PDA

View Full Version : Χαμηλη αποδοση -- Μηπως ειναι η ιδεα μου?


sansiro.sugata
08-09-2009, 12:00
Καλημερα σε ολους!!

Πρωτη μερα σημερα μετα απο το Service , και ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος , η μηχανη παει μια χαρα.

Απλως ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια μικρη ανυσηχια.

Η μηχανη καθως την πηγα βολτα , εχει ποιο "στρωτο" και "ομαλο" ηχο στο μοτερ , αλλα... "νιωθω" μια αισθητη πτωση αποδοσης.

ρωτησα τον μηχανικο , και μου ειπε οτι ΚΑΚΩΣ η μηχανη ειχε την αποδοση αυτη , γιατι ηταν "ανοιχτες κατι μικρες βαλβιδες" στα Bek , με αποτελεσμα να εχει φοβερη αποδοση η μηχανη , αλλα μακροχρονια να κανει ζημια στο μοτερ.

Το εφτιαξε τωρα να ειναι στα "νομιμα" πλαισια.

Απλως.. αυτη η απωλεια αποδοσης.. καπως μου ηρθε...

Αυτα τα λιγα!

JOHN-X
08-09-2009, 12:44
Είναι κάτι τόσο έντονο που μπορείς να το καταλάβεις;;;;;;

NLS
08-09-2009, 12:45
βασικά το πρόγραμμα για το στρώσιμο είναι λίγο περίεργο (έχει τους λόγους του)

το αλλάζουν στο πρώτο service με ένα πιο νορμάλ

έτσι έχω ακούσει

όσο αφορά την απόδοση, όσο περνάνε τα χλμ. και "ελευθερώνεται" το μοτέρ, θα είσαι μια χαρά

vasorfa
08-09-2009, 13:22
βασικά το πρόγραμμα για το στρώσιμο είναι λίγο περίεργο (έχει τους λόγους του)

το αλλάζουν στο πρώτο service με ένα πιο νορμάλ

έτσι έχω ακούσει

όσο αφορά την απόδοση, όσο περνάνε τα χλμ. και "ελευθερώνεται" το μοτέρ, θα είσαι μια χαρά


Μπηπως για αυτο το λογο μετα το πρωτο service και με την ιδια οδηγηκη συμπεριφορα παρατηρησα αισθητη αυξηση της...καταναλωσης?κατα 1 περιπου λιτρο τα 100 χλμ??:hmmm:

NLS
08-09-2009, 13:34
παιδιά για αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα η μηχανή σας συνεχίζει και "στρώνεται"

θα δείτε διάφορες αλλαγές

συνήθως προς το καλύτερο πάντως

soter3gm
08-09-2009, 13:51
βασικά το πρόγραμμα για το στρώσιμο είναι λίγο περίεργο (έχει τους λόγους του)

το αλλάζουν στο πρώτο service με ένα πιο νορμάλ

έτσι έχω ακούσει

όσο αφορά την απόδοση, όσο περνάνε τα χλμ. και "ελευθερώνεται" το μοτέρ, θα είσαι μια χαρά

Νικόλα ο φίλος μας έχει 1100GS του 94 δεν έχει τέτοια καλούδια απάνω το μηχανάκι
Πάντως αυτό που μας λέει ο φίλος μας πρώτη φορά το ακούω

NLS
08-09-2009, 13:55
α νόμιζα ότι μιλάμε για πρώτο σέρβις

αν μιλάμε για 1100, τότε σκρατς ότι είπα... θέλει ψάξιμο το θέμα

soter3gm
08-09-2009, 17:07
Καλημερα σε ολους!!

Πρωτη μερα σημερα μετα απο το Service , και ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος , η μηχανη παει μια χαρα.

Απλως ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια μικρη ανυσηχια.

Η μηχανη καθως την πηγα βολτα , εχει ποιο "στρωτο" και "ομαλο" ηχο στο μοτερ , αλλα... "νιωθω" μια αισθητη πτωση αποδοσης.

ρωτησα τον μηχανικο , και μου ειπε οτι ΚΑΚΩΣ η μηχανη ειχε την αποδοση αυτη , γιατι ηταν "ανοιχτες κατι μικρες βαλβιδες" στα Bek , με αποτελεσμα να εχει φοβερη αποδοση η μηχανη , αλλα μακροχρονια να κανει ζημια στο μοτερ.

Το εφτιαξε τωρα να ειναι στα "νομιμα" πλαισια.

Απλως.. αυτη η απωλεια αποδοσης.. καπως μου ηρθε...

Αυτα τα λιγα!

Αυτό πάντως πρώτη φορά το ακούω στα 1100 το δικό μου το έχω κάνει βίδες έβγαλα ψεκασμούς ντίζες μπαταριοθήκη και τα ξαναέβαλα όλα από την αρχή και δεν βρήκα κάτι τέτοιο :confused:
Ρε πας και δεν ρύθμισε σωστά τα σώματα μπας και το ρύθμισε κρύο και σου λέει φούμαρα? :hmmm:
Γιατί και αλλού το έχω ακούσει αυτό, και το μηχανάκι πήγαινε σαν 600 cc, όταν βέβαια το χρόνισε αλλού και σωστά το έφερε στα ίσα του

Μήπως θα πρέπει να μεταφερθεί στα τεχνικά θέματα το Θρέντ :p ???

sansiro.sugata
08-09-2009, 18:28
Πολυ σωστη παρατηρηση , ο Ανθρωπος (με κεφαλαιο Α) , μου ειπε να το παω μια βολτα , και αν παρατηρησω κατι να το παω αμεσως εκει.

Οποτε θα σας πω τι μου ειπε :)

Ναι συμφωνο να παει στα τεχνικα θεματα το Θρεντ :)

soter3gm
10-09-2009, 07:22
Τελικά Γιάννη τι έγινε με το μηχανάκι σού έμαθες ??

sansiro.sugata
10-09-2009, 11:00
Παιδια καλησπερα , δεν την πηγα ακομα λογω αλλων εκρεμμοτητων , αλλα κατα 90% ειναι η ιδεα μου , απλως και μονο επειδη τωρα κανει πολυ λιγοτερο θορυβο , και δεν ακουγεται , και μου φαινετε οτι δεν παει.

ALX
10-09-2009, 12:09
Υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ είναι η ιδέα σου. Το ίδιο παρουσιάστηκε σε μένα μετά το πρώτο σέρβις επί Ελληνικού εδάφους, όταν και την είχα πρωτοπάρει. Την πήγα εκεί και το μηχανάκι πέταγε, κι όταν το πήρα, ήταν για πέταμα :p:mad:

Το πήγα πίσω και του το είπα. Η ιδέα σου μου είπε είναι.

Έφυγα για να το τεστάρω όλη μέρα αλλά τον πήρα τηλέφωνο και του είπα πως ΔΕΝ είναι η ιδέα μου. ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΟΠΩΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΙΣΘΗΤΑ!!!

Μου είπε να το ξαναπάω να το δει αφού πριν φρόντισε να μου λέει φίδια ότι νομίζω ότι τα ξέρω όλα και τα σχετικά. Νεύρα
Μετά την δεύτερη ρύθμιση βαλβίδων (γιατί αυτό είχαμε κάνει μόνο) το μηχανάκι βελτιώθηκε αλλά όχι όπως ήταν. Μετά κάποιες μέρες πήγα σε άλλο συνεργείο και ξαναρύθμισα βαλβίδες και το μηχανάκι επανήλθε πλήρως όπως ήταν! Κατά τ' άλλα ήταν η ιδέα μου Νεύρα ή δεν είχε αυτός ιδέα? :sm7:

Για πες μας που το πήγες μπας και κατά σύμπτωση ήταν ο ίδιος με μένα! :rolleyes:

NLS
10-09-2009, 12:14
γιατί δεν λες και σε ποιο πήγες την πρώτη φορά και σε ποιον μετά;

ALX
10-09-2009, 13:09
Για να μην κάνω δυσφήμιση και διαφήμιση :D

NLS
10-09-2009, 13:51
το διαβάζω και σε PM

αν και είμαι υπερ του να λέγονται αυτά

ALX
10-09-2009, 14:21
Καλά... αρχές Βουλιαγμένης ο πρώτος, Καισαριανή ο δεύτερος. Αν και εγώ σταμάτησα πλέον και τον δεύτερο για προσωπικούς λόγους (που δεν έχουν να κάνουν με τις μαστορικές του ικανότητες) και τα κάνω όλα μόνος μου πια. Μουαχα χα χα.
Συνεργείο θα με ξαναδεί μόνο για μεγάλο πράγμα που δεν έχω τα εργαλεία (κυρίως) να το κάνω μόνος μου.

NLS
10-09-2009, 14:36
οκ ελήφθη (βασικά με τόσα που λένε τόσοι για τον πρώτο, απορώ που ακόμα δουλεύει και παίρνει και τίτλους παραγωγικότητας - είδες σημαντικό να είναι γωνία μπακλαβά το μαγαζί;...)

soter3gm
10-09-2009, 14:51
οκ ελήφθη (βασικά με τόσα που λένε τόσοι για τον πρώτο, απορώ που ακόμα δουλεύει και παίρνει και τίτλους παραγωγικότητας - είδες σημαντικό να είναι γωνία μπακλαβά το μαγαζί;...)

Πόσοι υπάρχουν που τους παραμυθιάζουν οι μπακλαβάδες γωνία :mad: με τίτλους "τιμής" ser lady .....πάει το αφεντικό τρελάθηκε :sm1:

sansiro.sugata
11-09-2009, 12:02
Παιδια καλησπερα σε ολους.

Μαλλον ειναι η ιδεα μου.. γιατι με 3ή στα 90κλμ ανοιξα αποτομα το γκαζι σε καποια φαση , και εγραψε λιγο η μηχανη.. τρομαξα!!

Προφανως δεν κανει θορυβο , οπως εκανε πριν, και ειχα την αισθηση οτι δεν "παει" η μηχανη.

Θα εχω μια επισημη απαντηση απο τον Αντιπροσωπο την επομενη Δευτερα , αλλα μαλλον αδικα θα το παω.


Να στε καλα!

NLS
11-09-2009, 12:33
ίσως να είναι έτσι

στο κάτω κάτω αυτό πουλάνε πρωτίστως οι εξατμίσεις... θόρυβο (και νομίζεις ότι "πάει")

Arkas
13-09-2009, 03:54
Παιδια καλησπερα σε ολους.

Μαλλον ειναι η ιδεα μου.. γιατι με 3ή στα 90κλμ ανοιξα αποτομα το γκαζι σε καποια φαση , και εγραψε λιγο η μηχανη.. τρομαξα!!

Προφανως δεν κανει θορυβο , οπως εκανε πριν, και ειχα την αισθηση οτι δεν "παει" η μηχανη.

Θα εχω μια επισημη απαντηση απο τον Αντιπροσωπο την επομενη Δευτερα , αλλα μαλλον αδικα θα το παω.


Να στε καλα!
Μακάρι τελικά Γιάννη να είναι η ιδέα σου!

sansiro.sugata
14-09-2009, 16:19
Παιδια ακομα δεν το πηγα να ρωτησω , αλλα θα σας πω μολις το παω!!

Παντως , πραγματικα η ανταποκριση εδω ειναι μεγαλη , δεν το περιμενα!!

Πληροφορια δομημενη & με επιχειρηματα.

Θα σας ενημερωσω μολις το παω.

Να στε καλα!!