PDA

View Full Version : shoei xr 100, αντιθαμβωτική!


sakis7
15-10-2009, 10:12
Καλημέρα σε όλους!

Εδώ και 4 μήνες περίπου έχω ένα shoei xr1000 και όταν το αγόρασα μου έκαναν δώρο την αντιθαμβωτική ζελατίνα.

Βλέποντας σιγά σιγά τον καιρό να χαλάει πιστευω οτι ήρθε η ώρα να την χρησιμοποιήσω αλλά δεν θέλω να καταστρέψω το κράνος κάνοντας καμιά λαμακία!

Γνωρίζει κάποιος να μου πει υπεύθυνα, πως τοποθετείται με ασφάλεια η αντιθαμβωτική ζελατίνα στο εν λόγω κράνος :confused:

droggitiszak
15-10-2009, 12:06
hello Σάκη,

έχω το ίδιο φανταστικό κρανάκι με την ζελατίνα τοποθετημένη δυο τρεις φορές από εμένα. Σε γενικές γραμμές δεν είναι κάτι δύσκολο ή κάτι που μπορεί να καταστρέψει την ζελατίνα του κράνους , αλλά βάσει δικιάς μου εμπειρίας , για την τοποθέτησή της θα πρέπει να αφαιρέσεις την ζελατίνα του κράνους σου , κ μετά να τοποθετήσεις την αντιθαμβωτική με το "δόντι" σιλικόνης που έχει περιμετρικά προς το μέρος της ζελατίνας του κράνους ώστε να υπάρχει κενό μεταξύ τους ( δεν πρέπει να εφάπτονται οι δυο ζελατίνες αλλά μόνον η σιλικονη περιμετρικά) . Για να μπουν τα "αυτάκια" στην άκρη θα πρέπει να λυγίσεις ελαφρά την μαμά ζελατίνα ώστε να μπορέσουν να μπουν οι εγκοπές της αντιθαμβωτικής στις βάσεις της μαμάς. Ή μπορείς να τοποθετήσεις πρώτα τις εγκοπές λυγίζοντας την αντιθαμβωτική ...

βέβαια , θα σου σύστηνα να πήγαινες σε ένα εξουσιοδοτημένο κατάστημα και να σου την τοποθετήσουν για να δεις κ πως γίνεται κ ν αποφύγεις τους δικούς μου πειραματισμούς...

ThanDim
15-10-2009, 12:15
Αν είσαι στην ΑΘήνα, θα έλεγα να περάσεις από τον Τζωρτζώπουλο - ο εισαγωγέας - και να στην τοποθετήσει αυτός... Εγώ την πήρα τοποθετημένη οπότε δεν ξέρω αν είναι δύσκολο, όμως με παιδεύει αφάνταστα να ρυθμίσω τη ζελατίνα για να μην σφυρίζει!

Kwstas_kef
15-10-2009, 14:17
Καλημέρα σε όλους!

Εδώ και 4 μήνες περίπου έχω ένα shoei xr1000 και όταν το αγόρασα μου έκαναν δώρο την αντιθαμβωτική ζελατίνα.

Βλέποντας σιγά σιγά τον καιρό να χαλάει πιστευω οτι ήρθε η ώρα να την χρησιμοποιήσω αλλά δεν θέλω να καταστρέψω το κράνος κάνοντας καμιά λαμακία!

Γνωρίζει κάποιος να μου πει υπεύθυνα, πως τοποθετείται με ασφάλεια η αντιθαμβωτική ζελατίνα στο εν λόγω κράνος :confused:
Φιλε μου μπαινει πολυ ευκολα.
Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να μην αφησεις δαχτυλιες μεσα απο την ζελατινα γιατι θα σου βγαλει τα ματια και δευτερον να καθαρισεις καλα την ζελατινα στα σημεια που εφαπτεται με την σιλικονη που εχει η αντιθαμβωτικη..
Δεν ειναι κατι δυσκολο απλα βγαζεις την ζελατινα απο το κρανος την καθαριζεις εσωτερικα,βγαζεις την αντιθαμβωτικη απο το σακουλακι της και την εφαρμοζεις στις εγκοπες της ζελατινας που εχει..
Αν δωσεις μια ματια στην συσκευασια αναφερει βημα προς βημα πως να το κανεις..

vp_68
15-10-2009, 14:32
Φιλε μου μπαινει πολυ ευκολα.
Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να μην αφησεις δαχτυλιες μεσα απο την ζελατινα γιατι θα σου βγαλει τα ματια και δευτερον να καθαρισεις καλα την ζελατινα στα σημεια που εφαπτεται με την σιλικονη που εχει η αντιθαμβωτικη..
Δεν ειναι κατι δυσκολο απλα βγαζεις την ζελατινα απο το κρανος την καθαριζεις εσωτερικα,βγαζεις την αντιθαμβωτικη απο το σακουλακι της και την εφαρμοζεις στις εγκοπες της ζελατινας που εχει..
Αν δωσεις μια ματια στην συσκευασια αναφερει βημα προς βημα πως να το κανεις..

Σαν ιδιοκτήτης κι εγώ, συμφωνώ με τον φίλο μου Κώστα

sakis7
15-10-2009, 14:39
thank you all! να είστε καλά..

θα κανω μια απόπειρα το βραδάκι που θα παω σπίτι

Kwstas_kef
15-10-2009, 14:49
thank you all! να είστε καλά..

θα κανω μια απόπειρα το βραδάκι που θα παω σπίτι
Την ζελατινα του κρανους δεν την αφηνεις καμπυλη ειναι ευλιγιστη την ισιωνεις λιγο για να προσαρμοσεις την αντιθαμβωτικη.
Βαζεις πρωτα την μια ακρη και μετα την ισιωνεις οσο πρεπει για να βαλεις και την αλλη...
Οτι θες εδω ειμαστε..:)

sakis7
16-10-2009, 11:32
παίδες την έβαλα και δείχνει πολύ super! :sm8:

Kwstas_kef
16-10-2009, 11:34
παίδες την έβαλα και δείχνει πολύ super! :sm8:
Αντε καλα μυγακια σου ευχομαι και καλα ξεθαμπωματα:sm7::sm7::sm7: