PDA

View Full Version : Έχασαν τη ζωή τους, αλλά, χάρισαν μια νέα ζωή σε συνανθρώπους τους


skippybi
18-01-2009, 19:09
Ρεκόρ ζωής σημειώθηκε το 2008 στο θέμα των μεταμοσχεύσεων. Σύμφωνα με τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, παρατηρήθηκε αύξηση της τάξης του 54% στον αριθμό των δοτών οργάνων και 89% στις πραγματοποιούμενες μεταμοσχεύσεις, σε σχέση με το 2007. Πιο συγκεκριμένα μέσα στο 2008, 97 εκλιπόντες δότες χάρισαν ζωή σε 264 ασθενείς.

Στα σημαντικά γεγονότα της χρονιάς που πέρασε ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων συγκαταλέγει το περιστατικό της Δωρεάς Οργάνων, από την οικογένεια του 20χρονου Αυστραλού Ντουζόν Ζάμιτ, ο οποίος έχασε τη ζωή του στη Μύκονο, ύστερα από άγριο ξυλοδαρμό. H Ακαδημία Αθηνών, ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχέυσεων και ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Νεφροπαθών βράβευσαν τον Αυστραλό Όλιβερ Ζάμιτ, που δώρισε τα όργανα του γιου του σε 4 Έλληνες ασθενείς, δίνοντας το μήνυμα ότι ο θεσμός της Δωρεάς Οργάνων αποτελεί την ύψιστη μορφή αλτρουισμού.

«Πάντα η Ελλάδα είχε μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Τώρα, όμως, έχει μια μοναδική θέση, αφού εκεί κτυπά η καρδιά του Ντουζόν», δήλωσε ο κος Ζάμιτ, ο οποίος δεν μπόρεσε να παραβρεθεί στην εκδήλωση. Η απόφαση του πατέρα του Ντουζόν, να δοθούν τα όργανα του παιδιού του, οδήγησε στην δημιουργία ενός φιλανθρωπικού οργανισμού στην Αυστραλία, του «The Doujon Zammit - Transplant Australia Gift Fund», που έχει ως σκοπό την ευαισθητοποίηση των Αυστραλών στο ζήτημα της δωρεάς οργάνων.

Ομάδα TVXS (http://www.tvxs.gr/u6)

NNN
19-01-2009, 00:43
Πολύ καλό θέμα Βασίλη !

Arkas
19-01-2009, 00:49
Μπράβο Βασίλη, ωραίο post!

Dionisis
19-01-2009, 00:54
Πολυ καλο Βασιλη αξιζουν πολυ τετοια ποστ μας <ξυπνανε>......λιγακι;);)

Bmwnek
19-01-2009, 01:14
Πάρα πολύ καλό θέμα Βασίλη, για να μας θυμίσει πως όταν φύγουμε από το μάταιο τούτο κόσμο, δεν μας χρειάζονται ορισμένα πράγματα που σε κάποιους ανθρώπους είναι υπερπολύτιμα! 'Έχουμε γίνει με τη σύζυγο μου δωρητές οργάνων από το 1999!
Προσοχή,...άλλο δωρητής σώματος(το παίρνει όπως είναι η επιστήμη και κάνει πειράματα) και άλλο δωρητής οργάνων!

skippybi
19-01-2009, 16:49
Πάρα πολύ καλό θέμα Βασίλη, για να μας θυμίσει πως όταν φύγουμε από το μάταιο τούτο κόσμο, δεν μας χρειάζονται ορισμένα πράγματα που σε κάποιους ανθρώπους είναι υπερπολύτιμα! 'Έχουμε γίνει με τη σύζυγο μου δωρητές οργάνων από το 1999!
Προσοχή,...άλλο δωρητής σώματος(το παίρνει όπως είναι η επιστήμη και κάνει πειράματα) και άλλο δωρητής οργάνων!
εύστοχη παρατήρηση που αν δεν γνωρίζεις μπορεί να σε εκμεταλευτούν.;)

VILLY
22-01-2009, 09:58
εύστοχη παρατήρηση που αν δεν γνωρίζεις μπορεί να σε εκμεταλευτούν.;)
Πολύ σωστά και όχι μόνο.
Εχουν παρατηρηθεί παρατράγουδα αλλά καλό είναι να τα αναπτύξουμε σε άλλο θέμα μιας και το εδώ ποστ που άνοιξε ο Βασίλης-Skippybi και μπράβο του, αποτελεί κοινωνική ευαισθησία.
Από τα σημαντικότερα δώρα του ανθρώπου είναι η ίδια ... η ΖΩΗ!
http://www.agorapress.gr/cms_files/images/health/mitrotita.JPG
Οταν χαρίζεις το δικαίωμα στη ζωή σε ένα συνάνθρωπό σου... δε μπορώ να σκεφτώ άλλο καλύτερο τρόπο να πας στο Παράδεισο!
Νεκτάριε πολύ σωστή η επιλογή σου και της γυναίκας σου. Είστε άνθρωποι με ευαισθησίες.

gs1150
23-01-2009, 22:59
Πολύ καλό ποστ. Μπράβο

wolferin
26-01-2009, 12:03
πολυ καλο θεμα!!!!
και με σωστη ενημερωση πιστευω οτι θα ευαισθητοποιηθουμε περισσοτεροι

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-01-2009, 12:48
.


Γέλιο ...η γυναίκα μου κι εγώ,

είμαστε ήδη δωρητές από το 1985 .....Γέλιο

Κάποια στιγμή θα γίνουν κ τα παιδιά μου ....:)

Βασίλη, πολύ καλό ποστ !!!!






.

Arkas
26-01-2009, 13:17
Προσωπικά, έχω εκφράσει την επιθυμία μου στους οικείους μου μετά θάνατον να προσφέρουν από το "κουφάρι" μου ό,τι μπορούν.

Ωστόσο ουδέποτε έχω γραφτεί σαν δωρητής επισήμως.

Το σκεπτικό μου είναι το εξής: Ας πούμε ότι είμαι καταχωρημένος σε κάποια λίστα δωρητών. Στο διαβλητό κράτος όπου ζούμε, γνωρίζουμε εάν σε μια δύσκολη κατάσταση που τυχόν βρεθώ μεταξύ "φθοράς και αφθαρσίας" κάποιος επίορκος (πληρωμένος) γιατρός δεν με στείλει για απόσυρση ενώ υπάρχουν κάποιες ελπίδες σωτηρίας;

Πόσες φορές άνθρωποι χαρακτηρισμένοι "κλινικά νεκροί" δεν ανένηψαν και μάλιστα μετά από πολύμηνη παραμονή σε κώμα;

Αυτές είναι οι απόψεις μου, κάθε αντίλογος δεκτός και επιθυμητός!

PortoLeone
26-01-2009, 15:39
Ωραίο ποστ!Μπράβο Μπιλλ!

Κύρος Γρανάζης
26-01-2009, 17:48
Ένα μεγάλο μπράβο στο κέντρο μεταμοσχεύσεων του Ωνασείου.
Είναι μέσα στα πρώτα σε αξιολόγηση κέντρα μεταμοσχεύσεων παγκοσμίως.