PDA

View Full Version : ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΜΑΣ!!!!!


riko46
04-10-2009, 09:07
(με αφορμή την ταυτόχρονη ανάκληση της αδείας 5 ασφαλιστικών εταιρειών : Ασπίς Πρόνοια ΑΕΓΑ, Ασπίς Πρόνοια ΑΕΑΖ, Γενική Ενωση ΑΕΕΓΑ General Union, Γενική Πίστη ΑΕΕΓΑ General Trust, Γ.Η. Σκούρτης ΑΕΕΓΑ)
1. ΟΧΗΜΑΤΑ
Καλύπτονται από το Επικουρικό Κεφάλαιο (http://www.epikef.gr/) για τις επόμενες 30 μέρες (δηλ. μέχρι τις 20.10.2009) όλες οι υλικές ζημίες που θα προξενηθούν σε τρίτους από ασφαλισμένα οχήματα των ανωτέρω εταιρειών. Οι εκκρεμείς δίκες συνεχίζονται από το Επικουρικό Κεφάλαιο.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνείτε με το Επικουρικό Κεφάλαιο :

ΑΘΗΝΑ : Υπατίας 5, Αθήνα, τηλ : 210-3327400

ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ (Θεσσαλία, Μακεδονία, Θράκη) : Τσιμισκή 6, τηλ. 2310-224966, 2310-261969

Δεν καλύπτονται από το Επικουρικό Κεφάλαιο άλλου τύπου ζημίες οχημάτων πχ κλοπή, φωτιά ή ίδιες ζημίες (μικτή ασφάλιση). Που σημαίνει : άμεση αναζήτηση άλλης ασφαλιστικής εταιρείας.

Γίνονται προσπάθειες τα συμβόλαια να μεταφερθούν χωρίς απώλεια ασφαλίστρων σε άλλες ασφαλιστικές. Ισως να δοθεί η δυνατότητα να μεταφερθούν χωρίς απώλεια στις συνδεδεμένες της ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ ασφαλιστικές Commercial Value και Πρώτη Ασφαλιστική (πρώην Proton) οι οποίες συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά.

Αν κάποιος εμπλακεί σε ατύχημα υλικών ζημιών με όχημα των ανωτέρω εταιρειών και η δικιά του εταιρεία είναι ενταγμένη στο σύστημα φιλικού διακανονισμού τότε θα αποζημιωθεί από την δικιά του και αυτή θα τα επανεισπράξει από το Επικουρικό Κεφάλαιο.

ΠΡΟΣΟΧΗ : ο φιλικός διακανονισμός δεν ισχύει σε περίπτωση σωματικών βλαβών ή εάν έχουν εμπλακεί περισσότερα του ενός οχήματα.
2. ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΑ ΠΥΡΟΣ, ΚΛΟΠΗΣ, ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ κλπ
Δεν υπάρχει πρόβλεψη για αποζημίωση από το Επικουρικό Κεφάλαιο. Οσοι έχουν απαιτήσεις θα πρέπει να στραφούν κατά του εκκαθαριστή των εταιρειών όταν αυτός θα οριστεί.
Από εχθές 21.09.2009, όσοι ήταν ασφαλισμένοι για κινδύνους εκτός ζημιών οχημάτων στις ανωτέρω εταιρείες, σήμερα είναι ανασφάλιστοι. Θα πρέπει άμεσα να αναζητήσουν άλλη ασφαλιστική εταιρεία μέσω του ασφαλιστή τους ο οποίος έχει άμεσο ενδιαφέρον να διατηρήσει τα συμβόλαιά του από τα οποία και ζει μέσω των προμηθειών του.
3. ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΑ ΖΩΗΣ
Εδώ είναι το πραγματικό πρόβλημα που χωρίζεται σε τρεις τομείς :
α. υφιστάμενα συμβόλαια με τρέχουσες απαιτήσεις
Για την ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ ΖΩΗΣ έχει οριστεί ο Κων/νος Βλαχογιάννης, δικηγόρος Αθηνών, Ιουλιανού 17 και Μαυρομματαίων, ως επόπτης ασφαλιστικής εκκαθάρισης και ο ως αναπληρωτής επόπτης ασφαλιστικής εκκαθάρισης, ο κ. Χαρίλαος Καφεντζής, δικηγόρος Αθηνών, Πανεπιστημίου 57.
Το πρόβλημα είναι η συνέχιση του ασφαλιστηρίου αφού η "νέα" ασφαλιστική ισως δεν αποδεχτεί να συνεχίσει την ασφάλιση του "άρρωστου" ασφαλισμένου. Μιλήστε άμεσα με τον ασφαλιστή σας και με Δικηγόρο.
update 28.09.2009 : Κανονικά λειτουργεί από σήμερα η ΑΣΠΙΣ Πρόνοια καθώς τόσο οι εργαζόμενοί της όσο και ο διορισθείς Επόπτης Χαρτοφυλακίου κ. Σπύρος Γριβογιάννης βρίσκονται στα γραφεία της εταιρείας για να διεκπεραιώσουν τις υποχρεώσεις της ασφαλιστικής προς τα νοσοκομεία και τους ασφαλισμένους της. Δείτε σχετική ανταπόκριση της Ημερησίας (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&pubid=17133229)
β. υφιστάμενα συμβόλαια χωρίς απαιτήσεις
Τα συμβόλαια τρέχουν εδώ και χρόνια οπότε η όποια μεταβίβασή τους σε νέα ασφαλιστική ισως να μην γίνει με τους ίδιους όρους ασφάλισης. Μιλήστε άμεσα με τον ασφαλιστή σας και με Δικηγόρο.
γ. Χρηματικές Αποδόσεις Συμβολαίων και επενδυτικά συμβόλαια
Ευχόμαστε να λυθούν μέσω των εποπτών εκκαθάρισης. Μιλήστε άμεσα με τον ασφαλιστή σας και με Δικηγόρο.


...............................:cool:

vp_68
04-10-2009, 17:39
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
04-10-2009, 18:03
Ευχαριστούμε Μιχάλη .....;)

Πολύ χρήσιμο κ επίκαιρο θέμα !!!!

Arkas
05-10-2009, 00:42
Αχρείαστο να μας είναι!
Ευχαριστούμε Μάικ!

essel
15-10-2009, 21:40
Ευχαριστούμε και ελπίζω να μην χρειαστεί να το χρειαστούμε :)

loulou1100gs
16-10-2009, 22:44
Και καλό είναι να ζητάμε από την ασφαλιστική μας εταιρία την κάλυψη ζημιών από ανασφάλιστο (ελάχιστη επιβάρυνση στο ασφάλιστρο-μεγάλη βοήθεια στα δύσκολα)

S.T
16-10-2009, 22:54
γ. Χρηματικές Αποδόσεις Συμβολαίων και επενδυτικά συμβόλαια
Ευχόμαστε να λυθούν μέσω των εποπτών εκκαθάρισης. Μιλήστε άμεσα με τον ασφαλιστή σας και με Δικηγόρο.


...............................:cool:

Μάλλον απ'ότι κατάλαβα τον ήπια κανονικά:(!!

georgekostas
16-10-2009, 22:57
Μάλλον απ'ότι κατάλαβα τον ήπια κανονικά:(!!
Θελει προσοχη Σπυρο αλλα και να μην σου κατσει....:(

S.T
16-10-2009, 23:10
Θελει προσοχη Σπυρο αλλα και να μην σου κατσει....:(
Γιώργο επενδυτικό πρόγραμμα για τα παιδιά μου ήτανε.Και να σκεφτείς μέσω της τράπεζας που έγινε ,παρακαλάγανε τότε για το συμβόλαιο και πιέζανε τους συνεργάτες τους να φέρουν συμβόλαια.Ενέδωσα να βοηθήσω φίλη στην τράπεζα.......Προς γνώση και συμμόρφωση .......

georgekostas
16-10-2009, 23:13
Γιώργο επενδυτικό πρόγραμμα για τα παιδιά μου ήτανε.Και να σκεφτείς μέσω της τράπεζας που έγινε ,παρακαλάγανε τότε για το συμβόλαιο και πιέζανε τους συνεργάτες τους να φέρουν συμβόλαια.Ενέδωσα να βοηθήσω φίλη στην τράπεζα.......Προς γνώση και συμμόρφωση .......
Ετσι γινεται Σπυρο πας να κανεις ενα καλο και την πατας......

Black_Shadow
16-10-2009, 23:24
Γιώργο επενδυτικό πρόγραμμα για τα παιδιά μου ήτανε.Και να σκεφτείς μέσω της τράπεζας που έγινε ,παρακαλάγανε τότε για το συμβόλαιο και πιέζανε τους συνεργάτες τους να φέρουν συμβόλαια.Ενέδωσα να βοηθήσω φίλη στην τράπεζα.......Προς γνώση και συμμόρφωση .......


Δεν είναι όμως παντού έτσι !

Αν ήταν πραγματικός φίλος ή φίλη θα έπρεπε να σε προστατέψει ενημερώνοντας σε εγκαίρως για να μην σε "πάρει και 'σενα η μπάλλα"!

Τώρα , αν και εφόσον αποζημιωθείς καλό θα είναι να σκεφτείς που θα ξανατοποθετήσεις τα χρήματα σου.

S.T
16-10-2009, 23:29
Δεν είναι όμως παντού έτσι !

Αν ήταν πραγματικός φίλος ή φίλη θα έπρεπε να σε προστατέψει ενημερώνοντας σε εγκαίρως για να μην σε "πάρει και 'σενα η μπάλλα"!

Τώρα , αν και εφόσον αποζημιωθείς καλό θα είναι να σκεφτείς που θα ξανατοποθετήσεις τα χρήματα σου.

Και λέω δεν θα βγείς απο το καβούκι σου Κλαπανάρα!!!
Πάντως η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό.......είναι μακριά απο τον Ελβετό:sm7:.

Arkas
16-10-2009, 23:49
Και καλό είναι να ζητάμε από την ασφαλιστική μας εταιρία την κάλυψη ζημιών από ανασφάλιστο (ελάχιστη επιβάρυνση στο ασφάλιστρο-μεγάλη βοήθεια στα δύσκολα)
Έχω την εντύπωση ότι είναι υποχρεωτική η ασφάλιση υπέρ του Επικουρικού.

Black_Shadow
16-10-2009, 23:51
Και λέω δεν θα βγείς απο το καβούκι σου Κλαπανάρα!!!
Πάντως η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό.......είναι μακριά απο τον Ελβετό:sm7:.


Εισαι τελικά μεγάλος Κλαπανάρας αν εμπιστεύεσαι περισσότερους τους Γάλλους ή τους Έλληνες απο τον Ελβετό ! :D

Απ' το να πας στους άσχετους καλύτερα να πας εκεί που είναι ο φίλος σου (αν έχεις κανένα!):D

Arkas
16-10-2009, 23:54
Μάλλον απ'ότι κατάλαβα τον ήπια κανονικά:(!!
Ο ασφαλιστής μου με ενημέρωσε ότι θα βρεθούν εταιρείες να εξαγοράσουν αυτά τα πακέτα.

Albatros
17-10-2009, 00:51
Γιώργο επενδυτικό πρόγραμμα για τα παιδιά μου ήτανε.Και να σκεφτείς μέσω της τράπεζας που έγινε ,παρακαλάγανε τότε για το συμβόλαιο και πιέζανε τους συνεργάτες τους να φέρουν συμβόλαια.Ενέδωσα να βοηθήσω φίλη στην τράπεζα.......Προς γνώση και συμμόρφωση .......

Δεν είσαι ο μόνος εδώ και εγώ πλήρωνα 13 χρόνια επενδυτικό για το παιδί μου.Εδώ βουλιάζουνε τα ΤΑΜΕΙΑ μας αυτοί θα μένανε???
Νεύρα

loulou1100gs
17-10-2009, 18:58
Έχω την εντύπωση ότι είναι υποχρεωτική η ασφάλιση υπέρ του Επικουρικού.

Δεν κατάλαβες: ούτως ή άλλως ένα μέρος των ασφαλίστρων μας (περίπου το 5%) πάνε υπέρ του "Επικουρικού Κεφαλαίου". Εγώ μίλησα για την κάλυψη που παρέχει η εταιρία όταν υποστούμε ζημιά απο ανασφάλιστο.Δηλαδή:αναλαμβάνει να μας αποζημιώσει η εταιρία μας (αν θυμάμαι καλά μέχρι του ποσού των 1.500,00 €) και μετά εκείνη τα διεκδικεί από το Επικουρικό με την απαραίτητη προϋπόθεση ότι το άλλο όχημα είναι βεβαιωμένα ανασφάλιστο και υπαίτιο.

dimitris the doors
01-04-2010, 23:11
Δεν είναι όμως παντού έτσι !

Αν ήταν πραγματικός φίλος ή φίλη θα έπρεπε να σε προστατέψει ενημερώνοντας σε εγκαίρως για να μην σε "πάρει και 'σενα η μπάλλα"!

Τώρα , αν και εφόσον αποζημιωθείς καλό θα είναι να σκεφτείς που θα ξανατοποθετήσεις τα χρήματα σου.
etsi etsi alla dysthxos den yparxei apo poloys asfalistes oyte epaggelmatikh synhdhsh oyte synhdhsh peri filias h sygeneias.kano kamia fora prosfora se pelath gia asfaleia moy leh px oti ton asfalizei enas poly filos toy molis moy elege oti o filos tooy h koymperos toy ton asfalize sth aspis h sthn komercial katalabeba poso pragmatikos toy filos htane.