PDA

View Full Version : Συλλογή υπογραφών για τη σωτηρία του τηλεσκοπίου "Αρίσταρχος"


skippybi
20-10-2009, 20:16
Παρατημένο στην τύχη του είναι τα τελευταία χρόνια το μεγαλύτερο και πιο σύγχρονο τηλεσκόπιο των Bαλκανίων, ο «Aρίσταρχος», που βρίσκεται εγκατεστημένο στην κορυφή του Xελμού. Xωρίς εξειδικευμένο τεχνικό προσωπικό και χωρίς καμία οικονομική στήριξη για τα στοιχειώδη έστω λειτουργικά του έξοδα, το υπερσύγχρονο τηλεσκόπιο (για την κατασκευή του διατέθηκαν 4 εκατ. ευρώ).

Κυβερνητική αδιαφορία:Tο ποσό των 160.000 ευρώ που απαιτείται ως ελάχιστο όριο για τα έξοδά του ετησίως δεν δόθηκε ποτέ στο Iνστιτούτο και οι επιστήμονες επισημαίνουν τις καταστροφικές συνέπειες που επιφέρει η κυβερνητική αδιαφορία.«Tο τηλεσκόπιο είναι πλήρως λειτουργικό και εφοδιασμένο με υπερσύγχρονα βοηθητικά όργανα παρατηρήσεως. Oμως δεν μπορώ να πάρω ευθύνη, να καλέσω επιστήμονες από το εξωτερικό για παρατηρήσεις. Aν πέσει μια... ασφάλεια, σκεφθείτε ότι δεν υπάρχει τεχνικός να επιδιορθώσει τη βλάβη», μας λέει ο διευθυντής του Iνστιτούτου Aστρονομίας του Eθνικού Aστεροσκοπείου Aθηνών.

«Για τον «Aρίσταρχο» απαιτείται προσωπικό έξι ατόμων. Eμείς ζητάμε έστω δύο άτομα για τη συντήρηση και επιδιόρθωση των εμφανιζόμενων προβλημάτων που ανακύπτουν», τονίζει ο κ. Γούδης. «Yπό τέτοιες συνθήκες, αν και ενταγμένο στο ανταγωνιστικό ευρωπαϊκό πρόγραμμα του δικτύου των μεγάλων τηλεσκοπίων OPTIKON, δεν διατίθεται για παρατηρήσεις στη διεθνή και εθνική αστρονομική κοινότητα».

http://www.gopetition.co.uk/online/31531.html (http://www.gopetition.co.uk/online/31531.html)

georgekostas
20-10-2009, 20:18
Μια ακομα κρατικη αδιαφορια....:(

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-10-2009, 01:35
Άκουσα σήμερα για την αγορά νέων αυτοκινήτων .... :cool:

Οικολογικά - λέει - των 25.000€ έκαστον !!!;)

Γι' αυτά, υπάρχουν κονδήλια ...:p

droggitiszak
21-10-2009, 09:57
να το σώσουμε, δεν λέω ... αλλά 160.000 γίουρα ετησίως ... σαν πολλά δεν είναι ? ? ?

S.T
21-10-2009, 10:11
Λυπηρό για την περιοχή μου να συμβαίνουν αυτά.Και βάλτε λίγο στο μυαλό σας τι ονόματα έχει βγάλει ο νομός, απ'εδώ και από 'κει, και πόσο τον βοηθήσαν!!!!:hmmm:

S.T
21-10-2009, 11:20
να το σώσουμε, δεν λέω ... αλλά 160.000 γίουρα ετησίως ... σαν πολλά δεν είναι ? ? ?

Φίλε Διονύση να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την άποψη σου.Υποστηρίζω τον τόπο μου θα μου πείς........αλλά τα 160χιλιάρικα έμενα μου φαίνονται λίγα μπροστά στο :ένα από τα καλύτερα και πιο σύγχρονο τηλεσκόπιο της Ευρώπης , καθώς επίσης ας δώσουν δουλειά σε έξι συνανθρώπους μας(Δουλειά όχι εύκολη αλλά στά 2200μ. υψόμετρο με ότι αυτό συνεπάγετε). Επίσης βοηθάνε ακόμα περισσότερο τον τουρισμό μαζί με το χιονοδρομικό και την ιστορία που κουβαλάει αυτή η πόλη.Ανάπτυξη σε όλους τους τομείς !!!