PDA

View Full Version : Βάση για Topcase GIVI MAXIA 55


digitalsoul
02-09-2009, 22:54
Παρήγγειλα σήμερα την GIVI MAXIA 55 για το R1200GS που έχω.
Το θέμα είναι ότι αν και ζήτησα για βάση σχάρας αυτήν που κάθετε επάνω στην σχάρα της BMW μου είπε ένας φίλος
ότι έπρεπε να πάρω αυτήν που καταργεί την σχάρα της BMW και έχει δικές της χειρολαβές τοποθετώντας
την βαλίτσα σε χαμηλότερο σημείο.
Γνωρίζετε αν υπάρχει θέμα και έκανα λάθος που προτίμησα την απλή βάση και ο λόγος είναι καθαρά αισθητικός
για εμένα επειδή δεν μου αρέσουν καθόλου οι χειρολαβές που έχει η πλήρης βάση/σχάρα μιας η διαφορά στην τιμή
είναι αν θυμάμαι καλά μόνο 3 ευρώ.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-09-2009, 03:08
Δεν έχεις λόγο να καταργήσεις την σκάρα της "μαμάς" ...;)

Άλλωστε, το επιπλέον ύψος, είναι δύο πόντοι ....:cool:



.

gemara
03-09-2009, 08:33
Είναι κρίμα να καταργήσεις τη δικιά της σχάρα! Ούτε γω το έκανα.

vpentza
03-09-2009, 10:03
η μεταλλικη σχαρα της BMW (και οχι η πλαστικη βαση) θεωρω οτι πρεπει να μενει πάνω, ερχεται και καθεται πανω στον σκελετο εκει που πρεπει και με τις βιδες που πρέπει...Ειναι ο πιο σωστος φορεας για να συνεργαστει με οτιδηποτε που κουμπώνει πανω του.

Εκανα το ιδιο στο 800GS προκειμενου να βαλω KAPPA βαλίτσα....Η μετατροπή μου πήρε 30 λεπτα και μου κόστισε 2,60 ευρω να αγορασω 10 βιδες απο το Praktiker προκειμενου να χρησιμοποιησω τη μια και να ενισχυσω τη κατασκευη.... Η βαλίτσα στη βαση της και η βαση της ειναι ενα με τη μηχανη αφου εχει γινει ενα σωμα με τη μεταλλικη βαση της μηχανης

Arkas
03-09-2009, 14:46
Δεν έχεις λόγο να καταργήσεις την σκάρα της "μαμάς" ...;)

Άλλωστε, το επιπλέον ύψος, είναι δύο πόντοι ....:cool:



.

Είναι κρίμα να καταργήσεις τη δικιά της σχάρα! Ούτε γω το έκανα.
:sm8:

pkar
03-09-2009, 15:55
Εγώ έχω βάλει την UNIVERSAL σχάρα της GIVI και για ενίσχυση έκανα
ΠΑΤΕΝΤΑ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=4657) όπως έχω σημειώσει και στο αντίστοιχο Post ...
Η σχάρα που έχει για το 1200 η GIVI με τις μπάρες εχει το μειονέκτημα οτι εκτείνεται αρκετά έξω απο την Μοτο... και είναι άσχημο και άβολο (τουλάχιστον για εμένα...)
Υπάρχουν 2 τύποι .. μία που βγάζεις την σχάρα της μαμάς και μία που μπαίνει απο πάνω με αντίστοιχα στηρίγματα...

digitalsoul
03-09-2009, 16:00
Ευχαριστώ πολύ παιδιά και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να την κρατήσω την σχάρα της ΒΜW
Μιας όμως και τα είπαμε εδώ για αυτό το θέμα πληροφοριακά η απλή
βάση της GIVI είναι για 6 κιλά φόρτωμα και τη ολοκληρωμένη βάση/σχάρα είναι για 10 κιλά.
Αρκετά μεγάλη διαφορά αλλά θα επιμείνω πιο πολύ στους αισθησιακούς
λόγους μιας και πώς να το κάνουμε η GS είναι κούκλα!!

http://img297.imageshack.us/img297/7327/001varcsr684.jpg
http://img3.imageshack.us/img3/9755/001varcsr689e52.jpg

Carduelis
10-09-2009, 18:46
Αντιμετώπισα πρόσφατα το ίδιο πρόβλημα. Αισθητικά η βάση που επέλεξες είναι πολύ ομορφότερη. Απλά πήγαινε σε καποιο μάστορα να σου κολλήσει επιπλέον λαμάκια στο σημείο που ‘κόβεται‘ συνήθως η βάση και να την ενισχύσεις. Λίγο σπρευ μαύρο μετά και όλα καλά..
:)

evanslam
24-02-2010, 22:36
Και γω επέλεξα να κρατήσω τη σχάρα της μαμας, δεν το συζητώ καν χωρίς αυτή καθως ο ξαδερφος επέλεξε να βάλει αυτήν που καταργεί εντελώς της μαμας και ειναι επιικως χαλια! Το να κρατήσεις τη σχάρα έχεις και ενα πλεονέκτημα ακόμη πέραν της αισθητικής. Ο χωρως απο κάτω πορει να χρησιμοποιηθει για να βάλεις το τσαντάκι της touratech το οποίο μπορει να αποθηκεύσει πολλά καλούδια και χρησιμα οπως κιτ επισκευης ελαστικων cryptonite κλπ. Τωρα οσον αφορα για περισσότερη ασφάλεια και να εχεις και το κεφάλι σου ήσυχο εγω εβαλα και αυτη την επιπλέον στηριξη: Πρόσθετο στήριγμα για τη βάση της βαλίτσας R 1200 GS by: Wunderlich - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=899)
και επιπλέον ειναι καλό να προσαρμόσεις 2 ακόμα λαμάκια εκεί που είναι τα διαγώνια πίσω μαύρα της Givi για να είσαι 100% σίγουρος

D_Artagian
08-03-2010, 22:51
υπάρχουν 2 εκδόσεις της βάσης για τις GIVI. Η μία δεν καταργεί τη σχάρα και η άλλη την καταργεί ! Αναλόγως τι θέλετε να κάνετε και σε πιο ύψος θέλετε τη βαλίτσα, επιλέγετε !! και οι δύο είναι αξιόπιστες !! ΔΕΝ είναι σωστό να μπεί μόνο το πιάτο καθώς δεν είναι τόσο σταθερό έστι να κρατήσει το βάρος και τις αναταράξεις που έχει !!