PDA

View Full Version : Φεύγω για ταξίδι...


thalassinos
04-09-2009, 13:50
Αγαπητή παρέα χρειάζομαι την βοήθεια σας....Ήρθε πάλι ο καιρός να μπαρκάρω και δυστυχώς πρέπει να αφήσω την μπουμπού μου μόνη για τουλάχιστον 6 μήνες!!! Θα ήθελα ότι πληροφορία μπορεί να δώσει ο καθένας σχετικά με την προετοιμασία που χρειάζεται για μια τέτοια χρονική παραμονή....Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!:yz:yz:yz

soter3gm
04-09-2009, 14:46
Να την πλύνεις καλά
Να την περάσεις με σπρέι σιλικόνης όλη από πάνω μέχρι κάτω
Να την βάλεις στο κεντρικό σταντ να μην ακουμπάνε τα λάστιχα κάτω με πολύ παραπάνω αέρα μέσα
Να βγάλεις τη μπαταρία η αν έχεις φορτιστή να την αφήσεις στη φόρτιση
Καλό θα ήταν να γεμίσεις το ντεπόζιτο με απλή αμόλυβδη μέχρι το λαιμό η και ξέχειλα και μετά να την αδειάζεις
Τρεις τέσσερις σταγόνες λάδι μέσα στο κάθε κύλινδρο
Και στο τέλος ένα σεντονάκι παλιό και από πάνω την κουκούλα του

Dionisis
04-09-2009, 16:13
Να την πλύνεις καλά
Να την περάσεις με σπρέι σιλικόνης όλη από πάνω μέχρι κάτω
Να την βάλεις στο κεντρικό σταντ να μην ακουμπάνε τα λάστιχα κάτω με πολύ παραπάνω αέρα μέσα
Να βγάλεις τη μπαταρία η αν έχεις φορτιστή να την αφήσεις στη φόρτιση
Καλό θα ήταν να γεμίσεις το ντεπόζιτο με απλή αμόλυβδη μέχρι το λαιμό η και ξέχειλα και μετά να την αδειάζεις
Τρεις τέσσερις σταγόνες λάδι μέσα στο κάθε κύλινδρο
Και στο τέλος ένα σεντονάκι παλιό και από πάνω την κουκούλα του
Σωτηρη για εξηγησε τα παρακατω βρε φιλε δεν τα καταλαβα...........Καλό θα ήταν να γεμίσεις το ντεπόζιτο με απλή αμόλυβδη μέχρι το λαιμό η και ξέχειλα και μετά να την αδειάζεις
Τρεις τέσσερις σταγόνες λάδι μέσα στο κάθε κύλινδρο............................;););)

SenseiG
04-09-2009, 16:16
Καλο ταξιδι συντομα κοντα μας.

soter3gm
04-09-2009, 16:32
Σωτηρη για εξηγησε τα παρακατω βρε φιλε δεν τα καταλαβα...........Καλό θα ήταν να γεμίσεις το ντεπόζιτο με απλή αμόλυβδη μέχρι το λαιμό η και ξέχειλα και μετά να την αδειάζεις
Τρεις τέσσερις σταγόνες λάδι μέσα στο κάθε κύλινδρο............................;););)

Με την πολυκαιρία υπάρχει πιθανότητα να πιάσει σκουριά το ντεπόζιτο αν το γεμίσεις ξέχειλα δεν παίρνει αέρα οπότε δεν σκουριάζει και μετά από τόσους μήνες θα είναι πολυκαιρισμένη και εγώ δεν θα την έβαζα να δουλέψει (κατακάθια- βρόμα)

Πάλι μετά από την πολυκαιρία το βοηθά στην εκκίνηση, βέβαια αυτό ίσχυε στα παλιά μηχανάκια που σκούριαζαν, και όχι στα καινούργια, αλλά δεν παθαίνει και τίποτα ένα καινούργιο να το κάνεις :rolleyes:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
04-09-2009, 21:10
Να την πλύνεις καλά
Να την βάλεις στο κεντρικό σταντ να μην ακουμπάνε τα λάστιχα κάτω με πολύ παραπάνω αέρα μέσα



http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF57.gif Εγώ θα έλεγα ....λιγότερο ....:confused:



.

soter3gm
04-09-2009, 21:24
http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF57.gif Εγώ θα έλεγα ....λιγότερο ....:confused:



.

Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα τα λάστιχα όταν είναι σταματημένα χάνουν τον αέρα τους, κατά συνέπεια μετά θα ακουμπήσουν κάτω και θα στραβώσουν για αυτό τον λόγο και του είπα να τα φουσκώσει πολύ παραπάνω :):)

Arkas
04-09-2009, 22:36
Καλές θάλασσες Παναγιώτη!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
04-09-2009, 22:49
Να την πλύνεις καλά
Να την βάλεις στο κεντρικό σταντ να μην ακουμπάνε τα λάστιχα κάτω με πολύ παραπάνω αέρα μέσα





http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF57.gif Εγώ θα έλεγα ....λιγότερο ....:confused:



.



Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα τα λάστιχα όταν είναι σταματημένα χάνουν τον αέρα τους, κατά συνέπεια μετά θα ακουμπήσουν κάτω και θα στραβώσουν για αυτό τον λόγο και του είπα να τα φουσκώσει πολύ παραπάνω :):)



ΟΚ,

είχα καταλάβει, οτι μιλούσες για ένα απλό τακάρισμα,

για να μην ακουμπάνε οι τροχοί στο έδαφος, όπως έγραψες αρχικά ...:)

Που δεν είναι κ άσχημη η ιδέα σου.... ;)



.

gemara
04-09-2009, 23:04
Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να άφηνες κάποιον της εμπιστοσύνης σου να την έβαζε μπροστά για κανά 5λεπτο κάθε 2 βδομάδες, ή ακόμη καλύτερα να στην βόλταρε λίγο.

Τώρα αν δεν μπορείς, στα είπανε παραπάνω, μόνο να είναι σε ξηρό χώρο όπως λέει και το manual της μηχανής για μακρά ακινησία.

(Αν σε παίρνει γιατί δεν τη φορτώνεις με κανα κρένι στο καράβι και να την έχεις για να βολτάρεις στα λιμάνια; Η μοτοσυκλέτα είναι κατ' εξοχήν ναυτικό όχημα για το λόγο αυτό, μεταφέρετε εύκολα παντού)

Dionisis
04-09-2009, 23:27
Με την πολυκαιρία υπάρχει πιθανότητα να πιάσει σκουριά το ντεπόζιτο αν το γεμίσεις ξέχειλα δεν παίρνει αέρα οπότε δεν σκουριάζει και μετά από τόσους μήνες θα είναι πολυκαιρισμένη και εγώ δεν θα την έβαζα να δουλέψει (κατακάθια- βρόμα)

Πάλι μετά από την πολυκαιρία το βοηθά στην εκκίνηση, βέβαια αυτό ίσχυε στα παλιά μηχανάκια που σκούριαζαν, και όχι στα καινούργια, αλλά δεν παθαίνει και τίποτα ένα καινούργιο να το κάνεις :rolleyes:
Eυχαριστω φιλαρακι ........:sm8:

soter3gm
04-09-2009, 23:51
Α και κάτι που ξέχασα για να μην θέλεις φίλτρο αέρος καλό είναι να ρο βάλεις σε μια σακούλα μέσα και στης "μπούκες" να βάλεις ένα πανί για να μην δεις τίποτα "αρκούδες" μέσα :sm7::sm7:

thalassinos
05-09-2009, 11:42
Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να άφηνες κάποιον της εμπιστοσύνης σου να την έβαζε μπροστά για κανά 5λεπτο κάθε 2 βδομάδες, ή ακόμη καλύτερα να στην βόλταρε λίγο.

Τώρα αν δεν μπορείς, στα είπανε παραπάνω, μόνο να είναι σε ξηρό χώρο όπως λέει και το manual της μηχανής για μακρά ακινησία.

(Αν σε παίρνει γιατί δεν τη φορτώνεις με κανα κρένι στο καράβι και να την έχεις για να βολτάρεις στα λιμάνια; Η μοτοσυκλέτα είναι κατ' εξοχήν ναυτικό όχημα για το λόγο αυτό, μεταφέρετε εύκολα παντού)
Mάλλον αυτό θα κάνω στο τέλος....όσο για το κρένι που λες, τα πλοία που ταξιδεύω είναι γκαζάδικα με πλόες εξωτερικού,που το κοντινότερο λιμάνι που βλέπουν, είναι στα....200 μίλια, οπότε καταλαβαίνεις οτι δεν είναι και το προτιμώτερο να την πάρω μαζι :(:(

thalassinos
05-09-2009, 11:44
Α και κάτι που ξέχασα για να μην θέλεις φίλτρο αέρος καλό είναι να ρο βάλεις σε μια σακούλα μέσα και στης "μπούκες" να βάλεις ένα πανί για να μην δεις τίποτα "αρκούδες" μέσα :sm7::sm7:
Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες,πραγματικά πολύ χρήσιμα όλα αυτά!!!:sm8::sm8:

gemara
05-09-2009, 14:07
Mάλλον αυτό θα κάνω στο τέλος....όσο για το κρένι που λες, τα πλοία που ταξιδεύω είναι γκαζάδικα με πλόες εξωτερικού,που το κοντινότερο λιμάνι που βλέπουν, είναι στα....200 μίλια, οπότε καταλαβαίνεις οτι δεν είναι και το προτιμώτερο να την πάρω μαζι :(:(

Συμφωνώ, δε βολεύει...:(

Kwstas_kef
05-09-2009, 14:13
(Αν σε παίρνει γιατί δεν τη φορτώνεις με κανα κρένι στο καράβι και να την έχεις για να βολτάρεις στα λιμάνια; Η μοτοσυκλέτα είναι κατ' εξοχήν ναυτικό όχημα για το λόγο αυτό, μεταφέρετε εύκολα παντού)
:sm8::sm8::sm8:

eolos
05-09-2009, 18:44
Mάλλον αυτό θα κάνω στο τέλος....όσο για το κρένι που λες, τα πλοία που ταξιδεύω είναι γκαζάδικα με πλόες εξωτερικού,που το κοντινότερο λιμάνι που βλέπουν, είναι στα....200 μίλια, οπότε καταλαβαίνεις οτι δεν είναι και το προτιμώτερο να την πάρω μαζι :(:(

Καλά ταξίδια να έχεις φίλε.

LEMOS ?

thalassinos
05-09-2009, 19:12
Καλά ταξίδια να έχεις φίλε.

LEMOS ?
MAΡΤΙΝΟΣ ! ;);)

eolos
05-09-2009, 20:27
Να την πλύνεις καλά
Να την περάσεις με σπρέι σιλικόνης όλη από πάνω μέχρι κάτω

Αν περαστεί με WD40 δεν είναι καλύτερα ?

soter3gm
05-09-2009, 21:15
Αν περαστεί με WD40 δεν είναι καλύτερα ?

Είναι σκληρό και δεν κάνει για τα πλαστικά εφόσον δεν θα κινείται και θα είναι κουκουλωμένο μια χαρά δουλειά κάνει η σιλικόνη http://planetsmilies.net/obscene-smiley-1008.gif (http://planetsmilies.net/)

eolos
06-09-2009, 14:21
MAΡΤΙΝΟΣ ! ;);)

:sm8::sm8::sm8:

eolos
06-09-2009, 21:17
Είναι σκληρό και δεν κάνει για τα πλαστικά εφόσον δεν θα κινείται και θα είναι κουκουλωμένο μια χαρά δουλειά κάνει η σιλικόνη http://planetsmilies.net/obscene-smiley-1008.gif (http://planetsmilies.net/)

ok

kostaspro
07-09-2009, 14:18
Αν περαστεί με WD40 δεν είναι καλύτερα ?


Σε καμία περίπτωση.Θα φάει τα πλαστικά γιατι περιέχει πετρέλαιο.:(

soter3gm
07-09-2009, 15:02
Σε καμία περίπτωση.Θα φάει τα πλαστικά γιατί περιέχει πετρέλαιο.:(

Να περάσει με WD 40 ολόκληρη τη μοτοσικλέτα?? πλαστικά και μεταλλικά μέρη ??
Με πετρέλαιο?? που εξατμίζετε και αφήνει στάμπες ?? το βλέπεις λογικό ?? :hmmm:

kostaspro
07-09-2009, 15:23
Αν περαστεί με WD40 δεν είναι καλύτερα ?

Σε καμία περίπτωση.Θα φάει τα πλαστικά γιατι περιέχει πετρέλαιο.:(

Να περάσει με WD 40 ολόκληρη τη μοτοσικλέτα?? πλαστικά και μεταλλικά μέρη ??
Με πετρέλαιο?? που εξατμίζετε και αφήνει στάμπες ?? το βλέπεις λογικό ?? :hmmm:


Και εγώ τι του ειπα ρε μεγάλε ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:
Μήπως και δεν μιλαω Ελληνικά ;;;;;;;;;;;:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:
Δεν μπορώ να καταλάβω την επίθεση :hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

soter3gm
07-09-2009, 15:39
Και εγώ τι του ειπα ρε μεγάλε ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:
Μήπως και δεν μιλαω Ελληνικά ;;;;;;;;;;;:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:
Δεν μπορώ να καταλάβω την επίθεση :hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

Όπα όπα αδελφέ καμία επίθεση, το διάβασα στα γρήγορα και κατάλαβα λάθος.τόρα που το διάβασα κανονικά το κατάλαβα Ζητώ χίλια συγνώμη δεν ήταν στη πρόθεσή μου!!! απλά παραξενεύτηκα και πάλι ζητώ συγνώμη :(

eolos
07-09-2009, 20:59
Εσείς καλά τα λέτε, για το wd40.
Εγώ βέβαια εννοούσα στα μεταλλικά μέρη, γιατί εμείς στα νησιά, υποφέρουμε απο σκουριές και αυτό που κοιτάμε είναι πάντα τα μέταλλα να προστατεύσουμε.
Τα πλαστικά, προσωπικά τουλάχιστον δεν τα δίνω σημασία πέραν του να είναι όσο το δυνατόν στην σκιά το καλοκαίρι. Και δεν νομίζω να χρειάζονται και κάτι παραπάνω.
Βέβαια δεν το διευκρίνισα και έτσι σωστά είπατε οτι στα πλαστικά κάνει ζημιά.

soter3gm
07-09-2009, 22:07
Να σου πω... αυτό το WD 40 δεν μου είναι και ιδιαίτερα "συμπαθή", για καμιά κλειδαριά πόρτας-μεντεσέ καλό είναι άντε για καμιά σκουριασμένη βίδα, αλλά για μοτοσυκλέτα το αποφεύγω.
Παλαιότερα το έβαζα για λιπαντικό σε κεντρικό διακόπτη που είχε φάει νερά μετά από ταξίδι μεγάλο, το μόνο που κατάφερα είναι ο διακόπτης να δουλεύει προσωρινά, και στο τέλος να τον αλλάξω, γιατί "έφαγε" την πλακέτα από την κάτω μεριά του.
Τη λύση μου την έδωσε ένας γέρος μηχανικός ....λαδάκι 5αρι για όπλα και ραπτομηχανές ....όπου και προστατεύει και λιπαίνει και δε "τρώει" τα σωθικά λόγο του πετρελαίου
Για τέτοιου είδους προστασία προτιμώ τη σιλικόνη σε υγρή μορφή και με ένα απλό βαποριζατέρ να περάσω ολόκληρη τη μηχανή, και τα μεταλλικά της μέρη,γιατί θα σταθεί καλλίτερα απάνω της, (άμα δεν τη σκουπίσεις-τρίψεις με πανί) για να προστατεύσει τη μηχανή από τυχόν σκουριές. Ύστερα με τη πρώτη μπουγάδα θα φύγει πολύ εύκολα, αυτή και η βρόμα από το καθισιό :D

eolos
07-09-2009, 22:32
Τη λύση μου την έδωσε ένας γέρος μηχανικός ....λαδάκι 5αρι για όπλα και ραπτομηχανές ....όπου και προστατεύει και λιπαίνει και δε "τρώει" τα σωθικά λόγο του πετρελαίου

Αυτή μου φαίνεται η καλύτερη λύση.


Για τέτοιου είδους προστασία προτιμώ τη σιλικόνη σε υγρή μορφή και με ένα απλό βαποριζατέρ να περάσω ολόκληρη τη μηχανή, και τα μεταλλικά της μέρη,γιατί θα σταθεί καλλίτερα απάνω της, (άμα δεν τη σκουπίσεις-τρίψεις με πανί) για να προστατεύσει τη μηχανή από τυχόν σκουριές. Ύστερα με τη πρώτη μπουγάδα θα φύγει πολύ εύκολα, αυτή και η βρόμα από το καθισιό :D

Πές καμμιά μάρκα σιλικόνη σε υγρή μορφή

βαποριζατέρ τί είναι ?

