PDA

View Full Version : gs adv 08 και πανω


L3f
10-09-2009, 18:48
Kαλημερα ενδιαφερομαι να αγορασω ενα gs adventure με λιγα χιλιομετρα λιγοτερα απο 15000 και να ειναι μοντελο 2008 και πανω οποιος εχει κατι η ξερει καποιον που πουλαει ας μου πει α και θα ηθελα να μην ειναι κοκκινο....

zitsos
10-09-2009, 21:04
φιλαράκο καλός όρησες αλλα αυτο που ψάχνεις είναι πολύ δήσκολο εώς αδήνατο!! με όλο το θάρος και την γνώση -ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙς - αλλα δεν νομίζω να βρεις κάτι σε αυτο που ψάχνεις, βέβαια ευκερίες πάντα υπάρχουν και δεν ξέρεις που σε περημένουν αλλα εγώ θέλω να σου πώ τα πράγματα όπως έχουν και όχι να σου χρισόσω το χάπυ καλες αγορες και ότι θές εδώ ήμαστε!!

FANISGS
10-09-2009, 21:22
Kαλημερα ενδιαφερομαι να αγορασω ενα gs adventure με λιγα χιλιομετρα λιγοτερα απο 15000 και να ειναι μοντελο 2008 και πανω οποιος εχει κατι η ξερει καποιον που πουλαει ας μου πει α και θα ηθελα να μην ειναι κοκκινο....

το αλλο με τον τοτο το ξερεις?και τη πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο.πλακα κανω αλλα αυτο που λες πρακτικα ακουγεται αδυνατο!

L3f
10-09-2009, 21:51
γιατι ρε παιδια ειχα βρει μια 1-2 δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο λετε....απλα αυτες δεν εκατσε να τις παρω...δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο λετε απλα θελει ψαξιμο....


Υ.Γ Καλως σας βρηκα....

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-09-2009, 22:38
γιατι ρε παιδια ειχα βρει μια 1-2

δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο λετε....απλα αυτες δεν εκατσε να τις παρω...δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο λετε απλα θελει ψαξιμο....


Υ.Γ Καλως σας βρηκα....








Πραγματικά,

υπάρχουν μηχανάκια για όλα τα γούστα

και σε ΟΛΕΣ τις τιμές ........


Ζωντανό παράδειγμα,

του φίλου μας του Νίκου (Albatros)... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF69.gif









Αποφάσισα να δώσω τη μηχανή μου R 1200 GS ADV FULL EXTRA και συναγερμό και κεντρική βαλίτσα μαμάς και εγκατεστημένη βάση GARMIN ZUMO 550.
Άδεια 25-6-08 με 1500χλμ,χρώμα κόκκινο-μαύρο...για να μη κάθεται στο κλειστό γκαράζ.
Τιμή 16000 Ε και δώρο το ZUMO 550.
6972303154 Nikos




25-06-08???βλέπουν καλά τα ματάκια μου???






Το καλοκαίρι φεύγει,15.000 Ε





:sm8:





.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-09-2009, 22:40
Καλως σας βρηκα....



Πέρνα κι απ' τα νέα μέλη,

να σε καλωσορίσουμε κ επίσημα .... :D


.

kostas_366
10-09-2009, 23:12
Αν έχεις υπομονή και το χρήμα, νομίζω θα βρεις..
Θα το έχουμε και εμείς υπ` όψιν..
Και η παραπάνω στα χρήματα που ζητάς είναι..

MIKEVIII
11-09-2009, 01:10
παιδιά πάρτε ένα μότο τρίτη και θα δείτε πως δεν είναι και τόσο δύσκολο...φυσικά δεν εμπιστεύομαι τα χιλιόμετρα που γραφούν αλλά οι τιμές είναι πολύ φτηνές :cool:

L3f
11-09-2009, 02:38
παιζει να εχω βρει ενα θα παρω αυριο τηλεφωνο να δουμε.....απλα γενικα βλεπω λιγο υπαρβολικες τιμες δε θελω να ξεπερασω τα 15000 ευρω η αληθεια ειναι....γιατι αμα ειναι να τα ξεπερασω την παιρνω καινουργια....

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-09-2009, 03:12
παιζει να εχω βρει ενα θα παρω αυριο τηλεφωνο να δουμε.....απλα γενικα βλεπω λιγο υπαρβολικες τιμες δε θελω να ξεπερασω τα 15000 ευρω η αληθεια ειναι....γιατι αμα ειναι να τα ξεπερασω την παιρνω καινουργια....


...πολύ σωστά ..... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif

Με απόσυρση,

κερδίζεις ένα σεβαστό ποσόν

συν την απαλλαγή τελών κυκλοφορίας για πέντε χρόνια !!!!! (που σήμερα είναι 93 €, αλλά αύριο ....:confused:)




.

vtheo
11-09-2009, 10:56
Γιατί είναι δύσκολο ρε παιδιά 2 μηχανάκια R1200GSA 08 δεν πουλούσαν εδώ μέλη του φόρουμ;

1.Albatros Kόκκινο με 1500 χλμ
2.Fast&Furious Γκρί μαύρο με 2000 χλμ.
αλλά πουλήθηκαν.

Φίλε δες όμως αυτή (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=4088) είναι και το χρώμα που σ'αρέσει.;)

mjtir
11-09-2009, 11:19
Η περιπτωση να βρεις την μηχανη οπως την θελεις ειναι δυσκολο γιατι :

α) Καποιος που πριν ενα χρονο εδωσε μαζι με την αποσυρση περι τα 17.300 plus για την Full εκδοση (κατα 90% αυτες υπηρχαν στα εξουσιοδωτημενα) μαζι μα τα εξτρα που σιγουρα εχει βαλει πανω στον χρονο να την δωσει σε τιμη 14000-14500 ειναι σκοτωμα

β) Η αποσυρση ληγει τελος του χρονου αρα αυτοματα περιπου 1500 € προστιθονται στην τιμη αγορας με αποσυρση (γιατι να βιαστει ?).

γ) Ειναι ιδιο κατα 99 % με το μοντελο του 2009 αρα πριν κυκλοφορησει καινουργια εκδοση (1250 ?) ο Adventurας δεν εχει λογο να το αλλαξει .

δ) <15000 ΚΜ Οποιος το εχει στο γκαραζ του και δεν το τσουλα , δεν ειναι και ιδιαιτερα φανατικος που σημαινει οτι αναγκη απο χρηματα δεν εχει αρα δε το σκοτωνει.

Η μονη περιπτωση να δωθει οπως εχει συμβει και στην παρεα μας ειναι :

α) οικονομικες δυσκολιες μα αποτελεσμα να μην μπορουν να πληρωθουν οι δοσεις (μπορει να συμβει στον καθενα μας - μακρια απο μας)

β)καινουργιο μελος στην οικογενεια - επαναπροσδιορισμος του τροπου ζωης .


Καλη επιτυχια !

pepax66
11-09-2009, 23:06
Όλα σωστά που έγραψαν οι φίλοι πριν αλλά αν δεν βιάζεσαι σίγουρα θα βρεις αυτό που ψάχνεις. Όλοι εδώ γράφουμε και υποστυρίζουμε με γνώμονα ότι κάποιος πάει και κάνει την ΣΩΣΤΗ αγορά και παίρνει ένα ADVE δεν είναι όμως πάντα έτσι γιατί στην πορεία πάρα πολλοί ανακαλύπτουν ότι η μηχανή δεν τους πάει ή δεν το έχουν ή δεν το φτάνουν ή δεν τους βγάζει οικονομικά ή δεν ανεβαίνει το αίσθημα ή πολλά άλλα υποκειμενικά πράγματα που δεν μπορώ να κατακρίνω αλλά στην τελική το σκοτώνουν!

