PDA

View Full Version : service για την BMW μας...?


paros
20-08-2009, 16:40
Γεια χαρά σε όλους παιδιά!!!
Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω σχετικά με ποιόν από τους επίσημους αντιπροσώπους της BMW HELLAS προτείνετε για την moto μου.Για αρκετά χρόνια πήγαινα στον ΒΑΓΙΑΝΕΛΛΗ και τα τελευταία 1-2 χρόνια στην MOTOGENESIS-Μιχαλακοπούλου από τους οποίους δεν είμαι ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση-ενημέρωση-παροχές. Άκουσα ότι ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ στον Γέρακα είναι ο ''κορυφαίος'' σε όλα (εξυπηρέτηση,τεχνικό προσωπικό,ενημέρωση κλπ). Τι λέτε εσείς? να τον δοκιμάσω?

georgekostas
20-08-2009, 17:12
Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον τελευταιο.Περνα και απο τα νεα μελη να σε καλωσορισουμε και επισημως!!!

mjtir
20-08-2009, 17:17
Δεν εχω παραπονο .

Βεβαια εχοντας μεγαλο ογκο δουλειας να εισαι ετοιμος για μακρινα ραντεβου και αρκετη υπομομη. Δουλευουν full 5-6 μηχανικοι ταυτοχρονα.

Εχω καλη γνωμη για 2-3 απο αυτους αλλα ποτε δεν ξερεις που θα πεσεις εκτος και αν εισαι <<παλιος>>

ΥΓ. Σημα κατατεθεν του καταστηματος ο Αντωνης που ειναι ο τελευταιος που θα ακουσει-οδηγησει την Μηχανη (για οτι μπορει να σημαινει αυτο).

soter3gm
20-08-2009, 17:24
Κατ'εμέ ίσος είναι ο καλλίτερος μηχανικός εν Ελλάδι.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-08-2009, 06:42
Σε όλα τα εξουσιοδοτημένα service,

γίνεται σοβαρή κ υπεύθυνη δουλειά !

Από κει κ πέρα,

είναι δική σου η απόφαση,

για το ποιό θα επιλέξεις .....

Πολλές φορές για κάποιον,

ένας γιατρός είναι "Θεός" ...

Για κάποιον άλλον - ο ίδιος γιατρός - είναι χασάπης .....;)





.

riko46
21-08-2009, 07:50
Πολλές φορές για κάποιον,

ένας γιατρός είναι "Θεός" ...

Για κάποιον άλλον - ο ίδιος γιατρός - είναι χασάπης .....;)





.

Τι είπες τώρα :sm7:έγραψες,

πάντως το θέμα είναι ότι ο καθένας υπάρχει και κάνει τι δουλειά του, τώρα η επιλογή είναι καθαρά δική σου.:cool:

Arkas
21-08-2009, 10:36
Φίλε Jack, όποιο εξουσιοδοτημένο τελικά και εάν επιλέξεις, προσπάθησε να χτίσεις μια σχέση αμοιβαίας εμπιστοσύνης. Μην βγάλεις αμέσως συμπεράσματα (από το πρώτο ραντεβού) αλλά δώσε λίγο χρόνο να σε μάθουν και να τους μάθεις.

Σίγουρα, στα εξουσιοδοτημένα δεν πάμε για να δημιουργήσουμε διαπροσωπικές σχέσεις. Πηγαίνουμε για να περιποιηθούμε ή να επισκευάσουμε την καλή μας. Αλλά όπως σε όλους τους τομείς, έτσι κι' εδώ ο ανθρώπινος παράγων παίζει τον πρωταρχικό ρόλο!;)

ntinopoulos
21-08-2009, 12:03
Φίλε Jack, όποιο εξουσιοδοτημένο τελικά και εάν επιλέξεις, προσπάθησε να χτίσεις μια σχέση αμοιβαίας εμπιστοσύνης. Μην βγάλεις αμέσως συμπεράσματα (από το πρώτο ραντεβού) αλλά δώσε λίγο χρόνο να σε μάθουν και να τους μάθεις.

Σίγουρα, στα εξουσιοδοτημένα δεν πάμε για να δημιουργήσουμε διαπροσωπικές σχέσεις. Πηγαίνουμε για να περιποιηθούμε ή να επισκευάσουμε την καλή μας. Αλλά όπως σε όλους τους τομείς, έτσι κι' εδώ ο ανθρώπινος παράγων παίζει τον πρωταρχικό ρόλο!;)
ετσι!:)

mjtir
21-08-2009, 13:22
Η προσωπικη σχεση ειναι το Α και το Ω , συμφωνω απολυτα και εγω .

ΕΙναι σηματικο για μενα να μπορω να παρακολουθω τις εργασιες που γινονται στην καλη μου και ετσι να βγαζω και τα συμπερασματα μου.

Δεν ξερω αν αυτο γινεται σε ολα τα εξουσιοδοτημενα .

Επισης πιστευω οτι καλοι μηχανικοι BMW υπαρχουν σε πολλα συνεργεια πλεον , ομως η αξιοπιστια των εργασιων ειναι αλλο θεμα ...

paros
21-08-2009, 15:28
Οκ παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ, να είστε καλά!;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-08-2009, 15:42
Οκ παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ, να είστε καλά!;)


Ότι κ να επιλέξεις,

καλή επιτυχία ....(πες μας αν θες κ τις εντυπώσεις σου):)







Πέρνα από τα "Νέα μέλη",

να σε καλωσορίσουμε ΚΑΙ επισήμως ....;)



.

vpentza
26-08-2009, 15:11
Εμενα με εχουν πάρει 2 φορες απο τη ΒΜW, το τμημα πελατων, τη πρωτη φορα φορα δεν ειχα θεματα, τη δευτερη αλλαζοντας συνεργειο ειχα παρα πολλά, τους τα ειπα αλλα εγω σε αυτους δεν ξαναπάω....
Μακαρι να ηξερα αν εβαλαν χέρι σε αυτους που νομιζουν οτι οι μηχανές μας είναι μηχανες του καφε σε σειρα παραγωγής στα βαθη της Κινας...

aeriko
26-08-2009, 15:25
Εγώ πήγα στα 5000χλμ για αλλαγή λαδιών και τους ζήτησα να μου αλλάξουν και το φίλτρο λαδιού, το οποίο και δεν μου άλλαξαν γιατί το ξέχασαν. Οταν ζήτησα τον λόγο μη αλλαγής μου δικαιολογήθηκαν ότι ήταν κρίμα να το αντικαταστήσουν.Τι να πώ;

vpentza
26-08-2009, 15:41
Να αρχισω παραπονα δηλαδή ?
Νο1
Βλέπω ένα ασχετο πλαστικο δοχειο απο λαδι του λιτρου με το οποιο γεμιζε τη BMW, του λέω...
τί βαζεις ? ημισυνθετικο, μου λέει..
εμενα με ρωτησες ?
αυτό βαζουμε.....
εμενα με ρωτησες αν θελω απλο ορυκτελαιο ?
................
που ειναι το σφραγισμενο πλαστικο δοχειο ?
εχουμε αγορασει βαρελι για πιο φτηνα.....

......και το καλύτερο....

με χρεωνει 4 λτ χωρις αλλαγη φιλτρου ενω το GS θελει περιπου 3,5 λτ.
Και στο αλλο συνεργειο που εχει κλεισει πια, 4 λτ χρεωνε αλλα ηταν απο σφραγισμενα δοχεια του 1λτ και μου εδινε το υπολοιπο για να συμπληρωνω...

