PDA

View Full Version : Υπερ και Κατα για το F800GS...


Kwstas_kef
20-10-2009, 04:03
Αν και εδω μεσα υπαρχουν λιγοι 800ρηδες θα ειναι λιγες και οι απαντησεις αλλα μπορουν να απαντησουν ολοι γιατι ολοι μας εχουμε αποψη πανω σε τετοια θεματα πιστευω..
ΤΟ παρον θεμα εχει να κανει με τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της μηχανης μας και που ξερεις ισως καποτε διαβαστει και απο καποιους τεχνικους της BMW εντος ή εκτος Ελλαδος(λεμε τωρα)...
Οποιος γνωριζει κατι ή θελει να φερει αντιρηση σε κατι ας σχολιασει..

ΥΠΕΡ
* Πανεμορφη μηχανη και ειναι ο λογος που την προτοιμησαμε οι περισσοτεροι πιστευω..
*Ευελικτη στην πολη και οικονομικη,με 5,1 μεση καταναλωση οικονομικη την λες..
*Ειναι BMW τωρα αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο...
*Παει στο χωμα οσο καλα παει και στην ασφαλτο..για οσους ξερουν εννοειτε..
*Μπορει να φενεται μικρη σε συγκριση με το 1200 αλλα την φορτωνεις σαν γαιδουρι και δεν μιλαει καθολου...
*Εχει 85 υπεροχα αλογα..
*Μπορει να γυρισει την Ελλαδα με ανεση σε λογικες ταχυτητες και με αρκετες στασεις:hmmm:..
ΚΑΤΑ
*Αυτονομια μολις 280 χλμ αν εισαι τυχερος και δεν το ανοιξεις λιγο...
*Πανω απο τα 160 φορτωμενος εχεις προβλημα σταθεροτητας..
*Χαμηλη ζελατινα για τους ψηλους ..
*Αβολη σελα που δεν δικαιολογητε για ενα μηχανακη 13000 ευρω συν τα εξτρα..οτι και να λεμε αυτη ειναι η αληθεια..
*Δικαβαλο το δευτερο ατομο στο ταξιδι γινετε ενα με τον μπροστα(αυτο ισως ειναι και καλο για μερικους):sm7:
*Το σερβις πιστευω κοστιζει οσο και σε ενα 1200..
*Μερικο μουδιασμα καρπου(δεξιου)απο μερικους το εχω ακουσει..



Ολα αυτα που μου ερχονται στο μυαλο ειναι της δικης μου λογικης και κρισης οποτε αυτο δεν σημαινει και οτι ισχυουν...
Με την λιγη εμπειρια πανω στο μηχανακη και με τα λιγα ταξιδια αυτα εχω να πω...
Τωρα για αυτους που θα τρεξουν να απαντησουν γρηγορα γρηγορα οτι αυτο το μηχανακη προοριζετε για συγκεκριμενη χρηση θελω να τους πω οτι πιστευω οτι απο ενα μηχανακη 11700 ευρω θα προτιμυσα να εχει λιγα παραπανω πραγματα πιο ταξιδιαρικα λιιιιιιιιιιιγο....
Πολυ καλο το OFF αλλα ας εφτιαχναν λιγο καλυτερο το ON....
Αυτο βεβαια δεν παει να πει και οτι το μηχανακη δεν μου αρεσει,μου αρεσει και πολυ βεβαια και για αυτο το πηρα απλα κανω λιγη γκρινα κακο ειναι????


Περιμενω τα σχολια σας.....:)

Βασιλη,Παναγιωτη,Βασιλη και λοιποι συμφουρητες λαβετε θεσεις και ξεκινηστε...:)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
20-10-2009, 09:08
Ωραίο κ χρήσιμο θέμα άνοιξες Κώστα ....

Περιμένουμε τις απόψεις κ των υπολοίπων .... ;)

EOD-K9
20-10-2009, 09:32
Ακόμα δεν γράψανε οι άλλοι ??
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Γιατί να πηγαίνεις πάνω από 160 στους ελληνικούς δρόμους ??

christosms
20-10-2009, 11:22
Αν και εδω μεσα υπαρχουν λιγοι 800ρηδες θα ειναι λιγες και οι απαντησεις αλλα μπορουν να απαντησουν ολοι γιατι ολοι μας εχουμε αποψη πανω σε τετοια θεματα πιστευω..
ΤΟ παρον θεμα εχει να κανει με τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της μηχανης μας και που ξερεις ισως καποτε διαβαστει και απο καποιους τεχνικους της BMW εντος ή εκτος Ελλαδος(λεμε τωρα)...
Οποιος γνωριζει κατι ή θελει να φερει αντιρηση σε κατι ας σχολιασει..

ΥΠΕΡ
* Πανεμορφη μηχανη και ειναι ο λογος που την προτοιμησαμε οι περισσοτεροι πιστευω..
*Ευελικτη στην πολη και οικονομικη,με 5,1 μεση καταναλωση οικονομικη την λες..
*Ειναι BMW τωρα αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο...
*Παει στο χωμα οσο καλα παει και στην ασφαλτο..για οσους ξερουν εννοειτε..
*Μπορει να φενεται μικρη σε συγκριση με το 1200 αλλα την φορτωνεις σαν γαιδουρι και δεν μιλαει καθολου...
*Εχει 85 υπεροχα αλογα..
*Μπορει να γυρισει την Ελλαδα με ανεση σε λογικες ταχυτητες και με αρκετες στασεις:hmmm:..
ΚΑΤΑ
*Αυτονομια μολις 280 χλμ αν εισαι τυχερος και δεν το ανοιξεις λιγο...
*Πανω απο τα 160 φορτωμενος εχεις προβλημα σταθεροτητας..
*Χαμηλη ζελατινα για τους ψηλους ..
*Αβολη σελα που δεν δικαιολογητε για ενα μηχανακη 13000 ευρω συν τα εξτρα..οτι και να λεμε αυτη ειναι η αληθεια..
*Δικαβαλο το δευτερο ατομο στο ταξιδι γινετε ενα με τον μπροστα(αυτο ισως ειναι και καλο για μερικους):sm7:
*Το σερβις πιστευω κοστιζει οσο και σε ενα 1200..
*Μερικο μουδιασμα καρπου(δεξιου)απο μερικους το εχω ακουσει..



Ολα αυτα που μου ερχονται στο μυαλο ειναι της δικης μου λογικης και κρισης οποτε αυτο δεν σημαινει και οτι ισχυουν...
Με την λιγη εμπειρια πανω στο μηχανακη και με τα λιγα ταξιδια αυτα εχω να πω...
Τωρα για αυτους που θα τρεξουν να απαντησουν γρηγορα γρηγορα οτι αυτο το μηχανακη προοριζετε για συγκεκριμενη χρηση θελω να τους πω οτι πιστευω οτι απο ενα μηχανακη 11700 ευρω θα προτιμυσα να εχει λιγα παραπανω πραγματα πιο ταξιδιαρικα λιιιιιιιιιιιγο....
Πολυ καλο το OFF αλλα ας εφτιαχναν λιγο καλυτερο το ON....
Αυτο βεβαια δεν παει να πει και οτι το μηχανακη δεν μου αρεσει,μου αρεσει και πολυ βεβαια και για αυτο το πηρα απλα κανω λιγη γκρινα κακο ειναι????


Περιμενω τα σχολια σας.....:)

Βασιλη,Παναγιωτη,Βασιλη και λοιποι συμφουρητες λαβετε θεσεις και ξεκινηστε...:)




Πραγματικά δεν θα ήθελα να προσθέσω κάτι παραπάνω...
Για μέσα στη πόλη που την κυκλοφορώ, και το καλοκαίρι φορτωμένος με τριβάλιτσο και δικάβαλος κάνοντας 3000 χλμ, μια χαρά μοτοσυκλετα είναι θα έλεγα η ιδανικη για μικτή χρήση και για τους Ελληνικούς δρόμους...

aeriko
20-10-2009, 12:01
Κώστα συμφωνώ με όσα αναφέρεις στο πόστ και έχω να συμπληρώσω τα παρακάτω:
* Συνειδητοποιημένος αγοραστής, δεν την αγόρασα στην τύχη. Το 80% της χρήσης της είναι στην πόλη. Το υπόλοιπο 15% ταξίδια και ένα 5% βατοί χωματόδρομοι.
* Ανετη παρά το ύψος της, ευκολοοδήγητη και παιχνιδιάρα.
* 85 καταπληκτικά αλογάκια, ομαλό άνοιγμα γκαζιού χωρίς ξαφνιάσματα, ροπάτο.
* Μου αρέσει ο ήχος του κινητήρα (δυστυχώς το κράνος τον απομονώνει).
* Κάνει την διαφορά στις bmw (δεν έχει boxer).
* Δεν περνά απαρατήρητη.
* Αισθάνομαι κατά πολύ νεότερος που την καβαλώ:sm7:
* Οικονομική.
* Καλή κατασκευή.
Μου την δίνει:
* Ο θόρυβος από τους πλευστούς μπροστινούς δίσκους.
* Η σέλα.

Panagiotis
20-10-2009, 12:50
Φοβερη μηχανη!Και τουμπανο!:sm7:

Το γκαζι πιστευω ειναι υπερ-αρκετο για ελληνικους δρομους!
Στο ταξιδι ανταποκρινεται ομορφα,δικαβαλος και φορτωμενος δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα σταθεροτητας μετα τα 160!
Ενα μεγαλο αρνητικο ειναι η σελα του,κακα τα ψεμματα χρειαζεται φτιαξιμο!
Χρειαζεται μια ζελατινα πιο μεγαλη επισης!

Σε χωμα δεν εχω παει ακομα αλλα και για εκει μου εχει πει ο πατερας μου οτι ειναι καταπληκτικη!

vpentza
20-10-2009, 13:01
Πάντα λεω οτι συγκρινω κατι με προτερες δικες μου εμπειριες...

Το θεωρω πολύ ακριβο για ό,τι προσφερει....

Για να πάει καλυτερα εκτος πόλης θέλει άλλη ζελατινα και άλλη μπαγκαζιέρα και ...μικροτερο μπροστινο τροχό....Δεν πήρα το ΗΡ2 για να ανεβοκατεβαινω βουνα, πηρα κατι που να μου δίνει λίγο απο το οτιδήποτε που θελω να κανω......

Αν σε ένα κομβοι το 90% ειναι 1200GS, Κ1200 και RT, δυστυχως δεν μπορω να τους ακολουθησω σε συνεχόμενα χλμ.....πρεπει να πάω μονος ή με άλλους 800αρηδες....
Δεν έχει κατι η μοτοσυκλετα στραβο απλα οι περισσοτεροι εχουν μεγαλες μοτο που δυσκολευομαι να συγκριθω σε άνεση και αυτονομια εκτός πόλης.

pepax66
20-10-2009, 13:49
Χωρίς να έχω αυτήν την μηχανή αυτό που μπορώ να πω είναι ότι στην προσπάθεια της μαμάς να πιάσει τον μέσο όρο έχασε τον όρο και έπιασε τον μέσο!

:sm7::sm7::sm7::sm7:

Πέραν της πλάκας είναι μια πανέμορφη μηχανή με καλά χαρακτηριστικά αλλά ανάλογα ποιος την έχει αγοράσει κάτι θα της λείπει και είναι αμαρτία να έχεις δώσει τόσες χιλιάδες ευρώ να είσαι μερικώς απογοητευμένος ή και εντελώς.

moican
20-10-2009, 16:52
Παιδια εγω πρωτα κατεληξα στην χρηση που θα κανω στην μηχανη και μετα την επελεξα απο το 1200 ή καποιο αλλο αντιστοιχου
κυβισμου και κατηγοριας.Θεωρω οτι ειναι ιδανικη για να γυρισεις την ορεινη και τη νησιωτικη Ελλαδα μονος ή δικαβαλος
και φορτωμενος.Σε ταξιδι σε ορεινη διαδρομη το varadero της παρεας κουρασε τους αναβατες και στα στροφιλικια στους
γκρεμους τους μουσκεψε στον ιδρωτα.Σιγουρα θα διασχισει κανεις και την εθνικη για να παει σε μερη σαν αυτα που αναφερθηκα
κι εκει θελει υπομονη αλλα ακομα κανεις δεν εχει φτιαξει τετοιο all rounder.Με μια ψηλοτερη ζελατινα και λιγες
περισσοτερες στασεις πας παντου σε λιγο περισσοτερο χρονο.Τα δυο τελευταια δεν με ενοχλουν γιατι αφορουν ελευθερο χρονο
οποτε υπαρχει ενω το πρωτο ειναι στα αμεσα σχεδια μου.Πριν την παρω στα χερια μου ειχα καποιες αμφιβολιες για την
επιλογη μου αλλα σχεδον 1,5 χρονο τωρα οποτε την καβαλαω για μετακινηση ή αναψυχη αισθανομαι δικαιωμενος γι αυτην.Και
τελειωνοντας ειναι και καρακουκλαρα η ατιμη!!!!

Kwstas_kef
20-10-2009, 17:40
Ακόμα δεν γράψανε οι άλλοι ??
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Γιατί να πηγαίνεις πάνω από 160 στους ελληνικούς δρόμους ??
Γιατι μερικες φορες το απετη η παρεα ή και η κατασταση...
Και γιατι καποια στιγμη ολοι μας εχουμε βρεθει σε κατασταση να ανοιξουμε το μηχανακη μας και να για να δουμε τα ορια του και γιατι ειναι ωραια οσο επικυνδινο και να ακουγετε...
Δεν μου ειπε ποτε κανενας να τρεξω να τους φτασω αλλα μονο και μονο οταν εχεις ενα μηχανακη 800 κυβικων και με 85 αλογα ε δεν πηγαινεις και συνεχεια με 120.......:D

gsmaniac
20-10-2009, 18:20
Γιατι μερικες φορες το απετη η παρεα ή και η κατασταση...
Και γιατι καποια στιγμη ολοι μας εχουμε βρεθει σε κατασταση να ανοιξουμε το μηχανακη μας και να για να δουμε τα ορια του και γιατι ειναι ωραια οσο επικυνδινο και να ακουγετε...
Δεν μου ειπε ποτε κανενας να τρεξω να τους φτασω αλλα μονο και μονο οταν εχεις ενα μηχανακη 800 κυβικων και με 85 αλογα ε δεν πηγαινεις και συνεχεια με 120.......:D
αν μου επιτρεπεται και η δικη μου αποψη,νομιζω οτι το 800 ειναι μια χαρα.........στην επιστροφη απο καλαβρυτα ενα 800 και τεσσερα 1200,δεν καταλαβα να προβληματιζεται το μικρο,αν και ο κωστης το ειχε παραφωρτομενο:hmmm::hmmm:ταξιδευαμε 120 -140 ανετα και με ασφαλεια........τωρα αν καποιος ταξιδευει συχνα,δεν θα μουδιαζει το δεξι του χερι ή το δεξι του κ@λ@μερι:sm7::sm7:ταξιδεψτε οσο περισσοτερο μπορειτε και μονο τοτε θα το αγαπησεται και δεν θα γκρινιαζεται καθολου..............................

aeriko
20-10-2009, 19:05
Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο, αυτή είναι και η δική μου άποψη, η όλη υπόθεση θέλει προπόνηση. Εγώ τους τα λέω άλλα δεν με ακούνε.

aeriko
20-10-2009, 19:07
Γιατι μερικες φορες το απετη η παρεα ή και η κατασταση...
Και γιατι καποια στιγμη ολοι μας εχουμε βρεθει σε κατασταση να ανοιξουμε το μηχανακη μας και να για να δουμε τα ορια του και γιατι ειναι ωραια οσο επικυνδινο και να ακουγετε...
Δεν μου ειπε ποτε κανενας να τρεξω να τους φτασω αλλα μονο και μονο οταν εχεις ενα μηχανακη 800 κυβικων και με 85 αλογα ε δεν πηγαινεις και συνεχεια με 120.......:D
Φίλε Κώστα κάνεις κακές παρέες;). Το μηχανάκι είναι αξιοπρεπέστατο.

Kwstas_kef
20-10-2009, 19:17
Φίλε Κώστα κάνεις κακές παρέες;).
Αυτο να λεγετε.......με παιρνουν στο λαιμο τους Παναγιωτη μου...

emix
20-10-2009, 20:02
Αν θελετε και την δικη μου αποψη, μιας και απο το σαλονι που λεγεται R1200GS πηγα στο KTM 950Adv ειναι η εξης:

Το ποσο κοστιζει ενα μηχανακι δεν εχει να κανει με το τι προσφερει.Κλασικο παραδειγμα; το BMW HP2. Κοστιζε (αοριστος, γιατι πλεον δεν φτιαχνεται καινουργιο) κοντα στα 19000ευρω και ουτε ανετη σελα εχει, ουτε ζελατινα, ουτε τιποτα. Ομως στο χωμα ειναι κορυφαιο. Στα ταξιδια στην ασφαλτο ικανοποιητικο για ενα ατομο, ελεεινο για δυο.

Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στο 800GS αλλα και στο 950Adv.

Το θεμα ειναι να ξερουμε τι θελουμε απο τα μηχανακι που αγοραζουμε και να μην το ριχνουμε στο ποσο κοστιζει. Να εχουμε συνειδητοποιησει τι προσφερει η μηχανη που θελουμε ν αγορασουμε και συμβιβαστουμε με τα υπερ και τα κατα της.

gsmaniac
20-10-2009, 21:09
Αν θελετε και την δικη μου αποψη, μιας και απο το σαλονι που λεγεται R1200GS πηγα στο KTM 950Adv ειναι η εξης:

Το ποσο κοστιζει ενα μηχανακι δεν εχει να κανει με το τι προσφερει.Κλασικο παραδειγμα; το BMW HP2. Κοστιζε (αοριστος, γιατι πλεον δεν φτιαχνεται καινουργιο) κοντα στα 19000ευρω και ουτε ανετη σελα εχει, ουτε ζελατινα, ουτε τιποτα. Ομως στο χωμα ειναι κορυφαιο. Στα ταξιδια στην ασφαλτο ικανοποιητικο για ενα ατομο, ελεεινο για δυο.

Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στο 800GS αλλα και στο 950Adv.

Το θεμα ειναι να ξερουμε τι θελουμε απο τα μηχανακι που αγοραζουμε και να μην το ριχνουμε στο ποσο κοστιζει. Να εχουμε συνειδητοποιησει τι προσφερει η μηχανη που θελουμε ν αγορασουμε και συμβιβαστουμε με τα υπερ και τα κατα της.
+1200..............

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
21-10-2009, 17:27
Κυριοι,

η αποφαση και η επιλογη μοντελου στα οικονομικα επιπεδα στα οποια εκ των υστερων κινηθηκαμε, δηλωνει οτι η μηχανη την οποια καβαλαμε την εχουμε επιλεξει 100% γιατι μας γεμιζει.

Να γινω πιο συγκεκριμενος γιατι ......διαβαζομαι σαν τον Βενιζελο-μονο εγω καταλαβαινω τι θελω να πω.
Δεν ανεικουμε στην κατηγορια του αγοραστη μεταχειρησμενου TDM(no bad feelings)
μιας και ολοι μας ειπαμε πανω απο 13,000 για την αγορα μηχανης.
Θελω να πω λοιπον οτι με αυτα τα λεφτα ειχαμε ολοι μας μια πολυ μεγαλη γκαμα ειτε καινουργιων ειτε μεταχειρησμενων.
Οποτε τα πραγματα αμεσα γινοντε ευκολοτερα.

Αν καταταξουμε την μηχανη σε μια κατηγορια με βαση τα οικονομικα,
θα δουμε οτι απο την στιγμη που δεν ειναι ''εργαλειο'' επαγκελματος,
κατατασεται στα καταναλωτικα αγαθα.

Ο σκοπος λοιπον του καταναλωτικου αγαθου ειναι να προσφερει στον κατοχο του την μεγιστη δυνατη ικανοποιηση(maximum utility).
Εδω λοιπον μπαινει το εγω του καθενος μας, και ο λογος αγορας των μηχανων μας.

Πρωτα απο ολα τονωνει τον εγωισμο μας οχι το γεγονος οτι καβαλαμε BMW,
αλλα για εσας οτι ειστε σε ενα κινουμενο φρουριο, στους τουρισταδες οτι η μονη διαφορα με το σαλονι τους ειναι η ελλειψη της τηλεορασης και εμενα κατι που δεν μπορω να βρω λογια να εκφρασω.

Καποιοι νιωθουν οτι ''καβαλα'' στο ''ατι'' και μες τα χωματα ειναι οι κατι ξεχωριστο....
(εσεις θα πειτε που εχετε πως νιωθετε)
Εγω παλι νιωθω μια εκρηξη ανδρεναλινης η οποια με φοβιζει αλλα με κανει να νιωθω τοσο ΖΩΝΤΑΝΟΣ και ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ οσο σχεδον τιποτα αλλο.


Καλο ειναι να ρωτησει καποιος ''καλα ρε μεγαλε τι σχεση εχει η απαντηση με το θεμα?''
Η απαντηση εχει την εξης σχεση.
Δεν υπαρχουν status στην επιλογη και στην αγορα μηχανης.
Εναν 800αρη δεν τον χαλαει το ''τρεμουλο'' οπως και ενα 1200αρη δεν τον χαλαει η κινηση οταν η απολαβει-απολαυση την οποια λαμβανουν ειναι ανεκτιμητη.



(Αν καπου χααει η συνεχεια του κιμενου συγχωρεστε με αλλα εγραφα και δουλευα οποτε σταματαγα για λιγο)


Δευτερον, η χρηση για την οποια την θελουμε.
Εδω δεν πιστευω οτι κανεις παιρνει τετοια μηχανακια
για να τα ''δολοφωνει στην πολη αλλα εστω οτι καποιοι το κανουν.

Τελος, περα απο την αγορα υπαρχει και η συντηρηση, αλλα και παλι δεν νομιζω οτι μας απασχολει και παρα πολυ(σαφως και μας απασχολει αλλα...)

spiros
22-10-2009, 10:52
Εγω παλι νιωθω μια εκρηξη ανδρεναλινης η οποια με φοβιζει αλλα με κανει να νιωθω τοσο ΖΩΝΤΑΝΟΣ και ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ οσο σχεδον τιποτα αλλο.


+1000:sm8: