PDA

View Full Version : Ελληνικα Στρατα=Διακοπες....


Kwstas_kef
09-09-2009, 03:39
Έξοδος ανά τρεις ημέρες

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ χορήγηση άδειας εξόδου κάθε τρεις ημέρες σε όλους τους στρατιώτες προβλέπει διαταγή προς όλους τους διοικητές στρατοπέδων, την οποία εξέδωσε πριν από λίγες ημέρες ο νέος αρχηγός ΓΕΣ, αντιστράτηγος Φραγκούλης Φράγκος. Καθώς τους τελευταίους μήνες- και ιδιαίτερα μετά τη βιαστική μείωση της θητείας για προεκλογικούς λόγους - έχουν δημιουργηθεί εκρηκτικές καταστάσεις σχεδόν στο σύνολο των στρατοπέδων από την έλλειψη προσωπικού, υπήρχαν καταγγελίες ότι διοικητές κρατούσαν μέσα τους στρατιώτες ακόμα και 20 και 30 ημέρες! Για την αντιμετώπιση αυτής της κατάστασης ο νέος αρχηγός ΓΕΣ με επείγουσα σήματά του δίνει εντολές για τις εξόδους ανά τρεις ημέρες και τονίζει ότι αν δεν είναι δυνατόν να γίνεται αυτό συνεχώς, να χορηγείται υπηρεσιακή άδεια εξόδου μερικών ωρών. Επίσης, για τους Επαγγελματίες Οπλίτες (ΕΠ.ΟΠ.) αναφέρει ότι δεν πρέπει να κάνουν περισσότερες από 7 υπηρεσίες (διανυκτερεύσεις) τον μήνα.

Στο ίδιο πνεύμα ο κ. Φράγκος απηύθυνε ομιλία σε επιτελείς και διοικητές στην Αθήνα, αλλά και σε σχηματισμούς που επισκέφθηκε. Κάλεσε μάλιστα τους διοικητές να αντιμετωπίζουν τα θέματα υπηρεσιών και σκοπών «με ευελιξία και αποτελεσματικότητα».


Πηγη:www.tanea.gr (http://dontknow.me/?http://www.tanea.gr)

Εγω δηλαδη που εκανα να βγω εξω και 1 μηνα τι να πω?Νεύρα:hmmm:Νεύρα

vasorfa
09-09-2009, 08:52
[Πηγη:www.tanea.gr (http://dontknow.me/?http://www.tanea.gr)

Εγω δηλαδη που εκανα να βγω εξω και 1 μηνα τι να πω?Νεύρα:hmmm:Νεύρα
[/QUOTE]


Καποιοι απο εμας καναμε 62 Ημερες και <<βγηκαμε>> με τριτη και ....νυχτερινη.......ευτυχως την 64η μερα μου χορηγησαν υπηρεσιακο σημειωμα......Νεύρα:mad:Νεύρα:mad:Νεύρα:mad:Νεύρα

gs1150
09-09-2009, 10:39
μακάρι να καθιερωθεί:hmmm:

NLS
09-09-2009, 11:11
εγώ λέω να επιτρέπουν στις μαμάδες των φαντάρων να μπαίνουν να νταντεύουν τα παιδιά τους και για μπουγάδα και στις γκόμενες τους για κάνα πηδηματάκι

αυτό πιο καλό δεν θα είναι gs1150;

έτσι γελοίο όπως το έκαναν ας το καταργήσουν τελείως

Arkas
09-09-2009, 11:51
Όταν μειώνεται η θητεία, δεν είναι λογικό να αυξάνονται οι υπηρεσίες;:Απορία:

ntinopoulos
09-09-2009, 11:55
εγώ λέω να επιτρέπουν στις μαμάδες των φαντάρων να μπαίνουν να νταντεύουν τα παιδιά τους και για μπουγάδα και στις γκόμενες τους για κάνα πηδηματάκι

αυτό πιο καλό δεν θα είναι gs1150;

έτσι γελοίο όπως το έκαναν ας το καταργήσουν τελείως
γι αυτο εχουν γινει ολα το ####παιδα φλωρατζες του κερατα,και αυτοκτονουν μολις καποιος τους κοιταξει περιεργα!:rolleyes:

ntinopoulos
09-09-2009, 11:57
Όταν μειώνεται η θητεία, δεν είναι λογικό να αυξάνονται οι υπηρεσίες;:Απορία:
θα μπορουσαν να τους βαζουν να κανουν κατι χρησιμο οπως περιπολιες στα δαση,καθαρισμους στη φυση κ.α

Arkas
09-09-2009, 12:02
θα μπορουσαν να τους βαζουν να κανουν κατι χρησιμο οπως περιπολιες στα δαση,καθαρισμους στη φυση κ.α
Φαντάζεσαι μερικές μανούλες κλάμα που θα έριχναν;
"Ο γυιός μου πήγε να κάνει το στρατιωτικό του! Όχι τον πυροσβέστη!!!"

Ας βοηθήσουν μερικοί παλαιότεροι γιατί έχω την εντύπωση ότι κατά το παρελθόν, η ΜΟΜΑ του στρατού, είχε αναλάβει μεγάλο κατασκευαστικό έργο ανά την επικράτεια.

NLS
09-09-2009, 12:21
γι αυτο εχουν γινει ολα το ####παιδα φλωρατζες του κερατα,και αυτοκτονουν μολις καποιος τους κοιταξει περιεργα!:rolleyes:

ευτυχώς η αυτοκτονία αφορά το 0.001% και αυτό όχι λόγω στρατού αλλά γιατί το κλίμα (στο μυαλό τους) ήταν ήδη στραβό

το άλλο 99.99% απλά κλαψουρίζει πάνω στα μεμέ της μαμάς (ή στην καλύτερη περίπτωση της γκόμενας - που θέλει μεν τον άντρα άντρα, αλλά η ίδια τον κάνει φλώρο και πάει μετά στον επόμενο)

ρε ΟΥΟΥΟΥΡΤ

- πηγαίνετε καμιά πορειούλα 5 κορφές και 7 κοιλάδες,
- κάντε κανα... "τουριστιστικό" camping στο βουνό με εξοπλισμό του Ε.Σ. και μαμ από την καραβάνα,
- παίξτε μερικά 2-4 στο κρύο και την ερημιά (και με τη σκοπιά με σπασμένα τζάμια) να τεντώσει το δερματάκι σας και να έχετε και χρόνο για φιλοσοφική συζήτηση με τον εαυτό σας ...και να είναι και 4-6 ένας παλιός που βαρέθηκε να έρθει να σας αλλάξει πριν τις 5...
-καθαρίστε μερικές λεκάνες που εντέχνως ΚΑΙ εσείς έχετε πασαλείψει έτσι (μια-δυο-δέκα θα μάθετε τη σύνδεση του ενός με του άλλου - αλλά μέχρι να το μάθετε θα απολύεστε και θα πρέπει να το μάθουν άλλοι),
- καθίστε να λέτε "μάλιστα" σε ένα κοντοπίθαρο 3-4 χρόνια μικρότερο σας που δεν έχει τελειώσει το γυμνάσιο και που φωνάζει σαν καθυστερημένο αλλά ότι ηλιθιότητα λέει πρέπει να την κάνετε (βέβαια μάθετε και την τέχνη του λουφαρίσματος στο ενδιάμεσο) (καλημέρα ζωή),
- παίξτε... ταμπούρλο κρυφά στη σκέψη της κοπέλας σας (Διδυμότοιχο Blues ...δεν βλάπτει και ας λένε, μη φοβάστε),
- βρείτε φίλους από διάφορα άσχετα μέρη με άσχετες διαφορετικές συνήθειες και στυλ,
- βρείτε αντιπαθέστατους ανθρώπους που όμως πρέπει να μιλάτε και να ζείτε μαζί τους γιατί απλά είστε μαζί εκεί μέσα (καλημέρα ζωή #2),
- βγείτε αναφορά για κάτι που δεν κάνατε και καθίστε να το κ(λ)άψετε στο ΚΨΜ με σειρές σας ή ακόμα και με τον επόπτη που σας συμπαθεί και θα βγάλει το ουισκάκι από το συρτάρι του να πείτε για τις γκόμενες σας (και την άλλη μέρα θα σας λιώσει περισσότερο για να μην πάρετε θάρρος μαζί του),
- βγείτε έξοδο που να βρέχει, να κάνει κρύο, να σας θέλουν πίσω στις 11 το βράδυ, το μέρος της εξόδου να είναι ένα χωριό με μια πιτσαρία του 80 και ένα καφενείο-λέσχη για χαρτόμουτρα και εσείς αντί 11 να γυρνάτε με τα πόδια πίσω στις 10
- κοπανίστε την μετά την βραδινή αναφορά γιατί σας γλυκοκοίταξε μια μικρούλα, μόνο και μόνο για να την βρείτε με το γόη του χωριού (ή -παραλλαγή- μόνο και μόνο επειδή σας θέλει να την πάρετε από εκείνο το μέρος) και μετά να έχετε και τον επιλοχία να σας λιώνει στο καψόνι επειδή σας έπιασε αλλά τελικά το ####παιδο το κάνει για καλό σου για να μη σε βγάλει αναφορά...

...ζήστε αυτό το διαλειματάκι που λέγεται Ε.Σ. με όλο τον παραλογισμό του και αφήστε τις αηδίες και τους κλαν... εεε... φιλοσοφημένους που γκρινιάζουν για αυτό το "χάσιμο χρόνου" και πριν το καταλάβετε είστε πίσω και ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ... όχι καλύτεροι επειδή σας έκανε κάποιος, επειδή το κάνατε εσείς, σαν να μπήκατε στο κουκούλι και να βγήκατε αλλιώς

EOD-K9
09-09-2009, 12:26
Φαντάζεσαι μερικές μανούλες κλάμα που θα έριχναν;
"Ο γυιός μου πήγε να κάνει το στρατιωτικό του! Όχι τον πυροσβέστη!!!"

Ας βοηθήσουν μερικοί παλαιότεροι γιατί έχω την εντύπωση ότι κατά το παρελθόν, η ΜΟΜΑ του στρατού, είχε αναλάβει μεγάλο κατασκευαστικό έργο ανά την επικράτεια.

Ε γιαυτό έχουμε και κάποιους δρόμους αλλιώς ούτε οι μισοί δεν θα ήταν

NLS
09-09-2009, 12:34
μια και το αναφέρατε, ειδικά εμείς οι δίτροχοι (και ειδικά αυτοί από εμάς που θέλουν να εξερευνούν), χρωστάμε πολλά στη ΜΟΜΑ... πόσες φορές δεν αναρωτηθήκαμε "μα καλά πως έχουν δρόμο εδώ πάνω;"...

απίστευτη δουλειά - η Ελλάδα δεν είναι Ολλανδία, το τόσο βρισμένο περιφερειακό οδικό μας δίκτυο δεν ήταν καθόλου εύκολο να φτιαχτεί

soter3gm
09-09-2009, 13:45
Τι να πω ?? Ο.Π.Ι. 85 ΣΤ' ΕΣΣΟ ήμουν πολλά είδαν τα μάτια μου και πάρα πολλά τράβηξε το σώμα μου 2η Μ.Α.Λ τέρμα κάτω παραλία περιφραγμένος από μοίρα και Σ.Χ.Α.Λ.
Με τον Θάλασσα από πάνω να φεύγουμε για το σισμικ το 1 στην Ελευσίνα και να κλαίνε μανάδες στα συρματοπλέγματα
Έτσι πάλι δεν έκανα .....σαν μο....α κλαμένα κάνουν τώρα, αλλά έχουν και ένα δίκιο για το σήμερα (o tempora o morres).

Kwstas_kef
09-09-2009, 13:57
Δεν ξερω ρε παιδιαεγω πιστευω οτι στρωνεις χαρακτηρα στο στρατο που υπηρχε παλια..
Τωρα τους μαθαινουν πως να καθοντε και πως να κλαινε..
Εχει χαθει ο παλιος και ο νεος..
Ενταξει μπορει να ηταν μ@λ@κι@ αλλα στην υπολοιπη ζωη σου καταφερνες να διακρινεις και να σεβεσε τους αλλους.
Τωρα εχουνε γινει ολοι ενα..:D

NLS
09-09-2009, 14:07
Τι να πω ?? Ο.Π.Ι. 85 ΣΤ' ΕΣΣΟ ήμουν πολλά είδαν τα μάτια μου και πάρα πολλά τράβηξε το σώμα μου 2η Μ.Α.Λ τέρμα κάτω παραλία περιφραγμένος από μοίρα και Σ.Χ.Α.Λ.
Με τον Θάλασσα από πάνω να φεύγουμε για το σισμικ το 1 στην Ελευσίνα και να κλαίνε μανάδες στα συρματοπλέγματα
Έτσι πάλι δεν έκανα .....σαν μο....α κλαμένα κάνουν τώρα, αλλά έχουν και ένα δίκιο για το σήμερα (o tempora o morres).

πες τα πες τα

όσοι έζησαν και τέτοιες "ετοιμότητες" (βλέπε ΣΕΙΣΜΙΚ, Ίμια και άλλες μικρότερες που μερικές καν δεν διέρρευσαν - γιατί φτου φτου κανείς μας δεν έζησε πόλεμο), θυμούνται το μούδιασμα και το "τώρα τι γίνεται", τη βουβαμάρα κλπ.

και καλά σε όσους οι μανάδες ήταν στην ίδια πόλη (βλέπε 2η ΜΑΛ και Αττική), αλλά τι να πω και εγώ που έζησα τέτοιο στην 1η ΜΑΛ και τι να πεις, δεν τους έλεγες τίποτα (δεν είχε και κινητά ε)...

να είσαι έτοιμος με το μπέργκιν, όλη η μοίρα στο προαύλιο να περιμένει να έρθουν τα σινούκ ή τα C130 να μας μαζέψουν, ποιος ξέρει γιατί, ποιος ξέρει για που, ποιος ξέρει μέχρι πότε... όλοι μέσα μας να λέμε "αυτό ήταν δηλαδή;..." ... άσε άσε

και τώρα μου κλαίνε επειδή τους κοίταξε στραβά ο λοχαγός και τους έφαγε και την έξοδο

gsmaniac
09-09-2009, 14:17
Δεν ξερω ρε παιδιαεγω πιστευω οτι στρωνεις χαρακτηρα στο στρατο που υπηρχε παλια..
Τωρα τους μαθαινουν πως να καθοντε και πως να κλαινε..
Εχει χαθει ο παλιος και ο νεος..
Ενταξει μπορει να ηταν μ@λ@κι@ αλλα στην υπολοιπη ζωη σου καταφερνες να διακρινεις και να σεβεσε τους αλλους.
Τωρα εχουνε γινει ολοι ενα..:D
οσο αλλαζει η κοινωνια ,αλλαζει και ο στρατος.τα αγορακια μας ειναι τοσο μαμοθρεφτα και κακομαθημενα,με πρωτο το δικο μου,που εαν πηγαινε με συνθηκες προ 20 ετων θα σαλταρε:hmmm::hmmm::hmmm:πιο πολυ φταινε οι μαναδες βεβαια και μετα τα υπολοιπα;)εγω υπηρετησα εβρο 88στ για 17 μηνες και εχω κρατησει τις καλες στιγμες,την ανεμελια και τις φιλιες.τελως παντων οπως εχουν γινει τα πραγματα καλυτερα να καταργηθη,για να γλυτωσει και ο κανακαρης της γυναικας μου,γιατι ποιος με σωνει:sm7::sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
09-09-2009, 14:20
καλα οταν παει ο δικος μου,αν υπαρχει στρατος,θα πηγαινουν με τις μαναδες παρεα!:sm7:

NLS
09-09-2009, 14:27
εμένα το είπε ο ίδιος ο γυναικολόγος της γυναίκας μου μπροστά της, όταν μάθαμε ότι είναι αγοράκι (τώρα είναι 17 μηνών θυμίζω):

"αγοράκι είναι, αλλά προσοχή οι μανάδες χαλάνε τα παιδιά"

:sm7:ότι καταλάβατε καταλάβατε

soter3gm
09-09-2009, 14:59
πες τα πες τα

όσοι έζησαν και τέτοιες "ετοιμότητες" (βλέπε ΣΕΙΣΜΙΚ, Ίμια και άλλες μικρότερες που μερικές καν δεν διέρρευσαν - γιατί φτου φτου κανείς μας δεν έζησε πόλεμο), θυμούνται το μούδιασμα αδελφέ ανατρίχιασα !!! και το "τώρα τι γίνεται", τη βουβαμάρα κλπ.

και καλά σε όσους οι μανάδες ήταν στην ίδια πόλη (βλέπε 2η ΜΑΛ και Αττική), αλλά τι να πω και εγώ που έζησα τέτοιο στην 1η ΜΑΛ και τι να πεις, δεν τους έλεγες τίποτα και δεν μίλαγες καθόλου (δεν είχε και κινητά ε)...μόνο φόρτωνες κουτιά παραλληλόγραμμα (ΜΚ11)

να είσαι έτοιμος στα μαύρα με το μπέργκιν,στη πλάτη όλη η μοίρα με φούμο στο προαύλιο να περιμένει να έρθουν τα σινούκ ή τα C130 να μας μαζέψουν, ποιος ξέρει γιατί, ποιος ξέρει για που, ποιος ξέρει μέχρι πότε... όλοι μέσα μας να λέμε "αυτό ήταν δηλαδή;..." ... άσε άσε

και τώρα μου κλαίνε επειδή τους κοίταξε στραβά ο λοχαγός και τους έφαγε και την έξοδο

Όταν τα δούνε όλα αυτά τότε θα τα πούμε Εφ. Τ/Χης Π.Ζ soter3gm

NLS
09-09-2009, 15:08
δεν θα τα δούνε