PDA

View Full Version : Σφαγή στην Παλαιστίνη.


ckalfas
11-01-2009, 00:28
Επειδή πάνω απ' όλα είμαστε άνθρωποι, πρέπει νομίζω ό καθένας που σκέπτεται υγειώς και ελεύθερα, να δηλώσει τουλάχιστον τον αποτροπιασμό του για την ανθρωπιστική καταστροφή που συνεχίζει να συντελείται πολύ κοντά μας...
Στην Παλαιστήνη κάθε ημέρα σκοτώνονται αδιακρίτως άνδρες, γυναίκες, παιδιά χωρίς την παραμικρή ελπίδα μίας υποτυπώδους ιατρικής βοήθειας, γιατί το μικρό και απάνθρωπο κράτος των απογόνων του Δαυίδ δεν παρέχουν αυτή την δυνατότητα!
Τουλάχιστον, το μόνο που μπορώ να κάνω σαν Χρήστος (πλην της δήλωσής μου για την αποτροπιασμό μου μέσα από εδώ) είναι να καταθέσω χρήματα σε λογαριασμό τραπέζης για την αγορά ιατρικού υλικού. Τα χρήματα μαζεύονται από την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης (αν δεν κάνω λάθος) σε συνεργασία με τοπικό Ραδιοφωνικό σταθμό της Θεσσαλονίκης.
Δεν αναφέρω τον σταθμό για ευνόητους λόγους, απλά ίσως οι Θεσσαλονικείς της παρέας να τον γνωρίζουν από άλλες αντίστοιχες δραστηριότητές του (μαζικές αιμοδοσίες, δενδροφυτεύσεις, βοήθεια οικογενειών με χαμηλό εισόδημα).
Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει, ας στείλει πρ. μήνυμα.
Ο σκοπός του θέματος δεν ήταν να καταθέσεται λεφτά, αλλά να πούμε κάτι για το οποίο δεν λέει κανένας οτιδήποτε, λες και δεν γίνεται!!!

droggitiszak
11-01-2009, 00:32
... δολοφόνοι...

leonidas
11-01-2009, 00:35
Χρήστο τι να πω?
Είναι απίστευτο αυτοί που δέχτηκαν τέτοια βαρβαρότητα να την ανταποδίδουν με αυτόν τον τρόπο.
Δεν λέω τίποτε παραπάνω γιατί το μήνυμα θα κοπεί :(:(

ckalfas
11-01-2009, 00:55
Αυτή είναι η σημερινή είδηση του in.gr
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=974196&lngDtrID=245

BATIGOL
11-01-2009, 01:05
...απο ολα τα θηρια(ζωα), ο ανθρωπος ειναι ο χειροτερος..

Bmwnek
11-01-2009, 02:14
Μόνο μια λέξη για τους δολοφόνους,....


Α Ο Υ Σ Β Ι Τ Σ

Arkas
12-01-2009, 14:14
Επειδή πάνω απ' όλα είμαστε άνθρωποι, πρέπει νομίζω ό καθένας που σκέπτεται υγειώς και ελεύθερα, να δηλώσει τουλάχιστον τον αποτροπιασμό του για την ανθρωπιστική καταστροφή που συνεχίζει να συντελείται πολύ κοντά μας...

Τον δηλώνω απερίφραστα!Νεύρα

NNN
12-01-2009, 18:04
Και εγώ δηλώνω τον αποτροπιασμό μου !!!!!

Έχω και μία απορία (ξεφεύγει λίγο από το θέμα, αλλά θα την θέσω)

Πόσες φορές στην Καινή Διαθήκη (το κορυφαίο κείμενο της Ορθοδοξίας) αναφέρεται ότι οι Εβραίοι είναι ο επιούσιος λαός του Θεού ........ ?????

ckalfas
12-01-2009, 23:04
Πόσες φορές στην Καινή Διαθήκη (το κορυφαίο κείμενο της Ορθοδοξίας) αναφέρεται ότι οι Εβραίοι είναι ο επιούσιος λαός του Θεού ........ ?????

Για το ίδιο πράγμα αναρωτιέμαι κι εγώ...
Ευτυχώς μεγάλωσα και έμαθα... ότι τα πράγματα δεν είναι όπως μας τα παρουσίασαν στα Θρησκευτικά!
Απλά αναρωτιέμαι γιατί μας τα μάθαιναν;;;

Arkas
13-01-2009, 00:11
Και εγώ δηλώνω τον αποτροπιασμό μου !!!!!

Έχω και μία απορία (ξεφεύγει λίγο από το θέμα, αλλά θα την θέσω)

Πόσες φορές στην Καινή Διαθήκη (το κορυφαίο κείμενο της Ορθοδοξίας) αναφέρεται ότι οι Εβραίοι είναι ο επιούσιος λαός του Θεού ........ ?????

