PDA

View Full Version : TI ΛΕΕΙ ΤΟ SYSTEM 6


FANISGS
13-09-2009, 15:48
χαιρεται συντροφοι!ηθελα να ρωτησω για το κρανος της bmw system 6.τι λεει απο θορυβο?βαρος?αξιζει τα λεφτα του?τιμη?στο καταλογο της bmw μπερδευτηκα λιγο γι αυτο οι κατεχοντες αυτο ας με ενημερωσουν.ευχαριστω!:sm8:

ΝΙΚΟΣ ΣΤΑΘΑΤΟΣ
13-09-2009, 15:54
για να διαβασουμαι γνωμες .....;)

FANISGS
13-09-2009, 16:04
τι θα γινει θα περιμενω πολυ?:sm7::sm7::sm7::sm7::D:D:D

Dionisis
13-09-2009, 23:25
μαλλον δεν θα το εχει παρει ακομη κανεις.......:Απορία:

Kwstas_kef
13-09-2009, 23:28
Να σου πω για το shoei xr1000 που ξερω..:sm7::sm7:

Αστειο αστειο..
Μαλλον δεν θα το εχει κανενας ακομη στην κατοχη του παντς απο οσο γνωριζω ειναι τσιμπιμενη η τιμη του..:yz

Arkas
16-09-2009, 00:59
Πάντως με το System 5 είμαι πολύ ευχαριστημένος!:D

soter3gm
16-09-2009, 09:34
Με το X-spirit που έχω δεν μπορώ να σου πω και πολλά για τα "ανοιγόμενα " κράνη.
Σε μια έκθεση ασφαλείας για τα κράνη, τα ανοιγόμενα τα έβαζαν σε προδιαγραφές ασφαλείας τελευταία ΚΑΙ τα ποιο επικίνδυνα, όποια και αν ήταν αυτά, με καλλίτερο από όλα το SHOEI multitech.
Από εκεί και πέρα τα συμπεράσματα δικά σου :cool:

zortal
16-09-2009, 16:20
Και εγώ έχω το πεντάρι και είμαι super !!!

Albatros
16-09-2009, 16:58
υπομονή σε 1-2 χρόνια που θα βγεί σε προσφορά(στη πραγματική του τιμή δηλαδή) και θα το πάρουμε κάμποσοι να σου πούμε γνώμες...
:cool:

gsmaniac
16-09-2009, 18:54
Με το X-spirit που έχω δεν μπορώ να σου πω και πολλά για τα "ανοιγόμενα " κράνη.
Σε μια έκθεση ασφαλείας για τα κράνη, τα ανοιγόμενα τα έβαζαν σε προδιαγραφές ασφαλείας τελευταία ΚΑΙ τα ποιο επικίνδυνα, όποια και αν ήταν αυτά, με καλλίτερο από όλα το SHOEI multitech.
Από εκεί και πέρα τα συμπεράσματα δικά σου :cool:
:sm8::sm8::sm8::sm8::sm8:

ekatontarxos
18-09-2009, 08:53
Στα κράνη που τεστάρανε ηταν και το Schuberth μεσα;Περιεργο μου φαίνεται,στη Γερμανία με είχε ψησει ένας πωλητης να το πάρω το SHOEI ΑΛΛΑ εκανε το λάθος και μού είπε οτι αν δεν μου αρέσει μπορω να το επιστρέψω σε μια μέρα και να πάρω ότι θέλω.Αποτέλεσμα;Με εκνεύρισε τόσο πολύ ο θόρυβος που είχε το κράνος,το βλακώδες κουμπωμα στο λουράκι και η "φτηνη" αίσθηση του εσωτερικου τής επενδυσης πού καβάλησα το διαζωμα της autobann και επεστρεψα από Νυρεμβέργη σχεδόν ξανα στό Μοναχο.Το Schuberth χώρια πού έχει αναλογικα μηδενικο θόρυβο έχει δερματινη επενδυση στό εσωτερικο σαφώς στιβαρότερη κατασκευή,εσωτερικη ζελατινα για τον ηλιο κλπ κλπ.
Για ταξίδια είναι άψογο.
Και να μην ξεχνάμε ότι τα κράνη της BMW τα φτιάχνει ή ... Schuberth !!!:D
Οπότε τι;Να πληρώσω το όνομα BMW 300€ παραπάνω...
Το SHOEI ειναι καλο για αγωνιστικο κράνος,επιτηδες αφήνει όλους τους θορυβους του περιβαλοντος να περνανε μεσα γιατι ΠΡΕΠΕΙ να τους ακούει ο αγωνιζόμενος.
Σχεδόν κανένας στην αγορά δεν βγάζει κράνος με πραγματικες προδιαγραφές ταξιδιου.Μια δοκιμη θα σας πεισει για τα λεγόμενα μου.

soter3gm
18-09-2009, 10:57
Βασίλη δίκιο έχεις σε αυτά που λες αλλά εδώ μιλάμε για προδιαγραφές ασφαλείας από τη SNELL που είναι ένας από τους μεγαλύτερους (και εγκυρότερους) μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς για την ασφάλεια των μοτοσικλετιστών.
Αν ψάξεις στα κράνη θα τη δεις αυτή την έκθεση

http://i428.photobucket.com/albums/qq6/soter3gm/technic/kranos1.jpg
http://i428.photobucket.com/albums/qq6/soter3gm/technic/kranos2.jpg
http://i428.photobucket.com/albums/qq6/soter3gm/technic/kranos3.jpg

ekatontarxos
21-09-2009, 01:30
Δέν ξέρω πόσο επιστημονικα είναι αυτά τα τεστ...
Η COROLLA kai to AUDI A4 εχουν 5 αστερια στα κραςς τεστ ,σε ποιο θα ήθελες να είσαι μέσα?
Προσωπικα φορώντας ένα ταπεινο ΝΟΛΑΝ Ν100 ανοιχτο έφυγα πετώντας πανω από τη μηχανή με 50 χλμ και μετά από πτήση 3 μετρων εριξα κεφαλια στην μασιφ καροτσα φορτηγου,εφερα σβουρα στον αέρα και έσκασα από 2 μετρα υψος με το πισω τού κράνους στην άσφαλτο.Το κράνος δεν έπαθε τ ι π ο τ α και μιλαμε για ένα πολυφορεμενο τών 200€ και ευτυχως ούτε και έγώ.
Δεν απορρίπτω τά τεστ αλλα δεν μπορω να μην είμαι και σκεπτικιστης απεναντί τους τη στιγμη πού έμμεσα διακυβεύονται πωλήσεις...

soter3gm
21-09-2009, 14:17
Δέν ξέρω πόσο επιστημονικα είναι αυτά τα τεστ...
Η COROLLA kai to AUDI A4 εχουν 5 αστερια στα κραςς τεστ ,σε ποιο θα ήθελες να είσαι μέσα?
Προσωπικα φορώντας ένα ταπεινο ΝΟΛΑΝ Ν100 ανοιχτο έφυγα πετώντας πανω από τη μηχανή με 50 χλμ και μετά από πτήση 3 μετρων εριξα κεφαλια στην μασιφ καροτσα φορτηγου,εφερα σβουρα στον αέρα και έσκασα από 2 μετρα υψος με το πισω τού κράνους στην άσφαλτο.Το κράνος δεν έπαθε τ ι π ο τ α και μιλαμε για ένα πολυφορεμενο τών 200€ και ευτυχως ούτε και έγώ.
Δεν απορρίπτω τά τεστ αλλα δεν μπορω να μην είμαι και σκεπτικιστης απεναντί τους τη στιγμη πού έμμεσα διακυβεύονται πωλήσεις...

Φίλε μου πιστεύω αυτά που λες περί τούμπας αλλά !! όσο αφορά τη SNELL Δεν παίζει να τα "έχει πάρει" γιατί έχει "θάψει" ολοκαίνουργα κράνη πωλών γιούρος και από εταιρίες κολοσσούς!!! Αλώστε είπαμε ότι είναι ανεξάρτητη μη κερδοσκοπική εταιρία
Όσο αφορά τη εργασία που βλέπεις είναι από Αγγλικό περιοδικό μεταφρασμένη εν Ελλάδι και περιέχει πολλά περισσότερα που έχουν παραληφθεί για το χρόνο και μόνο

FANISGS
21-09-2009, 14:28
τελικα αφου το θεμα εμελετηθει διεξοδικοτατα (πσσσσσσσ)αποφασισα να καταληξω σε shoei γιατι τα ανοιγομενα ειναι υπερβαρα και δευτερο δε βλεπω το λογο γιατι να σκασω 600 ευρω επειδη εχει τον ελικα επανω ενω ειναι schuberth.δε λεει.λεει?

Γιώργος gp
03-10-2009, 03:43
Το 6 είναι τελείως διαφορετική κατασκευή από το 4 και το 5 όσο αφορά το κέλυφος και την εσωτερική επένδυση. Επίσης δεν μετατρέπεται σε jet. Τώρα σε σχέση με τα προηγούμενα, είναι πιο ελαφρύ, με καλύτερη αεροδυναμική συμπεριφορά και αερισμό. Διαθέτει εσωτερική φιμέ ζελατίνα και κατά την γνώμη μου είναι λιγότερο στιβαρό. Μου τη σπάνε τα δύο διακοσμητικά πλαϊνά καπάκια που ξεκουμπώνουν με το παραμικρό χτύπημα. Πάντως το προτιμώ από τα άλλα. (υπόψη έχω και τα τρία)

FANISGS
03-10-2009, 09:22
τελικα για την ιστορια κατεληξα στο shoei xr 1100.ωραιο, στοιβαρο,ωραια αισθηση κλπ.μενει ακομα να τεσταριστει σε γρηγορη βολτα.