PDA

View Full Version : Σύστημα επικοινωνίας BMW Motorrad


Jefe
02-09-2009, 22:07
Αγαπητοί φίλοι συνφορουμίτες, στα τέλη του περασμένου Μάη, αγόρασα απο εξουσιοδοτημένο κατάστημα της BMW, δύο συστήματα επικοινωνίας BMW Motorrad (Bluetooth), τα οποία μου τα εγκατέστησε το εξουσιοδοτημένο κατάστημα σε δύο BMW System 5 κράνη (στο δικό μου κ της συζύγου μου). Το κόστος κ των δύο ανήλθε στα 800 €. Ομολογώ ότι απο εμφάνιση τοποθετημένο στο κράνος είναι το καλύτερο που έχω δεί ως τώρα. Σετάρισα το δικό μου πρώτα για να το δοκιμάσω σε μια μονοήμερη εκδρομή που θα πήγαινα μόνος. Σετάρισα το κράνος με το GPS Zumo 660 κ το GPS με το τηλέφωνό μου (HTC Diamond). Μέχρι ενός σημείου όλα καλά. Οι οδηγίες του GPS ακούγονταν καθαρά κ δυνατά, οι τηλεφωνικές κλήσεις το ίδιο αλλά άρχισε να δημιουργείται πρόβλημα όταν προσπαθούσα να ακούσω μουσική από το GPS. Ή η μουσική ακουγόταν άθλια ή λίγο αργότερα άρχισε να μου "πετάει" εκτός το τηλέφωνο. Στα τέλη Ιουνίου έκανα ένα ταξίδι στην Ευρώπη κ είχα την ευκαιρία να κάνω μια πολλή καλή δοκιμή κ στα δύο συστήματα επικοινωνίας. Σετάρισα το κράνος της συζύγου μου με το τηλέφωνό της, με το κράνος μου, κ με μία συσκευή MP3 Bluetooth Sony. Το συμπέρασμα που έβγαλα όλες αυτές τις ημέρες ταξιδιού (5.250 km), ήταν πώς το σύστημα επικοινωνίας BMW Motorrad (Bluetooth) δεν μπορεί να χειριστεί τρείς πηγές χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα επικοινωνίας με κάποια από αυτές. Η ένταση κ η καθαρότητα της συνομιλίας μεταξύ των αναβατών είναι πολλή καλή, όπως επίσης κ οι τηλεφωνικές συνομιλίες κ όλα αυτά, μέχρι την ταχύτητα των 160 km περίπου. Η σύζυγός μου δεν άκουσε μουσική διότι ήταν η τρίτη πηγή στο κράνος της κ δημιουργούσε πρόβλημα στις άλλες δύο (επικοινωνία μαζί μου, κ τηλέφωνό της). Η διάρκεια της μπαταρίας δεν δημιούργησε κανένα πρόβλημα ακόμα και μετά από χρήση 8-9 ωρών. Ήταν πολύ φιλικό στην χρήση με γάντια.
Όταν επέστρεψα από το ταξίδι μου (μέσα Ιούλη) συζήτησα την εμπειρία μου σχετικά με την λειτουργία του συστήματος επικοινωνίας με τον αντιπρόσωπο κ μου είπε πως όλα αυτά θα τα μεταφέρει στην εταιρία(γιατί πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει μια ανάδραση από όλους μας) κ θα δούμε τι θα γίνει. Όταν θα έχω νεότερα για το θέμα θα σας ενημερώσω.


Jefe

georgekostas
02-09-2009, 22:12
Αναμενουμε νεοτερα...

arisxios
02-09-2009, 22:49
:hmmm:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-09-2009, 03:11
Ενδιαφέρον θέμα

και "περίεργο" για BMW .....:(



Περιμένουμε την απάντηση ....

Κράτα μας ενήμερους ....;)



.

emix
03-09-2009, 10:13
Κλασικη περιπτωση της παροιμιας: "Οπου λαλουν πολλοι κοκκοροι, αργει να ξημερωσει".

Εμενα παντα αυτα τα συστηματα της λογικης "Ολα σε ενα", με φοβιζαν και με φοβιζουν.

salcon
03-09-2009, 11:07
προσωπικα ειμαι fun της καλωδιωσης.:hmmm:

Ελπιζω να βρεθει λυση στο προβλημα γιατι και τα λεφτα δεν ειναι λιγα

mjtir
03-09-2009, 11:46
Για να μπορεις να εχεις δυο ταυτοχρονες συνδεσεις ασυρματες πχ τηλεφωνο και mp3 player θα πρεπει η ασυρματη υλοποιηση να υποστηριζει hands free profile για το τηλεφωνο καθως και advanced audio profile (A2DP) για mp3 players και βεβαια να εχουν οι αντιστοιχες πηγες τις ιδιες ιδιοτητες ;).

