PDA

View Full Version : OTAN MIΛΑΜΕ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ


p.l.
23-01-2009, 00:09
Μου ετυχε σημερα το βραδυ,εχω στενοχωρηθει πολυ και θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας.Ημουν με ενα πολυ καλο μου φιλο,ισως τον καλυτερο,ο οποιος μου εχει προσφερει ενα σωρο πραγματα υλικα και μη και με εχει βοηθησει αφανταστα σε πολλα και ξαφνικα λεω κατι το οποιο τον προσβαλε.Ζητησα συγνωμη δεν εδωσε συνεχεια αλλα καταλαβα οτι ειχε ενοχληθει.Καταληγω λοιπον στο συμπερασμα οτι οι φρασεις <<Καλυτερα να μασας παρα να μιλας>> και <<Πριν μιλησεις βουτα στο μυαλο την γλωσσα σου>> ειναι πανσοφες.:(:(:(

Corsair
23-01-2009, 00:14
Το έχω πάθει και γω φίλε μου και μετά από λίγο
που κατάλαβα τι είπα ήθελα να ανοίξει η γη
και να με καταπιεί.

p.l.
23-01-2009, 00:18
Το έχω πάθει και γω φίλε μου και μετά από λίγο
που κατάλαβα τι είπα ήθελα να ανοίξει η γη
και να με καταπιεί.

Και εγω ενιωσα ετσι και ηθελα οχι μονο να ανοιξει η γη να με καταπιει αλλα και να εξαφανιστω απο προσωπου γης.

emix
23-01-2009, 00:40
Αν αυτο που ειπες το ειπες γιατι ο φιλος σου κατι εκανε και επρεπε να τον συνετισεις, τοτε καλα εκανες που το ειπες. Οι φιλοι δεν πρεπει να χαιδευουν ο ενας τον αλλον μονο. Φιλος ειναι αυτος που ΚΑΙ τα χωνει στον αλλον με σκοπο να τον ξυπναει. Οταν καποιος σου χαιδευει συνεχεια τ αυτια τοτε δεν ειναι φιλος, ειναι γνωστος.
Αν ειπες κατι χωρις να σκεφτεις πρωτα, τοτε μια ειλικρινη συγνωμη μπορει να κανει τον αλλον να καταλαβε οτι οντως δεν το ηθελες.

p.l.
23-01-2009, 00:44
Αν αυτο που ειπες το ειπες γιατι ο φιλος σου κατι εκανε και επρεπε να τον συνετισεις, τοτε καλα εκανες που το ειπες. Οι φιλοι δεν πρεπει να χαιδευουν ο ενας τον αλλον μονο. Φιλος ειναι αυτος που ΚΑΙ τα χωνει στον αλλον με σκοπο να τον ξυπναει. Οταν καποιος σου χαιδευει συνεχεια τ αυτια τοτε δεν ειναι φιλος, ειναι γνωστος.
Αν ειπες κατι χωρις να σκεφτεις πρωτα, τοτε μια ειλικρινη συγνωμη μπορει να κανει τον αλλον να καταλαβε οτι οντως δεν το ηθελες.

Ηλια οχι δεν ειπε κατι.Ο συγκεκριμενος φιλος οντως δεν μου χαιδευει τα αυτια και για αυτο το λογο πιστευω οτι ειναι αληθινος φιλος.

wolferin
23-01-2009, 10:19
συγνωμη που παρεμβαινω αλλα εφοσον ειναι πραγματικος φιλος τοτε θα καταλαβει την ειλικρινη σου συγνωμη

Arkas
23-01-2009, 12:47
Και μόνο που το μοιράζεσαι μαζί μας φίλε Πέτρο, δείχνει ψυχικό μεγαλείο και σθένος.
Άτυχες στιγμές υπάρχουν στον καθένα μας.
Το θέμα είναι να τις ξεπερνάμε με το μικρότερο δυνατόν κόστος.
Πιστεύω πως ο κολλητός σου κατάλαβε τη μεταμέλλειά σου και ήδη το έχει ξεπεράσει. Το ότι πειράχτηκε, δεν είναι φυσικό και επόμενο;
Ας είναι. Τέλος καλό, όλα καλά!

ΙoannisPanagiotidis
23-01-2009, 15:19
..... τοτε μια ειλικρινη συγνωμη μπορει να κανει τον αλλον να καταλαβε οτι οντως δεν το ηθελες.
.... εφοσον ειναι πραγματικος φιλος τοτε θα καταλαβει την ειλικρινη σου συγνωμη


http://www.mybike.gr/style_emoticons/default/_thumbsup.gif.... ετσι!



.... η ζωη ειναι μικρη και πολυ ομορφη για να σκιζουμε κεφάλαια της , λογο μικρων παρεξηγησεων, απ το ομορφο βιβλιο της!...και οι πραγματικοι φιλοι κατι σπανιο και ακριβο για να τους σπαταλαμε για λογια που απλα ειπωθηκαν χωρις να εννουνται!!


....τοπο στη οργη!...εδω και τωρα μια δεκτη συγνωμη!...αυτο θα απετουσα εγω απο τον καλυτερο μου φιλο! http://www.mybike.gr/style_emoticons/default/gd_cheers.gif

Bmwnek
23-01-2009, 22:05
Το θέμα Πέτρο είναι τι είπες στο φίλο σου, ή μάλλον τι άφησες να εννοηθεί με αυτό που είπες και αν σου έχει δώσει το δικαίωμα από τον πρότερο βίο του για να νομίζεις κάποια πράγματα γι 'αυτόν.
Πες μας μόνο τι θα 'κανες αν σου έλεγε το ίδιο πράγμα αυτός,...πως θα αντιδρούσες;

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
23-01-2009, 22:30
Μου ετυχε σημερα το βραδυ,εχω στενοχωρηθει πολυ και θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας.Ημουν με ενα πολυ καλο μου φιλο,ισως τον καλυτερο,ο οποιος μου εχει προσφερει ενα σωρο πραγματα υλικα και μη και με εχει βοηθησει αφανταστα σε πολλα και ξαφνικα λεω κατι το οποιο τον προσβαλε.Ζητησα συγνωμη δεν εδωσε συνεχεια αλλα καταλαβα οτι ειχε ενοχληθει.Καταληγω λοιπον στο συμπερασμα οτι οι φρασεις <<Καλυτερα να μασας παρα να μιλας>> και <<Πριν μιλησεις βουτα στο μυαλο την γλωσσα σου>> ειναι πανσοφες.:(:(:(



Τα είπες ΟΛΑ !!!!!!!!!!

Bmwnek
23-01-2009, 22:37
Τέλος πάντων,....δεκτή η συγνώμη σου, ενώπιον θεατών!!!
(ρόμπα γίναμε πάλι)

p.l.
24-01-2009, 01:56
Τέλος πάντων,....δεκτή η συγνώμη σου, ενώπιον θεατών!!!
(ρόμπα γίναμε πάλι)

Θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε οσους εγραψαν στο post αυτο.Τα λογια ορισμενων με συγκινησαν κιολας.
Νεκταριε για μια ακομα φορα σου ζηταω συγνωμη καταλαβα το λαθος μου και εχεις το λογο μου οτι δεν θα ξαναγινει παλι κατι τετοιο.Να ξερεις νιωθω πολυ τυχερος που σε εχω φιλο μου.

ΙoannisPanagiotidis
24-01-2009, 14:13
:Χαμόγελο:... χαιρομαι παιδες !...υγεια να χουμε και καλη καρδια!


........... http://www.mybike.gr/style_emoticons/default/gathering.gif

VILLY
25-01-2009, 12:11
Η δημοσιοποίηση του γεγονότος δείχνει αφενός ψυχικό σθένος, αφετέρου σε τιμάει κιόλας!
Το έγραψες για να νοιώσεις μια ψυχολογική εξιλέωση.
Την έχεις!
Είμαι σίγουρος ότι θα μείνετε για πάντα ΦΙΛΟΙ.
Σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου.

p.l.
25-01-2009, 12:59
Η δημοσιοποίηση του γεγονότος δείχνει αφενός ψυχικό σθένος, αφετέρου σε τιμάει κιόλας!
Το έγραψες για να νοιώσεις μια ψυχολογική εξιλέωση.
Την έχεις!
Είμαι σίγουρος ότι θα μείνετε για πάντα ΦΙΛΟΙ.
Σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου.

Σε ευχαριστω.Ειλικρινα.

NNN
29-01-2009, 22:18
Πάντως, σύμφωνα με τον Φρόυντ και την θεωρία του περί "Παρεμβολών" (στο βιβλίο του "Εισαγωγη στην Ψυχανάλυση") όταν λέμε κάτι το οποίο δεν θέλαμε να πούμε αλλά κατά κάποιο τρόπο μας ... ξέφυγε, δεν είναι τυχαίο.

Είναι το "Ασυνειδητό" μας που εκφράζεται εκείνη την ώρα! Τις περισσότερες φορές, σύμφωνα με τον Φρόυντ πάντα, αυτό σημαίνει ότι έχει κάποιο νόημα αυτό που μας ... ξέφυγε.

skippybi
30-01-2009, 19:54
Πάντως, σύμφωνα με τον Φρόυντ και την θεωρία του περί "Παρεμβολών" (στο βιβλίο του "Εισαγωγη στην Ψυχανάλυση") όταν λέμε κάτι το οποίο δεν θέλαμε να πούμε αλλά κατά κάποιο τρόπο μας ... ξέφυγε, δεν είναι τυχαίο.

Είναι το "Ασυνειδητό" μας που εκφράζεται εκείνη την ώρα! Τις περισσότερες φορές, σύμφωνα με τον Φρόυντ πάντα, αυτό σημαίνει ότι έχει κάποιο νόημα αυτό που μας ... ξέφυγε.



Ρέ σύ!!!!:hmmm:
πάνω που τα μπαλώσαμε ανοίγεις πάλι πληγές;;;:yz



Σοβαρά τώρα, παρεξηγήσεις γίνοντε συχνά και δεν πρέπει να τις αφήνουμε να μας χαλάνε τιε φιλίες!!! Μια συγνώμη και μια εξήγηση αρκούν. Ο φίλος αν είναι πραγματικός φίλος και έχει την διάθεση θα καταλάβει...;)

Υ.Γ.Απ'ότι κατάλαβα τέλος καλό όλα καλά!!! Μπράβο και στους δυό σας που δεν αφήσατε τον εγωισμό να σας καταβάλει και να χαλάσετε μια καλή φιλία...

NNN
30-01-2009, 22:17
Ρέ σύ!!!!:hmmm:
πάνω που τα μπαλώσαμε ανοίγεις πάλι πληγές;;;:yz


Δεν το είπα για να ανοίξω ξανά πληγές !
Χαίρομαι που οι άνθρωποι τα βρήκαν.
Ενημερωτικά το είπα. Συνέβαλε και το γεγονός ότι αυτή τη περίοδο διαβάζω το βιβλίο του Φρόυντ και αυτη η θεωρία μου έκανε πολύ εντύπωση.

By the way.... Είναι εξαιρετικό βιβλίο. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα !!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
31-01-2009, 13:16
Δεν το είπα για να ανοίξω ξανά πληγές !
Χαίρομαι που οι άνθρωποι τα βρήκαν.
Ενημερωτικά το είπα. Συνέβαλε και το γεγονός ότι αυτή τη περίοδο διαβάζω το βιβλίο του Φρόυντ και αυτη η θεωρία μου έκανε πολύ εντύπωση.

By the way.... Είναι εξαιρετικό βιβλίο. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα !!!!


Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον,

αν μας μετέφερες το resume' του βιβλίου ....

Ίσως θα ήταν κ ένα "κέντρισμα" για κάποιον,

ν' αρχίσει να το διαβάζει ...;)



.

skippybi
31-01-2009, 21:59
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ

http://www.books.gr/Images/Products/Thumbs/3067638.jpg (http://javascript<b></b>:popupWindow('OpenImage.aspx?ProductName=ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ&Image=http://www.biblionet.gr/images/covers/b30359.jpg'))
Κύριος Συγγραφέας: Freud, Sigmund (http://www.books.gr/ViewAuthor.aspx?AuthorId=10124)
Εκδοτικός Οίκος: ΓΚΟΒΟΣΤΗΣ (http://www.books.gr/SearchTableLookup.aspx?TableId=57&val=9481)
Έτος έκδοσης: 00/2005
Σελίδες: 256


Σύντομη περιγραφή
Ο Σίγκμουντ Φρόυντ, φυσιολόγος, γιατρός, ψυχολόγος είναι ο πατέρας της ψυχανάλυσης. Αναγνωρίζεται από όλους ως ένας από τους πιο βαθυστόχαστους αναλυτές, στον εικοστό αιώνα, που άσκησαν σημαντική επιρροή στην ιατρική επιστήμη. Τον πρώτο καιρό συνεργάστηκε στενά με τον Joseph Breuer, και ανέπτυξε τη θεωρία ότι ο εγκέφαλος είναι ένας πολυσύνθετος μηχανισμός, η δομική έρευνα του οποίου αποτελεί τον κύριο τομέα της Ψυχολογίας. Διατύπωσε και προσδιόρισε την έννοια του ασυνείδητου, της παιδικής σεξουαλικότητας, της απώθησης – υποστήριξε επίσης, ότι οι νοητικές λειτουργίες του εγκεφάλου θα πρέπει να διαχωρισθούν σε τρία μέρη. Όλα αυτά ανήκουν σε ένα ριζικά νέο εννοιολογικό και θεραπευτικό πλαίσιο αναφοράς για την κατανόηση της ανθρώπινης ψυχολογικής εξέλιξης και για τη θεραπεία των ψυχικών διαταραχών. Η Ψυχανάλυση, όπως τη γνωρίζουμε σήμερα, παρ’ όλες τις πολλαπλές μορφές της, είναι δημιούργημα του Φρόυντ. Επιπλέον, η καινοτόμος θεραπευτική αγωγή, που ακολούθησε ο Φρόυντ ως προς τις ανθρώπινες πράξεις και τα όνειρα, τα οποία έχουν απεριόριστη συμβολική σημασία, έχει αποδειχθεί ότι είναι εξαιρετικά γόνιμη και ότι είχε ιδιαίτερα σημαντική επίδραση σε ένα ευρύ φάσμα επιστημών: στην ανθρωπολογία, στην σημειωτική, στην καλλιτεχνική δημιουργικότητα και επιπρόσθετα στην Ψυχολογία. Ωστόσο, ο κύριος και ο πιο συνήθης ισχυρισμός του Φρόυντ ότι με την Ψυχανάλυση ανακάλυψε μια νέα επιστήμη στην διερεύνηση των ψυχικών διεργασιών του εγκεφάλου, παραμένει ένα θέμα κριτικής και αντιπαραθέσεων.