PDA

View Full Version : μπροστινό φτερό για Dakar


ortho
30-09-2009, 15:05
πολύ καλησπέρα σας!
ψάχνω για αυτό που λέει ο τίτλος!
ωραίο το καινούριο μου μηχάνημα, αλλά όταν περνώ από νερά χρειάζεται υαλοκαθαριστήρας στη ζελατίνα του κράνους!:sm7:
ρώτησα στο Βαγιανέλη και μου είπε μόνο aftermarket,
είδα της Touratech, αλλά είπε ότι λόγω 21" είναι πολύ κοντά στο τροχό κι ενδέχεται να γεμίζει λάσπες με όλα τα παρελκόμενα.
το έχει δοκιμάσει κανείς;
υπάρχει εναλλακτική;
ευχαριστώ σας εκ των προτέρων!

γιάννης

search
01-10-2009, 23:39
καλορίζικη και εύχομαι πολλά καλά και ασφαλή χιλιόμετρα !!!

υποθέτω πως μιλάμε για το δίμπουζο μοντέλο 2004-7 / απο τη στιγμή που δεν θα μπει χαμηλό φτερό μπροστα δες μήπως μπορείς να βρείς την προέκταση που έχουν απο τη μάνα τους τα προηγούμενα μοντέλα / η δικά μου το είχε όταν την αγόρασα απο τη Γερμανία (είναι πατέντα βιδωμένο και κολλημένο πάνω στο μαμά φτερό)/ ρώτησε μήπως υπάρχει σαν part στη BMW αλλά να έχεις υπόψιν σου ότι σε προστατεύει μόνο απο τα νερά που σου έρχονται ψηλά και δεν γλυτώνεις ότι έρχεται στα πόδια και επίσης ότι θα έχει και μια επιπλέον αντίσταση στον αέρα / εχω δει αρκετά Dakar με χαμηλο φτερό δεν ξέρω αν μπορεί να δημιουργήσει τόσο πρόβλημα (από την στιγμή που δεν κάνεις πολύ χώμα δεν ξέρω για τι χρήση μιλάμε) ας μιλήσουν αυτοί που το έβαλαν /σου στέλνω 2 φωτό για να δεις και από πλευράς αισθητικής στο mail που έχεις στο προφίλ σου γιατί δεν προλαβαίνω να μάθω τώρα πως γίνεται απο εδώ / ελπίζω να βρείς τη λύση που καλύπτει τις ανάγκες σου

ortho
02-10-2009, 00:29
ευχαριστώ ευθύμη!
ψάχνω για το φτερό του πρώτου DAKAR. να κόβει τα νερά και προς τα πόδια.
το πρόσθετο μάλλον θα δημιουργεί πρόβλημα στο μπροστινό.
θα πάω μιά βόλτα αύριο από τη makan να δω τι υπάρχει.
και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση!:)

ortho
02-10-2009, 12:36
τελικά αγόρασα σήμερα από τη μακαν το φτερό της Touratech και το έβαλα.
ψάχνω για βρεγμένο!:sm7::sm7::sm7:

search
02-10-2009, 12:51
μακάρι να ισχύει αυτό που λες αλλά δεν νομίζω να έχουν διαφορά στο τμήμα πίσω από το πηρούνι / νομίζω ότι η touratech έχει τον ίδιο κωδικό για το χαμηλό φτερό για το απλό gs και για το Dakar παρόλο που φοράνε διαφορετική ζάντα τώρα αν έχει κάποιο conflict στο Dakar εξαρτάται και από το λάστιχο που φοράς / αν μάθεις κάτι άλλο κάνε μια ενημέρωση !

edmark
02-10-2009, 12:53
τελικά αγόρασα σήμερα από τη μακαν το φτερό της Touratech και το έβαλα.
ψάχνω για βρεγμένο!:sm7::sm7::sm7:

Αυτο ειναι και το σωστο φτερο, το ειχα 7 χρονια, σωτηριο πραμα, και αμμα θες να σωθεις 100% παρε και το εξτρα προεκταση απο μακαν στα 17-20 ευρω και νερα τελος :D

search
02-10-2009, 12:55
δεν σε πρόλαβα
μάλλον την καλύτερη λύση ακολούθησες για καθημερινή χρήση
καλοφόρετο με στεγνά κράνος και πόδια !!!

Fuji
02-10-2009, 16:19
Το χαμηλο φτερό φοραω κι εγώ, της Touratech, απ' την πρώτη μέρα που την αγόρασα (διμπουζο), κι είμαι ικανοποιημένος. Τώρα περί προέκτασης - πατέντας - κολλήματός της, δεν γνωρίζω. Προσωπικά θα την απέφευγα. Καλοτάξιδη η Dakar, θα την ευχαριστηθείς πολύ!

ortho
02-10-2009, 18:31
ευχαριστώ παληκάρια!
στη συσκευασία έχει αποστάτες μακρύτερους, το ξέρετε όσοι το φοράτε ήδη,
κι ακόμη μία πλάκα έξτρα. διαπίστωσα ότι κάνει δουλειά!
κύριοι νόμιζα ότι το CBF ήταν εύκολο στην κίνηση! το Dakar είναι διασκέδαση!!!
λίγο οι ψηλοί καθρέπτες των τζιπ χαλάνε τη σούπα, αλλά αυτό είναι μία άλλη κουβέντα!:yz
έκανα ήδη τα πρώτα 500χλμ εντός των τειχών κι είναι υπέροχο!

edmark
07-10-2009, 01:42
:D:D:D

ortho
07-10-2009, 21:23
καλησπέρα edmark!
σιγά σιγά συνηθίζω και τον τρόπο λειτουργίας του μονοκύλινδρου!
κι ερωτεύομαι τη μηχανή όλο και περισσότερο!
αρκεί να με αντέξει!1:sm7::sm7: