PDA

View Full Version : Τελος εποχης


emix
23-09-2009, 11:37
Μετα απο πεντε ομορφα χρονια με την BMW R1200GS, ηρθε η ωρα του αποχωρισμου. Χθες λοιπον εγινε η μεταβιβαση της στον αγοραστη και ενας κυκλος εκλεισε.

Στο σερβις ομως αναγκαστικα ν αλλαξω και δισκο-πλατο, γιατι,τελικα,παρουσιασε προβλημα και επρεπε ν αλλαχθει. Ατυχια για μενα, ευτυχια για τον αγοραστη που γλιτωσε το κοστος, αλλα τουλαχιστον ο αγοραστης θα ειναι ησυχος και γω μαζι οτι δεν θα εχει καμια περιπετεια απο δω και περα.

Ενα "γεια" λοιπον στην αγαπημενη μου μοτοσυκλετα, που μου προσφερε τοσες ομορφες στιγμες και τοσα ομορφα ταξιδια, ασχετως αν στο τελος με ταλαιπωρησε λιγο.

Ενα καινουργιος κυκλος ταλαιπωριων ξεκιναει λοιπον, ονοματι ΚΤΜ!!!

:sm7: :sm7: :sm7:

Γιατι κανενα μηχανακι δεν ειναι αξιοπιστο. Αυτο εχω καταλαβει τελικα.Απλα μαθαινεις να ζεις με τα προβληματα τους.

aeriko
23-09-2009, 11:40
Καλοτάξιδι η νέα σου μηχανή

vtheo
23-09-2009, 11:59
.............................................

Γιατι κανενα μηχανακι δεν ειναι αξιοπιστο. Αυτο εχω καταλαβει τελικα.Απλα μαθαινεις να ζεις με τα προβληματα τους.

Eίπες μεγάλη κουβέντα φίλε!Όσο πιο γρήγορα το καταλάβει κάποιος τόσο πιο εύκολα θα αντιμετωπίζει τις όποιες δυσκολίες συναντά!

EOD-K9
23-09-2009, 12:16
Άντε καλορίζικο το νέο μοτορι !!!!

danaos
23-09-2009, 13:10
Φιλε Ηλια μεγαλη κουβεντα ειπες και δυστυχως πολυ αναβατες -ανεξαρτητου μαρκας- δεν το εχουν καταλαβει!!!
Καλοριζικο το καινουργιο κατσικι...
Να εισαι καλα και παντα ορθιος




...περιμενω τηλ οταν εισαι ετοιμος ξερεις εσυ γιατι......χαχχαχααχχα

Dionisis
23-09-2009, 13:13
καλοριζικη και καλοταξιδι Ηλια...........

emix
23-09-2009, 13:14
Φιλε Ηλια μεγαλη κουβεντα ειπες και δυστυχως πολυ αναβατες -ανεξαρτητου μαρκας- δεν το εχουν καταλαβει!!!
Καλοριζικο το καινουργιο κατσικι...
Να εισαι καλα και παντα ορθιος




...περιμενω τηλ οταν εισαι ετοιμος ξερεις εσυ γιατι......χαχχαχααχχα

Δαναε ακομα και με ασφαλτινα λαστιχα θα πεταχτω καποια στιγμη στις Αλυκες. Ετσι κι αλλιως χωματινα ακομα θ αργησω ν αγορασω.
Θα σου ριξω τηλεφωνο, να εισαι σιγουρος.

soter3gm
23-09-2009, 14:08
Καλοτάξιδη να είναι Ηλία πάντα όρθιος :D πάρε και ένα δωράκι http://www.ktm950.info/

emix
23-09-2009, 14:22
Καλοτάξιδη να είναι Ηλία πάντα όρθιος :D πάρε και ένα δωράκι http://www.ktm950.info/


Αααα σ ευχαριστω πολυ!

Τ ονειρο μου ειναι να οδηγησω σαν αυτον εδω τον καγκουρα!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=oVGry7-gZkg


:sm7: :sm7: :sm7:

ΙoannisPanagiotidis
23-09-2009, 17:24
Αααα σ ευχαριστω πολυ!

Τ ονειρο μου ειναι να οδηγησω σαν αυτον εδω τον καγκουρα!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=oVGry7-gZkg


:sm7: :sm7: :sm7:


... μιλαμε για πολυ τρελα οι τυπαδες στο video ! μου αναψαν τα αιματα εμενα που χωμα και αμμο μου θυμιζουν στη καλυτερη μονο διακοπες με το μαγιο σε καποια παραλια!
:sm5:
Respekt!


...καλογκαζωτο το νεο εργαλειο φιλε!... οταν το δοκιμασεις σε βαθος χρονου δωσε μας και ενα ρεαλιστικό συγκριτικό απ τις 2 αγαπες σου!


:sm8:

GEO_K
23-09-2009, 17:47
πωωωωω τι βιντεο ηταν αυτο??????
που ειναι αυτα τα μερη να παμε ολο το forum μαζι??????????
να τρελαθουμε τελειως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gazi
23-09-2009, 18:44
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΤΟ ΝΕΟ ΣΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟ....
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΟΜΩΣ,ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ!!
ΕΓΩ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ...
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ...
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ,ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΑΝΤΑ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ ΜΕ ΟΡΘΙΑ ΠΑΝΤΟΤΙΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!

gsmaniac
23-09-2009, 18:59
καλοταξιδο,σου ευχομαι να διασκεδασεις πιο πολυ με το καινουργιο οπλο σου;););););)

emix
23-09-2009, 22:39
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΤΟ ΝΕΟ ΣΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟ....
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΟΜΩΣ,ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ!!
ΕΓΩ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ...
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ...
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ,ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΑΝΤΑ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ ΜΕ ΟΡΘΙΑ ΠΑΝΤΟΤΙΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!

Ετσι ελεγα και γω καποτε, οτι δεν προκειται να αλλαξω μαρκα, αλλα τελικα το εκανα.
Καλο ειναι να δοκιμαζουμε νεα πραγματα και να μην ειμαστε κολλημενοι σ ενα πραγμα και μονο.

NLS
24-09-2009, 18:54
συμφωνώ

καλοτάξιδος

και καλή... επιστροφή ;)

loulou1100gs
24-09-2009, 18:56
Υγεία και πολλά-πολλά ασφαλή χιλιόμετρα.Πάντα όρθιος (κυριολεκτικά και μεταφορικά).Και πού' σαι: κάνε ένα συμβόλαιο οδικής βοηθείας και έχε πάντα μαζί λαδάκι κινητήρα και υγρά για το ψυγείο (σε πειράζω...).

kostasmats
10-10-2009, 03:01
καλοταξιδο το πολυβολο περιμενουμε συγκριτικο!

emix
10-10-2009, 12:53
Εχοντας κανει οχι παραπανω απο 600χλμ με το ΚΤΜ θα τολμησω να γραψω μερικες παρατηρησεις και σχολια:

Το ΚΤΜ ειναι σαφως πιο παιχνιδιαρικο μηχανακι σε σχεση με το GS.
Ειναι πιο ελαφρυ.
Η θεση οδηγησης σε αναγκαζει να εισαι πιο στημενος πανω στην μηχανη.Πιο ορθιο το σωμα σου δηλαδη.
Προστασια απο τον αερα σχετικα μικρη, ειδικα με την κοντη ζελατινα. Ή την αλλαζεις με την touring ή προσθετεις την προεκταση της touratech, κατι που εκανα ηδη.
Στην πολη κινειται αρκετα καλα. Εχω την αισθηση ομως οτι οχι τοσο οσο το GS. Το τιμονι αλλωστε δεν κοβει σαν την bmw.
Ειναι πιο νευρικη απο το gs και σε ωθει να πηγαινεις γρηγορα και οχι κουτσου-κουτσου!
Η σελα του ειναι αρκετα καλη, αλλα οχι τοσο οσο της gs.
Το οτι δεν εχει ABS δεν του φαινεται καθολου. Το μπροστινο και τα φρενα τα θεωρω παρα πολυ καλα.
Πρεπει να εχεις το νου σου για τα παντα. Τα φρενα, το υγρο στο ψυγειο, το λαδια, την αλυσιδα, το βεντιλατερ. Τα παντα, αν θες να μην σε προδωσει ποτε.
Αφησα τελευταιο φυσικα το γνωστο προβλημα: Την ζεστη.
Το μηχανακι βγαζει παρα πολυ ζεστη. Το καλοκαιρι με τους καυσωνες το θεωρω απαγορευτικο να την κυκλοφορεις, ειδικα στην πολη. Θα καεις εναι σιγουρο και θα πρεπει να φορας συνεχεια μακρι παντελονι. Στην κινηση στην εθνικη οδο φυσικα δεν υπαρχει προβλημα.

Στο χωμα δεν εχω ακομα αποψη, γιατι δεν την εχω βαλει ακομα.Δεν εχω ακομα λαστιχα, αλλα το βασικοτερο ειναι οτι θελω να την γνωρισω πρωτα παρα πολυ καλα οδηγωντας την στην ασφαλτο και μετα να την βαλω χωμα.

Κατα τ αλλα ειναι ενα υπεροχο μηχανακι, οπου αν ξερεις τι θες και δεν σε πειραζουν καποια πραγματα, σε αναγκαζει να το αγαπησεις αμεσως.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-10-2009, 13:59
Μεγειά σου Ηλία ....

και να το φχαριστηθείς όσο την μπέμπα ....;)

Grego
10-10-2009, 19:52
Μεγιά έγινες κι εσύ άλλος ένας Κολλητός Του Μάστορα :p
Πέρα από πλάκα τώρα πήρες το απόλυτο εργαλείο για το χώμα κ το στροφιλίκι. Θέλει χέρια το θηρίο για να το πας.
Πολλά καλά κ απροβλημάτιστα χλμ σού εύχομαι κ πάντα όρθιος. :)

Υ.Γ
με τη στολή της ΒΜW που έχεις στη φωτό θα το κυκλοφορείς? :D

frits
10-10-2009, 21:07
Καλοτάξιδη φίλε μου, το ΚΤΜ είναι σίγουρα ένα ποιό "ιδιαίτερο" μηχανάκι από το GS, το έχω οδηγήσει 1-2 φορές και με "τσίτωσε", και να θέλεις δεν σε αφήνει να πας χαλαρά.
Πιστεύω ότι αυτή η μηχανή αλλά και το GS έκανε τα γιαπωνέζικα να περάσουν σε δεύτερη μοίρα.

Καλή Διασκέδαση...!!!!!!!