PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ BMW R51 - ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!


chestil
30-08-2009, 19:02
Επειδή δυστυχώς είμαι άσχετος στο επι μέρους θέμα , θα ήθελα τα φώτα σας και τις συμβουλές σας....
Θέλω να αγοράσω μια κλασσικλή BMW R51 , ΣΤΟ ΠΟΣΌ ΠΕΡΊΠΟΥ ΤΩΝ 5500 - 6000 ΕΥΡΏ .
Καταρχήν αυτό το πσό είναι εφικτό?
Σημειωταίων οτι αναφέρομαι για μια μηχανή σε αψογη κατάσταση χωρίς να χρειαστεί να ρίξω και άλλα χρήματα για μάζεμα , αλλιώς ξέρω οτι μπορώ να βρω και με 2500 χιλιάρικα αλλά σε προβληματική κατάσταση . Πολλοί που έχουν ασχοληθεί με αυτην την κατηγορία μηχανών με έχουν συμβουλέψει να πάρω απο μαγαζί που ανακατασκευάζει και όχι απο ιδιώτη αφού έτσι θα έχω μία πιο αξιόπιστη εγγύηση...
Τι θα με συμβουλεύατε λοιπόν και απο που θα μπορούσα να πάω να ρωτήσω για μια ενδεχόμενη αγορά αφου δεν έχω και ιδέα που βρίσκονται τέτοια μαγαζιά για να τα επισκεφτώ...
Ευχαριστώ

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
30-08-2009, 19:47
Για μια μοτοσυκλέτα στην κατάσταση που την θέλεις,

υπολόγισε άλλα τόσα χρήματα τουλάχιστον ....


Για περισσότερες πληροφορίες,

θα τις έχεις από τον συμφορουμίτη μας,

Γιώργο (Gemara) ....





.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
30-08-2009, 19:55
Υπάρχει ανάλογο θέμα ...ΕΔΩ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=2714) !!!



http://inlinethumb48.webshots.com/41711/2498165990014047575S600x600Q85.jpg (http://rides.webshots.com/photo/2498165990014047575MMyXZo)





.

arisxios
30-08-2009, 20:08
Υπάρχει ανάλογο θέμα ...ΕΔΩ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=2714) !!!



http://inlinethumb48.webshots.com/41711/2498165990014047575S600x600Q85.jpg (http://rides.webshots.com/photo/2498165990014047575)





.




Πω πω για ακόμα μία φορά πανέμορφη είναι !!!:sm8::sm8:

BOXER
31-08-2009, 00:39
ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΑΞΙΑ!!!!!!!!!!
Οσο ποιο παλια τοσο ποιο ωραια.

gemara
31-08-2009, 00:48
Γεια σου φίλε μου,

Όπως διάβασες παραπάνω να υπολογίσεις στα διπλάσια λεφτά τουλάχιστον για μία R51 σε original κατάσταση.

Στα 5.000ε μόνο κανα καλό "χρέπι" θα βρεις, το οποίο θα θέλει πολύ δουλειά, ψάξιμο και άπειρο χρόνο για να "γυαλίζει".

Στην Αθήνα μπορείς να πας και να αρχίσεις να ψάχνεις, στον Στέλιο Ραφτόπουλο στη Δάφνη (Μπακνανά), στον Αποστολόπουλο (Θερμοπυλών 30 στο κέντρο), στον Καφεντζάκη (Ανακρέοντος 7, Καισαριανή - Ζωγράφου).

Για να βρεις κάτι καλό όμως, μην βιαστείς, άρχισε να διαβάζεις και να ψάχνεις και να ρωτάς τους μαστόρους που τα φτιάχνουν και τα πουλάνε.

(Αυτήν με τις 2500 που τη βρήκες; Ποιος την δίνει; )


Καλή τύχη!

Kwstas_kef
31-08-2009, 01:46
Γεια σου φίλε μου,

Στα 5.000ε μόνο κανα καλό "χρέπι" θα βρεις, το οποίο θα θέλει πολύ δουλειά, ψάξιμο και άπειρο χρόνο για να "γυαλίζει".
(Αυτήν με τις 2500 που τη βρήκες; Ποιος την δίνει; )
Καλή τύχη!
Για αυτο σας γουσταρω εδω μεσα στον λιγο χρονο που ειμαι.
Γιατι δεν παραπλανειτε κανεναν σαν μερικους μερικους
και λετε τα συκα-συκα και την σκαφη-σκαφη.
Οσο και αν ακουγονται σκληρα...

vpentza
31-08-2009, 09:42
Η φωτο εξω απο τον Στελιο με πήγε αρκετα χρόνια πίσω....... ο Στελιος ήταν φίλος καλός, ειχε ερθει και στο #### μου και μου εριξε 1 κιλο ρυζι στη πρώτη στροφη του Ησαια (εχει πολυ βαρυ χερι)....

Στον προτεινω ανεπιφυλακτα, οταν θα πας θα παμε παρέα, απο τότε που παντρευτηκα και αρχισα να κανω απογονους χαθηκα και απο τον Στελιο.

