PDA

View Full Version : Ταξίδι στην Ρουμανία το καλοκαίρι του 2010


TALON
18-10-2009, 23:03
Καλησπέρα παιδιά. Για το καλοκαίρι του 2010 σχεδιάζουμε (αντροπαρέα) με τις μότο να επισκεφτούμε την Ρουμανία (Βουκουρέστι, δέλτα του Δούναβη, Καρπάθια) έχει πάει κανείς προς τα εκεί; Πια μέρη πρέπει να επισκεφτούμε; τι παίζει από ασφάλεια; Κάθε υπόδειξη-συμβουλή είναι δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

georgekostas
18-10-2009, 23:07
Καλησπέρα παιδιά. Για το καλοκαίρι του 2010 σχεδιάζουμε (αντροπαρέα) με τις μότο να επισκεφτούμε την Ρουμανία (Βουκουρέστι, δέλτα του Δούναβη, Καρπάθια) έχει πάει κανείς προς τα εκεί; Πια μέρη πρέπει να επισκεφτούμε; τι παίζει από ασφάλεια; Κάθε υπόδειξη-συμβουλή είναι δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ποσες μερες;Τα εχω γυρισει ολα αυτα με μηχανη.Θα πουμε λεπτομερειες εν καιρω...:D

TALON
18-10-2009, 23:27
Για οκτώ (8) ημέρες.

georgekostas
18-10-2009, 23:42
Για οκτώ (8) ημέρες.
Η Ρουμανια ειναι φοβερη χωρα.Δεν την περιμενα τοσο ωραια.
Πιστευω αξιζει ν'αφιερωσει κανεις ενα ταξιδι μονο εκει!

fidemporas
19-10-2009, 00:06
Πω πω !!!
Και γω λέω για Βαλκάνια το καλοκαίρι του 2010.... !!!!!
:D:D

linex
07-12-2009, 20:48
Bucurest
Καλύτερα να μη πάτε ή να κάτσετε το πολύ μία μέρα. Μία από τις ποιό αδιάφορες πόλεις που έχω πάει. Δεν έχει τίποτα το αξιοσημέιωτο, ενδιαφέρον, περίεργο να δείτε.
Sinai
Όμορφη και γραφική πόλη. Να επισκεφτήτε οπωσδήποτε το βασιλικό κάστρο(Peles castle)
Brasov
Πολύ όμορφη και γραφική πόλη. Αξίζει να πάτε να οποσδήποτε. Ανεβήτε και στη Poiana Brasov.
Mamaia
Τουριστικό θέρετρο της Ρουμανίας. Γίνετε χαμός. Αφού θα είστε ανδροπαρέα να πάτε οποσδήποτε. Αν πάτε θα περάσετε καλά......

Ασφάλεια
Γενικά είναι ασφαλής χώρα. Τους πορτοφολάδες να προσέχετε μόνο.
Για τις μοτοσυκλέτες δεν υπάρχει μεγαλύτερο ή μικρότερο πρόβλημα σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη.
Έχω ένα γενικό κανόνα για τις μοτοσυκλέτες εγώ. Αν δε ταξιδεύεις Αυστρία ή Ελβετία τότε τις προσέχεις σα τα μάτια σου.

Με το που θα μπείτε στη χώρα θα πρέπει να προμηθευτήτε ένα ειδικό σήμα για να κυκλοφορείτε. Κάνει σαν το σήμα τελών κυκλοφορίας που έχουμε και μεις.
Υπάρχει νομίζω τέτοιο σήμα διάρκειας 1 βδομάδας

Να προσέχετε την άσφαλτο. Εϊναι σε άθλια κατάσταση. Θα συναντήσετε σε αυτοκινητόδρομο να λοίπουν ολόκληρα κομμάτια. Ή λακούβες με 20-30cm βάθος.

Δύστυχώς δεν έχω ταξιδεύψει στα βόρεια της χώρας όπου λένε ότι είναι καταπληκτικά.
Καλά να περάσετε.