PDA

View Full Version : Επάγγελμα αστυνομικός!!!!!!!!!


riko46
28-10-2009, 11:07
Αγνωστοι «γάζωσαν» το ΑΤ Αγίας Παρασκευής, έξι αστυνομικοί τραυματίες

Τέσσερις άγνωστοι που επέβαιναν σε δύο μοτοσυκλέτες «γάζωσαν» στις 21:40 το βράδυ της Τρίτης, με ένα ή δύο αυτόματα όπλα, το αστυνομικό τμήμα της Αγίας Παρασκευής στην οδό Πεντέλης 10.
Από τα πυρά έξι αστυνομικοί τραυματίστηκαν, ένας εκ των οποίων σοβαρά. Ο ένας τραυματίας νοσηλεύεται στο 401 Στρατιωτικό Νοσοκομείο και οι άλλοι πέντε στον Ερυθρό Σταυρό.
Επίσης, ένας πολίτης που περνούσε από το σημείο λιποθύμησε και διακομίστηκε με σοκ στον Ερυθρό Σταυρό.
Οι δράστες κατέβηκαν από τις μοτοσυκλέτες στη συμβολή των οδών Κύθνου και Αργυροκάστρου, πλησίασαν το αστυνομικό τμήμα την ώρα της αλλαγής βάρδιας και έριξαν δεκάδες σφαίρες εναντίον των αστυνομικών.
Στη συνέχεια επέστρεψαν στις μοτοσυκλέτες τους και εξαφανίστηκαν στα στενά της Αγίας Παρασκευής.
Οι τραυματίες είναι μία δόκιμη ειδική φρουρός, η οποία είναι η βαρύτερα τραυματισμένη, ο σκοπός του τμήματος, δύο ειδικοί φρουροί που γύριζαν από περιπολία και άλλοι δύο συνάδελφοί τους.
H αστυνομικός υπεβλήθη σε χειρουργική επέμβαση στον Ερυθρό Σταυρό και νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας. Συγκρατημένα αισιόδοξος εμφανίστηκε ο πρόεδρος του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, Ανδρέας Μαρτίνης, σχετικά με την κατάσταση της υγείας της αστυνομικού.
Τρεις ύποπτες μοτοσυκλέτες που εντοπίστηκαν εγκαταλελειμμένες κοντά στο μετρό του Χαλανδρίου, ερευνάται εάν ανήκουν στους δράστες.
Στον τόπο της επίθεσης έφθασαν αμέσως ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, ανώτατοι αξιωματικοί της Αστυνομίας και κλιμάκια της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας, μαζί με ειδικούς της Διεύθυνσης Εγκληματολογικών Ερευνών.
Από τους δεκάδες -τουλάχιστον 50- κάλυκες που βρέθηκαν στον τόπο της επίθεσης ερευνάται ο τύπος του αυτόματου όπλου, καθώς και εάν έχει χρησιμοποιηθεί και σε άλλες τρομοκρατικές ενέργειες.
Στο παρελθόν έχουν πραγματοποιηθεί δύο παρόμοιες επιθέσεις σε αστυνομικά τμήματα: Η μία από τον «Επαναστατικό Αγώνα» στο Β' Αστυνομικό Τμήμα Νέας Ιωνίας στις 30 Απριλίου του 2007 και η άλλη από τη «Σέχτα Επαναστατών» στο αστυνομικό τμήμα Κορυδαλλού στις 3 Φεβρουαρίου 2009.
Στην επίθεση το ΑΤ Νέας Ιωνίας χρησιμοποιήθηκε υποπολυβόλο διαμετρήματος 9mm τύπου MP5, ενώ στο χτύπημα κατά του ΑΤ Κορυδαλλού ένα πιστόλι των 9 mm και ένα υποπολυβόλο τύπου Scorpion.
Το χτύπημα ήρθε επίσης λίγο μετά την επικήρυξη με 600.000 ευρώ των τριών ατόμων, αποκαλούμενων «ληστών με τα μαύρα». Η δράση της συμμορίας ερευνάται ως προς τυχόν διασυνδέσεις της με τρομοκρατία.
Ο κ. Χρυσοχοΐδης ενημέρωσε από τον πρώτη στιγμή τον πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου και στη συνέχεια μετέβη στον Ερυθρό Σταυρό.
Ο πρωθυπουργός ενημερώνεται επίσης για την κατάσταση της υγείας των τραυματιών από την υπουργό Υγείας Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου, η οποία μετέβη επίσης στον Ερυθρό Σταυρό.
Εξερχόμενος από τον Ερυθρό Σταυρό, μαζί με την κα Ξενογιαννακοπούλου, ο Μ.Χρυσοχοΐδης χαρακτήρισε την επίθεση «άνανδρη, δολοφονική και 100% τρομοκρατική» και διαβεβαίωσε πως «η απάντησή μας θα είναι άμεση και αποφασιστική».
Στο πλευρό των τραυματιών αστυνομικών βρέθηκαν από την πρώτη στιγμή πολλοί πολιτικοί, όλων των κομμάτων.
Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κύριος Κάρολος Παπούλιας με δήλωσή του από τη Θεσσαλονίκη, όπου βρίσκεται για τις εκδηλώσεις της εθνικής επετείου, καταδίκασε την επίθεση στο Αστυνομικό Τμήμα της Αγίας Παρασκευής.
«Καταδικάζω την άνανδρη τρομοκρατική ενέργεια που έθεσε σε κίνδυνο αθώες ζωές. Αυτή την ώρα εκφράζω τη συμπαράστασή μου στους τραυματισμένους αστυνομικούς και στις οικογένειες τους και τους εύχομαι περαστικά» δήλωσε συγκεκριμένα ο κ.Παπούλιας.

georgekostas
28-10-2009, 11:49
Η τρομοκρατια τελικα ειναι ακομα εδω!:(

kostasvar
28-10-2009, 12:00
Η τρομοκρατια τελικα ειναι ακομα εδω!:(

Γιατί είχε φύγει ποτέ?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
28-10-2009, 12:15
:(

Arkas
28-10-2009, 13:34
http://www.qsl.net/sv2clj/grflag2.gif Περιμένω να δώ πόσες διαδηλώσεις θα γίνουν υπέρ των άνανδρα χτυπημένων αστυνομικών! http://www.qsl.net/sv2clj/grflag2.gif

ntinopoulos
28-10-2009, 14:48
http://www.qsl.net/sv2clj/grflag2.gif Περιμένω να δώ πόσες διαδηλώσεις θα γίνουν υπέρ των άνανδρα χτυπημένων αστυνομικών! http://www.qsl.net/sv2clj/grflag2.gif
να δουμε και ποσο θα προβληθει το θεμα απο τους δημοσιογραφους=λαμογια!Νεύρα
ευτυχως που δεν αντεδρασαν οι αστυνομικοι,γιατι ποιος ακουγε τους δημοκρατες αν σκοτωνοταν καποιος εκ των δραστων!μεχρι και για βια απο την αστυνομια θα ακουγαμε!:rolleyes:

philipe
28-10-2009, 16:52
Ξαναρχίσαμε νέο κύκλο ;;;;:hmmm:

Sakis
28-10-2009, 16:59
Σκηνές Σικάγου περασμένης δεκαετίας:hmmm::hmmm::hmmm:

Kwstas_kef
28-10-2009, 18:56
Πολλα περαστικα σε ολα τα παιδια..
Ακομη ενα κακο ειναι οτι μας ειχαν που μας ειχαν στο ματι τις μηχανες τωρα την γ@@@@@@ε....καθοτι ολα εγιναν με μηχανες....
Βεβαια καθαρος ουρανος αστραπες δεν φοβαται αλλα αν θελουν κατι θα βρουν να γραψουν..

Και παλι πολλα περαστικα στα παιδια κριμα ρε ####το....

kostas_366
28-10-2009, 19:31
Κρίμα για τα παιδιά...
Και φυσικά καταδικασμένη και από εμένα, κάθε μορφή βίας.

nek21
28-10-2009, 20:02
να δουμε και ποσο θα προβληθει το θεμα απο τους δημοσιογραφους=λαμογια!Νεύρα
ευτυχως που δεν αντεδρασαν οι αστυνομικοι,γιατι ποιος ακουγε τους δημοκρατες αν σκοτωνοταν καποιος εκ των δραστων!μεχρι και για βια απο την αστυνομια θα ακουγαμε!:rolleyes:

:sm8::sm8::sm8:

yannis
28-10-2009, 20:16
Αγνωστοι «γάζωσαν» το ΑΤ Αγίας Παρασκευής, έξι αστυνομικοί τραυματίες


...Το χτύπημα ήρθε επίσης λίγο μετά την επικήρυξη με 600.000 ευρώ των τριών ατόμων, αποκαλούμενων «ληστών με τα μαύρα». Η δράση της συμμορίας ερευνάται ως προς τυχόν διασυνδέσεις της με τρομοκρατία.

«Καταδικάζω την άνανδρη??? τρομοκρατική ενέργεια που έθεσε σε κίνδυνο αθώες ζωές...

Τι μας λές!!!!!:p
Οι τράπεζες δηλαδή είναι ευαγή ιδρύματα και είναι "έντιμο" να τους δίνουμε και 28 δις για να μας τα ξαναπαίρνουνε!!!!!!!!
Ναι, άνανδρη αυτή η επίθεση σε απλούς μεροκαματιάρηδες... για την αντίστοιχη του κράτους και των "νταβατζήδων", όμως δεν άκουσα τίποτα?!?!?!?!
Βέβαια, λυπάμαι για τα παιδιά της αστυνομίας, όμως και για μας τους ναυτικούς, όταν πνιγόμαστε, λένε "ας καθόντουσαν στη στεριά" !!!!:(

soter3gm
28-10-2009, 20:50
Τι μας λές!!!!!:p
Οι τράπεζες δηλαδή είναι ευαγή ιδρύματα και είναι "έντιμο" να τους δίνουμε και 28 δις για να μας τα ξαναπαίρνουνε!!!!!!!!
Ναι, άνανδρη αυτή η επίθεση σε απλούς μεροκαματιάρηδες... για την αντίστοιχη του κράτους και των "νταβατζήδων", όμως δεν άκουσα τίποτα?!?!?!?!
Βέβαια, λυπάμαι για τα παιδιά της αστυνομίας, όμως και για μας τους ναυτικούς, όταν πνιγόμαστε, λένε "ας καθόντουσαν στη στεριά" !!!!:(
Η διαφορά Γιάννη είναι ότι τη Θάλασσα δεν την κουνάει κανένας για να πνίγουν οι Ναυτικοί πλην του Ποσειδώνα
Ενώ τα ΑΚ47 Τα κρατάνε "Άνθρωποι" και κάποιος πατάει τη σκανδάλη
Όπως και ο "αστυνομικός" που σκότωσε το "παιδάκι" στα Εξάρχεια πάτησε μία σκανδάλη :hmmm:
Να πόσο εύκολο είναι να αφαιρεθεί μια ζωή

Οι επαναστάτες συνήθως σκοτώνονται σε πορείες και επαναστάσεις δεν σκοτώνουν στα μουλωχτά

georgekostas
28-10-2009, 21:17
Οι επαναστάτες συνήθως σκοτώνονται σε πορείες και επαναστάσεις δεν σκοτώνουν στα μουλωχτά
Συμφωνω Σωτηρη οι επαναστατες διαδηλωνουν και σκοτωνονται,δεν σκοτωνουν...

yannis
28-10-2009, 21:34
http://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=87724&w=400&h=300&q=80
Κάτω από τα όρια της φτώχειας το 20% των Ελλήνων

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2009, 10:10

Ιδιαιτέρως ανησυχητικά έως σοκαριστικά για το βιοτικό επίπεδο του σημερινού Έλληνα είναι τα δημοσιοποιημένα στοιχεία του Ευρωβαρόμετρου.

Μάλιστα, με βάση αυτά τα στοιχεία, ενισχύονται όλο και περισσότερο οι φόβοι για την κοινωνική συνοχή και κατ' επέκταση την κοινωνική ειρήνη.

Είναι προφανές, αναφέρουν πολλοί κοινωνιολόγοι και αναλυτές, ότι η εκτεταμένη φτώχεια αυξάνει επικίνδυνα τον κίνδυνο «κοινωνικών εκρήξεων».

Σύμφωνα, λοιπόν, με τα στοιχεία του Ευρωβαρόμετυρου, το 20% του πληθυσμού της Ελλάδας ζει κάτω από το όριο της φτώχειας.

Ταυτόχρονα, σχεδόν 1 στους 3 Έλληνες (ποσοστό 35%) δηλώνει ότι αντιμετωπίζει σοβαρές οικονομικές δυσκολίες.

Στην ερώτηση «με βάση το συνολικό μηνιαίο εισόδημα του νοικοκυριού σας, πόσο εύκολα ή δύσκολα αντεπεξέρχεστε στις οικονομικές σας υποχρεώσεις;» οι Έλληνες απάντησαν:

Το 54% τα καταφέρνει «μέτρια», το 35% τα καταφέρνει «δύσκολα» και το 11% «εύκολα».

Επίσης, το 84% των Ελλήνων θεωρεί ότι η φτώχεια είναι διαδεδομένο πρόβλημα στη χώρα του.

georgekostas
28-10-2009, 21:40
http://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=87724&w=400&h=300&q=80
Κάτω από τα όρια της φτώχειας το 20% των Ελλήνων

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2009, 10:10

Ιδιαιτέρως ανησυχητικά έως σοκαριστικά για το βιοτικό επίπεδο του σημερινού Έλληνα είναι τα δημοσιοποιημένα στοιχεία του Ευρωβαρόμετρου.

Μάλιστα, με βάση αυτά τα στοιχεία, ενισχύονται όλο και περισσότερο οι φόβοι για την κοινωνική συνοχή και κατ' επέκταση την κοινωνική ειρήνη.

Είναι προφανές, αναφέρουν πολλοί κοινωνιολόγοι και αναλυτές, ότι η εκτεταμένη φτώχεια αυξάνει επικίνδυνα τον κίνδυνο«κοινωνικών εκρήξεων».

Σύμφωνα, λοιπόν, με τα στοιχεία του Ευρωβαρόμετυρου, το 20% του πληθυσμού της Ελλάδας ζει κάτω από το όριο της φτώχειας.

Ταυτόχρονα, σχεδόν 1 στους 3 Έλληνες (ποσοστό 35%) δηλώνει ότι αντιμετωπίζει σοβαρές οικονομικές δυσκολίες.

Στην ερώτηση «με βάση το συνολικό μηνιαίο εισόδημα του νοικοκυριού σας, πόσο εύκολα ή δύσκολα αντεπεξέρχεστε στις οικονομικές σας υποχρεώσεις;» οι Έλληνες απάντησαν:

Το 54% τα καταφέρνει «μέτρια», το 35% τα καταφέρνει «δύσκολα» και το 11% «εύκολα».

Επίσης, το 84% των Ελλήνων θεωρεί ότι η φτώχεια είναι διαδεδομένο πρόβλημα στη χώρα του.
Γιαννη ολα αυτα μας φερνουν πολυ πισω και τα κατακρινουμε ολοι!
Εχουμε φτασει σχεδον σε εξαθλιωση...
...αλλα δεν ειναι και λυση να σκοτωνουμε ο ενας τον αλλον και να την
πληρωνουν αθωοι ανθρωποι.
Καποια στιγμη πρεπει να σταματησουν αυτα!

yannis
28-10-2009, 21:46
Είμαι ο πρώτος που θα ήθελα να σταματήσουν και να περνάγαμε τον καιρό μας μόνο με γλέντια.... όμως....
Και να σου πω και κάτι άλλο, δεν υπάρχουν αθώοι!!!!!!!!! Αυτή είναι η φύση και η ζωή ακολουθεί πάντα τους φυσικούς νόμους. Το ποτάμι θα πάει από εκεί που το βολεύει, όχι από εκεί που θέλουν όσοι χτίσανε στο ρέμα...;)

wet & dirty
29-10-2009, 00:18
κριμα για τα παιδια και κριμα για την καταντια του κοσμου.......:mad::mad:

Dionisis
29-10-2009, 00:20
φιλαρακια καπου τωρα δεν ειναι και η ημερομηνια που σκοτωθηκε το παιδι στα Εξαρχεια η κανω λαθος???????? :confused:

georgekostas
29-10-2009, 00:46
φιλαρακια καπου τωρα δεν ειναι και η ημερομηνια που σκοτωθηκε το παιδι στα Εξαρχεια η κανω λαθος???????? :confused:
6 Δεκεβριου...

TEOSS
29-10-2009, 01:02
Georgekostas: αλλά δεν είναι και λύση να σκοτώνουμε ο ένας τον άλλον και να την
πληρώνουν αθώοι άνθρωποι.
Yannis: Και να σου πω και κάτι άλλο, δεν υπάρχουν αθώοι!!!!!!!!!
Φίλε Γιάννη ,οι όροι αθώος και ένοχος είναι νομικοί ,αν δεν υπάρχουν αθώοι είναι όλοι ένοχοι. Υπάρχει κατηγορία και καταδίκη σε θάνατο όλων των ανθρώπων ; μπορείς να γράψεις ποια είναι η κατηγορία και ποιοι αποφάσισαν την καταδίκη ; Δικαιολογείς την δολοφονία ως μέσο-αντίδραση σε οικονομικά γεγονότα; Θεωρείς τα τρομοκρατικά δίκτυα ¨κοινωνικές εκρήξεις¨ ;

ntinopoulos
29-10-2009, 10:13
Τι μας λές!!!!!:p
Οι τράπεζες δηλαδή είναι ευαγή ιδρύματα και είναι "έντιμο" να τους δίνουμε και 28 δις για να μας τα ξαναπαίρνουνε!!!!!!!!
Ναι, άνανδρη αυτή η επίθεση σε απλούς μεροκαματιάρηδες... για την αντίστοιχη του κράτους και των "νταβατζήδων", όμως δεν άκουσα τίποτα?!?!?!?!
Βέβαια, λυπάμαι για τα παιδιά της αστυνομίας, όμως και για μας τους ναυτικούς, όταν πνιγόμαστε, λένε "ας καθόντουσαν στη στεριά" !!!!:(
καλα ρε φιλε,παλι αλλα λογια να αγαπιομαστε εισαι!:hmmm::rolleyes::p

MARK
29-10-2009, 11:30
'Eλεος πια....:mad:Νεύρα

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
29-10-2009, 13:54
χωρις να εχω διαβασει την δευτερη και τριτη σελιδα των ποστ,
θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα?

Τελικα τι αστυνομια θελουμε?
Καρπαζοειπρακτωρες η' ''χουντικη''?

Με πληρη συνειδηση εγω ειμαι υπερ της χουντικης.

Σε ενα παρομοιο θεμα για τον ''καημενο'' τον Αλεξανδρο στα Εξαρχεια στο τελος κλειδωσαμε το θεμα σε αλλο φορουμ γιατι θα παιζαμε μπουνιες.
Κανενας οικτος η' υποχωρηση σε ανθρωπους που δεν σεβοντε τους νομους και ''αντιστεκοντε'' με βια.
Κυριοι οι βια φερνει βια και τιποτα αλλα.
Μακαρι να εβγαζαν και οι ''μπατσοι'' τα οπλα και να πετυχεναν κανεναν απο αυτους.
Βεβαια μετα θα εβγαινε η κυρα-Κομπρεσα και θα ελεγε...
-Οι ανανδροι μου εφαγαν το καμαρι μου.

οι δημοσιογραφοι θα λενε ......
-Μηπως ο αστυνομικος εκανε καταχρηση εξουσιας ?????

και αλλες τετοιες π@π@ριες

ntinopoulos
29-10-2009, 13:55
χωρις να εχω διαβασει την δευτερη και τριτη σελιδα των ποστ,
θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα?

Τελικα τι αστυνομια θελουμε?
Καρπαζοειπρακτωρες η' ''χουντικη''?

Με πληρη συνειδηση εγω ειμαι υπερ της χουντικης.

Σε ενα παρομοιο θεμα για τον ''καημενο'' τον Αλεξανδρο στα Εξαρχεια στο τελος κλειδωσαμε το θεμα σε αλλο φορουμ γιατι θα παιζαμε μπουνιες.
Κανενας οικτος η' υποχωρηση σε ανθρωπους που δεν σεβοντε τους νομους και ''αντιστεκοντε'' με βια.
Κυριοι οι βια φερνει βια και τιποτα αλλα.
Μακαρι να εβγαζαν και οι ''μπατσοι'' τα οπλα και να πετυχεναν κανεναν απο αυτους.
Βεβαια μετα θα εβγαινε η κυρα-Κομπρεσα και θα ελεγε...
-Οι ανανδροι μου εφαγαν το καμαρι μου.

οι δημοσιογραφοι θα λενε ......
-Μηπως ο αστυνομικος εκανε καταχρηση εξουσιας ?????

και αλλες τετοιες π@π@ριες
;););) συμφωνω!

wolferin
29-10-2009, 14:15
περαστικα στα παιδια,τα οποια περπιπτωντος τα στελνουν απαιδευτα για να παιξουν τη ζωη τους κορωνα-γραμματα,

δεν νομιζω να ειναι κοινωνικη εκρηξη η ανανδρη επιθεση σε ανθρωπους

και βεβαια κανεις δεν εχει προσπαθησει να χτυπησει τους "προυχοντες" αυτου του τοπου,μηπως πρεπει να μας πει κατι αυτο?

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
29-10-2009, 14:43
τις προαλλες με σταματησαν σε μπλοκο για ελεγχο στην Θησεως.
Εκει απο λαθος μου εδειξα διπλωμα και την αδεια του Κ ενω ημουν με το παπι.
Με κοιταει ο ειδικος φρουρος και μου λεει.
-φιλε μεγαλη ιδεα εχεις για αυτο που καβαλας.
Στραβομενος του λεω.
-δεν καταλαβα τι εννοεις?

Τελος παντων οσο μιλαγα με αυτον σκαει ενα τυπακι,γνωστη φατσα.
Ο φιλος μου ο Σταθης.Οδηγος απο τον στρατο,σειρουλα μου.

Εγινε ειδικος φρουρος για 1200 ευρω πετοντας στηα σκουπιδια τα πτυχια του
γυρω απο τους η/υ.

Το ####το ειναι οτι αυτα τα παιδακια παιρνουν ψιχουλα και ειναι στοχοι για διαφορους αλητες.
Εχθες λοιπον που μιλησαμε ηταν γεματος οργη και αγανακτηση.
Δεν καταλαβαινω γιατι οποιος φοραει το εθνοσημο ειναι στοχος ηλιθιων σημερα.
Σκωτωνοντας 3-4 παιδακια στην ηλικια των 19 εως 24 τι καταφεραν αυτοι οι βλακες?

tsompanis
29-10-2009, 15:04
επιτρέψτε μου να είμαι αρκετά καχύποπτος σχετικά με το όλο θέμα.
αυτούς που βρίσκονται πίσω απο το σύστημα,τους έχω πλέον ικανούς για όλα.κρίμα μονάχα τα παιδιά που τραυματίστηκαν,πληρώνοντας σκοπιμότητες άλλων.

κρίμα και στην κάθε γιαγιά και παππού που αναγκάζεται να ψάχνει στα σκουπίδια για να επιβιώσει.περνώντας τα χρόνια,ολοένα και περισότερο τους βρίσκουμε μπροστά μας.
και τα δύσκολα έρχονται..

yannis
29-10-2009, 17:31
καλα ρε φιλε,παλι αλλα λογια να αγαπιομαστε εισαι!:hmmm::rolleyes::p
Κώστα μου τι θέλεις να κάνω δηλαδή να ασχολούμαι με το κλωτσόσφαιρο?!?!!?! Σου χαρίζω και τον δικό μου χρόνο αν θέλεις!!!!:p
Και εν πάσει περιπτώσει, αφού επιμένετε να κάνετε τους κάου-μπόϋδες, θα προσπαθήσω να περιγράψω στον λίγο χρόνο που έχω, τι εννοώ...
Όταν λοιπόν, διαμαρτύρομαι για τις "βαθυστόχαστες" αντιδράσεις, φίλων κατά τα άλλα, η πρόθεσή μου έχει και προσωπικό συμφέρον.
ΠΟΤΕ δεν συμφώνησα με αντιδράσεις τύπου "τρομοκρατικές", όπως τις λέτε. Άλλωστε, αν συμφωνούσα θα συμμετείχα, αφού ποτέ δεν "κόλωσα" στα όποια πιστεύω μου, οπότε μάλλον δεν θα τα λέγαμε από εδώ!!!
Το ότι δεν συμφωνώ, όμως, δεν σημαίνει πως το φαινόμενο δεν είναι υπαρκτό...
Εγώ λοιπόν, φίλε Κώστα, προσπαθώ να μεγαλώνω τα παιδιά μου χωρίς κόμπλεξ, θυμούς ή ζήλειες για την "κακούργα την κενωνία". Προσπαθώ να τα βοηθήσω να γίνουν ολοκληρωμένοι πολίτες, να γνωρίσουν πραγματικά δηλαδή την φύση της ζωής. Έτσι μόνο πιστεύω πως από τον πυρήνα που λέγεται οικογένεια, θα προκύψουν άτομα, χωρίς στρεβλές και συνάμα φαιδρές αντιλήψεις, για το τι "φταίει" στην π*****α την ζωή και δεν "κονόμησαν"...
Πολλές φορές καμαρώνω για τους γυιούς μου, γιατί εκτός των άλλων, δεν έχουν ούτε αρνητικά αισθήματα για την κοινωνία, αλλά ούτε και κακομοίρηδες είναι.
Συχνά στις συζητήσεις μας, προσπαθούμε να βρούμε τα βαθύτερα αίτια, την ρίζα δηλαδή, των όσων συμβαίνουν, μιας και μόνον έτσι θα βρούμε και τον τρόπο που θα τα αντιμετωπίσουμε.
Εσύ λοιπόν Κώστα μου, που σίγουρα δεν είσαι και αγράμματος, έχοντας αναρωτηθεί για τα θέματα της βίας, ας πούμε, έβγαλες το σπουδαίο συμπέρασμα, πως είναι "μερικοί αλήτες" και αν στείλουμε "μερικούς ράμπο"... καθαρίσαμε.
Όμως, δεν σου έκανε εντύπωση, πως όσο αυξάνουν και σκληραίνουν οι ράμπο, άλλο τόσο και περισότερο αυξάνοντε και τα "τρομοκρατικά" κτυπήματα?!?!
Δεν θα μπω στην λογική του φίλου πιο πάνω, που κάνει νύξεις για υποκινούμενες και στημένες φάσεις. Όχι γιατί το αποκλείω, αλλά έτσι κι αλλιώς, για μένα το ίδιο είναι.
Θα πω απλά πως στην φυσική μάθαμε για Δράση και Αντίδραση. Γιατί λοιπόν ένας νέος θα οδηγηθεί στο να καταστρέφει και να σκοτώνει στην πολιτεία και τι είναι αυτό που κάνει κάποιον άλλο νέο, αντί να κάνει κάτι δημιουργικό, να γίνεται #####φύλακας ??????
Δεν υπάρχει ο χρόνος βέβαια για να αναλύσω όσα νομίζω σωστά. Θα αντιγράψω εκ του προχείρου δυό παραδείγματα, μεγαλύτερης κλίμακας, για κατανόηση.
.........
Δραματική τροπή φαίνεται να παίρνει η υπόθεση ομηρίας δύο Βρετανών από Σομαλούς πειρατές. Σε τηλεφωνική του επικοινωνία με το δίκτυο Sky News, ο εκπρόσωπος των πειρατών, Mohamed Hussein, προειδοποίησε ότι κάθε επίθεση εναντίον των συντρόφων του θα έθετε σε κίνδυνο τη ζωή των ομήρων. Ο Hussein δήλωσε χαρακτηριστικά: «Κάθε σφαίρα στους φίλους μας στο γιοτ θα φέρει πολλά δάκρυα στις οικογένειες των ηλικιωμένων που κρατάμε», ενώ προσέθεσε ότι θα κάψουν «τα κόκκαλα των δύο ανθρώπων». Τα ίχνη των δύο τουριστών χάθηκαν, αφού είχαν ειδοποιήσει ότι θα πλεύσουν από τις Σεϋχέλλες προς την Τανζανία. Οι Αρχές ενημερώθηκαν για την πιθανότητα να έχει πέσει το πλοίο στα χέρια πειρατών, όταν ένας άντρας που συστήθηκε ως «Hassan» πήρε τηλέφωνο σε πρακτορείο ειδήσεων και υποστήριξε ότι οι δύο βρετανοί έχουν πιαστεί όμηροι. Η Ναυτική Δύναμη της Ευρωπαϊκής Ένωσης στη Σομαλία δήλωσε ότι έχει εντοπίσει ένα γιοτ 200 μίλα ανατολικά από το λιμάνι Haradheere, αλλά δεν έχει καταφέρει να επιβεβαιώσει τα στοιχεία του. Ο Σομαλός πρωθυπουργός Omar Sharmarke δήλωσε σχετικά: «Θέλω να γίνει αντιληπτό ότι η πειρατεία μετατρέπεται στο μοναδικό διαθέσιμο μέσο επιβίωσης για τις παράκτιες κοινότητες της χώρας μας». Διαβάστε επίσης: Βρετανοί ιστιοπλόοι στα χέρια πειρατών, 27 Οκτωβρίου 2009, 12:31 Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2009, 20:07
www.zougla.gr (http://www.zougla.gr)
...................
Tο Ισραήλ στερεί από τους Παλαιστίνιους το νερό, ενώ δίνει στους εβραίους εποίκους τη δυνατότητα να καταναλώνουν «σχεδόν απεριόριστες ποσότητες» καταγγέλλει η Διεθνής Αμνηστία.
Σε έκθεσή της η οργάνωση προστασίας των ανθρωπίνων δικαιωμάτων τονίζει ότι το Ισραήλ «δεν αφήνει τους Παλαιστίνιους να έχουν πρόσβαση, παρά σε ένα τμήμα των κοινών υδάτινων πόρων, που βρίσκονται κυρίως στην κατεχόμενη Δυτική Οχθη, ενώ οι παράνομοι ισραηλινοί έποικοι χρησιμοποιούν πρακτικά απεριόριστες ποσότητες».
Σύμφωνα με την έκθεση οι Ισραηλινοί καταναλώνουν τετραπλάσιο νερό από τους Παλαιστίνιους. Αυτή η ανισότητα, σημειώνει, είναι ακόμα πιο κραυγαλέα σε ορισμένες περιοχές της Δυτικής Οχθης, όπου οι οικισμοί καταναλώνουν 20πλάσιο νερό κατά κεφαλήν απ' ό,τι οι Παλαιστίνιοι των γειτονικών πριοχών, οι οποίοι επιβιώνουν με 20 λίτρα την ημέρα.
«Πισίνες, καλοποτισμένα παρτέρια και αχανείς γεωργικές εκτάσεις που αρδεύονται στους οικισμούς, έρχονται σε χτυπητή αντίθεση με τα γειτονικά παλιστινιακά χωριά, οι κάτοικοι των οποίων είναι ανγκασμένοι να παλεύουν καθημερινά για να εξασφαλίσουν τις ανάγκες τους σε νερό», προστίθεται στην έκθεση.
Από την πλευρά του το ισραηλινό υπουργείο Εξωτερικών υποστηρίζει ότι το Ισραήλ μοιράζεται ισότιμα τους υδάτινους πόρους με τους Παλαιστίνιους.
Η Διεθνής Αμνηστία αντίθετα καταγγέλλει ότι οι Παλαιστίνιοι δεν επιτρέπεται να ανοίγουν καινούργια πηγάδια ή να επιδιορθώνουν τα παλιά χωρίς την άδεια των ισραηλινών αρχών.
Ταυτόχρονα πολλές οδικές αρτηρίες στη Δυτική Οχθη είναι κλειστές ή περιορισμένες στην κυκλοφορία, πράγμα που αναγκάζει τα υδροφόρα οχήματα να κάνουν μεγάλες παρακάμψεις για να ανεφοδιάζουν τα χωριά που δεν είναι συνδεδεμένα με το δίκτυο ύδρευσης.
Σύμφωνα με την Αμνηστία, 180.000 - 200.000 Παλαιστίνιοι δεν έχουν πρόσβαση σε τρεχούμενο νερό στη Δυτική Οχθη.
www.naftemporiki.gr (http://www.naftemporiki.gr)
...............

Είτε στην θέση των Σομαλών σήμερα ή των Παλαιστινίων, βάλεις αντίστοιχα να ζήσουν Ελβετοί και Ισραηλινοί, τα ίδια αποτελέσματα θα έχεις.
Άρα Κώστα μου, αυτό που μετράει είναι να "αντιληφθείς" την ρίζα του προβλήματος.;)
Αυτό όμως πάει μακρυά. Το κοντά και το "συμφέρον" μου είναι, πως όσο επιμένω πως η λύση στην βία, δεν είναι η βία, τόσο μειώνω τις πιθανότητες, κάποιος από την οικογένειά μου, να φάει καμμιά αδέσποτη, από κάποιον κακομεγαλωμένο, ενθεν κακείθεν!!!!!!

ΥΓ. Κώστα, επέλεξα εσένα, ελπίζοντας να αποφύγω επόμενη "σύρραξη"!!! Όχι πως δεν θα ήθελα όταν βρούμε χρόνο, εκτός από τριγλυκερίδια, βαλβολίνες και άλλα καθημερινά και ευχάριστα, να λέγαμε κι απ΄αυτά.:)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
29-10-2009, 18:06
Οπα παιχταδορ μαλλον τα μπερδευεις.
1,Χωρις να αμφισβητω το επιπεδο σου και να προσβαλω την οικογενεια σου,
ειπες οτι προσπαθεις εσυ με τα δικα σου πιστευω και αρχες να τους κανεις ολοκληρομενους.
Και ποιος σου λεει οτι εσυ για την κοινωνια εισαι ολοκληρομενος?
Και ποιος σου λεει οτι ο πατερας αυτου του αλητη δεν αισθανοταν οτι μεγαλωσε τα παιδια του ολοκληρομενα?
2,Οσο για το σκληρενουν οι Ραμπο, θα σου πω οτι δεν σαπησαν κανενα ####παιδο στο ξυλο και μετα να το διασυρουν δεξια και αριστερα χωρις να υπαρχη ''δημοσιογραφικη'' η' αριστερη αντιδραση. Δεν ξερω αν θυμασαι κατι περι νομου 4000.
3,Δεν ξερω πια ειναι η σχεση σου με την ναυτηλια αλλα η πειρατεια ειναι πολυ μεγαλο εσοδο για την σομαλικη κυβερνηση.Αφου ο προεδραρας Σομαλος ειναι εναντια ας κανει κατι να τους απαγορευσει το somalian cost guards, ετσι οπως κυκλοφορουν οι ....κυριοι
4,Το θεμα των Εβραιων ειναι διαφορετικο.Δεν ειναι τρομοκρατικο αλλα μαλλον ''κατοχικο''.Αφου λοιπον ξερεις και εχεις μελετησει δεν μπορεις να συγκρινεις τα γεγονοτα μιας κατοχης με ενα ματσο τρομοκρατες.
5,Θεορω ατυχες παραδειγμα των Ελβετο πολιτη.
Αν ειναι οπως τα λες βουρ ολοι οι φτωχοι λαοι στην Ελβετια στο Μπρουνει και οπου αλλου εχει λεφτα.
6, Θα κλεισω λεγοντας σου Γιαννη οτι η δημοκρατια ειναι ενα πολιτευμα ομοιων συνολων.
Ενα τουβλο και ενας ανθρωπος δεν κανει ουτε δυο τουβλα ουτε δυο ανθρωπους.
Αλλο δικιο-συμφερον ο υπαλληλος και αλλο το αφεντικο η διαφορα ειναι η οριματητα και η παιδεια της κοινωνιας και οι αντιδρασεις της.


υγ. δεν θελω να βρεις το κειμενο μου επιθετικο προς εσενα, οπως επισης δεν θελω να σε προσβαλω.

yannis
29-10-2009, 18:40
...Δεν υπάρχει ο χρόνος βέβαια για να αναλύσω όσα νομίζω σωστά....

Δεν είπα ποτέ πως έχω το αλάθητο.
Επίσης δεν νομίζω πως αναφέρθηκα στο τι νόμιζε ο πατέρας της μιας, αλλά και της άλλης πλευράς.
Είπα για το τι νομίζω εγώ. Και τα αποτελέσματα των απόψεών μου είναι ολοζώντανα και γνωστά σε αρκετούς φίλους. Οπότε και μου επιτρέπεται η επιμονή!!!!!!!
Από εκεί και κάτω διαφωνώ με όσα γράφεις.
Δυστυχώς όμως είναι αργά εδώ, είμαι και κουρασμένος... Σίγουρα όμως μιας και είμαστε και γείτονες θα βρούμε ευκαιρία να τα πούμε από κοντά.

ΥΓ. :)

Carduelis
29-10-2009, 19:07
Κάποτε τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα για όλους μας..

Κάποτε οι επαναστάτες είχαν αιτία και θάρρος, υπερασπιζόντουσταν ιδέες και πρότασαν τα δικά τους στήθη στην αδικία και το όπλο..
Οι τωρινοί "επαναστάτες", φοράνε κουκούλες και αφαιρούν ζωές αθώων, πισώπλατα με ενέδρα..
Κάποτε οι επαναστάτες είχαν σαφείς και διακυρηγμένες ιδέες, τώρα πετούν σε σκουπιδοντενεκέδες δικαιολογίες για τις κακές πολυεθνικές..
Κάποτε προτιμούσαν οι ίδιοι τον θάνατο όταν συλλαμβάνονταν, τώρα χρησιμοποιούν τους ακριβότερους δικηγόρους του ποινικού και όλα τα νομικά τερτίπια του κράτους που υποτίθεται πως ήθελαν να αλλάξουν για να την γλυτώσουν!

Κι εμείς??
Kάποτε πολεμούσαμε στρεβλές ιδέες, τώρα μόνο όσους βάζουν χέρι στο πορτοφόλι μας..
Κάποτε τσακωνόμασταν για πολιτικές και κοσμοθεωρίες, τώρα πια για θολά πρόσωπα και συμφέροντα..
Κάποτε ονειρευόμασταν ένα επάγγελμα και όχι τα χρήματα που θα βγάζαμε απ αυτό. Τώρα σπρώχνουμε τα παιδιά μας στο βόλεμα του Δημοσίου και στο εύκολο εισόδημα..
Κάποτε καβαλάγαμε πατίνια αλλά ταξιδεύαμε σε ηπείρους και ωκεανούς με τη φαντασία και την καρδιά μας. Τώρα πανάκριβα GLXM 1300 cc μέχρι το trendy cafe του χιονοδρομικού..
Κάποτε είμασταν ικανοί να δούμε το στραβό από το ίσιο τώρα αλλοιθωρίζουμε ανάλογα με το συμφέρον μας..

Ας ελπίζουμε πως θα συνεχίσουμε τουλάχιστον να υπερασπιζόμαστε την αξία της ζωής ενάντια σε κάθε καθίκι που νομίζει πως το κουμπούρι και η ενέδρα λύνουν τα σημερινά προβλήματα.
Και να μην ξεχνάμε οτι εμείς τα σκατώσαμε όσο μας έπαιρνε, ας αφήσουμε όρθιο και κανα όραμα και ιδανικό για τα παιδιά μας !!

Arkas
29-10-2009, 23:04
Κάποτε τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα για όλους μας..

Κάποτε οι επαναστάτες είχαν αιτία και θάρρος, υπερασπιζόντουσταν ιδέες και πρότασαν τα δικά τους στήθη στην αδικία και το όπλο..
Οι τωρινοί "επαναστάτες", φοράνε κουκούλες και αφαιρούν ζωές αθώων, πισώπλατα με ενέδρα..
Κάποτε οι επαναστάτες είχαν σαφείς και διακυρηγμένες ιδέες, τώρα πετούν σε σκουπιδοντενεκέδες δικαιολογίες για τις κακές πολυεθνικές..
Κάποτε προτιμούσαν οι ίδιοι τον θάνατο όταν συλλαμβάνονταν, τώρα χρησιμοποιούν τους ακριβότερους δικηγόρους του ποινικού και όλα τα νομικά τερτίπια του κράτους που υποτίθεται πως ήθελαν να αλλάξουν για να την γλυτώσουν!

Κι εμείς??
Kάποτε πολεμούσαμε στρεβλές ιδέες, τώρα μόνο όσους βάζουν χέρι στο πορτοφόλι μας..
Κάποτε τσακωνόμασταν για πολιτικές και κοσμοθεωρίες, τώρα πια για θολά πρόσωπα και συμφέροντα..
Κάποτε ονειρευόμασταν ένα επάγγελμα και όχι τα χρήματα που θα βγάζαμε απ αυτό. Τώρα σπρώχνουμε τα παιδιά μας στο βόλεμα του Δημοσίου και στο εύκολο εισόδημα..
Κάποτε καβαλάγαμε πατίνια αλλά ταξιδεύαμε σε ηπείρους και ωκεανούς με τη φαντασία και την καρδιά μας. Τώρα πανάκριβα GLXM 1300 cc μέχρι το trendy cafe του χιονοδρομικού..
Κάποτε είμασταν ικανοί να δούμε το στραβό από το ίσιο τώρα αλλοιθωρίζουμε ανάλογα με το συμφέρον μας..

Ας ελπίζουμε πως θα συνεχίσουμε τουλάχιστον να υπερασπιζόμαστε την αξία της ζωής ενάντια σε κάθε καθίκι που νομίζει πως το κουμπούρι και η ενέδρα λύνουν τα σημερινά προβλήματα.
Και να μην ξεχνάμε οτι εμείς τα σκατώσαμε όσο μας έπαιρνε, ας αφήσουμε όρθιο και κανα όραμα και ιδανικό για τα παιδιά μας !!
Τί να πω βρε Νότη!
Τα είπες όλα!

fidemporas
29-10-2009, 23:32
Εγώ βλέπω ότι μία πολύ μεγάλη μερίδα του κόσμου ( μεταξύ των οποίων και εγώ) αντιπαθεί τους αστυνομικούς.
Ο Έλληνας αστυνομικός δεν έχει καμία φυσικά σχέση με τον Ευρωπαίο συνάδελφό του που αποπνέει μονάχα σεβασμό και τίποτα άλλο.
Εδώ όχι μόνο δεν τους πλησιάζουμε για να ρωτήσουμε κάτι πχ. αλλά τους φοβόμαστε κιόλας.
Είναι ο συνδυασμός της αγένειας και της έλλειψης κουλτούρας του νεοέλληνα με την κατάχρηση εξουσίας με προσωπικά, εγωιστικά κίνητρα.
Κάνουν βλακωδώς τον διαχωρισμό ΕΜΕΙΣ ( δηλαδή οι Μπάτσοι ) και απέναντι ΕΣΕΙΣ ( δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι ) Ξεχνούν την πραγματική φύση της δουλειάς τους.
Αρκεί να παρατηρήσει κανείς τον τρόπο που οδηγούν πχ. στον δρόμο. Ξεχνούν ότι ΟΤΑΝ δεν είναι αναμένη η σειρήνα και ο φάρος οφείλουν να συμπεριφέρονται σαν ΟΛΑ τα άλλα οχήματα.

Εντάξει ... δεν χαίρομαι για αυτά που έγιναν αλλά πραγματικά όποτε περνάω από δίπλα τους, τους αγνοώ.

ntinopoulos
30-10-2009, 00:08
Εγώ βλέπω ότι μία πολύ μεγάλη μερίδα του κόσμου ( μεταξύ των οποίων και εγώ) αντιπαθεί τους αστυνομικούς.
Ο Έλληνας αστυνομικός δεν έχει καμία φυσικά σχέση με τον Ευρωπαίο συνάδελφό του που αποπνέει μονάχα σεβασμό και τίποτα άλλο.
Εδώ όχι μόνο δεν τους πλησιάζουμε για να ρωτήσουμε κάτι πχ. αλλά τους φοβόμαστε κιόλας.
Είναι ο συνδυασμός της αγένειας και της έλλειψης κουλτούρας του νεοέλληνα με την κατάχρηση εξουσίας με προσωπικά, εγωιστικά κίνητρα.
Κάνουν βλακωδώς τον διαχωρισμό ΕΜΕΙΣ ( δηλαδή οι Μπάτσοι ) και απέναντι ΕΣΕΙΣ ( δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι ) Ξεχνούν την πραγματική φύση της δουλειάς τους.
Αρκεί να παρατηρήσει κανείς τον τρόπο που οδηγούν πχ. στον δρόμο. Ξεχνούν ότι ΟΤΑΝ δεν είναι αναμένη η σειρήνα και ο φάρος οφείλουν να συμπεριφέρονται σαν ΟΛΑ τα άλλα οχήματα.

Εντάξει ... δεν χαίρομαι για αυτά που έγιναν αλλά πραγματικά όποτε περνάω από δίπλα τους, τους αγνοώ.
πραγματικα θα πρεπε να ντρεπεσαι γι αυτα που λες,τα οποια δειχνουν απιστευτο κομπλεξ!
θα πρεπε να σου εχουν μαθει οι γονεις σου να δειχνεις σεβασμο σε ολους τους συνανθρωπους σου ανεξαρτητα με το επαγγελμα τους και την οικονομικη και κοινωνικη τους κατασταση!
ευτυχως που τις αντιληψεις αυτες δεν τις εχει μια μεγαλη μεριδα του κοσμου οπως λες,αλλα μια πολυ μικρη και χωρις ηθικη!
οπως λες εχεις σεβασμο στον ευρωπαιο αστυνομικο,αλλα αν κατι τυπακια σαν κι εσενα κουνηθουν και βγαλουν γλωσσα στον ευρωπαιο αστυνομικο θα βρεθουν με τις χειροπεδες στο πατωμα!οποτε αν αν ειναι να κατηγορησεις για κατι τους ελληνες αστυνομικους,αυτο ειναι η υποτονικη καποιες φορες σταση τους και οχι η καταχρηση εξουσιας!
και τωρα ανοιξε τα αυτια σου να μαθεις κατι που ισως δεν εχεις πληροφορηθει!μαθε λοιπον οτι πλεον οι αστυνομικοι μπαινουν στη σχολη με πανελληνιες και με αρκετα υψηλη βαθμολογια.επισης ειναι οι ανθρωποι της διπλανης πορτας,ο κολλητος μας,ο γειτονας μας,ο πατερας μας,ο αδερφος μας,δεν ειναι ο ...μπατσος οπως λες!
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΧΑΡΗΚΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΟΧΙ,ΑΦΗΝΩ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ!

ntinopoulos
30-10-2009, 02:15
[quote=yannis;87294]Κώστα μου τι θέλεις να κάνω δηλαδή να ασχολούμαι με το κλωτσόσφαιρο?!?!!?!Σου χαρίζω και τον δικό μου χρόνο αν θέλεις!!!!:p

Φιλε Γιαννη, μπορεις σε παρακαλω να μου πεις αν ειδες να αναφερεται κανεις στο ... κλωτσοσφαιρο; Οποτε...ατυχης η αναφορα σου σε αυτο.

Και εν πάσει περιπτώσει, αφού επιμένετε να κάνετε τους κάου-μπόϋδες, θα προσπαθήσω να περιγράψω στον λίγο χρόνο που έχω, τι εννοώ...
Φυσει αντιαμερικανος, ποτε δεν κανω τον καουμπου

Όταν λοιπόν, διαμαρτύρομαι για τις "βαθυστόχαστες" αντιδράσεις, φίλων κατά τα άλλα, η πρόθεσή μου έχει και προσωπικό συμφέρον.
ΠΟΤΕ δεν συμφώνησα με αντιδράσεις τύπου "τρομοκρατικές", όπως τις λέτε. Άλλωστε, αν συμφωνούσα θα συμμετείχα, αφού ποτέ δεν "κόλωσα" στα όποια πιστεύω μου, οπότε μάλλον δεν θα τα λέγαμε από εδώ!!!
Το ότι δεν συμφωνώ, όμως, δεν σημαίνει πως το φαινόμενο δεν είναι υπαρκτό...
Φιλε Γιαννη, "τρομοκρατικες" εμεις τις λεμε ή ειναι;; Εσυ πως θα χαρακτηριζες μια ξεκαθαρη αποπειρα δολοφονιας πεντε εργαζομενων νεων που προσπαθουν να βγαλουν το μεροκαματο τους;

Εγώ λοιπόν, φίλε Κώστα, προσπαθώ να μεγαλώνω τα παιδιά μου χωρίς κόμπλεξ, θυμούς ή ζήλειες για την "κακούργα την κενωνία". Προσπαθώ να τα βοηθήσω να γίνουν ολοκληρωμένοι πολίτες, να γνωρίσουν πραγματικά δηλαδή την φύση της ζωής. Έτσι μόνο πιστεύω πως από τον πυρήνα που λέγεται οικογένεια, θα προκύψουν άτομα, χωρίς στρεβλές και συνάμα φαιδρές αντιλήψεις, για το τι "φταίει" στην π*****α την ζωή και δεν "κονόμησαν"...
Πολλές φορές καμαρώνω για τους γυιούς μου, γιατί εκτός των άλλων, δεν έχουν ούτε αρνητικά αισθήματα για την κοινωνία, αλλά ούτε και κακομοίρηδες είναι.
Συμφωνω μαζι σου και χαιρομαι που μεγαλωνεις τους γιους σου με αυτες τις αρχες και γνωριζοντας σε, παρολο που σε πολλα διαφωνουμε, ειμαι σιγουρος οτι για την οικογενεια σου κανεις το καλυτερο. Να αναλογιστεις ομως οτι και οι γονεις των πεντε αυτων παιδιων καπως ετσι θα τα διαπαιδαγωγησαν και ειναι αδικο στα καλα του καθουμενου να βρεθουν χωρις καν να προκαλεσουν θυματα μιας ανανδρης επιθεσης.!
Συχνά στις συζητήσεις μας, προσπαθούμε να βρούμε τα βαθύτερα αίτια, την ρίζα δηλαδή, των όσων συμβαίνουν, μιας και μόνον έτσι θα βρούμε και τον τρόπο που θα τα αντιμετωπίσουμε.
Εσύ λοιπόν Κώστα μου, που σίγουρα δεν είσαι και αγράμματος, έχοντας αναρωτηθεί για τα θέματα της βίας, ας πούμε, έβγαλες το σπουδαίο συμπέρασμα, πως είναι "μερικοί αλήτες" και αν στείλουμε "μερικούς ράμπο"... καθαρίσαμε.
Επειδη προσπαθω να μιλαω με γεγονοτα και οχι με αερολογιες για "αιτια", "ριζες του κακου" κτλ εδω εχουμε μια ξακαθαρη δολοφονικη επιθεση εναντιον πεντε αστυνομικων, χωρις προκληση, απο 4 ατομα σε δυο μηχανες με καλυμμενα προσωπα, την οποια οτι και να την υποκίνησε δεν δικαιολογειται.!
Όμως, δεν σου έκανε εντύπωση, πως όσο αυξάνουν και σκληραίνουν οι ράμπο, άλλο τόσο και περισότερο αυξάνοντε και τα "τρομοκρατικά" κτυπήματα?!?!
Δηλαδη εσυ τα τελευταια χρονια που αυτου του ειδους οι επιθεσεις βρισκονται σε εξαρση παρατηρησες καμια σκληροτερη σταση απο την ελληνικη Αστυνομια;; Γιατι εγω προσωπικα μαλλον μια "ευνουχισμενη" Αστυνομια βλεπω που λειτουργει υπο την λανθασμενη καθοδηγηση του κρατους, φοβουμενη το "πολιτικο κοστος". Να σου θυμισω τα γεγονοτα του Δεκεμβριου οπου οι αληταμπουρες κατεστρεφαν ανεξελεγκτα τις περιουσιες των πολιτων και η εντολη του κρατους στην αστυνομια ηταν "μην τους αγγιζετε".

Δεν θα μπω στην λογική του φίλου πιο πάνω, που κάνει νύξεις για υποκινούμενες και στημένες φάσεις.
Όχι γιατί το αποκλείω, αλλά έτσι κι αλλιώς, για μένα το ίδιο είναι.
Αυτο ελειπε να μπουμε σε τετοια λογικη.
Θα πω απλά πως στην φυσική μάθαμε για Δράση και Αντίδραση. Γιατί λοιπόν ένας νέος θα οδηγηθεί στο να καταστρέφει και να σκοτώνει στην πολιτεία και τι είναι αυτό που κάνει κάποιον άλλο νέο, αντί να κάνει κάτι δημιουργικό, να γίνεται #####φύλακας ??????
Δυστυχως εγω βλεπω μονο Δραση... και καμια αντιδραση απο την πολιτεια προκειμενου να διαφυλαξει την ταξη και την ασφαλεια σε μια δημοκρατικη και ειρηνικη κοινωνια οπως εχει το χρεος να κανει και να μην εχουμε καταντησει να φοβομαστε να κυκλοφορησουμε στους δρομους της ιδιας μας της χωρας. Γιατι δεν νομιζω φιλε Γιαννη να κυκλοφορουσες ουτε εσυ ουτε η οικογενεια σου ανετοι στο κεντρο της Αθηνας οταν γινοταν τα επεισοδια.
Δεν υπάρχει ο χρόνος βέβαια για να αναλύσω όσα νομίζω σωστά. Θα αντιγράψω εκ του προχείρου δυό παραδείγματα, μεγαλύτερης κλίμακας, για κατανόηση.
.........
Δραματική τροπή φαίνεται να παίρνει η υπόθεση ομηρίας δύο Βρετανών από Σομαλούς πειρατές. Σε τηλεφωνική του επικοινωνία με το δίκτυο Sky News, ο εκπρόσωπος των πειρατών, Mohamed Hussein, προειδοποίησε ότι κάθε επίθεση εναντίον των συντρόφων του θα έθετε σε κίνδυνο τη ζωή των ομήρων. Ο Hussein δήλωσε χαρακτηριστικά: «Κάθε σφαίρα στους φίλους μας στο γιοτ θα φέρει πολλά δάκρυα στις οικογένειες των ηλικιωμένων που κρατάμε», ενώ προσέθεσε ότι θα κάψουν «τα κόκκαλα των δύο ανθρώπων». Τα ίχνη των δύο τουριστών χάθηκαν, αφού είχαν ειδοποιήσει ότι θα πλεύσουν από τις Σεϋχέλλες προς την Τανζανία. Οι Αρχές ενημερώθηκαν για την πιθανότητα να έχει πέσει το πλοίο στα χέρια πειρατών, όταν ένας άντρας που συστήθηκε ως «Hassan» πήρε τηλέφωνο σε πρακτορείο ειδήσεων και υποστήριξε ότι οι δύο βρετανοί έχουν πιαστεί όμηροι. Η Ναυτική Δύναμη της Ευρωπαϊκής Ένωσης στη Σομαλία δήλωσε ότι έχει εντοπίσει ένα γιοτ 200 μίλα ανατολικά από το λιμάνι Haradheere, αλλά δεν έχει καταφέρει να επιβεβαιώσει τα στοιχεία του. Ο Σομαλός πρωθυπουργός Omar Sharmarke δήλωσε σχετικά: «Θέλω να γίνει αντιληπτό ότι η πειρατεία μετατρέπεται στο μοναδικό διαθέσιμο μέσο επιβίωσης για τις παράκτιες κοινότητες της χώρας μας». Διαβάστε επίσης: Βρετανοί ιστιοπλόοι στα χέρια πειρατών, 27 Οκτωβρίου 2009, 12:31 Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2009, 20:07
www.zougla.gr (http://www.zougla.gr)
...................
Tο Ισραήλ στερεί από τους Παλαιστίνιους το νερό, ενώ δίνει στους εβραίους εποίκους τη δυνατότητα να καταναλώνουν «σχεδόν απεριόριστες ποσότητες» καταγγέλλει η Διεθνής Αμνηστία.
Σε έκθεσή της η οργάνωση προστασίας των ανθρωπίνων δικαιωμάτων τονίζει ότι το Ισραήλ «δεν αφήνει τους Παλαιστίνιους να έχουν πρόσβαση, παρά σε ένα τμήμα των κοινών υδάτινων πόρων, που βρίσκονται κυρίως στην κατεχόμενη Δυτική Οχθη, ενώ οι παράνομοι ισραηλινοί έποικοι χρησιμοποιούν πρακτικά απεριόριστες ποσότητες».
Σύμφωνα με την έκθεση οι Ισραηλινοί καταναλώνουν τετραπλάσιο νερό από τους Παλαιστίνιους. Αυτή η ανισότητα, σημειώνει, είναι ακόμα πιο κραυγαλέα σε ορισμένες περιοχές της Δυτικής Οχθης, όπου οι οικισμοί καταναλώνουν 20πλάσιο νερό κατά κεφαλήν απ' ό,τι οι Παλαιστίνιοι των γειτονικών πριοχών, οι οποίοι επιβιώνουν με 20 λίτρα την ημέρα.
«Πισίνες, καλοποτισμένα παρτέρια και αχανείς γεωργικές εκτάσεις που αρδεύονται στους οικισμούς, έρχονται σε χτυπητή αντίθεση με τα γειτονικά παλιστινιακά χωριά, οι κάτοικοι των οποίων είναι ανγκασμένοι να παλεύουν καθημερινά για να εξασφαλίσουν τις ανάγκες τους σε νερό», προστίθεται στην έκθεση.
Από την πλευρά του το ισραηλινό υπουργείο Εξωτερικών υποστηρίζει ότι το Ισραήλ μοιράζεται ισότιμα τους υδάτινους πόρους με τους Παλαιστίνιους.
Η Διεθνής Αμνηστία αντίθετα καταγγέλλει ότι οι Παλαιστίνιοι δεν επιτρέπεται να ανοίγουν καινούργια πηγάδια ή να επιδιορθώνουν τα παλιά χωρίς την άδεια των ισραηλινών αρχών.
Ταυτόχρονα πολλές οδικές αρτηρίες στη Δυτική Οχθη είναι κλειστές ή περιορισμένες στην κυκλοφορία, πράγμα που αναγκάζει τα υδροφόρα οχήματα να κάνουν μεγάλες παρακάμψεις για να ανεφοδιάζουν τα χωριά που δεν είναι συνδεδεμένα με το δίκτυο ύδρευσης.
Σύμφωνα με την Αμνηστία, 180.000 - 200.000 Παλαιστίνιοι δεν έχουν πρόσβαση σε τρεχούμενο νερό στη Δυτική Οχθη.
www.naftemporiki.gr (http://www.naftemporiki.gr)
...............

Είτε στην θέση των Σομαλών σήμερα ή των Παλαιστινίων, βάλεις αντίστοιχα να ζήσουν Ελβετοί και Ισραηλινοί, τα ίδια αποτελέσματα θα έχεις.
Τα παραδειγματα σου ειναι ατοπα, μεμονωμενα ειναι ουσιαστικα και συμφωνω με τη θεση σου,(αλλωστε προσωπικα εκτος απο τους Αμερικανους δεν συμπαθω ουτε τους Ισραηλινους) αλλα δεν εχουν καμια σχεση με το θεμα μας.
Άρα Κώστα μου, αυτό που μετράει είναι να "αντιληφθείς" την ρίζα του προβλήματος.;)
Οσο ομως Γιαννη μου θα προσπαθουμε να συλλαβουμε τη ριζα του προβληματος, θα εχουμε και αλλα θυματα δυστυχως, με τους θυτες να παραμενουν ατιμωρητοι!

Αυτό όμως πάει μακρυά. Το κοντά και το "συμφέρον" μου είναι, πως όσο επιμένω πως η λύση στην βία, δεν είναι η βία, τόσο μειώνω τις πιθανότητες, κάποιος από την οικογένειά μου, να φάει καμμιά αδέσποτη, από κάποιον κακομεγαλωμένο, ενθεν κακείθεν!!!!!!
Δηλαδη θελεις να μου πεις, οτι αν καποιος εκ των αστυνομικων αντιδρουσε και πυροβολουσε τους θυτες θα θεωρειτω αυτο "βια στη βια";;'Η αντιθετως θα το αντιμετωπιζες ως το πρεπον τη στιγμη εκεινη;;
Φιλε Γιαννη, ισα ισα εμεις οι πολιτες και οι σωστοι οικογενειαρχες θα επρεπε να αποζηταμε να ειναι η αστυνομια δραστικη απεναντι σε τετοιου ειδους περιστατικα και οχι να παρεμποδιζουμε το εργο της κατακρινοντας την. Για την ασφαλεια τη δικη μας και των παιδιων μας.
ΥΓ. Κώστα, επέλεξα εσένα, ελπίζοντας να αποφύγω επόμενη "σύρραξη"!!! Όχι πως δεν θα ήθελα όταν βρούμε χρόνο, εκτός από τριγλυκερίδια, βαλβολίνες και άλλα καθημερινά και ευχάριστα, να λέγαμε κι απ΄αυτά.:)

TEOSS
30-10-2009, 03:30
Με ένα παραλήρημα άσχετων με τα γεγονότα και ασύνδετων νοηματικά προτάσεων προσπάθησες να δικαιολογήσεις …ατύχησες και βέβαια κατάπιες την :p
Σε ρωτώ ξανά : Δεν υπάρχουν αθώοι; Άρα καλώς σκοτώθηκε π.χ. ο ¨Αλέξης¨; Γιατί ανησυχείς για την οικογένεια σου ,αυτοί είναι αθώοι ; μήπως όταν σκοτώνονται παιδιά άλλων βγάζουμε :p και απολαμβάνουμε τα αγαθά της αγγλοσαξονικής κοσμοκρατορίας ; μήπως έχεις ακούσει τον όρο ¨ψευτοκουλτουρα¨;

Carduelis
30-10-2009, 09:59
Δεν γνωρίζω σχεδόν κανέναν από το forum παιδιά, ούτε και τον yannis που δεν χρειάζεται τη δική μου παρέμβαση βέβαια, αλλά ας μην το κάνουμε προσωπική αντιπαράθεση ένα τραγικά σοβαρό θέμα που χρειάζεται πιό ψύχραιμη αντιμετώπιση..
Νομίζω πως η ουσία στα γραφόμενα του yannis είναι ότι όσοι σηκώνουν όπλο σήμερα (ή και παλαιότερα) ενάντια σε θεσμούς της Ελληνικής κοινωνίας όπως η αστυνομία έχουν προκληθεί από ένα άδικο κράτος με τις πολιτικές και τους θεσμούς του. Και ακόμα πως σε επίπεδο κρατών κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τους Παλαιστίνιους κλπ. Φαντάζομαι πως μέχρι εδώ όλοι σύμφωνοι είμαστε..

Το ερώτημα όμως είναι για όλους μας τι στο διάολο κάνουμε επιτέλους αλλά και πως!

- Μένουμε στην οθόνη της ΤV και απλά παρακολουθούμε τους "κακούς" που τα έβαλαν με τους "καλούς"?
- Διαλέγουμε την "ομάδα" της αρεσκείας μας και ανοίγουμε ακόμα μια μπύρα για να δούμε και τη συνέχεια?
- Δικαιολογούμε τη χρήση κουμπουριών για να λύσουμε τις διαφορές μας με το κράτος, το γείτονα, τον "αντίπαλο" γενικά?
- Kλείνουμε τα μάτια και λέμε ευτυχώς που δεν ήταν δικοί μας άνθρωποι στην αιματοχυσία?
- Καταδικάζουμε τους πιστολέρο σε όποια μεριά και να βρίσκονται και ζητάμε την παραδειγματική τιμωρία τους? απαιτούμε από αυτούς που πρέπει ένα καλύτερο κράτος? προσπαθούμε πρώτοι εμείς να δώσουμε επιτέλους αρχές, αξίες και ιδανικά στα παιδιά μας?

Kάποτε παίζαμε "κλέφτες κι αστυνόμους" αλλά ξέραμε ποιοί ήταν οι μεν και ποιοί οι δε. Τώρα τα έχουμε μπλέξει τόσο που δεν ξέρουμε καλά καλά ούτε ποιός είναι ο κλέφτης ούτε ποιός είναι ο αστυνόμος..

Νότης

Arkas
30-10-2009, 12:46
Δεν γνωρίζω σχεδόν κανέναν από το forum παιδιά, ούτε και τον yannis που δεν χρειάζεται τη δική μου παρέμβαση βέβαια, αλλά ας μην το κάνουμε προσωπική αντιπαράθεση ένα τραγικά σοβαρό θέμα που χρειάζεται πιό ψύχραιμη αντιμετώπιση..
Νομίζω πως η ουσία στα γραφόμενα του yannis είναι ότι όσοι σηκώνουν όπλο σήμερα (ή και παλαιότερα) ενάντια σε θεσμούς της Ελληνικής κοινωνίας όπως η αστυνομία έχουν προκληθεί από ένα άδικο κράτος με τις πολιτικές και τους θεσμούς του. Και ακόμα πως σε επίπεδο κρατών κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τους Παλαιστίνιους κλπ. Φαντάζομαι πως μέχρι εδώ όλοι σύμφωνοι είμαστε..

Το ερώτημα όμως είναι για όλους μας τι στο διάολο κάνουμε επιτέλους αλλά και πως!

- Μένουμε στην οθόνη της ΤV και απλά παρακολουθούμε τους "κακούς" που τα έβαλαν με τους "καλούς"?
- Διαλέγουμε την "ομάδα" της αρεσκείας μας και ανοίγουμε ακόμα μια μπύρα για να δούμε και τη συνέχεια?
- Δικαιολογούμε τη χρήση κουμπουριών για να λύσουμε τις διαφορές μας με το κράτος, το γείτονα, τον "αντίπαλο" γενικά?
- Kλείνουμε τα μάτια και λέμε ευτυχώς που δεν ήταν δικοί μας άνθρωποι στην αιματοχυσία?
- Καταδικάζουμε τους πιστολέρο σε όποια μεριά και να βρίσκονται και ζητάμε την παραδειγματική τιμωρία τους? απαιτούμε από αυτούς που πρέπει ένα καλύτερο κράτος? προσπαθούμε πρώτοι εμείς να δώσουμε επιτέλους αρχές, αξίες και ιδανικά στα παιδιά μας?

Kάποτε παίζαμε "κλέφτες κι αστυνόμους" αλλά ξέραμε ποιοί ήταν οι μεν και ποιοί οι δε. Τώρα τα έχουμε μπλέξει τόσο που δεν ξέρουμε καλά καλά ούτε ποιός είναι ο κλέφτης ούτε ποιός είναι ο αστυνόμος..

Νότης
:sm5::sm4::sm5:

fidemporas
30-10-2009, 13:13
πραγματικα θα πρεπε να ντρεπεσαι γι αυτα που λες,τα οποια δειχνουν απιστευτο κομπλεξ!
θα πρεπε να σου εχουν μαθει οι γονεις σου να δειχνεις σεβασμο σε ολους τους συνανθρωπους σου ανεξαρτητα με το επαγγελμα τους και την οικονομικη και κοινωνικη τους κατασταση!
ευτυχως που τις αντιληψεις αυτες δεν τις εχει μια μεγαλη μεριδα του κοσμου οπως λες,αλλα μια πολυ μικρη και χωρις ηθικη!
οπως λες εχεις σεβασμο στον ευρωπαιο αστυνομικο,αλλα αν κατι τυπακια σαν κι εσενα κουνηθουν και βγαλουν γλωσσα στον ευρωπαιο αστυνομικο θα βρεθουν με τις χειροπεδες στο πατωμα!οποτε αν αν ειναι να κατηγορησεις για κατι τους ελληνες αστυνομικους,αυτο ειναι η υποτονικη καποιες φορες σταση τους και οχι η καταχρηση εξουσιας!
και τωρα ανοιξε τα αυτια σου να μαθεις κατι που ισως δεν εχεις πληροφορηθει!μαθε λοιπον οτι πλεον οι αστυνομικοι μπαινουν στη σχολη με πανελληνιες και με αρκετα υψηλη βαθμολογια.επισης ειναι οι ανθρωποι της διπλανης πορτας,ο κολλητος μας,ο γειτονας μας,ο πατερας μας,ο αδερφος μας,δεν ειναι ο ...μπατσος οπως λες!
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΧΑΡΗΚΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΟΧΙ,ΑΦΗΝΩ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ!


Μα τι λες ρε συ;; ( σόρρυ για τον ενικό) Παραλλήρημα σε έπιασε; Γιατί μου επιτήθησε προσωπικά ; Τι σχέση έχουν οι γονείς μου με όλα αυτά και γιατί ονομάζεις κόπλεξ την άποψη μου; Γιατί με χαρακτηρίζεις " τυπάκι ¨ και γιατί αφήνεις να εννοηθεί ότι " χάρηκα " κιόλας ;;
Να μην πω την γνώμη μου ; Να πω αυτό που θες να ακούσεις εσύ ; να πω ότι οι αστυνομικοί είναι τα καλύτερα παιδιά επειδή μπήκαν στη σχόλη με πανελλάδικές ;; ότι σπάζουν στο ξύλο αυτά τα υπολείματα ανθρώπινης αξιοπρέπειας στα φανάρια για την πλάκα τους και με την βούλα των πανελλαδικών εξετάσεων;
Να τους αποκαλώ αστυνομικούς ενώ ΟΛΟΙ τους αποκαλούν ΜΠΑΤΣΟΥΣ;
Να μην γράψω εδώ στο φόρουμ ότι στα μάτια μου είναι αναιδέστατοι και αντυπαθέστατοι;
Και όλα αυτά γιατί ;; Για να μην πληγωθούν ευαίσθητα αυτιά ; ( μάτια)
Εγώ θα λέω και θα γράφω αυτό που θέλω και αν σου αρέσει ... Αν δεν σου αρέσει προσπέρασε το σχόλιο μου .. έτσι απλά....
Και τα προσωπικά σχόλια να λείπουν σε παρακαλώ ... δεν είμαστε και φιλαράκια...

ntinopoulos
30-10-2009, 14:12
Μα τι λες ρε συ;; ( σόρρυ για τον ενικό) Παραλλήρημα σε έπιασε; Γιατί μου επιτήθησε προσωπικά ; Τι σχέση έχουν οι γονείς μου με όλα αυτά και γιατί ονομάζεις κόπλεξ την άποψη μου; Γιατί με χαρακτηρίζεις " τυπάκι ¨ και γιατί αφήνεις να εννοηθεί ότι " χάρηκα " κιόλας ;;
Να μην πω την γνώμη μου ; Να πω αυτό που θες να ακούσεις εσύ ; να πω ότι οι αστυνομικοί είναι τα καλύτερα παιδιά επειδή μπήκαν στη σχόλη με πανελλάδικές ;; ότι σπάζουν στο ξύλο αυτά τα υπολείματα ανθρώπινης αξιοπρέπειας στα φανάρια για την πλάκα τους και με την βούλα των πανελλαδικών εξετάσεων;
Να τους αποκαλώ αστυνομικούς ενώ ΟΛΟΙ τους αποκαλούν ΜΠΑΤΣΟΥΣ;
Να μην γράψω εδώ στο φόρουμ ότι στα μάτια μου είναι αναιδέστατοι και αντυπαθέστατοι;
Και όλα αυτά γιατί ;; Για να μην πληγωθούν ευαίσθητα αυτιά ; ( μάτια)
Εγώ θα λέω και θα γράφω αυτό που θέλω και αν σου αρέσει ... Αν δεν σου αρέσει προσπέρασε το σχόλιο μου .. έτσι απλά....
Και τα προσωπικά σχόλια να λείπουν σε παρακαλώ ... δεν είμαστε και φιλαράκια...
καταρχην ποτε δε σε αποκαλεσα φιλο η φιλαρακι,ουτε αφησα να εννοηθει κατι τετοιο!αλλωστε ειναι αυστηρα τα κριτηρια με τα οποια επιλεγω τους φιλους μου!επισης αν δεν κανω λαθος το μηνυμα στο οποιο αναφερομαι το εγραψες εσυ,κι οχι ο ...γειτονας, οποτε αναγκαστικα απευθυνομαι σε σενα προσωπικα!
κανεις δε σου ειπε να μη λες και να γραφεις αυτο που θες!ομως πρεπει τα λεγομενα και τα γραφομενα σου να μην μειωνουν ολοκληρες κοινωνικες ομαδες,οπως αυτη των αστυνομικων, ποσο μαλλον οταν στο forum εχουμε πολλα παιδια που ειναι αστυνομικοι και πολλοι στις οικογενειες μας η στο φιλικο μας περιβαλλον εχουμε αστυνομικους!ολοι εμεις λοιπον ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ τον καθε κομπλεξικο που προσβαλλει και χαρακτηριζει γενικευοντας τα παντα και τους παντες!
το οτι μπαινουν με πανελλαδικες δε το εγραψα για να υποστηριξω οτι ειναι τα καλυτερα παιδια,αλλα για να γινει αντιληπτο οτι πλεον εχουν ενα ανωτερο επιπεδο μορφωσης και παιδειας!
τελος εγω δεν εκρινα το αν χαρηκες η οχι για το γεγονος, απλα το αφησα στην κριση των συμφορουμιτων μας...

Υ.Γ.εκτος απο το οδηγω δεξια,προσπερνω απο αριστερα, δειγμα παιδειας ειναι κι ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ στο συνανθρωπο!

nek21
30-10-2009, 14:33
Μα τι λες ρε συ;; ( σόρρυ για τον ενικό) Παραλλήρημα σε έπιασε; Γιατί μου επιτήθησε προσωπικά ; Τι σχέση έχουν οι γονείς μου με όλα αυτά και γιατί ονομάζεις κόπλεξ την άποψη μου; Γιατί με χαρακτηρίζεις " τυπάκι ¨ και γιατί αφήνεις να εννοηθεί ότι " χάρηκα " κιόλας ;;
Να μην πω την γνώμη μου ; Να πω αυτό που θες να ακούσεις εσύ ; να πω ότι οι αστυνομικοί είναι τα καλύτερα παιδιά επειδή μπήκαν στη σχόλη με πανελλάδικές ;; ότι σπάζουν στο ξύλο αυτά τα υπολείματα ανθρώπινης αξιοπρέπειας στα φανάρια για την πλάκα τους και με την βούλα των πανελλαδικών εξετάσεων;
Να τους αποκαλώ αστυνομικούς ενώ ΟΛΟΙ τους αποκαλούν ΜΠΑΤΣΟΥΣ;
Να μην γράψω εδώ στο φόρουμ ότι στα μάτια μου είναι αναιδέστατοι και αντυπαθέστατοι;
Και όλα αυτά γιατί ;; Για να μην πληγωθούν ευαίσθητα αυτιά ; ( μάτια)
Εγώ θα λέω και θα γράφω αυτό που θέλω και αν σου αρέσει ... Αν δεν σου αρέσει προσπέρασε το σχόλιο μου .. έτσι απλά....
Και τα προσωπικά σχόλια να λείπουν σε παρακαλώ ... δεν είμαστε και φιλαράκια...
προφανως δεν εχεις καποιο γνωστο αστυνομικο και εχεις τετοια,αποψη.παντως να ξερεις οτι δεν ειναι ελοχιμ,ουτε εξωγηινοι.η αστυνομια ειναι καθρεφτης της κοινωνιας,οποτε και οι αστυνομικοι ειναι ανθρωποι με ολα τα επακολουθα.αν θες παντως μπορουμε να τα πουμε απο κοντα για να σου αποδειξω οτι δεν ειμαστε ετσι οπως λες,γι αυτο να μη στοχοποιεις και να προσεχεις σε παρακαλω τα λογια σου γιατι μας θιγεις .....τα ειπα οσο πιο ομορφα μπορω και με ολο το σεβασmο προς το forum που μας φιλοξενει.

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
30-10-2009, 14:59
Κυριοι δειτε την ταινια "ψυχη βαθια'' και ας σκεφτουμε μετα ποσο ομορφα ειναι Ελληνες να αφαιρουν ζωες Ελληνων.

Μπορει να διαφωνεις φιλε μαζι Γιαννη μου αλλα αυτο δεν αλλαζει τα γεγονοτα.
Αν με ρωτατε για τον Αλεξανδρο θα σου απαντησω με την ερωτηση ''τι ζηταει η αλεπου στο παζαρι?'' και μαλιστα πετοντας μπουκαλια στους '' μπατσους''?
Φανταζεσαι αδερφε να περναγε το παιδι σου απο το αστυνομικο τμημα η' να ειχε παει η γυναικα σου να βγαλει ταυτοτητα............

Τελος για τους αστυνομικους του εξωτερικου οι οποιοι εμπνεουν σεβασμο,
φιλε θα σου απαντησω οτι δεν εμπνεουν κανεναν σεβασμο αλλα τον απολυτο φοβο.
Παρακουσε εντολη η' πετα μπυκαλι σε εφιππο Αγγλο η' Γερμανο και πες μου μετα ποια κλινηκη κανει αραιρεσει γκλοπ απο τον πρωκτο.

Ημουν μαρτυρας σε πορεια στην Αγγλια οταν ειδα τον οχλο να κινητε στο πεζοδρομια και να σταματαει στο φαναρι.
Το κουφοτερο ολων ηταν ο ξυλοδαρμος διαδηλωτη επειδη την δευτερη φορα δεν υπακουσε τον εφιππο στην προειδοποιηση και περπαταγε στον δρομο........
Δικα σου τα συμπερασματα.

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
30-10-2009, 15:06
έχουν προκληθεί από ένα άδικο κράτος με τις πολιτικές και τους θεσμούς του.


ο Κενεντυ ειπε ''μην κοιτας τι κανει το κρατος για εσενα αλλα εσυ για την Αμερικη''...........

αν το σκεφτουμε θα δουμε οτι μπορουμε να γινουμε καλυτεροι.

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
30-10-2009, 15:08
Να τους αποκαλώ αστυνομικούς ενώ ΟΛΟΙ τους αποκαλούν ΜΠΑΤΣΟΥΣ;

και αν οι αλλοι 8α βουτηξουν απο την Ακροπολη θα βουτηξεις και εσυ??????

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
30-10-2009, 15:23
και καλα ρε παιχταδορ τον Αλεξ τον θυμασαι, τον μπατσακο το οποιο πυροβολησαν στον λαιμο δεν τον θυμασαι?
Αλλα βεβαια αυτος ειναι μπατσος, δολοφωνος.
Και τα γουρουνια ακομα δεν τα πυροβολουν εν ψυχρω.........

yannis
30-10-2009, 15:25
Με ένα παραλήρημα άσχετων με τα γεγονότα και ασύνδετων νοηματικά προτάσεων προσπάθησες να δικαιολογήσεις …ατύχησες και βέβαια κατάπιες την :p
Σε ρωτώ ξανά : Δεν υπάρχουν αθώοι; Άρα καλώς σκοτώθηκε π.χ. ο ¨Αλέξης¨; Γιατί ανησυχείς για την οικογένεια σου ,αυτοί είναι αθώοι ; μήπως όταν σκοτώνονται παιδιά άλλων βγάζουμε :p και απολαμβάνουμε τα αγαθά της αγγλοσαξονικής κοσμοκρατορίας ; μήπως έχεις ακούσει τον όρο ¨ψευτοκουλτουρα¨;

Μα είσαι καλά άνθρωπέ μου?!?!?!!?!?
Σιγά μην σε φοβήθηκα κιόλας!!!!!!!!!!!!!
Αλλά όταν δείχνανε το φεγγάρι, μου φαίνεται πως κοίταζες το δάχτυλο!!!!
Τώρα όσον αφορά τα νεροζούμια που κάποιοι προβάλετε και καλά, σαν άποψη, τα αντιπαρέρχομαι ως τουλάχιστον αστεία...
Εσύ μπορεί να θέτεις ερωτήματα, νομίζοντας ότι, όλοι έχουμε τον χρόνο να αναπτύσουμε γραπτά όσα αποκομίσαμε κοντά μισό αιώνα ζωής!!!!! Ή, νομίζεις, πως αν δεν κατάλαβες, έχω καμμιά υποχρέωση να σου κάνω φιλοσοφική διάλεξη?!!??!!?
Εγώ δεν έθεσα ερωτήματα. Ζήτησα να βουτάτε την γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσετε και να πάψετε να κάνετε τα κοκοράκια, για θέματα που αφ' ενός είναι ηλίου φαεινότερο, πως δεν "τα έχετε" και αφ' ετέρου ερεθίζουν κομπλεξικά άτομα κάθε υποτιθέμενης απόχρωσης, ανεβάζοντας την ένταση και τις αψυχολόγητες αντιδράσεις και εκρήξεις.
Μπορείτε σε τέτοιες περιπτώσεις να λέτε ανέκδοτα ή για τον παναθηναϊκό και τον ολυμπιακό!!!!!!!!!!!!:rolleyes:

.........
Ρε Κώστα (Ντινόπουλε), τι να σου πω?!?!?!?!?!?
"Και τό' ριξα στην θάλασσα κι' έπλεε σαν σκεπάρνι"
Τσάμπα τα υστερόγραφα!!!!!!!!!!:D

................
Βαγγέλη (fidempora), χαλάρωσε... :cool:

...................
To ίδιο και συ nek21. Ούτε χρειάζετε να γνωστοποιείς ιδιότητες, όπου δεν είναι απαραίτητο. Έτσι κι αλλιώς οι "παλιοί" γνωρίζουμε!!!!!! :cool:

............
Carduelis, αν και κάπου στο τέλος ψιλοδιαφέρουν οι απόψεις μας, νομίζω πως θα περνάγαμε μερικά υπέροχα απογεύματα, εκμυστηρευόμενοι εμπειρίες, πίνοντας το κρασάκι μας!!!!!!!!!! Εύχομαι να βρεθεί χρόνος, αν και εσύ το θέλεις!?!?!?!?:)

................

Η γενιά των αποτυχημένων γονέων? (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=6675)


Μπράβο βρε Παναγιώτη, να και κάπoιοι που καταλαβαίνουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:sm8::sm8::sm8:

gsmaniac
30-10-2009, 15:27
εγω μαγκες,αν και χρονια μηχανοβιος και αληταμπουρας:sm7:εχω φιλαρακια αστυνομικους,πολυ καλα παιδια,κανοντας ενα επαγγελμα πολυ δυσκολο,επικυνδυνο,με βαρδιες,χωρις εκπαιδευση και καλο εξοπλισμο και βασικα χωρις καλο μισθο:hmmm::hmmm::hmmm:βεβαιως υπαρχουν καποιοι που δινουν ασχημη εικονα σε ολο το σωμα,αλλα μηπως ΔΕΝ πρεπει να τους παιρνει ολους η μπαλλα;;;;;;;;;

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
30-10-2009, 15:47
εγω μαγκες,αν και χρονια μηχανοβιος και αληταμπουρας:sm7:εχω φιλαρακια αστυνομικους,πολυ καλα παιδια,κανοντας ενα επαγγελμα πολυ δυσκολο,επικυνδυνο,με βαρδιες,χωρις εκπαιδευση και καλο εξοπλισμο και βασικα χωρις καλο μισθο:hmmm::hmmm::hmmm:βεβαιως υπαρχουν καποιοι που δινουν ασχημη εικονα σε ολο το σωμα,αλλα μηπως
ΔΕΝ πρεπει να τους παιρνει ολους η μπαλλα;;;;;;;;;



.....και για να συμπληρώσω ....

Μήπως δεν υπάρχουν ....

κακοί δικηγόροι,

κακοί ταξιτζήδες,

κακοί παππάδες,

κακοί οικογενειάρχες ή

κακοί "μηχανόβιοι" ;;;;;;;;

Παντού κ πάντα,

θα υπάρχουν κάποιοι που "παραπατάνε"

και παίρνουν στον λαιμό τους ολόκληρη την "οικογένεια" στην οποία ανήκουν :(

Και θα επικαλεσθώ την παροιμία ....

"Με τα ξερά ΝΑ ΜΗΝ καίγονται ΚΑΙ τα χλωρά" ....:cool:

gsmaniac
30-10-2009, 15:53
και κατι τελευταιο.................το πιο σωστο που ακουσα σε αυτο το ποστ ειναι............αυτες οι κουβεντες γινονται πινοντας και τρωγοντας:sm7::sm7::sm7:

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
30-10-2009, 15:58
ρε Γιαννη, ακομα προσπαθω να καταλαβω τι ειναι αυτο το οποιο σε οδηγει να βλεπεις με ''χαλαροτητα'' αυτες τις αντιδρασεις και σιγα σιγα να προσπαθεις μεσα απο ''ηρεμο'' λογο να δημιουργησεις ''εντονη'' αντπαραθεση?

Οι τυχαρπαστοι, ψευτο-ιδεολογοι, οι εκμεταλευτες και οι δημαγωγοι εχουν οδηγησει την χωρα εδω, εκμταλευομενοι την ημιμαθεια και την ψευτοκουλτουρα του νεο-Ελληνα.
Αυτοι δημιουργουν επαναστετες χωρις αιτια.
Αυτοι δημιουργουν μαζες

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
30-10-2009, 15:59
και συνεχιζω Νικολα

γιατροι....
παππαδες.....

yannis
30-10-2009, 16:12
ρε Γιαννη, ακομα προσπαθω να καταλαβω τι ειναι αυτο το οποιο σε οδηγει να βλεπεις με ''χαλαροτητα'' αυτες τις αντιδρασεις και σιγα σιγα να προσπαθεις μεσα απο ''ηρεμο'' λογο να δημιουργησεις ''εντονη'' αντπαραθεση?

Οι τυχαρπαστοι, ψευτο-ιδεολογοι, οι εκμεταλευτες και οι δημαγωγοι εχουν οδηγησει την χωρα εδω, εκμταλευομενοι την ημιμαθεια και την ψευτοκουλτουρα του νεο-Ελληνα.
Αυτοι δημιουργουν επαναστετες χωρις αιτια.
Αυτοι δημιουργουν μαζες

Perry, αυτές οι κουβέντες όπως σωστά αντιλήφθηκε ο Kώστας (gsmaniac), γίνοντε με την κατάλληλη "συνοδεία", κάτι στο οποίο, το GSFORUM, έχει ιδιαίτερο ταλέντο και εμπειρία!!!!!!!!!
Μην είσαι βιαστικός και να "αγοράζεις", αντί να "πουλάς", όπως λέγαμε από παλιά στον Πειραιά.
Κανείς δεν ασχολείται στο να "δημιουργήσει μάζες". Ούτε υπάρχουν μυστικά υπόγεια, που σε κατευθύνουν. Στα "υπόγεια" που ακούς συναθροίζοντε αυτοί που θα ήθελαν να σε κουμαντάρουν. Το μυαλό όμως είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ!!!!!!!
Εντάξει... ο καθένας κουβαλάει τα τετραγωνικά μυαλού με τα οποία γεννήθηκε, ήθελε δεν ήθελε.
Όπως λοιπόν λέει και ο γνωστός πανεπιστημιακός Μπουραντάς Δ., αν σου έλαχαν 200τ.μ. δεν μπορείς, ίσως όπως άλλοι, να χτίσεις πυραμίδες... στο χέρι σου όμως είναι να φτιάξεις μαιζονέτα ή να μείνεις στη παράγκα!!!!!!!!!;)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
30-10-2009, 16:28
Μπαρουντας νομιζω οτι ειναι ο ψυχολογος.
Συμφωνω οτι αυτα ειναι καλυτερο να συζητιουντε απο κοντα αλλα απο την αλλη νομιζω οτι υπαρχει και οριμοτητα.
Δεν πουλαω.Τετοια φαινομενα εχουν γινει πολλες φορες οποτε ειχα χρονο να αγορασω.Δεν θελω αλλο.
Εχω κριση και νομιζω οτι σε καμια περιπτωση δεν μπορω να βρω καμια αλλη λεξη εκτος απο την κρεμαλα για τετοιους ''ανθρωπους''.

yannis
30-10-2009, 16:33
Μπαρουντας νομιζω οτι ειναι ο ψυχολογος.
Συμφωνω οτι αυτα ειναι καλυτερο να συζητιουντε απο κοντα αλλα απο την αλλη νομιζω οτι υπαρχει και οριμοτητα.
Δεν πουλαω.Τετοια φαινομενα εχουν γινει πολλες φορες οποτε ειχα χρονο να αγορασω.Δεν θελω αλλο.
Εχω κριση και νομιζω οτι σε καμια περιπτωση δεν μπορω να βρω καμια αλλη λεξη εκτος απο την κρεμαλα για τετοιους ''ανθρωπους''.


Χμμμμ..... πάλι βιάζεσαι, τα νιάτα βλέπεις!!!!!!
Δημήτρης Μπουραντάς, Καθηγητής της Παντείου και το βιβλίο "Όλα σου τα 'μαθα, μα ξέχασα μια λέξη "... εκδόσεις Ελευθερουδάκη.;)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
30-10-2009, 16:41
ειπα νομιζω οτι λεγοταν Μπαρουντας αλλα το λαθος το οποιο εκανα ειναι ε ''ς''.
Το ονομα ειναι Barunda, ειναι Ιταλο-Αμερικανος και το πειραμα του ειναι γυρω απο την παιδικη βια.
Αρα δεν βιαζομαι..........

yannis
30-10-2009, 16:53
ειπα νομιζω οτι λεγοταν Μπαρουντας αλλα το λαθος το οποιο εκανα ειναι ε ''ς''.
Το ονομα ειναι Barunda, ειναι Ιταλο-Αμερικανος και το πειραμα του ειναι γυρω απο την παιδικη βια.
Αρα δεν βιαζομαι..........

Το βιάζεσαι δεν πήγαινε στον συγγραφέα!!!!!
Τον οποίο δεν έτυχε να ακούσω, αλλά ευχαρίστως να το ψάξω!!!!!

georgekostas
30-10-2009, 19:14
Η τρομοκρατία είναι έγκλημα. Η Ελληνική κοινωνία δεν έχει ανάγκη την τρομοκρατία και το εγχώριο έγκλημα,
για να λύσει τα πολλαπλά προβλήματά της. Ποτέ η τυφλή βία δεν ωφέλησε, το αντίθετο μαλιστα.
Καταδικαστεα κάθε χρήση βίας, ιδιωτική ή κρατική.

TEOSS
30-10-2009, 19:44
Εκτός από μεγαλομανία :¨ Είμαι ο πρώτος που θα ήθελα να σταματήσουν και να περνάγαμε τον καιρό μας μόνο με γλέντια....¨ ¨σου κάνω φιλοσοφική διάλεξη¨, βλέπω ότι έχεις και σύνδρομο καταδίωξης :¨ Σιγά μην σε φοβήθηκα κιόλας¨ ,αδυναμία συγκρότησης λογικών πράξεων και κατανόησης αυτών που γράφεις. Η αναφορά στο ποδόσφαιρο δείχνει ένα τμήμα της σύγχυσης που έχεις. Πλην αερολογίας μπουρδολογίας και αποτυχημένης ειρωνείας έχεις –μπορείς να γράψεις κάτι;

yannis
30-10-2009, 19:56
Εκτός από μεγαλομανία :¨ Είμαι ο πρώτος που θα ήθελα να σταματήσουν και να περνάγαμε τον καιρό μας μόνο με γλέντια....¨ ¨σου κάνω φιλοσοφική διάλεξη¨, βλέπω ότι έχεις και σύνδρομο καταδίωξης :¨ Σιγά μην σε φοβήθηκα κιόλας¨ ,αδυναμία συγκρότησης λογικών πράξεων και κατανόησης αυτών που γράφεις. Η αναφορά στο ποδόσφαιρο δείχνει ένα τμήμα της σύγχυσης που έχεις. Πλην αερολογίας μπουρδολογίας και αποτυχημένης ειρωνείας έχεις –μπορείς να γράψεις κάτι;


Όχι, γιατί αν τα βάλω μαζί σου, είναι σίγουρο πως θα... χάσω !!!!!! Έχεις το... πλεονέκτημα!!!!!:D

wet & dirty
30-10-2009, 20:04
ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ....ειναι πραγματικά κριμα να διαβάζω για παιδια που σκοτώθηκαν & επαγγελματίες που τραυματιστικαν και πανω σε αυτους να πατανε για να εκφράσουν την ιδεολογία - κουλτούρα τους μερικοι απο εμας .....πρεπει να μαθετε οτι οι ανθρωπινες ψυχες χρίζουν σεβασμο!!!!ελεος ποια με τις κοκκορομαχίες και με τα παιχνίδια των λέξεων για το ποιος ειναι ο ποιο διαβασμενος(γιατι τελικα αυτο ειναι)...μην πατάτε επι πτωμάτων...θερμη παρακληση μην ξαναειπωθεί το ονομα του μικρου Αλεξη και οποιουδήποτε νεκρου γιατι δεν θα εχει καμια διαφορα με αυτα που ακουμε απο τα κορακια της ενημέρωσης(ο θεος να την κανει)
μονο και μονο για ενδειξη σεβασμου στις ψυχες τους και της οικογένειές τους.
ας κανουμε εμεις τον νομο σε αυτο που μεσα μας πραγματικα το θεωρουμε αυτονοητο...

όπως ειπατε και παραπάνω καλο θα ειναι αυτα να τα λετε τετ α τετ

ευχαριστω για τον χρόνο σας

Τακης Μαστορόπουλος

yannis
30-10-2009, 20:33
ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ....ειναι πραγματικά κριμα να διαβάζω για παιδια που σκοτώθηκαν & επαγγελματίες που τραυματιστικαν και πανω σε αυτους να πατανε για να εκφράσουν την ιδεολογία - κουλτούρα τους μερικοι απο εμας .....πρεπει να μαθετε οτι οι ανθρωπινες ψυχες χρίζουν σεβασμο!!!!ελεος ποια με τις κοκκορομαχίες και με τα παιχνίδια των λέξεων για το ποιος ειναι ο ποιο διαβασμενος(γιατι τελικα αυτο ειναι)...μην πατάτε επι πτωμάτων...θερμη παρακληση μην ξαναειπωθεί το ονομα του μικρου Αλεξη και οποιουδήποτε νεκρου γιατι δεν θα εχει καμια διαφορα με αυτα που ακουμε απο τα κορακια της ενημέρωσης(ο θεος να την κανει)
μονο και μονο για ενδειξη σεβασμου στις ψυχες τους και της οικογένειές τους.
ας κανουμε εμεις τον νομο σε αυτο που μεσα μας πραγματικα το θεωρουμε αυτονοητο...

όπως ειπατε και παραπάνω καλο θα ειναι αυτα να τα λετε τετ α τετ

ευχαριστω για τον χρόνο σας

Τακης Μαστορόπουλος


Τάκη, δεν διαφωνώ μαζί σου και αν προσέξεις, θα δεις πως δεν τα ξεκινάω εγώ αυτά τα θέματα. Αντιθέτως, επεμβαίνω γιατί δεν μου αρέσει η προπαγάνδα που προσπαθούν κάποιοι να περάσουν, στο πνεύμα του φόρουμ. Άλλοι ηθελημένα και άλλοι παρασυρόμενοι, λόγω συναισθηματικής φόρτισης. Βέβαια, δεν είμαι ο θεματοφύλακας του χώρου, όμως αν τελικά επικρατήσουν αυτές οι τάσεις, που σημαίνει ότι έτσι θέλει η παρέα, λυπάμαι αλλά δεν θα ακολουθήσω...
ΕΠΙΜΕΝΩ, πως δεν αναφέρομαι στις καθ' όλα σεβαστές απόψεις, που σίγουρα έχει ο καθένας, αλλά στον τρόπο που και καλά θέλει να τις περάσει σε ένα χώρο που προσωπικά τον χαίρομαι, για την ανάσα ελεύθερου αέρα που έχει.
Γιατί όταν επανειλλημένα, έχουν διατυπωθεί και άλλες απόψεις και έχουν δημιουργηθεί προστριβές, για μένα η επανάληψη είναι εκ του πονηρού. Εκτός αν μιλάμε για ηλιθιότητα, οπότε η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!!!!!

ΥΓ. Να διευκρινήσω επίσης, πως δεν με ενοχλεί η αναφορά της εκάστοτε είδησης, αλλά ο συνήθης σχολιασμός που ακολουθεί και κάποιοι θεωρούν πως έχοντας επιφοίτηση, ειρωνεύοντε τους υπόλοιπους, επιμένοντας πως πρέπει να τους φάμε, να τους λιώσουμε, να τους εξαφανίσουμε... χωρίς καλά-καλά να ξέρουν για τι και ποιους μιλάνε, όμως μένει η ηλίθια και φασίζουσα αυτή ατμόσφαιρα, που τι να κάνουμε, σε κάποιους φέρνει αναγούλα!!!!!!!

ntinopoulos
30-10-2009, 21:06
Κυριοι δειτε την ταινια "ψυχη βαθια'' και ας σκεφτουμε μετα ποσο ομορφα ειναι Ελληνες να αφαιρουν ζωες Ελληνων.

Μπορει να διαφωνεις φιλε μαζι Γιαννη μου αλλα αυτο δεν αλλαζει τα γεγονοτα.
Αν με ρωτατε για τον Αλεξανδρο θα σου απαντησω με την ερωτηση ''τι ζηταει η αλεπου στο παζαρι?'' και μαλιστα πετοντας μπουκαλια στους '' μπατσους''?
Φανταζεσαι αδερφε να περναγε το παιδι σου απο το αστυνομικο τμημα η' να ειχε παει η γυναικα σου να βγαλει ταυτοτητα............

Τελος για τους αστυνομικους του εξωτερικου οι οποιοι εμπνεουν σεβασμο,
φιλε θα σου απαντησω οτι δεν εμπνεουν κανεναν σεβασμο αλλα τον απολυτο φοβο.
Παρακουσε εντολη η' πετα μπυκαλι σε εφιππο Αγγλο η' Γερμανο και πες μου μετα ποια κλινηκη κανει αραιρεσει γκλοπ απο τον πρωκτο.

Ημουν μαρτυρας σε πορεια στην Αγγλια οταν ειδα τον οχλο να κινητε στο πεζοδρομια και να σταματαει στο φαναρι.
Το κουφοτερο ολων ηταν ο ξυλοδαρμος διαδηλωτη επειδη την δευτερη φορα δεν υπακουσε τον εφιππο στην προειδοποιηση και περπαταγε στον δρομο........
Δικα σου τα συμπερασματα.

έχουν προκληθεί από ένα άδικο κράτος με τις πολιτικές και τους θεσμούς του.


ο Κενεντυ ειπε ''μην κοιτας τι κανει το κρατος για εσενα αλλα εσυ για την Αμερικη''...........

αν το σκεφτουμε θα δουμε οτι μπορουμε να γινουμε καλυτεροι.

και καλα ρε παιχταδορ τον Αλεξ τον θυμασαι, τον μπατσακο το οποιο πυροβολησαν στον λαιμο δεν τον θυμασαι?
Αλλα βεβαια αυτος ειναι μπατσος, δολοφωνος.
Και τα γουρουνια ακομα δεν τα πυροβολουν εν ψυχρω.........

εγω μαγκες,αν και χρονια μηχανοβιος και αληταμπουρας:sm7:εχω φιλαρακια αστυνομικους,πολυ καλα παιδια,κανοντας ενα επαγγελμα πολυ δυσκολο,επικυνδυνο,με βαρδιες,χωρις εκπαιδευση και καλο εξοπλισμο και βασικα χωρις καλο μισθο:hmmm::hmmm::hmmm:βεβαιως υπαρχουν καποιοι που δινουν ασχημη εικονα σε ολο το σωμα,αλλα μηπως ΔΕΝ πρεπει να τους παιρνει ολους η μπαλλα;;;;;;;;;

.....και για να συμπληρώσω ....

Μήπως δεν υπάρχουν ....

κακοί δικηγόροι,

κακοί ταξιτζήδες,

κακοί παππάδες,

κακοί οικογενειάρχες ή

κακοί "μηχανόβιοι" ;;;;;;;;

Παντού κ πάντα,

θα υπάρχουν κάποιοι που "παραπατάνε"

και παίρνουν στον λαιμό τους ολόκληρη την "οικογένεια" στην οποία ανήκουν :(

Και θα επικαλεσθώ την παροιμία ....

"Με τα ξερά ΝΑ ΜΗΝ καίγονται ΚΑΙ τα χλωρά" ....:cool:

ρε Γιαννη, ακομα προσπαθω να καταλαβω τι ειναι αυτο το οποιο σε οδηγει να βλεπεις με ''χαλαροτητα'' αυτες τις αντιδρασεις και σιγα σιγα να προσπαθεις μεσα απο ''ηρεμο'' λογο να δημιουργησεις ''εντονη'' αντπαραθεση?

Οι τυχαρπαστοι, ψευτο-ιδεολογοι, οι εκμεταλευτες και οι δημαγωγοι εχουν οδηγησει την χωρα εδω, εκμταλευομενοι την ημιμαθεια και την ψευτοκουλτουρα του νεο-Ελληνα.
Αυτοι δημιουργουν επαναστετες χωρις αιτια.
Αυτοι δημιουργουν μαζες

Μπαρουντας νομιζω οτι ειναι ο ψυχολογος.
Συμφωνω οτι αυτα ειναι καλυτερο να συζητιουντε απο κοντα αλλα απο την αλλη νομιζω οτι υπαρχει και οριμοτητα.
Δεν πουλαω.Τετοια φαινομενα εχουν γινει πολλες φορες οποτε ειχα χρονο να αγορασω.Δεν θελω αλλο.
Εχω κριση και νομιζω οτι σε καμια περιπτωση δεν μπορω να βρω καμια αλλη λεξη εκτος απο την κρεμαλα για τετοιους ''ανθρωπους''.

Η τρομοκρατία είναι έγκλημα. Η Ελληνική κοινωνία δεν έχει ανάγκη την τρομοκρατία και το εγχώριο έγκλημα,
για να λύσει τα πολλαπλά προβλήματά της. Ποτέ η τυφλή βία δεν ωφέλησε, το αντίθετο μαλιστα.
Καταδικαστεα κάθε χρήση βίας, ιδιωτική ή κρατική.

Εκτός από μεγαλομανία :¨ Είμαι ο πρώτος που θα ήθελα να σταματήσουν και να περνάγαμε τον καιρό μας μόνο με γλέντια....¨ ¨σου κάνω φιλοσοφική διάλεξη¨, βλέπω ότι έχεις και σύνδρομο καταδίωξης :¨ Σιγά μην σε φοβήθηκα κιόλας¨ ,αδυναμία συγκρότησης λογικών πράξεων και κατανόησης αυτών που γράφεις. Η αναφορά στο ποδόσφαιρο δείχνει ένα τμήμα της σύγχυσης που έχεις. Πλην αερολογίας μπουρδολογίας και αποτυχημένης ειρωνείας έχεις –μπορείς να γράψεις κάτι;
εγραψα τις αποψεις μου,με συμπληρωσατε κι εσεις,ειμαι αρκετα καλυμμενος!
παντως ρε γιαννη τι εχεις με το ποδοσφαιρο?εισαι ο μονος που σε ενα τετοιο θεμα μπλεκεις ολυμπιακο,παναθηναικο κτλ...:rolleyes:
ακομη τι δουλεια εχουν οι σομαλοι πειρατες με το θεμα μας?:Απορία:
παντως χαλαρωσε λιγο γιατι αλλο μια ανανδρη δολοφονικη επιθεση εναντιον ανυποψιαστων πολιτων,και αλλο οι φανφαρες,οι ψευτοιδεολογιες,ο ριζοσπαστης και η κατηχηση!:)
χωρις παρεξηγηση μηπως ζεις σε αλλη εποχη?:rolleyes:δεν εχουμε χουντα!;)
το ποιημα που ειχες μαθει καποτε ισως και να ειναι ακαιρο στην εποχη μας!πλεον συναντας δεξιους με αριστερες αποψεις και αριστερους με τις πιο φασιστικες αποψεις,η αστυνομια και ο στρατος δεν κυβερνουν,οι μεγαλοαριστεροι εχουν εξελιχθει σε αρχικαπιταλιστες...εχουν αλλαξει πολλα,οποτε γιατι βλεπεις παντου φαντασματα?
φιλε γιαννη οπως λει κι ο καθηγητης του παντειου πανεπιστημιου ρουσης γιωργος "αν διαβασεις κειμενα των νεων οργανωσεων οι αντιληψεις τους ειναι τελειως μηδενιστικες,δεν εχουν την αντιληψη ρομπεν των δασων,τιμωρω τους καπιταλιστες και τους ιμπεριαλιστες,αλλα τους καλουν ολους να τα κανουν μπαχαλο,ειναι μηδενιστες!"
τελος παντων, επειδη αν εξαιρεσουμε τις διαφορες στις αποψεις μας,η παρεα σου ειναι ενδιαφερουσα, μεσα για μασα αλλα εχουμε πολλα αλλα να συζητησουμε χωρις να χαλαστουμε!αλλωστε η στιγμη του φαγητου ειναι ιερη...:);)

ntinopoulos
30-10-2009, 21:29
γιαννη μου χωρις αερολογιες και αμπελοφιλοσοφιες θα ηθελα να μου απαντησεις ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΑ αν καταδικαζεις την αποπειρα δολοφονιας κατα των 5 ανυποψιαστων αστυνομικων και αν συμφωνεις με την παραδειγματικη τιμωρια των δραστων τετοιων επιθεσεων!

gsmaniac
30-10-2009, 21:43
πολλα http://www.gsforum.gr/images/buttons/quote.gif (http://www.gsforum.gr/newreply.php?do=newreply&p=87886)............:sm1::sm1::sm1::sm1::sm1::sm7::sm7::sm7:

yannis
30-10-2009, 22:11
Ρε συ Κώστα, τι είναι αυτά που λές?!?!!?!?
Πρώτα- πρώτα τι σχέση έχει ο ριζοσπάστης η χούντα και τα λοιπά που λες, με μένα!?!?!?!?!?!
Μάλλον εσύ αναφέρεσαι μόνιμα σε ένα ποίημα συγκεχυμένο!!!!
Το ποδόσφαιρο το αναφέρω ειρωνικά, συγκρίνοντας το IQ των χούλιγκαν, με τους αλλαλαγμούς των "δυσαρεστημένων νοικοκυραίων". Τώρα αν κάποια από αυτά κατά καιρούς τα υποστηρίζουν συγκεκριμένες παρατάξεις, είτε από την μια, είτε από την άλλη πλευρά δεν με αφορά. Και σε πληροφορώ την ίδια μανούρα θα κάνω, αν κάποιος άλλος αρχίσει να φωνάζει "φάτε τους μπάτσους" και "λευτεριά στον τάδε σύντροφο" κ.λ.π. εδώ μέσα.
Τώρα τις παραπομπές για τους σομαλούς και τα ρέστα... λυπάμαι αν δεν τις κατάλαβες, αλλά δεν νομίζω πως ήταν και καμμιά βαθιά φιλοσοφία!!!!! Σίγουρα, δεν είναι εύκολο να αναλύσεις τέτοια θέματα με πέντε κουβέντες (το είπα ξανά), γι αυτό και ίσως δημιουργούντε παρανοήσεις, όμως δεν υπάρχει χρόνος, ήδη έχω κάνει κατάχρηση και αύριο θα ζοριστώ...
Πάντως προσπάθησε να ξαναδιαβάσεις όσα γράφεις και να σταθείς στα αίτια που μπορεί να οδηγούν στον μηδενισμο, όπως λες και τα λοιπά. Ότι τάσεις υπάρχουν στην εκάστοτε κοινωνία, δεν ήρθαν από τον άρη... η ίδια η κοινωνία τις δημιουργεί. Μην βιαστείς πάλι να με κατατάξεις σε στρατόπεδα, δεν μιλάω για πάλη των τάξεων, αλλά για συμπεριφορές έμβιων όντων (των φυτών συμπεριλαμβανομένων) και των αναγκών τους, όπως διαμορφώνοντε από τις εκάστοτε, ας πούμε καταστροφές που υφίσταντε. Τέλος πάντων, πάλι πάει μακρυά η κουβέντα, πάντως να ξέρεις πως αν υποστηρίζεις πως οι πράξεις αυτές είναι "ανανδρη δολοφονικη επιθεση εναντιον ανυποψιαστων πολιτων", να ξέρεις πως είσαι πολύ μακρυά απότην ρίζα του προβλήματος. Οι απλοποιήσεις αυτές και οι συνωμοσιολογίες (και από τις δύο πλευρές) δυστυχώς μόνο την συντήρηση της βίας εξυπηρετούν. Και επειδή τέλος πάντων, δεν μπορούμε από το πληκτρολόγιο να βρούμε άκρη, γι αυτό και είναι καλύτερα να λείπουν οι κορώνες που ενοχλούν. Βαρέθηκα να λέω τα ίδια κάθε φορά.

yannis
30-10-2009, 22:17
γιαννη μου χωρις αερολογιες και αμπελοφιλοσοφιες θα ηθελα να μου απαντησεις ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΑ αν καταδικαζεις την αποπειρα δολοφονιας κατα των 5 ανυποψιαστων αστυνομικων και αν συμφωνεις με την παραδειγματικη τιμωρια των δραστων τετοιων επιθεσεων!