Παντως δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα αν η συνοδηγος ακουγε κανονικα μουσικη η αυτονομια χαλαρα θα επεφτε στο μισο.

Περιμενουμε νεα σου...

Arkas
03-09-2009, 20:58
Γι' αυτό προτίμησα την ΒΤ2.
Χάνει σε εμφάνιση, κερδίζει σε λειτουργικότητα!

skippybi
03-09-2009, 21:10
περιμένουμε νεότερα!!!;)

Jefe
04-09-2009, 11:00
Για να μπορεις να εχεις δυο ταυτοχρονες συνδεσεις ασυρματες πχ τηλεφωνο και mp3 player θα πρεπει η ασυρματη υλοποιηση να υποστηριζει hands free profile για το τηλεφωνο καθως και advanced audio profile (A2DP) για mp3 players και βεβαια να εχουν οι αντιστοιχες πηγες τις ιδιες ιδιοτητες ;).

Παντως δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα αν η συνοδηγος ακουγε κανονικα μουσικη η αυτονομια χαλαρα θα επεφτε στο μισο.

Περιμενουμε νεα σου...


Το Zumo 660 υποστηρίζει Αdvanced audio profile (A2DP), ως επίσης κ το
mp3 player της συζύγου μου.


Jefe

mjtir
04-09-2009, 14:11
Το Zumo 660 υποστηρίζει Αdvanced audio profile (A2DP), ως επίσης κ το
mp3 player της συζύγου μου.


Jefe

Δικαιο εχεις . Θα επρεπε νε παιζει ...

Σε αυτες τις περιπτωσεις ενοχοποιειται το τηλεφωνο , και συχνα εντοπιζεται ασυμβατοτητα στις υλοποιησεις. Δεν το γνωριζω αν για το συγκεκριμενο συστημα υπαρχει λιστα με συμβατα κινητα αλλα θα ηταν χρησιμο αν μπορουσες να δοκιμασεις με διαφορετικα κινητα ....

ekatontarxos
05-09-2009, 14:04
Η βασική αρχή του bluetooth είναι η bidirectional σύζευξη σε paired mode,η αντιπροσωπεια δεν θα καταφέρει τίποτα,πρέπει να τό ξαναφτιάξει από τήν αρχή μέ τή μαμά να λειτουργεί μέ τήν αρχή του hub και φυσικά θα τό βαφτίσει "νέο μοντέλο" ...
Τσαπατσουληδες όλοι,ένα σωστό και ολοκληρωμένο πράγμα δεν βγάζει πλέον κανένας...και από αναβάθμιση ούτε λόγος,πρεπει να το πετάξεις και να πάρεις άλλο.:mad:
Εχει γεμίσει ό πλανήτης ημιτελείς συσκευές,με κυριο σκοπό την ακρατη υπερκατανάλωση...
Πιθανότατα να λύσεις το προβλημά σου άν οι bluetooth συσκευές έχουν επεξεργαστή γρηγορότερο,όπως πχ ο οπεξεργαστής τού zumo,ώστε να δεσμεύουν και να αποδεσμεύουν γρηγορότερα τή σύζευξη.
Καπου στα manual των τηλ λέει ό επεξεργαστής στα πόσα Μηζ δουλεύει,κριτήριο 1,και άν ή συσκευή είναι bluetooth version 1 η 2.0 πχ

sotos
08-09-2009, 02:12
Η βασική αρχή του bluetooth είναι η bidirectional σύζευξη σε paired mode,η αντιπροσωπεια δεν θα καταφέρει τίποτα,πρέπει να τό ξαναφτιάξει από τήν αρχή μέ τή μαμά να λειτουργεί μέ τήν αρχή του hub και φυσικά θα τό βαφτίσει "νέο μοντέλο" ...
Τσαπατσουληδες όλοι,ένα σωστό και ολοκληρωμένο πράγμα δεν βγάζει πλέον κανένας...και από αναβάθμιση ούτε λόγος,πρεπει να το πετάξεις και να πάρεις άλλο.:mad:
Εχει γεμίσει ό πλανήτης ημιτελείς συσκευές,με κυριο σκοπό την ακρατη υπερκατανάλωση...
Πιθανότατα να λύσεις το προβλημά σου άν οι bluetooth συσκευές έχουν επεξεργαστή γρηγορότερο,όπως πχ ο οπεξεργαστής τού zumo,ώστε να δεσμεύουν και να αποδεσμεύουν γρηγορότερα τή σύζευξη.
Καπου στα manual των τηλ λέει ό επεξεργαστής στα πόσα Μηζ δουλεύει,κριτήριο 1,και άν ή συσκευή είναι bluetooth version 1 η 2.0 πχ