Ο,τι κι αν κανει το κανει με μερακι, αγαπαει παρα πολυ αυτο που κανει και τα αποφθευγματα του εχουν αφησει εποχή........

Arkas
31-08-2009, 13:09
Γεια σου φίλε μου,

Όπως διάβασες παραπάνω να υπολογίσεις στα διπλάσια λεφτά τουλάχιστον για μία R51 σε original κατάσταση.

Στα 5.000ε μόνο κανα καλό "χρέπι" θα βρεις, το οποίο θα θέλει πολύ δουλειά, ψάξιμο και άπειρο χρόνο για να "γυαλίζει".

Στην Αθήνα μπορείς να πας και να αρχίσεις να ψάχνεις, στον Στέλιο Ραφτόπουλο στη Δάφνη (Μπακνανά), στον Αποστολόπουλο (Θερμοπυλών 30 στο κέντρο), στον Καφεντζάκη (Ανακρέοντος 7, Καισαριανή - Ζωγράφου).

Για να βρεις κάτι καλό όμως, μην βιαστείς, άρχισε να διαβάζεις και να ψάχνεις και να ρωτάς τους μαστόρους που τα φτιάχνουν και τα πουλάνε.

(Αυτήν με τις 2500 που τη βρήκες; Ποιος την δίνει; )


Καλή τύχη!
:sm8::sm8::sm8:

gemara
31-08-2009, 16:00
Η φωτο εξω απο τον Στελιο με πήγε αρκετα χρόνια πίσω....... ο Στελιος ήταν φίλος καλός, ειχε ερθει και στο #### μου και μου εριξε 1 κιλο ρυζι στη πρώτη στροφη του Ησαια (εχει πολυ βαρυ χερι)....

Στον προτεινω ανεπιφυλακτα, οταν θα πας θα παμε παρέα, απο τότε που παντρευτηκα και αρχισα να κανω απογονους χαθηκα και απο τον Στελιο.

Ο,τι κι αν κανει το κανει με μερακι, αγαπαει παρα πολυ αυτο που κανει και τα αποφθευγματα του εχουν αφησει εποχή........

;)

gsrob
31-08-2009, 17:08
Για μια μοτοσυκλέτα στην κατάσταση που την θέλεις,

υπολόγισε άλλα τόσα χρήματα τουλάχιστον ....



.



Δεν ήξερα οτι έχουν 15000 αυτές οι παλιές (που λέει ο λόγος παλιές:D)

Arkas
31-08-2009, 21:29
Δεν ήξερα οτι έχουν 15000 αυτές οι παλιές (που λέει ο λόγος παλιές:D)
Και τα TRABANT (πού τα θυμήθηκα :D) είναι παλιά Ροβέρτο, αλλά δεν κάνουν τόσο...
Εδώ μιλάμε για συλλεκτική τέχνη...

chestil
01-09-2009, 09:13
Την μηχανη με 2500 την βρηκα στην Χρυση ευκαιρια.....
Γενικά όμως δεν νομίζω να είναι τόσο ακριβες . Αυτο το λέω γιατι μια ανακατασκευασμένη μηχανή σε τέλεια κατάσταση απο έμπορο (συνεργείο) κυμαίνεται απο 7000 εώς 8500 . Αυτό ισχύει όπου και να ρώτησα . Ψάχνοντας μια ενδεχόμενη εισαγωγή απο Γερμανία βρήκα αρκετά καλά κομμάτια αλλά με έχουν φοβήσει πολλοί που έχουν ασχοληθεί λέγοντας μου οτι συνήθως είναι ανακατασκευασμένες με imitation ανταλακτικά...

kgs
01-09-2009, 09:46
Αμα κοιτάξεις στο ΝΕΤ, τα καλά κομάτια κάνουν γύρω στα 15.000 Ε.

gemara
01-09-2009, 10:55
Την μηχανη με 2500 την βρηκα στην Χρυση ευκαιρια.....
Γενικά όμως δεν νομίζω να είναι τόσο ακριβες . Αυτο το λέω γιατι μια ανακατασκευασμένη μηχανή σε τέλεια κατάσταση απο έμπορο (συνεργείο) κυμαίνεται απο 7000 εώς 8500 . Αυτό ισχύει όπου και να ρώτησα . Ψάχνοντας μια ενδεχόμενη εισαγωγή απο Γερμανία βρήκα αρκετά καλά κομμάτια αλλά με έχουν φοβήσει πολλοί που έχουν ασχοληθεί λέγοντας μου οτι συνήθως είναι ανακατασκευασμένες με imitation ανταλακτικά...

Ok σύμφωνοι. Αυτό που σου γράφω δεν είναι αυτό που νομίζω εγώ ούτε η γνώμη μου. Είναι αυτό που έχω, αυτό που έχω πληρώσει και αυτό που έχω δει με τα μάτια μου να κυκλοφορεί στην αγορά.

