PDA

View Full Version : «Έφυγε» στα 74 της χρόνια η μεγάλη κυρία της μουσικής, Μερσέντες Σόσα


wolferin
05-10-2009, 12:52
Μπουένος Αϊρες
Μια εμβληματική φυσιογνωμία της μουσικής της Νοτίου Αμερικής, η Αργεντινή Μερσέντες -«La Negra»- Σόσα, «έφυγε» από τη ζωή σε ηλικία 74 ετών.
Τα τελευταία χρόνια αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα υγείας, ωστόσο, δεν έχανε ποτέ το χιούμορ και την αγάπη της για τη ζωή: «Είμαι τυχερή. Αλλά μου κόστισε πολύ να είμαι» έλεγε.
Ο θάνατος της Μερσέντες Σόσα ανακοινώθηκε τα ξημερώματα της Κυριακής (ώρα Ελλάδος) από εκπρόσωπο νοσοκομείου του Μπουένος Αϊρες.
Εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο έχουν ψιθυρίσει τα τραγούδια της. Ιδιαίτερα στην Ισπανία, όπου έζησε εξόριστη στα χρόνια της τελευταίας (και πιο σκληρής) δικτατορίας του 1976.
Η Σόσα κατάφερε να κάνει γνωστούς σε όλη τη Γη τους μοναδικούς ήχους της παραδοσιακής μουσικής της Αργεντινής, αλλά και όλης της Νοτίου Αμερικής: chacareras, zambas, όπως και οι ήχοι του tango και της milonga.
Μεγάλη η προσφορά της και στο πολιτικό τραγούδι, το οποίο υπηρέτησε με συνέπεια τα χρόνια της δικτατορίας.
H ίδια στήριζε με θέρμη τους νεότερους καλλιτέχνες της πατρίδας της, ενώ ήταν πάντα πρόθυμη να τους «δανείζει» τα δικά της τραγούδια (ηχογράφησε συνολικά 40 άλμπουμ), ώστε το αργεντίνικο φολκόρ να φτάσει και στις νεότερες γενιές μέσα από πιο σύγχρονα ακούσματα.
Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τελευταίο της διπλό άλμπουμ με τίτλο Cantora, η Σόσα είδε να συνεργάζονται μαζί της ονόματα όπως η Σακίρα, ο Φίτο Πάες, ο διάσημος στην Αργεντινή Τσάρλι Γκαρσία, ο Χόρχε Ντρέξλερ, ο Ισπανός Χοακίν Σαβίνα και πολλοί ακόμα.
Το άλμπουμ είναι υποψήφιο για τα Latin Grammys 2009.
Η σορός της Σόσα θα εκτεθεί σε λαϊκό προσκύνημα στο Κογκρέσο της Αργεντινής.
Newsroom ΔΟΛ

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-10-2009, 13:49
Ευχαριστούμε Πάνο !

essel
05-10-2009, 18:06
Πάνο :sm8:

skippybi
05-10-2009, 18:19
http://wwwimage.cbsnews.com/images/2009/10/04/image5361914.jpg