PDA

View Full Version : Γρηγορο ταξιδακι Ιταλία


mario
26-10-2009, 03:40
Για χαρά σε όλους,σαν καινούργιο μελος και πρωτάρης σε BMW (εδώ και 2 μήνες έχω μια r1200gs Adv) ψάχνομαι για ενα τετραήμερο στην ιταλία και θα ήθελα πληρ. ή πρόταση

georgekostas
26-10-2009, 10:52
Καλως ηρθες.Για να σε βοηθησουμε δωσε μας καποια στοιχεια π.χ. ποια μερη
της Ιταλιας θες να δεις.Περνα και απο τα καλως ηρθες να σε καλωσορισουμε!

mario
26-10-2009, 15:26
Ναι όντως πρέπει να πω ένα γεια σε ολους.Σκεφτόμουν για Ρώμη ίσως και λίγο πιο ψηλα κάπου στη Φλωρεντία,σ'ευχαριστω πολυ:)

babisadve
26-10-2009, 15:39
100 km περιπου απο Firenze ειναι η Piza. Αξιζει, ωραιος προορισμός.
Αλλα 100 km βορεια ειναι το Cinque Terre. Ακριβως πανω απο το λιμανι La Spezia.
Ειναι 5χωριουδακια γραφικοτατα.
Αν πας εκει να κατεβεις (με τα ποδια) στι πρωτο και να γυρισεις με καραβακι τα υπολοιπα.
Διπλος η μονος θα σαι?

babisadve
26-10-2009, 15:53
file:///C:/Users/ok/AppData/Local/Temp/moz-screenshot.jpgfile:///C:/Users/ok/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-1.jpgfile:///C:/Users/ok/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-2.jpgfile:///C:/Users/ok/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-3.jpghttp://italytrip1.files.wordpress.com/2008/08/cinque-terre-italy-home.jpg

babisadve
26-10-2009, 15:57
http://www.samsays.com/Images/Guest%20Gallery/Tony%20Helsloot/Cinque%20Terre.jpg

georgekostas
26-10-2009, 15:57
Ρωμη-Σιεννα-Φλωρεντια ειναι ωραιο ταξιδακι.Στο προτεινω.:)

mario
27-10-2009, 03:24
100 km περιπου απο Firenze ειναι η Piza. Αξιζει, ωραιος προορισμός.
Αλλα 100 km βορεια ειναι το Cinque Terre. Ακριβως πανω απο το λιμανι La Spezia.
Ειναι 5χωριουδακια γραφικοτατα.
Αν πας εκει να κατεβεις (με τα ποδια) στι πρωτο και να γυρισεις με καραβακι τα υπολοιπα.
Διπλος η μονος θα σαι?

Διπλός θα είμαι μάλλον. Καλα τι φωτο είναι αυτές με βλέπω να κάθομαι εκεί

mario
27-10-2009, 03:27
Ρωμη-Σιεννα-Φλωρεντια ειναι ωραιο ταξιδακι.Στο προτεινω.:)

Φίλε Γιώργο θα σε παιδέψω λίγο με ερωτήσεις στην Ναύπακτο το π/σ/κ:sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-10-2009, 05:01
Φίλε Γιώργο θα σε παιδέψω λίγο με ερωτήσεις στην Ναύπακτο το π/σ/κ:sm7:


...παίδεψέ τον ....δεν "μασάει" .... :D

italos
27-10-2009, 15:47
Επειδή την έφαγα την Ιταλία αυτό το καλοκαίρι (πήγα βενετία-φλορεντία-πίζα-γένοβα) εξαρτάται που θές να πάς....αν θες με την συντροφό σου Βενετία.υπάρχει πχ πλοίο που πάει απευθείας.....απο εκέι κ μετά...μπορείς να αράξει 2 μέρες Βενετία(αρκετές πολύ) και να πάς μια μονοήμερη με διαμονή Κορτίνα Ιταλικές Άλπεις φανταστικός προορισμός!

Αν πάλι θές βγαίνεις ανκόνα ...και ακτευθύνεσαι για φλορεντία μισή απόσταση εθνική..και άλλη μισή απο "δυσκολο" βουνίσιο δρόμο για φλωρεντία όπου μπορείς πολύ εύκολα να φάς ε΄να τριημεράκι και να επισκεφθείς και την Πίζα γύρω στα 90χλμ είναι!

αν θές να πάς προσ Σικελία δεν ξέρω κάτι:sm7:!!

Βοήθησε μας λιγάκι για να σε βοηθήσουμε περισσότερο και εμείς!

italos
27-10-2009, 15:50
Είναι μεγάλες πόλεις ειδικά η Ρώμη και σε 4 μέρες δεν θα ευχαριστηθεί κάτι....!

aeriko
27-10-2009, 16:02
Αν πάλι θές βγαίνεις ανκόνα ...και ακτευθύνεσαι για φλορεντία μισή απόσταση εθνική..και άλλη μισή απο "δυσκολο" βουνίσιο δρόμο για φλωρεντία όπου μπορείς πολύ εύκολα να φάς ε΄να τριημεράκι και να επισκεφθείς και την Πίζα γύρω στα 90χλμ είναι!

Αν αναφέρεσαι μέσω Forli, πράγματι ο δρόμος είναι υπέροχος.

essel
27-10-2009, 21:49
Παιδιά ο δρόμος μέσω forli είναι φανταστικός...1200+
Τώρα 4 μέρες με Ρώμη μέσα χλωμό....
Νομίζω οτι Siena firenze Pisa είναι οτι καλύτερο για 4ήμερο :);)

italos
27-10-2009, 22:21
Αν αναφέρεσαι μέσω Forli, πράγματι ο δρόμος είναι υπέροχος.

Ναι ρε θηρία μέσω Φορλι λέω.......φανταστική διαδρομή ...αλλά σχετικά "δύσκολη"....πρέπει να εισαι συγκεντρωμένος πολύ .......και μην την κάνει πρώι πρωί μαζεύει πολύ υγρασία....κάτι ξέρω:D:D


Και έχει δίκιο ο essel το ειπα κ εγώ.....4 μέρες με Ρώμη μέσα Hard!

Aλλά δώσε μας το σκεπτικό σου ...και εδώ είμαστε;)

mario
29-10-2009, 04:22
Αυτο που θέλω ειναι μαλλον 2 μερες σε καποια πολη και αλλη μια δυο σε καποια κοντινη.Για φορλι λενε για 100 χλμ στροφες αλλα η ιδεα του ιταλου για Βενετία και κορτινα μου ακούγεται πιο καλη. Απο Ανκονα-βενετια τι γινεται γιατι 2 μερουλες μεσα στο καραβι καπως ειναι. Και επιστροφη παλι Βενετια-Πατρα ή Βενετια-Ανκονα και μια διαμονή Σαν Μαρινο?

emix
29-10-2009, 11:12
Αυτο που θέλω ειναι μαλλον 2 μερες σε καποια πολη και αλλη μια δυο σε καποια κοντινη.Για φορλι λενε για 100 χλμ στροφες αλλα η ιδεα του ιταλου για Βενετία και κορτινα μου ακούγεται πιο καλη. Απο Ανκονα-βενετια τι γινεται γιατι 2 μερουλες μεσα στο καραβι καπως ειναι. Και επιστροφη παλι Βενετια-Πατρα ή Βενετια-Ανκονα και μια διαμονή Σαν Μαρινο?

Forli εχω παει και γω γυρνωντας απο Φλωρεντια. Ειναι παρα πολυ ομορφη διαδρομη.
Θα σου προτεινα να κατεβεις Ανκονα και να πας οδικως Βενετια απο τον επαρχιακο. Μετα απο την Cesena. Ειναι ομορφη διαδρομη. Δεν αξιζει να κατσεις καραβι αλλες 8ωρες.

kalistimon
02-11-2009, 22:55
:yz:yz:yz:yz:yz:yz