PDA

View Full Version : "Όταν αγοράζεις ένα BMW αγόρασε και μία βάρκα για καλό και για κακό"


vtheo
24-09-2009, 11:14
To διάβαζα πριν σε γνωστό blog(troktiko) και μου έκανε εντύπωση.Τι πράγματα είναι αυτά ρε παιδιά.Αν όντως ισχύουν απλά απαράδεκτοι!

Αγαπητοί φίλοι ,
Το 2008 ήρθε και σε μένα η σειρά να πραγματοποιήσω ενα ονειρό μου ,να αγοράσω καινούργιο αυτόκινητο.
Αποφάσισα να αγοράσω ενα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΒΜW 520 Diesel ΑΞΙΑΣ 33,000 ΛΙΡΕΣ ΚΥΠΡΟΥ η 56,000 ΕURO. Aπο τον ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2008 ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΝΟΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ BMW 520 DIESEL KAI HMOYN ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ. Στις 22 του ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ έβρεχε πολύ αλλά...
έπρεπε να πάω στην εργασία μου .

Καθώς οδηγούσα το BMW μου μέσα στήν ΒΡΟΧΗ το υψος του νερού ηταν περίπου μέχρι το πεζοδρόμιο σε κάπια στιγμή το αυτοκίνητο ειχε σβήση η μηχανή σταμάτησε να λειτουργή. Τα αυτοκίνητα που με ακολουθούσαν με προσπερνούσαν ( MITSUBISHI , HONDA , TOYOTA, MAZDA, HYUNDAI, KIA,LADA ) ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΕΝΑ ΒΜW ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΡΟΧΗ .

Τότε τηλέφωνησα στό GARACE της BMW στήν Λεμεσό και τους το ανεφέρα, μου ειπαν οτι θα στείλουν RECOVERY γιά να να το πάρουν στο GARACE

Για να το ελέγξουν . Μετά το έλεχγον μου τηλεφώνησαν και μου ανέφεραν οτι το αυτοκινητο μου το ΒΜW ΕΙΧΕ ΤΡΑΒΗΞΗ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ. Η οποια κοστίζη 17,000 EURO .

Τότε εστειλα επιστολή στην ΒΜW στο εργοστασιο και το πιο κατω μήνυμα ειναι απο το εργοστάσιο !! ! ! !

ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΕΝΑ BMW 520 DIESEL ?

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ OTI ?

1. OTAN ΒΡΕΧΕΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΤΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΟΔΗΓΑΤΕ ? >
2. ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΟΔΗΓΑΤΕ ΟΤΑΝ ΒΡΕΧΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ?

3. ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΑΡΚΑ ? ( JUST IN CASE ΛΕΕΙ Ο ΕΓΓΛΕΖΟΣ)
ΣΤΟ ΝΕΟ SHOW ROOM τις ΛΕΜΕΣΟΥ απέναντι υπαρχει και SHOW ROOM με Βαρκες απλα ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ
ΕΝΑ ΒΜW 520 DIESEL KAΛΟΥ ΚΑΚΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΑΡΚΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Ο ΤΡΑΒΗΚΤΗΡΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΕΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΟ Η ΒΜW ΘΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΤE MOY ,
ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΠΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΜΑΡΚΑΣ ΑΛΛΑ ΕΝΟΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΑΥΤOΚΙΝΗΤΟΥ ΤΗΣ BMW ??????? ? ? ?
Dear Mr. Nicolaides,

Thank you for your correspondence and kindly excuse the delay in responding.

We were certainly concerned to read of the engine water damage you have experienced with your BMW 520d. Although we can surely understand your disappointment concerning the necessary repairs we really cannot see our area of responsibility touched.

Please be assured that our cars have been extensively tested under various conditions, including higher water levels on the road. However, in the situation where the vehicle is driven too fast through high levels of water, the wake, which is created in front of the vehicle, will raise the water level well above the street level. This higher water level can cause the engine intake to draw in water and damage the engine.

As we are sure you will appreciate, BMW vehicles are designed to be utilized under normal road conditions, where the level of water present on the road does not reach an excessive height.
We certainly do as a manufacturer try to accommodate for these unusual situations, but we have engineered a luxury performance car and we are limited in our designs in respect of these unusual conditions and the vehicle’s ability to withstand excesses well beyond the intended use of the vehicleς
In conclusion, we must advise you that the damage, which has occurred to your engine, is outside the responsibility of BMW as the manufacturer. We would therefore suggest that this matter is taken up with your insurance company, as it could be that this type of damage is covered by your policy. Yours sincerely,
Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft
Product and Service Management

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-09-2009, 12:12
Θοδωρή,

δεν είναι και παράλογα αυτά που λέει η "μαμά" ....

Πολλές φορές, όλοι μας, έχουμε υπερεκτιμήσει τις δυνατότητες του οχήματός μας ...

Ξέρουμε ότι, στο πολύ νερό,

πρέπει να περνάμε αργά, για δύο λόγους ...

Πρώτον για να μην πάει νερό στα μπουζί

κ δεύτερον, για να μην τραβήξει νερό το μοτέρ απ' τον "παππά" ...

Ίσως ο φίλος, υπερεκτιμώντας τις δυνατότητες του αυτοκινήτου του,

ίσως περνώντας από ένα πιό βαθύ σημείο,

ίσως με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα,

πλημμύρισε το μοτέρ με νερό ....

Όπως φαντάζεσαι,

δεν υπάρχει πιθανότητα να σου πεί την αλήθεια,

ή αν θες, ΟΛΗ την αλήθεια με το τί πραγματικά συνέβη .... ;)


Θα θυμάσαι το τι συμβαίνει στην παραλιακή,

αρκετές φορές ...

Ενώ είναι πλημμυρισμένος ο δρόμος,

κ ενώ περνάνε δεκάδες ή εκατοντάδες αυτοκίνητα αργά-αργά

κ χωρίς πρόβλημα,

θα βρεθούν και ένας - δύο βλάκες,

που θα περάσουν "μέσα" απ' τα νερά

και με "όλα τα χιλιόμετρα" ....

Αυτοί οι 1-2, είναι που μένουν μες την μέση του δρόμου,

με αποτέλεσμα, να καθυστερούν κ όλη την κίνηση ....



Ε, αυτοί είναι που θα κάνουν τα παράπονα στην "μαμά",

στα blogs, στα φόρουμ κ.λ.π. ......



.

vtheo
24-09-2009, 12:29
Νίκο,
το έγραψα και στην αρχή του θέματος αν όντως η καταγγελία αυτή είναι αληθινή (εννοώντας αν έγιναν όπως ακριβώς τα περιγράφει)το θεωρώ απαράδεκτο ένα αυτοκίνητο των 52.000 ευρώ να μείνει στις ίδιες καιρικές συνθήκες που άλλα με το 1/3 της αξίας αυτού συνεχίζουν την πορεία τους χωρίς κανένα πρόβλημα.Δε νομίζω να πήγε ο άνθρωπος να περάσει κάποιο ποτάμι.Μία τέτοια νεροποντή μπορεί να συναντήσουμε όλοι μας στο δρόμο,άλλο να είναι κάτι καταστροφικό για όλα και άλλο μόνο για ένα.Και σαν απάντηση μετά από το εργοστάσιο να σου πουν ότι φταις κ όλας και πλήρωσε και 17.000 ευρώ για νέο μοτέρ.Με λίγα λόγια είναι να μην σου τύχει γιατί αν σου κάτσει μετά κλάφτα...

ntinopoulos
24-09-2009, 12:32
Νίκο,
το έγραψα και στην αρχή του θέματος αν όντως η καταγγελία αυτή είναι αληθινή (εννοώντας αν έγιναν όπως ακριβώς τα περιγράφει)το θεωρώ απαράδεκτο ένα αυτοκίνητο των 52.000 ευρώ να μείνει στις ίδιες καιρικές συνθήκες που άλλα με το 1/3 της αξίας αυτού συνεχίζουν την πορεία τους χωρίς κανένα πρόβλημα.Δε νομίζω να πήγε ο άνθρωπος να περάσει κάποιο ποτάμι.Μία τέτοια νεροποντή μπορεί να συναντήσουμε όλοι μας στο δρόμο,άλλο να είναι κάτι καταστροφικό για όλα και άλλο μόνο για ένα.Και σαν απάντηση μετά από το εργοστάσιο να σου πουν ότι φταις κ όλας και πλήρωσε και 17.000 ευρώ για νέο μοτέρ.Με λίγα λόγια είναι να μην σου τύχει γιατί αν σου κάτσει μετά κλάφτα...
απ οτι θυμαμαι υπαρχει μια ...ανακληση για μερικα αυτοκινητα bmw οτι μπαζουν νερα!καποιος που ειναι ειδικος στις ανακλησεις bmw ας πει περισσοτερα...:sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
24-09-2009, 16:06
Θοδωρή,

δεν είναι και παράλογα αυτά που λέει η "μαμά" ....

Πολλές φορές, όλοι μας, έχουμε υπερεκτιμήσει τις δυνατότητες του οχήματός μας ...

Ξέρουμε ότι, στο πολύ νερό,

πρέπει να περνάμε αργά, για δύο λόγους ...

Πρώτον για να μην πάει νερό στα μπουζί

κ δεύτερον, για να μην τραβήξει νερό το μοτέρ απ' τον "παππά" ...

Ίσως ο φίλος, υπερεκτιμώντας τις δυνατότητες του αυτοκινήτου του,

ίσως περνώντας από ένα πιό βαθύ σημείο,

ίσως με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα,

πλημμύρισε το μοτέρ με νερό ....

Όπως φαντάζεσαι,

δεν υπάρχει πιθανότητα να σου πεί την αλήθεια,

ή αν θες, ΟΛΗ την αλήθεια με το τί πραγματικά συνέβη .... ;)


Θα θυμάσαι το τι συμβαίνει στην παραλιακή,

αρκετές φορές ...

Ενώ είναι πλημμυρισμένος ο δρόμος,

κ ενώ περνάνε δεκάδες ή εκατοντάδες αυτοκίνητα αργά-αργά

κ χωρίς πρόβλημα,

θα βρεθούν και ένας - δύο βλάκες,

που θα περάσουν "μέσα" απ' τα νερά

και με "όλα τα χιλιόμετρα" ....

Αυτοί οι 1-2, είναι που μένουν μες την μέση του δρόμου,

με αποτέλεσμα, να καθυστερούν κ όλη την κίνηση ....



Ε, αυτοί είναι που θα κάνουν τα παράπονα στην "μαμά",

στα blogs, στα φόρουμ κ.λ.π. ......



.
:sm8::sm8::sm8::sm8::sm8:

NLS
24-09-2009, 18:23
που είναι ο Γιώργος;

τέσπα - όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι

1200GS
24-09-2009, 19:22
Ο μονος τροπος να μπουν νερα στο κυλνδρο ειναι η εισαγωγη.Το βλεπω πολυ δυσκολο σε φυσιολογικες συνθηκες να γινει αυτο, μαλλον ο φιλος λογω diesel εκανε ταρζανιες στα νερα και οπως αναφερουν και πιο πανω ειναι πολλοι αυτοι που περνανε μεσα απο πλημμυρισμενους δρομους σαν να μην τρεχει τιποτα, και δεν χρειαζεται να περασεις γρηγορα για να ρουφηξει νερο η εισαγωγη, να κανει υδραυλικη πιεση και αντε γεια μετα!:(

Alext
25-09-2009, 14:30
το ΒΜW ΕΙΧΕ ΤΡΑΒΗΞΗ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ.