:sm8:

madtank
15-09-2009, 19:25
Γι' αυτό προτίμησα την ΒΤ2.
Χάνει σε εμφάνιση, κερδίζει σε λειτουργικότητα!

Με το midland BT2 που χρησιμοποιώ τους τελευταίους 5 μήνες ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.

Η τοποθέτηση στο κράνος προβληματική έως αισχρή αισθητικά(BMW EVO 4).Μετά τα 80 στην εθνική ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ούτε το GPS πόσο μάλλον το τηλέφωνο. Στην πόλη με μικρές ταχύτητες ικανοποιητική η λειτουργία του. Η βάση τοποθέτησης, που προσαρμόζεται εκτός κράνους μετά τα 120km σε αναγκάζει να ψάχνεις το bluetooth πίσω από την πλάτη σου........ βγαίνει.

130 € στον αέρα κυριολεκτικά.........ΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-09-2009, 19:40
Με το midland BT2 που χρησιμοποιώ τους τελευταίους 5 μήνες
.
,
,
,

Η βάση τοποθέτησης, που προσαρμόζεται εκτός κράνους μετά τα 120km σε αναγκάζει να ψάχνεις το bluetooth πίσω από την πλάτη σου........ βγαίνει.

ΧΑ ΧΑ


'Ισως δεν την έχεις τοποθετήσει σωστά ...

Εφόσον μένεις Αθήνα,

κάνε μια βόλτα απ' τον αντιπρόσωπο,

να της ρίξει μια ματιά .... ;)





Αν θέλεις,

πέρνα κι απ' τα νέα μέλη να σε καλωσορίσουμε ....:D




.

1200GS
15-09-2009, 20:09
Με το midland BT2 που χρησιμοποιώ τους τελευταίους 5 μήνες ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.

Η τοποθέτηση στο κράνος προβληματική έως αισχρή αισθητικά(BMW EVO 4).Μετά τα 80 στην εθνική ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ούτε το GPS πόσο μάλλον το τηλέφωνο. Στην πόλη με μικρές ταχύτητες ικανοποιητική η λειτουργία του. Η βάση τοποθέτησης, που προσαρμόζεται εκτός κράνους μετά τα 120km σε αναγκάζει να ψάχνεις το bluetooth πίσω από την πλάτη σου........ βγαίνει.

130 € στον αέρα κυριολεκτικά.........ΧΑΧΑΧΑΧΑ


κοιταξε το οπως λεει και ο Νικος (Λεοντοκαρδος) γιατι κατι μαλλον δεν εχει τοποθετηθει σωστα.
Εγω δεν εχω δοκιμασει καλυτερη και απλουστερη ενδοσυννενοηση απο την ΒΤ2, και σε ταχυτητες των 200 χλμ μπορεις και ακους!!! :)

Arkas
28-09-2009, 00:05
Με το midland BT2 που χρησιμοποιώ τους τελευταίους 5 μήνες ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.

Η τοποθέτηση στο κράνος προβληματική έως αισχρή αισθητικά(BMW EVO 4).Μετά τα 80 στην εθνική ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ούτε το GPS πόσο μάλλον το τηλέφωνο. Στην πόλη με μικρές ταχύτητες ικανοποιητική η λειτουργία του. Η βάση τοποθέτησης, που προσαρμόζεται εκτός κράνους μετά τα 120km σε αναγκάζει να ψάχνεις το bluetooth πίσω από την πλάτη σου........ βγαίνει.

130 € στον αέρα κυριολεκτικά.........ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Πραγματικά λυπάμαι φίλε...
Μήπως όμως μιλάμε για άλλη ενδοσυνεννόηση;
Από ότι διαβάζουμε σ' αυτό εδώ το forum, τα προβλήματά σου αποτελούν τη μοναδική εξαίρεση...
Για κοίτα το καλύτερα...