PDA

View Full Version : Προστιμο σε ξενη χωρα...


Stefi Orf
19-09-2009, 21:20
Μηπως γνωριζει κανεις τι παιζει,αν σε "γραψουν" π.χ για ταχυτητα σε ξενη χωρα?..το προστιμο δεν το πληρωσεις επιτοπου,περασεις τα συνορα,πας σπιτακι σου και ολα καλα...(?).Και αν θες να περασεις στην ιδια χωρα ξανα,τι παιζει?Σε βρισκουνε?:confused:

kotskofi
19-09-2009, 22:43
Πριν δύο χρόνια, κινούμενος σε επαρχιακό δίκτυο στην Γερμανία, πήγαινα πιό γρήγορα από το επιτρεπτό και αφού γύρισα Ελλάδα μετά από 1μιση μήνα περίπου, πήρα ταχυδρομικά την κλήση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας. Είχαν τα στοιχεία από την πιστωτική (αυτοκίνητο νοικιασμένο και πληρωμένο με κάρτα). Το ραβασάκι έλεγε: Αγαπητέ κύριε..σας ενημερώνουμε ότι την τάδε μέρα, στο σημείο...παραβιάσατε το όριο ταχύτητας και πηγαίνατε με...Το πρόστιμο για αυτήν την παράβαση είναι ..., η χρέωση έγινε στην κάρτα σας.Τόσο απλά!

Ionlab
19-09-2009, 23:07
Στην Ουγγαρία εγώ είχα πει στο μπάτσο ότι στην χώρα μας δεν γράφουμε τους ξένους γιατί δεν πρόκειται να πληρώσουν ποτέ την κλήση...Το έπιασε το υπονοούμενο αλλά ούτως η άλλως για την παράβαση δεν έφταιγα καθώς δεν υπήρχε σήμανση ότι είχα μπει ανάποδα σε μονόδρομο. Απλώς το κατάλαβα από την διαγράμμιση κάτω αλλά μέχρι να κάνω αναστροφή ήταν ήδη αργά.
Στην Βουλγαρία για κράνος την είχα γλυτώσει επειδή και οι μπάτσοι είχαν κι αυτοί BMW (K100). Την δεύτερη φορά για αντικανονικό και υπερβολική τους έδωσα κάτι πουράκια και 15Ε...Θα έφευγα αλλά σε κάτι τέτοια κράτη είναι ικανοί να έχουν ειδοποιήσει στα σύνορα...
Οπουδήποτε αλλού η πινακίδα λαδώνεται με μηχανόλαδο και σκονίζεται...καταραμένη BMW :)

Stefi Orf
20-09-2009, 09:38
Η περιπτωση μου διαφερει λιγο...ειχαμε παει Τουρκια και μας σταματησαν σ'ενα ####χωρι εξω απο Σμυρνη,οι αστυνομικοι μιλουσαν μονο Τουρκικα.Μας γραψανε διοτι κινουμασταν με 90χλμ/ωρα!(δεν ειδαμε αν εχει οριο)275 τουρκικες λιρες(+-140ευρω).Δεν τα πληρωσαμε επιτοπου,γιατι ειχαμε μονο την πιστωτικη,οποτε μετα απο 1 ωρα μας αφηνουν να φυγουμε,λεγοντας μας να τα πληρωσουμε στο τελωνειο.Με την κλιση στο χερι,μετα απο 6 ωρες φτανουμε συνορα,περναμε κανονικα και ολα οκ...αλλα ηρθε η στιγμη που θελουμε να ξαναπερασουμε Τουρκια και δνε ξερουμε τι μπορει να συμβει....?εχει ιδεα κανεις?(Η κλιση δεν ειναι στο δικο μου ονομα,ημουν συνοδηγος,εγω περναω οποτε θελω :)).:confused:

nontas
20-09-2009, 12:20
Η περιπτωση μου διαφερει λιγο...ειχαμε παει Τουρκια και μας σταματησαν σ'ενα ####χωρι εξω απο Σμυρνη,οι αστυνομικοι μιλουσαν μονο Τουρκικα.......:)).:confused:


Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ......!!!! Πείτε ρε παιδιά γιατί και εγώ θέλω να ξαναπάω Τουρκία και με προβληματίζει το θέμα.

Stefi Orf
20-09-2009, 12:25
θα σ'απαντησω εγω....σε 2 ωριτσες θα παω με το ιδιο ατομο(που γραψανε οι αστυν.) Τουρκια...το βραδυ η αυριο θα απαντησω τι συνεβη...:confused::confused:

skippybi
20-09-2009, 21:27
θα σ'απαντησω εγω....σε 2 ωριτσες θα παω με το ιδιο ατομο(που γραψανε οι αστυν.) Τουρκια...το βραδυ η αυριο θα απαντησω τι συνεβη...:confused::confused:
σε ευχαριστούμε που γίνεσαι θυσία για την ενημέρωσή μας!!!:D:D

gsmaniac
20-09-2009, 21:30
Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ......!!!! Πείτε ρε παιδιά γιατί και εγώ θέλω να ξαναπάω Τουρκία και με προβληματίζει το θέμα.
αλλαξε ονομα,διαβατηριο και φυλο:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
21-09-2009, 00:08
Η περιπτωση μου διαφερει λιγο...ειχαμε παει Τουρκια και μας σταματησαν σ'ενα ####χωρι εξω απο Σμυρνη,οι αστυνομικοι μιλουσαν μονο Τουρκικα.Μας γραψανε διοτι κινουμασταν με 90χλμ/ωρα!(δεν ειδαμε αν εχει οριο)275 τουρκικες λιρες(+-140ευρω).Δεν τα πληρωσαμε επιτοπου,γιατι ειχαμε μονο την πιστωτικη,οποτε μετα απο 1 ωρα μας αφηνουν να φυγουμε,λεγοντας μας να τα πληρωσουμε στο τελωνειο.Με την κλιση στο χερι,μετα απο 6 ωρες φτανουμε συνορα,περναμε κανονικα και ολα οκ...αλλα ηρθε η στιγμη που θελουμε να ξαναπερασουμε Τουρκια και δνε ξερουμε τι μπορει να συμβει....?εχει ιδεα κανεις?(Η κλιση δεν ειναι στο δικο μου ονομα,ημουν συνοδηγος,εγω περναω οποτε θελω :)).:confused:
εχεις δει το εχπρες του μεσονυχτιου?:sm7:

ekatontarxos
21-09-2009, 00:13
Εμένα μέ είχαν γράψει στην Πράγα σέ στημένο μπλόκο,προφανώς πηγαιναν πολλοι αναποδα στον μονοδρομο σε ένα ####δρομακι,αλλά έπέμεναν επίσης να τους πληρώσω και στό νομισμά τους (δεν δέχονταν €).Τούς θύμισα ότι σε ολες τις χώρες μπορώ να πληρώσω σε οποιοδήποτε ταχυδρομείο εντος 15 ημερών.Την άλλη μέρα μέ έγραψε ένας φαντάρος επειδή οδήγησα 20 μετρα χωρίς κράνος (από το ξενοδοχειο στό βενζινάδικο δίπλα του,προφανώς ρίχνουν κλήσεις όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι) τού είπα ευγενικά το ανωτέρω ποιηματάκι,και πριν κατηφορήσω προς BRNO και BRATISLAVA είπα ελληνικότατα, άν με ξεναδείτε να μέ χ****ε !!!
Φυσικά καί δεν πέρασα από ταχυδρομείο...
Εχουν περάσει 5 χρόνια δεν έχει έρθει τίποτα.
Οι Γερμανοί είχαν αντίθετα χειροκινητο μηχανημα πιστωτικής χραπα-χρουπα (πέρασα κάτω από γέφυρα σε επαρχια με 140 ενώ είχαν φωτεινο οριο 80) 35€ χαρακτηρίστηκε τουριστικη κλήση...
Οι Ελβετοι ηλεκτρονικό μέ σύνδεση με GSM (?), αφου χρησιμοποιησα όλα τά ανωτέρω τερτιπια και όταν συνοφρυομενος τους είπα ότι παρα είναι οργανωμένοι, μου απαντήσανε "just business my friend":hmmm:
Οι Σουηδοί τέλος ενώ οδηγούσα στην καλή χαρά πηγαίνοντας στο ακρωτήρι σε μια ερημια μέ 160 με κλεισανε με ένα θηριο Volvo και με οδηγήσαν στό κοντινότερο τμήμα ,εγώ στό πίσω κάθισμα ,το gs δεν ξερω πως τό φέραν.Μετά από πολυ παρακαλια και δηλώνοντας ότι βαρέθηκα να οδηγώ τόσες χιλιαδες χλμ με 80 και 100 με αφησαν αργά τό βράδυ τα καθίκια αφου πλήρωσα 986.5 € cash(ισοτιμια από τα kronen τρομάρα τους).Δεν μου επιτρέψανε ούτε να κάτσω στό σαλονάκι,οχι ότι το είχα σκοπό,και οδηγωντας μεσα στην βροχη έφτασα στο κοντινοτερο χοτελ και μουσκεμα ξεραθηκα στο κρεβατι με τα ρουχα από την τσαντιλα και την ένταση.
Οι ξενοδοχειακες υποδομες στό τμήμα ήταν ελλειπεις, μέ διαφορα γραμμενα στο τοιχο,λεξεις με πολλά ααα στη σειρά,αναθεμα τους ούτε τίς πινακίδες δεν μπορουσα να προφέρω...
Στην Τουρκια (2002) με αφησαν καί έφυγα,είχα κάνει 3 παραβάσεις ταυτόχρονα,δεν ξέρω για ποία ήθελαν να με γράψουν,κρανος-στοπ-οριο ταχαναμεσα σε πολλά γιουναν και καρντασι ανακατεμένα...με ρωτήσανε και τι ομαδα είμουν ,αν και δεν ασχολουμαι είπα Ολυμπιακος και τούς είδα πού συνοφρυωθήκανε,φαίνεται είχε περάσει από εκεί προσφατα και δεν είχε αφήσει καλες αναμνήσεις:D αυτοί ήταν Γαλατά Σαράι.
Παρένθεση,το περιστατικο έγινε στην Μπουρσα,αρχαια Προύσα όπου πρώτη φορά είδα τροχαίους να φοράνε κράνη ανοιχτα BMW AIRFLOW !!! και καβαλα σε RT ζευγάρια,με τό κλασικο ουζι περασμενο σταυρωτά.
Αν έτρωγα κλήσεις θα είχε πολυ πλάκα ή ισοτιμια €-λιρας ήταν 1€=1.450.000 λιρες οταν βγήκα ή ισοτιμία είχε πάει 1.750.000 !!!
Το σοου ήταν στίς αντιπροσωπειες αυτοκινήτων ένα UNO έκανε κατι δις !!! ;)
Ο θεος με τιμώρησε βέβαια 20 χλμ πιο κάτω έμεινα από λάστιχο...το εφτιαξα μονος με το κιτ και από οτι φαινεται καλά γιατί κράτησε άλλα 5000 χλμ μέχρι που τά άλλαξα.
Από τα ξαδερφια μου μαθαίνω ότι αίσχος είναι ή κατασταση στην Αυστραλια,απίστευτος αριθμός από κάμερες,τροχαια,αστυνόμευση,μέχρι και ρουφιανιά μέσω τού κινητού από άλλους οδηγούς:mad:

ekatontarxos
21-09-2009, 00:23
:sm7::sm7:

