PDA

View Full Version : Μάτια μου.


Arkas
24-08-2009, 14:24
Μάτια μου


Εκείνο το απόγευμα, κάθονταν στο μόλο, πάνω στα δίχτυα των ψαράδων.
Της είχε προτείνει ο Λουκάς να καθίσουν να απολαύσουν το ηλιοβασίλεμα.
Η Λένα μύριζε τον αέρα, ανάσαινε την αλμύρα της θάλασσας και ρουφούσε τα λόγια του με ακόρεστη δίψα.
«Μακάρι να μπορούσες να το δεις, Λενιώ…»
«Το βλέπω, Λουκά. Το βλέπω μέσα από σένα. Εσύ είσαι τα μάτια μου».

Ο Λουκάς και η Λένα, η τυφλή φίλη του, αγαπιόνταν από παιδιά. Ονειρεύονταν να παντρευτούν και να ζήσουν ευτυχισμένοι στο χωριό τους.
Αλλιώς, όμως, τα ’φερε η τύχη…

Τριάντα χρόνια αργότερα, οι ίδιοι πρωταγωνιστές θα ξανασυναντηθούν κάτω από πολύ ιδιόμορφες συνθήκες, σε διαφορετικούς ρόλους αυτή τη φορά.
Άραγε, άντεξε στο χρόνο εκείνη η αγάπη;


Μια συγκλονιστική ιστορία αγάπης,
έρωτα και πάθους, μέσα από δύο μάτια
που δεν είδαν ποτέ το φως του ήλιου.


Από το εισαγωγικό σημείωμα της συγγραφέως:

«Το βιβλίο «Μάτια μου» είναι βασισμένο σε πραγματικά πρόσωπα και διαδραματίζεται σε πραγματικό και όχι φανταστικό τόπο.
Η ηρωίδα του, η Λένα, έζησε όντως στον τόπο του βιβλίου και η πορεία της ζωής της ήταν παραπλήσια με αυτήν που έφτιαξα για χάρη της στο μύθο μου.
Ο γιος της, ο Κωνσταντίνος-ο παιδικός μου φίλος Παναγιώτης Βέρρας*- είναι ο άνθρωπος χάρη στον οποίο έγραψα αυτό το βιβλίο.
Αυτός μου το ενέπνευσε και ήταν η πηγή πολλών πληροφοριών για τη ζωή και τον τρόπο σκέψης των τυφλών ανθρώπων.
Όλα τα υπόλοιπα πρόσωπα είναι φανταστικά ή σχεδόν φανταστικά, στο βαθμό που ο μύθος μπλέκεται με την πραγματικότητα, οπότε η διαχωριστική γραμμή γίνεται πλέον δυσδιάκριτη.»


Το βιβλίο «Μάτια μου» 455 σελίδων, έχει γραφτεί από την συγγραφέα Μαρία Τζιρίτα, έργο της οποίας είναι και το μπεστ σέλερ «Το παιδί της αγάπης».
Έχει ήδη εκδοθεί σε 12000 αντίτυπα από τις εκδόσεις Ψυχογιός.


Προσωπική μου άποψη ως αναγνώστη,
είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ καλογραμμένο βιβλίο, μια ιστορία αγάπης που εκτυλίσσεται από την δεκαετία του ’50 και φθάνει ως τις μέρες μας.
Άψογη ψυχογράφηση και σκιαγράφηση των χαρακτήρων, εμπεριστατωμένη απόδοση των χρονικών πλαισίων της κάθε εποχής και το κυριότερο «ζεστή», διακριτική και ενδελεχής προσέγγιση της καθημερινότητας των τυφλών.
Μέσα από αυτό το βιβλίο, το οποίο σημειωτέον δεν ήθελα να αφήσω από τα χέρια μου πριν φθάσω στο τέλος του, «είδα» τους τυφλούς με άλλο βλέμμα.
Απαλλαγμένο από τον οίκτο και τη λύπηση που είχα προς αυτούς μέχρι χθες, πλέον τους αντιμετωπίζω με απεριόριστο σεβασμό, εκτίμηση και θαυμασμό γιατί ό,τι έχουν πετύχει στη ζωή τους είναι αποτέλεσμα σκληρής, συνεχούς και αντίξοης πολλές φορές προσπάθειας και εργασίας.


Κλείνοντας, θα ήθελα να σας παραθέσω μερικά αποσπάσματα του βιβλίου που πραγματικά με άγγιξαν:

«Βρε Λενιώ, όταν ονειρεύεσαι, τι βλέπεις με το μυαλό σου;»
«Αυτό που βλέπω κι όταν είμαι ξύπνια, Λουκά.
Ήχους, μυρωδιές και κυρίως ό,τι αισθάνομαι με τα χέρια μου.
Μην ξεχνάς ότι για μένα αυτά εδώ τα δάχτυλα είναι τα μάτια μου. Έτσι, τα όνειρά μου είναι κι αυτά στο σκοτάδι, αλλά γεμάτα από αισθήσεις.
Αισθήσεις και αισθήματα.
Για μένα, κάτι που ονομάζω όμορφο σημαίνει ότι το νιώθω όμορφο. Εσείς, ίσως το κρίνετε από το πώς το βλέπετε, εγώ το κρίνω από το πώς το νιώθω…»


Ο παπά-Φώτης προβληματίστηκε πολύ με τη υπόθεση της Λένας…………..
…….Από μικρό κοριτσάκι την ήξερε και την είχε μέσα στην καρδιά του.
Ήταν ένα βαθιά θρησκευόμενο πλάσμα και είχε χρυσή καρδιά.
Δεν ήταν οίκτος αυτό που ένιωθε ο παπάς για τη Λενιώ, ήταν θαυμασμός.
Δεν τη λυπόταν επειδή ήταν τυφλή, την εκτιμούσε διότι είχε καταφέρει να μετατρέψει την αδυναμία της σε δύναμη, σε μεγαλείο ψυχής.


……«Αγάπη μου γλυκιά», είπε η Λενιώ στον μικρό γιό της Κωνσταντή, ανεβάζοντάς τον να καθίσει στα γόνατά της, «εμείς που ποτέ δεν είδαμε με τα μάτια μας, μάθαμε να κρίνουμε διαφορετικά τους ανθρώπους και το ποιος μας αρέσει και ποιος όχι.
Μάθαμε να νιώθουμε περισσότερο, χρησιμοποιώντας άλλες αισθήσεις, όπως την ακοή και την αφή.
Έτσι, εγώ, τώρα που σε αγγίζω και σε μυρίζω, νιώθω ότι μου αρέσει αυτό κι άρα για μένα είσαι όμορφος, κατάλαβες;
Μπορεί να έρθει κοντά μου ένας άνθρωπος που η μυρωδιά του ή κάτι στη φωνή του να μη μου αρέσει και τότε δεν θα τον συμπαθήσω. Είναι ο δικός μου τρόπος αυτός, ο τρόπος του μπαμπά και όλων των ανθρώπων που δεν μπορούν να δουν.
Είναι ο τρόπος μας να βλέπουμε, Κωνσταντή μου.
Και πίστεψέ με, πολλές φορές είναι πιο αξιόπιστος από εκείνον της όρασης…»


*Σημείωση: Ο Παναγιώτης Βέρρας, χάρη στον οποίο γράφτηκε το βιβλίο, είναι ο γνωστός σε όλους μας Πάνος (wolferin).

vaggel
24-08-2009, 14:35
Μια συγκλονιστική ιστορία αγάπης,
έρωτα και πάθους, μέσα από δύο μάτια
που δεν είδαν ποτέ το φως του ήλιου.






ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Arkas
24-08-2009, 15:04
http://1.bp.blogspot.com/_GIFuGgiMJE8/SfI3N3_hVYI/AAAAAAAADJc/jMu7Kz14uUg/s320/2.JPG

riko46
24-08-2009, 18:35
Ανάλαφρο κοινωνικό ευχάριστο το έχω διαβάσει ,


:sm8:................:cool:

Memy
24-08-2009, 19:18
Μου έστειλε ο Παναγιώτης το λινκ κι αναγκάστηκα να κάνω εγραφή για να διαβάσω αυτό το εξαιρετικό ποστ, αφιερωμένο στο βιβλίο μου. Ένα μεγάλο ευχαριστώ μέσα απ'την καρδιά μου στον Arkas για την ευαισθησία με την οποία άγγιξε το έργο μου και τον τρόπο που την εξέφρασε εδώ σε όλους τους φίλους. Ειλικρινά είμαι πολύ συγκινημένη - ευχαριστώ Παναγιώτη για την υπέροχη έκπληξη!

yannis
24-08-2009, 19:24
Μου έστειλε ο Παναγιώτης το λινκ κι αναγκάστηκα να κάνω εγραφή για να διαβάσω αυτό το εξαιρετικό ποστ, αφιερωμένο στο βιβλίο μου. Ένα μεγάλο ευχαριστώ μέσα απ'την καρδιά μου στον Arkas για την ευαισθησία με την οποία άγγιξε το έργο μου και τον τρόπο που την εξέφρασε εδώ σε όλους τους φίλους. Ειλικρινά είμαι πολύ συγκινημένη - ευχαριστώ Παναγιώτη για την υπέροχη έκπληξη!

Και μια και έγινε η εγγραφή... θα ήταν τιμή μας αν παρευρισκόσασταν, σε κάποια συνάντησή μας!!!!!!!
ΓέλιοΓέλιοΓέλιο

Memy
24-08-2009, 19:27
Με μεγάλη μου χαρά! Απλά ειδοποιήστε με - έτσι κι αλλιώς έχω περάσει 12 συναπτά έτη απ'τη ζωή μου πάνω σε δυό ρόδες... ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-08-2009, 19:33
Δεν το έχω διαβάσει (πρόκειται σύντομα),

αλλά έχω την τύχη και την τιμή,

να μου το έχει διηγηθεί,

ο πρωταγωνιστής της ιστορίας (στην πραγματικότητα κ στο βιβλίο)

ο ΦΙΛΟΣ μου κ συμφορουμίτης Πάνος - στα Ελληνικά κ κατά κόσμον Wolferin ....;)






http://i629.photobucket.com/albums/uu17/joka48/Forever-Friends-Pups211112222322.gif





.

Gazi
24-08-2009, 19:54
Εγώ απλά να συμπληρώσω οτι είναι μεγάλη τιμή για το GSforum και κατ'επέκταση σε όλους εμάς (τα μέλη),που βρίσκονται ανάμεσα μας και στην παρέα μας,ανθρώποι των γραμμάτων,των γνώσεων που με τις ικανότητές τους και τα βιβλία τους ,μας περνούν στοιχεία και πραγματικότητες που δεν έχουμε <<δει>> ποτέ!Σας Ευχαριστούμε!!!

ntinopoulos
24-08-2009, 20:10
...και να συμπληρωσω οτι ειναι χαρα μου που μεσω του forum αυτου εχω γνωρισει καποια πολυ αξιολογα ατομα,στους οποιους συγκαταλεγεται κι ο πανος(wolferin) οπως και η βιβη!

Υ.Γ.αν και πολλες φορες τον στεναχωρω χωρις να μπορω να κανω διαφορετικα...ξερει αυτος!;)

Memy
24-08-2009, 21:42
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και τη θερμή υποδοχή! Να είστε καλά!

Elov
25-08-2009, 21:54
Μερικά βιβλία αξίζει να τα διαβάζεις !!!!

wolferin
28-08-2009, 11:00
Μερικά βιβλία αξίζει να τα διαβάζεις !!!!

φαντασου να τα ζεις κ ολας!!!!!!

Elov
28-08-2009, 13:18
Ανάλαφρο κοινωνικό ευχάριστο το έχω διαβάσει ,


:sm8:................:cool:


Να σου πω ότι μόνο ανάλαφρο (χαζοσαπουνόπερα) δεν είναι ....:(
Είναι σοβαρότατο και βαθυστόχαστο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άξιο να το διαβάσει και να προβληματίσει τον οποιονδήποτε !!!!
Ξαναδιάβασέ το (φιλικότατα);)

arisxios
28-08-2009, 14:14
Θα ήθελα να το διαβάσω κάποια στιγμή !!!!!
Να είσαι καλά φίλε μου και πάντα υγεία !!!!!:sm8:

waso
28-08-2009, 15:51
πριν ένα ενάμισι χρόνο διάβασα το "το παιδί της αγάπης" ένα αξιόλογο βιβλίο που έθιξε το ζήτημα της υιοθεσίας στην ελλάδα, των ιδρυμάτων που φιλοξενούν παιδιά καθώς και των ανθρώπων που απασχολούνται μαζί τους (πέρα από το καθιερωμένο 8ωρο ). Σαν μάνα τριών παιδιών θεωρώ το βιβλίο αυτό απλά υπέροχο.
(να το διαβάσουν όσες είναι μάνες ή και όσες θέλουν να γίνουν μάνες με παιδί της καρδιάς).
Την άνοιξη διάβασα το ''μάτια μου" το ξαναδιάβασα στην αυστρία, το έχω μαζί μου τώρα στην αμοργό......
είναι βιβλίο που μιλά και δίνει λάμψη στην καρδιά
Συγχαρητήρια στη συγγραφέα ελπίζω και περιμένω το επόμενο βιβλίο της.
Καλώς ήρθε στην παρέα του forum.

SenseiG
28-08-2009, 16:24
Εγώ απλά να συμπληρώσω οτι είναι μεγάλη τιμή για το GSforum και κατ'επέκταση σε όλους εμάς (τα μέλη),που βρίσκονται ανάμεσα μας και στην παρέα μας,ανθρώποι των γραμμάτων,των γνώσεων που με τις ικανότητές τους και τα βιβλία τους ,μας περνούν στοιχεία και πραγματικότητες που δεν έχουμε <<δει>> ποτέ!Σας Ευχαριστούμε!!!
:sm8:συμφωνο ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ..

skippybi
13-09-2009, 15:16
φαντασου να τα ζεις κ ολας!!!!!!
φίλε Πάνο τώρα το είδα το πόστ και θα διαβάσω το βιβλίο οποσδήποτε!!!;)

να είσαι πάντα καλά και φιλιά πολλά στη Βιβή!!!:):)

kostas_366
13-09-2009, 16:50
Θα το διαβάσσω οποσδήποτε..

Arkas
16-09-2009, 00:13
φίλε Πάνο τώρα το είδα το πόστ και θα διαβάσω το βιβλίο οποσδήποτε!!!;)

να είσαι πάντα καλά και φιλιά πολλά στη Βιβή!!!:):)

Θα το διαβάσσω οποσδήποτε..
Να μας γράψετε και τις εντυπώσεις σας!;)

wolferin
08-10-2009, 14:07
απλως να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Θεο που με αξιωσε να εχω για μητερα μου μια τοσο σπανια γυναικα

να σαι καλα Μανουλα απο οπου κι αν μας βλεπεις

wolferin
08-10-2009, 14:10
ενα ευχαριστω χρωσταω επισης στην Μαρια που με τοση ευαισθησια εγραψε αυτο το βιβλιο
και
στον Δημητρη (Arkas) για τα ομορφα και καλα του λογια και την διακριτικοτητα που προσεγγισε το ολο θεμα

Albatros
08-10-2009, 16:55
...χαίρομαι που μπορώ να διαβάζω και να γράφω σε αυτό το φόρουμ,
:)

Panos_Gr
13-10-2009, 21:01
http://www.youtube.com/watch?v=GHW14SIt7s4

EOD-K9
31-10-2009, 17:42
κοιτά σύμπτωση!!!! την ημέρα που τέλειωσα το άλλο της βιβλίο (http://www.gsforum.gr/showthread.php?p=88222&posted=1#post88222) να δω και παρουσίαση του νεου

Τελικά δεν είναι να λείπεις από το φόρουμ ..

ΑΚΟΥ Moderator και να περνάνε ποστ κάτω από την μύτη του :o:D

Arkas
11-11-2009, 01:40
Καλώς ή κακώς η ζωή μας και τα ενδιαφέροντά μας δεν μπορούν να περιορίζονται μόνον στον χαβαλέ και τη διασκέδαση, στα προβλήματα και στην επίλυσή τους, στις μηχανές και τα αυτοκίνητά μας...

Υπάρχουν και οι αξίες οι πιο βαθιές που με χαρά διαπιστώνω πως είναι κομμάτι της ζωής των περισσότερων από όσους γράφουν και διαβάζουν αυτό εδώ το forum.

Να είστε καλά παιδιά, και νιώθω πραγματική τιμή που σας γνώρισα και κάνουμε μαζί παρέα...

EOD-K9
29-11-2009, 22:57
Μια και είχα κενό αποφάσισα να ξεφυλλίσω και αυτό το βιβλίο της Memy (http://www.gsforum.gr/member.php?u=1522) μας ........και το τέλειωσα σε 7 ώρες....

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ !!!!

Έχει όλα τα χαρακτηρίστηκα που μπορούν να παθιασουν τον αναγνώστη ώστε να αρνείται να το αφήσει πριν το τέλος.
Που το κάνει συγκλονιστικότερο αν ο αναγνώστη του είχε την τύχη να ερωτευτεί "τυφλά" .....
Που το κάνει βασανιστικά συγκλονιστικό αν ο αναγνώστη του ερωτεύτηκε τυφλά αλλά δεν συγχώρεσε με το ίδιο πάθος.
Αλήθεια πόσο βασανισμένοι και μονοί μένουμε,αν δεν μπορούμε να συγχωρέσουμε αυτόν που λατρεύουμε,γιατί στην ουσία δεν συγχωρούμε τον ίδιο μας τον εαυτό.
Από ένα απόσπασμα του βιβλίου θα κλέψω την πρόταση :

<<Σε ζηλεύω,Λενιώ.Και τι δεν θα'δινα να΄μουν κι εγώ τυφλός,να μη χρειάζεται να σε βλέπω τώρα που δεν μπορώ να σε αγγίξω...>>



Αλήθεια μήπως αυτή τη πρόταση αντιπροσωπεύει κάποια παλιότερη συναισθηματική σας φόρτιση ??

Εσείς προλάβατε να πείτε ........................<<Αντίο μάτια μου >> ????

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

ΜΑΡΙΑ ( Memy (http://www.gsforum.gr/member.php?u=1522)) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

και ελπίζω από το νέο σου βιβλίο να μας ποστάρεις κάποιο κομματάκι