PDA

View Full Version : Βροχή αυτος ο άγνωστος!!!


Kwstas_kef
11-09-2009, 04:15
Λοιπον το πραγμα εχει ως εξεις.
Ενω μου αρεσει η βροχη και να οδηγαω στην βροχη την τρεμω την ρουφιανα.
Μου δινει την αισθηση οτι το μηχανακη δεν τσουλαει αλλα πεταει οτι δεν εχω προσφυση πουθενα...
Βεβαια αυτο οφειλετε σε μια παλια μου πτωσει αλλα μαλλον δεν το εχω ξεπερασει ακομη ...
Σημερα γυρνωντας απο την δουλεια κατα της 3 την νυχτα ερχομενος απο Χαλανδρι προς κεντρο και στο υψος της Βεικου μαλλον διασχιζοντας την Βεικου ενιωσα το πισω ελαστικο(στην ευθεια μιλαμε)να το χανω..
Το γκαζι σταθερο με 60 χιλιομετρα αρχισε η μηχανη να μου κανει κολπακια..
Κατι σαν να ρεταρε,κατι σαν να παει να μεινει απο βενζινη(φουλ το δεποζιτο) αρχισε να κλοτσαει χωρις λογο απο μενα(βιαιο ανοιγμα γκαζιου).
Ξεκινησε κατι σκορτσαρισματα για κανα λεπτο σε σημειο που ψιλοχεστηκα.
Κατι σαν μπατιναρισμα εκανε.
Ειπα να σταματησω αλλα δεν,μετα λεω η ιδεα μου θα ειναι επειδη ημουν λιγο μαγκωμενος λογο βροχης και ο δρομος #####..συν την κινηση..
Τι στο καλο μπορει να εγινε?
Μετα δεν μου το ξαναεκανε αλλο..
Αλλα το κακο ειναι οτι δεν μου το εχει ξανακανει..
Η θερμοκρασια της μηχανης ηταν μια χαρα..
Τα λαστιχα του κουτιου 1000 χιλιομετρα εχουν..

Καμια ιδεα υπαρχει ή ολα ειναι μεσα στο μυαλο μου?
Εχω γινει ψυχασθενεις?



ΥΓ. πειτε και καμια ιδεα να ξεπερασω τον φοβο μου.:(:(:(

BOXER
11-09-2009, 06:34
Σε προλαβε η βροχη ετσι; Εμενα δεν με "πετυχε", μπηκα σπιτι και μετα περιπου ενα τεταρτο της ωρας αρχισε!
Το θεματακι που εχεις, απο την στιγμη που ειχες επεισοδιο παρομοιο, ειναι καθαρα ψυχολογικο πιστευω.
Τωρα ενας τροπος υπαρχει να το ξεπερασεις: "Η φωτια, θελει φωτια!"
Το κατα ποσο ειναι εφικτο στην χωρα μας με την συχνοτητα που βρεχει, δεν ξερω. Ομως, οποτε βρεχει και εχεις την ορεξη, σωστο και φυσικα αδιαβροχο εξοπλισμο και βουρ στην φωτια.... ουπς, στην βροχη ηθελα να πω :D

aeriko
11-09-2009, 07:56
Με την βροχή θέλει πολλή προσοχή, όσο καλά λάστιχα και να έχεις γιατί οι δρόμοι μας είναι για κλάματα. Η ποιότητά τους και η σύνθεση του ασφαλτικού μίγματος είναι η χειρίστη που μπορεί να υπάρξει ιδίως σε παλαιά οδοστρώματα.

ntinopoulos
11-09-2009, 09:21
Με την βροχή θέλει πολλή προσοχή, όσο καλά λάστιχα και να έχεις γιατί οι δρόμοι μας είναι για κλάματα. Η ποιότητά τους και η σύνθεση του ασφαλτικού μίγματος είναι η χειρίστη που μπορεί να υπάρξει ιδίως σε παλαιά οδοστρώματα.
ετσι ακριβως,και ...ακομη χειροτερα!;)

Jefe
11-09-2009, 10:46
Μήπως πατούσες σε σημεία όπου απο την λαδίλα της πίσας (τόσο καιρό άπλυτοι οι δρόμοι) κ το νερό σπινάριζε λίγο ο πίσω τροχός κ το Anti-spin σου "έκοβε¨τον κινητήρα?:confused:


Jefe

vasorfa
11-09-2009, 11:04
Μήπως πατούσες σε σημεία όπου απο την λαδίλα της πίσας (τόσο καιρό άπλυτοι οι δρόμοι) κ το νερό σπινάριζε λίγο ο πίσω τροχός κ το Anti-spin σου "έκοβε¨τον κινητήρα?:confused:


Jefe
:sm8:

aeriko
11-09-2009, 11:17
:sm8:
Anti-spin σε 800αρι;;;

vasorfa
11-09-2009, 11:29
Anti-spin σε 800αρι;;;


χμ........δεν εχεισ και αδικο......νομιζα οτι ειχε 1200....γενικα αυτο που φροντιζω να μην ξεχνας ποτε στην βροχη ειναι οτι<<Ο...ΠΑΠΑΡΑΣ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΠΟΥ ΡΙΧΝΕΙ ΛΑΔΙΑ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ..ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΠΟΤΕ >> και επειδη με την βροχη το δεδομενο ειναι οτι το οπτικο σου πεδιο μειωνετε δραστικα.....συνιστωνται μικρεσ ταχυτητες και οχι βαθεια πλαγιασματα......παντως για να ξεπερασεισ τον φοβο σου φιλε κωστα,καλο θα ειναι να βγεις στην βροχη ...εννοειτε με τον αναλογο εξοπλισμο.....οσο για το συμβαν...πιστευω οτι κατι σε λαδακι βρωμαει η δουλεια........:mad::mad::mad::mad:

NLS
11-09-2009, 11:36
και ερχόμαστε στο εξής απλό: όταν κάτι σας συμβαίνει στη μηχανή και θέλετε βοήθεια, να λέτε και τι έχετε (ακόμα και αν είστε διάσημοι)

gsmaniac
11-09-2009, 12:53
καλα κανεις και τη φοβασαι την βροχη και τους κ@λ@δρομους φιλαρακι,γιατι οπως λεει και ο λαος................του φοβιτσιαρη η μανα ποτε δεν εκλαψε...................;););););)

Kwstas_kef
11-09-2009, 13:46
Μαλιστα..
Τωρα που το επεξεργαζομαι καλυτερα μαλλον σε λαδακα οφειλετε με τους κ@λ@δρομους.
Ευχαριστω για τις απαντησεις παντος παιδια.
Πρεπει να βρω καπου καλο οδοστρομα και να βγω εξω με βροχη να το ανιξω το μοτορι μου.

Jefe
11-09-2009, 13:51
Τελικά το 800άρι δεν έχει Anti-spin? :hmmm: Κι εγώ νόμιζα ότι μιλάγαμε για 1200.:confused:


Jefe

Kwstas_kef
11-09-2009, 13:53
Τελικά το 800άρι δεν έχει Anti-spin? :hmmm: Κι εγώ νόμιζα ότι μιλάγαμε για 1200.:confused:


Jefe
M@λ@κια μου που δεν ενεφερα τη μηχανη εχω(f800gs) αλλα οχι δεν εχει τετοιες πολυτελειες..

SenseiG
11-09-2009, 14:03
καλα κανεις και τη φοβασαι την βροχη και τους κ@λ@δρομους φιλαρακι,γιατι οπως λεει και ο λαος................του φοβιτσιαρη η μανα ποτε δεν εκλαψε...................;););););)
:sm8: σωστος..;)

Jefe
11-09-2009, 14:03
:) Ok! Να είμαστε καλά και πάντα όρθιοι. Πάντως στους Ευρωπαικούς δρόμους δεν αντιμετωπίζεις τέτοιου είδους προβλήματα....


Jefe

Kwstas_kef
11-09-2009, 14:08
:) Ok! Να είμαστε καλά και πάντα όρθιοι. Πάντως στους Ευρωπαικούς δρόμους δεν αντιμετωπίζεις τέτοιου είδους προβλήματα....


Jefe
Ακομη δεν με εχει αξιωσει ο Θεος να βγω στους ευρωπαικους δρομους.
Ελπιζω καποια στιγμη να γινει.;)

Arkas
14-09-2009, 01:25
Μαλιστα..
Τωρα που το επεξεργαζομαι καλυτερα μαλλον σε λαδακα οφειλετε με τους κ@λ@δρομους.
Ευχαριστω για τις απαντησεις παντος παιδια.
Πρεπει να βρω καπου καλο οδοστρομα και να βγω εξω με βροχη να το ανιξω το μοτορι μου.
:sm8:

pepax66
14-09-2009, 12:16
Το ίδιο έκανα και εγώ καλιτεχνικό πατινάζ στον Πειραιά οδός Αλλών παράλληλη της Ρετσίνα χωρίς να έχω πατήσει λάδι ή διαγράμμιση (άλλος φόβος) δεν ξέρω πως δεν έπεσα αλλά έχω αρχίσει και με θαυμάζω πρέπει να με φύλαγαν πάρα πολλοί Άγιοι (μπορεί και οι Αγιοι Πάντες)!

:sm7::sm7::sm7::sm7:

Arkas
16-09-2009, 01:51
Το ίδιο έκανα και εγώ καλιτεχνικό πατινάζ στον Πειραιά οδός Αλλών παράλληλη της Ρετσίνα χωρίς να έχω πατήσει λάδι ή διαγράμμιση (άλλος φόβος) δεν ξέρω πως δεν έπεσα αλλά έχω αρχίσει και με θαυμάζω πρέπει να με φύλαγαν πάρα πολλοί Άγιοι (μπορεί και οι Αγιοι Πάντες)!

:sm7::sm7::sm7::sm7:
:sm6: