PDA

View Full Version : Ανησυχητικές διαστάσεις παίρνει ο εθισμός στο Ιντερνετ


georgekostas
20-10-2009, 16:48
Aνησυχητικές διαστάσεις παίρνει το φαινόμενο του εθισμού στο διαδίκτυο, το οποίο εκτός από τις δυσμενείς επιδράσεις στην ψυχική υγεία μπορεί να οδηγήσει ακόμη και στο θάνατο.

Υπολογίζεται ότι το 10% του πληθυσμού των ΗΠΑ πάσχει από εθισμό στο διαδίκτυο ενώ στην χώρα μας το 18% των Ελλήνων εμφανίζουν περιοδικά ή συχνά προβλήματα μα την κατάχρηση του διαδικτύου ενώ το 1% θεωρείται ήδη εθισμένο.

Το Τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας μέσα σε διάστημα 19 μηνών έχει παρέμβει σε τουλάχιστον 10 περιπτώσεις εφήβων που ήθελαν να αυτοκτονήσουν με τη βοήθεια του διαδικτύου, τέσσερις από τις οποίες αφορούσαν μόνο το πρώτο τρίμηνο του 2008.

Οι λόγοι που οδήγησαν τους εφήβους στη συγκεκριμένη ενέργεια ήταν, όπως οι ίδιοι υποστηρίζουν, ψυχολογικά προβλήματα, περιέργεια αλλά και απώλεια μεγάλων χρηματικών ποσών μέσω πιστωτικής κάρτας σε τυχερά παιχνίδια και στοιχήματα στο διαδίκτυο. Επίσης οι παρεμβάσεις της αστυνομίας αφορούσαν και ορισμένες περιπτώσεις αποπλάνησης ανηλίκων μέσω Ιντερνετ.

wolferin
20-10-2009, 17:45
:yz:yz:yz

ευτυχως.com που δεν ειμαι κι εγω μερος της στατιστικης

gsmaniac
20-10-2009, 18:37
:yz:yz:yz

ευτυχως.com που δεν ειμαι κι εγω μερος της στατιστικης
νομιζεις πανουλη....................νομιζεις:sm7::sm7::sm7:παντως το θεμα ειναι σοβαρο και θελει προσοχη και ελενχο στα παιδια.................

EOD-K9
21-10-2009, 13:38
:yz:yz:yz

ευτυχως.com που δεν ειμαι κι εγω μερος της στατιστικης


ναι ναι δεν είσαι εθισμένος
wolferin




Μηνύματα: 2,266
Mηνύματα ανά ημέρα: 7.26

:sm7::sm7:


αν και θα έλεγα ότι κανένας εδώ μέσα δεν είναι εθισμένος