PDA

View Full Version : "Ζορίζεται" να πάρει μπρος...


platon
15-10-2009, 09:03
Τις τελευταίες ημέρες (3-4 που ξεκίνησε και το κρύο) το πρωϊ καταλαβαίνω το μηχανάκι να ζορίζεται να πάρει μπροστά.
Εκεί που άλλες φορές έκανε ένα "βρρρ-βρρρ-βρουυυυυμμμμ" τώρα κάνει ανάμεσα μία πολύ μικρή διακοπή, σαν να μην μπορεί να γυρίσει η μίζα "βρρ-βρρ----------βρουυυυμμμμμ". Όλα αυτά σε χρόνο 1-2 sec. Όσο χρειάζεται δηλαδή για να πάρει μπρος.

Επιπλέον το check που κάνει με τα όργανα, καθυστερεί και το κάνει 10sec περίπου μετά.

Το μυαλό μου πάει στην μπαταρία... υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κοιτάξω ?

soter3gm
15-10-2009, 10:21
Τις τελευταίες ημέρες (3-4 που ξεκίνησε και το κρύο) το πρωϊ καταλαβαίνω το μηχανάκι να ζορίζεται να πάρει μπροστά.
Εκεί που άλλες φορές έκανε ένα "βρρρ-βρρρ-βρουυυυυμμμμ" τώρα κάνει ανάμεσα μία πολύ μικρή διακοπή, σαν να μην μπορεί να γυρίσει η μίζα "βρρ-βρρ----------βρουυυυμμμμμ". Όλα αυτά σε χρόνο 1-2 sec. Όσο χρειάζεται δηλαδή για να πάρει μπρος.

Επιπλέον το check που κάνει με τα όργανα, καθυστερεί και το κάνει 10sec περίπου μετά.

Το μυαλό μου πάει στην μπαταρία... υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κοιτάξω ?
Σωστά πάει το μυαλό σου εκεί φίλε μας ....αν αλλάξεις τη μπαταρία και εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα τότε να κοιτάξεις τα καρβουνάκια της μίζας ;):)
Πέρνα και από τα νέα μέλη να σε καλωσορίσουμε επισήμως:D

platon
15-10-2009, 10:21
14 μηνών μηχανάκι μπαταρία ? καρβουνάκια ?

Τώρα βέβαια που θυμάμαι, στο service των 5 χιλιάδων που άλλαξα μόνο λάδια, περίμενα και 2343 ώρες να φορτίσουν την μπαταρία. Πριν καμιά 15αριά μέρες που έκανα των 10 χιλιάδων, ούτε που ασχολήθηκαν με την μπαταρία.

soter3gm
15-10-2009, 10:25
14 μηνών μηχανάκι ?
Η μπαταρία δεν έχει να κάνει με το πόσο τη κυκλοφοράς αλλά κατά πόσο τη χρησιμοποιείς ;)
Όσο για τα καρβουνάκια της μίζας δεν ήξερα πόσο παλιό είναι το μηχανάκι σου :)

soter3gm
15-10-2009, 10:29
14 μηνών μηχανάκι μπαταρία ? καρβουνάκια ?

Τώρα βέβαια που θυμάμαι, στο service των 5 χιλιάδων που άλλαξα μόνο λάδια, περίμενα και 2343 ώρες να φορτίσουν την μπαταρία. Πριν καμιά 15αριά μέρες που έκανα των 10 χιλιάδων, ούτε που ασχολήθηκαν με την μπαταρία.
Αν έχεις βολτόμετρο μέτρησε την κατά πόσο σου δίνει 13,9 V στης 3.000 R.P.M. :)

vpentza
15-10-2009, 10:58
Αν ειχες σοβαρο προβλημα με τη μπαταρια, θα σου "πεταγε" εξω απο ABS....

Major_Goose
15-10-2009, 12:19
14 μηνών μηχανάκι μπαταρία ?

Φίλε μου τοadve μου έβγαλε μπαταρία στους 2 μήνες ακριβώς στα 1000 χιλιόμετρα. Αν έχεις την περίφημη μαμίσια EXIDE , έχεις πολλές πιθανότητες και δέςτο έγκαιρα για να μην σε αφήσει στην μέση του πουθενά όπως εμένα !!!!:yz:yz:yz

skippybi
15-10-2009, 17:28
...μπαταρία!!! καλωσήρθες στο κλάμπ της ομαδικής παραγγελιας :D
(http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=5395)

pepax66
15-10-2009, 19:03
99% μπαταρία είναι αν και είσαι ακόμα στην εγγύηση είναι σχεδόν σίγουρο ότι το εξουσιοδοτημένο θα αρνηθεί να στην αλλάξει επειδή δεν έχει πεθάνει ακόμα και θα προτείνει συντήρηση εάν δεν είσαι υπεραγχώδης τύπος κάνε συντήρηση και περίμενε το τέλος μετά από 20 μιζιές στην ίδια μέρα θα παραδώσει πνεύμα.
Μπορείς βέβαια και να την αλλάξεις από μόνος σου και εκεί προτείνω κάτι ποιο γιαπωνέζικο όπως Yuassa εκτός εάν θέλεις να βάλεις Odysse για πιο πολύ ρεύμα!