ntinopoulos
21-09-2009, 08:37
Εμένα μέ είχαν γράψει στην Πράγα σέ στημένο μπλόκο,προφανώς πηγαιναν πολλοι αναποδα στον μονοδρομο σε ένα ####δρομακι,αλλά έπέμεναν επίσης να τους πληρώσω και στό νομισμά τους (δεν δέχονταν €).Τούς θύμισα ότι σε ολες τις χώρες μπορώ να πληρώσω σε οποιοδήποτε ταχυδρομείο εντος 15 ημερών.Την άλλη μέρα μέ έγραψε ένας φαντάρος επειδή οδήγησα 20 μετρα χωρίς κράνος (από το ξενοδοχειο στό βενζινάδικο δίπλα του,προφανώς ρίχνουν κλήσεις όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι) τού είπα ευγενικά το ανωτέρω ποιηματάκι,και πριν κατηφορήσω προς BRNO και BRATISLAVA είπα ελληνικότατα, άν με ξεναδείτε να μέ χ****ε !!!
Φυσικά καί δεν πέρασα από ταχυδρομείο...
Εχουν περάσει 5 χρόνια δεν έχει έρθει τίποτα.
Οι Γερμανοί είχαν αντίθετα χειροκινητο μηχανημα πιστωτικής χραπα-χρουπα (πέρασα κάτω από γέφυρα σε επαρχια με 140 ενώ είχαν φωτεινο οριο 80) 35€ χαρακτηρίστηκε τουριστικη κλήση...
Οι Ελβετοι ηλεκτρονικό μέ σύνδεση με GSM (?), αφου χρησιμοποιησα όλα τά ανωτέρω τερτιπια και όταν συνοφρυομενος τους είπα ότι παρα είναι οργανωμένοι, μου απαντήσανε "just business my friend":hmmm:
Οι Σουηδοί τέλος ενώ οδηγούσα στην καλή χαρά πηγαίνοντας στο ακρωτήρι σε μια ερημια μέ 160 με κλεισανε με ένα θηριο Volvo και με οδηγήσαν στό κοντινότερο τμήμα ,εγώ στό πίσω κάθισμα ,το gs δεν ξερω πως τό φέραν.Μετά από πολυ παρακαλια και δηλώνοντας ότι βαρέθηκα να οδηγώ τόσες χιλιαδες χλμ με 80 και 100 με αφησαν αργά τό βράδυ τα καθίκια αφου πλήρωσα 986.5 € cash(ισοτιμια από τα kronen τρομάρα τους).Δεν μου επιτρέψανε ούτε να κάτσω στό σαλονάκι,οχι ότι το είχα σκοπό,και οδηγωντας μεσα στην βροχη έφτασα στο κοντινοτερο χοτελ και μουσκεμα ξεραθηκα στο κρεβατι με τα ρουχα από την τσαντιλα και την ένταση.
Οι ξενοδοχειακες υποδομες στό τμήμα ήταν ελλειπεις, μέ διαφορα γραμμενα στο τοιχο,λεξεις με πολλά ααα στη σειρά,αναθεμα τους ούτε τίς πινακίδες δεν μπορουσα να προφέρω...
Στην Τουρκια (2002) με αφησαν καί έφυγα,είχα κάνει 3 παραβάσεις ταυτόχρονα,δεν ξέρω για ποία ήθελαν να με γράψουν,κρανος-στοπ-οριο ταχαναμεσα σε πολλά γιουναν και καρντασι ανακατεμένα...με ρωτήσανε και τι ομαδα είμουν ,αν και δεν ασχολουμαι είπα Ολυμπιακος και τούς είδα πού συνοφρυωθήκανε,φαίνεται είχε περάσει από εκεί προσφατα και δεν είχε αφήσει καλες αναμνήσεις:D αυτοί ήταν Γαλατά Σαράι.
Παρένθεση,το περιστατικο έγινε στην Μπουρσα,αρχαια Προύσα όπου πρώτη φορά είδα τροχαίους να φοράνε κράνη ανοιχτα BMW AIRFLOW !!! και καβαλα σε RT ζευγάρια,με τό κλασικο ουζι περασμενο σταυρωτά.
Αν έτρωγα κλήσεις θα είχε πολυ πλάκα ή ισοτιμια €-λιρας ήταν 1€=1.450.000 λιρες οταν βγήκα ή ισοτιμία είχε πάει 1.750.000 !!!
Το σοου ήταν στίς αντιπροσωπειες αυτοκινήτων ένα UNO έκανε κατι δις !!! ;)
Ο θεος με τιμώρησε βέβαια 20 χλμ πιο κάτω έμεινα από λάστιχο...το εφτιαξα μονος με το κιτ και από οτι φαινεται καλά γιατί κράτησε άλλα 5000 χλμ μέχρι που τά άλλαξα.
Από τα ξαδερφια μου μαθαίνω ότι αίσχος είναι ή κατασταση στην Αυστραλια,απίστευτος αριθμός από κάμερες,τροχαια,αστυνόμευση,μέχρι και ρουφιανιά μέσω τού κινητού από άλλους οδηγούς:mad:
καλα ρε φιλε,εσυ ζεις μες στην παρανομια!:sm7:

ekatontarxos
21-09-2009, 09:58
Δέν είναι έτσι,είμαι πολύ προσεκτικός οδηγός σεβομαι πολύ τα σήματα τής τροχαίας γι αυτό άλλωστε καί παρά τά πολλά χλμ μού έχουν συμβεί ελάχιστα δυσάρεστα περιστατικά και στό εσωτερικό και στό εξωτερικό.
1 Τουρκία Τα ήθελε ό ####ς μου,κράνος και σήματα ήταν option γιά μένα,με την τριβή με τό supertenere club έβαλα μυαλό καί έγινα μοτοσυκλετιστής...
2 Πράγα Ειχαν βγεί όλοι παγανιά να γράψουν οδηγούς τουριστες ,εξ ου και το στημένο μπλόκο,θαυμαζα τήν Πράγα καβάλα και δεν πρόσεξα το σήμα ακολουθώντας ένα τραμ από πίσω ότι δεν επιτρέπονταν αυτοκίνητα σε ένα δρομάκι (το οποίο πρέπει να το παραβίαζαν όλοι)
3 Γερμανια Ειχαν βάλει πολυ κοντα το σήμα στη γεφυρα και δεν προλαβα να κοψω,είχε γίνει και ένα τροχαίο το προηγούμενο βράδυ με ένα μεθυσμένο,εξ ου και η παρουσια της τροχαιας
4 Ελβετία Δεν σταμάτησα σέ μπλόκο για αλκοτεστ ,είχαν αφήσει στό περιπολικό τα μεγάλα φωτα αναμένα σε μια ερημια στην επαρχια και με τυφλώνανε,χωρις φάρους και φυσικα που να δω το σημα να κανω στήν ακρη και παρα τις διαμαρτυρίες μου έφαγα μια "τουριστική"
5 Σουηδία Σε 3 λωρίδες κυκλοφορίας τέλειου οδοστρώματος που σε υποχρεώνουν να πηγαίνεις με γελειες ταχύτητες σε ένα στερημένο Ελληνα σίγουρα θα του βγάλουν τό...χουλιγκαν από μέσα του :D (μονο η Σουηδία είναι 2500 χλμ ασφαλέστατου οδοστρώματος)

Στα υπερ,στο Αμστερνταμ ΔΕΝ καπνισα χασις (γιατί δεν είμουν σίγουρος άν μπορουσε κανεις να με συγκρατήσει αν απόφάσιζα να βγώ στό μπαλκόνι για να πετάξω σαν πουλί! ) :sm7:

Stefi Orf
21-09-2009, 10:35
Λοιπον!!!!Δεν εγινε τιποτα!Περασαμε και Γυρισαμε και πισω και ολα οκ...τιποτα δεν εγινε...το ρισκαραμε!!Αρα μαλλον για Ασια ισχυει κατι αλλο η εμεις ειμασταν τυχεροι...;)

nontas
23-09-2009, 19:13
αλλαξε ονομα,διαβατηριο και φυλο:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Στο όνομα κωλύομαι λίγο…….:)

pkar
24-09-2009, 17:12
Εμένα μου είχε έρθει απο την Ιταλία 6 μήνες μετά στο σπίτι μαζί με την φωτογραφία και το πρόστιμο για υπέρβαση ορίου ταχύτητας...
Το πλήρωσα στο επόμενο ταξίδι που είχα εκεί σε κάποιο ταχυδρομίο...

Troublemaker
26-09-2009, 10:38
Λοιπον!!!!Δεν εγινε τιποτα!Περασαμε και Γυρισαμε και πισω και ολα οκ...τιποτα δεν εγινε...το ρισκαραμε!!Αρα μαλλον για Ασια ισχυει κατι αλλο η εμεις ειμασταν τυχεροι...;)
Οταν η κληση εχει κοπει σε ονομα διαφορετικο του ιδιοκτητη του οχηματος δεν συμβαινει τπτ.....Sorry ειδα αργα το thread....
Οπως επισης κ αν ενα απο τα στοιχεια που εχει πανω η κληση ειναι λανθασμενο (π.χ. χρωμα οχηματος ή 1 αριθμος απο την πινακιδα κλπ.) η κληση θεωρειτε ακυρη κ μπορειτε απλα να την πεταξετε...;)

klagenfurt
18-04-2011, 16:07
εγω δεν εχω φαει ακομα κληση...
αλλα αν στελνουν φωτο στο σπιτι,
φετος με τον Κυρ Κωστα που πηγαμε Λισαβωνα,
δεν κατεβαιναμε κατω απο 180...
κατι εγραφε στον δρομο για ρανταρ και ειχε φωτογραφια ΜΟΤΟ,
αλλα δεν προφταινα να διαβασω,
ασε που δεν φορουσα και τα "γιαλια των Γαλικων":sm7:...

αλμπουμ θα εχουμε γεμισει κυρ Κωστα,
ασε που εσυ εχεις κανει πουστια και εχεις καλυψει τον αριθμο
με διακοσμητικα νικελωματα:sm7:

jarhead
19-08-2011, 16:16
Eμενα στο Βελγιο με στειλαν κληση οχι σε μενα απευθειας αλλα μεσω της εταιρειας ενοικιασεως(δεν με χρεωσαν την καρτα γιατι ηδη την ειχα ακυρωσει μετα την συναλλαγη),αλλα υπηρχε μια μικρη λεπτομερεια...το επιθετο μου στα αγγλικα τελειωνει σε -LOU και ο υπαλληλος της εταιρειας το εγραψε με LU.....οποτε δεν ισχυει και τυπικα.

petgs
28-08-2011, 22:25
Οπουδήποτε αλλού η πινακίδα λαδώνεται με μηχανόλαδο και σκονίζεται...καταραμένη BMW :)


:sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
28-08-2011, 22:31
Τί ειρωνία της τύχης ???

Δύο απ' τα παιδιά που έχουν ποστάρει στο συγκεκριμένο thread,

δεν είναι πια ανάμεσά μας ... :(

Μιλάω για τον Βασίλη (ekatontarxos) και για τον Νώντα (nontas) ...

Και από εδώ, καλό "ταξίδι" φιλαράκια ... :(





.

Eftixis
28-08-2011, 22:45
Τί ειρωνία της τύχης ???

Δύο απ' τα παιδιά που έχουν ποστάρει στο συγκεκριμένο thread,

δεν είναι πια ανάμεσά μας ... :(

Μιλάω για τον Βασίλη (ekatontarxos) και για τον Νώντα (nontas) ...

Και από εδώ, καλό "ταξίδι" φιλαράκια ... :(
.


Νικόλα τώρα διάβαζα όλο το θέμα χωρίς να προσέξω τις ημερομηνίες καιφτανοντας στα δικά σου γραφόμενα πάγωσα Τι να πω έχω σοκαριστεί Ας αναπαυωνται εκεί που βρησκοντε