Δεν ειναι προφανως το κοστος το θεμα μου αλλα το να με περνανε για κουτοφραγκο (για να μην γινω αισχρός :mad:)

saitman
26-08-2009, 16:55
κοιταξε!και στο συνεργει που δουλευω να ερχοσουνα για λαδια το φ λαδιου δεν θα το αλλαζα εκτος αν ηταν το πρωτο λιπαντικο.οποτε μην τους παιρνεις με το κακο!οσον αφορα για την χρεωση στα λαδια θα σε χρεωνα 4lt αλλα το περισσευμα θα στο εδινα.επισης το μπουρμπουαρ του μηχανικου ειναι τα περισσευματα των λαδιων.μπουρμπουαρ εδωσες βρε,ε?:sm7:

Arkas
26-08-2009, 22:22
Εμενα με εχουν πάρει 2 φορες απο τη ΒΜW, το τμημα πελατων, τη πρωτη φορα φορα δεν ειχα θεματα, τη δευτερη αλλαζοντας συνεργειο ειχα παρα πολλά, τους τα ειπα αλλα εγω σε αυτους δεν ξαναπάω....
Μακαρι να ηξερα αν εβαλαν χέρι σε αυτους που νομιζουν οτι οι μηχανές μας είναι μηχανες του καφε σε σειρα παραγωγής στα βαθη της Κινας...

Να αρχισω παραπονα δηλαδή ?
Νο1
Βλέπω ένα ασχετο πλαστικο δοχειο απο λαδι του λιτρου με το οποιο γεμιζε τη BMW, του λέω...
τί βαζεις ? ημισυνθετικο, μου λέει..
εμενα με ρωτησες ?
αυτό βαζουμε.....
εμενα με ρωτησες αν θελω απλο ορυκτελαιο ?
................
που ειναι το σφραγισμενο πλαστικο δοχειο ?
εχουμε αγορασει βαρελι για πιο φτηνα.....

......και το καλύτερο....

με χρεωνει 4 λτ χωρις αλλαγη φιλτρου ενω το GS θελει περιπου 3,5 λτ.
Και στο αλλο συνεργειο που εχει κλεισει πια, 4 λτ χρεωνε αλλα ηταν απο σφραγισμενα δοχεια του 1λτ και μου εδινε το υπολοιπο για να συμπληρωνω...

Δεν ειναι προφανως το κοστος το θεμα μου αλλα το να με περνανε για κουτοφραγκο (για να μην γινω αισχρός :mad:)
Είναι κρίμα μερικοί "ξύπνιοι" να αμαυρώνουν το όνομα της BMW!:mad::mad::mad:

paros
27-08-2009, 09:41
Κι εμένα στα 5000km δεν μου άλλαξαν το φίλτρο λαδιού.Μου είπαν δεν χρειάζεται, θα γίνει στο επόμενο των 10000km. Απ' όσο γνωρίζω καλό είναι να αλλάζουμε το φίλτρο με κάθε αλλαγή λαδιών. Εσύ τι λές?

soter3gm
27-08-2009, 10:19
Κι εμένα στα 5000km δεν μου άλλαξαν το φίλτρο λαδιού.Μου είπαν δεν χρειάζεται, θα γίνει στο επόμενο των 10000km. Απ' όσο γνωρίζω καλό είναι να αλλάζουμε το φίλτρο με κάθε αλλαγή λαδιών. Εσύ τι λές?

Να σας πω αν είχατε ένα R 51 η αν είχατε ένα αγωνιστικό του παγκοσμίου δηλαδή ένα ταλαιπωρημένο μηχανάκι, που οι ανοχές του έχουν φτάσει στο "πάτο" η ένα που δουλεύει στα κόκκινα για πολλές ώρες να πω ναι.
Αλλά για ένα μηχανάκι που δουλεύει νορμάλ ανθρώπινα και δεν βγάζει γρέζι από το μοτέρ, δεν είναι και ΑΜΕΣΑ απαραίτητο να κάνουμε αλλαγή κάθε φορά.
Τώρα αν ο ιδιοκτήτης θέλει σόνη και καλά να αλλαχθεί τότε δεν το συζητάμε.
Αυτό που χρειάζεται αλλαγή πολύ ποιο κοντά από ότι λέει η "μαμά" είναι το φίλτρο καυσίμου για να μην μας τινάξει καμιά αντλία στον αέρα

vpentza
27-08-2009, 13:51
Οι ίδιοι οι μηχανικοι στα συνεργεια προτείνουν αλλαγη φιλτρου λαδιου σε καθε δεύτερη αλλαγη...

