PDA

View Full Version : τι λετε για ενα ταξιδι ευροπαικο???


thirio
29-09-2009, 01:45
επιεδη βλεπωντας ολα αυτα τα ποστ των φιλων τολμηρων μηχανωβιων που εχουν βγει και λιγο πιο εξω με της μηχαναρες τους και εχωντας τρελη ζηλεια, λεω να κανονισουμε οσοι μπορεσουμε απο εδω ενα ταξιδι μεχρι την γερμανια λεω γω!!! η και καπου αλλου

λοιπον κυριοι εσεις οι παλιοι και κοσμογυρισμενοι αλλα και εσεις οι νεεοι σαν κι εμενα που θελετε να βγειτε πρως τας ευρωπας γεια πειτε θα κανουμε τιποτα????

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
29-09-2009, 02:16
Κάνε την πρότασή σου,

για το πότε περίπου

και για το πόσες μέρες να διαρκέσει το ταξίδι .....;)



.

waso
29-09-2009, 10:42
νομίζω ότι κάτι λέγετε για ιταλία ( τέλος ιουνίου ή αρχές ιουλίου 8-10 μέρες) τι λές γι' αυτό το ταξίδι; :):)

emix
29-09-2009, 11:00
Καλη η προταση σου αλλα η συμβουλη μου ειναι η εξης:

Οταν θες να πας ενα ταξιδι στο εξωτερικο και ειδικο μακρινο σαν την Γερμανια (εξαρταται βεβαια αν θα παω νοτια ή βορεια), το σημαντικοτερο απ ολα ειναι η "χημεια" της παρεας και το ποσα ατομα θα ειναι στο group.

Το να μαζευτουνε 10-15 ατομα με την ανακοινωση που κανεις, ειναι ενα ρισκο. Θα πρεπει αυτα τα ατομα να γνωριζονται μεταξυ τους, να υπαρχει μια "χημεια" και μια επικοινωνια, γιατι δεν θελει και πολυ ενα τετοιο ταξιδι να καταντησει μια απογοητευση και μια αποτυχια.

Ενα ταξιδι και ειδικα στο εξωτερικο χρειαζεται ενα οριο στα ατομα. 4-5 το πολυ και να γνωριζονται καλα μεταξυ τους, γιατι οι παρεξηγησεις δεν αργουν να ερθουν, οταν τα χιλιομετρα ειναι πολλα και η κουραση μεγαλη και τα γουστα διαφορετικα.

Ετσι κι αλλιως ομως,ευχομαι να πραγματοποιησεις ενα ταξιδι στο εξωτερικο.Ειναι μοναδικο εμπειρια και το μικροβιο δεν αργει να σου μπει για τα καλα μετα και να θες να βγαινεις καθε καλοκαιρι.

Kolokas
29-09-2009, 11:31
:sm4:Καλη η προταση σου αλλα η συμβουλη μου ειναι η εξης:

Οταν θες να πας ενα ταξιδι στο εξωτερικο και ειδικο μακρινο σαν την Γερμανια (εξαρταται βεβαια αν θα παω νοτια ή βορεια), το σημαντικοτερο απ ολα ειναι η "χημεια" της παρεας και το ποσα ατομα θα ειναι στο group.

Το να μαζευτουνε 10-15 ατομα με την ανακοινωση που κανεις, ειναι ενα ρισκο. Θα πρεπει αυτα τα ατομα να γνωριζονται μεταξυ τους, να υπαρχει μια "χημεια" και μια επικοινωνια, γιατι δεν θελει και πολυ ενα τετοιο ταξιδι να καταντησει μια απογοητευση και μια αποτυχια.

Ενα ταξιδι και ειδικα στο εξωτερικο χρειαζεται ενα οριο στα ατομα. 4-5 το πολυ και να γνωριζονται καλα μεταξυ τους, γιατι οι παρεξηγησεις δεν αργουν να ερθουν, οταν τα χιλιομετρα ειναι πολλα και η κουραση μεγαλη και τα γουστα διαφορετικα.

Ετσι κι αλλιως ομως,ευχομαι να πραγματοποιησεις ενα ταξιδι στο εξωτερικο.Ειναι μοναδικο εμπειρια και το μικροβιο δεν αργει να σου μπει για τα καλα μετα και να θες να βγαινεις καθε καλοκαιρι.

soter3gm
29-09-2009, 12:34
Τι λέτε για ένα αναγνωριστικό διήμερο μέχρι τη Σόφια.......κοντινό και ξεκούραστο ????

georgekostas
29-09-2009, 12:37
Τι λέτε για ένα αναγνωριστικό διήμερο μέχρι τη Σόφια.......κοντινό και ξεκούραστο ????

Δεν ειναι και κακη ιδεα Σωτο..............:cool:

soter3gm
29-09-2009, 12:50
Δεν ειναι και κακη ιδεα Σωτο..............:cool:


Παρασκευή εκκίνηση Θεσσαλονίκη για καφέ με τα παιδιά και διανυκτέρευση .Σαββάτο πρωί πρωί Σόφια με ότι συμπεριλαμβάνει η μέρα φαΐ περιήγηση ποτό κλπ ;) περιηγήσεις :p Και την Κυριακή η επιστροφή ...πως το βλέπετε ??

georgekostas
29-09-2009, 12:53
Παρασκευή εκκίνηση Θεσσαλονίκη για καφέ με τα παιδιά και διανυκτέρευση .Σαββάτο πρωί πρωί Σόφια με ότι συμπεριλαμβάνει η μέρα φαΐ περιήγηση ποτό κλπ ;) περιηγήσεις :p Και την Κυριακή η επιστροφή ...πως το βλέπετε ??

Για πιο Π/Σ/Κ μιλας Σωτηρη;

soter3gm
29-09-2009, 13:15
Καλη η προταση σου αλλα η συμβουλη μου ειναι η εξης:

Οταν θες να πας ενα ταξιδι στο εξωτερικο και ειδικο μακρινο σαν την Γερμανια (εξαρταται βεβαια αν θα παω νοτια ή βορεια), το σημαντικοτερο απ ολα ειναι η "χημεια" της παρεας και το ποσα ατομα θα ειναι στο group.

Το να μαζευτουνε 10-15 ατομα με την ανακοινωση που κανεις, ειναι ενα ρισκο. Θα πρεπει αυτα τα ατομα να γνωριζονται μεταξυ τους, να υπαρχει μια "χημεια" και μια επικοινωνια, γιατι δεν θελει και πολυ ενα τετοιο ταξιδι να καταντησει μια απογοητευση και μια αποτυχια.

Ενα ταξιδι και ειδικα στο εξωτερικο χρειαζεται ενα οριο στα ατομα. 4-5 το πολυ και να γνωριζονται καλα μεταξυ τους, γιατι οι παρεξηγησεις δεν αργουν να ερθουν, οταν τα χιλιομετρα ειναι πολλα και η κουραση μεγαλη και τα γουστα διαφορετικα.

Ετσι κι αλλιως ομως,ευχομαι να πραγματοποιησεις ενα ταξιδι στο εξωτερικο.Ειναι μοναδικο εμπειρια και το μικροβιο δεν αργει να σου μπει για τα καλα μετα και να θες να βγαινεις καθε καλοκαιρι.

Για αυτό τον λόγο έβαλα το αναγνωριστικό !!! ταξίδι και στη Σόφια για να γνωριστούμε οδικός μεταξύ μας όχι ο ένας να κάνει 1000χλμ τάπα όπου δεν βλέπει τίποτα κατά τη διαδρομή και ο άλλος 500χλμ χαλαρά και τα κάνει "10 ώρες" με στάσεις, Οπότε, έτσι δεν γίνεται ταξίδι αλλά, μπάχαλο.


Για πιο Π/Σ/Κ μιλας Σωτηρη;

Δεν ξέρω αυτό κανονίζετε όποτε από Οκτώβρη........

gsmaniac
29-09-2009, 13:15
:sm8:Καλη η προταση σου αλλα η συμβουλη μου ειναι η εξης:

Οταν θες να πας ενα ταξιδι στο εξωτερικο και ειδικο μακρινο σαν την Γερμανια (εξαρταται βεβαια αν θα παω νοτια ή βορεια), το σημαντικοτερο απ ολα ειναι η "χημεια" της παρεας και το ποσα ατομα θα ειναι στο group.

Το να μαζευτουνε 10-15 ατομα με την ανακοινωση που κανεις, ειναι ενα ρισκο. Θα πρεπει αυτα τα ατομα να γνωριζονται μεταξυ τους, να υπαρχει μια "χημεια" και μια επικοινωνια, γιατι δεν θελει και πολυ ενα τετοιο ταξιδι να καταντησει μια απογοητευση και μια αποτυχια.

Ενα ταξιδι και ειδικα στο εξωτερικο χρειαζεται ενα οριο στα ατομα. 4-5 το πολυ και να γνωριζονται καλα μεταξυ τους, γιατι οι παρεξηγησεις δεν αργουν να ερθουν, οταν τα χιλιομετρα ειναι πολλα και η κουραση μεγαλη και τα γουστα διαφορετικα.

Ετσι κι αλλιως ομως,ευχομαι να πραγματοποιησεις ενα ταξιδι στο εξωτερικο.Ειναι μοναδικο εμπειρια και το μικροβιο δεν αργει να σου μπει για τα καλα μετα και να θες να βγαινεις καθε καλοκαιρι.
σωστοτατος:sm8::sm8::sm8:

gsmaniac
29-09-2009, 13:21
Παρασκευή εκκίνηση Θεσσαλονίκη για καφέ με τα παιδιά και διανυκτέρευση .Σαββάτο πρωί πρωί Σόφια με ότι συμπεριλαμβάνει η μέρα φαΐ περιήγηση ποτό κλπ ;) περιηγήσεις :p Και την Κυριακή η επιστροφή ...πως το βλέπετε ??
ωραια ιδεα...........απλα επειδη το εχω κανει 2 φορες το συγκεκριμενο ταξιδι,νομιζω οτι πρεπει να προστεθη 1 ημερα ακομα..............μιλαμε για πανω απο 2000 χλμ και αν γινουν δικαβαλο ειναι πολλα για π/σ/κ................ΣΚΩΤΟΜΑ:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

essel
29-09-2009, 13:34
πάντως 350 χλμ στο πήλιο μιά χαρά βγήκαν για 12 μοτοσυκλέτες ,και ενα διήμερο εκεί τόσα ατομα νομίζω μιά χαρά και με πολύ κέφι...και στο γυρισμό 8-9 μηχανές πάλι ωραία γυρίσαμε .....είναι και θέμα αμοιβαίων υποχωρήσεων
........;):)

georgekostas
29-09-2009, 13:39
ωραια ιδεα...........απλα επειδη το εχω κανει 2 φορες το συγκεκριμενο ταξιδι,νομιζω οτι πρεπει να προστεθη 1 ημερα ακομα..............μιλαμε για πανω απο 2000 χλμ και αν γινουν δικαβαλο ειναι πολλα για π/σ/κ................ΣΚΩΤΟΜΑ:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

Για να βγουν ξεκουραστα τα χλμ οι Αθηναιοι θελετε 4 Δ/Ν 2 στη Σοφια
και 2 Θεσ/ικη στο πηγαινε-ελα.Εγω π.χ. παω αυθημερον το εχω κανει ηδη
3 φορες...

gsmaniac
29-09-2009, 13:48
Για να βγουν ξεκουραστα τα χλμ οι Αθηναιοι θελετε 4 Δ/Ν 2 στη Σοφια
και 2 Θεσ/ικη στο πηγαινε-ελα.Εγω π.χ. παω αυθημερον το εχω κανει ηδη
3 φορες...
και με 3 δ/ν βγαινει ανετα;););)

georgekostas
29-09-2009, 13:52
και με 3 δ/ν βγαινει ανετα;););)

Απλα θα πρεπει να γινει η το πηγαινε η το ελα σερι...

Dionisis
29-09-2009, 14:36
παιδια για πσκ το σκεφτομαι σοβαρα........;)

ntinopoulos
29-09-2009, 18:50
ωραια ιδεα...........απλα επειδη το εχω κανει 2 φορες το συγκεκριμενο ταξιδι,νομιζω οτι πρεπει να προστεθη 1 ημερα ακομα..............μιλαμε για πανω απο 2000 χλμ και αν γινουν δικαβαλο ειναι πολλα για π/σ/κ................ΣΚΩΤΟΜΑ:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:
σοφια?:rolleyes:
και δε παμε ...μονοκαβαλοι?;)
:sm7::sm7::sm7:

soter3gm
29-09-2009, 19:17
σοφια?:rolleyes:
και δε παμε ...μονοκαβαλοι?;)
:sm7::sm7::sm7:

Μα για μονοκάβαλοι μιλάμε ;):sm7::sm7:

soter3gm
29-09-2009, 19:21
ωραια ιδεα...........απλα επειδη το εχω κανει 2 φορες το συγκεκριμενο ταξιδι,νομιζω οτι πρεπει να προστεθη 1 ημερα ακομα..............μιλαμε για πανω απο 2000 χλμ και αν γινουν δικαβαλο ειναι πολλα για π/σ/κ................ΣΚΩΤΟΜΑ:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

Γιατί είναι 2000ΚΜ??? ο πλοηγός μου τα έβγαλε Αθήνα Σόφια 795 βάλε και το via michelin τόσα θα σου βγάλει

georgekostas
29-09-2009, 19:27
Aθηνα-Προμαχωνας 610 χλμ
Προμαχωνας-Σοφια 182 χλμ

μετρημενα απο τον μετρητη της μηχανης μου!

gsmaniac
29-09-2009, 19:30
Γιατί είναι 2000ΚΜ??? ο πλοηγός μου τα έβγαλε Αθήνα Σόφια 795 βάλε και το via michelin τόσα θα σου βγάλει
διοτι συντροφε σωτηρη,δεν γινεται να πας βουλγαρια και να μην πας στην RILA και στο BOROVETS,οποτε ευκολα μαζευονται τα 2000 χλμτρακια..................

georgekostas
29-09-2009, 19:34
διοτι συντροφε σωτηρη,δεν γινεται να πας βουλγαρια και να μην πας στην RILA και στο BOROVETS,οποτε ευκολα μαζευονται τα 2000 χλμτρακια..................

Οι 3 Δ/Ν που λες δεν φτανουν να δεις κι αυτα....

gsmaniac
29-09-2009, 19:58
Οι 3 Δ/Ν που λες δεν φτανουν να δεις κι αυτα....