L3f
13-09-2009, 02:11
απλα καθομαι και αναρωτιεμαι αξιζει να δωσεις 15000 ευρω για μεταχειριησμενη με 8000χιλιομετρα και 1 χρονο εγυηση απο το να δωσεις 18300 και να την παρεις καινουργια με 0 χιλιομετρα και 2 χρονια εγγυηση και να εισαι σιγουρος τι παιρνεις???πειτε μου την γνωμη σας....εχω βρει 1 του 4/8 με 8000 χιλιομετρα την full extra με σιδερενια βαλιτσα πισω,xenon,συναγερμοκαι akrapovic της bmw και εχει 14750 ισως την καταφερω στα 14500 αξιζει??γιατι η βmw τωρα δινει 1000 ευρω δωρο με καθε αγορα bmw σιγουρα οχι σαν την προσφορα που ειχε με ο 10% αλλα και τα 1000 δεν ειναι κακα τι λετε λοιπον?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-09-2009, 02:29
απλα καθομαι και αναρωτιεμαι αξιζει να δωσεις 15000 ευρω για μεταχειριησμενη με 8000χιλιομετρα και 1 χρονο εγυηση απο το να δωσεις 18300 και να την παρεις καινουργια με 0 χιλιομετρα και 2 χρονια εγγυηση και να εισαι σιγουρος τι παιρνεις???πειτε μου την γνωμη σας....εχω βρει 1 του 4/8 με 8000 χιλιομετρα την full extra με σιδερενια βαλιτσα πισω,xenon,συναγερμοκαι akrapovic της bmw και εχει 14750 ισως την καταφερω στα 14500 αξιζει??γιατι η βmw τωρα δινει 1000 ευρω δωρο με καθε αγορα bmw σιγουρα οχι σαν την προσφορα που ειχε με ο 10% αλλα και τα 1000 δεν ειναι κακα τι λετε λοιπον?



Στο έγραψα ξανά .....

Συνυπολόγισε την απόσυρση +++++ +++++ .......




Με απόσυρση,

κερδίζεις ένα σεβαστό ποσόν

συν την απαλλαγή τελών κυκλοφορίας για πέντε χρόνια !!!!! (που σήμερα είναι 93 €, αλλά αύριο ....:confused:)




.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-09-2009, 02:37
Δηλαδή ...18300

Μείον την απόσυρση ....

Μείον τα τέλη κυκλοφορίας ....

Μείον τα δώρα .....

Συν την εγγύηση από σήμερα !!!


Συν το ότι παίρνεις "κούτα" ....





Ελπίζω να βοήθησα ....;)



.

L3f
13-09-2009, 03:04
οπα κατσε για να κανεις αποσυρση πρεπει δε πρεπει να εχεις αλλο μηχανακι??και αν οχι τι πρεπει να εχεις για να γινει???

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-09-2009, 03:11
οπα κατσε για να κανεις αποσυρση πρεπει δε πρεπει να εχεις αλλο μηχανακι??και αν οχι τι πρεπει να εχεις για να γινει???



...ναι χρειάζεσαι .... ένα "χρέπι" με 50 ή 100€ .....;)

L3f
13-09-2009, 03:18
και γλιτωνω τα τελη για 5 χρονια η και καποια αλλα χρηματα?αλλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να το μεταβιβασω στο ονομα μου για να μπορεσω να το κανω αυτο....σωστα???λιγο που κοιταξα βρηκα 1-2 με 200 ευρω

Arkas
13-09-2009, 03:32
απλα καθομαι και αναρωτιεμαι αξιζει να δωσεις 15000 ευρω για μεταχειριησμενη με 8000χιλιομετρα και 1 χρονο εγυηση απο το να δωσεις 18300 και να την παρεις καινουργια με 0 χιλιομετρα και 2 χρονια εγγυηση και να εισαι σιγουρος τι παιρνεις???πειτε μου την γνωμη σας....εχω βρει 1 του 4/8 με 8000 χιλιομετρα την full extra με σιδερενια βαλιτσα πισω,xenon,συναγερμοκαι akrapovic της bmw και εχει 14750 ισως την καταφερω στα 14500 αξιζει??γιατι η βmw τωρα δινει 1000 ευρω δωρο με καθε αγορα bmw σιγουρα οχι σαν την προσφορα που ειχε με ο 10% αλλα και τα 1000 δεν ειναι κακα τι λετε λοιπον?
Λευτέρη, κατ' αρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας και καλή τύχη στην αγορά σου!

Το μηχανάκι που περιγράφεις παραπάνω είναι από έμπορο ή από ιδιώτη;

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-09-2009, 03:48
και γλιτωνω τα τελη για 5 χρονια η και καποια αλλα χρηματα?αλλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να το μεταβιβασω στο ονομα μου για να μπορεσω να το κανω αυτο....σωστα???λιγο που κοιταξα βρηκα 1-2 με 200 ευρω


....και 200 €, πάλι έχεις πολύ μεγάλο όφελος ...;)

mjtir
13-09-2009, 09:00
Το δικο μου θηριο αγοραστηκε 4/8 και προς αποφυγη παρεξηγησεως δε πωλειται :D:D:D.


Την δικια μου αποσυρση την αγορασα 500 € . Αλμυρη αλλα δεν κουνησα τον κ.... μου, ολα τακτοποιηθηκαν απο τον εξουσιοδωτημενο .....

Προσοχη με τα χρεπια ....
Το μηχανακι πρεπει να ειναι φορολογικα ενημερο δηλ πληρωμενα ολα τα τελη κυκλοφοριας ,πρεπει να παραδοθει στον ΟΔΥ αν δεν τσουλαει την φορτωνεις , και βεβαια να εχει γινει η μεταβιβαση της αδειας στο ονομα σου . Δεν μιλαμε οτι κινητηρας και πλαισιο να ειναι οκ στην αδεια.

Τα δωρα στην περιπτωση μου ηταν τα εξοδα φακελου ο συναγερμος και ο φορτιστης περι τα 500€

Το κερδος απο την αποσυρση ηταν 1200€ (+ 500 την αγορα στης αποσυρσης) και βεβαια 5 χρονια δωρεαν τα τελη κυκλοφοριας και οδικη βοηθεια.

Για την μεταχειρισμενη που βρηκες θεωρω οτι μια τιμια τιμη ειναι γυρω στα 1400€ (Για μενα η εξατμιση δεν ειναι στα +, τωρα αν εσενα σου αρεσει....)
Εγω και αν η μηχανη ηταν χαρτι θα την αγοραζα ...

Κατω απο αυτες τις προυποθεσεις πραγματικα δεν ειναι δυσκολο να αποφασισεις και βεβαια σημασια παιζει ο διακανονισμος που θα κανεις .....

καλη επιτυχια.

ΥΓ1. Το 18300 ειναι σιγουρο ?
ΥΓ2. Κεντρικη βαλιτσα με την βαση της + συναγερμος + xenon μετατροπη καλυπτουν ανετα το 1000€ και σου μενει η εξατμιση (εγω θα ζητουσα και την Iriginal αν υπαρχει..)
ΥΓ3. Εχεις -1 χρονο εγγυηση αλλα και 8000 στο κοντερ. Πιστευω οτι προβληματα σοβαρα ηταν να προκυψουν απο κακοτεχνιες θα ειχαν βγει. Και προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι τα δυο χρονια ειναι πλεον μονο ονομαστικα και συχνα τα εξουσιωδοτημενα για το prestise του brand καλυπτουν και εκτος εγγυησεως βαριες αβαριες ...

L3f
13-09-2009, 13:42
Το δικο μου θηριο αγοραστηκε 4/8 και προς αποφυγη παρεξηγησεως δε πωλειται :D:D:D.


Την δικια μου αποσυρση την αγορασα 500 € . Αλμυρη αλλα δεν κουνησα τον κ.... μου, ολα τακτοποιηθηκαν απο τον εξουσιοδωτημενο .....

Προσοχη με τα χρεπια ....
Το μηχανακι πρεπει να ειναι φορολογικα ενημερο δηλ πληρωμενα ολα τα τελη κυκλοφοριας ,πρεπει να παραδοθει στον ΟΔΥ αν δεν τσουλαει την φορτωνεις , και βεβαια να εχει γινει η μεταβιβαση της αδειας στο ονομα σου . Δεν μιλαμε οτι κινητηρας και πλαισιο να ειναι οκ στην αδεια.

Τα δωρα στην περιπτωση μου ηταν τα εξοδα φακελου ο συναγερμος και ο φορτιστης περι τα 500€

Το κερδος απο την αποσυρση ηταν 1200€ (+ 500 την αγορα στης αποσυρσης) και βεβαια 5 χρονια δωρεαν τα τελη κυκλοφοριας και οδικη βοηθεια.

Για την μεταχειρισμενη που βρηκες θεωρω οτι μια τιμια τιμη ειναι γυρω στα 1400€ (Για μενα η εξατμιση δεν ειναι στα +, τωρα αν εσενα σου αρεσει....)
Εγω και αν η μηχανη ηταν χαρτι θα την αγοραζα ...

Κατω απο αυτες τις προυποθεσεις πραγματικα δεν ειναι δυσκολο να αποφασισεις και βεβαια σημασια παιζει ο διακανονισμος που θα κανεις .....

καλη επιτυχια.

ΥΓ1. Το 18300 ειναι σιγουρο ?
ΥΓ2. Κεντρικη βαλιτσα με την βαση της + συναγερμος + xenon μετατροπη καλυπτουν ανετα το 1000€ και σου μενει η εξατμιση (εγω θα ζητουσα και την Iriginal αν υπαρχει..)
ΥΓ3. Εχεις -1 χρονο εγγυηση αλλα και 8000 στο κοντερ. Πιστευω οτι προβληματα σοβαρα ηταν να προκυψουν απο κακοτεχνιες θα ειχαν βγει. Και προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι τα δυο χρονια ειναι πλεον μονο ονομαστικα και συχνα τα εξουσιωδοτημενα για το prestise του brand καλυπτουν και εκτος εγγυησεως βαριες αβαριες ...



Κοιτα πριν 1,5 μηνα που το κοιταγα να την παρω με το 10% που ειχαν τοσο εβγαινε συνολο μαζι με εξοδα μαζι με ολα....δηλαδη εσυ πηγες στην αντιπροσωπια και σου ειπαν οτι εχουν διαφορα μηχανακια για αποσυρση οποτε μπορεις να κερδισει και αλλα χρηματα και δεν εκανες τιποτα κερδισες ετσι απλα αλλα 1200 ευρω??? ρε παιδια αν ειναι να ειναι -1200 ευρω απο την αποσυρση τοτε σιγουρα δεν αξιζει..... να παρω μεταχειρισμενη λογω και τον 1000 ευρω σε δωρα οκ παω για καινουργια μαλλον....


τωρα να πω την αληθεια και εγω θα προτιμουσα να μην κουνησω τον κ....ο μου για να παω να βρισκω το χρεπι μετα να πηγαινω να το παραδιδω και γενικα να μπω σε ολη αυτη την διαδικασια .τριτη παω γερακα στο εξουσιοδωτημενο ξερεται ολη σε πιο να ρωτησω τι μπορει να γινει....(τη γνωμη εχετε εσεις για τον αντιπροσωπο στο γερακα? εχετε να μου προτινεται να παω καπου αλλου?)


Υ.Γ:Απο που την πηρες εσυ mjtir αν επιτρεπεται?

Arkas
16-09-2009, 00:40
Το έχουμε ξαναγράψει επανειλημμένα: όλοι οι εξουσιοδοτημένοι αντιπρόσωποι είναι αξιόλογοι αλλά και αρκετά μέλη μας έχουν αντιμετωπίσει κάποια μικροπροβλήματα με αυτούς, τα οποία στην πλειονότητα των περιπτώσεων επιλύθησαν.
Τώρα, χρήματα θα δώσεις, κάνε την έρευνα αγοράς σου, σύγκρινε τελική τιμή με το κλειδί και..........καλορίζικη!

mjtir
16-09-2009, 11:21
Καταρχην αν μας διαβαζεις θα δεις το θεμα της αποσυρσης εχει αναφερθει επανειλημενα απο την παρεα μας.

Βεβαια καθε σωστος πωλητης ωφειλει να ενημερωσει τον ανυποψιαστο μελοντικο αγοραστη για το δικαιωμα που του δινει ο νομος.

Τωρα στην δικια μου περιπτωση και δεδομενου οτι δεν βρηκα στο χρονικο διαστημα που ειχα στην διαθεση μου χρεπι για αποσυρση ζητησα την βοηθεια του καταστηματος το οποιο και μου την εδωσε οπως εγραψα πριν. <<Δεν ειχε το καταστημα μηχανακια στην ακρη για αυτην την δουλεια >>
Απλα ειχε τις καταλληλες επαφες που την συγκεκριμενη στιγμη μπορουσαν να με εξυπηρετησουν (Για αυτο και μου στοιχισε περισσοτερα απο την τιμη που διαβαζεις σε αγγελιες).

Τα νουμερα που εγραψα ειναι απολυτα και σε διαβεβαιω οτι την αγορασα ακριβοτερα και οπως διαβασες και τα δωρα ηταν σαφως λιγοτερα και το εκανα αυτο για να καταλαβεις πως η αγορα καινουργιας μηχανης θελει τρεξιμο και προεργασια και σαφως διαφοροποιειται απο καταστημα σε καταστημα.

ΥΓ. Προσωπικη τοποθετηση . Αν ειχα χρηματα στην παντα , ρευστο στην τσεπη ,το πρωτο πραγμα που θα εκανα ηταν την διαπραγματευση ενος καλου μεταχειρισμενου . Οι βλαβες προκυπτουν σε καθε μηχανη και δεν υπαρχει προβλεψη . Στην δικια μου μετα απο 1,5 χρονο παρουσιαστηκε προβλημα που σαφως θα μου το καλυψει η εγγυση αλλα τιποτα δεν προεξοφλει οτι δεν θα προκυψει κατι αλλο στο μελλον εκτος εγγυησης. Τωρα αν καθε δυο χρονια αλλαζεις μηχανη το πραγμα αλλαζει ...

L3f
16-09-2009, 15:59
βρηκα ενα χρεπι με 200 ευρω το οποιο πληρη ολες τις προυποθεσεις.....οποτε παω για καινουργιο.....απλα θα κανω μια μικρη χρηματοδοτηση για 3-4 μηνες για να μην ζοριστ πολυ να δωσω τα χρηματα.....και ουσιαστικα θα μου βγει-400 ευρω απο την αρχικη τιμη -5 χρονια τελη κυκλοφοριας και +1000 ευρω σε οτι αξεσουαρ θελω δηλαδη παει αμα τα υπολογισεις γυρω στα 16000ευρω καινουργια.....

mjtir
16-09-2009, 16:30
ΜΕ το καλο να την δεχτεις και να την ευχαριστιθεις :D:D

L3f
25-09-2009, 19:42
Δευτερα θα εχω το θηριο καινουργιο του κουτιου......περιμενω πως και πως μεχρι τοτε.....αχ αντε να ερθει εκεινη η μερα...απλα τωρα ειμαι σε ενα αλλο διλλημα εχω 1000 ευρω σε αξεσουαρ το ενα που πηρα ηταν ο συναγερμος γιατι δεν τον ειχαν στο πακετο για καποιο λογο (αλλα ειχαν αφερεσει απο την αρχικη τιμη την τιμη του οποτε ειναι το ιδιο πραγμα) τωρα για τα αλλα ειμαι αναμεσα σε εξατμιση akrapovic,την μπαγκαζιερα την αλουμινενια (εχω ομως και την givi v46 η οποια ειναι αρκετα πιο μεγαλη απο την αλουμινενια οχι βεβαια τοσο ομορφη αλλα χωραει και 2 κρανοι)και σε δε ξερω εγω τι αλλο.....εχετε να μου προτεινετε κατι αρκετα χρησιμο που θα με βολεψει πολυ??

mjtir
26-09-2009, 08:23
Δευτερα θα εχω το θηριο καινουργιο του κουτιου......περιμενω πως και πως μεχρι τοτε.....αχ αντε να ερθει εκεινη η μερα...απλα τωρα ειμαι σε ενα αλλο διλλημα εχω 1000 ευρω σε αξεσουαρ το ενα που πηρα ηταν ο συναγερμος γιατι δεν τον ειχαν στο πακετο για καποιο λογο (αλλα ειχαν αφερεσει απο την αρχικη τιμη την τιμη του οποτε ειναι το ιδιο πραγμα) τωρα για τα αλλα ειμαι αναμεσα σε εξατμιση akrapovic,την μπαγκαζιερα την αλουμινενια (εχω ομως και την givi v46 η οποια ειναι αρκετα πιο μεγαλη απο την αλουμινενια οχι βεβαια τοσο ομορφη αλλα χωραει και 2 κρανοι)και σε δε ξερω εγω τι αλλο.....εχετε να μου προτεινετε κατι αρκετα χρησιμο που θα με βολεψει πολυ??

Ο συναγερμος ειναι εκτος σε ολα τα πακετα .

Για την εξατμιση κανε μια βολτα σε αλλα νηματα οπου θα διαβασεις πολλες αποψεις με τις περισσοτερες (και με την δικια μου) να μην ενθαρυνουν την τοποθετηση της.

Λογικα πρεπει να σου περισσευουν γυρω στα 700€ . Προσωπικα θα επελεγα πλαινες βαλιτσες αν κανεις ταξιδια , διαφορετικα θα το εσπαζα σε φορτιστη και tank bag η ενναλακτικα σε μπουφαν ....

Διαλεγεις και παιρνεις...

L3f
26-09-2009, 12:09
οταν λες φορτιστη ενοεις φορτιστη για μπαταρια φανταζομαι ε???για βαλιτσες σκεφτομουν τις sw-mototech μου αρεσουν πολυ οπτικα και μου αρεσουν που ειναι μαυρες....και μπουφαν με εψηνε το rally pro 2 αλλα το δινουν πολυ ακριβα εδω στο ellada στιν γερμανια το βρισκω με 400-430 ευρω.....

MARK
26-09-2009, 12:58
WELCOME......:sm8:

mjtir
26-09-2009, 18:43
Λευτερη , ειχα την αισθηση οτι το θηριο σου ειναι Adv καινουργιο αρα υποθετω πως θα εχει προεγκατεστημενη βαση για πλαινες βαλιτσες .

Αν οχι τοτε η λυση sw-motech ειναι και καλη και αξιοπιστη (ειδικα οι μαυρες μου αρεσουν πολυ) αν εισαι διατεθημενος να θυσιασεις καποια λιτρα στην αριστερη που δεν εχει <<κοψια>> για την εξατμιση και να κουβαλας ενα δευτερο set κλειδιων μιας και δεν μπορεις να ταιριαξεις τα κλειδια του θηριου με αυτα της βαλιστας οπως γινεται με τις original αλουμινενιες.

Αν ομως εχει τις βασεις η επιλοφη της sw-motech (+ βασεις) και δυο βαλιτσες πλησιαζουν κοντα στο κοστος για τις δυο <<εργοστασιακες>> , εκτος και αν πουλησεις τις original βασεις.

Φορτιστη εννοω τον συντηρητη μπαταριας της BMW , υπερτιμολογημενος μεν αλλα κανει καλα την δουλεια του μεσω canbus απο την μπριζα στην αριστερη πλευρα του θηριου. Τωρα εσυ μπορεις να διαλεξεις καποιον αλλο αλλα θα πρεπει υποχρεωτικα να προμηθευτεις και εγκαταστησεις επιπλεον μια power socket που θα παιρνει απευθειας ρευμα απο την μπαταρια.

Και οπως οφειλει να ξερει καθε νεος ιδιοκτητης GS, η μπαταρια μας θελει στοργη και φροντιδα για να μην βρεθουμε προ εκπληξεως.

Καλα ψωνια....:)

L3f
26-09-2009, 19:01
ναι το adv ειναι δηλαδη η sw-mototech θελουν αλλες βασεις?δεν μπαινους στις ιδιες που μπαινουν και η μαμα νομιζα οτι εμπαιναν απλα η ασημενια η βαση δε μου αρεσει τοσο ειναι λες και εισαι υδραυλικος δε λεω οτι θα με χαλαγε αλλα η μαυρη ειναι πιο ωραια θα το ψαξω λιγο να δω αν ειναι για το τι θα κανω....ο φοριστης ποσο εχει δηλαδη???και τι ακριβως κανει πρεπει να τον βαζεις καθολου στην πριζα οταν εισαι σπιτι η λειτουργει οταν λειτουργει και η μηχανη γιατι να σου πω την αληθεια πρωτη φορα το ακουω αυτο για τον φορτιστη....με βρισκεις λιγο ασχετο σε αυτο τον τομεα...

mjtir
27-09-2009, 08:27
ναι το adv ειναι δηλαδη η sw-motech θελουν αλλες βασεις?δεν μπαινους στις ιδιες που μπαινουν και η μαμα νομιζα οτι εμπαιναν απλα η ασημενια η βαση δε μου αρεσει τοσο ειναι λες και εισαι υδραυλικος δε λεω οτι θα με χαλαγε αλλα η μαυρη ειναι πιο ωραια θα το ψαξω λιγο να δω αν ειναι για το τι θα κανω....ο φοριστης ποσο εχει δηλαδη???και τι ακριβως κανει πρεπει να τον βαζεις καθολου στην πριζα οταν εισαι σπιτι η λειτουργει οταν λειτουργει και η μηχανη γιατι να σου πω την αληθεια πρωτη φορα το ακουω αυτο για τον φορτιστη....με βρισκεις λιγο ασχετο σε αυτο τον τομεα...

Βασεις για GS1200adv 2007- κωδικος : KFT.07.513.100 κοστος : 190€

Φορτιστης μπαταριας bmw δε ξερω τρεχουσες τιμες , πριν ενα χρονο εδωσα 250€ . Πιστευω σημερα να ειναι πολυ πιο κατω η τιμη του .

Η GS και ειδικοτερα η Adv με το πληθος των ηλεκτρονικων + συναγερμο καταναλωνει μονιμα ηλεκτρικο ρευμα απο την μπαταρια. Δεδομενου οτι η μπαταρια δεν φορτιζεται επαρκως σε διαδρομες εντος πολεως με μικρες ταχυτητες και αν υπολογισεις και τις μερες ακινησιας τοτε αργα η γρηγορα η μπαταρια θα αδειασει η καλυτερα δεν θα εχει το απαιτουμενο φορτιο που απαιτειται για την εκκινηση της και μενεις.

Ο Συντηρητης καλυπτει αυτο το ελλειμα ενεργειας (μια φορα την εβδομαδα ειναι Οκ ) .Συνδεεται απο την μια σε οικιακη μπριζα και απο την αλλη στην accessory socket του θηριου.

Καλο ειναι να διαβασεις ολα τα θεματα στην ενοτητα τεχνικα αλλα και γενικοτερα στο forum θα αντλησεις πολλες και χρησιμες πληροφοριες....

L3f
30-09-2009, 00:44
το πηρα καινουργιο :D οποτε πλεον δε ψαχνα ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια.... παρακλω να κλειδωθει το θεμα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
30-09-2009, 01:00
το πηρα καινουργιο :D οποτε πλεον δε ψαχνα ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια....


Το νέο απόκτημα ... ΕΔΩ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=5898) !!!

lostre7
02-02-2010, 15:47
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΗ!!!!!

Albatros
03-02-2010, 18:57
παιζει να εχω βρει ενα θα παρω αυριο τηλεφωνο να δουμε.....απλα γενικα βλεπω λιγο υπαρβολικες τιμες δε θελω να ξεπερασω τα 15000 ευρω η αληθεια ειναι....γιατι αμα ειναι να τα ξεπερασω την παιρνω καινουργια....
Κάπου είδα μία του 2007 με λίγα χιλιόμετρα στη τιμή των 12000 Ε, ψάξε ...
η δική μου δόθηκε για 15000 Ε , αλλά ήταν κόκκινη γιαυτό!!!:D:D:D