PDA

View Full Version : Αριθμός Δημοσίων Υπαλλήλων στην Ελλάδα


frits
31-10-2009, 22:41
Φίλοι, "ψάρεψα" στο διαδίκτυο την παρακάτω είδηση, θέλω να διαβάσω τα σχόλια σας, ειδικά για τα επισημασμένα του σημεία. Ενδιαφέρον θα είχε και η τοποθέτηση μελών που δουλεύουν στο δημόσιο.

Κάντε πάντως την πρόσθεση 370.517 + 550.000 = 920.517 δημόσιοι υπάλληλοι. Βοηθειά μας !!!!!

"Τρίτη, 26 Μαΐου 2009

αριθμός δημοσίων υπαλλήλων - Ελλάδα (http://societystats.blogspot.com/2009/05/blog-post_1167.html)

Ελλιπή στοιχεία για τον αριθμό των υπαλλήλων που υπηρετεί στο Δημόσιο εμφανίζει η χώρα μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, αφού στο συνολικό αριθμό που παρουσιάζεται δεν προσμετρούνται οι υπηρετούντες με συμβάσεις ιδιωτικού δικαίου και οι εποχικοί υπάλληλοι.
Σύμφωνα με το Βήμα (http://www.tovima.gr/), ανέκαθεν η αποτύπωση του ακριβούς αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων υπήρξε ένας δυσεπίλυτος γρίφος.
Οι δημόσιοι υπάλληλοι, όπως προκύπτει από επίσημη έρευνα του υπουργείου Εσωτερικών, ανέρχονται σήμερα σε 370.517. Στον αριθμό αυτό όμως δεν συμπεριλαμβάνονται οι υπηρετούντες με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, οι οποίοι κατ' εκτίμηση υπερβαίνουν τις 550.000. Προσμετράται μόνον το τακτικό προσωπικό. Έτσι, από τους 370.517 υπαλλήλους οι 268.832 είναι μόνιμοι και οι 101.685 είναι με συμβάσεις ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου. Από τους 370.517 υπαλλήλους οι 92.179 υπηρετούν στα υπουργεία, οι 117.000 στα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, οι 83.529 στους ΟΤΑ και οι 77.830 στα Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου.

Εξαιρετικά μεγάλος είναι ο αριθμός των τακτικών υπαλλήλων που υπηρετούν στο υπουργείο Οικονομικών, καθώς φτάνουν τις 26.707. Στο υπουργείο Υγείας, που εποπτεύει και τις υγειονομικές μονάδες της χώρας, υπηρετούν 81.200 άτομα και στο υπουργείο Εσωτερικών (μαζί με τους δήμους και τις νομαρχίες χώρας) υπηρετούν 84.062 άτομα. Η πλειονότητα των υπαλλήλων (45.807) εξακολουθούν να είναι δημοτικής εκπαίδευσης, ενώ οι πανεπιστημιακής εκπαίδευσης ανέρχονται μόνο σε 28.636 άτομα. Αν στον αριθμό των υπαλλήλων δημοτικής εκπαίδευσης προστεθούν και οι υπάλληλοι υποχρεωτικής εκπαίδευσης είναι προφανές ότι οι τελειόφοιτοι των ΑΕΙ εξακολουθούν κατά κύριο λόγο να παραμένουν εκτός του Δημοσίου ή στην καλύτερη περίπτωση προσλαμβάνονται ως συμβασιούχοι."
Newsroom ΔΟΛ (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1017301&lngDtrID=244)

MARK
01-11-2009, 09:59
Ελλάς το μεγαλείο σου....:hmmm:

riko46
01-11-2009, 10:01
Χρόνια βαστάει αυτή η κολόνια.............Νεύρα

frits
01-11-2009, 10:23
Ξέρει κανείς ποιός είναι ο αριθμός των οικονομικά ενεργών Ελλήνων;

Να δούμε πόσοι δουλεύουμε για να πληρώνουμε όλους αυτούς,

Σκεφτείτε αν όλοι αυτοί δούλευαν και παρήγαγαν έργο σε τι κράτος θα ζούσαμε, ποιά Ελβετία τώρα !!!:hmmm:

kostasvar
01-11-2009, 10:41
Άστα να πάνε...Τι να πεί κανείς???
http://3.bp.blogspot.com/_-7IZp9kCUKs/SL5M5R79syI/AAAAAAAABuo/1RTdCRpR2a8/s400/jungle_karamanloya.jpg

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
01-11-2009, 12:31
ΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ;

Για αρκετά χρόνια προσπαθούσα να βρω γιατί αισθάνομαι κουρασμένος και κατηγορούσα την έλλειψη ύπνου. Τώρα όμως ξέρω τον πραγματικό λόγο...

Είμαι κουρασμένος γιατί δουλεύω υπερβολικά!

Ο πληθυσμός αυτής της χώρας είναι 11.000.000.

Τα 5.100.000 είναι συνταξιούχοι και βρέφη... Μας μένουν λοιπόν 5.900.000 για να κάνουν τη δουλειά.

Από αυτούς τα 3.000.000 είναι σε σχολεία (Δημοτικό μέχρι Μεταπτυχιακά), άρα μένουν 2.900.000 για να κάνουν τη δουλειά.

Από αυτούς, 800.000 είναι στο στρατό (αξιωματικοί και φαντάροι) και μας μένουν 2.100.000 να κάνουν τη δουλειά.

Βγάλε έξω και 1.500.000 δημοσίους υπαλλήλους (που τα ....) άρα μένουν 600.000 να κάνουν τη δουλειά.

Αν σκεφτείς ότι κάθε χρονική στιγμή , στα νοσοκομεία υπάρχουν 188.000, μας μένουν 412.000 για να κάνουν τη δουλειά.

Επίσης υπάρχουν 358.998 στις φυλακές.

Μας μένουν 53.002 για να κάνουν τη δουλειά.
Αν σκεφτείς ότι οι άνεργοι είναι 53.000 πολύ εύκολα
καταλαβαίνεις ότι μένουν μόνο 2 για να κάνουν τη δουλειά.

Εσύ κι εγώ.

ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΟ GS FORUM :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:



.

georgekostas
01-11-2009, 12:37
ΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ;

.
:sm7::sm7:

ntinopoulos
01-11-2009, 12:38
εγω διαβαζω το gsforum και δουλευω ταυτοχρονα!:mad:
εσυ που καθεσαι και γραφεις δε δουλευεις καθολου?:mad:
:sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
01-11-2009, 12:57
επειδη για κακη μου τυχη,συνεργαζομαι καθημερινα με τους ΔΗΜΟΣΙΟΥΣΝεύραΝεύραΝεύραπερα απο τους αριθμους και τα στοιχεια που δειχνει ο σταυρος.......,το μεγαλο προβλημα ειναι η νοοτροπια που εχουν οι παλαιοτεροι και την μεταδιδουν ευκολα και στους νεοτερους,περι παραγωγης κ,λ,π.............τεραστιο προβλημα,χωρις λυση ΔΥΣΤΥΧΩΣ:hmmm::hmmm::hmmm:και για το λογο αυτο πρεπει να το βλεπουμε το θεμα απο την πλευρα που το βλεπει και ο νικος(λεοντοκαρδος):sm7::sm7::sm7:παω να δουλεψω ΕΓΩ τωρα.......................

tsompanis
01-11-2009, 19:44
εγώ δεν ξέρω τίποτα!τώρα τελείωσα την δουλειά.
ας δουλέψει άλλος!

:sm7::sm7::sm7:

Alext
01-11-2009, 19:53
Ξέρει κανείς ποιός είναι ο αριθμός των οικονομικά ενεργών Ελλήνων;

Να δούμε πόσοι δουλεύουμε για να πληρώνουμε όλους αυτούς,

Σκεφτείτε αν όλοι αυτοί δούλευαν και παρήγαγαν έργο σε τι κράτος θα ζούσαμε, ποιά Ελβετία τώρα !!!:hmmm:
τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται???????
για να ξερω ποσα βγαζει αυτος που με πληρωνει???
αν και αμφιβαλω αν δηλωνεις εστω και αυτα που παρακρατουν σε εμενα για φορο εισοδηματος
σταματηστε αυτην την παραμυθα οσοι δεν ειστε μισθωτοι
μονο οι μισθωτοι ειτε δημοσιοι ειτε ιδιωτικοι πληρωνουν εφορια γιατι δεν μπορουν να κρυψουν τιποτα
ολοι οι αλλοι λιγο ή πολυ φοροδιαφευγουν

gsmaniac
01-11-2009, 20:49
τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται???????
για να ξερω ποσα βγαζει αυτος που με πληρωνει???
αν και αμφιβαλω αν δηλωνεις εστω και αυτα που παρακρατουν σε εμενα για φορο εισοδηματος
σταματηστε αυτην την παραμυθα οσοι δεν ειστε μισθωτοι
μονο οι μισθωτοι ειτε δημοσιοι ειτε ιδιωτικοι πληρωνουν εφορια γιατι δεν μπορουν να κρυψουν τιποτα
ολοι οι αλλοι λιγο ή πολυ φοροδιαφευγουν
aλεξ,μην παιρνεις προσωπικα το καθεστως που επικρατη στον δημοσιο τομεα και την ασχημη νοοτροπια που εχει η πλειονοτητα των δημοσιων,λογω μονιμοτητας:hmmm::hmmm::hmmm:κοντα στα χλωρα καιγονται και τα ξερα και παντα θα υπαρχουν εξαιρεσεις,αλλα νομιζω θα συμφωνησεις και εσυ,οτι υπαρχει μεγαλο προβλημα ..................

Alext
01-11-2009, 21:47
aλεξ,μην παιρνεις προσωπικα το καθεστως που επικρατη στον δημοσιο τομεα και την ασχημη νοοτροπια που εχει η πλειονοτητα των δημοσιων,λογω μονιμοτητας:hmmm::hmmm::hmmm:κοντα στα χλωρα καιγονται και τα ξερα και παντα θα υπαρχουν εξαιρεσεις,αλλα νομιζω θα συμφωνησεις και εσυ,οτι υπαρχει μεγαλο προβλημα ..................

Κωστα σιγουρα υπαρχει προβλημα για το οποιο δεν φταινε οι απλοι εργαζομενοι ή απλος λαος (ακομα και οι ιδιοι οι δημοσιοι υπαλληλοι) ετσι τους μαθανε αυτοι που νεμονται την εξουσια
απλα δεν δεχομαι αυτην την παραμυθα απο αυτους οι οποιοι φοροδιαφευγουν να μου λενε εγω σε πληρωνω
αν μου το πει ενας ιδιωτικος υπαλληλος δεν θα πω τιποτα αλλα συνηθως το λενε αυτοι οι οποιοι δεν πληρωνουν δηλ εμποροι και ελευθεροι επαγγελματιες

gsmaniac
01-11-2009, 22:00
αν μου το πει ενας ιδιωτικος υπαλληλος δεν θα πω τιποτα αλλα συνηθως το λενε αυτοι οι οποιοι δεν πληρωνουν δηλ εμποροι και ελευθεροι επαγγελματιες
νομιζω οτι αυτο που λες,ειναι υπερβολικο..................δεν υπαρχει εμπορος ή ελ.επαγγελματιας,που ΔΕΝ πληρωνη:hmmm::hmmm:για να χαλαρωσουμε λιγο,το καλυτερο που εχω ακουσει μεσα στην εφορια,απο τυπο που τον ειχαν τσακωση ηταν.........................κυριοι,εγω δεν κλεβω το κρατος,απλα αμυνομαι στην επιθεση που κανει το κρατος στην τσεπη μου:sm7:

frits
01-11-2009, 23:32
τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται???????
για να ξερω ποσα βγαζει αυτος που με πληρωνει???
αν και αμφιβαλω αν δηλωνεις εστω και αυτα που παρακρατουν σε εμενα για φορο εισοδηματος
σταματηστε αυτην την παραμυθα οσοι δεν ειστε μισθωτοι
μονο οι μισθωτοι ειτε δημοσιοι ειτε ιδιωτικοι πληρωνουν εφορια γιατι δεν μπορουν να κρυψουν τιποτα
ολοι οι αλλοι λιγο ή πολυ φοροδιαφευγουν

Αγαπητέ, το θέμα μας δεν είναι η φοροδιαφυγή, για την οποία αν θέλεις να ανοίξουμε ξεχωριστό post, (ναι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά και πρώην δημόσιος υπαλληλος) αλλά αν το ελληνικό κράτος και κυρίως οι υπηρεσίες που προσφέρει είναι αντίστοιχες του αριθμού των υπαλλήλων και του συνολικού κόστους που "όλοι μας" πληρώνουμε.
Εσύ δηλαδή είσαι ευχαριστημένος από την παιδεία μας, το σύστημα υγείας, την γραφειοκρατεία, το οδικό μας δίκτυο, την δημόσια τάξη ; Υπάρχει αξιοκρατεία στις δημόσιες υπηρεσίες, προωθούνται οι "άριστοι" ή οι ημέτεροι; "γνωστός διορίστηκε μάγειρας σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας και σε 1 εβδομάδα αποσπάστηκε στο γραφείο του υπουργού" θα προσφέρει στην κοινωνία αυτός;
Είναι ψέματα ότι αν για παράδειγμα την Πέμπτη είναι αργία, την Παρασκεύη ψάχνεις με το κυάλι να βρεις άνθρωπο στις δημόσιες υπηρεσίες.
Τώρα αν όλο το σύστημα "δημόσιο¨δουλεύει έτσι επειδή κάποιοι δεν πληρώνουν τους φόρους τους μάλλον δεν στέκι σαν άλλοθι.
Προσωπικά έχω δουλέψει 8 χρόνια (1992 - 2000) στην δημόσια εκπαίδευση πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια, και νομίζω ότι μπορώ να έχω λόγο για το πως δουλεύει το σύστημα τουλάχιστον στην εκπαίδευση.

Υ.Γ Πόσοι από τους μισθωτούς που έχουν και άλλα εισοδήματα (ενοίκια, δεύτερη εργασία ) τα δηλώνουν ;

Dionisis
02-11-2009, 00:07
Aντε βρε τη ψαχνεται τωρα μια Πετρουλα θα μας σωσει να τελειωνουμε ολοι μαζι στις 8.30 ιδιωτικοι και δημοσιοι .............:sm7::sm7::sm7::sm7:

Alext
02-11-2009, 01:29
αν το ελληνικό κράτος και κυρίως οι υπηρεσίες που προσφέρει είναι αντίστοιχες του αριθμού των υπαλλήλων και του συνολικού κόστους που "όλοι μας" πληρώνουμε.
Εσύ δηλαδή είσαι ευχαριστημένος από την παιδεία μας, το σύστημα υγείας, την γραφειοκρατεία, το οδικό μας δίκτυο, την δημόσια τάξη ; Υπάρχει αξιοκρατεία στις δημόσιες υπηρεσίες, προωθούνται οι "άριστοι" ή οι ημέτεροι; "γνωστός διορίστηκε μάγειρας σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας και σε 1 εβδομάδα αποσπάστηκε στο γραφείο του υπουργού" θα προσφέρει στην κοινωνία αυτός;
Είναι ψέματα ότι αν για παράδειγμα την Πέμπτη είναι αργία, την Παρασκεύη ψάχνεις με το κυάλι να βρεις άνθρωπο στις δημόσιες υπηρεσίες.
Τώρα αν όλο το σύστημα "δημόσιο¨δουλεύει έτσι επειδή κάποιοι δεν πληρώνουν τους φόρους τους μάλλον δεν στέκι σαν άλλοθι.


δεν διαφωνω σε αυτα που γραφεις για τις υπηρεσιες και τις κοινωνικες παροχες που θα επρεπε να εχεις και δεν εχεις
συμφωνω και επαυξανω
αλλα κατηγορεις τα θυματα και οχι τους θυτες
και τα θυματα μαζι με ολους μας ειναι και οι δημοσιοι υπαλληλοι
ολοι εχουν δικαιωμα στην εργασια ακομα και οι βλακες και οι χαζοι θα πρεπει καπου να δουλεψουν (εκτος αν προτιμας να τους ριξουμε στον καιαδα) και επειδη δεν θα παρεις στην δουλεια σου βλακες οπως δεν θα εκανα και εγω πρεπει να τους απορροφησει το κρατος
εχεις καμμια καλυτερη ιδεα???
τελος παντων μεσα στην κοινωνικη πολιτικη ειναι και αυτο
αλλα το βασικο ειναι οτι σε εχει βαλει (μεσω της πλυσεως με τα ΜΜΕ) το συστημα να κατηγορας αυτους που ειναι θυματα και οχι αυτους που τους διαχειριζονται και τους βαζουν εκει
για σκεψου ποσα στοιχιζουν 1000 αχρηστοι υπαλληλοι που και αυτοι πρεπει να ζησουν
ειναι περισσοτερα απο τα αεροπλανα που αγοραζουν αυτοι που τους εβαλαν εκει και τα πληρωνουν 60 εκατ ευρω το ενα οταν οι αλλοι τα παιρνουν απο 20 εως 30 εκατ
ειναι περισσοτερα απο τα υποβρυχια που πληρωνουν και παραλαμβανουν και αυτα ....γερνουν (που να επιχειρησουν κι΄ολας)
ειναι περισσοτερα απο τα βατοπαιδια
ειναι περισσοτερα απο τις αχρηστες παραγγελιες ελλατωματικων βληματων αξιας πολλων δις
ειναι περισσοτερα απο τις αχρηστες παραγγελιες των διαφορων υπηρεσιων
που δινονται μονο και μονο για να μιζαρουν αυτοι που κυβερνουν???
δεν συνεχιζω αλλο γιατι ο καταλογος ειναι ατελειωτος
εν κατακλειδι φιλε μου δεν διαφωνουμε απλα καταλογιζεις τις ευθυνες σε λαθος ανθρωπους εκει ειναι η διαφορα μας
τα ιδια παραπονα εχουμε απο την πολιτεια και το κρατος και εσυ ο ελευθερος επαγγελματιας και εγω ο δημοσιος και ο ιδιωτικος υπαλληλος
απλα για να τα κανουν αυτοι ετσι οπως θελουν μας εχουν στο
"διαιρει και βασιλευε"
γι΄αυτο μην τους αβανταρεις αθελα σου

frits
03-11-2009, 01:20
αλλα κατηγορεις τα θυματα και οχι τους θυτες
και τα θυματα μαζι με ολους μας ειναι και οι δημοσιοι υπαλληλοι
ολοι εχουν δικαιωμα στην εργασια ακομα και οι βλακες και οι χαζοι θα πρεπει καπου να δουλεψουν (εκτος αν προτιμας να τους ριξουμε στον καιαδα) και επειδη δεν θα παρεις στην δουλεια σου βλακες οπως δεν θα εκανα και εγω πρεπει να τους απορροφησει το κρατος
εχεις καμμια καλυτερη ιδεα???
τελος παντων μεσα στην κοινωνικη πολιτικη ειναι και αυτο
αλλα το βασικο ειναι οτι σε εχει βαλει (μεσω της πλυσεως με τα ΜΜΕ) το συστημα να κατηγορας αυτους που ειναι θυματα και οχι αυτους που τους διαχειριζονται και τους βαζουν εκει
για σκεψου ποσα στοιχιζουν 1000 αχρηστοι υπαλληλοι που και αυτοι πρεπει να ζησουν
ειναι περισσοτερα απο τα αεροπλανα που αγοραζουν αυτοι που τους εβαλαν εκει και τα πληρωνουν 60 εκατ ευρω το ενα οταν οι αλλοι τα παιρνουν απο 20 εως 30 εκατ


Φίλε αν είναι να συγκρίνουμε 1000 δημόσιους υπαλλήλους με έναν από αυτούς που τα πήραν π.χ από τον Χριστοφοράκο, τότε έχεις δίκιο, αλλά ποτέ δεν ήμουν της λογικής από τα δύο κακά να διαλέξω το λιγοτέρο κακό.
Επίσης δεν θα συμφωνήσω με το χαρακτηρισμό "βλάκες" που χρησιμοποιείς θέλοντας ίσως να πεις ότι είναι άνθρωποι με λίγα προσόντα, νομίζω ότι το "τεμπέληδες" θα πήγαινε περισσότερο, θέλω εδώ να ξεκαθαρίσω ότι δεν μιλάω για όλους, σίγουρα όμως είναι πολλοί.
Εμένα με πειράζει η λογική του να "μπω στο δημόσιο να αράξω" να μπεις κύριε και μιά και "βρέχει, χιονίζει καραβάνα γεμίζει" πρόσφερε και κάτι, ένα καλημέρα στο γκισέ, ένα χαμόγελο, να είσαι ευγενικός και πάνω από όλα απλά δούλεψε.
Τέλος πάντων το θέμα ξέφυγε και μπορούμε να γράφουμε για ώρες, εγώ άνοιξα το post γιατί πιστεύω ότι αν ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων είναι αυτός που αναφέρει το άρθρο (950.000) είναι αληθινός, τότε είναι δυσανάλογα μεγάλος, Η Πορτογαλία για παράδειγμα χώρα αντίστοιχη με εμάς έχει 700.000 και πάλι θεωρούν το νούμερο υπαρβολικά μεγάλο και προσπαθούν να το μειώσουν με τεράστιες πάντα αντιδράσεις, διάβασε παρακάτω

"
Στον κολοφώνα της δημοτικότητάς του ο Σοσιαλιστής πρωθυπουργός της Πορτογαλίας Ζοζέ Σόκρατες τολμά τη μεταρρυθμιστική τομή που κανένας, τουλάχιστον, προκάτοχός του δεν θα επιχειρούσε ούτε να σκεφτεί για τον «αρτηριοσκληρωτικό» και ανελαστικό δημόσιο τομέα της μεσογειακής χώρας.

Η απόλυση των δημοσίων υπαλλήλων που για δύο συνεχείς χρονιές αποτυγχάνουν στη διαδικασία αξιολόγησης της εργασίας τους είναι το βασικό στοιχείο του σχεδίου ευρείας μεταρρύθμισης του πορτογαλικού Δημοσίου που προωθεί η κυβέρνηση Σόκρατες, με στόχο να τεθεί σε εφαρμογή από το 2008.

Η ανατροπή του δημοσιοϋπαλληλικού στάτους κβο έχει τεθεί στην προτεραιότητα της εσωτερικής πολιτικής των Σοσιαλιστών που δεν διστάζουν να έλθουν σε σύγκρουση με τις παραδοσιακές δεξαμενές των ψηφοφόρων τους, κυρίως τα συνδικάτα. Η απασχόληση στον δημόσιο τομέα της Πορτογαλίας που αριθμεί 700.000 άνδρες και γυναίκες και εγγυάται ισόβια εργασία και αυτόματες προαγωγές θεωρείται κύρια αιτία για την αναποτελεσματική λειτουργία της κρατικής μηχανής, τη μαζική διαφθορά, τον νεποτισμό και την κρίση εμπιστοσύνης των πολιτών προς τους κρατικούς φορείς.


Πάγωμα προαγωγών
Με το πακέτο των μεταρρυθμιστικών μέτρων που προωθούνται, πέραν των απολύσεων για τους δημοσίους υπάλληλους που δεν κάνουν όπως οφείλουν τη δουλειά τους, προβλέπεται «πάγωμα» των αυτόματων προαγωγών, όπως και τερματισμό λειτουργίας διαφόρων τμημάτων του δημόσιου τομέα.
Ο περιορισμός του διογκωμένου δημόσιου τομέα αποτελεί μέρος της ευρείας μεταρρύθμισης σε όλο το εύρος του κρατικού μηχανισμού, στην οποία προχωρεί η κυβέρνηση Σόκρατες, διατηρώντας, όπως αποδεικνύουν και οι δύο τελευταίες πανεθνικές δημοσκοπήσεις, το ποσοστό της δημοτικότητας του Σοσιαλιστή πρωθυπουργού στο υψηλότερο επίπεδο από την ανάληψη της διακυβέρνησης το 2005.
Το σοβαρότερο διακύβευμα των Πορτογάλων Σοσιαλιστών κυβερνώντων είναι η απειλή σύρραξης με τις προνομιακές πολιτικές εφεδρείες του κόμματος.
Την περασμένη εβδομάδα, 100.000 Πορτογάλοι διαδήλωσαν στους δρόμους της Λισαβόνας, ως εκδήλωση διαμαρτυρίας για τις μεταρρυθμίσεις τις οποίες χαρακτηρίζουν ως πραξικόπημα κατάργησης των κοινωνικών και εργασιακών κεκτημένων.


"Πηγή εφημερίδα Έθνος"