Για το ίδιο πράγμα αναρωτιέμαι κι εγώ...
Ευτυχώς μεγάλωσα και έμαθα... ότι τα πράγματα δεν είναι όπως μας τα παρουσίασαν στα Θρησκευτικά!
Απλά αναρωτιέμαι γιατί μας τα μάθαιναν;;;

Φίλοι Νίκο και Χρήστο,
παρόλο που φεύγουμε εκτός θέματος, κρίνω αναγκαίο να παραθέσω κάποιες διευκρινήσεις.

Κατ' αρχήν σε κανένα σημείο της Καινής Διαθήκης δεν αναγράφεται ο προσδιορισμός των Ισραηλιτών (Εβραίων) ως ο περιούσιος λαός του Θεού!

Σε αρκετά σημεία της Παλαιάς Διαθήκης γίνονται αναφορές στους Ισραηλίτες αλλά σε κανένα σημείο δεν τους αποκαλεί σαν τον περιούσιο λαό.

Η άποψη πως οι Εβραίοι είναι ο περιούσιος λαός του Θεού οφείλεται σε παραφράσεις και αποδόσεις σημείων της Παλαιάς Διαθήκης από τους ίδιους τους Ισραηλίτες, προκειμένου να δημιουργήσουν ιδεολογία.

Αυτά προς αποφυγήν παρερμηνειών.

Φιλικά,
Δημήτρης.

ckalfas
13-01-2009, 16:11
Δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω...

skippybi
13-01-2009, 16:41
Δυστυχώς είμαστε θεατές σε μιά ακόμα τραγωδία με πρωταγωνιστές θύματα και παραγωγό θύτη!!!:Μπερδεμέν

Το άσχημο στην υπόθεση είναι ότι το ''έργο'' πάει καλά και πουλάει εισητήρια...:hmmm:

...άρα φοβάμαι ότι θα βγάλει τη σεζόν και θα το ανεβάσει και του χρόνου και του παραχρόνου...ΝεύραΝεύρα

NNN
14-01-2009, 00:36
Φίλοι Νίκο και Χρήστο,
παρόλο που φεύγουμε εκτός θέματος, κρίνω αναγκαίο να παραθέσω κάποιες διευκρινήσεις.

Κατ' αρχήν σε κανένα σημείο της Καινής Διαθήκης δεν αναγράφεται ο προσδιορισμός των Ισραηλιτών (Εβραίων) ως ο περιούσιος λαός του Θεού!

Σε αρκετά σημεία της Παλαιάς Διαθήκης γίνονται αναφορές στους Ισραηλίτες αλλά σε κανένα σημείο δεν τους αποκαλεί σαν τον περιούσιο λαό.

Η άποψη πως οι Εβραίοι είναι ο περιούσιος λαός του Θεού οφείλεται σε παραφράσεις και αποδόσεις σημείων της Παλαιάς Διαθήκης από τους ίδιους τους Ισραηλίτες, προκειμένου να δημιουργήσουν ιδεολογία.

Αυτά προς αποφυγήν παρερμηνειών.

Φιλικά,
Δημήτρης.

Φίλε Δημήτρη,
Θα απαντήσω εδώ (όσο πιό σύντομα μπορώ) και επειδή το θέμα είναι σοβαρό αλλά εκτός ... θέματος :Χαμόγελο:, θα πρότεινα στους admin να ανοίξουμε ένα άλλο θέμα και εκεί να μεταφερθούν τα πόστ μας και να τα συζητήσουμε πιό αναλυτικά.

Όντως ΔΕΝ εντόπισα την λέξη "περιούσιος" στην Καινή Διαθήκη. Βρήκα 78 αναφορές στην λέξη "ισραήλ". Σε πολλά σημεία της Καινής Διαθήκης το νόημα που (κατά πολλούς) βγαίνει είναι ότι ο λαός του Ισραήλ έχει κάποια "ευνοική" κ' "φιλική" αντιμετώπιση από το Θεό. Παραδείγματα σε μετέπειτα ποστ....
Την Παλαιά Διαθήκη δεν την κοίταξα ακόμα.
Ο λόγος που έγραψα το αρχικό ποστ ήταν ότι διαπιστώνω μία αντίφαση στην συμπεριφορά μας ως Έλληνες. Από την μία (σωστά) κατηγορούμε το Ισραήλ για την άθλια συμεριφορά του στους Παλαιστίνιους εδώ και τόσα χρόνια (ειδικά σε αμάχους και παιδιά !) και από την άλλη έχουμε μία επίσημη θρησκεία που προέρχεται από τους Εβραίους, όλα τα επίσημα κείμενα γράφουν κυρίως για αυτούς και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ είναι γεμάτα (τα επίσημα κείμενα της θρησκείας μας !!!!) από υβριστικά κείμενα κατά των Ελλήνων (εδώ έχω ακόμα περισσότερα παραδείγματα...). Και δεν τα λέω μόνο εγώ αυτά. Μέχρι Πρόεδρος της Δημοκρατίας έχει γράψει για το θέμα.
http://img369.imageshack.us/img369/5354/ssssssssshc5.jpg

Πάντα φιλικά,

Νίκος