PDA

View Full Version : CONDROLLER GS 08


allen
20-09-2009, 18:44
Παιδες μηπως ειναι γνωστο σε καποιους , αν στα μοδελα gs 1200 08
εχουν βελτιομενο condroller?
H και αυτα ειναι επιφοβα?:cool:

Carduelis
26-09-2009, 13:52
Φίλε μου, κοιτώντας λίγο σε ξένα φόρουμς πχ UKGSER http://www.ukgser.com/forums/showthread.php?t=152727&page=12
θα δεις οτι όχι μόνο δεν μειώθηκαν στα νέα μοντέλλα οι αποτυχίες του FPC (fuel pumb controller) αλλα δυστυχώς αυξήθηκαν,:hmmm:
ίδια τύχη περιμένει και τους κατόχους μοντέλλων 08 και 09 :yz
Δες το απόσπασμα από τις μέχρι τώρα βλάβες ανά μοντέλλο μέχρι 18-8-09 όπως δημοσιεύεται εκεί:

It's depressing to report that the rate of failures hasn't slowed, also that the failures apparently affect the latest version of the controller. BMW's seeming lack of interest in solving this issue is unimpressive.

Update on failure statistics (UK owners only) totalled by year of breakdown

2004: 7
2005: 17
2006: 33
2007: 58
2008: 132
2009: 87

Total: 334

Αντε και καλή τύχη σε όλους μας, αν και αφού δεν κάνει ανάκληση και υποχρεωτική αλλαγή η "μαμα" μόνο το ανταλλακτικό και η δυνατότητα τοποθέτησής του μας σώζει, ειδικά αν είσαι εκτός εγγύησης! Είμαι σίγουρος οτι θα βρείς αντίστοιχο thread εδώ μέσα από φίλους πολύ πιό έμπειρους από μένα για οδηγίες !!

Νότης

Carduelis
26-09-2009, 14:03
Φίλε allen δες κι εδώ στο thread των ανακλήσεων μήπως και σε αφορά! :cool:

http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=5736

Νότης

allen
26-09-2009, 15:33
αν και το μοτο ειναι 6/08 με αφορα και το condroller και το δαχτυλιδι
του imobilazer!!!!!!!!!!!!!!
ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!!!!!!ΝεύραΝεύρα

Carduelis
28-09-2009, 20:13
Σήμερα έκανα το πρώτο service των 1000 χιλ (στο Γέρακα) και ρώτησα τον γνωστό Αντώνη, αν υπάρχει θέμα ανάκλησης για τη μηχανή μου (gs 1200 special edition) και η απάντηση ήταν αρνητική. Ωστόσο όπως βλέπουμε τα μοντέλλα 09 δεν ήταν δίχως προβλήματα στον ελεγκτή της αντλίας καυσίμου!!!!!
Είναι τελικά διορθωμένο το καταραμένο πρόβλημα στα νέα μοντέλλα ? :hmmm: και αν ναι από ποιά ημερομηνία κατασκευής ?
Υπάρχει κάποιος που να ξέρει περισσότερα ?

Τελικά μου φαίνεται θα παραγγείλω και το ανταλλακτικό γιατί δε γουστάρω να μου..απαντήσει η μηχανή αυτοπροσώπως σε καμμιά "τρυφερή στιγμή" σε κανά βουνό και να ψάχνομαι! :D
Νότης

geoski
28-09-2009, 20:32
Σήμερα έκανα το πρώτο service των 1000 χιλ (στο Γέρακα) και ρώτησα τον γνωστό Αντώνη, αν υπάρχει θέμα ανάκλησης για τη μηχανή μου (gs 1200 special edition) και η απάντηση ήταν αρνητική. Ωστόσο όπως βλέπουμε τα μοντέλλα 09 δεν ήταν δίχως προβλήματα στον ελεγκτή της αντλίας καυσίμου!!!!!
Είναι τελικά διορθωμένο το καταραμένο πρόβλημα στα νέα μοντέλλα ? :hmmm: και αν ναι από ποιά ημερομηνία κατασκευής ?
Υπάρχει κάποιος που να ξέρει περισσότερα ?

Τελικά μου φαίνεται θα παραγγείλω και το ανταλλακτικό γιατί δε γουστάρω να μου..απαντήσει η μηχανή αυτοπροσώπως σε καμμιά "τρυφερή στιγμή" σε κανά βουνό και να ψάχνομαι! :D
Νότης


Κουράγιο φίλε μου...
Κάνε τον Σταυρό σου & οδήγα ο Θεός βοηθός Μας!!!
Δεν ξέρεις που θα σε προδώσει Θα είναι στο Λαγονησι ή στην Δράμα ? Στα Τέμπη ή στην Αράχοβα ?
Εδω σε θέλω...&
Το καλύτερο, που θα σου στείλουν την μηχανή ?
Ε ..εεεεεεε ?

Carduelis
28-09-2009, 21:26
Με ενοχλεί που το θέμα ανάκληση έχει κάτι το μυστηριώδες που δεν θάπρεπε να το ξέρουμε πλήρως !!!
Τόσο δύσκολο να μας πούνε οτι τα παρακάτω μοντέλα με σειριακούς αριθμούς πλαισίου ΨΨΨΨΣΣΨΨ μέχρι ΣΣΣΨΨΨΧΧΧ είναι για να περάσουν με τον κηδεμόνα τους από.. το γιατρό ? Νεύρα
Τι πάει να πεί "μοντέλα από το 06 μέχρι το 08" ?
Σε όποια ξένα forums διαβάζω τα μοντέλα 09 δεν έχουν λιγότερες αστοχίες στο συγκεκριμένο εξάρτημα..
Να πιστέψουμε πως ο Αγιος Βασίλης φρόντισε από την 1-01-09 οι controllers να είναι σωστά φτιαγμένοι ?? :)
Οχι τίποτε άλλο, αλλά άμα χαλάσει τελικά το ρημαδοεξάρτημα, να ξέρω ποιόν να βρίσω!

gsmaniac
28-09-2009, 21:32
μαγκες χαλαρωστε και απολαυστε το ΕΡΓΑΛΕΙΟ.................λιωστε το,δεν παιρνει χαμπαρι:D:Dσιγα μην βαλουμε ανχος ΜΗΠΩΣ μεινουμε απο βλαβη που για λογους MARKETING,τις πιο πολλες φορες γινεται ντορος..................

Carduelis
28-09-2009, 21:40
Σωστός !!
:sm7::sm7::sm7::sm7:
(αλλά νά..είναι Δευτέρα βράδυ.. δεν έχει και μπάλλα..
ε λέμε και καμμιά μακακία να περάσει η ώρα!)

geoski
28-09-2009, 22:56
μαγκες χαλαρωστε και απολαυστε το ΕΡΓΑΛΕΙΟ.................λιωστε το,δεν παιρνει χαμπαρι:D:Dσιγα μην βαλουμε ανχος ΜΗΠΩΣ μεινουμε απο βλαβη που για λογους MARKETING,τις πιο πολλες φορες γινεται ντορος..................


Θέλω να σε δω πόσο χαλαρός θα είσαι συ όταν σε αφήσει το GS από μπαταρία λίγο πριν από τα σύνορα στο Φαλακρό Δράμα & μείνεις εκεί για 3 μέρες λόγο αργιών.
Η απάντηση της οδικής βοήθεια ήταν ¨να σου μεταφέρουμε την μηχανή στην Ξάνθη¨ 150 χλμ μακριά για φύλαξη 3 ημερών έως ότου ανοίξει το συνεργείο….
Πιάσε το αυγό & κούρεφτω..!
Πρεπει να λεγονται ολε οι ΑΛΗΘΕΙΣ φιλε μου ΝΟΜΙΖΩ ?
Παντα φιλικα Γιωργος

gsmaniac
29-09-2009, 00:32
Θέλω να σε δω πόσο χαλαρός θα είσαι συ όταν σε αφήσει το GS από μπαταρία λίγο πριν από τα σύνορα στο Φαλακρό Δράμα & μείνεις εκεί για 3 μέρες λόγο αργιών.
Η απάντηση της οδικής βοήθεια ήταν ¨να σου μεταφέρουμε την μηχανή στην Ξάνθη¨ 150 χλμ μακριά για φύλαξη 3 ημερών έως ότου ανοίξει το συνεργείο….
Πιάσε το αυγό & κούρεφτω..!
Πρεπει να λεγονται ολε οι ΑΛΗΘΕΙΣ φιλε μου ΝΟΜΙΖΩ ?
Παντα φιλικα Γιωργος
φιλε γιωργο μηχανες ειναι και χαλανε:hmmm::hmmm::hmmm:τωρα αν μεινεις απο μπαταρια στο φαλακρο,παιζεις JOCKER και τα κονομησες σιγουρα:sm7::sm7::sm7:

Carduelis
29-09-2009, 16:37
Φιλε gsmaniac, συμφωνώ στη λογική σου..εν μέρει!
Σωστά λές: μηχανάκια είναι, απολαύστε τα και μην "κλαίτε" προκαταβολικά μη τυχόν χαλάσουν!
Θα συμφωνήσεις κι εσύ φαντάζομαι όμως, πως από forum όπως ετούτο και παρέες όπως η δική σας (και δική μας πιά) που έχουν πάθος με τη μηχανή, έγιναν αντιληπτά προβλήματα, δημοσιοποιήθηκαν σε όλους, βρέθηκαν λύσεις και "υποχρεώθηκαν" εταιρείες να κάνουν ανακλήσεις !
Ετσι στο μέλλον δεν θα παίζει εύκολα λοττο κανένας με την περιουσία μας και κυρίως τη ζωή μας!

Φιλικότατα
Νότης

ΥΓ: Το δικό μου ερώτημα πάντως εξακολουθεί να υπάρχει στο κατά πόσο
"λύθηκε" όντως το πρόβλημα με τον controller της αντλίας καυσίμου στις μηχανές κατασκευής 09 τη στιγμή που υπάρχουν αναφορές για βλάβες !! :mad:

allen
30-09-2009, 09:15
AN το χρωμα στο εξαρτημα , πανω απο τον ρελε, στην αντλια ,ειναι μαυρο(και αυτο φαινεται με το ματι) ειναι οκ ,αν ειναι ασημι θελει αλλαγη!;)

Carduelis
30-09-2009, 11:28
Φίλε Αllen εχεις απόλυτο δίκιο, ετσι είναι.
Σήμερα το πρωί πέρασα από Γέρακα και μίλησα με τον μαστρο-Αντώνη.
Τα μοντέλα 09 και οσα έχουν το μαύρο εξάρτημα είναι εκτός ανάκλησης.
Παρεπιπτόντως, η αντλία καυσίμου στα μοντέλα >08 δεν έχει το μαύρο πλαστικό προστατευτικό με τις γρίλλιες που είχαν τα μέχρι τότε μοντέλα.
Ετσι μπορείς να δείς τον controller της αντλίας καυσίμου κάτω από το αρ. μέρος του ρεζερβουάρ :D
Θέμα κόστους; καλύτερο στέγνωμα του controller και εξαερισμός; Ποιός ξέρει;
Η ουσία είναι πως το ξεχνάμε για την ώρα και απολαμβάνουμε τη μηχανή ελπίζοντας να μην ξαναταλαιπωρήσει άλλους αναβάτες ο άτιμος ο
ξε-controller !:)

Καλές διαδρομές σε όλους!
Νότης

allen
08-10-2009, 16:06
Μας δουλευουνε:mad:! τελικα αφου πηγα τα αλλαξω το εξαρτημα του codroller ,και αφου το μοτο ειναι 08 ,και το χρωμα του ανταλλακτικου
δεν ειναι μαυρο(τις γρυλιες εννοω!) δεν υπαρχει τεχνικη οδηγια ,αρα
δεν τιθεται θεμα αλλαγης! ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΗΣΥΧΟΣ:mad: