PDA

View Full Version : Νέα Γρίππη και Εμβολιοφοβία..


Carduelis
30-10-2009, 18:26
Ασφαλώς ο καθένας δικαιούται εδώ μέσα να έχει τις απόψεις του επί παντός του επιστητού..ακόμα και αν δεν είναι ο τομέας του.
Επειδή όμως τα σχετικά με το εμβόλιο της νέας γρίππης Η1Ν1 αφορούν θέμα που μπορεί να δημιουργήσει σύγχιση σε ανθρώπους και μάλιστα να τους οδηγήσει σε λάθος αποφάσεις και μάλιστα κρίσιμες για την υγεία τους καλό θα ήταν να τα περνάμε από "κρισάρα" και να μην τα αναδημοσιεύουμε αβασάνιστα!!
Σε παλιότερο post http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=6503 ένας φίλος αναδημοσιεύει άρθρο της Γαλλικής Le Monde όπου ούτε λίγο ούτε πολύ το συμπέρασμα είναι:
-

GeorgeP
30-10-2009, 18:39
Ασφαλώς ο καθένας δικαιούται εδώ μέσα να έχει τις απόψεις του επί παντός του επιστητού..ακόμα και αν δεν είναι ο τομέας του.
Επειδή όμως τα σχετικά με το εμβόλιο της νέας γρίππης Η1Ν1 αφορούν θέμα που μπορεί να δημιουργήσει σύγχιση σε ανθρώπους και μάλιστα να τους οδηγήσει σε λάθος αποφάσεις και μάλιστα κρίσιμες για την υγεία τους καλό θα ήταν να τα περνάμε από "κρισάρα" και να μην τα αναδημοσιεύουμε αβασάνιστα!!
Σε παλιότερο post http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=6503 ένας φίλος αναδημοσιεύει άρθρο της Γαλλικής Le Monde όπου ούτε λίγο ούτε πολύ το συμπέρασμα είναι:
-

παρακατω???????

Carduelis
30-10-2009, 18:48
Ασφαλώς ο καθένας δικαιούται εδώ μέσα να έχει τις απόψεις του επί παντός του επιστητού..ακόμα και αν δεν είναι ο τομέας του.
Επειδή όμως τα σχετικά με το εμβόλιο της νέας γρίππης Η1Ν1 αφορούν θέμα που μπορεί να δημιουργήσει σύγχιση σε ανθρώπους και μάλιστα να τους οδηγήσει σε λάθος αποφάσεις και μάλιστα κρίσιμες για την υγεία τους καλό θα ήταν να τα περνάμε από "κρισάρα" και να μην τα αναδημοσιεύουμε αβασάνιστα!!
Σε παλιότερο post http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=6503 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=6503) ένας φίλος αναδημοσιεύει άρθρο της Γαλλικής Le Monde (??) όπου ούτε λίγο ούτε πολύ το συμπέρασμα χοντρικά είναι:
- H ασθένεια είναι δημιούργημα των εταιρειών για να πουλήσουν φάρμακα και εμβόλια
-Τα εμβόλια είναι ήδη αποδεδειγμένα άχρηστα και βλαβερά και άρα μην εμβολιάζεσθε
- Οι πρώτες χώρες έχουν ήδη απαγορεύσει την χορήγηση του εμβολίου (Ν. Ζηλανδία, Σκωτία, Ιρλανδία, Ισπανία Πορτογαλία Σουηδία κλπ )
Σε σημερινό post http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=668O άλλος φίλος αναδημοσιεύει από το blog.. http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/ άλλες έγκριτες.. Σιβυλλολογίες περί
- των πρώτων θανάτων από το εμβόλιο της νέας γρίππης..
- ο Ομπάμα κυρήσσει τη χώρα του σε Πανδημία αλλά ο ίδιος δεν επιτρέπει στις κόρες του να εμβολιασθούν!

Θα μπορούσα να πώ και να γράψω πολλά μια και είμαι λιγάκι πιό σχετικός σε τούτα από πολλούς στο forum αλλά προτιμώ να τονίσω μόνο δυό πράγματα
1. Καλό θα ήταν να μην αναμεταδίδουμε ότι βρούμε χάριν και μόνο εντυπωσιασμού και πιασάρικου τίτλου. Ειδικά όταν κάποιος μπορεί να θεωρήσει όλα αυτά τόσο έγκυρα που να τα κάνει και πράξη. Αμα δεν τολμάς να γράψεις (και σωστά) οτι το Mpuzuki GS 1100 είναι σκοτώστρα σε σχέση με το Tzutzuki RT 1105 πως σου έρχεται ευκολότερα το "μην εμβολιάζεστε" και το "γρίππη απάτη"?
2. Για όποιον θέλει πραγματικά να μάθει αν και κατά πόσο είναι απειλή η γρίππη και το εμβόλιο ας πάει στο site του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας WHO για να πληροφορηθεί!!!
http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/pandemic_influenza_vaccines_20090924/en/index.html
http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/briefing_20091030/en/index.html

Alext
31-10-2009, 00:35
Ασφαλώς ο καθένας δικαιούται εδώ μέσα να έχει τις απόψεις του επί παντός του επιστητού..ακόμα και αν δεν είναι ο τομέας του.
Επειδή όμως τα σχετικά με το εμβόλιο της νέας γρίππης Η1Ν1 αφορούν θέμα που μπορεί να δημιουργήσει σύγχιση σε ανθρώπους και μάλιστα να τους οδηγήσει σε λάθος αποφάσεις και μάλιστα κρίσιμες για την υγεία τους καλό θα ήταν να τα περνάμε από "κρισάρα" και να μην τα αναδημοσιεύουμε αβασάνιστα!!
Σε παλιότερο post http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=6503 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=6503) ένας φίλος αναδημοσιεύει άρθρο της Γαλλικής Le Monde (??) όπου ούτε λίγο ούτε πολύ το συμπέρασμα χοντρικά είναι:
- H ασθένεια είναι δημιούργημα των εταιρειών για να πουλήσουν φάρμακα και εμβόλια
-Τα εμβόλια είναι ήδη αποδεδειγμένα άχρηστα και βλαβερά και άρα μην εμβολιάζεσθε
- Οι πρώτες χώρες έχουν ήδη απαγορεύσει την χορήγηση του εμβολίου (Ν. Ζηλανδία, Σκωτία, Ιρλανδία, Ισπανία Πορτογαλία Σουηδία κλπ )
Σε σημερινό post http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=668O άλλος φίλος αναδημοσιεύει από το blog.. http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/ άλλες έγκριτες.. Σιβυλλολογίες περί
- των πρώτων θανάτων από το εμβόλιο της νέας γρίππης..
- ο Ομπάμα κυρήσσει τη χώρα του σε Πανδημία αλλά ο ίδιος δεν επιτρέπει στις κόρες του να εμβολιασθούν!

Θα μπορούσα να πώ και να γράψω πολλά μια και είμαι λιγάκι πιό σχετικός σε τούτα από πολλούς στο forum αλλά προτιμώ να τονίσω μόνο δυό πράγματα
1. Καλό θα ήταν να μην αναμεταδίδουμε ότι βρούμε χάριν και μόνο εντυπωσιασμού και πιασάρικου τίτλου. Ειδικά όταν κάποιος μπορεί να θεωρήσει όλα αυτά τόσο έγκυρα που να τα κάνει και πράξη. Αμα δεν τολμάς να γράψεις (και σωστά) οτι το Mpuzuki GS 1100 είναι σκοτώστρα σε σχέση με το Tzutzuki RT 1105 πως σου έρχεται ευκολότερα το "μην εμβολιάζεστε" και το "γρίππη απάτη"?
2. Για όποιον θέλει πραγματικά να μάθει αν και κατά πόσο είναι απειλή η γρίππη και το εμβόλιο ας πάει στο site του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας WHO για να πληροφορηθεί!!!
http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/pandemic_influenza_vaccines_20090924/en/index.html
http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/briefing_20091030/en/index.html

ολα καλα και ωραια συμφωνω επι της αρχης σε οσα λες
αλλα δεν σου φαινεται λιγο καπως να μου δειχνεις τον παγκοσμιο οργανισμο υγιειας
μου ακουγετε σαν διαψευση της κυβερνησης για υποτιμηση λιγο πριν την υποτιμηση
ειδα στο προφιλ οτι εισαι γιατρος
αυτο δεν σημαινει τιποτα για εμενα
το γιατι δεν μπορω να στο πω στο δικτυο ισως σε καποιο καφε
αλλα κατι θα εχει παρει το αυτι σου για "πρωτοκολα" (αυτο ενδεικτικα για πιο βαρια ιδιαιτερως)

και κατι που πηρε φευγαλεα το ματι μου σε καποιο διαφημιστικο τραιλερ
Βγηκε ο Κρεμαστινος και ειπε δεν θα επαιρνα το εμβολιο????
Αν καποιος ειδε κατι στις ειδησεις ή εχει κατι επισημο δει ας μας ενημερωσει γιατι δεν βλεπω ειδησεις

Carduelis
31-10-2009, 02:46
[QUOTE=Alext;87985]ολα καλα και ωραια συμφωνω επι της αρχης σε οσα λες
αλλα δεν σου φαινεται λιγο καπως να μου δειχνεις τον παγκοσμιο οργανισμο υγιειας
-θα μπορούσα φίλε να σου δείξω πολλές άλλες αξιόπιστες πηγές ενημέρωσης αλλά προτιμώ αυτήν για τον απλό λόγο οτι είναι η οργάνωση υγείας του ΟΗΕ. Οπου σημαίνει την μεγαλύτερη ανεξαρτησία από όλους τους άλλους (επιστημονικά περιοδικά, εταιρείες φαρμακευτικές, υπουργεία υγείας κλπ) από τα οικονομικά συμφέροντα. Επίσης έχει αναρτημένες απόψεις να τις βλέπουν όλοι και να τις κριτικάρουν (που δεν..) Επιπλέον δίνει και σημασία στις χώρες του τρίτου κόσμου που οι προηγούμενοι τις έχουν γραμμένες στα.. αφράτα τους που λέει και ο Λαζό .
μου ακουγετε σαν διαψευση της κυβερνησης για υποτιμηση λιγο πριν την υποτιμηση
ειδα στο προφιλ οτι εισαι γιατρος
αυτο δεν σημαινει τιποτα για εμενα
Ούτε και για μένα.. μ@λ@κία μου που το έβαλα και θα το διορθώσω. Οχι οτι ντρέπομαι γι αυτό, αλλά μοιάζει σαν διαφημιστικό υποψήφιου γαμπρού Ελληνικης ταινίας, άσε που για ορισμένους είναι και κόκκινο πανί και βαριέμαι να λογομαχώ για το τίποτα ή για λάθη άλλων
το γιατι δεν μπορω να στο πω στο δικτυο ισως σε καποιο καφε
και δεν χρειάζεται να μου το εξηγήσεις κιόλας. Δικαίωμά σου!
αλλα κατι θα εχει παρει το αυτι σου για "πρωτοκολα" (αυτο ενδεικτικα για πιο βαρια ιδιαιτερως)
Το αυτί μου έχει πάρει πολλά και το μάτι μου έχει δεί ακόμα περισσότερα απ όσα φαντάζεσαι καλά και κακά μια και είμαι στο χώρο από 25 ετίας. Ακόμα όμως κι αν υποθέσουμε πως είμαι το μεγαλύτερο λαμόγιο που υπάρχει, σε όσα λέω που είναι η αντίρρησή σου? στο ότι στα λέει ..γιατρός; προτιμάς αστρολόγο με κληρονομικό χάρισμα;
και κατι που πηρε φευγαλεα το ματι μου σε καποιο διαφημιστικο τραιλερ
Βγηκε ο Κρεμαστινος και ειπε δεν θα επαιρνα το εμβολιο????
Ακριβώς αυτό είπε ο Κρεμαστινός, πως ο ίδιος δεν θα έκανε το εμβόλιο όχι γιατί διαφωνεί επιστημονικά, αλλά για φιλοσοφικούς λόγους. Που ερμηνεύεται όπως θέλει ο καθένας βέβαια (εγώ επειδή γνωρίζω πως σκέφτεται θεωρώ πιθανότερο πχ το δε βαριέσαι, αν είναι να με βρεί ο θάνατος ας με βρεί.. καταξιώθηκα, έφτασα εκεί όπου ήθελα, τον πολέμησα μετωπικά χρόνια στην πρώτη γραμμή, δεν καταδέχομαι να τον τριπλάρω χρησιμοποιώντας εμβόλια)
Αν καποιος ειδε κατι στις ειδησεις ή εχει κατι επισημο δει ας μας ενημερωσει γιατι δεν βλεπω ειδησεις
Αυτό ακριβώς προσπαθώ κι εγώ να πώ απόψε, πως όσοι εδώ μέσα θέλουν να ενημερωθούν επίσημα για το τι τρέχει με το θέμα γρίππη και εμβόλιο ας ρίξουν μια ματιά εκεί που είναι "τα service manual" και ας μην πάρουν τοις μετρητοίς τη γνώμη του κάθε ενός μας. Και θα πρόσεξες αδερφέ πως δεν ανέφερα καν την δική μου γνώμη όχι γιατί δεν έχω αλλά γιατί θεωρώ ιερό πράγμα την υγεία του καθενός.
Όπως θεωρώ και υποχρέωση του καθενός μας στο Καραγκιόζ Μπερντέ κράτος που ζούμε, τουλάχιστον να αναρρωτηθεί τι θα κάνει αν αύριο η επιδημία κλείσει το σχολείο του δικού του παιδιού, αν η δική του γυναίκα που είναι έγκυος κινδυνεύει, αν ο πατέρας του που είναι βαρειά πνευμονοπαθής πρέπει να εμβολιασθεί, αν.. αν.. αν...

"Doctor Arvylas"

Alext
31-10-2009, 03:26
[QUOTE=Alext;87985]
Ακόμα όμως κι αν υποθέσουμε πως είμαι το μεγαλύτερο λαμόγιο που υπάρχει, σε όσα λέω που είναι η αντίρρησή σου? στο ότι στα λέει ..γιατρός; προτιμάς αστρολόγο με κληρονομικό χάρισμα;

"Doctor Arvylas"


φιλε μου δεν διαφωνω μαζι σου αλλωστε αρχισα ετσι
"ολα καλα και ωραια συμφωνω επι της αρχης σε οσα λες"
και εξηγω οτι εχω μια αμφιβολια (και ειμαι σιγουρος οτι μου το αναγνωριζεις ως δικαιωμα μου) για ολους αυτους τους επισημους οργανισμους που διαφεντευουν για χρονια πληθη και κοινωνιες λεγοντας οτι μου ακουγεται καπως σαν τον Ρουσοπουλο ή σαν τις γνωστες απανταχου διαψευσεις των κυβερνησεων
ουτε εσενα εκρινα διοτι δεν σε ξερω ουτε προταση ή αποψη δικια μου κατεθεσα και εμεσως και αμεσως συμφωνω σε αυτο που λες και εσυ
"θεωρώ και υποχρέωση του καθενός μας στο Καραγκιόζ Μπερντέ κράτος που ζούμε, τουλάχιστον να αναρρωτηθεί τι θα κάνει αν αύριο η επιδημία κλείσει το σχολείο του δικού του παιδιού, αν η δική του γυναίκα που είναι έγκυος κινδυνεύει, αν ο πατέρας του που είναι βαρειά πνευμονοπαθής πρέπει να εμβολιασθεί, αν.. αν.. αν..."

και για αυτον τον λογο αναφερθηκα στο οτι εισαι γιατρος και οχι υποτιμιτικα ή ειρωνικα (αν το πηρες ετσι) για να τονισω οτι στους πονηρους καιρους που ζουμε πρεπει να μην αποδεχομαστε τιποτα αβιαστα ακομα και απο καποιους που εχουν σχετικη ιδιοτητα τους ακουμε αλλα προσπαθουμε να διασταυρωσουμε και να παρουμε και δευτερες και τριτες γνωμες και αποψεις
ξερεις εκ των εσω αν ειναι αναγκαιες ολες οι επεμβασεις που γινονται ετσι???

"αντιρρησιας εκ πεποιθησεως"

Carduelis
31-10-2009, 12:54
Σκοπός μου φίλε Alext ήταν να δώσω το ερέθισμα σε κάποιους, πέρα από μηχανάκια, βαλβολίνες και μπιέλλες, να ψάξουν λιγάκι ενα θέμα που θα είναι κατ εμέ "καυτό" σε λίγο καιρό..
Δεν άφησα καν τη γνώμη μου ακριβώς γιατί ξέρω πώς πολλοί θα ήταν εξ αρχής καχύποπτοι.. απλως πρότεινα τις δικές μου πηγές όπως και οι προηγούμενοι φίλοι (και μάλιστα τεκμηριωμένες!)
Όσο για μένα ηρθα στην παρέα σας ξέροντας πάνω κάτω τι θα βρώ, αν με ενοχλoύσαν οι προσωπικές κόντρες δεν θα έγραφα τη γνώμη μου αλλά θα χάζευα στα ανέκδοτα και τις πωλήσεις του forum.. οπότε μη μασάς!

Alext
31-10-2009, 18:39
Σκοπός μου φίλε Alext ήταν να δώσω το ερέθισμα σε κάποιους, πέρα από μηχανάκια, βαλβολίνες και μπιέλλες, να ψάξουν λιγάκι ενα θέμα που θα είναι κατ εμέ "καυτό" σε λίγο καιρό..
Δεν άφησα καν τη γνώμη μου ακριβώς γιατί ξέρω πώς πολλοί θα ήταν εξ αρχής καχύποπτοι.. απλως πρότεινα τις δικές μου πηγές όπως και οι προηγούμενοι φίλοι (και μάλιστα τεκμηριωμένες!)
Όσο για μένα ηρθα στην παρέα σας ξέροντας πάνω κάτω τι θα βρώ, αν με ενοχλoύσαν οι προσωπικές κόντρες δεν θα έγραφα τη γνώμη μου αλλά θα χάζευα στα ανέκδοτα και τις πωλήσεις του forum.. οπότε μη μασάς!

εγω παντως σε διαβεβαιω οτι δεν αισθανθηκα οτι βρισκομαι σε καμμια προσωπικη κοντρα με κανενα ουτε και μαζι σου
απλα σχολιασα την αποψη σου οπως και αλλες εδω μεσα
τωρα αν τα σχολια μου σε εκαναν να αισθανθεις καποια κοντρα δεν ηταν στις προθεσεις μου και σου ζητω συγνωμη χωρις βεβαια να αλλαζει κατι στις αποψεις μου
καλο Σαββατοκυριακο και καλους δρομους

Carduelis
31-10-2009, 18:53
Αlext, δεν χρειάζονται συγγνώμες! και γιατί δεν ειπώθηκε κάτι αλλά και γιατί πιό σημαντικό είναι να ακούγονται οι γνώμες μας έστω κι αν μερικές φορές διαφωνούμε!
Καλό σου απόγευμα!

GeorgeP
02-11-2009, 17:14
Ρε παιδια εγω πάλι δεν ξερω τι να κάνω!!! Εχω και μια κορη 6 ετων, να της κανω αυτο το εμβολιο? να το κανουμε και εμεις οι γονεις? ¨η οχι? διαβαζω, διαβαζω κι οσο διαβαζω τοσο πιο μπερδεμενος γινομαι!!
Απο την άλλη διαβαζω στο ΠΟΥ οτι η κοινη εποχικη γρίππη σκοτωνει το 1/1000 ατομα που προσβάλλονται απο αυτην ενω η καινουρια 0,2-03/1000 ανθρωπους!!
Για την εποχικη γριππη δεν καναμε εμβολιο? γιατι? δεν έπρεπε? δεν υπηρχε πανδημια? δεν χρειαζότανε???????Δεν αρρωσταινανε ανθρωποι Ελληνες και ξενοι απο την κοινη γριππη? ητανε τοσο λιγοι? δεν ξερω!!
Για την νεα εχουμε τρελλαθει ολοι και τρεχουμε προς τα που και γιατι αγνωστο!!!

Δεν ξερω πραγματικα τι να κανω!!!

Carduelis
02-11-2009, 19:11
Απο την άλλη διαβαζω στο ΠΟΥ οτι η κοινη εποχικη γρίππη σκοτωνει το 1/1000 ατομα που προσβάλλονται απο αυτην ενω η καινουρια 0,2-03/1000 ανθρωπους!!
Για την εποχικη γριππη δεν καναμε εμβολιο? γιατι? δεν έπρεπε? δεν υπηρχε πανδημια? δεν χρειαζότανε???????Δεν αρρωσταινανε ανθρωποι Ελληνες και ξενοι απο την κοινη γριππη? ητανε τοσο λιγοι? δεν ξερω!!
Για την νεα εχουμε τρελλαθει ολοι και τρεχουμε προς τα που και γιατι αγνωστο!!!

Δεν ξερω πραγματικα τι να κανω!!!

Kαλησπέρα Γιώργο..
Επέτρεψέ μου να δώσω μια δυό πληροφορίες (όσο πιό απλά μπορώ).
Θεωρητικό μέρος
Η κοινή γρίππη για την οποία κάθε χρόνο εμβολιαζόμαστε ασφαλώς και έχει θύματα. Υπολόγιζε μάλιστα πως πιθανότατα θάναι και περισσότερα από όσα αναγράφονται στις επίσημες στατιστικές (για λόγους που δεν μπορώ να αναπτύξω εδώ). Επίσης κάθε 20-30 χρόνια υπάρχει και πανδημία με πιό διάσημη την ονομαζόμενη και "γρίππη της Ισπανίας" που σκότωσε εκατομμύρια Ευρωπαίους.
Δίκαια αναρωτιέσαι λοιπόν γιατί η φασαρία και ο πανικός με τη Νέα γρίππη μια που και περισσότερο μεταδοτική δεν είναι και δεν σκοτώνει περισσότερους από την εποχική.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι οτι επιστημονικά γνωρίζουμε πως, ειδικά οι ιοί:
α/ δεν πολλαπλασιάζονται απο μόνοι τους, έχουν το γενετικό υλικό το "know how" δηλαδή, αλλά δεν έχουν τα "εργατικά χέρια" και τις "πρώτες ύλες" γι αυτή τη δουλειά (αμινοξέα, ριβοσώματα κλπ). Αρα χρειάζονται το κύτταρο ενός οργανισμού που θα τα φιλοξενήσει (ζώου ή ανθρώπου) προκειμένου να χρησιμοποιήσουν τις πρώτες ύλες του για να πολλαπλασιασθούν. Και βέβαια όταν πολλαπλασιάζονται σε ένα κύτταρο αυτό πεθαίνει και έτσι μπαίνουν σε διπλανό κοκ..
β/ Εχουν επίσης τη δυνατότητα δυο ιοί όταν βρεθούν στον ίδιο οργανισμό να ανταλλάσουν μεταξύ τους γενετικό υλικό (το "know how" δηλαδή) και με αυτό τον τρόπο να μεταφέρουν την "τεχνογνωσία" τους από τον έναν στον άλλον. Και όταν μιλάμε για ιούς και μικρόβια η τεχνογνωσία αυτή είναι στην ουσία είτε οι μηχανισμοί "εισβολής" στα κύτταρα είτε οι μηχανισμοί αντοχής σε φάρμακα κλπ.
γ/ Σε κάθε πληθυσμό ιών υπάρχουν εξ αρχής και κάποια λιγοστά στελέχη που έχουν είτε μεγαλύτερη μεταδοτικότητα είτε μεγαλύτερη αντοχή σε γνωστά φάρμακα και άρα είναι πιό θανατηφόρα. Αυτά τα μεταλλαγμένα στελέχη σε επιδημίες αυξάνονται περισσότερο.

Αρα ο κίνδυνος που φοβόμαστε είναι στην έξαρση της εποχικής γρίππης να συμπέσει και έπιδημία με τον ιό της νέας γρίππης και οι δυό τους να ανταλλάξουν γενετικό υλικό. Που σημαίνει ενδεχόμενη εμφάνιση / ανάπτυξη στελεχών του ιού που να είναι πολύ δύσκολα αντιμετωπίσιμα με τα μέχρι τώρα φνωστά φάρμακα και εμβόλια..

Carduelis
02-11-2009, 19:43
Πρακτικό μέρος
Ουσιαστικά το πως αντιμετωπίζεται μια επιδημία και μάλιστα από "νεο-εμφανιζόμενο" στέλεχος είναι πολύπλοκη ιστορία και απόλυτα εξειδικευμένη και απαιτεί συνεργασία και ενημέρωση όλων.
Αρχικά προσπαθεί κανείς να μειώσει τα κρούσματα αν τα καταφέρει πριν γίνει η πανδημία. Στην εποχή μας όμως που ο καθένας μπαίνει σε ένα αεροπλάνο και από τη Βιρμανία πχ αύριο βρίσκεται στην Ισλανδία, η μετάδοση είναι σχεδόν αστραπιαία και μέχρι να εντοπιστούν, να καταγραφούν και να αξιολογηθούν τα περιστατικά βρισκόμαστε μπροστά σε πανδημίες όπως ετούτη.
Στη συνέχεια προσπαθείς να σπάσεις τους κρίκους της μετάδοσης με καλή υγιεινή/αντισηψία, προφυλακτικά μέτρα κλπ.
Αν ο ενδιάμεσος ξενιστής του ιού είναι πχ ζώα τότε θανατώνονται για να εκλείψει η αναπαραγωγή του ιού (θυμηθείτε τις κατακόμβες πουλερικών και χοίρων πρόσφατα με τη γρίππη των πτηνών κλπ).
Τελικά όταν όλα αυτά δεν επιδράσουν καταλήγει κανείς στην καλύτερη και μονιμότερη λύση που είναι τα εμβόλια. Και να θυμίσω πως ο οργανισμός μέχρι να "κατανοήσει" το εμβόλιο και να φτιάξει τα σωστά αντισώματα θέλει περίπου 20-30 μέρες.
Στη συγκεκριμένη πανδημία είναι και το μόνο που θα την σταματήσει μια και όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..
Υπάρχουν όμως δεκάδες ερωτήματα για να απαντηθούν όπως:
1/ διατρέχουμε όντως κίνδυνο ή είναι όλα φούμαρα και κόλπα των εταιρειών να πουλήσουν;
2/ πόσο ασφαλές είναι ένα νέο εμβόλιο; έχει παρενέργειες;
3/ ποιοί πρέπει να το κάνουν; πότε; πόσες δόσεις;
4/ ποιές ομάδες πληθυσμού δεν πρέπει να το κάνουνε;
5/ ποιός θα ενημερωσει σωστά και πως τον κόσμο;


Αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα είναι κυριολεκτικά καυτά αυτή την εποχή μια και αφορούν το θέμα της υγείας μας.. και πρέπει να απαντηθούν υπεύθυνα και από έγκυρες πηγές.
Αυτός ήταν ο λόγος εξάλλου που έκανα το thread αυτό γιατί νομίζω πως για να αναρρωτηθεί κανείς με το πόσα άλογα βγάζει το Τzoutzouki 1200 και το Mpouzouki 1150 πρέπει ναναι πάνω απ όλα υγιής.

GeorgeP
02-11-2009, 20:58
Καλησπέρα και σε σένα γιατρέ μου,

σ' έυχαριστω για τις αν μη τι άλλο πανχρησιμες πληροφορίες σου!

Δεν εχω τιποτε άλλο να πω παρά μονον οτι η απορία μου παραμενει ''να το κανω/κανουμε ¨η οχι το εμβόλιο?""

Καθε χρόνο εμβολιαζω την μικρη με το εμβόλιο της κοινης γρίππης αραγε προσφέρει καποια εστω και μικρη προστασια (ισως μεσω της παραγωγης αντισωματων για την κοινη γριππη) εναντι της νεας ρημάδας γρίππης??

Δεν σου ζητώ απαντηση, ετσι συζητηση να γινεται και να μεγαλωνουμε τις γνωσεις μας!!

Carduelis
02-11-2009, 23:01
Καλησπέρα και σε σένα γιατρέ μου,

σ' έυχαριστω για τις αν μη τι άλλο πανχρησιμες πληροφορίες σου!

Δεν εχω τιποτε άλλο να πω παρά μονον οτι η απορία μου παραμενει ''να το κανω/κανουμε ¨η οχι το εμβόλιο?""

Καθε χρόνο εμβολιαζω την μικρη με το εμβόλιο της κοινης γρίππης αραγε προσφέρει καποια εστω και μικρη προστασια (ισως μεσω της παραγωγης αντισωματων για την κοινη γριππη) εναντι της νεας ρημάδας γρίππης??

Δεν σου ζητώ απαντηση, ετσι συζητηση να γινεται και να μεγαλωνουμε τις γνωσεις μας!!

Exεις πμ.. επί προσωπικού!

Carduelis
03-11-2009, 02:42
Για όποιον θέλει να δεί πως φτιάχνονται τα εμβόλια !!
http://video.google.com/videosearch?q=flu+vaccine+video&www_google_domain=www.google.com&hl=el&emb=0&aq=0&oq=+flu+vaccine+v#q=flu+vaccine+production++video&hl=el&view=2&emb=0

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-11-2009, 03:04
Thanks Notis ...;)

Carduelis
03-11-2009, 03:56
Αυτό είναι το σωστό βίντεο
http://video.google.com/videosearch?q=flu+vaccine+video&www_google_domain=www.google.com&hl=el&emb=0&aq=0&oq=+flu+vaccine+v#q=flu+vaccine+production++video&hl=el&view=2&emb=0

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-11-2009, 04:29
Αυτό είναι το σωστό βίντεο
http://video.google.com/videosearch?q=flu+vaccine+video&www_google_domain=www.google.com&hl=el&emb=0&aq=0&oq=+flu+vaccine+v#q=flu+vaccine+production++video&hl=el&view=2&emb=0



....το ίδιο βγαίνει .... ;)

Carduelis
03-11-2009, 11:55
Το πρώτο βιντεάκι πάνω πάνω είναι.

Arkas
03-11-2009, 14:48
Νότη, χρησιμότατη η ενημέρωση που μας προσέφερες.

Μεταξύ του μηδενισμού και της τρομολαγνείας οι υπεύθυνες κουβέντες σου μας εμπνέουν αίσθημα ασφάλειας και σιγουριάς.

Σε παρακαλούμε, κράτα μας ενήμερους!;)

GeorgeP
06-11-2009, 17:20
νομιζω οτι αυτο πρέπει να το δουμε ΟΛΟΙ!!!! Μετα να βάλουμε το μυαλο μας να σκεφτεί για την προελευση του βιντεο, για το τι δειχνει αυτο το βιντεο, ποιους διχνει, και τέλος τι λεει!!!

Εχει μεγαλη σημασια να το δειτε ολο απο την αρχη για να καταλαβετε τι παιζετε ¨η παει να παιχτεί κι ας ειναι 11 λεπτά!!!

http://www.youtube.com/watch?v=gEVv2Sqc1uU&feature=play

Carduelis
08-11-2009, 23:24
νομιζω οτι αυτο πρέπει να το δουμε ΟΛΟΙ!!!! Μετα να βάλουμε το μυαλο μας να σκεφτεί για την προελευση του βιντεο, για το τι δειχνει αυτο το βιντεο, ποιους διχνει, και τέλος τι λεει!!!

Εχει μεγαλη σημασια να το δειτε ολο απο την αρχη για να καταλαβετε τι παιζετε ¨η παει να παιχτεί κι ας ειναι 11 λεπτά!!!

http://www.youtube.com/watch?v=gEVv2Sqc1uU&feature=play

Κάποιος που να κατάλαβε τι λέει το βίντεο και να μας εξηγήσει και μας?

GeorgeP
09-11-2009, 16:56
Κάποιος που να κατάλαβε τι λέει το βίντεο και να μας εξηγήσει και μας?
Γιατρέ μου εχει υποτίτλους!!!!!!;)

Το βιντεο εποσταρισθη ως προσθετο υλικό στο ηδη υπάρχον σε αυτο το νημα!!!
Δεν εχει θεση αποτροπής ¨η ενθαρυνσης στο αν θα πρέπει ¨η οχι να εμβολιασθεί κάποιος!!!
Απλα, νομιζω οτι πρέπει να τα βλεπουμε και να τα ακουμε ολα και να αποφασίζουμε στο τέλος!!!

Αν και πιστευω οτι το τόνο θα τον δώσουν οι ιδιοι οι γιατροι και νοσηλευτές στο θεμα αυτό!!!;)

Carduelis
10-11-2009, 09:12
Γιατρέ μου εχει υποτίτλους!!!!!!;)

Το βιντεο εποσταρισθη ως προσθετο υλικό στο ηδη υπάρχον σε αυτο το νημα!!!
Δεν εχει θεση αποτροπής ¨η ενθαρυνσης στο αν θα πρέπει ¨η οχι να εμβολιασθεί κάποιος!!!
Απλα, νομιζω οτι πρέπει να τα βλεπουμε και να τα ακουμε ολα και να αποφασίζουμε στο τέλος!!!

Αν και πιστευω οτι το τόνο θα τον δώσουν οι ιδιοι οι γιατροι και νοσηλευτές στο θεμα αυτό!!!;)

Είδα τους υπότιτλους του βίντεο Γιώργο μου .. και μάλιστα είναι πολύ κακοί!
Προσπαθησα να καταλάβω πως θα "μετέφραζε" κανείς αυτό το "πράγμα" στο μυαλό του!
Συμφωνώ μαζί σου, παίρνει κανείς τις αποφάσεις του αφού πρώτα ενημερωθεί. Η διαρκής ένστασή μου είναι το από πού θα ενημερωθεί όμως! Στο δίκτυο βρίσκει κανείς την μεγαλύτερη σοφία, δημοσιευμένη μαζί με τη μεγαλύτερη ηλιθιότητα και δυστυχώς αυτοί που θα έπρεπε να είχαν κάνει σωστή και αναλυτική ενημέρωση στον κόσμο (επίσημο κράτος, υγειονομικές αρχές) όπως πάντα έχουν αργήσει!
Ας είναι, εγώ θα πώ μόνο πως θεωρώ τα εμβόλια σαν την πιό χρήσιμη ανακάλυψη του ανθρώπου, κάτι σαν την ανακάλυψη του τροχού και της φωτιάς.
Παραθέτω μόνο για προβληματισμό αυτά:

· http://www.keel.org.gr/keelpno/2009/id994/gripi_ebdo_20091104.pdf
Κατά την εβδομάδα που μεσολάβησε από την προηγούμενη “Εβδομαδιαία Έκθεση

Επιδημιολογικής Επιτήρησης της Γρίπης” (της 29/10/2009), επιβεβαιώθηκαν εργαστηριακά 137 επιπλέον κρούσματα* νέας γρίπης Α(Η1Ν1)ν στην Ελλάδα

http://www.who.int/csr/don/2009_11_03/en/index.html Pandemic (H1N1) 2009, Ukraine - update 1

3 November 2009 -- </SPAN>According to the Ministry of Health of Ukraine, the country has now recorded more than 250 000 cases of influenza-like illness, with 235 patients requiring intensive care. As of 2 November, 70 deaths from acute respiratory illness have been reported.


Μπορείς να φανταστείς αν αυτά είναι τα "επίσημα στοιχεία" από μια χώρα με υγειονομικό σύστημα από τα μέτρια πόσα είναι τα πραγματικά θύματα?

GeorgeP
10-11-2009, 13:51
Είδα τους υπότιτλους του βίντεο Γιώργο μου .. και μάλιστα είναι πολύ κακοί!
Προσπαθησα να καταλάβω πως θα "μετέφραζε" κανείς αυτό το "πράγμα" στο μυαλό του!
Συμφωνώ μαζί σου, παίρνει κανείς τις αποφάσεις του αφού πρώτα ενημερωθεί. Η διαρκής ένστασή μου είναι το από πού θα ενημερωθεί όμως! Στο δίκτυο βρίσκει κανείς την μεγαλύτερη σοφία, δημοσιευμένη μαζί με τη μεγαλύτερη ηλιθιότητα και δυστυχώς αυτοί που θα έπρεπε να είχαν κάνει σωστή και αναλυτική ενημέρωση στον κόσμο (επίσημο κράτος, υγειονομικές αρχές) όπως πάντα έχουν αργήσει!
Ας είναι, εγώ θα πώ μόνο πως θεωρώ τα εμβόλια σαν την πιό χρήσιμη ανακάλυψη του ανθρώπου, κάτι σαν την ανακάλυψη του τροχού και της φωτιάς.
Παραθέτω μόνο για προβληματισμό αυτά:

· http://www.keel.org.gr/keelpno/2009/id994/gripi_ebdo_20091104.pdf
Κατά την εβδομάδα που μεσολάβησε από την προηγούμενη “Εβδομαδιαία Έκθεση


Επιδημιολογικής Επιτήρησης της Γρίπης” (της 29/10/2009), επιβεβαιώθηκαν εργαστηριακά 137 επιπλέον κρούσματα* νέας γρίπης Α(Η1Ν1)ν στην Ελλάδα

http://www.who.int/csr/don/2009_11_03/en/index.html Pandemic (H1N1) 2009, Ukraine - update 1

3 November 2009 -- </SPAN>According to the Ministry of Health of Ukraine, the country has now recorded more than 250 000 cases of influenza-like illness, with 235 patients requiring intensive care. As of 2 November, 70 deaths from acute respiratory illness have been reported.



Μπορείς να φανταστείς αν αυτά είναι τα "επίσημα στοιχεία" από μια χώρα με υγειονομικό σύστημα από τα μέτρια πόσα είναι τα πραγματικά θύματα?



μετα απο αυτό σου ξαναβγάζω το καπελο!!!! respect!!!

Carduelis
10-11-2009, 17:51
μετα απο αυτό σου ξαναβγάζω το καπελο!!!! respect!!!

Γιώργο απλώς λόγω δουλειάς ενημερώνομαι διαρκώς πάνω στο θέμα και προσπαθώ να σκέφτομαι λογικά.
Έβαλα τις επίσημες ενημερωτικές πηγές του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας για να μας βάλω όλους σε σκέψεις.
Οι μέχρι στιγμής επιστημονικές προβλέψεις (30/10/09) είναι εδώ: http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/briefing_20091030/en/index.html (http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/briefing_20091030/en/index.html)
και όπως θα δείτε μιλάνε για:
- Την πλειονότητα των περιστατικών γρίππης να την αποτελούν έφηβοι και νεαροί ενήλικες και να έχουν ανάγκη για νοσηλεία τα πολύ μικρά παιδιά.
- Το 1%-10% των ασθενών με κλινικά εμφανή γρίπη θα εισαχθούν σε νοσοκομείο
- Από όσους χρειαστούν νοσοκομείο το 10%-25% θα χρειαστεί ΜΕΘ και από αυτούς το 2%-9% θα αποβιώσει.
- Από όσους νοσηλευτούν σε νοσοκομείο το 7%-10% θα είναι έγκυες στο 2ο ή 3ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης που μάλιστα έχουν δεκαπλάσια πιθανότητα για νοσηλεία σε ΜΕΘ

Δυστυχώς τα Ουκρανικά δεδομένα επαληθεύουν αυτές τις προβλέψεις άριστα! Σε μια χώρα με 45 μύρια κατοίκους ήδη 250.000 άρρωστοι, οι 235 στη ΜΕΘ και οι 70 νεκροί και είναι μόνο η αρχή της επιδημίας!!
Και πάω στοίχημα Γιώργο ήδη θα κοντεύει να γονατίσει το σύστημα υγείας τους!!
Και η διαφορά μας από την Ουκρανία αυτή τη στιγμή είναι πιθανότατα οι καιρικές συνθήκες και η θερμοκρασία που εκεί ευνοεί την εξάπλωση του ιού.
Φαντάζεται κανένας σας πως ο μέσος Ουκρανός πολίτης που αγωνιά για τους δικούς του ανθρώπους νοιάζεται αν κάποια εταιρεία θα βγάλει λεφτά από το εμβόλιο ή αν θα το βρει το ρημάδι να εμβολιαστεί?
Οσο για θέματα που θίγει το βίντεο όπως ευγονισμός, παγκοσμιοποίηση, προπαγάνδα κλπ θα μπορούσαμε να τα κουβεντιάζουμε μήνες αλλά μάλλον δεν μας αφήνει η ρημάδα η γρίπη τόσο χρόνο..
Δεν χρειάζεται βέβαια πανικός σε καμμιά περίπτωση, ειδικά στη χώρα μας, αλλά ενημέρωση και οργάνωση!


Νότης

GeorgeP
10-11-2009, 20:56
Γιώργο απλώς λόγω δουλειάς ενημερώνομαι διαρκώς πάνω στο θέμα και προσπαθώ να σκέφτομαι λογικά.
Έβαλα τις επίσημες ενημερωτικές πηγές του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας για να μας βάλω όλους σε σκέψεις.
Οι μέχρι στιγμής επιστημονικές προβλέψεις (30/10/09) είναι εδώ: http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/briefing_20091030/en/index.html (http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/briefing_20091030/en/index.html)
και όπως θα δείτε μιλάνε για:
- Την πλειονότητα των περιστατικών γρίππης να την αποτελούν έφηβοι και νεαροί ενήλικες και να έχουν ανάγκη για νοσηλεία τα πολύ μικρά παιδιά.
- Το 1%-10% των ασθενών με κλινικά εμφανή γρίπη θα εισαχθούν σε νοσοκομείο
- Από όσους χρειαστούν νοσοκομείο το 10%-25% θα χρειαστεί ΜΕΘ και από αυτούς το 2%-9% θα αποβιώσει.
- Από όσους νοσηλευτούν σε νοσοκομείο το 7%-10% θα είναι έγκυες στο 2ο ή 3ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης που μάλιστα έχουν δεκαπλάσια πιθανότητα για νοσηλεία σε ΜΕΘ

Δυστυχώς τα Ουκρανικά δεδομένα επαληθεύουν αυτές τις προβλέψεις άριστα! Σε μια χώρα με 45 μύρια κατοίκους ήδη 250.000 άρρωστοι, οι 235 στη ΜΕΘ και οι 70 νεκροί και είναι μόνο η αρχή της επιδημίας!!
Και πάω στοίχημα Γιώργο ήδη θα κοντεύει να γονατίσει το σύστημα υγείας τους!!
Και η διαφορά μας από την Ουκρανία αυτή τη στιγμή είναι πιθανότατα οι καιρικές συνθήκες και η θερμοκρασία που εκεί ευνοεί την εξάπλωση του ιού.
Φαντάζεται κανένας σας πως ο μέσος Ουκρανός πολίτης που αγωνιά για τους δικούς του ανθρώπους νοιάζεται αν κάποια εταιρεία θα βγάλει λεφτά από το εμβόλιο ή αν θα το βρει το ρημάδι να εμβολιαστεί?
Οσο για θέματα που θίγει το βίντεο όπως ευγονισμός, παγκοσμιοποίηση, προπαγάνδα κλπ θα μπορούσαμε να τα κουβεντιάζουμε μήνες αλλά μάλλον δεν μας αφήνει η ρημάδα η γρίπη τόσο χρόνο..
Δεν χρειάζεται βέβαια πανικός σε καμμιά περίπτωση, ειδικά στη χώρα μας, αλλά ενημέρωση και οργάνωση!


Νότης
Νότη,

μην ξεχνας οτι η Ουκρανια δεν ειανι Ελλαδα! Ταξιδευω συχνα εκει και μιλαμε για την απόλυτη φτωχεια!! Ο ανωτερος ανεπισημος μισθος τον μηνα ειναι 150$ (ιδιωτικος τομεας-εχουμε γραφεια εκει) και ο επισημος 70 (δημοσιο). ενα ζευγαρι παπουτσια κανει απο 100$ και πανω (οχι μαρκα διασημη)! Οι δρομοι ειναι της ελλαδας του 1950 (γραφω τουλαχιστον 600κμ καθε φορα που παω και ταξιδευω και στην Εθνικη συχνα) και η Εθνικη οδος τους εχει το πλατος της παλιας Εθνικης (στο φαρδυτερο μερος της) Αθηνων-Κορινθου!!
Η υγεια σε αυτην την χωρα απλα δεν υπάρχει!! Αν εχεις χρημα να πληρωσεις αδρα τους γιατρους ζεις αν οχι απλα πεθαινεις!!!!

Αυτος φιλε μου ειναι και ο λογος που οι πανεμορφες (μα τον Θεο) γυναικες εκδιδονται στο 80% σε αυτην την χωρα!!! Δεν υπάρχει περιπτωση να βγεις εξω και να μην φουκου φουκου για λιγα ευρό!! Και δεν μιλαμε για επαγγελματίες, της αρεσς σου αρεσε πατε για ζουκου ζουκου και μετα περιμενει ενα δωράκι!! Ασε φιλε τα εχω ζησει, κι εχω αγανακτησει!!!! Να βλέπεις 2 μετρα γυναικαρες 20-25 χρονων και να σε κοιτανε σαν διεξοδο στο δράμα τους!! Γιαυτο θεωρω οτι η Ουκρανια δεν ειανι καλο παραδειγμα για το θεμα μας!!

GeorgeP
10-11-2009, 20:56
Γιώργο απλώς λόγω δουλειάς ενημερώνομαι διαρκώς πάνω στο θέμα και προσπαθώ να σκέφτομαι λογικά.
Έβαλα τις επίσημες ενημερωτικές πηγές του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας για να μας βάλω όλους σε σκέψεις.
Οι μέχρι στιγμής επιστημονικές προβλέψεις (30/10/09) είναι εδώ: http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/briefing_20091030/en/index.html (http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/briefing_20091030/en/index.html)
και όπως θα δείτε μιλάνε για:
- Την πλειονότητα των περιστατικών γρίππης να την αποτελούν έφηβοι και νεαροί ενήλικες και να έχουν ανάγκη για νοσηλεία τα πολύ μικρά παιδιά.
- Το 1%-10% των ασθενών με κλινικά εμφανή γρίπη θα εισαχθούν σε νοσοκομείο
- Από όσους χρειαστούν νοσοκομείο το 10%-25% θα χρειαστεί ΜΕΘ και από αυτούς το 2%-9% θα αποβιώσει.
- Από όσους νοσηλευτούν σε νοσοκομείο το 7%-10% θα είναι έγκυες στο 2ο ή 3ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης που μάλιστα έχουν δεκαπλάσια πιθανότητα για νοσηλεία σε ΜΕΘ

Δυστυχώς τα Ουκρανικά δεδομένα επαληθεύουν αυτές τις προβλέψεις άριστα! Σε μια χώρα με 45 μύρια κατοίκους ήδη 250.000 άρρωστοι, οι 235 στη ΜΕΘ και οι 70 νεκροί και είναι μόνο η αρχή της επιδημίας!!
Και πάω στοίχημα Γιώργο ήδη θα κοντεύει να γονατίσει το σύστημα υγείας τους!!
Και η διαφορά μας από την Ουκρανία αυτή τη στιγμή είναι πιθανότατα οι καιρικές συνθήκες και η θερμοκρασία που εκεί ευνοεί την εξάπλωση του ιού.
Φαντάζεται κανένας σας πως ο μέσος Ουκρανός πολίτης που αγωνιά για τους δικούς του ανθρώπους νοιάζεται αν κάποια εταιρεία θα βγάλει λεφτά από το εμβόλιο ή αν θα το βρει το ρημάδι να εμβολιαστεί?
Οσο για θέματα που θίγει το βίντεο όπως ευγονισμός, παγκοσμιοποίηση, προπαγάνδα κλπ θα μπορούσαμε να τα κουβεντιάζουμε μήνες αλλά μάλλον δεν μας αφήνει η ρημάδα η γρίπη τόσο χρόνο..
Δεν χρειάζεται βέβαια πανικός σε καμμιά περίπτωση, ειδικά στη χώρα μας, αλλά ενημέρωση και οργάνωση!


Νότης

Νότη,

μην ξεχνας οτι η Ουκρανια δεν ειανι Ελλαδα! Ταξιδευω συχνα εκει και μιλαμε για την απόλυτη φτωχεια!! Ο ανωτερος ανεπισημος μισθος τον μηνα ειναι 150$ (ιδιωτικος τομεας-εχουμε γραφεια εκει) και ο επισημος 70 (δημοσιο). ενα ζευγαρι παπουτσια κανει απο 100$ και πανω (οχι μαρκα διασημη)! Οι δρομοι ειναι της ελλαδας του 1950 (γραφω τουλαχιστον 600κμ καθε φορα που παω και ταξιδευω και στην Εθνικη συχνα) και η Εθνικη οδος τους εχει το πλατος της παλιας Εθνικης (στο φαρδυτερο μερος της) Αθηνων-Κορινθου!!
Η υγεια σε αυτην την χωρα απλα δεν υπάρχει!! Αν εχεις χρημα να πληρωσεις αδρα τους γιατρους ζεις αν οχι απλα πεθαινεις!!!!

Αυτος φιλε μου ειναι και ο λογος που οι πανεμορφες (μα τον Θεο) γυναικες εκδιδονται στο 80% σε αυτην την χωρα!!! Δεν υπάρχει περιπτωση να βγεις εξω και να μην φουκου φουκου για λιγα ευρό!! Και δεν μιλαμε για επαγγελματίες, της αρεσς σου αρεσε πατε για ζουκου ζουκου και μετα περιμενει ενα δωράκι!! Ασε φιλε τα εχω ζησει, κι εχω αγανακτησει!!!! Να βλέπεις 2 μετρα γυναικαρες 20-25 χρονων και να σε κοιτανε σαν διεξοδο στο δράμα τους!! Γιαυτο θεωρω οτι η Ουκρανια δεν ειανι καλο παραδειγμα για το θεμα μας!!

Carduelis
11-11-2009, 01:45
Νότη,

μην ξεχνας οτι η Ουκρανια δεν ειανι Ελλαδα! Ταξιδευω συχνα εκει και μιλαμε για την απόλυτη φτωχεια!! Ο ανωτερος ανεπισημος μισθος τον μηνα ειναι 150$ (ιδιωτικος τομεας-εχουμε γραφεια εκει) και ο επισημος 70 (δημοσιο). ενα ζευγαρι παπουτσια κανει απο 100$ και πανω (οχι μαρκα διασημη)! Οι δρομοι ειναι της ελλαδας του 1950 (γραφω τουλαχιστον 600κμ καθε φορα που παω και ταξιδευω και στην Εθνικη συχνα) και η Εθνικη οδος τους εχει το πλατος της παλιας Εθνικης (στο φαρδυτερο μερος της) Αθηνων-Κορινθου!!
Η υγεια σε αυτην την χωρα απλα δεν υπάρχει!! Αν εχεις χρημα να πληρωσεις αδρα τους γιατρους ζεις αν οχι απλα πεθαινεις!!!!

Αυτος φιλε μου ειναι και ο λογος που οι πανεμορφες (μα τον Θεο) γυναικες εκδιδονται στο 80% σε αυτην την χωρα!!! Δεν υπάρχει περιπτωση να βγεις εξω και να μην φουκου φουκου για λιγα ευρό!! Και δεν μιλαμε για επαγγελματίες, της αρεσς σου αρεσε πατε για ζουκου ζουκου και μετα περιμενει ενα δωράκι!! Ασε φιλε τα εχω ζησει, κι εχω αγανακτησει!!!! Να βλέπεις 2 μετρα γυναικαρες 20-25 χρονων και να σε κοιτανε σαν διεξοδο στο δράμα τους!! Γιαυτο θεωρω οτι η Ουκρανια δεν ειανι καλο παραδειγμα για το θεμα μας!!

Βρε "ιέ της Honda" συμφωνώ μαζί σου πως το οικονομικό επίπεδο παίζει σημαντικό ρόλο στις συνθήκες διαβίωσης και αυτές με τη σειρά τους στα περισσότερα μεταδοτικά νοσήματα. Σε διαβεβαιώ όμως ότι ο ιός της νέας γρίπης, όπως και της παλιάς, δεν σκαμπάζει από εθνικότητες, μπόι, φύλο και δεν μεταδίδεται με το φούκου φούκου ! Ασε που και άλλες χώρες όπως η Αμερική έχουν μεγάλο πρόβλημα..
Δεν ξέρω κάτι για το ζούκου ζούκου όμως, aλλά επειδή μ αρέσει να μαθαίνω πάρε με σε παρακαλώ μαζί σου την επόμενη φορά στην Ουκρανία! :sm7::sm7::sm7:

Carduelis
11-11-2009, 02:55
Συμφωνώ επίσης Γιώργο οτι η Ελλάδα δεν είναι Ουκρανία, αλλά προσωπικά θα εστίαζα περισσότερο σε παράγοντες όπως η θερμοκρασία αυτή την περίοδο. Δες τι φαίνεται να συμβαίνει με τα κρούσματα γρίπης στη χώρα μας. Τα στοιχεία από τον πιό επίσημο φορέα στη χώρα μας.
http://www.keelpno.gr/keelpno/2009/id994/gripi_ebdo_20091104.pdf (http://www.keelpno.gr/keelpno/2009/id994/gripi_ebdo_20091104.pdf)
1483

Carduelis
11-11-2009, 02:58
Αδερφέ ψυχοπλακώθηκα απόψε! Καλά το πηγαίναμε με τις Ουκρανές.. τι μας έπιασε με τον ιό? :yz

GeorgeP
11-11-2009, 16:56
Βρε "ιέ της Honda" συμφωνώ μαζί σου πως το οικονομικό επίπεδο παίζει σημαντικό ρόλο στις συνθήκες διαβίωσης και αυτές με τη σειρά τους στα περισσότερα μεταδοτικά νοσήματα. Σε διαβεβαιώ όμως ότι ο ιός της νέας γρίπης, όπως και της παλιάς, δεν σκαμπάζει από εθνικότητες, μπόι, φύλο και δεν μεταδίδεται με το φούκου φούκου ! Ασε που και άλλες χώρες όπως η Αμερική έχουν μεγάλο πρόβλημα..
Δεν ξέρω κάτι για το ζούκου ζούκου όμως, aλλά επειδή μ αρέσει να μαθαίνω πάρε με σε παρακαλώ μαζί σου την επόμενη φορά στην Ουκρανία! :sm7::sm7::sm7:
Νότη δεν εχεις αδικο, ψαχνω να βρω δικαιολογιες μου φαινεται!!

Οσο για το με τα κοκκινα γραμματα, αν εισαι ανθρωπος σταθερος στις αποψεις σου και με βαθιες αξίες και ιδεωδη θα σε παρω μαζι μου!!!!!!:) Να εισαι όμως προετοιμασμενος διότι η επιστροφη απο την Ουκρανια ειναι μια ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ!!!!!!!!!!! ;)

GeorgeP
11-11-2009, 16:59
Συμφωνώ επίσης Γιώργο οτι η Ελλάδα δεν είναι Ουκρανία, αλλά προσωπικά θα εστίαζα περισσότερο σε παράγοντες όπως η θερμοκρασία αυτή την περίοδο. Δες τι φαίνεται να συμβαίνει με τα κρούσματα γρίπης στη χώρα μας. Τα στοιχεία από τον πιό επίσημο φορέα στη χώρα μας.
http://www.keelpno.gr/keelpno/2009/id994/gripi_ebdo_20091104.pdf (http://www.keelpno.gr/keelpno/2009/id994/gripi_ebdo_20091104.pdf)
1483
Το εχω περασει στα αγαπημενα το λινκ!! Καθε εβδομαδα το κοιτάζω και περιμενω.............

GeorgeP
11-11-2009, 17:00
Αδερφέ ψυχοπλακώθηκα απόψε! Καλά το πηγαίναμε με τις Ουκρανές.. τι μας έπιασε με τον ιό? :yz
Ανοιξε thread να σου πω κι άλλα!!!!:D

Carduelis
11-11-2009, 17:01
:sm7::sm7::sm7::sm7:

Carduelis
11-11-2009, 17:05
Αρχισα ψηστήρι στη γυναίκα μου οτι χρειάζεται μια καλή δίμετρη Ουκρανή να πιάνει τα πιάτα από το πάνω ντουλάπι! :sm7::sm7::sm7:

GeorgeP
11-11-2009, 17:56
Αρχισα ψηστήρι στη γυναίκα μου οτι χρειάζεται μια καλή δίμετρη Ουκρανή να πιάνει τα πιάτα από το πάνω ντουλάπι! :sm7::sm7::sm7:

γιατρέ μου δεν σε συμφερει, πιστεψε με!!!!!!!!:yz
Παει το μαμησαμε το νημα!!!!!!!!:(

Carduelis
12-11-2009, 15:09
γιατρέ μου δεν σε συμφερει, πιστεψε με!!!!!!!!:yz
Παει το μαμησαμε το νημα!!!!!!!!:(

Αντε και επειδή ξεφύγαμε τις τελευταίες μέρες δείτε τα νεότερα για την εβδομάδα που μας πέρασε..
http://www.keelpno.gr/keelpno/2009/id994/gripi_ebdo_20091111.pdf (http://www.keelpno.gr/keelpno/2009/id994/gripi_ebdo_20091111.pdf)
Αντιγράφω μόνο τα ουσιαστικότερα, (δικές μου μόνο οι υπογραμμίσεις) :

·Κατά την εβδομάδα 45/2009 (2 – 8 Νοεμβρίου 2009) το ποσοστό των κλινικών δειγμάτων που ευρέθησαν θετικά στον ιό της νέας γρίπης Α(Η1Ν1)ν επί του συνόλου των δειγμάτων που ελέχθηκαν παρουσιάζει μεγάλη αύξηση σε σχέση με την
προηγούμενη εβδομάδα, από το 29,7% στο 40,7% (Διάγραμμα 5).
· Όλα τα παραπάνω αποτελούν ένδειξη οτι η χώρα έχει εισέλθει σε περίοδο αυξημένης δραστηριότητας της γρίπης.

Και όποιος κάνει τον κόπο να "δεί" το διάγραμμα 1 θα καταλάβει οτι δεν είναι ανησυχητικό το απόλυτο νούμερο ακόμα, αλλά η ρημάδα η αυξητική τάση..
Προτιμώ τις Ουκρανές τελικά...

Carduelis
15-11-2009, 23:25
Και μερικά ακόμα αναφορικά με το εμβόλιο της νέας γρίπης και το πόσο ασφαλές είναι.
1. Τα ερωτηματικά για τα εμβόλια δεν είναι σημερινά. Πχ για την κατά πλάκας σκλήρυνση και το εμβόλιο της ιλαράς έχει γίνει πολύ ντόρος παλιότερα. Σχεδόν για κάθε αδιευκρίνιστης αιτιολογίας νόσημα ειδικά του κεντρικού νευρικού συστήματος έχουν στο παρελθόν αναρρωτηθεί αν φταίνε τα εμβόλια δίχως να έχει αποδειχτεί κάτι τέτοιο.
2. Τον υδράργυρο και τι δουλειά έχει στο εμβόλιο. Υδράργυρος σε ελάχιστη ποσότητα περιέχεται σε πολλά εμβόλια και όχι μόνο στο εμβόλιο κατά της νέας γρίπης πχ σε εμβόλια για την ηπατίτιδα ! ο λόγος είναι οτι υπάρχει για να προστατεύει το εμβόλιο από επιμόλυνση με μικρόβια, ειδικά τις συσκευασίες που περιέχουν πολλαπλές δόσεις του εμβολίου. Παλιότερες έρευνες για τη σύνδεση του παιδικού αυτισμού με τον υδράργυρο παρότι αρνητικές οδήγησαν σε συστάσεις να φτιάχνονται τα εμβόλια δίχως υδράργυρο.
Να θυμίσω πως βαριά μέταλλα και υδράργυρος βρίσκονται πια στο πιάτο μας πχ στα ψάρια που τρώμε λόγω μόλυνσης του περιβάλλοντος και μάλιστα η δόση που περιέχεται στο εμβόλιο είναι μικρότερη από την "επιτρεπτή" που περιέχει μια κονσέρβα τόνου!

Για όποιον θέλει να δεί πως πρέπει να είναι η επίσημη ενημέρωση ενός οργανωμένου κράτους όπως ο Καναδάς στον πολίτη του, όπου εξηγεί τα πάντα απλά δίχως να κρύβει κάτι
http://www.phac-aspc.gc.ca/alert-alerte/h1n1/faq_rg_h1n1-eng.php

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-11-2009, 23:30
Και μερικά ακόμα αναφορικά με το εμβόλιο της νέας γρίπης και το πόσο ασφαλές είναι.
1. Τα ερωτηματικά για τα εμβόλια δεν είναι σημερινά. Πχ για την κατά πλάκας σκλήρυνση και το εμβόλιο της ιλαράς έχει γίνει πολύ ντόρος παλιότερα. Σχεδόν για κάθε αδιευκρίνιστης αιτιολογίας νόσημα ειδικά του κεντρικού νευρικού συστήματος έχουν στο παρελθόν αναρρωτηθεί αν φταίνε τα εμβόλια δίχως να έχει αποδειχτεί κάτι τέτοιο.
2. Τον υδράργυρο και τι δουλειά έχει στο εμβόλιο. Υδράργυρος σε ελάχιστη ποσότητα περιέχεται σε πολλά εμβόλια και όχι μόνο στο εμβόλιο κατά της νέας γρίπης πχ σε εμβόλια για την ηπατίτιδα ! ο λόγος είναι οτι υπάρχει για να προστατεύει το εμβόλιο από επιμόλυνση με μικρόβια, ειδικά τις συσκευασίες που περιέχουν πολλαπλές δόσεις του εμβολίου. Παλιότερες έρευνες για τη σύνδεση του παιδικού αυτισμού με τον υδράργυρο παρότι αρνητικές οδήγησαν σε συστάσεις να φτιάχνονται τα εμβόλια δίχως υδράργυρο.
Να θυμίσω πως βαριά μέταλλα και υδράργυρος βρίσκονται πια στο πιάτο μας πχ στα ψάρια που τρώμε λόγω μόλυνσης του περιβάλλοντος και μάλιστα η δόση που περιέχεται στο εμβόλιο είναι μικρότερη από την "επιτρεπτή" που περιέχει μια κονσέρβα τόνου!

Για όποιον θέλει να δεί πως πρέπει να είναι η επίσημη ενημέρωση ενός οργανωμένου κράτους όπως ο Καναδάς στον πολίτη του, όπου εξηγεί τα πάντα απλά δίχως να κρύβει κάτι
http://www.phac-aspc.gc.ca/alert-alerte/h1n1/faq_rg_h1n1-eng.php






http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF66.gif

Carduelis
19-11-2009, 12:16
Για να δούμε τη "συνέχεια" του σήριαλ κρούσματα νέας γρίπης στη χώρα μας.
Πάλι στοιχεία επίσημα από το ΚΕΕΛΠΝΟ για την εβδομάδα που μας πέρασε: http://www.keelpno.gr/keelpno/2009/id994/gripi_ebdo_20091118.pdf



(Δικές μου μόνο οι υπογραμίσεις.)

Κατά την εβδομάδα 46/2009 (2 – 8 Νοεμβρίου 2009) το ποσοστό των κλινικών δειγμάτων που ευρέθησαν θετικά στον ιό της νέας γρίπης Α(Η1Ν1)ν επί του συνόλου



των δειγμάτων που ελέχθηκαν παρουσιάζει μεγάλη αύξηση σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα, από το 40,7% στο 52,7% (Διάγραμμα 5)

Δείτε επίσης στο διάγραμμα 1 την αποτύπωση της αυξητικής τάσης για να "υπολογίσετε" τι θα συμβεί την επόμενη εβδομάδα!
1527

Carduelis
30-11-2009, 22:02
Καλησπέρα σε όσους φίλους είχαν την περιέργεια να ψάξουν πληροφορίες στα δικά μου thread περί γρίπης και εμβολίων.
Aποφάσισα σήμερα να μην ξαναποστάρω πάλι πάνω στο συγκεκριμένο θέμα γιατί για μένα έχει λήξει και ήδη η πραγματικότητα μας έχει ξεπεράσει.
Από τη μια πολλά βαριά περιστατικά στα νοσοκομεία, 19 νεκροί μέσα σε 4 εβδομάδες έξαρσης, σχολεία που κλείνουν με γρήγορους ρυθμούς και εμβολιασμός που κάθε εβδομάδα επεκτείνεται και σε περισσότερες ομάδες, πλέον και σε υγιείς.
Από την άλλη 7.000 νεκροί από Η1Ν1 παγκόσμια και 60 εκατομύρια εμβολιασθέντες με πολύ λίγες παρενέργειες.
Νομίζω κοινός νους χρειάζεται (όπως και σε όλα εξάλλου) και ενημέρωση για να καθορίσει κάποιος τη στάση του απέναντι στη νέα γρίπη ή οτιδήποτε άλλο.
Επειδή εξάλλου θεωρώ πολύ σημαντικό και το θέμα της υγείας αλλά και της σωστής ενημέρωσης φρόντισα και η παραμικρή λεπτομέρεια από όσα έχω ποστάρει να είναι τεκμηριωμένη βιβλιογραφικά.

Ευχαριστώ πολύ όλους.
Νότης Καλτσάς (Carduelis)