PDA

View Full Version : ΚΙΧ!!! ΚΙΧ!!! ΚΙΧ!!!


ταξιδευτης
05-10-2009, 17:58
..λένε ότι όταν κινδυνεύεις, όλη σου η ζωή περνά μπροστά απο τα μάτια σου σε λίγα δευτερόλεπτα..
...Μ****ς!!! ..μερικά nanosecond χρειάζονται για να περάσει απο μπροστά σου... και μάλιστα όχι ΟΛΗ η ζωή σου, αλλά μερικές στιγμές που δεν θυμόσουν και δεν ήξερες καν ότι της είχες ζήσει ..απο σπόρι, μέχρι μια άσχετη στιγμή που περπατούσες στον δρόμο στα 16 ..τα υπόλοιπα 1-2-3 δευτερόλεπτα ...δεν σκέφτεσαι τίποτα ..αναμένεις το αναπόφευκτο και σου φαίνονται αιωνιότητα!! (προλαβαίνεις να δεις και να παρατηρήσεις, το χαιμαλί στον καθρέφτη του μπάρμπα που κάνει αναστροφή, την πινακίδα του ..μέχρι και τι μάρκα ζάντες είχε ένας, είχα προλάβει να δω!)
..trust me ... έχω βαρεθεί να το ζω, μοτοσυκλέτα οδηγώ !!
..και αυτό, αφ'ενός με ωθεί στο να πιστοποιήσω την απόλυτη μέθοδο ψυχανάλυσης που θα φέρει το όνομά μου και θα συνίσταται στην ανάσυρση απο τα τάρταρα της μνήμης αναμνήσεων και σκηνών, επ' απειλή βέβαιου, ξαφνικού, οδυνηρού και απρόσμενου θανάτου ..
..θα λεει ο ψυχο..ότι νά'ναι .
.."ΩΡΑΙΑ! ηρεμήστε! όπως είδατε δεν πάθατε τίποτα που σας πετάξαμε απο την ταράτσα! ..σας είχαμε δεμένο! ...για πείτε μου τώρα, τι πέρασε απο το μυαλό σας;!!!

..και αφ' ετέρου με κάνει να απορώ πως την έχω γλιτώσει μέχρι σήμερα, και να θαυμάσω το μεγαλείο της ανθρώπινης φύσης!!
..μόλις ο εγκέφαλος αντιληφθεί ότι τον ηπιες, ..την έκατσες την βάρκα, ..την στρούμφισες, ..τρως τα τελευταία ψίχουλα απο τα ψωμιά σου.. αναλαμβάνει αυτός τον έλεγχο και σε αφήνει απλό θεατή του κορμιού σου!
..προετοιμάζει το σώμα για το επικείμενο χτύπημα .. σφίγγεσαι ασυναίσθητα, ψιλοσταματά η κυκλοφορία του αίματος, και τρως μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δόση αδρεναλίνης κατευθείαν στη καρδιά (..για να σύνεχίσει να λειτουργεί ότι και αν πάθεις)
..και εσύ κοιτάς ανήμπορος να αντιδράσεις ...ο έλεγχος του σώματος σου δεν σου ανήκει πια .. παρατηρείς με γουρλωμένα μάτια, θέλεις να φωνάξεις και δεν μπορείς, θέλεις να κουνηθείς και δεν γίνεται ..
..θα ακούσετε άτομα μετά απο τρακαρίσματα και ατυχήματα να λεν ότι κατά τη διάρκεια είχαν παγώσει, δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα ... ε, αυτό λέμε
...και όταν για κάποιον ανεξήγητο λόγο την γλιτώσεις, αντί να χαλαρώσεις και να πεις "ΟΥΦ!" δεν μπορείς να σταθείς στα πόδια σου, η καρδιά σου βαράει σαν πολυβόλο (..από την αδρεναλίνη που λέγαμε) ..και ο κρύος ιδρώτας σε έχει λούσει πατόκορφα ...μετά απο αρκετή ώρα και αφού ο εγκέφαλος έχει λάβει damage report από όλο το σώμα, και σημάνει false alarm αρχίζεις να ηρεμείς ..
..μου ξανασυνέβη (..τι πρωτότυπο!) πριν απο λίγες μέρες, και ξανασκέφτηκα τι παίζει με εγκεφάλους, ενστικτα, συνειδητό και ασυνείδητο.... άστα να πάνε!!

..πάντως καλού κακού ...πριν ξεκινήσεις για οτιδήποτε κάνε και μερικά ΚΙΧ ΚΙΧ ΚΙΧ
..θα έχεις προλάβει τουλάχιστον να πεις ΚΙΧ!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-10-2009, 04:04
Φίλε Δημήτρη,

τα περιγράφεις τόσο όμορφα και γλαφυρά,

που δύσκολα μπορεί κάποιος να σε συμπληρώσει ....http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif

Επειδή είχα κι εγώ ένα μεγάλο ατύχημα,

ευτυχώς το μόνο μεγάλο ανάμεσα σε μερικά μεσαία και μικρά (sic),

θα πω δυό λόγια ...

Ήταν το 1986, με μια SUZUKI GSX 1100E .....

Μετά από κλοπή της μηχανής μου,

και αφού την αγόρασα απ' τους κλέφτες,

δεν μου επέστρεψαν τις τρείς βαλίτσες μου,

μαζί με τα 2 κράνη που είχα μέσα (συν την υπόλοιπη προίκα ...) Νεύρα

Αφού λοιπόν την ξαναγόρασα, την παρέλαβα μισοδεμένη,

γιατί είχε διαλυθεί για ανταλλακτικά ...:mad::mad:

Όταν μου την έφτιαξαν/έδεσαν στο συνεργείο,

θεώρησα καλό, να της κάνω ένα Test Ride.....

Σημειωτέον, ότι φορούσα ένα κράνος Jet,

το οποίο είχα για τις διακοπές

(μικρές βόλτες σε νησιά, για την παραλία κ.λ.π.).

Ξεκινάω λοιπόν από φανάρι και με όλα όσα πήγαινε (μυαλό προ 23 ετών),

λόγω της υπερβολικής, πραγματικά, ταχύτητας,

το κράνος γύρισε μπροστά στο πρόσωπό μου και το γείσο,

μου έκοψε κυριολεκτικά το φώς ...:eek: :eek: :eek:

Ώσπου να σηκώσω το χέρι μου, να σηκώσω το κράνος,

η μοτό είχε "γλείψει" το πεζοδρόμιο και εκεί, αρχίζει το "έργο" ... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/CRY-34.gif

Το "έργο" που περιγράφεις πιο πάνω ....

Επειδή η απόσταση που διένυσα ήταν αρκετή (~ 100-120 μέτρα),

είχα αρκετό χρόνο για να το δω ΟΛΟ το "έργο" ... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF69.gif

Όπως πολύ σωστά λες,

πέρασε από μπροστά στα μάτια μου, όλη η ζωή μου, σε χρόνο dt .....

Μετά από μερικές τούμπες, σταμάτησε το "έργο"

και άρχισε να λειτουργεί η λογική κ η αυτοσυντήρηση ....

Αυτά όμως, είναι σκέψεις κ απόψεις που θα τα συζητήσουμε σ' άλλο νήμα ...



ξανασκέφτηκα τι παίζει με εγκεφάλους, ενστικτα, συνειδητό και ασυνείδητο.... άστα να πάνε!!




Το ρεζουμέ είναι ότι, ο ανθρώπινος εγκέφαλος,

μπορεί να λειτουργήσει τόσο γρήγορα,

που μόνο σε λίγες στιγμές της ζωής μας

μπορούμε να το καταλάβουμε (κ να το αξιοποιήσουμε...)








Μέχρι τότε,------- Κιχ ------,

καλές βόλτες και υγεία σε όλους μας ..... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF68.gif



.

Kwstas_kef
06-10-2009, 04:55
:sm8::sm8::sm8:

wolferin
06-10-2009, 08:55
μακαρι να μην χρειαστει σε κανεναν να λειτουργησει τοσο γρηγορα ο εγκεφαλος του

soter3gm
06-10-2009, 10:19
:yz:yz:yz:yz :p

gemara
06-10-2009, 11:53
..λένε ότι όταν κινδυνεύεις, όλη σου η ζωή περνά μπροστά απο τα μάτια σου σε λίγα δευτερόλεπτα..
...Μ****ς!!! ..μερικά nanosecond χρειάζονται για να περάσει απο μπροστά σου... και μάλιστα όχι ΟΛΗ η ζωή σου, αλλά μερικές στιγμές που δεν θυμόσουν και δεν ήξερες καν ότι της είχες ζήσει ..απο σπόρι, ...

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν το λένε, είναι γεγονός, το περιγράφει και η επιστήμη της ψυχιατρικής όπως διαπίστωσα εκ των υστέρων. Το έχω ζήσει και γω, όντως όχι μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, αλλά σε nanosecond. Είναι απίστευτο το πως λειτουργεί το μυαλό. Ευτυχώς η γνώση, η εμπειρία και το ΔΙΑΒΑΣΜΑ μου επιτρέπουν να ποστάρω τώρα. Βάζω με κεφαλαία το ΔΙΑΒΑΣΜΑ, γιατί για όποιους το έχουν συνειδητοποιήσει, αυτό είναι που τους δίνει την δυνατότητα να επιβιώνουν στις δύσκολες στιγμές. Όσοι "βαριούνται" να διαβάσουν=να μορφωθούν, βασανίζονται πολύ περισσότερο και χάνουν την ζωή τους καμμιά φορά...

soter3gm
06-10-2009, 12:37
http://i428.photobucket.com/albums/qq6/soter3gm/Diafora%202/palamakia.gif