Κώστα μου, τσάμπα τα διπλώματα.
Για πες μου εσύ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΑ, αν έχω πυρετό από κάποια κυτταρίτιδα, υπάρχει περίπτωση όσα αντιπυρετικά και να παίρνω να περάσει, επειδή θα πέφτει για λίγο ο πυρετός?!?!?!?!?!

yannis
30-10-2009, 22:26
Επίσης είτε συμφωνήσουμε είτε όχι στην φαρμακευτική αγωγή, εγώ μιλάω για πρόληψη, δημιουργία δηλαδή ανοσοποιητικών συνθηκών, που θα βελτιώνουν την ποιότητα ζωής και θα επιτρέπουν στα άτομα να δημιουργήσουν.
Τώρα, αν η άποψη "πονάει χέρι, κόψει χέρι" θεωρείς πως είναι η ενδεδειγμένη, τότε καλύτερα να μιλάμε για τον μπάγιεβιτς!!!!!

yannis
30-10-2009, 22:36
Η παραπομπή στο ποδόσφαιρο, προέκυψε από το παμπάλαιο ανέκδοτο που παραθέτω και όχι από τους λόγους του Βαφειάδη ή του Τσιριμώκου!!!!!

Έρχεται ο Αϊνστάιν στην Ελλάδα και τον καλούνε σε μια δεξίωση. Καθώς πίνει το απεριτίφ του τον πλησιάζει ένας και του λέει:
-"Kαλησπέρα σας κύριε Αϊνστάιν, τιμή μας να σας έχουμε απόψε μαζί μας"
-"Τιμή δική μου" απαντάει ο μεγάλος επιστήμων, "αν επιτρέπετε τι IQ έχετε;"
-"250" απαντάει αυτός

Τότε ο Αϊνστάιν του πιάνει συζήτηση για τη θεωρία της σχετικότητας, τις μαύρες τρύπες και δε συμμαζεύεται Λίγο αργότερα κι...
ενώ έτρωγαν το ορεκτικό τους ένας κύριος που καθόταν αριστερά του τού λέει:

-"Mεγάλη τιμή μας κάνετε κύριε Αϊνστάιν να βρίσκεστε εδώ μαζί μας"
-"Δική μου η τιμή..." απάντησε ο Αϊνστάιν. "Τι IQ έχετε ευγενικέ κύριε;".
-"150".
Του πιάνει λοιπόν κουβέντα ο Αϊνστάιν για το διεθνές δίκαιο, για τα προβλήματα που ανακύπτουν από τα πειράματα γενετικής κ ά. Λίγο αργότερα κι ενώ έτρωγε το κυρίως πιάτο του, αυτός που καθόταν δεξιά του, του λέει:

-"Eίναι μεγάλη μου τιμή να τρώω δίπλα σ'έναν τόσο μεγάλοεπιστήμονα"
-"Δική μου η τιμή" απάντησε ο Αϊνστάιν, "Τι IQ έχετε;"
-"100".
Του πιάνει λοιπόν κουβέντα για την κυβέρνηση, για τα επιτόκια, το χρηματιστήριο, την τιμή της βενζίνης κά. Λίγο αργότερα κι ενώ έτρωγαν επιδόρπιο ο κύριος που καθόταν απέναντι του τού λέει:

-"Eίναι πάρα πολύ μεγάλη μου τιμή να σας έχω απέναντι μου κύριε Αϊνστάιν"
-"Δική μου η τιμή κύριε, τι IQ έχετε;"
-"50".
Του πιάνει λοιπόν κουβέντα ο Αϊνστάιν για τον big brother, τη φάρμα, τον πιο αδύναμο κρίκο, τον Τριανταφυλλόπουλο, τον Ευαγγελάτο και δε συμμαζεύεται. Καθώς έπιναν καφέ, τον πλησιάζει ένας κύριος και του λέει με τη σειρά του:

-"Πολύ μεγάλη μας τιμή κύριε Αϊνστάιν να βρίσκεστε σήμερα μαζί μας"
-"Δική μου η τιμή. Ποιο ειναι το IQ σας;"
-"10".

Κι ο Αϊνστάιν απαντάει:
-"Πώς πάει o Παναθηναϊκός?"

Carduelis
30-10-2009, 22:40
- Παιδιά μάλλον θα έπρεπε να είμαστε και λιγάκι ικανοποιημέμοι απόψε διότι είναι φανερό πως
α/ όλους ακόμα μας πονάνε τέτοια θέματα το ίδιο και ίσως περισσότερο από τα κυβικά τις βαλβολίνες και τις αστοχίες υλικού στα GSA (..ta GS ως γνωστόν δεν χαλάνε και είναι και πιό όμορφα!) :sm7::sm7:
β/ Forum δίχως Yanni προκοπή δεν κάνει..και να μη είχαμε τον άνθρωπο απόψε θαπρεπε.. να τον εφεύρουμε! :sm7::sm7:
γ/Τέτοια θέματα ανήκουν στην κατηγορία "ατέλειωτα" (όπου και τα ομοειδή: γυναίκες, κοινωνία, κλπ) και θέλουν παρέα και κρασάκι.. να πάνε κάτω διότι συνήθως ή δεν καταλήγεις κάπου ή καταλήγεις έτσι που δεν σαρέσει !! :sm7::sm7:

Carduelis
30-10-2009, 22:44
Η παραπομπή στο ποδόσφαιρο, προέκυψε από το παμπάλαιο ανέκδοτο που παραθέτω και όχι από τους λόγους του Βαφειάδη ή του Τσιριμώκου!!!!!

Έρχεται ο Αϊνστάιν στην Ελλάδα και τον καλούνε σε μια δεξίωση. Καθώς πίνει το απεριτίφ του τον πλησιάζει ένας και του λέει:
-"Kαλησπέρα σας κύριε Αϊνστάιν, τιμή μας να σας έχουμε απόψε μαζί μας"
-"Τιμή δική μου" απαντάει ο μεγάλος επιστήμων, "αν επιτρέπετε τι IQ έχετε;"
-"250" απαντάει αυτός

Τότε ο Αϊνστάιν του πιάνει συζήτηση για τη θεωρία της σχετικότητας, τις μαύρες τρύπες και δε συμμαζεύεται Λίγο αργότερα κι...
ενώ έτρωγαν το ορεκτικό τους ένας κύριος που καθόταν αριστερά του τού λέει:

-"Mεγάλη τιμή μας κάνετε κύριε Αϊνστάιν να βρίσκεστε εδώ μαζί μας"
-"Δική μου η τιμή..." απάντησε ο Αϊνστάιν. "Τι IQ έχετε ευγενικέ κύριε;".
-"150".
Του πιάνει λοιπόν κουβέντα ο Αϊνστάιν για το διεθνές δίκαιο, για τα προβλήματα που ανακύπτουν από τα πειράματα γενετικής κ ά. Λίγο αργότερα κι ενώ έτρωγε το κυρίως πιάτο του, αυτός που καθόταν δεξιά του, του λέει:

-"Eίναι μεγάλη μου τιμή να τρώω δίπλα σ'έναν τόσο μεγάλοεπιστήμονα"
-"Δική μου η τιμή" απάντησε ο Αϊνστάιν, "Τι IQ έχετε;"
-"100".
Του πιάνει λοιπόν κουβέντα για την κυβέρνηση, για τα επιτόκια, το χρηματιστήριο, την τιμή της βενζίνης κά. Λίγο αργότερα κι ενώ έτρωγαν επιδόρπιο ο κύριος που καθόταν απέναντι του τού λέει:

-"Eίναι πάρα πολύ μεγάλη μου τιμή να σας έχω απέναντι μου κύριε Αϊνστάιν"
-"Δική μου η τιμή κύριε, τι IQ έχετε;"
-"50".
Του πιάνει λοιπόν κουβέντα ο Αϊνστάιν για τον bigbrother, τη φάρμα, τον πιο αδύναμο κρίκο, τον Τριανταφυλλόπουλο, τον Ευαγγελάτο και δε συμμαζεύεται. Καθώς έπιναν καφέ, τον πλησιάζει ένας κύριος και του λέει με τη σειρά του:

-"Πολύ μεγάλη μας τιμή κύριε Αϊνστάιν να βρίσκεστε σήμερα μαζί μας"
-"Δική μου η τιμή. Ποιο ειναι το IQ σας;"
-"10".

Κι ο Αϊνστάιν απαντάει:
-"Πώς πάει o Παναθηναϊκός?"
Τα παίρνω όλα πίσω.. χάθηκε να βάλεις Ολυμπιακός ?? ΝεύραΝεύραΝεύρα

fidemporas
30-10-2009, 22:45
Η παραπομπή στο ποδόσφαιρο, προέκυψε από το παμπάλαιο ανέκδοτο που παραθέτω και όχι από τους λόγους του Βαφειάδη ή του Τσιριμώκου!!!!!

Έρχεται ο Αϊνστάιν στην Ελλάδα και τον καλούνε σε μια δεξίωση. Καθώς πίνει το απεριτίφ του τον πλησιάζει ένας και του λέει:
-"Kαλησπέρα σας κύριε Αϊνστάιν, τιμή μας να σας έχουμε απόψε μαζί μας"
-"Τιμή δική μου" απαντάει ο μεγάλος επιστήμων, "αν επιτρέπετε τι IQ έχετε;"
-"250" απαντάει αυτός

Τότε ο Αϊνστάιν του πιάνει συζήτηση για τη θεωρία της σχετικότητας, τις μαύρες τρύπες και δε συμμαζεύεται Λίγο αργότερα κι...
ενώ έτρωγαν το ορεκτικό τους ένας κύριος που καθόταν αριστερά του τού λέει:

-"Mεγάλη τιμή μας κάνετε κύριε Αϊνστάιν να βρίσκεστε εδώ μαζί μας"
-"Δική μου η τιμή..." απάντησε ο Αϊνστάιν. "Τι IQ έχετε ευγενικέ κύριε;".
-"150".
Του πιάνει λοιπόν κουβέντα ο Αϊνστάιν για το διεθνές δίκαιο, για τα προβλήματα που ανακύπτουν από τα πειράματα γενετικής κ ά. Λίγο αργότερα κι ενώ έτρωγε το κυρίως πιάτο του, αυτός που καθόταν δεξιά του, του λέει:

-"Eίναι μεγάλη μου τιμή να τρώω δίπλα σ'έναν τόσο μεγάλοεπιστήμονα"
-"Δική μου η τιμή" απάντησε ο Αϊνστάιν, "Τι IQ έχετε;"
-"100".
Του πιάνει λοιπόν κουβέντα για την κυβέρνηση, για τα επιτόκια, το χρηματιστήριο, την τιμή της βενζίνης κά. Λίγο αργότερα κι ενώ έτρωγαν επιδόρπιο ο κύριος που καθόταν απέναντι του τού λέει:

-"Eίναι πάρα πολύ μεγάλη μου τιμή να σας έχω απέναντι μου κύριε Αϊνστάιν"
-"Δική μου η τιμή κύριε, τι IQ έχετε;"
-"50".
Του πιάνει λοιπόν κουβέντα ο Αϊνστάιν για τον big brother, τη φάρμα, τον πιο αδύναμο κρίκο, τον Τριανταφυλλόπουλο, τον Ευαγγελάτο και δε συμμαζεύεται. Καθώς έπιναν καφέ, τον πλησιάζει ένας κύριος και του λέει με τη σειρά του:

-"Πολύ μεγάλη μας τιμή κύριε Αϊνστάιν να βρίσκεστε σήμερα μαζί μας"
-"Δική μου η τιμή. Ποιο ειναι το IQ σας;"
-"10".

Κι ο Αϊνστάιν απαντάει:
-"Πώς πάει o Παναθηναϊκός?"
:yz:yz:yz:yz:yz:yz:yz:yz

Τι;;;;; Δηλαδή είμαι βλάκας συν ένα κάππα ( Κ ) ;;;;;;;;

:yz:yz:yz:yz:yz:yz:yz:yz

Και κομπλεξικός και βλάκας .....

:yz:yz

fidemporas
30-10-2009, 23:20
προφανως δεν εχεις καποιο γνωστο αστυνομικο και εχεις τετοια,αποψη.παντως να ξερεις οτι δεν ειναι ελοχιμ,ουτε εξωγηινοι.η αστυνομια ειναι καθρεφτης της κοινωνιας,οποτε και οι αστυνομικοι ειναι ανθρωποι με ολα τα επακολουθα.αν θες παντως μπορουμε να τα πουμε απο κοντα για να σου αποδειξω οτι δεν ειμαστε ετσι οπως λες,γι αυτο να μη στοχοποιεις και να προσεχεις σε παρακαλω τα λογια σου γιατι μας θιγεις .....τα ειπα οσο πιο ομορφα μπορω και με ολο το σεβασmο προς το forum που μας φιλοξενει.

Δεν είναι απόρια προσωπικών γνωριμιών η άποψη μου. Ούτε πολιτικών φρονημάτων. Είναι απόρια προσωπικών εμπειριών κάθε μέρα στο δρόμο, στις υπηρεσίες, και όπου αλλού. Φυσικά και είναι άνθρωποι με όλα τα επακόλουθα αλλά νοιώθεις εσύ ότι η ο κλάδος αυτός ειναι πραγματικά στην υπηρεσία του πολίτη;
Δηλώνεις θιγμένος και αναφέρεις ότι "στοχοποιώ " τον κλάδο σου ( αν κατάλαβα καλά κάνεις αυτη τη δουλειά ) .. Οκ στο σημείο αυτό σου ζητώ συγνώμη εάν σε έθιξα προσωπικά ... αλλά εσύ πιστεύεις ότι κάνετε σωστά την δουλειά σας; Όχι σε σχέση με τις διαταγές από τους ανωτέρους αλλά απέναντι στον πολίτη...Εγώ γιατί βλέπω έναν τσαμπουκά και μία αναίδεια απέναντι στον πολίτη; Γιατί ακούω από όλους τους ανθρώπους που συναναστρέφομαι τα χειρότερα; Εσύ δεν ακούς τίποτα ;
Διότι αν ακούς θα έπρεπε να σε προβληματίσει. Ίσως κάτι να μην γίνεται σωστά. Αν πάλι δεν ακούς ίσως θα έπρεπε να προσέξεις να κοιτάξεις λίγο περισσότερο γύρω σου... μπορεί να σου διαφευγει κάτι.
Φυσικά όλα τα παραπάνω που γράφω μπορεί να είναι απλά ιδέα μου ... να έχουν να κάνουν μόνο με τον δικό μου μικρόκοσμο... Αλλά και μόνο η συμετοχή και η αντιπαράθεση μέσα στο φόρουμ απο μόνη της λέει κάτι ....και δεν εννοώ απαραίτητα συμπάθεια ....

Πάντα φιλικά...

ntinopoulos
31-10-2009, 01:23
Κώστα μου, τσάμπα τα διπλώματα.
Για πες μου εσύ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΑ, αν έχω πυρετό από κάποια κυτταρίτιδα, υπάρχει περίπτωση όσα αντιπυρετικά και να παίρνω να περάσει, επειδή θα πέφτει για λίγο ο πυρετός?!?!?!?!?!
γιαννη μου, αν εχεις πυρετο, το πρωτο πραγμα που ΠΡΕΠΕΙ να κανεις ειναι να παρεις αντιπυρετικο.στη συνεχεια προσπαθεις να καταπολεμησεις τα αιτια που προκαλλουν τον πυρετο...
παντως μην ανησυχεις η κυτταριτιδα δεν προκαλει πυρετο!;)

Alext
31-10-2009, 02:05
χαλαρωστεεεεεεε
ο πιο επικινδυνος ειναι ο μπατσος που κρυβουμε μεσα μας
ας σκοτωσουμε αυτον και αμεσως οι αλλοι που κυκλοφορουν εκει εξω αυτοματως θα εξαφανιστουν

nek21
31-10-2009, 02:56
Δεν είναι απόρια προσωπικών γνωριμιών η άποψη μου. Ούτε πολιτικών φρονημάτων. Είναι απόρια προσωπικών εμπειριών κάθε μέρα στο δρόμο, στις υπηρεσίες, και όπου αλλού. Φυσικά και είναι άνθρωποι με όλα τα επακόλουθα αλλά νοιώθεις εσύ ότι η ο κλάδος αυτός ειναι πραγματικά στην υπηρεσία του πολίτη;
Δηλώνεις θιγμένος και αναφέρεις ότι "στοχοποιώ " τον κλάδο σου ( αν κατάλαβα καλά κάνεις αυτη τη δουλειά ) .. Οκ στο σημείο αυτό σου ζητώ συγνώμη εάν σε έθιξα προσωπικά ... αλλά εσύ πιστεύεις ότι κάνετε σωστά την δουλειά σας; Όχι σε σχέση με τις διαταγές από τους ανωτέρους αλλά απέναντι στον πολίτη...Εγώ γιατί βλέπω έναν τσαμπουκά και μία αναίδεια απέναντι στον πολίτη; Γιατί ακούω από όλους τους ανθρώπους που συναναστρέφομαι τα χειρότερα; Εσύ δεν ακούς τίποτα ;
Διότι αν ακούς θα έπρεπε να σε προβληματίσει. Ίσως κάτι να μην γίνεται σωστά. Αν πάλι δεν ακούς ίσως θα έπρεπε να προσέξεις να κοιτάξεις λίγο περισσότερο γύρω σου... μπορεί να σου διαφευγει κάτι.
Φυσικά όλα τα παραπάνω που γράφω μπορεί να είναι απλά ιδέα μου ... να έχουν να κάνουν μόνο με τον δικό μου μικρόκοσμο... Αλλά και μόνο η συμετοχή και η αντιπαράθεση μέσα στο φόρουμ απο μόνη της λέει κάτι ....και δεν εννοώ απαραίτητα συμπάθεια ....

Πάντα φιλικά...
το μονο που θα σου πω ειναι οτι αν κοιταξεις σε ολους τους τομεις θα βρεις ανθρωπους που κανουν εντιμα και ωραια τη δουλεια τους καθως και αυτους που αποτελουν το αποστημα.τωρα αν εσυ σε ενα κλαδο νομιζεις οτι ολοι ειναι αντιπαθητικοι και αναιδεις και φοβασαι να τους πλησιασεις μαλλον εσυ θα πρεπει να κοιταξεις λιγο τριγυρω σου και να το ψαξεις καλυτερα το θεμα.εκτοσ βεβαια(πλακα κανω)αν τα στεκια σου ειναι σε περιοχες αβατα εξ ου και οι συναναστροφες σου.παντως το ζητημα του αν η αστυνομια ειναι κοντα στον πολιτη ειναι βαθυ και θα το συζηταμε χρονια.αν θες τη γνωμη μου θα πρεπει να γινουν τεραστια βηματα για να καλυτερευσουμε σαν ανθρωποι και κατ επεκταση σαν κοινωνια και στη συνεχεια ως επαγγελματιες(ολοι μας).




παντα φιλικα ...

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
31-10-2009, 03:06
Κύριοι επειδή πραγματικά το θεμα κούρασε και οι απόψεις είναι προσωπικές καλύτερα να τελειώνει το θεμα.
Εγω θα το τελειώσω με μια ψευτοκουλτουρια την οποια ειπε ενα .......απο τα καλα άτομα...της ιστορίας....
Ο Χ.Κισινγκερ ειπε οτι ο μόνος τρόπος να κερδισεις τους Ελληνες είναι τους
Κοψεις απο την ιστορία τους και την γλώσσα τους.


Φιλε Γιάννη σου απανταω πως τελικά μαλλον υπάρχει παρασκήνιο και πως τελικά δεν απέχουμε και πολυ απο εκεινη
Την περιοδο του 46-50. Ειτε με τον Ολυμπιακο και τους υπόλοιπους ειτε με Ν.Δ και Πα.Σο.Κ.Ακόμα ακόμα και με Ευρώπη εναντίον Japan
Gs vs Ktm και παει λέγοντας

griv_gs
31-10-2009, 03:41
:sm8::sm8::sm8::sm8::sm8:το μονο που θα σου πω ειναι οτι αν κοιταξεις σε ολους τους τομεις θα βρεις ανθρωπους που κανουν εντιμα και ωραια τη δουλεια τους καθως και αυτους που αποτελουν το αποστημα.τωρα αν εσυ σε ενα κλαδο νομιζεις οτι ολοι ειναι αντιπαθητικοι και αναιδεις και φοβασαι να τους πλησιασεις μαλλον εσυ θα πρεπει να κοιταξεις λιγο τριγυρω σου και να το ψαξεις καλυτερα το θεμα.εκτοσ βεβαια(πλακα κανω)αν τα στεκια σου ειναι σε περιοχες αβατα εξ ου και οι συναναστροφες σου.παντως το ζητημα του αν η αστυνομια ειναι κοντα στον πολιτη ειναι βαθυ και θα το συζηταμε χρονια.αν θες τη γνωμη μου θα πρεπει να γινουν τεραστια βηματα για να καλυτερευσουμε σαν ανθρωποι και κατ επεκταση σαν κοινωνια και στη συνεχεια ως επαγγελματιες(ολοι μας).




παντα φιλικα ...

yannis
31-10-2009, 04:23
γιαννη μου, αν εχεις πυρετο, το πρωτο πραγμα που ΠΡΕΠΕΙ να κανεις ειναι να παρεις αντιπυρετικο.στη συνεχεια προσπαθεις να καταπολεμησεις τα αιτια που προκαλλουν τον πυρετο...
παντως μην ανησυχεις η κυτταριτιδα δεν προκαλει πυρετο!;)

Κώστα μου, είδες πόσο εύκολα μπορεί να βγάλει κάποιος συμπεράσματα, όταν κοιτά επιπόλαια!?!?!? Δεν εννοώ, λοιπόν την κυταρρίτιδα των bodyline... αλλά κυτταρίτιδα που μπορεί να προκλήθηκε από μικρόβια, όπως του σταφυλόκοκκου, στρεπτόκοκκου κ.λ.π., που φαντάζομαι ξέρεις καλύτερα από μένα, πόσο ισχυρά και επικίνδυνα είναι.
Εντάξει λοιπόν, πήραμε αντιπυρετικό... ε, εδώ μας έχετε μουρλάνει στα depon, προκοπή δεν βλέπουμε και θέλετε και από πάνω να κάνουμε και δίαιτα!!!!!!!
Μήπως και κανένα ευχέλαιο ή κανένα χορό της βροχής!??!!?!?!?:sm7:

yannis
31-10-2009, 04:40
Τα παίρνω όλα πίσω.. χάθηκε να βάλεις Ολυμπιακός ?? ΝεύραΝεύραΝεύρα

Γιατρέ μου να με συγχωρείς, αλλά ως Πειραιώτης, δύσκολα θα προδώσω!!!!!!!!:sm7::sm7::sm7:

griv_gs
31-10-2009, 13:58
Παιδιά, διάβασα όλο το θέμα αλλά το μετάνιωσα γιατί με στεναχώρησε και με εκνέυρισε. Μα είναι δυνατόν το 2010 σχεδόν να υπάρχουν άνθρωποι που κρίνουν συνανθρώπους τους, τους αγνοούν, τους μισούν ή οτιδήποτε άλλο χωρίς να τους γνωρίζουν παρά μόνο από το επάγγελμά τους; Αυτό είναι φοβερό και πιστεύω ότι κάποιοι έχουν κολλημένα μυαλά.
Δικαίωμα βέβαια του καθενός να εκφέρει την άποψή του και καλά κάνει. Ο καθένας έχει την άποψή του και την προσωπικότητά του. Αν νομίζει όμως πως την ολοκληρώνει ξεσπώντας σε "ΜΠΑΤΣΟΥΣ", πρέπει να προβληματιστεί πιστεύω και ο ίδιος και οι υπόλοιποι, που κατά την άποψή μου πρέπει να τον απομονώσουν και να τον αντιμετωπίσουν.
Υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες αστυνομικοί όπως σε όλους τους κλάδους.
Μην είμαστε μηδενιστές γιατί εμείς θα τους κάνουμε όλους μπάτσους.

ntinopoulos
31-10-2009, 15:01
Κώστα μου, είδες πόσο εύκολα μπορεί να βγάλει κάποιος συμπεράσματα, όταν κοιτά επιπόλαια!?!?!? Δεν εννοώ, λοιπόν την κυταρρίτιδα των bodyline... αλλά κυτταρίτιδα που μπορεί να προκλήθηκε από μικρόβια, όπως του σταφυλόκοκκου, στρεπτόκοκκου κ.λ.π., που φαντάζομαι ξέρεις καλύτερα από μένα, πόσο ισχυρά και επικίνδυνα είναι.
Εντάξει λοιπόν, πήραμε αντιπυρετικό... ε, εδώ μας έχετε μουρλάνει στα depon, προκοπή δεν βλέπουμε και θέλετε και από πάνω να κάνουμε και δίαιτα!!!!!!!
Μήπως και κανένα ευχέλαιο ή κανένα χορό της βροχής!??!!?!?!?:sm7:
γιαννη μου σε οποια εμπυρετο κατασταση η λυση ειναι τα αντιπυρετικα,ακομη και σε στρεπτοκοκκο και σταφυλοκοκκο.
παντως με ξαφνιαζει που ενω εχεις και νεα παιδια,δεν καταδικαζεις ξεκαθαρα, εστω και οχι μονολεκτικα, αυτη τη δολοφονικη επιθεση εναντιον νεων παιδιων!αντιθετως μπλεκεις τα μπουτια σου με ποδοσφαιρα,σομαλους,ισραηλινους,παλαιστηνιους,αινσταιν,πυρετους,διαιτες,ευχελαια,χορους της βροχης κ.α.
θα σου προτεινα λοιπον να ξεκαθαρισεις στο μυαλο σου τα πραγματα τα οποια πιστεψε με ειναι πολυ απλα!
εγω εδω σταματαω την αντιπαραθεση με το φιλο γιαννη επειδη μου ειναι πραγματικα δυσκολο, το ομολογω, να τον πεισω οτι ενα τοσο ξεκαθαρο περιστατικο για να το κρινεις δε χρειαζεται να το...μελετησεις!

θα κλεισω λοιπον χαριτολογωντας
Ειχε ο Γιαννης ενα παλιο Φιατ Παντα και μ αυτο ειχε ταξιδεψει ολη την Ελλαδα. Ειχε κανει πεντακοσιες χιλιαδες χιλιομετρα και τωρα το αμαξακι αρχιζε να τα φτυνει. Το πηγε στη μαντρα, το δωσε για 50 Ευρω και πηρε ενα πιο μεγαλο, καινουργιο. Γνωρισε και μια ωραια κοπελιτσα και την πηγαινε για βολτες. Τον ειχαν ολοι συνηθισει με το παλιο αμαξι ομως και του ελεγαν μολις τον βλεπανε,

- Που ειναι το Φιατακι ρε Γιαννη;

Αυτο γινοταν τοσο συχνα που η γκομενα δεν αντεξε και τον ρωτησε

- Μα τι αμαξι ειχες πια;

- Τι ειχα; Παντα, απαντα αυτος.

ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ

-ΤΙ ΕΙΧΕΣ ΓΙΑΝΝΗ;

-ΤΙ ΕΙΧΑ; ΠΑΝΤΑ
:rolleyes:;)

ntinopoulos
31-10-2009, 15:02
Κώστα μου, είδες πόσο εύκολα μπορεί να βγάλει κάποιος συμπεράσματα, όταν κοιτά επιπόλαια!?!?!? Δεν εννοώ, λοιπόν την κυταρρίτιδα των bodyline... αλλά κυτταρίτιδα που μπορεί να προκλήθηκε από μικρόβια, όπως του σταφυλόκοκκου, στρεπτόκοκκου κ.λ.π., που φαντάζομαι ξέρεις καλύτερα από μένα, πόσο ισχυρά και επικίνδυνα είναι.
Εντάξει λοιπόν, πήραμε αντιπυρετικό... ε, εδώ μας έχετε μουρλάνει στα depon, προκοπή δεν βλέπουμε και θέλετε και από πάνω να κάνουμε και δίαιτα!!!!!!!
Μήπως και κανένα ευχέλαιο ή κανένα χορό της βροχής!??!!?!?!?:sm7:
γιαννη μου σε οποια εμπυρετο κατασταση η λυση ειναι τα αντιπυρετικα,ακομη και σε στρεπτοκοκκο και σταφυλοκοκκο.
παντως με ξαφνιαζει που ενω εχεις και νεα παιδια,δεν καταδικαζεις ξεκαθαρα, εστω και οχι μονολεκτικα, αυτη τη δολοφονικη επιθεση εναντιον νεων παιδιων!αντιθετως μπλεκεις τα μπουτια σου με ποδοσφαιρα,σομαλους,ισραηλινους,παλαιστηνιους,αινσταιν,πυρετους,διαιτες,ευχελαια,χορους της βροχης κ.α.
θα σου προτεινα λοιπον να ξεκαθαρισεις στο μυαλο σου τα πραγματα τα οποια πιστεψε με ειναι πολυ απλα!
εγω εδω σταματαω την αντιπαραθεση με το φιλο γιαννη επειδη μου ειναι πραγματικα δυσκολο, το ομολογω, να τον πεισω οτι ενα τοσο ξεκαθαρο περιστατικο για να το κρινεις δε χρειαζεται να το...μελετησεις!

θα κλεισω λοιπον χαριτολογωντας
Ειχε ο Γιαννης ενα παλιο Φιατ Παντα και μ αυτο ειχε ταξιδεψει ολη την Ελλαδα. Ειχε κανει πεντακοσιες χιλιαδες χιλιομετρα και τωρα το αμαξακι αρχιζε να τα φτυνει. Το πηγε στη μαντρα, το δωσε για 50 Ευρω και πηρε ενα πιο μεγαλο, καινουργιο. Γνωρισε και μια ωραια κοπελιτσα και την πηγαινε για βολτες. Τον ειχαν ολοι συνηθισει με το παλιο αμαξι ομως και του ελεγαν μολις τον βλεπανε,

- Που ειναι το Φιατακι ρε Γιαννη;

Αυτο γινοταν τοσο συχνα που η γκομενα δεν αντεξε και τον ρωτησε

- Μα τι αμαξι ειχες πια;

- Τι ειχα; Παντα, απαντα αυτος.

ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ

-ΤΙ ΕΙΧΕΣ ΓΙΑΝΝΗ;

-ΤΙ ΕΙΧΑ; ΠΑΝΤΑ
:rolleyes:;)

SenseiG
31-10-2009, 15:19
Οσο η τρομοκρατια εξυπηρετη μερικους θα βλεπουμε πολλα τετοια.Ολα εχουν τον σκοπο τους τιποτα δεν ειναι τυχαιο.Πισω απο το ονομα αυτο κρυβοντε πολλοι και πολλα .Και δεν ειναι παντα αυτο που βλεπουμε απο πισω....;)

yannis
31-10-2009, 15:32
Γειά σου ρε Κώστα... αστροπελέκι!!!!!!!!!!:sm7::sm7::sm7:
Τυχερός όμως, θα κερδίσεις την βασιλεία των ουρανών!!!!:sm7::sm7::sm7:


ΥΓ. Φίλε, ευτυχώς που δεν είσαι γιατρός!!!!!! :D

yannis
31-10-2009, 15:42
Παιδιά, διάβασα όλο το θέμα αλλά το μετάνιωσα γιατί με στεναχώρησε και με εκνέυρισε. Μα είναι δυνατόν το 2010 σχεδόν να υπάρχουν άνθρωποι που κρίνουν συνανθρώπους τους, τους αγνοούν, τους μισούν ή οτιδήποτε άλλο χωρίς να τους γνωρίζουν παρά μόνο από το επάγγελμά τους; Αυτό είναι φοβερό και πιστεύω ότι κάποιοι έχουν κολλημένα μυαλά.
Δικαίωμα βέβαια του καθενός να εκφέρει την άποψή του και καλά κάνει. Ο καθένας έχει την άποψή του και την προσωπικότητά του. Αν νομίζει όμως πως την ολοκληρώνει ξεσπώντας σε "ΜΠΑΤΣΟΥΣ", πρέπει να προβληματιστεί πιστεύω και ο ίδιος και οι υπόλοιποι, που κατά την άποψή μου πρέπει να τον απομονώσουν και να τον αντιμετωπίσουν.
Υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες αστυνομικοί όπως σε όλους τους κλάδους.
Μην είμαστε μηδενιστές γιατί εμείς θα τους κάνουμε όλους μπάτσους.

Φίλε μου, δεν νομίζω πως είναι σωστό να στεναχωριέσαι. Ότι συμβαίνει γύρω σου είναι η πραγματικότητα και απλά την αποδέχεσαι, προσπαθείς να την κατανοήσεις και να βρεις την θέση σου μέσα σ' αυτήν. Πρώτα για να επιβιώσης και στην συνέχεια να εξελιχθείς, προσπαθώντας να πετύχεις τους στόχους που διάλεξες. Τώρα, αν στη πορεία, θεωρήσεις πως θα ήταν χρήσιμο, να επιδιώξεις παράλληλα και κάποια "γενικότερη" βελτίωση του περιβάλοντός σου, έχεις τις ευχές όλων μας, αρκεί να μην θίγει και τις δικές μας επιδιώξεις...:)
Για να διασκεδάσουμε την κατάσταση, επίτρεψέ μου να σε πειράξω λίγο.
Πιστεύεις πως υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες σε κάθε ? κλάδο?!?!?
Ας πούμε στους ταξιτζήδες? παπάδες? περιπατήτριες? πορτιέρηδες?:cool:
Γιατί στους δημοσιογράφους θα δυσκολευτείς και στους... δικηγόρους θα φας πόρτα!!!!!:rolleyes:
Εντάξει στους ιατρούς και στους δημοδιδάσκαλους δεν υπάρχει θέμα, εκεί δυσκολεύεσαι να βρεις τους κακούς!!!!!:D
Θα μου πεις πως συνήθως ο καθένας διαλέγει για κάποιους λόγους το επάγγελμα του...
Γιατί ας πούμε κάποιος να γίνει παπάς και όχι υδραυλικός... γιατί περιπατήτρια και όχι εργάτρια... γιατί πολιτικός και όχι καθηγητής... γιατί αστυφύλακας και όχι πυροσβέστης... και ουκ έσται τέλος!!!!!
Άλλος έρχεται στα βαπόρια, γιατί του αρέσει η θάλασσα και άλλος γιατί του αρέσουν οι... ναυτικοί!!!!
Δεν βαριέσαι, την υγειά μας και πολλά λεφτά... όλα τ' άλλα γίνοντε!!!!!!!:sm7:

griv_gs
31-10-2009, 20:27
Φίλε μου, δεν νομίζω πως είναι σωστό να στεναχωριέσαι. Ότι συμβαίνει γύρω σου είναι η πραγματικότητα και απλά την αποδέχεσαι, προσπαθείς να την κατανοήσεις και να βρεις την θέση σου μέσα σ' αυτήν. Πρώτα για να επιβιώσης και στην συνέχεια να εξελιχθείς, προσπαθώντας να πετύχεις τους στόχους που διάλεξες. Τώρα, αν στη πορεία, θεωρήσεις πως θα ήταν χρήσιμο, να επιδιώξεις παράλληλα και κάποια "γενικότερη" βελτίωση του περιβάλοντός σου, έχεις τις ευχές όλων μας, αρκεί να μην θίγει και τις δικές μας επιδιώξεις...:)
Για να διασκεδάσουμε την κατάσταση, επίτρεψέ μου να σε πειράξω λίγο.
Πιστεύεις πως υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες σε κάθε ? κλάδο?!?!?
Ας πούμε στους ταξιτζήδες? παπάδες? περιπατήτριες? πορτιέρηδες?:cool:
Γιατί στους δημοσιογράφους θα δυσκολευτείς και στους... δικηγόρους θα φας πόρτα!!!!!:rolleyes:
Εντάξει στους ιατρούς και στους δημοδιδάσκαλους δεν υπάρχει θέμα, εκεί δυσκολεύεσαι να βρεις τους κακούς!!!!!:D
Θα μου πεις πως συνήθως ο καθένας διαλέγει για κάποιους λόγους το επάγγελμα του...
Γιατί ας πούμε κάποιος να γίνει παπάς και όχι υδραυλικός... γιατί περιπατήτρια και όχι εργάτρια... γιατί πολιτικός και όχι καθηγητής... γιατί αστυφύλακας και όχι πυροσβέστης... και ουκ έσται τέλος!!!!!
Άλλος έρχεται στα βαπόρια, γιατί του αρέσει η θάλασσα και άλλος γιατί του αρέσουν οι... ναυτικοί!!!!
Δεν βαριέσαι, την υγειά μας και πολλά λεφτά... όλα τ' άλλα γίνοντε!!!!!!!:sm7:

Όχι δεν βαριέμαι Γιάννη. Μόνο όταν μιλώ με ανθρώπους που δεν προβληματίζονται με άνανδρες δολοφονίες ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ τους βαριέμαι. Καληνύχτα σας.