PDA

View Full Version : TIP για 800GS & 1200GS


vpentza
24-09-2009, 15:02
Συγχωρέστε με αν έχει ήδη αναφερθει αλλα διαβαζοντας ενα TIP για το 1200, ανακάλυψα ότι ισχύει και για το 800GS.

Εστω οτι για καποιο λόγο θέλουμε το κλειδί στο ON χωρις όμως να εκκινησουμε τη μηχανη..... σκεφτομαστε όμως ότι με αναμμενο το μπροστινο φως πολύ ώρα, ξελιγωνουμε τη μπαταρία...(55W ειναι αυτα)

Ετσι λοιπόν....κλειδι στο ΟΝ, κραταμε τα 2 φλας πατημενα για 10-12 δευτερολεπτα, κατοπιν παταμε για μερικα δευτερολεπτα το κουμπι ακυρωσης των φλας μεχρι, μεχρι, μεχρι....να σβυσει το μπροστινο φως.
Παραμενουν αναmμενα τα φωτα θεσης που ειναι πολύ λίγο ενεργοβορα... 5W+5W και οτι καιει το πισω led φαναρι....
Κάνουμε τις δουλειες μας, κλεινουμε τον διακόπτη, τον ξαναανοιγουμε και το ηλεκτρικο συστημα δουλευει όπως και πριν......
Αυτο λοιπόν ισχύει και στα 800GS....

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-09-2009, 15:22
Αυτό μπορεί να γίνει και καθ' οδόν,

αν για κάποιο λόγο θέλουμε σβηστό το φανάρι

και ξανανάβει απλά, πατώντας το σινιάλο των προβολέων.... ;)

vpentza
24-09-2009, 15:32
ξερουμε και άλλα τετοια κόλπα ?????

Kwstas_kef
24-09-2009, 16:40
Για δωστε στον λαο φαγητο που δεν ξερει τετοια κολπακια!!!
Πολυ καλο ευχαριστουμε.

emix
24-09-2009, 16:45
Οπως εχω ξαναπει και παλια, το οτι ολες οι εταιρειες εχουν βαλει υποχρεωτικα ν αναβει το φως της πορειας ειναι για την ασφαλειας μας και μονο, ωστε να μας βλεπουν οι μπροστινοι μπας και σωθουμε απο κανεναν αποτομο ελιγμο.
Στο ΚΤΜ που πηρα δεν το εχει αυτο και αναβω καθε φορα τα φωτα.
Αρα, δεν βρισκω τον λογο να προσπαθουμε να το σβησουμε, γιατι μονο κακο θα μας κανει. Και αν καει η λαμπα δεν κοστιζει και τιποτα.

gsmaniac
24-09-2009, 17:11
Οπως εχω ξαναπει και παλια, το οτι ολες οι εταιρειες εχουν βαλει υποχρεωτικα ν αναβει το φως της πορειας ειναι για την ασφαλειας μας και μονο, ωστε να μας βλεπουν οι μπροστινοι μπας και σωθουμε απο κανεναν αποτομο ελιγμο.
Στο ΚΤΜ που πηρα δεν το εχει αυτο και αναβω καθε φορα τα φωτα.
Αρα, δεν βρισκω τον λογο να προσπαθουμε να το σβησουμε, γιατι μονο κακο θα μας κανει. Και αν καει η λαμπα δεν κοστιζει και τιποτα.
:sm8::sm8::sm8:

vp_68
24-09-2009, 17:55
Οπως εχω ξαναπει και παλια, το οτι ολες οι εταιρειες εχουν βαλει υποχρεωτικα ν αναβει το φως της πορειας ειναι για την ασφαλειας μας και μονο, ωστε να μας βλεπουν οι μπροστινοι μπας και σωθουμε απο κανεναν αποτομο ελιγμο.
Αρα, δεν βρισκω τον λογο να προσπαθουμε να το σβησουμε, γιατι μονο κακο θα μας κανει.

Συμφωνώ..

Kwstas_kef
24-09-2009, 18:10
Δεν ειπαμε να το σβησουμε για να κανουμε οικονομια στην μπαταρια εν κινηση αλλα οταν ειναι σταματημενο στο γκαραζ μας και εχουμε θεση τον διακοπτη στο (ον)..
Στο δρομο εννοειτε ανοιχτα για να γινομαστε αντιλιπτοι απο ολους...

NLS
24-09-2009, 18:13
αυτά εννοούνται - το σβήσιμο το θέλει κάποιος για ειδικούς λόγους και μόνο

(πχ. κάνει κάποια δουλειά σταματημένος ή παρακολουθεί τη γυναίκα του ένα βράδυ :P)

MARK
24-09-2009, 18:20
Σωστός............:sm8:

vpentza
25-09-2009, 10:22
Το ρητο για το τρίπτυχο γυναικα-μπουκαλι-φελλος το γνωρίζετε.....

Με ανοιχτα ή κλειστα φώτα...το αποτέλεσμα το ίδιο....

Ως παλιος μοτοσυκλετιστης, παλιά όπου τα δυναμο δεν εδιναν τόσο πολύ ρεύμα και η άχρηστη κατανάλωση δημιουργουσε θέμα επιβίωσης της μπαταρίας....το σκεφτομαι και αν ποτε χρειαστω κατι στο γκαραζ και πρεπει να ειναι στο ΟΝ, εγω τα φώτα θα τα κλεισω...

Οπως ακριβως η γιαγια μου που ειχε περασει κατοχή, μεχρι το τελος, ήθελε πάντα τα πιατα μας στο τραπέζι να αδειαζουν, ειχε μαθει με τον άσχημο τρόπο ότι δεν πρέπει να κάνεις σπαταλη πόρων είτε φαγητού είτε (στη προκειμένη) ενέργειας....

nikosf800
15-12-2009, 13:17
Θα το δοκιμάσω:rolleyes:

ace_gln
15-12-2009, 14:21
δεν δουλεψε...
gs 1200 '07...
ουτε σε σταση ουτε καθ'οδον...
:hmmm:

mrdaellis
15-12-2009, 17:30
νομιζω παντως οτι το δικο μου οταν ανοιγεις διακοπτη τα φωτα (μεσαια) δεν αναβουν!!! αναβουν μονο αμα βαλώ μπροστα!!! οταν ανοιγω διακοπτη τα πορειας μπρος και πισω ειναι ανναμενα μονο!!! επισης οταν σβηνω το μοτορι τα φωτα (μεσαια) σβηνουν μονα τους μετα απο 4-5 δευτερολεπτα!!! το μοντελο μου ειναι F800GS και αγοραστηκε τον ιουνιο του 2009!

aeriko
15-12-2009, 17:58
νομιζω παντως οτι το δικο μου οταν ανοιγεις διακοπτη τα φωτα (μεσαια) δεν αναβουν!!! αναβουν μονο αμα βαλώ μπροστα!!! οταν ανοιγω διακοπτη τα πορειας μπρος και πισω ειναι ανναμενα μονο!!! επισης οταν σβηνω το μοτορι τα φωτα (μεσαια) σβηνουν μονα τους μετα απο 4-5 δευτερολεπτα!!! το μοντελο μου ειναι F800GS και αγοραστηκε τον ιουνιο του 2009!
Ετσι ακριβώς.

gsmaniac
15-12-2009, 18:07
δεν δουλεψε...
gs 1200 '07...
ουτε σε σταση ουτε καθ'οδον...
:hmmm:
κατι κανεις λαθος φιλαρακι,ξαναδοκιμασε το οπως ακριβως το λεει ο βασιλης στην αρχη του ποστ;););)