PDA

View Full Version : Long Way Down


georgekostas
01-11-2009, 02:22
Πολυ τους ζηλεψα!!!!:yz:yz

Youtube

youtube

youtube

Ionlab
01-11-2009, 02:39
Egw tous zhlepsa sto round.

georgekostas
01-11-2009, 02:43
Egw tous zhlepsa sto round.
Long Way Round

youtube

youtube

youtube

MARK
01-11-2009, 09:51
Τυχεροί άνθρωποι...:D

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
01-11-2009, 14:23
Ωραίοι .... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif

(αν δεν του είχαν στραβοκολλήσει κ το κόκαλο ...:()

PITS
03-11-2009, 01:34
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ LWD ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΤΟ LWR
και το θεορω και πιο αυθεντικο μετα ηρθαν οι γυναικες:sm7::sm7:

danaos
03-11-2009, 19:59
Εχω και το round και το down και το race to dacar οποιος θελει του τα δεινω να τα δει....Α εχω και το βιβλιο.

loulou1100gs
03-11-2009, 22:13
Επιτρέψτε μου: ζηλεύω τους Ελληνες Μητσάκη/Παπαδογιάννη που πολύ πριν και χωρίς κανένα απολύτως support έχουν κάνει πράγματα πολύ σπουδαιότερα με ελάχιστα μέσα (F 650 FUNDURO το οποίο δουλεύει άψογα μετά από...350.000 χλμ).Μην "τσιμπάτε" από τα διάφορα promos και "στημένα".Και εμείς αν είχαμε πεντακόσιους νοματαίους από πίσω, με φορτηγά, γιατρούς,μασέρ,bodyguards,μαγείρους κλπ θα κάναμε "παπάδες".Δεν αμφισβητώ την προσπάθεια, κάθε άλλο, όμως μόνο το τηλεοπτικό συνεργείο...και ο νοών νοείτο;)

antonis1150GSA
03-11-2009, 23:15
Οπως και να 'χει ομως ,αυτο που κανανε αυτοι οι δυο τυποι (ανεξαρτητος με τι τροπο) το ζηλευει ο καθενας απο εμας....Κι εμενα βασικα το Long Way Round μου αρεσε περισσοτερο..

cm246
04-11-2009, 09:51
Όντως το Long Way Round μου αρέσει και εμενα περισσότερο αλλα γούστα είναι αυτά.. Η πλακα είναι ότι στην αρχή θέλανε να το κάνουν με KTM και αλλα αρνήθηκαν να τους τα δώσουν διότι πίστευαν ότι δεν θα τα καταφέρουν και θα βλάφτει το κύρος της εταιτίας:hmmm:

droggitiszak
04-11-2009, 10:44
γύρω γύρω όλοι κ εγώ ! να ναι καλά τα παλικάρια !

emix
04-11-2009, 10:47
Και γω θα συμφωνησω οτι με τετοιο support απο πισω τους θα ηταν αδυνατο να μην βγαλουν επιτυχως την αποστολη.
Υπαρχουν αλλοι που με λιγοτερη υποστηριξη τα εχουν καταφερει εξισου καλα και με περισσοτερη ταλαιπωρια.

wet & dirty
04-11-2009, 13:47
Όντως το Long Way Round μου αρέσει και εμενα περισσότερο αλλα γούστα είναι αυτά.. Η πλακα είναι ότι στην αρχή θέλανε να το κάνουν με KTM και αλλα αρνήθηκαν να τους τα δώσουν διότι πίστευαν ότι δεν θα τα καταφέρουν και θα βλάφτει το κύρος της εταιτίας:hmmm:

σαν κακιουλα το ακουω αυτο.....;);););) με τοσα τζιπ για συνοδεια και με παπακι πας!!!!!!

wet & dirty
04-11-2009, 14:35
Και γω θα συμφωνησω οτι με τετοιο support απο πισω τους θα ηταν αδυνατο να μην βγαλουν επιτυχως την αποστολη.
Υπαρχουν αλλοι που με λιγοτερη υποστηριξη τα εχουν καταφερει εξισου καλα και με περισσοτερη ταλαιπωρια.


Πέστα αγορι μου!!!!!!!;);););)

για να μην πουμε για κατι παλικαρια που εφυγαν απο Ελλαδα και έκαναν τον γυρο της Αφρικης μεσα απο την ερημο το 1997 με SUZUKI DR 800 BIG MONO ME MIA EXTRA εργαλειοθηκη προσαρμοσμένη στην ποδιά της μηχανης....;);););););)

georgekostas
04-11-2009, 15:05
με τοσα τζιπ για συνοδεια και με παπακι πας!!!!!!
Ετσι ειναι αλλα πρεπει να κουβαλας και λιγο τρελα αλλιως δε γινεται...:)

george1968
04-11-2009, 15:11
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ LWD ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΤΟ LWR
και το θεορω και πιο αυθεντικο μετα ηρθαν οι γυναικες:sm7::sm7:


ΣΥΜΦΩΝΩ!!!! στο πρώτο μέρος τουλάχιστον!

cm246
04-11-2009, 17:46
σαν κακιουλα το ακουω αυτο.....;);););) με τοσα τζιπ για συνοδεια και με παπακι πας!!!!!!

Καμια κακια ...απλά να διευκρινίσω ότι δεν δέχτηκε η KTM να τους παραχωρήσει μηχανές. Φαντάζεστε ποσο θα ανέβαιναν οι πωλήσεις τους αν είχαν δεχτεί?
Και ναι βλακεία τους γιατί με τόσα Τζιπ υποστήριξη και τα KTM θα τα κατάφερναν

wet & dirty
04-11-2009, 18:06
Καμια κακια ...απλά να διευκρινίσω ότι δεν δέχτηκε η KTM να τους παραχωρήσει μηχανές. Φαντάζεστε ποσο θα ανέβαιναν οι πωλήσεις τους αν είχαν δεχτεί?
Και ναι βλακεία τους γιατί με τόσα Τζιπ υποστήριξη και τα KTM θα τα κατάφερναν


φιλε μου θελω να μου πεις (εντελώς πληροφοριακα) αυτό το διαβασες η το ειδες καπου???σου το λεω γιατι η KTM ειναι αρκετα κοντα στον καταναλωτη
βλεπε τους δρόμους του μεταξιου η στο Africa Eco Race κτλ,κτλ(ειναι πολλα)
και φυσικα όπως λες πιο πάνω πια εταιρία δεν θα ήθελε να ανεβουν οι πωλήσεις της...ετός αν ηταν κατι άλλο....τα χαλασαν στα οικονομικα,στους οδηγούς η οτι αλλο ειναι αυτο.απλα με ενδιαφερει να μάθω και αν ξέρεις κατι για αυτό το θέμα θα με βοηθούσες.!tnxs;)

george1968
04-11-2009, 18:08
Καμια κακια ...απλά να διευκρινίσω ότι δεν δέχτηκε η KTM να τους παραχωρήσει μηχανές.

και ο λόγος ήταν ποιός????
Γιατί δε θα σταθώ σαν αδαής σε ότι γράφτηκε στι πρώτο βιβλίο για την επιλογή των μηχανών. απλά αν ξέρεις τον λόγο θα ήθελα να τον μάθω κι εγώ

wet & dirty
04-11-2009, 18:45
Ετσι ειναι αλλα πρεπει να κουβαλας και λιγο τρελα αλλιως δε γινεται...:)


απο τρελα οσο θες .......χρήμα να το κανεις δεν υπάρχει....;););)

cm246
04-11-2009, 23:40
Αν δείτε το Long way aroung το λέει ξεκάθαρα ότι η KTM δεν δέχτηκε να τους παραχωρήσει mηχανες γιατί θεώρησαν ότι ο Charlie και ο Ewan δεν θα τα κατάφερναν.
Το παρακατω video http://www.youtube.com/watch?v=eX5O-ZlWe9g είναι απόσπασμα από την προβολή του LWR στο BBC. Επίσης έxει σχολιαστεί και σε πολλά αλλα forum το συγκεκριμένο θέμα. Από την άλλη δεν έχω βρει εγώ τουλάχιστον κανένα δημοσίευμα από KTM το οποιο να διαψεύδει το συγκεκριμένο περιστατικό.
Ούτε βαμμένος BMWedakias είμαι ούτε έχω κάτι εναντίον των KTM απλά σχολίασα κάτι το οποιο εμενα μου έκανε εντύπωση.

wet & dirty
05-11-2009, 02:03
Αν δείτε το Long way aroung το λέει ξεκάθαρα ότι η KTM δεν δέχτηκε να τους παραχωρήσει mηχανες γιατί θεώρησαν ότι ο Charlie και ο Ewan δεν θα τα κατάφερναν

Το παρακατω video http://www.youtube.com/watch?v=eX5O-ZlWe9g είναι απόσπασμα από την προβολή του LWR στο BBC. Επίσης έxει σχολιαστεί και σε πολλά αλλα forum το συγκεκριμένο θέμα. Από την άλλη δεν έχω βρει εγώ τουλάχιστον κανένα δημοσίευμα από KTM το οποιο να διαψεύδει το συγκεκριμένο περιστατικό.
Ούτε βαμμένος BMWedakias είμαι ούτε έχω κάτι εναντίον των KTM απλά σχολίασα κάτι το οποιο εμενα μου έκανε εντύπωση.

πάντως εγω δεν νομίζω να τους έκοψαν επιδη δεν θα τα καταφερναν νομίζω οτι ο πραγματικός λόγος ηταν άλλος..ισως λόγο κόστους.μπορει και λόγο υπογραφης με άλλους οδηγούς!!!!:hmmm::hmmm:
φιλε μου ουτε εγω ειμαι κανενας κολλημενος με την εταιρία που οδηγω πριν απο 1,5 μηνα ημουν κάτοχος 1200 adve και τωρα ktm και αυριο μπορει yamaha,honda κτλ.o λόγος που ρώτησα ειναι καθαρα απο περιέργεια γιατι ηταν κατι που δεν γνώριζα.;);)και φυσικα καλα εκανες και το σχολίασες , δεν θα μαθέναμε τι έγινε:D:D.


πάντος ειναι και μαμω της εμπειρίες ειδικα αν στα πληρώνουν αλλοι!!!!!:sm7:

emix
05-11-2009, 11:02
Παιδια εγω πιστευω οτι επειδη η ΚΤΜ δινει μηχανες στο Dakar και σχεδον ολες ειναι στις πρωτες θεσεις, δεν νομιζω οτι ειχε και τοσο μεγαλη αναγκη αυτη την προβολη μεσω του LWR.

Ετσι δεν το πολυ κυνηγησε και δεν πολυ νοιαστηκε γι αυτο το επιχειρημα.

Το αν βγηκε κερδισμενη ή οχι ειναι αλλο θεμα. Το σιγουρο ειναι οτι βγηκε κερδισμενη η BMW γιατι τωρα τρεχουμε ολοι ν αγορασουμε BMW και προσπαθουμε ολοι να γυρισουμε τον κοσμο μ αυτην.
Αν δειτε στο youtube, ολοι πανε Μαροκο, Τυνησια και σε αλλα μερη και εχουν και μια βιντεοκαμερα στο κρανος τους.

Αυτη ειναι η αποψη μου.

cm246
05-11-2009, 11:09
Σίγουρα ποτε δεν μπορείς να ξέρεις τι συμφέροντα κρύβονται και τις κρυφές πολιτικές των εταιριών. Πράγματι είναι μια εμπειρία ζωής και το ότι είναι όλα πληρωμένα το κάνει ακόμα ποιο "θελιτο". Από την άλλη όμως και η ελλάδα έχει τόσα πολλά και πραγματικά πολύ όμορφα μέρη a οποια ακόμα περιμένουν να εξερευνηθούν. ..... μήπως να κανονίζαμε eνα Greek way round!!!!

wet & dirty
05-11-2009, 13:17
Σίγουρα ποτε δεν μπορείς να ξέρεις τι συμφέροντα κρύβονται και τις κρυφές πολιτικές των εταιριών. Πράγματι είναι μια εμπειρία ζωής και το ότι είναι όλα πληρωμένα το κάνει ακόμα ποιο "θελιτο". Από την άλλη όμως και η ελλάδα έχει τόσα πολλά και πραγματικά πολύ όμορφα μέρη a οποια ακόμα περιμένουν να εξερευνηθούν. ..... μήπως να κανονίζαμε eνα Greek way round!!!!

τα εχουμε κανει ολο γυρο γυρο ειμαστε..:sm7::sm7::sm7::sm7:

πλακα πλακα η Ελλάδα εχει απίστευτα μεροι με ολα τα τερεν εγω μεσα ειμαι ;);););)

kostas-patra
05-11-2009, 13:53
διαβάζοντας κάποιος το lwd θα πετύχει σε κάποιο σημείο την αναφορά στον άνθρωπο που τους ενέπνευσε στο όλο εγχείρημα

η καλή μου επέμενε να το πάρουμε, εγώ είχα ήδη ξενερώσει άπό το βιβλίο που ούτε να το χαρακτηρίσω δεν μπορούσα-ίσως από τα λίγα κουραστικά και ανέμπνευστα βιβλία που έχουν πέσει στα χέρια μου-πάντα μιλώ για το long way down

ο άρχοντας ήταν ο ted simon και το βιβλίο λέγεται jupiter's travel και έχει τα πάντα, από οργάνωση, γκόμενες, πτώσεις, οδήγηση, ιστορίες ανθρώπων, δίχως ιντερνέτια και δορυφορικά τηλέφωνα, όχι με 20 άτομα κουστωδία και όχι τουριστικό, αλλά ταξιδιωτικό μοτοσυκλετισμό, με έμφαση στην περιπλάνηση και σίγουρα όχι διαρκή πόζα στο φακό, προσπαθώνταςνα κάνεις πράμγατα που θα γεμίσουν γρήγορα τηλεοπτικό χρόνο και σελίδες Best seller

να πώ την αλήθεια μου, δεν ήταν κάν ταξίδι, περισσότερο αποστολή ήταν, γιατί παντού υπερίπτατω ένα ρολόι, μια διαφήμιση και ακολουθούσαν οι αφανείς ήρωες, το συνεργείο με τα τζίπ, που μπορέι και να έκαναν καλύτερο ταξίδι

και κάτι ακόμα, ο ted εκανε το ταξίδι του με τη μοτοσυκλέτα του, οι άλλοι στο down πήραν καινούριες, γιατί όπως φαίνεται οι παλιές δεν χαλούσαν ή αν χαλούσαν φτιάχνονταν με απλές γνώσεις μηχανολογίας και όχι αυτές του απόλλων 11, ακόμα και σε παραγκουπόλεις του κερατά, σε ανύπαρκτες πόλεις του τουριστικού χάρτη

μάλλον είμαι άδικος απέναντί τους, αλλά δεν νομίζω οτι θα επηρεάσει τις μεταξύ μας σχέσεις!