Όπως έχω διαπιστώσει επίσης ότι η "τέλεια κατάσταση" από έμπορο σε έμπορο, διαφέρει και αυτή. Κανείς δεν σε κοροϊδεύει πάντως από αυτούς που έχω ψάξει στην Ελλάδα (ούτε και στο εξωτερικό, γιατί έμεινα κάμποσα χρόνια έξω και έψαξα και εκεί). Τα "μαστόρια" που πουλάνε και φτιάνουν τις classic στις μέρες μας, είναι οι πιτσιρικάδες που το 50 ξεκίνησαν σαν βοηθοί καθαρίζοντας συνεργεία (και έτρωγαν πολύ ξύλο απ' ότι θα σου πουν και οι ίδιοι, καθ' ότι αυτό ήταν το αναμορφωτικό επίπεδο της χώρας μας) και τελικά επιβίωσαν μέχρι τις μέρες μας γιατί ήταν οι καλύτεροι στη δουλειά τους.

Οι τιμές είναι στάνταρ, ισορροπημένες και ανεβαίνουν χρόνο με το χρόνο. Στο εξωτερικό και ιδίως στη Γερμανία υπάρχουν πολλές classic, αλλά η R51 έχει εξαφανιστεί πλέον.

Ο ένας μάστορας στην Ελλάδα σου δίνει σε "τέλεια κατάσταση" μια R51/3 με 10.000 και ο άλλος την ίδια μηχανή σε "τέλεια κατάσταση" πάλι στην δίνει 12.000. Αν την ψάξεις όμως, θα δεις ότι η ακριβότερη έχει αλουμινένιες ζάντες (1000+1000ε) που δεν σκουριάζουν, το μεγάλο ταμπούρο μπροστά, δεύτερη σέλα αναβάτη, αυθεντικά 6Vολτα ηλεκτρικά και κάτι άλλα καλούδια που δικαιολογούν την διαφορά στην τιμή της, τα οποία θα σου έπαιρνε μήνες για να τα βρεις και περισσότερα λεφτά να βάλεις σαν ιδιώτης.


Αυτή από τις αγγελίες με τα 2500 δεν θα έκανα καν τον κόπο να την κοιτάξω, γιατί το πιθανότερο είναι ότι δεν θα βγάζει άδεια κυκλοφορίας θα έχει κομμένο πλαίσιο και μάλλον δεν θα έχει τα ίδια νούμερα κινητήρα και πλαισίου

Για να καταλάβεις αν έχουν imitation ή όχι ανταλλακτικά οι παλιές οι μηχανές, θα πρέπει να διαβάσεις αρκετά κείμενα, να παρατηρήσεις φωτογραφίες αυθεντικών μηχανών (http://www.bmbikes.co.uk/bmwmodels.htm), να πιάσεις για ώρες την κουβέντα με τα παλιά "μαστόρια" και να "βάλεις τα χέρια" πάνω σε αυτές για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις και να αποκτάει εμπειρία το μάτι σου. No pain, no gain!

Εν τέλει εξαρτάται από αυτό που σου αρέσει. Θες να έχεις μια classic σε πραγματικά καλή κατάσταση που να κυκλοφορεί απροβλημάτιστα στον δρόμο και να παίρνεις μέρος σε κανα ράλλυ (http://www.classicbike.gr/content/el/races-el.html)για την πλάκα σου, ή μια classic για το γκαράζ ή το σαλόνι χωρίς "matching numbers" και πινακίδες. Ότι πληρώσεις, θα πάρεις.;)

gsmaniac
01-09-2009, 12:25
Την μηχανη με 2500 την βρηκα στην Χρυση ευκαιρια.....
Γενικά όμως δεν νομίζω να είναι τόσο ακριβες . Αυτο το λέω γιατι μια ανακατασκευασμένη μηχανή σε τέλεια κατάσταση απο έμπορο (συνεργείο) κυμαίνεται απο 7000 εώς 8500 . Αυτό ισχύει όπου και να ρώτησα . Ψάχνοντας μια ενδεχόμενη εισαγωγή απο Γερμανία βρήκα αρκετά καλά κομμάτια αλλά με έχουν φοβήσει πολλοί που έχουν ασχοληθεί λέγοντας μου οτι συνήθως είναι ανακατασκευασμένες με imitation ανταλακτικά...
γενικα συμφωνω με τον GEMARA,που φαινεται γνωριζει το θεμα.η δικη μου εμπειρια απο ανακατασκευη αυτοκινητου BMW 2002 ,μου εμαθε οτι πρεπει να ψαξεις πολυ,να εισαι ετοιμος να βαλεις τα χερια σου στη βρωμια,να ξοδεψεις πολυ χρημα και χρονο.μετα απο αυτα θα καταλαβεις οτι τα κλασσικα δεν κοστολογουνται οπως τα καθημερινα και συνχρονα μηχανακια η αυτοκινητα.το αποτελεσμα και ο κοπος σε κανουν λιγο υπεροπτικο ως προς την τιμη:D

Iconmaster
01-09-2009, 15:14
Σε κατά καιρούς συζυτήσεις, άκουγα στο δεκαπεντάρι :cool: