PDA

View Full Version : Ξεκίνησε το καρναβάλι της Πάτρας


skippybi
18-01-2009, 19:31
http://www.cosmo.gr/images/Karnavali1801.jpg

Η τελετή, έχοντας σύμμαχο και τον καλό καιρό, ξεκίνησε με την εκτόξευση πυροτεχνημάτων, που φώτισαν τον ουρανό της Πάτρας, ενώ δύο μεγάλοι πύργοι που είχαν στηθεί στο κέντρο της πλατείας, σκόρπιζαν κομφετί. Συγχρόνως δέσμες λέιζερ «έσκιζαν» τον ουρανό, δημιουργώντας ένα ξεχωριστό σόου, ενώ η μουσική κυριαρχούσε στην γεμάτη από κόσμο πλατεία, σκορπώντας το κέφι.
Στη συνέχεια το αυστριακό συγκρότημα «Phoenix», παρουσίασε την παράσταση «Light Vision». Επρόκειτο για ένα φουτουριστικό θέαμα με χορευτικά και ακροβατικά στοιχεία, καθώς και φαντασμαγορικά κοστούμια, όπου το φως και η σύγχρονη τεχνολογία δημιούργησαν εντυπωσιακές εικόνες.
Κατόπιν ο δήμαρχος Πατρέων Ανδρέας Φούρας κήρυξε μπροστά στο δημοτικό θέατρο «Απόλλων» μαζί με τον αντιδήμαρχο Πολιτισμού Αλέξη Σκαρμέα την έναρξη του Καρναβαλιού, ρίχνοντας σε ογκώδες τζουκ - μποξ ένα τεράστιο ευρώ.
Αμέσως μετά 40 χορευτές, χορεύοντας στους ρυθμούς της λάτιν και της λάτιν τζάζ μουσικής, δημιούργησαν μια ξεχωριστή ατμόσφαιρα. Λίγο αργότερα ο κόσμος υποδέχθηκε στην πλατεία Γεωργίου τον βασιλιά Καρνάβαλο και την βασίλισσα του Καρναβαλιού, που συνοδεύονταν από πλήθος καρναβαλιστών και με προπομπό την μπάντα του δήμου Πατρέων. Τα δύο άρματα, υπό τις επευφημίες του κόσμου, πέρασαν κάτω από δύο αψίδες που έριχναν κομφετί. Η τελετή ολοκληρώθηκε με την συναυλία που έδωσε νεανικό ελληνικό συγκρότημα, το οποίο μάλιστα παρουσίασε το καινούργιο τραγούδι που έγραψε για το πατρινό Καρναβάλι, ενώ ακολούθησε υπαίθριο πάρτι με επιλογές μουσικής από πέντε πατρινούς ντι - τζέι.
Η σκηνοθεσία της τελετής έναρξης ήταν του πατρινού σκηνοθέτη Ελισσαίου Βγενόπουλου, ενώ παρουσιάστρια ήταν η πατρινή ηθοποιός Κατερίνα Τασσύ. Φέτος βασίλισσα του Καρναβαλιού είναι η πατρινή σταρ Ελλάς Διονυσία Κούκιου.
Το πατρινό Καρναβάλι θα διαρκέσει περίπου 45 ημέρες και θα ολοκληρωθεί την 1η Μαρτίου με την μεγάλη παρέλαση.

ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

skippybi
18-01-2009, 19:34
Προσωπικά με αφήνει παντελώς αδιάφορο το γεγονός τα τελευταία χρόνια με την εμπορευματοποίηση που έχει πάρει, παρόλο που συμμετείχα ενεργά για 10 χρόνια από το 1989...:(

yannis
18-01-2009, 19:39
Παιδιά τι λέτε να κανονίσουμε μία μασκέ εκδρομή?!?!?! Ας πούμε βάζουμε κάλυμμα στο ρεζερβουάρ με το σήμα της KAWASAKI ?!?!?!?:Γελάω::Γελάω::Γελάω:

skippybi
18-01-2009, 19:41
Παιδιά τι λέτε να κανονίσουμε μία μασκέ εκδρομή?!?!?! Ας πούμε βάζουμε κάλυμμα στο ρεζερβουάρ με το σήμα της KAWASAKI ?!?!?!?:Γελάω::Γελάω::Γελάω:
:Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω:

Arkas
19-01-2009, 11:11
Ευχαριστούμε Βασίλη!

Bmwnek
19-01-2009, 11:44
Γέλιο Γέλιο Γέλιο

droggitiszak
19-01-2009, 11:49
... έχω ζήσει στο Πατρινό Καρναβάλι διαρκώς από το 91 έως το 99 και έχω πάρει τις δόσεις μου όποτε ευκαιρούσα από το 99 έως σήμερα. αποτελεί μια οργανωμένη και αποτελεσματική προσπάθεια έκφρασης και απόδοσης του εορταστικού κλίματος των ημερών της Αποκριάς , γεγονός που δεν το καταλαβαίνει εύκολα ο επισκέπτης που θα βρεθεί για 2 3 ή 4 μέρες για να παρακολουθήσει μια δυο παρελάσεις και τον χαβαλέ που γίνεται στους δρόμους. πάντα με γοήτευε το γεγονός ότι ο κόσμος που συμμετείχε , οργάνωνε ή ζούσε το Καρναβάλι , το είχε μέσα στο αίμα του . το καρναβάλι δεν ήταν ποτέ η τελευταία Κυριακή . ήταν μια ολόκληρη πόλη που επί δύο μήνες κοντά, ζούσε σε καρναβαλικούς ρυθμούς , τόσο από την πλευρά διοργανώσεων και event όσο και από πλευράς προετοιμασίας,επιλογής ή παρουσίασης στολών στα γνωστά "στέκια" των γκρουπ. μια πανέμορφη γιορτινή ατμόσφαιρα που μου έχει αφήσει υπέροχες εικόνες και αναμνήσεις.

... δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω όμως με τον Βασίλη ότι η έντονη εμπορευματοποίηση των τελευταίων χρόνων , έχει αλοιώσει την αίγλη που άλοτε υπήρχε.

εκείνο που δεν έχει αλοιωθεί όμως είναι οι γνήσιοι καρναβαλιστές , οι οποίοι πιστεύω θα βρούν τρόπο να οδηγήσουν το υπέροχο αυτό γλεντι όπως και όπου πρέπει ώστε να ξεπεράσει και αυτό την μικρή ή μεγαλύτερη κρίση των καιρών !

Πατρινό Καρναβάλι για πάντα !

vtheo
19-01-2009, 11:52
Παιδιά τι λέτε να κανονίσουμε μία μασκέ εκδρομή?!?!?! Ας πούμε βάζουμε κάλυμμα στο ρεζερβουάρ με το σήμα της KAWASAKI ?!?!?!?:Γελάω::Γελάω::Γελάω:

:Γελάω::Γελάω: πολύ καλό!!!

Ωραίο θέμα Βασίλη,
εγώ τα τελευταία 10 χρόνια παίρνω μέρος ,είναι μία πολύ ωραία γιορτή!!!
Και αν όλα πάνε καλά θα συμμετάσχω και φέτος!

vtheo
19-01-2009, 12:07
... έχω ζήσει στο Πατρινό Καρναβάλι διαρκώς από το 91 έως το 99 και έχω πάρει τις δόσεις μου όποτε ευκαιρούσα από το 99 έως σήμερα. αποτελεί μια οργανωμένη και αποτελεσματική προσπάθεια έκφρασης και απόδοσης του εορταστικού κλίματος των ημερών της Αποκριάς , γεγονός που δεν το καταλαβαίνει εύκολα ο επισκέπτης που θα βρεθεί για 2 3 ή 4 μέρες για να παρακολουθήσει μια δυο παρελάσεις και τον χαβαλέ που γίνεται στους δρόμους. πάντα με γοήτευε το γεγονός ότι ο κόσμος που συμμετείχε , οργάνωνε ή ζούσε το Καρναβάλι , το είχε μέσα στο αίμα του . το καρναβάλι δεν ήταν ποτέ η τελευταία Κυριακή . ήταν μια ολόκληρη πόλη που επί δύο μήνες κοντά, ζούσε σε καρναβαλικούς ρυθμούς , τόσο από την πλευρά διοργανώσεων και event όσο και από πλευράς προετοιμασίας,επιλογής ή παρουσίασης στολών στα γνωστά "στέκια" των γκρουπ. μια πανέμορφη γιορτινή ατμόσφαιρα που μου έχει αφήσει υπέροχες εικόνες και αναμνήσεις.

... δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω όμως με τον Βασίλη ότι η έντονη εμπορευματοποίηση των τελευταίων χρόνων , έχει αλοιώσει την αίγλη που άλοτε υπήρχε.

εκείνο που δεν έχει αλοιωθεί όμως είναι οι γνήσιοι καρναβαλιστές , οι οποίοι πιστεύω θα βρούν τρόπο να οδηγήσουν το υπέροχο αυτό γλεντι όπως και όπου πρέπει ώστε να ξεπεράσει και αυτό την μικρή ή μεγαλύτερη κρίση των καιρών !

Πατρινό Καρναβάλι για πάντα !

Θα συμφωνήσω μαζί σου τόσο για το αποκριάτικο πνεύμα που υπάρχει σ'αυτή την πόλη (για την έχω ζήσει η καταγωγή μου είναι από Μανολάδα μόλις 30 λεπτά από Πάτρα,σαν Ζακυνθινός σίγουρα θα ξέρεις αυτό το μέρος) όσο και για την έντονη εμπορευματοποίηση του τα τελευταία χρόνια.
Είναι ένα καρναβάλι το οποίο μετρά 160 χρόνια ιστορίας και πιστεύω ότι ανέκαθεν για την Πάτρα ήταν η μεγαλύτερη οικονομική ένεση αλλά πλέον τι και σε ποιο μέρος δεν έχει εμπορευματοποιηθεί;