PDA

View Full Version : Συνθετικό καύσιμο δοκιμάστηκε στο «σούπερ-τζάμπο» Α380


Black_Shadow
13-01-2009, 23:33
Συνθετικό καύσιμο δοκιμάστηκε στο «σούπερ-τζάμπο» Α380 http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/869658_b.jpg

Ένα Airbus Α380, το μεγαλύτερο επιβατικό αεροσκάφος του κόσμου, πραγματοποίησε δοκιμαστική πτήση από τη Βρετανία στη Γαλλία χρησιμοποιώντας ένα συνθετικό καύσιμο το οποίο παράγεται από φυσικό αέριο και θεωρείται πιο αποδοτικό και καθαρό από τη συμβατική κηροζίνη.

Όπως αναφέρει το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων, το Α380, που έφερε την επιγραφή «Πιο πράσινο, πιο καθαρό, πιο ήσυχο, πιο έξυπνο», πέταξε την Παρασκευή από το Φίλτον, κοντά στο Μπρίστολ, μέχρι την Τουλούζη, όπου βρίσκεται και το εργοστάσιο συναρμολόγησης του νέου αεροσκάφους.

Τρεις από τους κινητήρες τροφοδοτούνταν με κηροζίνη, ενώ ο τεταρτος έκαιγε GLT (Gas-to-Liguid, αέριο σε υγρό), το συνθετικό καύσιμο της Shell.

Το GLT «είναι ένα διαυγές, καθαρό καύσιμο, ελεύθερο από θείο και αρωματικούς υδρογονάνθρακες», αναφέρει ο δικτυακός τόπος της πετρελαϊκής εταιρείας. Το νέο καύσιμο προσφέρει αυξημένη απόδοση καύσης καθώς και «σημαντικά μειωμένες εκπομπές τοπικών ρύπων, όπως τα σωματίδια, το μονοξείδιο του άνθρακα και τα οξείδια του αζώτου.

Η δοκιμή πραγματοποιήθηκε έπειτα από συμφωνία της Shell, της Airbus, της Rolls Royce -(καtασκευάζει τους κινητήρες του Α380 και της Qatar Airways. Το Κατάρ ετοιμάζει διυλιστήριο που θα παράγει GLT και η Qatar Airways ελπίζει να γίνει η πρώτη αεροπορική εταιρεία που θα το χρησιμοποιήσει.

Τα σχέδια της Airbus περιλαμβάνουν επίσης δοκιμαστικές πτήσεις με βιοκαύσιμα το 2009.

Newsroom ΔΟΛ

yannis
14-01-2009, 00:10
...Το GLT «είναι ένα διαυγές, καθαρό καύσιμο, ελεύθερο από θείο και αρωματικούς υδρογονάνθρακες»...

Ρε συ Γιώργο, αυτό μου μοιάζει Ελληνικό. Μπας και σημαίνει Greek Lover's Tsipouro?!?!?!??!?!:Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω:

Black_Shadow
14-01-2009, 00:26
...Το GLT «είναι ένα διαυγές, καθαρό καύσιμο, ελεύθερο από θείο και αρωματικούς υδρογονάνθρακες»...

Ρε συ Γιώργο, αυτό μου μοιάζει Ελληνικό. Μπας και σημαίνει Greek Lover's Tsipouro?!?!?!??!?!:Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω:


Τώρα που το λες , σα να'χεις δικιο ! Είσαι φοβερός :Γελάω::Γελάω::Γελάω:

NNN
14-01-2009, 00:41
Ρε συ Γιώργο, αυτό μου μοιάζει Ελληνικό. Μπας και σημαίνει Greek Lover's Tsipouro?!?!?!??!?!

:Γελάω: :Γελάω: :Γελάω: :Γελάω:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-01-2009, 03:46
Ενδιαφέρον ακούγεται ...

Αλλά και η εκδοχή του Γιάννη ... παίζει !

droggitiszak
14-01-2009, 11:05
δεν ξέρω τι λένε εκεί στα εργαστήρια πάντω εγώ το τσίπουρο το καίω καλύτερα απ΄ όλα !!!

wet & dirty
14-01-2009, 13:03
απο που μπορώ να πάρω 10 μπουκαλάκια για το κτήνος??????:D:D:D

Arkas
14-01-2009, 16:02
Η "μπέμπα" μου το καίει;

skippybi
14-01-2009, 16:06
...πάντως για καλό και για κακό, οι άλλοι 3 κινητήρες ποτίστηκαν κανονικά με κηροζίνη, έ;;;:D :cool2::cool2::cool2:

gs1150
14-01-2009, 16:18
δεν ξέρω τι λένε εκεί στα εργαστήρια πάντω εγώ το τσίπουρο το καίω καλύτερα απ΄ όλα !!!


Σωστόοοοοος ο drogiiiiiiiiiis ...:cool2:

adventure
14-01-2009, 23:26
Όλα τα σενάρια είναι πολύ καλά από την ελληνική εκδοχή (βλέπε τσίπουρο :D :D) μέχρι και την δοκιμή αυτό του καυσίμου σε ένα από τα μεγαλύτερα αεροπλάνα στον κόσμο .


:Χαμόγελο: :Χαμόγελο:


.