PDA

View Full Version : Έτοιμο προς διάθεση το Win 7 XP mode


ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-10-2009, 05:12
Η Microsoft ανακοίνωσε ότι το Windows 7 XP mode είναι πλέον έτοιμο,
ενώ θα διατεθεί στο κοινό ως δωρεάν download
Η εταιρεία δήλωσε ότι το XP Mode του νέου της λειτουργικού συστήματος
θα γίνει ευρέως διαθέσιμο μέσω download στις 22 Οκτωβρίου,
ημερομηνία κατά την οποία θα ξεκινήσει η κυκλοφορία των πολύ-αναμενόμενων Windows 7.
Η Microsoft δηλώνει ότι οι ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος για να τρέξει το XP Mode
είναι 2GB RAM και 15GB χώρος στο σκληρό δίσκο. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι, επίσης,
η ύπαρξη μιας CPU που να "σηκώνει" virtualization.
Το XP Mode απευθύνεται κυρίως σε εταιρείες,
πολλές από τις οποίες χρησιμοποιούν ακόμα εφαρμογές που έχουν αναπτυχθεί ειδικά για τα XP.
Το XP Mode αποτελεί στην ουσία ένα εικονικό PC με Windows XP,
ενσωματωμένο μέσα στο νέο λειτουργικό της Microsoft.
Ο λόγος που γίνεται κάτι τέτοιο είναι για να εξομαλυνθεί η μετάβαση των συστημάτων στα Windows 7
ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας.

georgekostas
21-10-2009, 09:46
Για να τα δουμε κι αυτα.
Ευχαριστουμε Νικο!

MARK
21-10-2009, 12:55
Ευχαριστούμε Νίκο....;)

EOD-K9
21-10-2009, 13:11
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020143.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

Panos_Gr
21-10-2009, 14:47
Τα λάθη του παρελθόντος κατέστησαν άκρως παραγωγική-ποιοτική τη microsoft. Τα windows 7 είναι πράγματι πολύ καλό λειτουργικό.;)

aeriko
21-10-2009, 15:04
Αφήστε μας με τα Windows

TYPHOON
21-10-2009, 15:20
Αφήστε μας με τα Windows

Συμφωνώ. Καλά τα WINDOWS αλλά τα MAC ειναί άλλο πράγμα. Προσωπικά βαδίζω προς τα εκεί μεριά.

aeriko
21-10-2009, 15:22
Συμφωνώ. Καλά τα WINDOWS αλλά τα MAC ειναί άλλο πράγμα. Προσωπικά βαδίζω προς τα εκεί μεριά.
Μην το σκέφτεσαι καθόλου

skippybi
21-10-2009, 17:10
ευχαριστούμε Νικόλα!!!;)

TYPHOON
21-10-2009, 17:53
Μην το σκέφτεσαι καθόλου


Να υποθέσω οτι είσαι mac user? Έχω πάθει πλάκα με τα imac και σύντομα θα αγοράσω ένα. Είμαι στη φάση του ψαξήματος/διαβάσματος για την ώρα.

aeriko
21-10-2009, 19:06
Να υποθέσω οτι είσαι mac user? Έχω πάθει πλάκα με τα imac και σύντομα θα αγοράσω ένα. Είμαι στη φάση του ψαξήματος/διαβάσματος για την ώρα.
Χρόνια τώρα:)

Albatros
22-10-2009, 00:04
Σήμερα που το παράγγειλα για αναβάθμιση αναφέρανε ημέρα έναρξης διάθεσης των 7 την 28η Οκτ,
:hmmm:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-10-2009, 03:13
Σήμερα που το παράγγειλα για αναβάθμιση αναφέρανε ημέρα έναρξης διάθεσης των 7 την 28η Οκτ,
:hmmm:



Νικόλα,

περιμένουμε εντυπώσεις ..... ;)

riko46
22-10-2009, 08:59
Η Microsoft ανακοίνωσε ότι το Windows 7 XP mode είναι πλέον έτοιμο,
ενώ θα διατεθεί στο κοινό ως δωρεάν download
Η εταιρεία δήλωσε ότι το XP Mode του νέου της λειτουργικού συστήματος
θα γίνει ευρέως διαθέσιμο μέσω download στις 22 Οκτωβρίου,
ημερομηνία κατά την οποία θα ξεκινήσει η κυκλοφορία των πολύ-αναμενόμενων Windows 7.
Η Microsoft δηλώνει ότι οι ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος για να τρέξει το XP Mode
είναι 2GB RAM και 15GB χώρος στο σκληρό δίσκο. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι, επίσης,
η ύπαρξη μιας CPU που να "σηκώνει" virtualization.
Το XP Mode απευθύνεται κυρίως σε εταιρείες,
πολλές από τις οποίες χρησιμοποιούν ακόμα εφαρμογές που έχουν αναπτυχθεί ειδικά για τα XP.
Το XP Mode αποτελεί στην ουσία ένα εικονικό PC με Windows XP,
ενσωματωμένο μέσα στο νέο λειτουργικό της Microsoft.
Ο λόγος που γίνεται κάτι τέτοιο είναι για να εξομαλυνθεί η μετάβαση των συστημάτων στα Windows 7
ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας.



Νίκο................

Panos_Gr
23-10-2009, 18:42
Αφήστε μας με τα Windows

Και εγώ απο την άλλη έχω κόλλημα με τα Linux αλλα οφείλω να αναγνωρίσω αυτό το προϊόν της Microsoft και το χρησιμοποιώ εκτεταμένα. Άλλωστε καλώς η κακώς η πληθώρα και η ποικιλία software ανήκει σε αυτό το λειτουργικό.;)