PDA

View Full Version : Τα φώτα σας


petkostas
22-09-2009, 23:06
Επειδή είμαι έτοιμος να κλείσω μεταχειρισμένο θα ήθελα τα φώτα σας...
BMW R1150GS 2002 μοντέλο (αυτό το έχουμε επαληθεύσει)
1) η εξάτμιση παίζει πολύ ελαφρά δεξιά αριστερά (μαμά εξάτμιση)...το παιδί μου το είπε, και μου έιπε οτι φτιάχνεται στο συνεργείο (υπάρχει κάποιο θέμα με την εξάτμιση στο 2002???)
2) Λάδι στον αριστερό κύλινδρο? πρόβλημα ή φυσιολογικό? (μιλάμε για ένα πολύ ελαφρύ στρώμα λαδιού πάνω σε άπλυτη κεφαλή και κυρίως προς την τάπα του λαδιού).

Dionisis
22-09-2009, 23:17
πηγαινε σε καποιον εξουσιοδοτημενο της bmw να της ριξει μια ματια........:confused:

Ionlab
22-09-2009, 23:23
Επειδή είμαι έτοιμος να κλείσω μεταχειρισμένο θα ήθελα τα φώτα σας...
BMW R1150GS 2002 μοντέλο (αυτό το έχουμε επαληθεύσει)
1) η εξάτμιση παίζει πολύ ελαφρά δεξιά αριστερά (μαμά εξάτμιση)...το παιδί μου το είπε, και μου έιπε οτι φτιάχνεται στο συνεργείο (υπάρχει κάποιο θέμα με την εξάτμιση στο 2002???)
2) Λάδι στον αριστερό κύλινδρο? πρόβλημα ή φυσιολογικό? (μιλάμε για ένα πολύ ελαφρύ στρώμα λαδιού πάνω σε άπλυτη κεφαλή και κυρίως προς την τάπα του λαδιού).

Κατασκευή ή 1η άδεια....Δώσε το VIN στο realoem και θα σου πει πότε κατασκευάστηκε.

Το 2 μην σε ανησυχεί συνήθως χρεάζεται αλλαγή το λαστιχάκι της τάπας...

petkostas
22-09-2009, 23:28
Κατασκευή ή 1η άδεια....Δώσε το VIN στο realoem και θα σου πει πότε κατασκευάστηκε.

Το 2 μην σε ανησυχεί συνήθως χρεάζεται αλλαγή το λαστιχάκι της τάπας...

Κατασκευή! (BMW δαγκάνες, ανθρακί πηρούνια)
Στο 2 μου έιπε αυτό το παιδί (τσιμούχα) το οδήγησα και μου φάνηκε ok δεν άκουσα περίεργους θορύβους, εκτός απο το ρελαντί (900 ~ 1000??)
Το παιδί είναι γνωστός, η μηχανή έχει μια μικρή πτώση δεξιά (κεφαλή γρατζουνιές, έχει κάγκελα μπήκαν μετά την πτώση), και παράλληλα μια πολύ μικρή μετακίνηση της εξάτμισης δεξιά-αριστέρα (με το χέρι)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-09-2009, 23:44
Χιλιόμετρα ;;;;

Τιμή ;;;;

:Απορία:

.

petkostas
22-09-2009, 23:48
Χιλιόμετρα ;;;;

Τιμή ;;;;

:Απορία:

.

27500 χλμ
Τιμή 6500 (το ταβάνι μου)

stam
23-09-2009, 00:00
EINAI ADVE?

petkostas
23-09-2009, 00:01
EINAI ADVE?

Όχι φίλε μου ένα απλό GS μαύρο.

Ionlab
23-09-2009, 01:25
Τα πηρούνια δεν είναι μπλε/μελιτζανί ανοδιωμένα;
Ανθρακί δεν έχω δει....
1ο χέρι; 2ο; Τιμή είναι στο άνω άκρο για ιδιώτη αν δεν συνοδεύεται από τριβάλιτσο...Τιμές ανδριόπουλου (Πάτρα) εδώ για να πάρεις ιδέα σε καπάκι είναι 190 + 15 το πλαστικό του μπουζιού + 55 το πλαινό πλαστικό προστατευτικό.
Τα χλμ αν είναι πραγματικά είναι ελάχιστα σχεδόν μόλις στρώθηκε ο κινητήρας.
Πάντως μαύρο 2002 με EVO φρένα είναι η καλύτερη χρονιά για 1150 και φυσικά το χρώμα με τις πιο εύκολες επιδιορθώσεις.

Τα γριπ (τα μαμά) λένε πολλά για τα χλμ της μηχανής...θα πρέπει να είναι λίγο φαγωμένα στην εσωτερική πλευρά και φυσικά τα εικονίδια στους διακόπτες να μην έχουν σβήσει (εκτός κι αν τους καθάριζε με χημικά).

Καλές αγορές

petkostas
23-09-2009, 01:50
Τα πηρούνια δεν είναι μπλε/μελιτζανί ανοδιωμένα;
Ανθρακί δεν έχω δει....
1ο χέρι; 2ο; Τιμή είναι στο άνω άκρο για ιδιώτη αν δεν συνοδεύεται από τριβάλιτσο...Τιμές ανδριόπουλου (Πάτρα) εδώ για να πάρεις ιδέα σε καπάκι είναι 190 + 15 το πλαστικό του μπουζιού + 55 το πλαινό πλαστικό προστατευτικό.
Τα χλμ αν είναι πραγματικά είναι ελάχιστα σχεδόν μόλις στρώθηκε ο κινητήρας.
Πάντως μαύρο 2002 με EVO φρένα είναι η καλύτερη χρονιά για 1150 και φυσικά το χρώμα με τις πιο εύκολες επιδιορθώσεις.

Τα γριπ (τα μαμά) λένε πολλά για τα χλμ της μηχανής...θα πρέπει να είναι λίγο φαγωμένα στην εσωτερική πλευρά και φυσικά τα εικονίδια στους διακόπτες να μην έχουν σβήσει (εκτός κι αν τους καθάριζε με χημικά).

Καλές αγορές

Μπλέ / Μελιτζανί είναι...ανθρακί λέω για να καταλαβαίνουμε την διαφορά απο τα ασημί.
Τα χλμ πιστεύω είναι πραγματικά, ο ιδιοκτήτης είναι γνωστός μου εδώ και πολλά χρόνια, θέλω να πιστεύω οτι δεν έχω φάει δούλεμα!
Τα ειδκονίδια όσο και η ζελατίνα και τα όργανα είναι σε άριστη κατάσταση!

vpentza
23-09-2009, 13:42
Η εξατμιση "παιζει" εκ κατασκευής για να απορροφα τους κραδασμους....πρεπει να παιζει όμως λίγο όχι πολύ.
τα χλμ ειναι λίγα, δες την ημ. κατασκευής και κοιταξε τη πατουρα του stand οπου ειναι χαραγμενα 4 ψηφια, μηνας/ετος παραγωγής (ΤIP)...
Check το δίσκο αν πατιναρει, το πίσω δισκο οπωσδήποτε που θα σου "πει" τα χλμ της μηχανης και ρωτα πότε άλλαξε μπαταρια....
Αν δώσεις 6500 και αρχίσεις να ...βάζεις και άλλα, θα φτασεις στα 7000-7500.
Τα χρήματα ειναι πολλά, απο αξεσσουαρ αξιζει να διαπραγματευτεις τη τιμη ενος τριβαλιτσου αν έχει, οτιδηποτε άλλο δεν το πληρωνεις επειδή ήθελε να τα βαλει επανω ο προηγουμενος ιδιοκτητης, προτεινω να μην τα δώσεις, η αξία ενος περιποιημενου (οχι χτυπηματακια κτλ) GS μαυρου χρώματος ειναι πια 5500-6000, σίγουρα όχι παραπάνω, αν θελεις να με ακουσεις μην βιαστεις και θα κερδισεις περιπου 1.000 ευρώ

(:D ελπιζω ο τωρινος ιδιοκτητης του gs να μην διαβαζει το forum :D)

petkostas
23-09-2009, 13:49
Η εξατμιση "παιζει" εκ κατασκευής για να απορροφα τους κραδασμους....πρεπει να παιζει όμως λίγο όχι πολύ.
τα χλμ ειναι λίγα, δες την ημ. κατασκευής και κοιταξε τη πατουρα του stand οπου ειναι χαραγμενα 4 ψηφια, μηνας/ετος παραγωγής (ΤIP)...
Check το δίσκο αν πατιναρει, το πίσω δισκο οπωσδήποτε που θα σου "πει" τα χλμ της μηχανης και ρωτα πότε άλλαξε μπαταρια....
Αν δώσεις 6500 και αρχίσεις να ...βάζεις και άλλα, θα φτασεις στα 7000-7500.
Τα χρήματα ειναι πολλά, απο αξεσσουαρ αξιζει να διαπραγματευτεις τη τιμη ενος τριβαλιτσου αν έχει, οτιδηποτε άλλο δεν το πληρωνεις επειδή ήθελε να τα βαλει επανω ο προηγουμενος ιδιοκτητης, προτεινω να μην τα δώσεις, η αξία ενος περιποιημενου (οχι χτυπηματακια κτλ) GS μαυρου χρώματος ειναι πια 5500-6000, σίγουρα όχι παραπάνω, αν θελεις να με ακουσεις μην βιαστεις και θα κερδισεις περιπου 1.000 ευρώ

(:D ελπιζω ο τωρινος ιδιοκτητης του gs να μην διαβαζει το forum :D)

Σε ευχαριστώ!
Τσέκαρα με το πλαίσιο και το μοντέλο είναι 2002, η μπαταρία είναι περίπου 6 μηνών, οι δίσκοι ανταποκρίνονται στα χλμ της μηχανής.
Πέρα απο τις γρατζουνιές στο καπάκι (δεξί) της μηχανής, ο ιδιοκτήτης μου είπε οτι είχε πρόβλημα με την τρόμπα του συμπλέκτη την οποία και άλλαξε.
Το επόμενο πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει service book, μου είπε το συνεργείο που την κάνει service (σκέφτομαι να πάρω, επειδή είναι γνωστός, νομίζω οτι λέει αλήθεια...φυσικά, ποτέ δεν ξέρεις!), μπορώ να επιβεβαιόσω τα service του?
Η μηχανή απο αξεσουάρ, έχει προβολείς touratech και μπαγκαζιέρα, πέρα απο το χτύπημα στο καπάκι (σύρσιμο προφανώς απο τα σημάδια) η μηχανή δεν φέρει κανένα άλλο σημάδι, κοίταξα πάνω κάτω αριστερά δεξιά και όλα φαίνονται normal (έχω κατεβάσει το service manual και έλεγξα όσο μπορούσα).
Συμφωνώ για τα λεφτά, το πρόβλημα είναι...οτι η αγορά έχει γεμίσει με GS του 2000, 2001 που τα πλασάρουν ως 2002 ή και 2003...άσε που δεν βρίσκεις και GS εύκολα...

Ionlab
24-09-2009, 00:30
Πράγματι GS 2002 με EVO είναι ειδική αγορά...αλλά όχι και ότι έχει στερέψει η αγορά απο τέτοια...και φυσικά δεν είναι πια και τόοοσο καλύτερο από τα 2000-2001 ώστε να δικαιολογεί κάποιο premium.

vpentza
24-09-2009, 11:51
Εξουσιοδοτημενο συνεργειο δεν θα σου δωσει πληροφοριες για μηχανη που ανηκει σε άλλον. Να πάτε μαζί και μπροστα σου να εκτυπώσει ο υπολογιστης το ιστορικό...
GS υπάρχουν, λιγο ψαξιμο θέλει και καθολου βιασυνη, δυσκολα δινονται τόσα χρήματα για παλια μοτο και οι ιδιοκτητες κανουν αρκετες διευκολυνσεις..... και εδω είμαστε και εμεις να σε προστατεψουμε απο κακοτοπιες

petkostas
24-09-2009, 13:36
Παιδιά τελικά το έκλεισα, το είδα το ξαναείδα (είδα και κάτι άλλα...που με έκαναν να δω ακόμα καλύτερα) το μηχανάκι είναι κούτας (για 2002) με μόνη μικρή παραφονία το δεξί καπάκι.
Το οδήγησα! (θα πω περισσότερα μετά!) έπαθα την πλάκα μου, "μου μίλησε" και αποφάσισα οτι για τα χλμ που έχει (27300 πραγματικά) είναι ευκαιρία! Μηχανικά δεν εντόπισα τίποτα, το κιβώτιο λειτουργεί άψογα, φρένα μια χαρά, και ακόμα και η αρνάρτηση είναι κανούργια! Και φυσικά το γεγονός οτι το παιδί είναι γνωστός μου κάμποσα χρόνια με οδήγησαν στο συμπέρασμα οτι δεν πρέπει να αγχόνωμαι τόσο πολύ :D
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας! Το Σάββατο που θα ολοκληρόσω την αγορά θα σας παραδόσω φωτογραφίες!

stam
24-09-2009, 13:58
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-09-2009, 14:17
Παιδιά τελικά το έκλεισα, το είδα το ξαναείδα (είδα και κάτι άλλα...που με έκαναν να δω ακόμα καλύτερα) το μηχανάκι είναι κούτας (για 2002) με μόνη μικρή παραφονία το δεξί καπάκι.
Το οδήγησα! (θα πω περισσότερα μετά!) έπαθα την πλάκα μου, "μου μίλησε" και αποφάσισα οτι για τα χλμ που έχει (27300 πραγματικά) είναι ευκαιρία! Μηχανικά δεν εντόπισα τίποτα, το κιβώτιο λειτουργεί άψογα, φρένα μια χαρά, και ακόμα και η αρνάρτηση είναι κανούργια! Και φυσικά το γεγονός οτι το παιδί είναι γνωστός μου κάμποσα χρόνια με οδήγησαν στο συμπέρασμα οτι δεν πρέπει να αγχόνωμαι τόσο πολύ :D
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας! Το Σάββατο που θα ολοκληρόσω την αγορά θα σας παραδόσω φωτογραφίες!



Καλορίζικο και καλοτάξιδο !!!!!!!!!!!!!! :sm8:

vpentza
24-09-2009, 14:21
Μεγιες .......................φιλαρακο

petkostas
24-09-2009, 14:26
Σας ευχαριστώ!

antonis1150GSA
24-09-2009, 14:51
Επειδή είμαι έτοιμος να κλείσω μεταχειρισμένο θα ήθελα τα φώτα σας...
BMW R1150GS 2002 μοντέλο (αυτό το έχουμε επαληθεύσει)
1) η εξάτμιση παίζει πολύ ελαφρά δεξιά αριστερά (μαμά εξάτμιση)...το παιδί μου το είπε, και μου έιπε οτι φτιάχνεται στο συνεργείο (υπάρχει κάποιο θέμα με την εξάτμιση στο 2002???)
2) Λάδι στον αριστερό κύλινδρο? πρόβλημα ή φυσιολογικό? (μιλάμε για ένα πολύ ελαφρύ στρώμα λαδιού πάνω σε άπλυτη κεφαλή και κυρίως προς την τάπα του λαδιού).

Kαλησπερα φιλαρακι...Καταρχας ξεκοιναω λεγοντας πως η φραση ''BMW ειναι δεν παθαινει τιποτα'' προσοπικα για μενα δεν ισχυει....Ολα ξεκοινανε απο το πως το δουλευει το μηχανακι το παλικαρι που το πουλαει.Το να αξιολογησεις μια μηχανη εαν ειναι καλη απο τα δυο ερωτηματα που μας εκανες ειναι λιγο δυσκολο αλλα εαν θελεις απαντησεις πανω σε αυτα σου λεω τα εξης:
α)Οσο αναφορα την εξατμηση πιθανον να ειχε πεσει (εστω κι απο σταματημενο) το μηχανακι απο την μερια αυτη και να δημιουργησε ανοχες ή χρειαζετε αλλαγη ο σφυχτηρας που ενωνει το τελικο με τον καταλητη....Στην τελικη αναληση με 100€ απο ebay αλλαζεις τελικο..
β)Τα λαδια που βλεπεις στο κυλινδρο ειναι γιατι χρειαζετε αλλαγη η τσιμουχα της ταπας και για καλητερα αλλαξε και την τσιμουχα μεταξυ καπακιου και κυλινδρου, αυτο δεν ειναι προβλημα..Πες στο παλικαρι να μην την αφηνει συνεχεια στο μονο σταντ γιατι και στο επομενο BMW που θα θελει να παρει θα το ξαναεχει αυτο το προβληματακι.....
Τελος παντον οπως και να'χει αυτα ειναι πταισματα.................καλοριζικο να ειναι ,καλα χιλιομετρα να κανεις με το καλο οταν το παραλαβεις και περιμενουμε φωτο να το καμαρωσουμε....

vpentza
24-09-2009, 14:53
Φίλε Αντώνη........ το έχει ήδη κλεισει αν καταλαβα καλά και ήδη βρίσκεται στον 7ο ουρανό και ας δακρυζει και λίγο η τσιμουχα.....:D

petkostas
24-09-2009, 14:58
Φίλε Αντώνη........ το έχει ήδη κλεισει αν καταλαβα καλά και ήδη βρίσκεται στον 7ο ουρανό και ας δακρυζει και λίγο η τσιμουχα.....:D
:D:D:D:D:D:D:D

Εδώ σήκωσα τους χάρτες των βουνών :D:D:D:D

vpentza
24-09-2009, 15:04
δεν σε έπιασα.....αλλα σε δικαιολογώ :sm7:

petkostas
24-09-2009, 15:07
δεν σε έπιασα.....αλλα σε δικαιολογώ :sm7:

Εννοώ οτι ακόμα δεν το έχω πάρει, και έχω βγάλει απο τα ντουλάπια τους παλιούς χάρτες των βουνών (λόγο street έμειναν στις σκόνες).
Πάμε λεει για πολλά χλμ...:D:D:D:D

vpentza
24-09-2009, 15:14
...και πάλι σε δικαιολογώ :sm7:

καλοταξιδη.....το 1150 ισως αποτελει το τελευταια "πραγματικο" BMW