PDA

View Full Version : Οι αετοί...


VILLY
20-08-2009, 23:42
Για όσους έχουν οικολογική συνείδηση ενώ ταυτόχρονα αγαπούν την πανίδα στη χώρας μας ας διαβάσουν το παρακάτω άρθρο.
http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=1777

georgekostas
20-08-2009, 23:45
Πολυ καλο!!

gb1200
21-08-2009, 00:55
:sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-08-2009, 07:07
Ωραίο το άρθρο Βασίλη ....;)

riko46
21-08-2009, 07:32
Καλό .................:cool:

wolferin
21-08-2009, 09:32
:sm8::sm8:

Albatros
21-08-2009, 09:42
Η ευαισθησία γιά το περιβάλλον μας είναι πάντα το επιθυμητό από όλους μας.
Μπράβο στην οικολογική συνείδηση όποτε έχει τέτοια δείγματα.Παρεπιπτόντως εάν ο "Αιγύπτιος" αετός δεν μοιάζει τόσο πολύ με "σκάρα" τότε είναι ο Κρητικός γυπαετός(σκάρα)...τον έχω δεί μερικές φορές.
:sm8::sm5:

VILLY
21-08-2009, 10:16
Η ευαισθησία γιά το περιβάλλον μας είναι πάντα το επιθυμητό από όλους μας.
Μπράβο στην οικολογική συνείδηση όποτε έχει τέτοια δείγματα.Παρεπιπτόντως εάν ο "Αιγύπτιος" αετός δεν μοιάζει τόσο πολύ με "σκάρα" τότε είναι ο Κρητικός γυπαετός(σκάρα)...τον έχω δεί μερικές φορές.
:sm8::sm5:

Αυτό μου εξήγησε και ο καθηγητής Φυσικής Ιστορίας κ .Ανδρέου.
Ότι μοιάζουν οι δυό τους.
Κοινό χαρακτηριστικό είναι ο γυμνός λαιμός με το γυμνό κεφάλι.

Αυτό που πραγματικά ήθελα να αποδώσω στο άρθρο δεν ήταν τόσο η προσπάθεια διάσωσης ενός κυρίαρχου μέλους της πτηνοπανίδας αλλά ο σεβασμός των κατοίκων του χωριού, όπου ουδείς μεταξύ των σκέφτηκε να πάει το βράδυ και να μεταλλάξει τον αετό σε "επιτοίχιο τρόπαιο".
Το παράδειγμα της Σαντορίνης με είχε κάνει να αναλογιστώ πόσο ανεύθυνοι άνθρωποι είμαστε.
Όπως περιγράφω και στο κείμενο, πραγματικά είχαμε πάθει πλάκα με το μένος το οποίο κυρίευσε τους Σαντορινιούς όταν πήραν χαμπάρι το πελεκάνο που έπεσε στη παραλία τους. Παραμόνευαν να τον σκοτώσουν με τις καραμπίνες τους πίσω από τα δένδρα (αλμυρίκια της παραλίας).
Σας πληροφορώ ότι εκμισθώθηκε Security να τον φυλάει ολονυχτίς για να μην τον φάνε τα "όρνια". Και όρνια βέβαια ξέρετε ότι εννοώ του λαθροθήρες! Αυτούς που το παίζουν και κυνηγοί!
Κυνηγός σημαίνει περπατώ ώρες στο δάσος και αναζητώ ένα υγιές θήραμα όπου θα αγωνιστώ να αποκτήσω κατά κύριο λόγο για τροφή και όχι για κάλυψη συλλεκτικών κενών.
Το άλλο λέγεται "δολοφονία"!!!Νεύρα

Μια τέτοια περίπτωση εξελίσεται σε δικαστικό αγώνα αυτές τις ημέρες εδώ στο Ρέθυμνο.
Πρόσφατα (10 μήνες) έχει δημιουργηθεί λίγο πιο έξω από το Ρέθυμνο, πολύ κοντά στο χωριό μου, μια φανταστική λίμνη, λόγω ενός όμορφου φράγματος που χτίστηκε στη περιοχή.
Ένας εκπληκτικός υδοβιότοπος, μια λίμνη 22 εκατομμυρίων κυβικών, 50 μέτρων βάθους και σε όγκο όση περίπου και η λίμνη Πλαστήρα.
Αυτός ο υδροβιότοπος μόλις τώρα αναπτύσεται και βρίσκεται σε πάρα πολύ καλή πορεία.
Ήδη έχει αρχίσει να δημιουργείται η χλωρίδα και η πανίδα, έχουν αρχίσει να μετοικούν εκεί διάφορα είδη πουλιών και αρκετά ζώα του δάσους βρήκαν νεό καταφύγιο λόγω του νερού που είναι το πολυτιμότερο αγαθό για τα ζώα.

Μαζί με όλα αυτά μετοίκησε και ένα άλλο είδος όμως εκεί. Οι "Κυνηγοί".
Χθες ξεκίνησε η νέα κυνηγατική περίοδος αλλά εδώ και ένα μήνα οι λαθροθήρες έπιασαν δουλειά και έβαλαν στο μάτι τη φτωχή επί της παρούσης αλλά πολλά υποσχόμενη ανάπτυξης της πτηνοπανίδας στη λίμνη.
Το δασαρχείο και η Περιφέρεια Κρήτης σε μια προσπάθεια διάσωσης θέσπισε νέο κανονισμό κυνηγίου στη περιοχή, αφού την απέκλεισε από το κυνηγετικό χάρτη.
Ενστάσεις επί ενστάσεων οι κυνηγοί που βλέποντας ότι δεν θα μπορέσουν να ικανοποιήσουν τις δολοφονικές τους μανίες, τους έπιασαν άλλες μανίες.
Δείτε εδώ ( Ρέθυμνο (http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=1783) ) και κρίνετε... ή ειδάλλως φτύστε!

Όσο για την λίμνη που δημιουργήθηκε, φωτογραφικό υλικό μπορείτε να δείτε στο δημοσίευμα των εγκαινιών εδώ (Ρέθυμνο (http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=1202) )
και ποιός ξέρει, ίσως πολύ σύντομα διοργανώσουμε μια εκδρομή στου GsForum στην ευρύτερη περιοχή του Ρεθύμνου με τις πανέμορφες μοτοσικλετιστικές ορεινές αλλά και παραθαλάσσιες & παραλίμνιες διαδρομές.
Είδομεν!

Arkas
21-08-2009, 11:10
Πολύ ωραίο άρθρο Βασίλη!

Κι' όσο για την εκδρομή, περιμένουμε...;)

VILLY
21-08-2009, 12:34
Πολύ ωραίο άρθρο Βασίλη!

Κι' όσο για την εκδρομή, περιμένουμε...;)
Μην περιμένετε... δράξτε!
Εγώ είμαι έτοιμος με πλήρες πρόγραμμα οδοιπορικού και οργάνωση φιλοξενείας.
Το γραφείο μου (εφημερίδα) αναλαμβάνει όλο το θέμα από κρατήσεις εισητηρίων, δωματίων, κάμπινγκ και ότι άλλο χρειαστεί.
Αμα εσείς το οργανώσετε θα πάθετε πλάκα με το τι θα συναντήσετε.
Εχω δυο χρόνια τώρα καταγράψει λεπτομέρειες και διαδρομές μέσα από δάση, λίμνες, καταράχτες και ένα σωρό άλλα τέτοια που δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσουν ασυγκίνητο ακόμα και το πιο αδιάφορο.
Για αυτό λοιπόν εσείς εντάξτε το στο πρόγραμμά σας και τα υπόλοιπα άστε τα πάνω μας εδώ κάτω!
Είμαι σίγουρος ότι και άλλα Κρητικά μέλη από το Forum θα θελήσουν να βοηθήσουν με τη καλή τους καρδιά.
Ακούς Κυριάκο, Βαγγέλη και λοιποί!!!

Υ.Γ. Δημήτρη (Arkas) θενκς για τη διόρθωση.;)

skippybi
21-01-2010, 18:06
ωραιότατη συνάντηση είχαν οι κάτοικοι!!!:)

MARK
22-01-2010, 14:26
:sm5:Βασίλη πολύ καλό.......

1200GS
22-01-2010, 16:23
πολυ ωραιο, μπραβο σε ολους σας!:sm4:

EOD-K9
06-04-2010, 09:24
Μπράβο Βασίλη ωραίο άρθρο !

samios
07-04-2010, 23:45
Πολύ καλό Βίλλυ !