δεν γνωριζω αν εχει κανενας απο οσους εχετε σχολιασει BMW αλλα εγω που εχω σας πληροφορω οτι εκει που ειναι και οπως ειναι ο "παπας" (φιτρο αερα)
για να μπει νερο και να τραβηξει απο εκει στον κινητηρα θα πρεπει απο το υψος του νερου να εχει μπει πρωτα μεσα στην καμπινα (που λεει ο λογος)
αν το υψος του νερου ηταν οπως το διηγειται ο εν λογω κυριος μεχρι το πεζοδρομιο δηλ 20 cm δεν υπαρχει περιπτωση να πειρε νερα απο το φιλτρο ακομα και με 80 Km να περασε
αλλη ζημια μπορει να επαθε και απο εκει να τα φτυσε ο κινητηρας (π.χ. πιο ευκολα ηλεκτρικα 'η ηλεκτρονικα που ειναι γεματα τα αυτοκινητα και ειναι πιο ευαισθητα)

εμενα π.χ. μια ημερα που εβρεξε αφου σταματαει η βροχη παω να παρω το αμαξι να φυγω (ημουν στη δουλεια δηλ παρκαρισμενο σε οικοπεδο οχι στον δρομο) δνε επαιρνε με τιποτα ηλθε η BMW mobile με ενα Χ5 και σχεδον ελυσε το μισο αυτοκινητο χωρις να βρεθει κατι και εμεινε η μονη περιπτωση
του imobilazer που επρεπε να λυθει το μισο ταμπλω και μας ειχε παρει το βραδυ ετσι καταληξαμε να το αφησουμε για την αλλη ημερα το πρωι να ελθει γερανος
οντως την αλλη ημερα ηλθε ο γερανος και πριν το φορτωσει μου λεει : δεν κανεις μια προσπαθεια???
και κανω μια και ξεκιναει σαν να μην ετρεξε ποτε οτιδηποτε και εμεινα λαλακας
παρ΄ολα αυτα το πηγα οδικως στο εξουσιοδοτημενο φαγανε μια ημερα απανω του συνδεθηκαν με μαμα Γερμανια μου ζητησαν να το αφησω εκει
μια ημερα να δουν μηπως το κανει παλι
τελικα απαντηση δεν πηρα, κανεις δεν βρηκε τιποτα, παρα μονο υποθεσεις για το imobilazer
δηλ εχεις δωσει 50000(αξια αυτοκινητου) και δεν ξερεις απο τι εμεινε

αυτα εχουν οι πολιτικες και τα μαρκετινγκ χτιζουν μυθους και πουλανε ιστοριες για αγριους

ααααα ξεχασα με πηραν 2-3 φορες τηλεφωνο αν το ξανα εκανε και αν ειμαι ευχαριστημενος απο την εξυπηρετηση
ΧΑ ΧΑ ΧΑ με εκαναν αλειφη μιλαμε ετσι μου ηλθε να τους στειλω αλλα 10000 ευρω ενοιωσα πολυ .......σπουδαιος!!!!!!!! βρε ουστ

αλλο παραδειγμα ξερετε κανεναν που να εχει Ferrari και να μην του εχει βγαλει καποιο προβλημα ?????????????
μην ψαχνεται αδικα δεν υπαρχει

να μην συνεχισω με κατι Μ5 και Μ3 κ.λ.π. γιατι εχω και απο εκει πολλες ιστοριες

αλλα τι περιμενεις απο μια χωρα που εχουν θεοποιησει τα BMW ,τα MERCENDES, τα ROLEX, τα PRADA και ας τα εχουν με δανεικα ή ας μην εχουν να φανε , φιγουρα να κανουμε
ωωωωωχ ξεφυγα παλι
και δεν ειμαι politically correct!!!!!!!!
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7: