PDA

View Full Version : Kάγκελα για το 1200


sakis656
04-11-2009, 01:56
Έχω το R1200GS '04 και δεν έχω μεριμνήσει ακόμα για να βάλω προστατευτικά κάγκελα (ενημερωτικά και προς υπεράσπισή μου, την μηχανή την αγόρασα μεταχειρισμένη το καλοκαίρι που μας πέρασε). Υπάρχει κανένας εθελοντής να με ενημερώσει και εμένα του νέου, για το τι κάγκελα να βάλω. Θα ήθελα να βάλω κάτι που να προστατεύει και τα πλαστικά, ψηλά, όπως φοράει το adventure.
περιμένω εν αγωνίως τις πολύτιμες πληροφορίες σας.
Ερώτηση: ξέρει κανείς αν τα προστετευτικά της touratech (αυτά μου αρέσουν κάπως) δέχονται συμπλήρωμα προς τα επάνω?

riko46
04-11-2009, 08:45
Hepco & Becker (http://www.google.gr/url?q=http://www.hepco-becker.de/&ei=cRPxSuLjEMzb-QbLkJHJDQ&sa=X&oi=spellmeleon_result&resnum=1&ct=result&ved=0CAcQhgIwAA&usg=AFQjCNH64qBJC7sjA_7vYJ8kVJNJiNnbTQ) φίλε Σακι



http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=1150&d=1255273442 (http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=1150&d=1255273442)

sakis656
04-11-2009, 10:24
Αν δεν βρώ κάτι καλύτερο (απο αισθητικής μεριάς, γιατί ποιοτικά μάλλον πρέπει να είναι) εκει με βλέπω να καταλήγω...
Το φέρινγκ με την βάση απο το adventure χρειάστηκε να το πατεντάρεις για να κάτσει??

emix
04-11-2009, 10:45
Αν δεν βρώ κάτι καλύτερο (απο αισθητικής μεριάς, γιατί ποιοτικά μάλλον πρέπει να είναι) εκει με βλέπω να καταλήγω...
Το φέρινγκ με την βάση απο το adventure χρειάστηκε να το πατεντάρεις για να κάτσει??

Και γω τα Hepco ειχα οταν ειχα το GS και ηταν μια χαρα. Δεν νομιζω να βρεις κατι αλλο.
Επισης να σου πω οτι τα πανω καγκελα ταιριαζουν, αλλα με καποιο ζορι και στα κατω καγκελα αν ειναι της BMW. Το καλυτερο βεβαια ειναι να ειναι και τα πανω και τα κατω Hepco.

sakis656
04-11-2009, 11:32
Τα Hepco σε ενδεχόμενο μιας απλής πτώσης υπάρχει περίπτωση να αρπάξουν? το υλικό απο το οποίο είναι φτιαγμένα είναι ανθεκτικό?
Είμαι διατεθειμένος να δόσω κάποια ευρόπουλα παραπάνω, για να κάνω μια αγορά που δεν θα το μετανιώσω αύριο μεθαύριο.
Μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για μια μπέμπα ;););)

Carduelis
04-11-2009, 13:12
Τα Hepco σε ενδεχόμενο μιας απλής πτώσης υπάρχει περίπτωση να αρπάξουν? το υλικό απο το οποίο είναι φτιαγμένα είναι ανθεκτικό?
Είμαι διατεθειμένος να δόσω κάποια ευρόπουλα παραπάνω, για να κάνω μια αγορά που δεν θα το μετανιώσω αύριο μεθαύριο.
Μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για μια μπέμπα ;););)

Φίλε από όσα κάγκελα κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή για GS 1200 τα μόνα που παίρνουν και επάνω προστατευτικό είναι
α/ τα Hepco Becker που κοστίζουν περίπου 180 Ε τα κάτω και 160 Ε τα επάνω
http://www.moto-accessories.gr/Greek/ProductList.asp?CatID=492&CatPosition=396 (http://www.moto-accessories.gr/Greek/ProductList.asp?CatID=492&CatPosition=396)
b/ τα κάγκελα της Μakan που αναφέρεις αλλά με κάπως μεγαλύτερο κόστος αν θυμάμαι, αλλά ψάχτο http://www.makan.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=1&category_id=23&page=shop.browse&limit=20&limitstart=20&lang=el (http://www.makan.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=1&category_id=23&page=shop.browse&limit=20&limitstart=20&lang=el)
Τα κάγκελα της μαμάς είναι απαράδεκτα ακριβά και δεν καλύπτουν το πλαινό μέρος του κινητήρα. Επίσης δεν παίρνουν επάνω κομμάτι και δεν υπάρχει λόγος να κάνεις τροποποιήσεις.
Εχω βάλει τα Hepco Becker που είναι πολύ καλά. Αν έχεις και πλαινά προστατευτικά κυλίνδρων άπλά θα έρθουν πιό κοντά και με μικρότερες ανοχές.
Σε ενδεχόμενη πτώση ή χτύπημα ασφαλώς και θα ‘πάρουν‘ εξάλλου έχουν ένα πολύ μικρό περιθώριο στο σημείο που ενώνονται για να απορροφήσουν το χτύπημα. Δε στο εύχομαι, αλλά σε διαβεβαιώ μετά από πτώση, το λιγότερο που θα σε νοιάξει είναι αν ‘πήραν‘ τα κάγκελα. Ασε που τα σίδερα ξαναφτιάχνουν ή αντικαθίστανται
Αν βάλεις τη ζελατίνα του GSA, που μπαίνει μια χαρά δίχως μετατροπές, θα χρειαστείς και τα επιπλέον στηρίγματα που εχει το ADV.

Kαλούς δρόμους

sakis656
04-11-2009, 15:45
Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας, νομίζω τελικά οτι η πιο ολοκληρωμένη και προσιτή λύση είναι αυτή που όλοι αναφέρετε... Hepco Becker. Μάλλον θα κατευθυνθώ και εγώ προς αυτή την κατέυθυνση.
Πρίν απο κανένα μήνα περίπου στον Τρικαλιώτη στην Θεσ/νίκη, συντάντισα τύπο με ένα GS '07 ψιλοτουμπανο και φορούσε κάτι πανέμορφα κατ'εμαι, κάγκελα και αν θυμάμαι κλά μου είπε οτι είναι μάρκας Bering :confused::confused::confused:
Μου είχε πει μάλιστα οτι του στοιχίσανε γύρο στα 500€... έχει ακούσει κανένας τίποτα για κάγκελα bering??
Η αλήθεια είναι οτι με το internet έχω, αν όχι άριστες, θα έλεγα πολύ καλές σχέσεις και όσο και αν έψαξα, σε ελληνικά και ξένα site δεν βρήκα κάτι.

pepax66
04-11-2009, 19:10
Πρίν απο κανένα μήνα περίπου στον Τρικαλιώτη στην Θεσ/νίκη, συντάντισα τύπο με ένα GS '07 ψιλοτουμπανο και φορούσε κάτι πανέμορφα κατ'εμαι, κάγκελα και αν θυμάμαι κλά μου είπε οτι είναι μάρκας Bering :confused::confused::confused:
Μου είχε πει μάλιστα οτι του στοιχίσανε γύρο στα 500€... έχει ακούσει κανένας τίποτα για κάγκελα bering??
κάτι.

Αν τα ψάξεις σε Horning θα τα βρεις σίγουρα, επίσης κάγκελα μπορείς να βάλεις και boxer design, wunderlich, tourateck κα ! Με τα hepco που έχω ΚΑΙ εγώ επάνω είμαι ευχαριστημένος και δεν είναι και άσχημα.;)

Carduelis
04-11-2009, 19:22
http://www.nippynormans.com/ENGINE-BARS/products/253/

novo
04-11-2009, 19:51
Εμενα παλι δυο φιλοι μου, (δεν γνωριζονται μεταξυ τους) ιδιοκτητες GS, μου συστησαν να μην βαλω καγκελα, διοτι οπως ειπαν τα καγκελα πιανουν πανω στο μοτερ και σε περιπτωση πτωσης ειναι προτιμοτερο ν' αλαξεις τα προστατευτικα των κυλινδρων τα οποια δεν εινα ακριβα παρα να παρει ολο το ζορι του χτυπηματος το μοτερ λογω του οτι πανω του ειναι στερεωμενα τα καγκελα. Απ' την αλλη βλεπω εδω οτι οι περισσοτεροι εχουν τετοια καγκελα και τελικα εχω μπερδευτει....
Ειναι τελικα χρησιμα ή μηπως απλα ειναι της μοδας?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
04-11-2009, 20:26
Εμενα παλι δυο φιλοι μου, (δεν γνωριζονται μεταξυ τους) ιδιοκτητες GS, μου συστησαν να μην βαλω καγκελα, διοτι οπως ειπαν τα καγκελα πιανουν πανω στο μοτερ και σε περιπτωση πτωσης ειναι προτιμοτερο ν' αλαξεις τα προστατευτικα των κυλινδρων τα οποια δεν εινα ακριβα παρα να παρει ολο το ζορι του χτυπηματος το μοτερ λογω του οτι πανω του ειναι στερεωμενα τα καγκελα. Απ' την αλλη βλεπω εδω οτι οι περισσοτεροι εχουν τετοια καγκελα και τελικα εχω μπερδευτει....
Ειναι τελικα χρησιμα ή μηπως απλα ειναι της μοδας?



Τα Adv,

έρχονται με κάγκελα "μαμά" ....:cool:

Κάτι δεν λέει ;;;

gemara
04-11-2009, 20:39
Εμενα παλι δυο φιλοι μου, (δεν γνωριζονται μεταξυ τους) ιδιοκτητες GS, μου συστησαν να μην βαλω καγκελα, διοτι οπως ειπαν τα καγκελα πιανουν πανω στο μοτερ και σε περιπτωση πτωσης ειναι προτιμοτερο ν' αλαξεις τα προστατευτικα των κυλινδρων τα οποια δεν εινα ακριβα παρα να παρει ολο το ζορι του χτυπηματος το μοτερ λογω του οτι πανω του ειναι στερεωμενα τα καγκελα. Απ' την αλλη βλεπω εδω οτι οι περισσοτεροι εχουν τετοια καγκελα και τελικα εχω μπερδευτει....
Ειναι τελικα χρησιμα ή μηπως απλα ειναι της μοδας?

Διαφωνώ με τους φίλους, αλλά σεβαστή η άποψή τους! Πάντως όχι μόνο τα κάγκελα, αλλά όλη η μηχανή είναι στερεωμένη πάνω στο μοτέρ! (Το ίδιο και τα πλαϊνά καπάκια των βαλβίδων που είναι όχι μόνο στερεωμένα στο μοτέρ, αλλά και στους κυλίνδρους τους ίδιους με τα πιστόνια!;))
Εν τέλει, άλλο προστατεύουν τα προστατευτικά των κυλίνδρων, άλλο τα κάγκελα.

Όσο για τη μόδα, ναι είναι μόδα, εδώ και καμμιά 70αριά χρόνια!

ΥΓ. Για να σου φύγει η απορία πάντως και να μην σου λέει ο καθένας μας ότι θέλει, δες μόνος σου που βιδώνουν τα προστατευτικά κάγκελα και που τα προστατευτικά των κυλίνδρων. Τράβα τους και καμμιά γερή κλωτσιά να καταλάβεις τι είναι αυτό που θα τραβήξει το ζόρι σε τυχόν πτώση...

sakis656
04-11-2009, 21:30
Είναι κακό να θέλει κάποιος να τα συνδυάσει και τα δύο (χρησιμότητα και μόδα) :cool:
Θέλω να προστατέψω τους κυλίνδρους και τα πλαστικά της μηχανής απο της χαζοπτώσεις, δεν μιλάω για την περίπτωση που θα στουκάρω πουθενά (κούφια η ώρα) ή η μηχανή θα σέρνεται στην εθνική με 200km. σε αυτές τις περιπτώσεις πια κάγκελα και πια μηχανή... δεν θα με νοιάζουν στο φινάλε, εγώ να είμαι καλά κι όλα τα άλλα χαλάλι.

Πρίν απο τρείς μέρες στο σπίτι μου απο έξω έχω παρκαρισμένη την μηχανή κολλητά και παράλληλα στο πεζοδρόμιο, για να μην προεξέχει μιάς και δεν υπάρχει κανένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο σε μεγάλη ακτίνα. Είμαι μέσα αμέριμνος και πίνω τον καφέ μου και ξαφνικά ακούω έναν θόρυβο κάπως ανησυχητικό, αλλά δεν πάει το μυαλό μου στο κακό... βλέπεις μένω σε απόκεντρο μέρος, μονοκατοικία και γενικά πολύ ηρεμία, οπότε όλα cool, παρ' όλ' αυτά κοιτάω απο το παράθυρο να δω τι ακούστηκε...
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
Η μηχανή μου είναι κάτω
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
ξανακοιτάω να σιγουρευτώ γιατί δεν το πιστεύω
Ένα αμάξι που έκανε όπισθεν έπεσε επάνω της... αν είναι δυνατόν, μιλάμε για 15 μέτρα φάρδος δρόμου!!!
Βγαίνω έξω αλαφιασμένος κοιτάω την μηχανη που είναι ξαπλωμένη και εξακολουθώ να μην πιστεύω στα μάτια μου, μα είναι δυνατών αναρωτιέμαι??? την μηχανή μου?? την δικιά μου μηχανή??
Είμαι έξαλλος, σκέφτομαι πόσο πολύ την προσέχω εγώ και ξαφνικά ένας μ@λ@κ@ς απο το πουθενά έρχεται με τον ντενεκέ του και πέφτει πάνω στην μηχανή μου, στην μπέμπα μου
Νεύρα Νεύρα Νεύρα Νεύρα

Και τότε είναι που βγαίνει το γκομενάκι απο το αμάξι και πλησιάζοντας δειλά δειλά μου λέει, χιλια συγνώμη, δεν την είδα, ήθελα να κάνω οπισθογωνία...
Ερώτηση: τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις???? πραγματικά όμως, τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις???

Όλο αυτό το είπα θέλοντας να καταλήξω κάπου (τίποτα δεν λέγετε άσκοπα!). αυτό θεωρώ ήταν ένα χαζοπεσιμο της μηχανής καιεάν φορούσε τα καγκελάκια της, δεν θα είχα ξενερώσει τόσο πολύ, γιατί δεν θα έσπαγε η χουφτα και δεν θα γρατσουνιόταν ο καθόλου ο κύλινδρος και άσε που αν ήμουν πιο χαλαρός μπορεί να πήγαινα και για κανένα καφεδάκι με το μωρό.

Τί έλεγα στην αρχή ούτε που θυμάμαι.. αα ναι, θέλω κάγκελα που να προστατεύουν επαρκώς την μηχανή μου, αλλά θέλω να είναι και ωραία, αλλιώς θα τα έφτιαχνα και σε κανένα τόρνο εδώ στην Δράμα :hmmm::hmmm:

Πολλά είπα φτάνει... ας με σταματίσει κάποιος!!!

novo
04-11-2009, 22:23
Τα Adv,

έρχονται με κάγκελα "μαμά" ....:cool:

Κάτι δεν λέει ;;;

Οντως, τ' οτι ερχονται με καγκελα μαμα οπως λες αλλα και γενικως τ' οτι η μαμα βγαζει καγκελα και για τις δυο εκδοσεις GS και Adventure δειχνει πως δεν τα θεωρει προβλημα αλλα χρησιμο αξεσουαρ

Carduelis
05-11-2009, 00:38
Είναι κακό να θέλει κάποιος να τα συνδυάσει και τα δύο (χρησιμότητα και μόδα) :cool:
Θέλω να προστατέψω τους κυλίνδρους και τα πλαστικά της μηχανής απο της χαζοπτώσεις, δεν μιλάω για την περίπτωση που θα στουκάρω πουθενά (κούφια η ώρα) ή η μηχανή θα σέρνεται στην εθνική με 200km. σε αυτές τις περιπτώσεις πια κάγκελα και πια μηχανή... δεν θα με νοιάζουν στο φινάλε, εγώ να είμαι καλά κι όλα τα άλλα χαλάλι.

Πρίν απο τρείς μέρες στο σπίτι μου απο έξω έχω παρκαρισμένη την μηχανή κολλητά και παράλληλα στο πεζοδρόμιο, για να μην προεξέχει μιάς και δεν υπάρχει κανένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο σε μεγάλη ακτίνα. Είμαι μέσα αμέριμνος και πίνω τον καφέ μου και ξαφνικά ακούω έναν θόρυβο κάπως ανησυχητικό, αλλά δεν πάει το μυαλό μου στο κακό... βλέπεις μένω σε απόκεντρο μέρος, μονοκατοικία και γενικά πολύ ηρεμία, οπότε όλα cool, παρ' όλ' αυτά κοιτάω απο το παράθυρο να δω τι ακούστηκε...
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
Η μηχανή μου είναι κάτω
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
ξανακοιτάω να σιγουρευτώ γιατί δεν το πιστεύω
Ένα αμάξι που έκανε όπισθεν έπεσε επάνω της... αν είναι δυνατόν, μιλάμε για 15 μέτρα φάρδος δρόμου!!!
Βγαίνω έξω αλαφιασμένος κοιτάω την μηχανη που είναι ξαπλωμένη και εξακολουθώ να μην πιστεύω στα μάτια μου, μα είναι δυνατών αναρωτιέμαι??? την μηχανή μου?? την δικιά μου μηχανή??
Είμαι έξαλλος, σκέφτομαι πόσο πολύ την προσέχω εγώ και ξαφνικά ένας μ@λ@κ@ς απο το πουθενά έρχεται με τον ντενεκέ του και πέφτει πάνω στην μηχανή μου, στην μπέμπα μου
Νεύρα Νεύρα Νεύρα Νεύρα

Και τότε είναι που βγαίνει το γκομενάκι απο το αμάξι και πλησιάζοντας δειλά δειλά μου λέει, χιλια συγνώμη, δεν την είδα, ήθελα να κάνω οπισθογωνία...
Ερώτηση: τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις???? πραγματικά όμως, τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις???

Όλο αυτό το είπα θέλοντας να καταλήξω κάπου (τίποτα δεν λέγετε άσκοπα!). αυτό θεωρώ ήταν ένα χαζοπεσιμο της μηχανής και εάν φορούσε τα καγκελάκια της, δεν θα είχα ξενερώσει τόσο πολύ, γιατί δεν θα έσπαγε η χουφτα και δεν θα γρατσουνιόταν ο καθόλου ο κύλινδρος και άσε που αν ήμουν πιο χαλαρός μπορεί να πήγαινα και για κανένα καφεδάκι με το μωρό.

Τί έλεγα στην αρχή ούτε που θυμάμαι.. αα ναι, θέλω κάγκελα που να προστατεύουν επαρκώς την μηχανή μου, αλλά θέλω να είναι και ωραία, αλλιώς θα τα έφτιαχνα και σε κανένα τόρνο εδώ στην Δράμα :hmmm::hmmm:

Πολλά είπα φτάνει... ας με σταματίσει κάποιος!!!

Ναι, γι αυτά τα χαζοπεσίματα είναι οτι πρέπει τα κάγκελα και είναι από αγνό σίδερο για να ξαναφτιάχνονται! ..αλλά πάντα κάτι θα χαλάσει ή το κάγκελο (που βάφεται ξανά εύκολα) ή η μηχανή (που κοστίζει)!
Καλούς δρόμους.