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.Ακόμα υπάρχει κλειστό αλλά ξεκόλλησαν οι οδηγίες να διάβαζα να σου πώ.

Major_Goose
22-08-2009, 10:09
Φιλε Αιολε να σαι καλά , βεβαι στην Ιο δεν έχω τύχη και επιλογή για το συγκςεκριμένο ή άλλα εξειδικευμένα προιόντα αλλά θα το αναζητήσω μέσω της ταχυδρομικής οδού και ονλαιν παραγγελίας .

arisxios
22-08-2009, 10:15
Ένας φίλος με ένα XT που το πρόσεχε πολύ, χρησιμοποιούσε quicksilver, αυτό που περνάν τις εξωλέμβιες για προστασία.(φώτο).

Πέρναγε τα πάντα, κινητήρα, πλάστικά, σκελετό, τα πάντα.(εκτός απο αλυσίδα-γρανάζια εννοείται).

Ήταν πολύ ευχαριστημένος και απ' ότι μου έλεγε, πιάνει μια σκληρή πολύ ψιλή κρούστα που δεν αφήνει τίποτα να κολλήσει στο μέταλλο.

Δέν θυμάμαι καλά άν το σκουπίζεις μετά αλλά νομίζω οτι μου είχε πεί οτι δεν το σκουπίζεις καθόλου ή μόνο τα πλαστικά, δεν θυμάμαι καλά. Άν τον βρώ θα τον ρωτήσω.(Έχει κολλημένες οδηγίες επάνω στην συσκευασία).

Αυτό που θυμάμαι οτι μου είπε, είναι οτι αργεί να στεγνώσει και για μία τουλάχιστον μέρα δεν πέρνεις τη μηχανή.(Το καταλαβαίνεις γιατί κολλάει).

Το πέρναγε κάθε 6 μήνες αν θυμάμαι καλά.Πάντως η μηχανή του πράγματι γυάλιζε.

Το αγόρασα κι εγώ αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.Ακόμα υπάρχει κλειστό αλλά ξεκόλλησαν οι οδηγίες να διάβαζα να σου πώ.




:sm8::sm8::sm8:

Major_Goose
22-08-2009, 10:26
εκανα ήδη μια πρώτη διαδικτυακή αναζήτηση , αλλά δεν βρήκα κάπου να πωλείται ονλαιν, θα πρέπει να τελεφωνάρω καναν "φουσκωτό" να με διαφωτίσει ..


Φουσκωτό όχι του "αγαπούλα" βέβαια αλλα με φουσκωτό σκάφος !!!:sm7::sm7::sm7:

arisxios
22-08-2009, 10:29
εκανα ήδη μια πρώτη διαδικτυακή αναζήτηση , αλλά δεν βρήκα κάπου να πωλείται ονλαιν, θα πρέπει να τελεφωνάρω καναν "φουσκωτό" να με διαφωτίσει ..


Φουσκωτό όχι του "αγαπούλα" βέβαια αλλ΄αμε φουσκωτό σκάφος !!!:sm7::sm7::sm7:

:sm7::sm7::sm7::sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-08-2009, 11:36
εκανα ήδη μια πρώτη διαδικτυακή αναζήτηση , αλλά δεν βρήκα κάπου να πωλείται ονλαιν,

θα πρέπει να τελεφωνάρω καναν "φουσκωτό" να με διαφωτίσει ..


Φουσκωτό όχι του "αγαπούλα" βέβαια αλλα με φουσκωτό σκάφος !!!



...τηλεφώνησε σ' αυτόν .....

Είναι αρκετά "φουσκωτός" ......:D





http://i429.photobucket.com/albums/qq16/gsforum/Foto/KEFALONIA%20JUL-09/bd121c7f.jpg






.

Major_Goose
22-08-2009, 13:16
...τηλεφώνησε σ' αυτόν .....

Είναι αρκετά "φουσκωτός" ......:D





http://i429.photobucket.com/albums/qq16/gsforum/Foto/KEFALONIA%20JUL-09/bd121c7f.jpg







Λες να χει το σπρέι ο φίλος μας εκτός αποο το έξτρα φούσκωμα ?:sm7::sm7::sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-08-2009, 13:55
Λες να χει το σπρέι ο φίλος μας εκτός αποο το έξτρα φούσκωμα ?


Το σπρέι της quicksilver,

το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ εδώ και 10-12 χρόνια ....;)

Μου έχει κρατήσει την βοηθητική εξωλέμβια, σαν καινούρια ....

Είναι πολύ καλό, αλλά φοβάμαι πως δεν κάνει για μοτό ...:(

Αφήνει μια "κρούστα" προστασίας,

που με τον καιρό κιτρινίζει .....:(

Αυτό συμβαίνει βέβαια στην δική μου περίπτωση ...

Ίσως να υπάρχει κ κάποιο προϊόν ΚΑΙ για μοτό ....




.

Major_Goose
22-08-2009, 14:01
που με τον καιρό κιτρινίζει .....:(



χμμμμμμμμμμμμμ τώρα με έβαλες σε σκέψεις . Αν και βέβαια κίτρινη έιναι η δική μου !!!!!:sm7::sm7::sm7::sm7:

eolos
22-08-2009, 14:08
Φιλε Αιολε να σαι καλά , βεβαι στην Ιο δεν έχω τύχη και επιλογή για το συγκςεκριμένο ή άλλα εξειδικευμένα προιόντα αλλά θα το αναζητήσω μέσω της ταχυδρομικής οδού και ονλαιν παραγγελίας .

No prob.
Συμβουλή μου είναι να κοιτάξεις να βρείς κανέναν επίσημο αντιπρόσωπο της εταιρίας ή καποιον που ξέρει και ρώτα τον για την χρήση.
Και επίσης, δες πού χρησιμοποιείται στις εξωλέμβιες. Τα πλαστικά, όπως και τα μεταλικά μέρη, λογικά θα είναι τα ίδια με των μοτοσυκλετών.