PDA

View Full Version : Πρωτος Ελεγχος μετα απο την Αγορα.


sansiro.sugata
25-08-2009, 14:27
καλησπερα σε ολους.

Την επομενη Δευτερα εχω ραντεβου στην Επισημη Αντιπροσωπεια για να γινει ενας πρωτος ελεγχος , για πρωτη φορα μετα την αγορα της.

Τι πρεπει να προσεξω?

Εχω παει με την φιλοσοφια "οτι βρεις φτιαξτο.." , ειναι σωστο?

Arkas
25-08-2009, 14:46
Γιάννη, τί εννοείς με τον "πρώτο έλεγχο";:Απορία::Απορία::Απορία:

sansiro.sugata
25-08-2009, 14:54
Πρωτο ελεγχος , σημαινει οτι αγορασα την μηχανη , και την παω πρωτη φορα σε συνεργειο μετα την αγορα της.

soter3gm
25-08-2009, 15:04
Γιάννη γεια σου !! τη μηχανή σου την πήρες μεταχειρισμένη? τι μηχανή είναι R-K-F??
πόσα χιλιόμετρα έχεις στο κοντέρ σου
Πες μας μερικά πράγματα για τη μηχανή σου να μπορέσουμε να σου πούμε και εμείς κάτι ...

sansiro.sugata
25-08-2009, 16:35
Παιδια εχετε απολυτο δικιο , δεν εχω περασει ολη την πληροφορια.

BMW r1100gs μοντελο 1994 αγορα μεταχειρισμενη.
κοντερ --> 36000 κλμ
Εμφανιση μηχανης --> αμεταχειριστη.

Το συμβολο R-K-F τι σημαινει?

georgekostas
25-08-2009, 16:53
Το συμβολο R-K-F τι σημαινει?

Tι σειρα ειναι ο κινητηρας.

sansiro.sugata
25-08-2009, 17:11
θα το δω και θα σας απαντησω αποψε.

παντως , ειμαι ΠΟΛΥ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ και ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ , ειναι μια ομορφια να οδηγεις την μηχανη.

Arkas
25-08-2009, 20:16
Παιδια εχετε απολυτο δικιο , δεν εχω περασει ολη την πληροφορια.

BMW r1100gs μοντελο 1994 αγορα μεταχειρισμενη.
κοντερ --> 36000 κλμ
Εμφανιση μηχανης --> αμεταχειριστη.

Το συμβολο R-K-F τι σημαινει?
Κατόπιν της διευκρινίσεως :D, δεν νομίζω ότι έχεις και πολλά περιθώρια να μην φτιάξουν ό,τι βρουν...Αν βεβαίως βρουν κάτι!;)

soter3gm
25-08-2009, 20:17
Μοντέλο του 94 με 36 Κ μου φαίνεται περίεργο τόσα λίγα Κμ. Τεσπα......
1. Κοίτα αν έχει φλάτζες χάρτινες στης κεφαλές αν έχει θα της αλλάξεις κάποια στιγμή στα σίγουρα με μεταλλικές που δίνει η μαμά.(αν δεν έχουν αλλαχθεί)

2. Κάνε έναν έλεγχο στο δίσκο-πλατό (άλλαξε βαλβολίνες) και στο διαφορικό
3. Δες τα φρένα του αν θέλουν τακάκια (βάλε μεταλλικά) και άλλαξε τα υγρά των φρένων
4.Δες αν θέλει ρουλεμάν στο paralever και στο telelever καθώς και στης τιμονόπλακες και στους τροχούς
4.Έλεγξε της ντίζες γκαζιού chock συμπλέκτη (πάρε και από μία για καβάντζα)
5. Μάθε πότε αλλάχτηκε το φίλτρο καυσίμου -αέρα- λαδιού αν έχει 36 κ θα θέλεις σε 4Κ καυσίμου
Αυτά πρώτα και εύκολα δες τι γίνεται στο συνεργείο και μετά σου λέμε περισσότερα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
25-08-2009, 21:24
Μοντέλο του 94 με 36 Κ μου φαίνεται περίεργο τόσα λίγα Κμ. Τεσπα......
1. Κοίτα αν έχει φλάτζες χάρτινες στης κεφαλές αν έχει θα της αλλάξεις κάποια στιγμή στα σίγουρα με μεταλλικές που δίνει η μαμά.(αν δεν έχουν αλλαχθεί)

2. Κάνε έναν έλεγχο στο δίσκο-πλατό (άλλαξε βαλβολίνες) και στο διαφορικό
3. Δες τα φρένα του αν θέλουν τακάκια (βάλε μεταλλικά) και άλλαξε τα υγρά των φρένων
4.Δες αν θέλει ρουλεμάν στο paralever και στο telelever καθώς και στης τιμονόπλακες και στους τροχούς
4.Έλεγξε της ντίζες γκαζιού chock συμπλέκτη (πάρε και από μία για καβάντζα)
5. Μάθε πότε αλλάχτηκε το φίλτρο καυσίμου -αέρα- λαδιού αν έχει 36 κ θα θέλεις σε 4Κ καυσίμου
Αυτά πρώτα και εύκολα δες τι γίνεται στο συνεργείο και μετά σου λέμε περισσότερα




Ευχαριστούμε Σωτήρη ....http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/RESP-04.gif

kostas_366
26-08-2009, 00:29
Μοντέλο του 94 με 36 Κ μου φαίνεται περίεργο τόσα λίγα Κμ. Τεσπα......
1. Κοίτα αν έχει φλάτζες χάρτινες στης κεφαλές αν έχει θα της αλλάξεις κάποια στιγμή στα σίγουρα με μεταλλικές που δίνει η μαμά.(αν δεν έχουν αλλαχθεί)

2. Κάνε έναν έλεγχο στο δίσκο-πλατό (άλλαξε βαλβολίνες) και στο διαφορικό
3. Δες τα φρένα του αν θέλουν τακάκια (βάλε μεταλλικά) και άλλαξε τα υγρά των φρένων
4.Δες αν θέλει ρουλεμάν στο paralever και στο telelever καθώς και στης τιμονόπλακες και στους τροχούς
4.Έλεγξε της ντίζες γκαζιού chock συμπλέκτη (πάρε και από μία για καβάντζα)
5. Μάθε πότε αλλάχτηκε το φίλτρο καυσίμου -αέρα- λαδιού αν έχει 36 κ θα θέλεις σε 4Κ καυσίμου
Αυτά πρώτα και εύκολα δες τι γίνεται στο συνεργείο και μετά σου λέμε περισσότερα
Aφού δεις τα παραπάνω, θα δεις και το ρεζερβουάρ. Στα μοντέλα αυτά είναι πλαστικό και κάποιες φορές είχε ανοίγματα από κακή χρήση.

riko46
26-08-2009, 00:56
Όπως βλέπεις είναι σαν να είσαι μέσα σε αντιπροσωπεία μπράβο σε όλους για τις πληροφορίες που δίνετε.



:sm5:


...................:cool:

sansiro.sugata
26-08-2009, 11:54
Παιδια να στε καλα , τωρα εχω εναν "μπουσουλα" για το συνεργειο.

Κατατοπιστικες και ωραια συνταγμενες οι οδηγιες!!

Σχετικα με τα χλμ... 36000 μονο με μοντελο του 1994 , και εγω προβληματιστικα , φανταζομαι οτι μεθοδος να μαθω αν το κοντερ εχει γυρισει δεν υπαρχει....

Να στε καλα ευχαριστω!!

soter3gm
26-08-2009, 12:13
Παιδια να στε καλα , τωρα εχω εναν "μπουσουλα" για το συνεργειο.

Κατατοπιστικες και ωραια συνταγμενες οι οδηγιες!!

Σχετικα με τα χλμ... 36000 μονο με μοντελο του 1994 , και εγω προβληματιστικα , φανταζομαι οτι μεθοδος να μαθω αν το κοντερ εχει γυρισει δεν υπαρχει....

Να στε καλα ευχαριστω!!
Να σου πω αν το μηχανάκι είναι καλό-συντηρημένο μην σε νοιάζει τίποτα δεν έχουν ανάγκη αυτά τα μοτέρ και περισσότερα κ να έχει (φίλος το έχει με 140.000 κ)
Αυτό που θα δεις αν έχει της φλάντζες από περμανίτη που είχαν στην αρχή για να δεις αν έχει ανοιχτεί το μοτέρ του που δεν σημαίνει και κάτι ιδιαίτερο στο τέλος τέλος της γραφής για το μοτέρ
Το μόνο που σημαίνει κάτι, είναι στην τιμή αγοράς που έκανες, αλλά και πάλι τώρα έγινε:D

sansiro.sugata
26-08-2009, 13:02
Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Η Τιμη... ποια επρεπε να ειναι κατα την γνωμη σας..
Εντελως ακαδημαικα ρωταω.

soter3gm
26-08-2009, 15:17
κοίτα φίλε μας, η τιμή μπορεί να αλλάζει από μηχανή σε μηχανή, δεν είναι κάτι πάγιο, ούτε μπορώ να σου πω πόσο παίζει γιατί ο κάθε ένας κοστολογεί τη μηχανή του βάση των δικών του κριτηρίων Εγώ για παράδειγμα έχω ένα R-1100RT του 96 και μετά από μία μετατροπή με μαμά πράγματα το έκανα 97 με 60.000 κ το μηχανάκι μου δουλεύει σαν Ελβετικό ρολόι γιατί το συντηρώ εγώ και ξέρω κάθε ώρα και στιγμή τι θέλει. Αν θα το πουλήσω θα ζητήσω κάπου στα 6 με 6.5 χιλιάρικα, που αυτά είναι πολλά, για το μοντέλο μου, αλλά αυτός που θα το πάρει θα κοιμάται σίγουρος.

Εν ολίγοις οι τιμές παίζουν από μηχανή σε μηχανή και με βάση τη κατάσταση τους.
(πόσο την πείρες τελικά?http://planetsmilies.net/person-smiley-1281.gif (http://planetsmilies.net))

fmargaritis
26-08-2009, 16:13
(πόσο την πείρες τελικά?http://planetsmilies.net/person-smiley-1281.gif (http://planetsmilies.net))
:sm7::sm7::sm7:

sansiro.sugata
26-08-2009, 18:51
η Τιμη της Μηχανης ηταν 4.500 , ο πωλητης την εδωσε λογω... ηλικιας... και απο οτι μου ειπε , απλως ηταν μεγαλη σε ογκο για αυτον...

ευελπιστω στα χλμ... και οτι το κοντερ δεν ειναι γυρισμενο.

Παντως ανθρωπος στην αντιπροσωπεια , την εκανε μια βολτα και ειπε οτι ειναι καλοσυντηριμενη , αλλα για να μαζευτει ηθελε ραντεβου , οποτε επομενη Δευτερα.

Θα τον ρωτησω αν φαινετε καπως , αν το κοντερ ειναι γυρισμενο.

Αν και η αληθεια ειναι , πως δεν ξερω αν θελω να το μαθω.. :hmmm:

Απο την επομενη εβδομαδα , θα σας πω τι εγινε!!

Ασχετο , ασχολουμε με την πληροφορικη , και εχω σχεδιασει ενα Computer System GPS & Multimedia για την μηχανη Jet.. Θα σας πω οταν το τελειωσω και fotos!!

arisxios
26-08-2009, 19:09
Μοντέλο του 94 με 36 Κ μου φαίνεται περίεργο τόσα λίγα Κμ. Τεσπα......
1. Κοίτα αν έχει φλάτζες χάρτινες στης κεφαλές αν έχει θα της αλλάξεις κάποια στιγμή στα σίγουρα με μεταλλικές που δίνει η μαμά.(αν δεν έχουν αλλαχθεί)

2. Κάνε έναν έλεγχο στο δίσκο-πλατό (άλλαξε βαλβολίνες) και στο διαφορικό
3. Δες τα φρένα του αν θέλουν τακάκια (βάλε μεταλλικά) και άλλαξε τα υγρά των φρένων
4.Δες αν θέλει ρουλεμάν στο paralever και στο telelever καθώς και στης τιμονόπλακες και στους τροχούς
4.Έλεγξε της ντίζες γκαζιού chock συμπλέκτη (πάρε και από μία για καβάντζα)
5. Μάθε πότε αλλάχτηκε το φίλτρο καυσίμου -αέρα- λαδιού αν έχει 36 κ θα θέλεις σε 4Κ καυσίμου
Αυτά πρώτα και εύκολα δες τι γίνεται στο συνεργείο και μετά σου λέμε περισσότερα


Έσκισες !!!!:sm8::sm8:

vtheo
26-08-2009, 19:11
..........

ευελπιστω στα χλμ... και οτι το κοντερ δεν ειναι γυρισμενο.

....................

Καλοτάξιδι φίλε!Μη σε προβληματίζει το αν τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά.Εφόσον η μηχανή είναι καθαρή στα σημεία που πρέπει τότε μη σε φοβίζει τίποτα.Είναι λίγο δύσκολο να το πιστέψεις ότι μία μοτοσυκλέτα 15ετίας έχει κάνει μόνο 36.000 χλμ όχι όμως ότι είναι και απίθανο.Υπάρχουν πολλές μοτό που γράφουν χιλιόμετρα καθημερινά και άλλες που μένουν ακινητοποιημένες σε πάρκινγκ.Ίσως και η δικιά σου να ανήκει στην δεύτερη κατηγορία.

soter3gm
26-08-2009, 19:55
η Τιμη της Μηχανης ηταν 4.500 , ο πωλητης την εδωσε λογω... ηλικιας... και απο οτι μου ειπε , απλως ηταν μεγαλη σε ογκο για αυτον...

ευελπιστω στα χλμ... και οτι το κοντερ δεν ειναι γυρισμενο.

Παντως ανθρωπος στην αντιπροσωπεια , την εκανε μια βολτα και ειπε οτι ειναι καλοσυντηριμενη , αλλα για να μαζευτει ηθελε ραντεβου , οποτε επομενη Δευτερα.

Θα τον ρωτησω αν φαινετε καπως , αν το κοντερ ειναι γυρισμενο.

Αν και η αληθεια ειναι , πως δεν ξερω αν θελω να το μαθω.. :hmmm:

Απο την επομενη εβδομαδα , θα σας πω τι εγινε!!

Ασχετο , ασχολουμε με την πληροφορικη , και εχω σχεδιασει ενα Computer System GPS & Multimedia για την μηχανη Jet.. Θα σας πω οταν το τελειωσω και fotos!!

Μια χαρά τιμή είναι αληθινά !!!!!

Είσαι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ μου το τηλέφωνο σου :D Ρ.Μ

Arkas
27-08-2009, 12:31
Μια χαρά τιμή είναι αληθινά !!!!!

Είσαι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ μου το τηλέφωνο σου :D Ρ.Μ
Κάτσε βρε Σωτήρη να μάθουμε κι' εμείς τίποτα...
Αμέσως με τα P.M!!!:p:D

ntinopoulos
27-08-2009, 12:33
Κάτσε βρε Σωτήρη να μάθουμε κι' εμείς τίποτα...
Αμέσως με τα P.M!!!:p:D
περιεργε!!!:p

sansiro.sugata
27-08-2009, 13:35
Ναι παιδια ,μολις το τελειωσω θα ανεβασω βιντεακι , και ολα τα σχετικα.

Επειδη θελω να μην υπερβαλω , εχω παρει ενα απλο GPS των 100 euro , και εχω αλλαξει το προγραμμα , ωστε να μετραπει απο ενα απο Navigation σε ενα πληρες Multimedia System , καθως και να εχει ΟΛΑ τα δημοφιλη προγραμμα χαρτων μαζι με τις ανανεωσεις τους.

Στην εγκατασταση στην μηχανη , θα γινει μεσα στο ιδιο το ταμπλο , χωρις να πειραχτει ουτε μια βιδα απο την ιδια την μηχανη , με Grabber2 Points (βεντουζες οχι απλες , αλλα απο αυτες που στερεωνουν ανοιξειδωτες κατασκευες με αποπιεση)

Το Small PC θα εχει..

1. Χαρτη Papagor
2. Χαρτη Navigator
3. Χαρτη TomTom
4. GPS Navpoint , δείχνει ένα τεράστιο αναλογικό κοντέρ με χιλιόμετρα , δείχνει φοβερό το βράδυ!!
5. Video Playback , Mp3 Playback
6. Full Office (Μπορει να δει ολα τα έγγραφα , σημειώσεις που μπορεί να χρειαστούν)

Θα σας κρατω ενημερους.

sansiro.sugata
27-08-2009, 13:55
ΕΛΠΙΖΩ να φαίνεται η εικόνα , αυτό είναι το GPS menu που θα εχει.

Μολις μπει στην μηχανη , θα ανεβασω βιντεακι.

NLS
27-08-2009, 13:56
φρόντισε να βλέπει PDF καθώς και όλα τα ήδη εικόνας (άρα χάρτη)... πχ. με irfanview

επίσης γιατί όχι iGO8; (μεταξύ των παραπάνω)

sansiro.sugata
27-08-2009, 14:01
Πολυ σωστα , βασικα ειναι απειρως παραμετροποιησιμο.
PDF μπορει απο την μανα του.

Σας στελνω και τις τελευταιες αναβαθμισεις.

Οι ανθρωποι εχουν κανει φοβερη δουλεια με το Menu.