yannis
07-09-2009, 22:40
Αγαπητή παρέα χρειάζομαι την βοήθεια σας....Ήρθε πάλι ο καιρός να μπαρκάρω και δυστυχώς πρέπει να αφήσω την μπουμπού μου μόνη για τουλάχιστον 6 μήνες!!! Θα ήθελα ότι πληροφορία μπορεί να δώσει ο καθένας σχετικά με την προετοιμασία που χρειάζεται για μια τέτοια χρονική παραμονή....Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!:yz:yz:yz

Ρε συνάδελφε... χαράς το κουράγιο σου. Εγώ κουράστικα και μόνο που τα διάβασα όλα τούτα!!!!
Ρίξε μια κουκούλα, πες και σε κανένα δικό σου μια φορά το μήνα να την βάζει μπροστά για 2-3 λεπτά και όταν με το καλό ξεμπαρκάρεις, αλλάζεις τα λαδόξυδα, ρίχνεις κι ένα πλύσιμο και είσαι κούκλος.
Δηλαδή, φαντάζομαι αν τα κάνεις όλα αυτά και την πασαλείψεις με ότι γράσσο κυκλοφοράει, τι θα έπρεπε να κάνεις με την γυναίκα/αραβωνιαστικιά/γκόμενα... που λογικά θα σε νοιάζει περισσότερο!!!!:sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-09-2009, 22:51
Το WD40, είναι άριστο για κλειδαριές, όπως λέει κ ο Σωτήρης ...

Η λιπαντική του ιδιότητα,

περιορίζεται λόγω της μικρής ποσότητας λιπαντικού που περιέχει ...

Η αλήθεια είναι ότι,

κάθε προϊόν είναι κατασκευασμένο για "κάτι" ....

Στο "κάτι" είναι καλό, κι εκεί πρέπει να το χρησιμοποιούμε ...




Πολύ καλό λιπαντικό,

δικής μας παρασκευής - ανάλογα με την περίσταση είναι,

λάδι μηχανής SAE 10 ή 20, αραιωμένο με πετρέλαιο 1:1 ή 1:2 κ.λ.π.....



Για χρήση σε δύσκολα σημεία, όπως ντίζες,

το χρησιμοποιούμε με σύριγγα μαζί με την βελόνα ...

Έτσι ρίχνουμε όση ποσότητα χρειάζεται,

χωρίς να τρέχει έξω το υγρό .....


Άλλωστε κ τα αντισκωρικά σπρέι τύπου WD40,

την ίδια σύνθεση έχουν μαζί με προωθητικά ....;)



.

eolos
08-09-2009, 00:36
Ρε συνάδελφε... χαράς το κουράγιο σου. Εγώ κουράστικα και μόνο που τα διάβασα όλα τούτα!!!!
Ρίξε μια κουκούλα, πες και σε κανένα δικό σου μια φορά το μήνα να την βάζει μπροστά για 2-3 λεπτά και όταν με το καλό ξεμπαρκάρεις, αλλάζεις τα λαδόξυδα, ρίχνεις κι ένα πλύσιμο και είσαι κούκλος.
Δηλαδή, φαντάζομαι αν τα κάνεις όλα αυτά και την πασαλείψεις με ότι γράσσο κυκλοφοράει, τι θα έπρεπε να κάνεις με την γυναίκα/αραβωνιαστικιά/γκόμενα... που λογικά θα σε νοιάζει περισσότερο!!!!:sm7:

Ε όχι και θα τον νοιάζει περισσότερο, αλλοίμονο πιά. :D:D:D

soter3gm
08-09-2009, 08:09
Αυτή μου φαίνεται η καλύτερη λύση.




Πές καμμιά μάρκα σιλικόνη σε υγρή μορφή

βαποριζατέρ τί είναι ?


Δεν γνωρίζω κάποια συγκεκριμένη μάρκα αλλά αν πας σε βιομηχανικά ήδη θα βρεις ότι θέλεις

Το μπουκάλι με την "αντλία" που χρησιμοποιούν στα φυτά και στα κομμωτήρια

eolos
08-09-2009, 08:57
Δεν γνωρίζω κάποια συγκεκριμένη μάρκα αλλά αν πας σε βιομηχανικά ήδη θα βρεις ότι θέλεις

Το μπουκάλι με την "αντλία" που χρησιμοποιούν στα φυτά και στα κομμωτήρια

Thanks