PDA

View Full Version : Η νέα μου μοτοσυκλέτα


emix
03-09-2009, 10:58
Αποφάσισα να σας ανακοινώσω πιο νωρίς απ' ότι ήθελα την μοτοσυκλέτα στην οποία τελικά κατέληξα.
Η επιλογή μου λοιπόν είναι μια ΚΤΜ 950Adv του 03 και έχει 36000χλμ.
Απ οτι είδα και έλεγχξα είναι σε πολύ καλή κατάσταση και προσεγμένη.
Ξέρω ότι η αγορά ενός 950 του 03 είναι αρκετά ρίσκο, αλλά λέω να το ρισκάρω, μιας και το παιδί που την δίνει μου φάνηκε πολύ ειλικρινείς και του εξήγησα και γω ότι δεν θέλω να παίξει μαζί μου, γιατί δεν είμαι και κανένα πιτσιρίκι. Από κει και πέρα όλα είναι λαχείο. Πάντως ήταν η καλύτερη επιλογή που μπορούσα να κάνω, με βάσει και τα χρήματα που διέθετα, από το να έπαιρνα μια Africa.

Όπως βλέπετε πάνω έχει acrapovits εξατμίσεις, κεντρική μπαγκαζίερα, μου δίνει και πλαινά κάγκελα και βαλίτσες πλαστικές της Hepco&Becker, tankbag της ΚΤΜ και δύο σέλες. Την κλασική ίσια της ΚΤΜ και αυτήν που βλέπετε στην φωτό. Βέβαια οι πλαινές πλαστικές είναι θέμα για μένα, αλλά όπως λέει και μία παροιμία "Του χαρίζανε γαίδαρο και αυτός τον κοίταζε στα δόντια". Κάποια στιγμή θα φτιάξω ένα σετ αλουμινένιες.

Ο λόγος που δεν ήθελα να το ανακοινώσω είναι ότι η μηχανή είναι 99% κλεισμένη, όπως 99% κλεισμένη προς πώληση είναι και η δική μου μηχανή. Έτσι για να έρθει στα χέρια μου οριστικά πρέπει να δώσω πρώτα την δική μου, κάτι που θα γίνει μέχρι τις 15/9. Ελπίζω λοιπόν να μην στραβώσει κάτι και χαλάσουν όλα. Δύσκολο απ ότι φαίνεται, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Όποτε πιστεύω να προλάβω να έρθω στην εκδρομή στον Βόλο, ώστε να την δοκιμάσω και λίγο.

Απομένει λοιπόν να πάρω ένα σετ χωμάτινα λάστιχα και ν αρχίσω να οργώνω τα βουνά!
:sm7:

essel
03-09-2009, 11:06
Το συγκεκριμένο μοντέλο το είχα και το εδωσα το 2006
μιλάμε για το απόλυτο fun bike.
Οτι θέλεις ρώτα με και αν θελεις και πληροφορίες
γιά σέρβις πάρε με τηλέφωνο.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-09-2009, 11:07
Super Λιάκο !!!!!!!!!!!!

Φαίνεται χαρτί το μηχανάκι ......




http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=982&d=1251964574 (http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=982&d=1251964574)




Καλά χιλιόμετρα φίλε .... με υγεία ....;)







Υ.Γ. Περιμένουμε οποσδήποτε εντυπώσεις ....



.

emix
03-09-2009, 11:12
Το συγκεκριμένο μοντέλο το είχα και το εδωσα το 2006
μιλάμε για το απόλυτο fun bike.
Οτι θέλεις ρώτα με και αν θελεις και πληροφορίες
γιά σέρβις πάρε με τηλέφωνο.

Οκ,σ ευχαριστω.
Λογω αποστασης, το μονο συνεργειο που με βολευει ειναι αυτο που βρισκεται στην Καλογρεζα, κοντα στο Ολυμπιακο Σταδιο.Πηγαινα και παλια εκει το EXC που ειχα.
Απλα θα ηθελα να σε ρωτησω αν και τι προβληματα σου ειχε βγαλει. Το παιδι που μου το δινει μου ειπε οτι δεν του εχει βγαλει απολυτως τιποτα. Και φυσικα ειναι της λογικης "αν το προσεχεις,σε προσεχει".


Σας ευχαριστω παντως.

Gazi
03-09-2009, 11:12
Με το καλό και πάντα όρθια χιλιόμετρα!!!Κουκλί φαίνεται το εργαλείο!!

emix
03-09-2009, 11:19
Υ.Γ. Περιμένουμε οποσδήποτε εντυπώσεις ....





Οι πρωτες μου εντυπωσεις στο λιγο χρονικο διαστημα που το οδηγησα ειναι οτι ειναι ενα παρα πολυ νευρικο μηχανακι (ιδιως με τις ακραποβιτς πανω). Με την 1η ταχυτητα πανω το πισω πεταγοτανε για πλακα. Σιγουρα θελει σωστη διαχειριση, ειδικα στο χωμα, οπου 98 ιπποι (ετσι γραφει το manual, αλλα νομιζω οτι ειναι καπου στα 90 πραγματικα) δεν ειναι αστειο πραγμα.

Θα χαρω πολυ η πρωτη μου βολτα να ειναι μαζι σας στο Βολο.

Anax
03-09-2009, 11:24
Ηλία πολύ καλή η επιλογή σου. Για μένα το απόλυτο μηχανάκι. Αυτό θα έπαιρνα και εγώ αν δεν υπήρχε ο boxer. Άντε με το καλό να γίνει δικό σου. :sm4::sm4:

georgekostas
03-09-2009, 11:27
Με το καλο και καλα χιλιομετρα να εχεις!!!

emix
03-09-2009, 11:27
Ηλία πολύ καλή η επιλογή σου. Για μένα το απόλυτο μηχανάκι. Αυτό θα έπαιρνα και εγώ αν δεν υπήρχε ο boxer. Άντε με το καλό να γίνει δικό σου. :sm4::sm4:

Αλεξανδρε φετος ηθελα, ετσι κι αλλιως ν αλλαξω μηχανη και σκεφτομουνα το ΚΤΜ 990 του 2009. Οι λογοι καθαρα να δοκιμασω ενα αλλο μηχανακι, που ειχα ακουσει τοσα σχετικα με το ποσο ωραιο ειναι στο χωμα.
Επειδη ομως δεν μπορεσα, ειπα να παρω,προσωρινα παλι, ενα 950 και βλεπουμε.

Οπως ειπα, ειναι ενα ρισκο, αλλα αποφασισα να το ρισκαρω.

ntinopoulos
03-09-2009, 11:46
καλοταξιδο ηλια,να σαι καλα να τη χαιρεσαι!


δε μου λες,τωρα σε ποιο forum θα γραφεις?:rolleyes:

emix
03-09-2009, 11:55
καλοταξιδο ηλια,να σαι καλα να τη χαιρεσαι!


δε μου λες,τωρα σε ποιο forum θα γραφεις?:rolleyes:

Εφοσον με θελετε πλεον, φυσικα και θα συνεχισω να ανηκω σ αυτο το φορουμ! Παντα θα χρειαζομαι καποιον με μια αξιοπιστη μοτοσυκλετα σαν τις BMW, να ερχεται να με κουβαλαει οταν θα μενω!!!!
:sm7::sm7::sm7:

Major_Goose
03-09-2009, 11:59
Καλοτάξιδο το εργαλείο και πάντα όρθιο. Αν ηταν 1200 μπορεί και να το σκεφτόμουνα.:sm7: Για κάποιο ανεξήγητο λόγο μαρέσει αυτή η μηχανή πολύ . Ελπίζω να την φχαριστηθείς

ntinopoulos
03-09-2009, 12:00
Εφοσον με θελετε πλεον, φυσικα και θα συνεχισω να ανηκω σ αυτο το φορουμ! Παντα θα χρειαζομαι καποιον με μια αξιοπιστη μοτοσυκλετα σαν τις BMW, να ερχεται να με κουβαλαει οταν θα μενω!!!!
:sm7::sm7::sm7:
φυσικα και σε θελουμε στην παρεα και στο forum!
απλα μην περιμενεις να σε βοηθησουμε αν μεινεις!σε αυτο τον τομεα ειμαστε full απασχολημενοι με τους varaderους!:rolleyes:πολυ κουβαλημα!!!:cool:

Major_Goose
03-09-2009, 12:04
απλα μην περιμενεις να σε βοηθησουμε αν μεινεις!σε αυτο τον τομεα ειμαστε full απασχολημενοι με τους varaderους!:rolleyes:πολυ κουβαλημα!!!:cool:

:sm7::sm7::sm7::sm7:Δεν κρατιέσαι με τίποτα !!!!!

emix
03-09-2009, 12:15
Καλοτάξιδο το εργαλείο και πάντα όρθιο. Αν ηταν 1200 μπορεί και να το σκεφτόμουνα.:sm7: Για κάποιο ανεξήγητο λόγο μαρέσει αυτή η μηχανή πολύ . Ελπίζω να την φχαριστηθείς

Αν και ειναι 950κυβικα, θεωρειτε ενα απο τα πιο γρηγορα on-off,ισως το πιο γρηγορο. Ετσι εχω ακουσει απο πολλους.

Τεσπα,δεν με απασχολει αυτο το θεμα τοσο οσο η αξιοπιστια του. Αυτα τα μηχανακια θελουν προσεκτικη συντηρηση και ασχολια για να ειναι παντα ετοιμοπολεμα.

Dionisis
03-09-2009, 12:30
Με το καλο Ηλια και καλοταξιδι να ειναι........

syan
03-09-2009, 12:49
Μεγειές.., καλοτάξιδο και πάντα όρθιος..Φαίνεται τζάμι!

Kwstas_kef
03-09-2009, 12:54
Παρα πολυ ομορφο και ας μην ειναι BMW...;););)
Οσο πιο παλιο τοσο πιο καλο λενε οσοι εχουν ktm..
Μακαρι να την ευχαριστηθεις οσο θες..
Καλοταξιδι πανω απο ολα...

Anax
03-09-2009, 14:02
Αλεξανδρε φετος ηθελα, ετσι κι αλλιως ν αλλαξω μηχανη και σκεφτομουνα το ΚΤΜ 990 του 2009. Οι λογοι καθαρα να δοκιμασω ενα αλλο μηχανακι, που ειχα ακουσει τοσα σχετικα με το ποσο ωραιο ειναι στο χωμα.
Επειδη ομως δεν μπορεσα, ειπα να παρω,προσωρινα παλι, ενα 950 και βλεπουμε.

Οπως ειπα, ειναι ενα ρισκο, αλλα αποφασισα να το ρισκαρω.


Έχω ακούσει πως το 950 (καρμπιρατέρ) είναι πολύ καλό και όσοι το έχουν δεν το αλλάζουν για το 990. Νομίζω πως αξίζει το ρίσκο.


Εφοσον με θελετε πλεον, φυσικα και θα συνεχισω να ανηκω σ αυτο το φορουμ! ......

Σαφώς και σε θέλουμε να μοιραζόμαστε της εμπειρίες με διάφορες μηχανές. Όσο για το καλύτερο μηχανάκι;;;;…….. είναι αυτό που καβαλάμε.


........ Παντα θα χρειαζομαι καποιον με μια αξιοπιστη μοτοσυκλετα σαν τις BMW, να ερχεται να με κουβαλαει οταν θα μενω!!!!


ΧΑΧΑΧΑΧΑ!..... ελπίζω να μην γίνει το αντίθετο!.... ΧΑΧΑΧΑ……

SenseiG
03-09-2009, 14:08
Πολυ ομορφο το αγριμι.Καλα χιλιομετρα

Arkas
03-09-2009, 21:43
Με το καλό Ηλία!

Μακάρι να προλάβεις και να μας συνοδεύσεις στο Βόλο!!!

gsmaniac
03-09-2009, 22:04
με το καλο και καλοταξιδο

NLS
04-09-2009, 15:56
καλοτάξιδο Ηλία

φτου φτου

wolferin
04-09-2009, 16:00
μπραβο Ηλια καλοταξιδο!!!

riko46
04-09-2009, 18:54
Ηλία καλοτάξιδο................:cool:

xvitos
05-09-2009, 11:59
Ωραία μοτοσικλέτα.Μεγειά!

kostas_366
05-09-2009, 12:19
Kαλά κλμ μαζί της να έχεις..

vp_68
05-09-2009, 13:54
Καλοτάξιδο και να σε βγάλει ασπροπρόσωπο εκεί που θέλεις να πάς...

danaos
05-09-2009, 14:04
Φιλε Ηλια να εισαι καλα να χαιρεσαι το καινουργιο εργαλειο σου. Καλοριζικο φιλε μου. Ποοοοοοοοτε....θα το λεροσουμε ξερεις εσυ.?!?!?

emix
05-09-2009, 15:38
Φιλε Ηλια να εισαι καλα να χαιρεσαι το καινουργιο εργαλειο σου. Καλοριζικο φιλε μου. Ποοοοοοοοτε....θα το λεροσουμε ξερεις εσυ.?!?!?

Δαναε σ ευχαριστω κατ αρχας.
Μεχρι τις 15/9 πιστευω να το εχω στα χερια μου.
Χρειαζομαι κανενα μηνα μεχρι να την μαθω, ειτε στην ασφαλτο, ειτε στο χωμα.
Θα επισκεφτω 1-2 φορες τις αλυκες αναβυσσου και αφου παρω ενα σετ λαστιχα θα ειμαι ετοιμος πιστευω κατα τα μεσα Νοεμβριου οπου σκεφτομαι παλι να επισκεφτω την Παυλιανη και τα Βαρδουσια ορη, οπως και περσι.

danaos
05-09-2009, 15:44
Ωραια φιλε οποτε πας αλυκες και θελεις παρεα στειλε ενα μυνημα ή παρε με τηλ. Να εισαι καλα

emix
12-09-2009, 18:08
Μεχρι στιγμης ολα πανε καλα. Τριτη απογευμα το ΚΤΜ θα ειναι στα χερια μου.
Απ οτι φαινεται θα προλαβω να ερθω στην εκδρομη την κυριακη,κατα πασα πιθανοτητα.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-09-2009, 20:34
Μεχρι στιγμης ολα πανε καλα. Τριτη απογευμα το ΚΤΜ θα ειναι στα χερια μου.
Απ οτι φαινεται θα προλαβω να ερθω στην εκδρομη την κυριακη,κατα πασα πιθανοτητα.



Άντε ρε Ηλία ....

Κάθε φορά που ανεβαίνει το θέμα "Η νέα μου μοτοσυκλέτα",

καρδιοχτυπάμε ότι θα την δούμε επιτέλους ....:D;););)

NNN
12-09-2009, 20:58
Με το καλό να την παραλάβεις φίλε !!
Και πάντα όρθιος !!

emix
12-09-2009, 22:28
Άντε ρε Ηλία ....

Κάθε φορά που ανεβαίνει το θέμα "Η νέα μου μοτοσυκλέτα",

καρδιοχτυπάμε ότι θα την δούμε επιτέλους ....:D;););)

Εγω να δεις ποσο καρδιοχτυπω οταν στο τηλεφωνο βλεπω το ονομα του υποψηφιου αγοραστη. Λεω "ωχ, κατι θα εγινε και θα το ακυρωσει".
Ευτυχως ομως προχωραμε κανονικα, με μια μικρη διαφοροποιηση.

emix
15-09-2009, 15:48
Πριν απο λιγο παρελαβα την μοτοσυκλετα και μεσα στην εβδομαδα θα γινει και η μεταβιβαση.
Προς πεισμα των εχθρων των ΚΤΜ να πω οτι μπορεσα να κανω τα πρωτα μου 10χλμ, χωρις να παρουσιασει κανενα προβλημα η μοτοσυκλετα!!!!
:sm7: :sm7: :sm7:

Φωτογραφιες συντομα.

danaos
15-09-2009, 15:49
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!! φιλε καλες λασπομαχιες!!!!

MARK
15-09-2009, 15:55
Καλορίζικη...Καλά χιλιόμετρα......:sm8:

antonis1150GSA
15-09-2009, 17:30
Καλοριζικη φιλε,καλα χιλιομετρα και παντα ορθιος..

NLS
15-09-2009, 18:14
με γειες με γειες

gsmaniac
15-09-2009, 18:19
καλοριζικο,παντα ορθιος και λασπωμενος:D:D:D

emix
15-09-2009, 22:24
Με ιδιαιτερη χαρα παρελαβα σημερα το ΚΤΜ.

Την μηχανη την παρελαβα απο τον Δημητροπουλο,επισημο συνεργειο της ΚΤΜ, στην βουλιαγμενης.Κινηθηκα βουλιαγμενης και μετα πηγα απο Φιλολαου για περιφερειακη Υμιττου και μετα Αττικη Οδο για εθνικη οδο.

Πρωτες εντυπωσεις:
1.Η μηχανη δεν κανει για μποτιλιαρισματα.Παρ ολο που ο καιρος δεν ειναι τοσο ζεστος η μηχανη "φωναζε" οτι δεν μπορει στην κινηση. Ετσι κι αλλιως δεν κινουμαι στην πολη, αλλα και δεν εχω σκοπο να το αρχισω.
2.Οταν βγηκα στην περιφερειακη υμιττου και στην αττικη οδο, φανηκε το ποσο γρηγορη ειναι, παρ ολο που ειναι 950κυβικα.
3.Και στην κινηση και στην εθνικη φαινεται (και ειναι) πολυ νευρικια. Πρεπει δηλαδη να μην την πηγαινεις κουτσου-κουτσου, που λενε, αλλα σε προκαλει να πας γρηγορα.
4.Ειναι πιο ψηλη απο το 1200 και εκει ισως να υπαρχει "θεμα", γιατι δεν ειμαι και κανενας ψηλος.
5.Στις φωτο φαινεται με κεντρικη μπαγκαζιερα και με tangbag.Αυτα φυγανε ηδη, γιατι στην μηχανη αυτη δεν της πανε αυτα τα πραγματα.http://www.bmwbikers.gr/forum/images/smilies/icon_smile_big.gif
6.Ο μηχανικος μου ειπε οτι γενικα παρ ολο που ειναι μοντελο του 2003, ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση.

Περιμενω τωρα να την μαθω λιγο, να την συνηθισω και στην συνεχεια να τις βαλω χωματινα λαστιχακια και ν αρχισω τις εξορμησεις. Εστω και με ασφαλτινα λαστιχα ομως, μια χαλαρη επισκεψη στις αλυκες αναβυσσου θα γινει με την πρωτη ευκαιρια.

Μερικες φωτογραφιες.

emix
15-09-2009, 22:25
Και μια τελευταια (ιστορικη για μενα) φωτογραφια. Πολυ θα ηθελα να τις ειχα και τις δυο, αλλα δυστυχως ειναι κατι που δεν θα γινει ποτε.

Η παλια μου αγαπη, που μου προσφερε τοσο πολλα αυτα τα πεντε χρονια και η νεα. Αγαπη μπορει να μην ειναι ακομη, αλλα ευχομαι να γινει.

vtheo
15-09-2009, 23:46
Kαλορίζικη φίλε!Καλοτάξιδι και καλά λασποχιλιόμετρα!Ωραίο μηχανάκι και δυνατό!Έχω δει φίλου το 990 στο χώμα(αλλά και άσφαλτο) δε πιάνεται!Περιμένουμε εντυπώσεις!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
16-09-2009, 00:05
Με ιδιαιτερη χαρα παρελαβα σημερα το ΚΤΜ.





Ηλία, καλορίζικη κ καλοτάξιδη ....;)

Όλα τα χιλιόμετρα, ασφάλτινα ή χωμάτινα,

να είναι ασφαλή και "όρθια" ....



Σε περιμένουμε με την πρώτη ευκαιρία,

να μας την "γνωρίσεις" από κοντά ....:D




.

Anax
16-09-2009, 00:13
Καλορίζικη και καλοτάξιδη Ηλία.....:sm8::sm8::sm8:

evanb
16-09-2009, 20:37
καλοταξιδη και πολλα ορθια χλμ.. .....και πολλα χώματα !!!!!