leandros
10-02-2010, 23:11
εγώ πάντως παιδιά πάω στον Πειραιά Motogenesis και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό με την απίστευτη εξυπηρέτηση και σοβαρότητά τους.
...διότι στην Κρήτη γίνονται όργια κι εγκλήματα.

geolag
10-02-2010, 23:30
Συμφωνώ για το motogenesis Πειραιά.Μου βρήκαν βλάβη που υπηρχε στη μοτο και μου ειχε παραδοθεί ετσι αρχικά απο άλλο κατάστημα και δεν το ειχαν καταλάβει κατά την παράδοση

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
12-02-2010, 21:05
παιχταδορ θα συνφωνισω με προλαλσαντες.
Για μενα ο Βασιλης απο τον Βαγιανελη ειναι αρχοντας.Η μηχανη μου παει σφεντονα.
Για τον φιλο Χρηστο δεν υπαρχει αλη επιλογη εκτος του Νικολα στην Μιχαλακοπουλου.Για αλλους ο Αντωνης ειναι κορυφη.
Για ολους παλι εχει ακουστει κατι κακο.Υπαρχει και το τζενεσις στον Πειραια και το μοσιον ιν σταιλ......εσυ διαλεγεις

ALX
17-02-2010, 09:10
Σε όλα τα εξουσιοδοτημένα service,

γίνεται σοβαρή κ υπεύθυνη δουλειά !



.

Αυτό εμένα γιατί μου ακούγεται... κάπως? :hmmm:
Ναι... εδώ έχετε ένα φόρουμ που αφορά τις BMW αλλά δεν εξαρτάστε από κάποια εξουσιοδοτημένα. Κι επειδή πάνω απ' όλα είμαστε πελάτες, θέλουμε την καλύτερη εξυπηρέτηση από το κάθε μαγαζί, είτε αυτό λέγεται BMW εξουσιοδοτημένο, είτε λέγεται το μπακάλικο του Μήτσου.
Εν ολίγοις, τα στραβά πρέπει να λέγονται και όχι να αποκρύπτονται χάριν μη αμαυρώσεως ονόματος κάποιου που αρέσκεται στις "στραβές". Νομίζω :rolleyes:

Οι ίδιοι οι μηχανικοι στα συνεργεια προτείνουν αλλαγη φιλτρου λαδιου σε καθε δεύτερη αλλαγη...

Κι αυτό είναι το σωστό,ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ, αλλάζεις τα λάδια σου κάθε 5000χιλ κι όχι κάθε 10000χιλ που λέει το μάνουαλ της BMW. Διότι αν τα αλλάζεις κάθε 10000χιλ, τότε ναι... πρέπει να αλλάζεις πάντα και φίλτρο, αφού αυτό είναι για 10000χιλ.

παιχταδορ θα συνφωνισω με προλαλσαντες.
Για μενα ο Βασιλης απο τον Βαγιανελη ειναι αρχοντας.Η μηχανη μου παει σφεντονα.
Για τον φιλο Χρηστο δεν υπαρχει αλη επιλογη εκτος του Νικολα στην Μιχαλακοπουλου.Για αλλους ο Αντωνης ειναι κορυφη.
Για ολους παλι εχει ακουστει κατι κακο.Υπαρχει και το τζενεσις στον Πειραια και το μοσιον ιν σταιλ......εσυ διαλεγεις

Η προσωπική μου άποψη είναι πως ο Αντώνης, είναι μακράν καλύτερος απ' όλους. Δεν χρειάζεται να σου κάνει κάποια δουλειά για να το καταλάβεις. Φτάνουν δυο τρεις ερωτήσεις, για να καταλάβεις το πόσο καλός είναι.
Όταν εγώ έχω κάποια αμφιβολία για κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω, πάω από κει και τον ρωτάω. Η απάντησή του είναι καταλυτική. Συνήθως μου επιβεβαιώνει αυτό που σκέφτηκα κι εγώ, κι έτσι προχωράω στην επισκευή ή την ρύθμιση που χρειάζεται να γίνει, αφού οτιδήποτε το κάνω μόνος μου.
Δεν έχει πάρει λεφτά από μένα ο Αντώνης. Δεν είμαι καν πελάτης του, κι όμως κάθε φορά που θα πάω εκεί να τον ρωτήσω κάτι, μου απαντάει πάντα εγκάρδια και δεν με κοιτάζει σαν παρακατιανό συγγενή όπως κάνουν κάτι άλλοι που τους τα ακουμπάς κιόλας!
Ο Αντώνης ξέρει ότι τη μοτοσυκλέτα τη συντηρώ μόνος μου...του το 'χω πει άλλωστε... και παρόλα αυτά, μου δίνει πάντα τη συμβουλή του.

Όταν κάποιος μάστορας μου έλεγε για σπασμένες γλίστρες και λύσιμο κεφαλών για ένα τακ τακ τακ στο ρελαντί που είχα, εγώ πίστευα πως ήταν απλά ο τεντωτήρας. Πήρα και την γνώμη του Αντώνη η οποία ταυτιζόταν με την δική μου. Ε... αγόρασα το λοιπόν με 68€ έναν τεντωτήρα, κάθισα τον άλλαξα μόνος μου, και βουαλά! Πάει το τακ τακ τακ... αλλά έμειναν στην τσέπη μου τα υπόλοιπα 430€ που θα έδινα για τις... σπασμένες γλίστρες και το άνοιγμα των κεφαλών! :mad:

Όσον αφορά τον Βαγιανέλη... εγώ ένα σέρβις έκανα εκεί (τι... σέρβις δηλαδή.. μια ρύθμιση βαλβίδων μου έκανε) και δεν ξαναπάτησα εκεί. Γιατί του πήγα ένα μηχανάκι που πέταγε, κι όταν το πήρα (με ρυθμισμένες πια τις βαλβίδες εννοείται) το μηχανάκι σερνότανε! Και δεν φτάνει αυτό, η αντιμετώπισή τους όταν τους εξήγησα το πρόβλημα τηλεφωνικώς μόλις έφτασα σπίτι, ήταν απαράδεκτη! Μου έλεγαν πως είναι η ιδέα μου και άλλα φαιδρά, λες κι εγώ καβάλησα για πρώτη φορά στη ζωή μου μηχανάκι!!!
Το μόνο που πρέπει να σημειώσω,είναι ότι τη ρύθμιση δεν μου την έκανε ο αρχιμηχανικός τους, αλλά κάποιο παιδί που δούλευε εκεί. Στην επαναληπτική που ακολούθησε (για να μου φύγει η ιδέα όπως μου είπαν) την έκανε ο αρχιμηχανικός τους. Το αποτέλεσμα ήταν να βελτιωθεί η κατάσταση, αλλά ποτέ δεν έγινε το μηχανάκι έτσι όπως ήταν πριν πάει εκεί.

Από κάτι τέτοια, αποφάσισα να μην ξαναπάω σε συνεργείο για σέρβις, γιατί ο καλύτερος μηχανικός για την μοτοσυκλέτα μας, είμαστε εμείς οι ίδιοι (αν πιάνουν τα χέρια μας) Αν δεν πιάνουν... βοήθειά μας!

zortal
10-04-2010, 15:03
Η προσωπικη σχεση ειναι το Α και το Ω , συμφωνω απολυτα και εγω .

ΕΙναι σηματικο για μενα να μπορω να παρακολουθω τις εργασιες που γινονται στην καλη μου και ετσι να βγαζω και τα συμπερασματα μου.

Δεν ξερω αν αυτο γινεται σε ολα τα εξουσιοδοτημενα .

Επισης πιστευω οτι καλοι μηχανικοι BMW υπαρχουν σε πολλα συνεργεια πλεον , ομως η αξιοπιστια των εργασιων ειναι αλλο θεμα ...



:sm8:

ikaros-gs
16-04-2010, 18:31
Πρώτο service σήμερα στον Παναγιωτόπουλο στο Γέρακα, 1045 χλμ. Απόλυτα ευχαριστημένος από εξυπηρέτηση, συννενόηση, αντιμετώπιση.
;)