PDA

View Full Version : Ασφάλιση της μηχανής μας !


Carduelis
22-09-2009, 02:04
Με αφορμή την αγορά επιτέλους της πολυποθούμενης μοτο (GS 1200 Special Edition) χρειάστηκε να την ασφαλίσω κιόλας.
Μου πρότειναν από το κατάστημα αγοράς της εταιρεία που ασφαλίζει τη μηχανή οχι μόνο για κλοπή αλλά και με μικτή ασφάλιση (φταις δεν φταις), κάτι που απο όσο ξέρω μέχρι πρόσφατα δεν αναλάμβανε καμμιά εταιρεία.
Βέβαια το τίμημα είναι αρκετά αλμυρό (περίπου 475 ευρώ) πολύ μεγαλύτερο από το τυπικό ασφάλιστρο (115 ευρώ) αλλά πολύ κοντά στο τίμημα της κάλυψης για ολική κλοπή (385 ευρώ). Όλα τα ποσά αναφέρονται σε εξαμηνιαία κάλυψη αλλά με επιφύλαξη για την ακρίβειά τους από μνήμης.
Επίσης αν τα θυμάμαι καλά, τα πρώτα 750 ευρώ της ζημιάς οταν φταις για το ατύχημα βαρύνουν εσένα.
Μεγάλο σίγουρα το ποσό αλλά από την άλλη προκειμένου να δώσει κανείς αυτά τα λεφτά σε αξεσουάρ αμφίβολης αισθητικής ίσως θα ήτανε καλύτερο να τα δώσει για να έχει τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο μια μηχανή καλυμμένη για κάθε ασχημο περιστατικό.

ΥΓ: προκαταβολικά συγγνώμη από τους moderators αν αντίστοιχο thread υπάρχει κάπου αλλού και δεν τοδα.. ακόμα για να μη θεωρηθεί διαφήμηση δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω το όνομα της ασφαλιστικής εταιρείας. Οποιος θέλει ας μου στείλει πμ ωστε να έπικοινωνήσει μαζί τους για περισσότερες και ακριβέστερες πληροφορίες.

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σ’ ολους μας! http://www.gsforum.gr/images/icons/icon7.gif
Νότης

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-09-2009, 02:24
Φίλε Νότη,

κατ' αρχήν, καλορίζικη η "μπέμπα" .....:D

Αν κ έχει ξαναγραφτεί ανάλογο θέμα,

δεν πειράζει ....

Γράψε μερικές ακόμη πληροφορίες,

σχετικά με το ασφαλιζόμενο ποσόν της μοτό

κ ότι άλλο νομίζεις εσύ χρήσιμο, σχετικά με το θέμα ...;)


.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-09-2009, 02:36
Πέρνα κι απ' τα νέα μέλη, να σε καλωσορίσουμε ....;)



.

Carduelis
24-09-2009, 17:03
Φίλε Λεοντόκαρδε ευχαριστώ για τις ευχές και το καλωσόρισμα.:)
Εκανα το παραπάνω thread επειδή στα αρκετά χρόνια που οδηγώ δεν είχα ακούσει να αναλαμβάνει κάποια εταιρεία μικτή ασφάλιση για μοτο.
Δεν έχω κάνει έρευνα αγοράς βέβαια, αλλά στις 2 άλλες ασφαλιστικές που έχω αυτοκίνητο και παλιά μοτο ασφαλισμένα, δεν προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα. Έχω την εντύπωση πως δεν πρέπει ναναι πολλές οι εταιρείες που προσφέρουν μικτή ασφαλιστική κάλυψη. Στου Βαγιανέλλη με ενημέρωσαν πως όχι μόνο είναι η πρώτη εταιρεία που το κάνει αλλα αυτό αφορά μόνο μοντέλα BMW !!

Σαφώς και οικονομικά είναι ‘αλμυρό το φυστίκι‘ (488 E) αλλά από όσο έχω καταλάβει οι περισσότεροι συνφορουμίτες εδώ (όπως κι εγώ :hmmm:) δίνουμε έναν σκασμό λεφτά για διάφορα μπιχλιμπίδια αμφίβολης χρησιμότητας και αισθητικής ενώ τα τσιγκουνευόμαστε εκεί που πραγματικά έχουν αξία: σε εξοπλισμό ασφαλείας για μας (κράνος και ρουχισμό) και στη μακροημέρευση της ‘μπέμπας‘.

Για τη δική μου λογική λοιπόν τα λεφτά για την ασφάλιση κατά ολικής κλοπής και (ίσως) η μικτή κάλυψη δεν είναι πεταμένα χρήματα.. τουλάχιστον τα πρώτα 1 με 2 χρόνια.
Αν κάποιος φίλος θέλει να επικοινωνήσει με την παραπάνω ασφαλιστική για να μάθει από πρώτο χέρι λεπτομέρειες όρους και τιμολόγια μπορεί να πάρει τηλέφωνο στο Βαγιανέλλη ή να στείλει πμ σε μένα.

Αν οι moderators θεωρήσουν οτι δεν είναι διαφήμηση η κοινοποίηση του ονόματος της εταιρείας μπορώ να ποστάρω το όνομά της.

Καλά χιλιόμετρα σε όλους! :)

Carduelis
24-09-2009, 17:08
...και τώρα που το σκέφτομαι, παίζει καμμια προσφορά στα μέλη του GS από κάποια ασφαλιστική εταιρεία?
Θα άξιζε να ζητήσουμε κάποια προσφορά?
Τί λέτε? ;)

Carduelis
17-10-2009, 11:32
Σωστός !!
Πρόσεχε γιατί το μόνο που δεν καλύπτει είναι το "κακό μάτι" και τη γκρίνια του έτερου ήμισυ μόλις μάθει το ‘πακέτο‘ !:sm7::sm7:
Kαλά χιλιόμετρα φίλε και μακριά από το κακό !!
Νότης

Benjamako
17-10-2009, 11:39
Εχω αντιστοιχη ασφαλεια με 300 ευρω το 6μηνο..δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι μεικτη αλλα κλοπη και ολα τα υπολοιπα τα καλυπτει.

MARK
17-10-2009, 16:02
Καλορίζικη η μπέμπα και καλωσόρισες στο forum..........:sm8:

GEO_K
18-10-2009, 11:58
καλοριζικο το εργαλειο!!!
εγω μολις το πηρα την ασφαλισα ιντ.....αν με 240 /6μηνο για κλοπη με 12000 καλυψη
πιστευω οτι το εν λογο ασφαλιστρο παλευεται
για μεικτη δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει.... σκεψου σε 5 χρονια πχ ποσα θα εχεις ξοδεψει.....
κα παλι καλοταξιδη αδερφε κ παντα ορθιος!!!!

EOD-K9
18-10-2009, 12:20
ωραίες οι πληροφορίες αλλά όλα είναι και θέμα τσέπης .... :(:hmmm:

Μια απλή και πολύ μου

Gazi
18-10-2009, 14:06
...και τώρα που το σκέφτομαι, παίζει καμμια προσφορά στα μέλη του GS από κάποια ασφαλιστική εταιρεία?
Θα άξιζε να ζητήσουμε κάποια προσφορά?
Τί λέτε? ;)


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗ ΙΔΕΑ........

georgekostas
18-10-2009, 14:41
Κι εγω εχω κανει μια απλη ασφαλεια....

Carduelis
18-10-2009, 15:06
Νομίζω ότι συμφωνούμε τελικά! σίγουρα πολλά τα λεφτά για την ασφάλιση (απλή-κλοπής-μικτή κλπ) αλλά επειδή ακόμα...τσούζει αυτό πού κάθεται στη σέλα από τα λεφτά που δώσαμε να αγοράσουμε την καλή μας καλό θα ήταν να τα βρίσκουμε και παρκαρισμένα κάθε πρωί έξω από το σπίτι μας !!!
Ο λόγος λοιπόν που ξεκίνησα το συγκεκριμένο thread ήταν για να δούμε απόψεις μελών και φίλων:
1/ αν αξίξει να κάνει κανείς ασφάλεια (πέρα από την απλή) και τι είδους
2/ να δώσει ο καθένας στοιχεία που γνωρίζει για τις ασφαλιστικές που αναλαμβάνουν μεικτή κάλυψη (είναι ελάχιστες) και ποιό το κόστος και
3/ ειλικρινά νομίζω πως θα ήταν πολύ καλή ιδέα να δούμε αν μέσω του forum υπάρχει "έδαφος" για μια προσφορά από κάποια ασφαλιστική εταιρεία (από όσο ξέρω κάποιες από αυτές κάνουν ειδικές τιμές σε κατηγορίες επαγγελμάτων κλπ).

Νότης

georgekostas
18-10-2009, 22:44
...1700€ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ...
Εχουμε τρελαθει μου φαινεται....
:sm1:

Carduelis
19-10-2009, 00:14
Εχουμε τρελαθει μου φαινεται....
:sm1:
H δική μου εμπειρία με GS 1200 SE που μόλις.. σαράντησε.
Ασφαλιστική Αllianz: 480 E το εξάμηνο που περιλαμβάνει 1/ασφάλιση κατά ολικής κλοπής (17.000 Ε) αλλά δεν ξέρω για μερική τι προβλέπει 2/ και μικτή ασφάλιση μετά τα 750 ευρώ (αν φταις τα 750 δικά σου και τα επιπλέον της ασφαλιστικής)
Το κόστος για ασφάλιση απλή + ολική κλοπή ήταν 390 Ε.
Τα νούμερα τα παραθέτω με μικρή επιφύλαξη από μνήμης αλλά μπορώ να ποστάρω το συμβόλαιο αύριο..

Carduelis
19-10-2009, 00:25
..και βέβαια δε σε εξαναγκάζει κανείς να συνεχίσεις το ίδιο συμβόλαιο και τον επόμενο χρόνο!
Αν πιστεύεις πχ πως δεν σου χρειάζεται η μικτή ασφάλιση το περιορίζεις μόνο σε κλοπή (380 Ε περίπου) ή ακόμα το γυρνάς σε τελείως απλή ασφάλιση (περίπου 120 Ε το εξάμηνο).
Για μένα μια αρχική επιβάρυνση 350 Ε το εξάμηνο για τον πρώτο χρόνο δεν είναι παράλογη αν σε καλύπτει και από ολική κλοπή και σε περίπτωση που φταίς σε κάποιο ατύχημα (χτύπα ξύλο!):(