ΓΙΩΡΓΗ το εχω κανει το ταξιδι και ηταν μια χαρα.............δεν εχει νοημα να διαφωνουμε ομως ,γιατι ο προγραμματισμος σε ενα ταξιδι ειναι υποκειμενικος σε 3-4 ημερες:hmmm::hmmm:θα τα πουμε απο κοντα ελπιζω στα καλαβρυτα,ελπιζω να σε γνωρισω εκει;)

waso
29-09-2009, 20:18
Δηλαδή όλοι εσείς που μιλάτε για τα Σόφια να σας υπολογίσουμε και για την Ιταλία ; :):)μπράβο χαίρομαι θα είμαστε μια μεγάλη παρέα

:):):) όπως και στα Καλάβρυτα

georgekostas
29-09-2009, 20:41
ΓΙΩΡΓΗ το εχω κανει το ταξιδι και ηταν μια χαρα.............δεν εχει νοημα να διαφωνουμε ομως ,γιατι ο προγραμματισμος σε ενα ταξιδι ειναι υποκειμενικος σε 3-4 ημερες:hmmm::hmmm:θα τα πουμε απο κοντα ελπιζω στα καλαβρυτα,ελπιζω να σε γνωρισω εκει;)

Κωστα δεν υπαρχει διαφωνια απλα ειναι πως το αντιλαμβανεται ο καθενας
το ταξιδι.Εχω ενα φιλαρακι που εφτασε Norddkap σε 4 μερες....
Θα τα πουμε στα Καλαβρυτα.;)

soter3gm
29-09-2009, 20:56
διοτι συντροφε σωτηρη,δεν γινεται να πας βουλγαρια και να μην πας στην RILA και στο BOROVETS,οποτε ευκολα μαζευονται τα 2000 χλμτρακια..................

Δηλαδή όλοι εσείς που μιλάτε για τα Σόφια να σας υπολογίσουμε και για την Ιταλία ; :):)μπράβο χαίρομαι θα είμαστε μια μεγάλη παρέα

:):):) όπως και στα Καλάβρυτα



Ναι αλλά εγώ μιλάω για Σόφια, και όχι κάπου αλλού. Γιατί όπως λέει η waso είναι για να γνωριστούμε στο δρόμο και αν ταιριάζουν τα χνότα μας αδελφέ, γιατί ως γνωστόν στα ταξίδια στο εξωτερικό, γίνονται πολλά παρατράγουδα της τελευταίας στιγμής, και από ταξίδι αναψυχής γίνεται σκ........ :cool:
http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=1097&stc=1&d=1254246691

http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=1098&stc=1&d=1254246691

syan
29-09-2009, 20:58
Μα για μονοκάβαλοι μιλάμε ;):sm7::sm7:
Και θα γυρίσετε δικάβαλοι μάλλον...!

georgekostas
29-09-2009, 21:01
Και θα γυρίσετε δικάβαλοι μάλλον...!

Στρατο οσες φορες πηγα εβλεπα παντου αντροπαρεες απο Ελληνες....
Τι να εκαναν αραγε εκει;
:sm7:

gsmaniac
29-09-2009, 21:02
Και θα γυρίσετε δικάβαλοι μάλλον...!
στρατο,καλος ο CLINT............(ασχετο):D

gsmaniac
29-09-2009, 21:03
Στρατο οσες φορες πηγα εβλεπα παντου αντροπαρεες απο Ελληνες....
Τι να εκαναν αραγε εκει;
:sm7:
γυρνουσαν στα μουσεια..............................:sm7::sm7::sm7:

syan
29-09-2009, 21:03
Ψάχναν για δικάβαλες!!

pepax66
29-09-2009, 22:14
Ψάχναν για δικάβαλες!!


Και τρικαβάλες θα έλεγα!

:sm7::sm7::sm7::sm7:

Dionisis
29-09-2009, 23:21
Παρασκευή εκκίνηση Θεσσαλονίκη για καφέ με τα παιδιά και διανυκτέρευση .Σαββάτο πρωί πρωί Σόφια με ότι συμπεριλαμβάνει η μέρα φαΐ περιήγηση ποτό κλπ ;) περιηγήσεις :p Και την Κυριακή η επιστροφή ...πως το βλέπετε ??
:sm8::sm8:

thirio
30-09-2009, 01:51
κυριοι εγω απλα επειδη ειναι μια επυθημια μου το ειπα
το ποσοι θα ειμαστε και που θα παμε το κανονιζουμε
η ιταλια μου φενεται πολυ κοντα και συν οτι η γερμανια και σαν προορισμος και σαν χωρα πιστευω ειναι κορυφη
τα σοφια ειναι επισης σαν ενα μακρυνο ταξιδι στην ελλαδα
λεω εγω τωρα

Stefi Orf
30-09-2009, 12:50
και γω και γω,ισως μεσα(αναλογα την περιοδο)!!

georgekostas
30-09-2009, 12:52
....τα σοφια ειναι επισης σαν ενα μακρυνο ταξιδι στην ελλαδα
λεω εγω τωρα
Θα ηθελες να γινεις λιγο πιο σαφεις.....:)

aeriko
30-09-2009, 13:22
Ρε παιδιά "Η Σόφια" και όχι "Τα Σόφια".Μου θυμίζεται έναν έλληνα πολιτικό, που καλή του ώρα είναι εν ζωή έγραφε " Η Απονία" και εννοούσε την "Ιαπωνία":sm7:

gsmaniac
30-09-2009, 14:43
Ρε παιδιά "Η Σόφια" και όχι "Τα Σόφια".Μου θυμίζεται έναν έλληνα πολιτικό, που καλή του ώρα είναι εν ζωή έγραφε " Η Απονία" και εννοούσε την "Ιαπωνία":sm7:
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:στα Σερρας.................................

Bedouin
30-09-2009, 19:01
Εχω ενα φιλαρακι που εφτασε Norddkap σε 4 μερες....


Απο Ελλαδα;
Ο φιλαρακος πρεπει να ειναι πολυ δυνατος στα ανεκδοτα. :sm3:

emix
30-09-2009, 19:22
To Βορειο Ακρωτηρι ειναι περιπου 5000χλμ απο Βενετια αν δεν κανω λαθος.
Για 4 μερες πρεπει να κανεις 1300χλμ την ημερα περιπου!

Αν τα εκανε μπραβο του, αλλα το θεωρω ανουσιο.

essel
01-10-2009, 09:36
να τον φωνάξουμε να μας πεί τί είδε και τις εντυπώσεις του

:sm7::sm7::sm7::sm7:





το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε?

:yz:sm7::yz:sm7:

soter3gm
01-10-2009, 14:39
να τον φωνάξουμε να μας πεί τί είδε και τις εντυπώσεις του

:sm7::sm7::sm7::sm7:





το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε?

:yz:sm7::yz:sm7:


Τον Γιωρήκα τι τον είχε ???
:sm7::sm7::sm7::sm7:

soter3gm
01-10-2009, 19:16
http://i428.photobucket.com/albums/qq6/soter3gm/Diafora%202/800px-Ba_b747-400_g-bnle_arp.jpg

http://i428.photobucket.com/albums/qq6/soter3gm/Diafora%202/palamakia.gif

georgekostas
01-10-2009, 20:57
Για να εξηγουμαστε,το βορειο ακρωτηρι απεχει απο την κατοικια του παιδιου
4.700 χλμ.Το εκανε σε 5 μερες τελικα (λαθος δικο μου το 4 που ειπα) και
εκανε περιπου 900 χλμ τη μερα.
Δεν ξερω τι πηγε να κανει και τι πηγε να δει,αλλα πηγε.
Οσοι απο μας δεν μπορουμε να το κανουμε δεν σημαινει οτι δεν μπορει και
κανενας αλλος.

Bedouin
02-10-2009, 05:42
Για να εξηγουμαστε,...Το εκανε σε 5 μερες τελικα (λαθος δικο μου το 4 που ειπα) ...


No comment.


Οσοι απο μας δεν μπορουμε να το κανουμε δεν σημαινει οτι δεν μπορει και κανενας αλλος.
Nα κανουμε τι ακριβως;
Αφου δεν μιλουσε κανεις για 5 μερες (τεσπα) αλλα για της 4 (εγω πρωτος) που ειπες αρχικα ... τοτε που κολλαει το τελευταιο σχολιο;

georgekostas
02-10-2009, 10:06
No comment.
Nα κανουμε τι ακριβως;
Αφου δεν μιλουσε κανεις για 5 μερες (τεσπα) αλλα για της 4 (εγω πρωτος) που ειπες αρχικα ... τοτε που κολλαει το τελευταιο σχολιο;
Εσυ δεν κανεις λαθη;Μετα απο τηλεφωνημα στον φιλο μου ειπε ηταν 5 μερες
ενω ειχα την εντυπωση για 4,και το διορθωσα.
Επειδη εχεις παει σιγουρα θα ξερεις καλυτερα πως βγαινουν αυτα τα χλμ. και
ποσο κουραστικο ειναι.Απλα δεν ειναι ακατορθωτο,αν αυτο νομιζουν καποιοι.
Αυτο εννουσα.

Bedouin
02-10-2009, 10:49
Εσυ δεν κανεις λαθη;Μετα απο τηλεφωνημα στον φιλο μου ειπε ηταν 5 μερες
ενω ειχα την εντυπωση για 4,και το διορθωσα.
Επειδη εχεις παει σιγουρα θα ξερεις καλυτερα πως βγαινουν αυτα τα χλμ. και
ποσο κουραστικο ειναι.Απλα δεν ειναι ακατορθωτο,αν αυτο νομιζουν καποιοι.
Αυτο εννουσα.


Σκοπιμο ειναι να ξαναδεις τι εγραψα.
Για το λαθος σου ειπα NO COMMENT.

Οσο για το ποιος το θεωρει ακατορθωτο (της 5 μερες), ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το σχολιασε ...
Τα σχολια ηταν για της 4 μερες, συνεπως που κολλαει το "Οσοι απο μας δεν μπορουμε να το κανουμε δεν σημαινει οτι δεν μπορει και κανενας αλλος." σχολιο σου, αφου οπως ειπαμε η 4 μερες ηταν λαθος.
Ευλογη απορια νομιζω και γιαυτο ρωτησα.
Τεσπα, η ουσια βγηκε.

soter3gm
02-10-2009, 19:18
Εσυ δεν κανεις λαθη;Μετα απο τηλεφωνημα στον φιλο μου ειπε ηταν 5 μερες
ενω ειχα την εντυπωση για 4,και το διορθωσα.
Επειδη εχεις παει σιγουρα θα ξερεις καλυτερα πως βγαινουν αυτα τα χλμ. και
ποσο κουραστικο ειναι.Απλα δεν ειναι ακατορθωτο,αν αυτο νομιζουν καποιοι.
Αυτο εννουσα.


Φίλε Γιώργη εντάξει η πλάκα..... Αλλά τα χιλιόμετρα δεν είναι στραγάλια, βάλτα κάτω και δες τα..... Έκανε 1000 κλμ σε μια μέρα δηλαδή. Αθήνα- Θεσσαλονίκη- Αθήνα.
Το βλέπεις λογικό ? και την άλλη μέρα να το ξανακάνει ,και ξανά.... και ξανά,..... και να είναι μέσα Μαΐου με μέσα Ιούλη ? όπου είναι η λογικότερη εποχή για αυτό το ταξίδι? .
Δεν λέω πως δεν γράφει κλμ ο φίλος σου αλλά δεν αντέχετε αυτό επί πέντε ημέρες
Και άλλοι πήγαν εκεί με τρία διαφορετικά δρομολόγια.
Με αεροπλάνο μέχρι ένα σημείο και μετά νοίκιασαν μηχανή
Έκαναν επτά μέρες να πάνε δέκα να κάτσουν και επτά να γυρίσουν από Βενετία με το ένα δρομολόγιο 4800 Κμ.
Με το άλλο έκαναν εννιά με Ferry από Αγγλία
Με το τρίτο από Γιουγκοσλαβία οκτώ.5100 Κμ

Για δες το πάλι ;)
Φιλικά Σωτήρης

georgekostas
02-10-2009, 19:46
Φίλε Γιώργη εντάξει η πλάκα..... Αλλά τα χιλιόμετρα δεν είναι στραγάλια, βάλτα κάτω και δες τα..... Έκανε 1000 κλμ σε μια μέρα δηλαδή. Αθήνα- Θεσσαλονίκη- Αθήνα.
Το βλέπεις λογικό ? και την άλλη μέρα να το ξανακάνει ,και ξανά.... και ξανά,..... και να είναι μέσα Μαΐου με μέσα Ιούλη ? όπου είναι η λογικότερη εποχή για αυτό το ταξίδι? .
Δεν λέω πως δεν γράφει κλμ ο φίλος σου αλλά δεν αντέχετε αυτό επί πέντε ημέρες
Και άλλοι πήγαν εκεί με τρία διαφορετικά δρομολόγια.
Με αεροπλάνο μέχρι ένα σημείο και μετά νοίκιασαν μηχανή
Έκαναν επτά μέρες να πάνε δέκα να κάτσουν και επτά να γυρίσουν από Βενετία με το ένα δρομολόγιο 4800 Κμ.
Με το άλλο έκαναν εννιά με Ferry από Αγγλία
Με το τρίτο από Γιουγκοσλαβία οκτώ.5100 Κμ

Για δες το πάλι ;)
Φιλικά Σωτήρης

Σωτηρη στη Ρωσια οπου εμενε ενα διαστημα αυτος,εκαναν ενα διαγωνισμο αντοχης μοτοσυκλετας
καθε χρονο,τον ''IRON ASS'' που σημαινει ''σιδερενιος κ@λ@ς'' και εκει ειχαν
να καλυψουν 3.000 χλμ σερι,σταματημα μονο για βενζινη,και οταν λεμε σερι
εννοουμε μερα νυχτα.Ο συγκεκριμενος ειχε κερδισει αυτον τον διαγωνισμο.
Δε θα ξαναγραψω γι αυτο το θεμα γιατι νομιζω τραβηξε πολυ.
Ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.

Bedouin
02-10-2009, 19:52
... και να είναι μέσα Μαΐου με μέσα Ιούλη ? όπου είναι η λογικότερη εποχή για αυτό το ταξίδι?

Τι θελεις να πεις Σωτηρη, οτι εγω που το εκανα τωρα τον Αυγουστο ειμαι παραλογος ε; ε; ε; :sm7::sm7::sm7:
Aνεβηκα ολη την Νορβηγια (απο Οσλο 2200 χλμ, σχεδον ολο στροφιλικια) και κατεβηκα ολη την Φινλανδια. Εχω κανει την βορεια Σκανδιναβια 5 φορες. Η καθε πλευρα εχει της παγιδες της (που σε καθυστερουν πολυ) αλλα δεν ακουμπησα το θεμα ημερον και χλμ. κλπ. γιατη ειναι long story και ηδη εχουμε γαμ=πιπ το ποστ του αλλου ανθρωπου.
Εαν ανοιξουμε αλλο thread θα ειναι χαρα μου.

ntinopoulos
02-10-2009, 19:53
Σωτηρη στη Ρωσια οπου εμενε ενα διαστημα αυτος,εκαναν ενα διαγωνισμο αντοχης μοτοσυκλετας
καθε χρονο,τον ''IRON ASS'' που σημαινει ''σιδερενιος κ@λ@ς'' και εκει ειχαν
να καλυψουν 3.000 χλμ σερι,σταματημα μονο για βενζινη,και οταν λεμε σερι
εννοουμε μερα νυχτα.Ο συγκεκριμενος ειχε κερδισει αυτον τον διαγωνισμο.
Δε θα ξαναγραψω γι αυτο το θεμα γιατι νομιζω τραβηξε πολυ.
Ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.
πω πω τι ####s ειναι αυτος!:Απορία:
:sm7::sm7::sm7:

Bedouin
02-10-2009, 20:06
Σωτηρη στη Ρωσια οπου εμενε ενα διαστημα αυτος,εκαναν ενα διαγωνισμο αντοχης μοτοσυκλετας
καθε χρονο,τον ''IRON ASS'' που σημαινει ''σιδερενιος κ@λ@ς'' και εκει ειχαν
να καλυψουν 3.000 χλμ σερι,σταματημα μονο για βενζινη,και οταν λεμε σερι
εννοουμε μερα νυχτα.Ο συγκεκριμενος ειχε κερδισει αυτον τον διαγωνισμο.
Δε θα ξαναγραψω γι αυτο το θεμα γιατι νομιζω τραβηξε πολυ.
Ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.

Λεγεται IRON BUTT και πρεπει να κανεις 1600 χλμ σε 24 ωρες (1000 μιλια - ειναι Αμερικανικη εφευρεση αλλα το κανουν παντου τωρα) .
Παιρνει οποιος το κανει και certificate (αφου σε τσεκερνουν - δεν ειναι διαγωνισμος γιατι μπορεις να το κανεις οποτε θελεις).

georgekostas
02-10-2009, 20:19
Λεγεται IRON BUTT...
Εχεις δικιο δικο μου το λαθος...
Οσο για τα χιλιομετρα αυτος μου ειπε 3.000.

soter3gm
02-10-2009, 20:37
Σωτηρη στη Ρωσια οπου εμενε ενα διαστημα αυτος,εκαναν ενα διαγωνισμο αντοχης μοτοσυκλετας
καθε χρονο,τον ''IRON ASS'' που σημαινει ''σιδερενιος κ@λ@ς'' και εκει ειχαν
να καλυψουν 3.000 χλμ σερι,σταματημα μονο για βενζινη,και οταν λεμε σερι
εννοουμε μερα νυχτα.Ο συγκεκριμενος ειχε κερδισει αυτον τον διαγωνισμο.
Δε θα ξαναγραψω γι αυτο το θεμα γιατι νομιζω τραβηξε πολυ.
Ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.

Στο 36ωρο που κάνουν περίπου 900 +/- 50Κμ τη μέρα ο ποιο γρήγορος (που είναι και συμφορουμίτης μας) ξεκίνησε 08:00 του Σαββάτου και έφτασε στο προορισμό του 19:00 , δεν είδε σχεδόν τίποτα !!! παρά μόνο γκάζια, ενώ οι υπόλοιποι έφτασαν περίπου στης 22:00 με αποτέλεσμα να είναι όλοι πτώματα, στον τερματισμό της Κυριακής σταμάτησαν στης 03:00 της Δευτέρας ΕΔΩ που η αστυνόμευση είναι από ελλιπής έως ανύπαρκτη Ήτοι τη μία μέρα ταξίδευαν 18 ώρες και την άλλη από την κούραση 22 σε ξαναρωτάω το βλέπεις λογικό? και εφικτό ?

Το IRON BUTT ASSOCIATION το γνωρίζω καλά, και τα άτομα αξίζουν πολλά αλλά δεν κάνουν τουρισμό, αγώνα κάνουν και δεν το διασκεδάζουν καθόλου.

Τι θελεις να πεις Σωτηρη, οτι εγω που το εκανα τωρα τον Αυγουστο ειμαι παραλογος ε; ε; ε; :sm7::sm7::sm7:
Aνεβηκα ολη την Νορβηγια (απο Οσλο 2200 χλμ, σχεδον ολο στροφιλικια) και κατεβηκα ολη την Φινλανδια. Εχω κανει την βορεια Σκανδιναβια 5 φορες. Η καθε πλευρα εχει της παγιδες της (που σε καθυστερουν πολυ) αλλα δεν ακουμπησα το θεμα ημερον και χλμ. κλπ. γιατη ειναι long story και ηδη εχουμε γαμ=πιπ το ποστ του αλλου ανθρωπου.
Εαν ανοιξουμε αλλο thread θα ειναι χαρα μου.

Οχι ρε Θανάση δεν είσαι παράλογος, αλλά καλλίτερα θα ήταν την εποχή που είπα, και,!!! δεν φαντάζομαι να έκανες και εσύ 1000Κμ τη μέρα??:p :D:sm7::sm7:

Bedouin
02-10-2009, 20:38
Εχεις δικιο δικο μου το λαθος...
Οσο για τα χιλιομετρα αυτος μου ειπε 3.000.

Ειναι αρκετα γνωστος θεσμος εξω.
Iron Butt Certificate = 1000 μιλια (1600 χλμ.).
Τα μισα περιπου.

Κατι λεγανε για Iron Butt Gold.

Παντως τα 3000 χλμ που σου λεει πετα τα στην θαλασσα.
Ποσο μαλλον εαν εινα σε Ρωσικους δρομους (εδω γελαμε).

soter3gm
02-10-2009, 20:47
Σωτηρη στη Ρωσια οπου εμενε ενα διαστημα αυτος,εκαναν ενα διαγωνισμο αντοχης καθε χρονο,τον ''IRON ASS'' που σημαινει ''σιδερενιος κ@λ@ς'' .

Για να το διασκεδάσουμε λίγο ''IRON ASS'' είναι αισθησιακή ταινία κοινός τσόντα ;);)
:sm7::sm7::sm7:

soter3gm
02-10-2009, 21:00
Τι θελεις να πεις Σωτηρη, οτι εγω που το εκανα τωρα τον Αυγουστο ειμαι παραλογος ε; ε; ε; :sm7::sm7::sm7:
Aνεβηκα ολη την Νορβηγια (απο Οσλο 2200 χλμ, σχεδον ολο στροφιλικια) και κατεβηκα ολη την Φινλανδια. Εχω κανει την βορεια Σκανδιναβια 5 φορες. Η καθε πλευρα εχει της παγιδες της (που σε καθυστερουν πολυ) αλλα δεν ακουμπησα το θεμα ημερον και χλμ. κλπ. γιατη ειναι long story και ηδη εχουμε γαμ=πιπ το ποστ του αλλου ανθρωπου.
Εαν ανοιξουμε αλλο thread θα ειναι χαρα μου.

Πάντως με πολύ χαρά θα ήθελα να μιλήσουμε σε ένα άλλο thread για της εμπειρίες αυτές. θα είναι πολύ ενδιαφέρουσες;) για όλους μας :)

Bedouin
02-10-2009, 21:15
Οχι ρε Θανάση δεν είσαι παράλογος, αλλά καλλίτερα θα ήταν την εποχή που είπα, και,!!! δεν φαντάζομαι να έκανες και εσύ 1000Κμ τη μέρα??:p :D:sm7::sm7:

Μπα, Νορβηγια 400 με 500 την ημερα (2200 χλμ με πολυ στροφη αδελφακη μου) εκτος απο την μια μερα 250 γιατι εψαχνα για καινουργια μπαταρια.
Φινλανδια στο 500αρι η κατι παραπανο.
Τωρα πια (εδω και χρονια) το παιζω τουριστας γιατι η βολτες μου διαρκουν αρκετο καιρο (40 με 45 μερες το τελευταιο φετος, τα αλλα 2 πιο μικρα).
Τα 1000αρια τα εκανα την 10ετια τον 80's (απο 1981) οταν ξεκινησα τα "μακριναρια" και το επαιζα "Hard Core".

Tωρα πια ωριμασαμε (και εδω γελαμε :sm7:).

fidemporas
02-10-2009, 23:03
Μπα, Νορβηγια 400 με 500 την ημερα (2200 χλμ με πολυ στροφη αδελφακη μου) εκτος απο την μια μερα 250 γιατι εψαχνα για καινουργια μπαταρια.
Φινλανδια στο 500αρι η κατι παραπανο.
Τωρα πια (εδω και χρονια) το παιζω τουριστας γιατι η βολτες μου διαρκουν αρκετο καιρο (40 με 45 μερες το τελευταιο φετος, τα αλλα 2 πιο μικρα).
Τα 1000αρια τα εκανα την 10ετια τον 80's (απο 1981) οταν ξεκινησα τα "μακριναρια" και το επαιζα "Hard Core".

Tωρα πια ωριμασαμε (και εδω γελαμε :sm7:).

Πω πω ... όταν μεγαλώσω θα γίνω σαν εσένα...
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Bedouin
03-10-2009, 15:36
Πω πω ... όταν μεγαλώσω θα γίνω σαν εσένα...
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Thanks ... για τον σαρκασμο.

fidemporas
04-10-2009, 00:07
Thanks ... για τον σαρκασμο.

Το αντίθετο.
Συγνώμη αν το μύνημα μου γράφτηκε και μια προχειρότητα και εννοήθηκε κάτι άλλο.
Πραγματικά θα ήθελα να γίνω σαν εσένα... να ευχαριστιέμαι περισσότερο τα ταξίδια μου και να έχω πολλές μέρες ώστε να μην αγχώνομαι να βγουν τα χιλιόμετρα. Και πάλι Συγνωμη.

βαγγέλης

Bedouin
05-10-2009, 04:27
Το αντίθετο.
Συγνώμη αν το μύνημα μου γράφτηκε και μια προχειρότητα και εννοήθηκε κάτι άλλο.
Πραγματικά θα ήθελα να γίνω σαν εσένα... να ευχαριστιέμαι περισσότερο τα ταξίδια μου και να έχω πολλές μέρες ώστε να μην αγχώνομαι να βγουν τα χιλιόμετρα. Και πάλι Συγνωμη.

βαγγέλης

Αλλες Γκουτ ... που λενε και οι Κινεζοι. ;)