PDA

View Full Version : Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro;


emix
23-01-2009, 01:09
Ως λατρης του ταξιδιωτικου εντουρο, θα ηθελα να εχω μια αποψη ποσοι απο εσας χωνετε τα GS σας ή γενικα τα on-off σας στο χωμα.
Προσωπικα το GS μου το βαζω πολυ στο χωμα και στην λασπη, αν εχει βρεξει. Υπαρχει καποιο οριο βεβαια, αλλα ειναι πολυ κοντα στο μεταξυ travel enduro και καθαρου enduro. Μονοπατια και παραλια (ειτε με βοτσαλο ειτε με αμμο) ειναι κατι που δεν εχω επιχειρησει ακομα.
Βλαβες δεν εχουν βγει ποτε που να εχουν προκυψει απο αυτην την χρηση.

Απο εμπειρια ειμαι σε μετρια κατασταση. Εχω παρακολουθησει το Enduro Level I&II του Σπανου και σκεφτομαι του χρονου τον Δεκεμβριο να κανω και το ΙΙΙ.
Αυτα. Ετσι για να ξερουμε ποιοι ειμαστε και να οργανωνουμε και τις αναλογες εκδρομες.
:)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
23-01-2009, 02:26
Ως λατρης του ταξιδιωτικου εντουρο,
.
.
.
.
Ετσι για να ξερουμε ποιοι ειμαστε και να οργανωνουμε και τις αναλογες εκδρομες.
:)


Όσοι δεν "είμαστε",

μπορούμε να ερχόμαστε για να βλέπουμε ;;;;;)

emix
23-01-2009, 08:47
Καλημερα,
Εννοειται Λεοντοκαρδε. Ειναι να το ρωτας;
;)

danaos
23-01-2009, 16:01
ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΒΡΟΜΙΚΟΣ!!!!
ΧΑΧΑΧΑ Μηπως πρεπει να παω στον γιατρο?????ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Για σου Ηλια ξερεις οτι εχουμε την ιδια τρελα.
Οσο για το level III να πας να το κανεις ΑΛΛΗ ΦΑΣΗ!!!!!!! Τ Ρ Ε Λ Α!!!!!!
Ο απολυτος ελενχος τησ μοτο σε ολα τα τερεν!!!

vtheo
23-01-2009, 16:26
Φίλε είμαι και εγώ ένας από αυτούς που τους αρέσει να λασπώνουν το GS του. Δεν έχω κάνει κάποια enduro training άλλα είμαι τυχερός που έχω κάποια φιλαράκια που είναι του αθλήματος και μου έχουν μεταδώσει αρκετά!
http://www.imageshack.gr/files/z7w3ysw3c3xksyqfbqxu.jpg (http://www.gsforum.gr/%5BURL=http://www.imageshack.gr/view.php?file=z7w3ysw3c3xksyqfbqxu.jpg%5D%5BIMG%5Dhttp://www.imageshack.gr/files/z7w3ysw3c3xksyqfbqxu.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D)
Αρκετοί από αυτούς είναι και μέλη του forum.
Να 'μαστε καλά λοιπόν και να έχουμε ασφαλή λασποχιλιόμετρα!!!

ckalfas
23-01-2009, 17:05
Κι εγώ τρελλαίνομαι, αλλά περισσότερο τρελλαίνομαι που τα μαθήματα είναι στο Λουτράκι και που δεν έχω χρόνο...
Δεν έχω παρακολουθήσει κανένα μάθημα, αλλά δεν χάνω την ευκαιρία να το βάλλω και λίγο στο χώμα το θηρίο!

Arkas
23-01-2009, 18:18
Να μια καλή ιδέα για το forum. Τα μαθήματα του Σπανού.
Όχι τίποτε άλλο αλλά ψιλοζηλεύουμε.......:D

emix
23-01-2009, 20:54
Φίλε είμαι και εγώ ένας από αυτούς που τους αρέσει να λασπώνουν το GS του. Δεν έχω κάνει κάποια enduro training άλλα είμαι τυχερός που έχω κάποια φιλαράκια που είναι του αθλήματος και μου έχουν μεταδώσει αρκετά!
(http://www.gsforum.gr/%5BURL=http://www.imageshack.gr/view.php?file=z7w3ysw3c3xksyqfbqxu.jpg%5D%5BIMG%5Dhttp://www.imageshack.gr/files/z7w3ysw3c3xksyqfbqxu.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D)
Αρκετοί από αυτούς είναι και μέλη του forum.
Να 'μαστε καλά λοιπόν και να έχουμε ασφαλή λασποχιλιόμετρα!!!

Φυσικα και δεν εχει καμια απολυτως σημασια που καποιοι δεν εχουν κανει τα μαθηματα του Σπανου. Διαθεση να υπαρχει και μεταφορα γνωσης.

Χαιρομαι που υπαρχουν αρκετοι χωματεροι. Αρα μπορουμε να μαζευομαστε και να παιζουμε στις λασπες!!!
Φυσικα και οι ασφαλτινες βολτες ειναι κι αυτες μεσα στο προγραμμα.

gs1150
28-01-2009, 01:58
Τους ζηλεύω τους χωμάτινους.

DoctorAbo
28-01-2009, 02:09
Το βάζω χώμα και του αλάζω τα φώτα. Εχω σπίτι σε κυκλαδίτικο νησί και σε κάθε πήγαινε έλα συμπληρώνω γύρω στα 30 χιλιόμετρα χωματοδρόμων από χέρι.

Όταν είναι βρεμένα και λασπωμένα η κατάσταση είναι πολύ επικίνδυνη γιατί το GS 1200 πάει σα το γουρουνάκι στη γλίτσα. Επίσης, η μαμά αναρτηση βροντάει άσχημα. Θεωρώ αναγκαία τη χρήση σωστών αμορτισέρ ελατηρίων μπρος πίσω για χρήση στο χώμα.

Θα ήμουν διατεθειμένος πάντως, αν μαζευτεί η σωστή παρέα να βάλω χωμάτινα λάστοιχα και κάγκελα και να μπούμε στο βουνό από τη Λαμία και να βγούμε στο Μέτσοβο.

Τρελλαίνομαι για χωμάτινα ταξίδια.

emix
28-01-2009, 10:29
Το βάζω χώμα και του αλάζω τα φώτα. Εχω σπίτι σε κυκλαδίτικο νησί και σε κάθε πήγαινε έλα συμπληρώνω γύρω στα 30 χιλιόμετρα χωματοδρόμων από χέρι.

Όταν είναι βρεμένα και λασπωμένα η κατάσταση είναι πολύ επικίνδυνη γιατί το GS 1200 πάει σα το γουρουνάκι στη γλίτσα. Επίσης, η μαμά αναρτηση βροντάει άσχημα. Θεωρώ αναγκαία τη χρήση σωστών αμορτισέρ ελατηρίων μπρος πίσω για χρήση στο χώμα.

Θα ήμουν διατεθειμένος πάντως, αν μαζευτεί η σωστή παρέα να βάλω χωμάτινα λάστοιχα και κάγκελα και να μπούμε στο βουνό από τη Λαμία και να βγούμε στο Μέτσοβο.

Τρελλαίνομαι για χωμάτινα ταξίδια.

Γιατι οχι; Μπορουμε να το κανονισουμε καποια στιγμη.

wet & dirty
28-01-2009, 12:48
μπορώ να πω οτι ειμαι λιγο λάτρης τον off καταστάσεων.αλλα ειναι ενα θέμα για πολλές ώρες κουβέντας!!!για εμένα το enduro ειναι ελευθερία
θέλω να φεύγω απο την αθήνα και να χάνομαι μεσα σε πικνά δάση και αγρια ποτάμια!!οχι για να δω τις χωμάτινες αποδόσεις μου σαν οδηγός,αλλα για την ηρεμία και την γαλήνη που σου δινει η αγρια φύση!!
δεν μπορώ να βάζω πρόγραμμα σε μία εκδρομή στο βουνό όταν δεν ξέρω τη θα συναντήσω.....΄(δυστηχός δεν μπορώ να μπαίνω σε πρόγραμμα)
όσο για το σχολείο που έχω περάσει ειναι με τον Τζίμη Πρέτζα (μιλάμε για πολλά χρόνια πριν)όταν είχα τα κατσικάκια μου!!!αγαπημένος μου προοριμός ειναι τα βουνά της Πινδου - οροσειρά Αγράφων,την διαδρομη αυτή όποιος δεν την έχει κανει να βάλει προγραμμα να την κάνει!!:D:D

αυτα τα λίγα όλα τα άλλα σε κανένα καφε που θα έχουμε ώρα να το αναλυσουμε καλήτερα!!!;)

emix
28-01-2009, 12:54
μπορώ να πω οτι ειμαι λιγο λάτρης τον off καταστάσεων.αλλα ειναι ενα θέμα για πολλές ώρες κουβέντας!!!για εμένα το enduro ειναι ελευθερία
θέλω να φεύγω απο την αθήνα και να χάνομαι μεσα σε πικνά δάση και αγρια ποτάμια!!οχι για να δω τις χωμάτινες αποδόσεις μου σαν οδηγός,αλλα για την ηρεμία και την γαλήνη που σου δινει η αγρια φύση!!
δεν μπορώ να βάζω πρόγραμμα σε μία εκδρομή στο βουνό όταν δεν ξέρω τη θα συναντήσω.....΄(δυστηχός δεν μπορώ να μπαίνω σε πρόγραμμα)
όσο για το σχολείο που έχω περάσει ειναι με τον Τζίμη Πρέτζα (μιλάμε για πολλά χρόνια πριν)όταν είχα τα κατσικάκια μου!!!αγαπημένος μου προοριμός ειναι τα βουνά της Πινδου - οροσειρά Αγράφων,την διαδρομη αυτή όποιος δεν την έχει κανει να βάλει προγραμμα να την κάνει!!:D:D

αυτα τα λίγα όλα τα άλλα σε κανένα καφε που θα έχουμε ώρα να το αναλυσουμε καλήτερα!!!;)

Θα συμφωνησω μαζι σου.
Ο κυριος λογος που μου αρεσει το travel enduro ειναι γιατι μου αρεσει το βουνο. Ετυχε να συνδυαζεται με την μηχανη.
Η οδηγηση στο χωμα ομως σε βοηθαει να γινεις καλυτερος οδηγος και στην ασφαλτο γιατι σε μαθαινει να ελεγχεις καλυτερα την μηχανη. Εγω τουλαχιστον το εχω νιωσει πολυ.
Προγραμμα βαζω,δυστυχως ή ευτυχως, στις διαδρομες μου, γιατι δεν εχω πολυ χρονο να χαθω και να μεινω πανω στο βουνο και ο,τι ωρα κατεβω.
Λογω οικογενειακων υποχρεωσεων πρεπει η περιπετεια να εχει ημερομηνια και ωρα ληξης!

wet & dirty
28-01-2009, 13:02
Θα συμφωνησω μαζι σου.
Ο κυριος λογος που μου αρεσει το travel enduro ειναι γιατι μου αρεσει το βουνο. Ετυχε να συνδυαζεται με την μηχανη.
Η οδηγηση στο χωμα ομως σε βοηθαει να γινεις καλυτερος οδηγος και στην ασφαλτο γιατι σε μαθαινει να ελεγχεις καλυτερα την μηχανη. Εγω τουλαχιστον το εχω νιωσει πολυ.
Προγραμμα βαζω,δυστυχως ή ευτυχως, στις διαδρομες μου, γιατι δεν εχω πολυ χρονο να χαθω και να μεινω πανω στο βουνο και ο,τι ωρα κατεβω.
Λογω οικογενειακων υποχρεωσεων πρεπει η περιπετεια να εχει ημερομηνια και ωρα ληξης!


έχεις δίκιο φίλε για το πρόγραμμα γιατι η οικογένεια πάνω απο όλα!!!!αλλα δεν έχει τον ρομαντισμό του και το χάσιμο στο βουνό???(το έχω πάθει αρκετές φορες):p:p:pκαι ένας λόγος που δεν έχω πάρει ακομα gps είναι αυτός:D:D:D

emix
28-01-2009, 13:10
έχεις δίκιο φίλε για το πρόγραμμα γιατι η οικογένεια πάνω απο όλα!!!!αλλα δεν έχει τον ρομαντισμό του και το χάσιμο στο βουνό???(το έχω πάθει αρκετές φορες):p:p:pκαι ένας λόγος που δεν έχω πάρει ακομα gps είναι αυτός:D:D:D

Εχεις δικιο. Και γω εχω χαθει μερικες (λιγες ομως) φορες, πανω στο βουνο. Απλα το χασιμο μου δεν πρεπει να ειναι τετοιο που να μην μου επιτρεπει να κατεβω καποια στιγμη.
Και το gps σε βοηθαει να ξερεις οταν χαθεις απο που να γυρισεις στον πολιτισμο. Δεν σου απαγορευει να χαθεις.
;)

spiros
28-01-2009, 13:28
Δηλώνω και εγώ λάτρεις των off road διαδρομών και γενικά της περιπλανήσεις στην φύση, είτε με την μηχανή είτε με το ποδήλατο παλιότερα.
Το βουνό είναι απόδραση, και σε συνδυασμό με την μηχανή...... :Γελάω:

batman
06-07-2009, 00:45
προσωπικά,σε κάθε ταξίδι σχεδόν με μοτό,λίγο η πολύ ταξιδιωτικό εντούρο το συναντώ η το επιδιώκω.με το θηρίο δεν έχω κάνει πολύ λάσπη και χιόνι και κροκάλα(προς το παρόν)....;)

Mits70
06-07-2009, 16:17
Και εμένα μου αρέσει πάρα πολύ αλλά δεν έχω παρέα.Αποτέλεσμα αυτής της τρέλας ήταν να πηγαίνω μόνος μου μέχρι που έπαθα ζημιά και δεν είχα κάποιον να με βοηθήσει.Από τότε σταμάτησα και τώρα ψάχνω κανένα ξερό για να μπορώ να το σπάσω χωρίς να πληρώνω μια περιουσία.
Όσο για εμπειρία εχω κάνει το πρώτο μαθημα του Σπανού το Σεπτέμβρη θα κάνω και το δεύτερο και έχω πάει και 2-3 βόλτες μαζί με τον Νίκο.
Ελπίζω ο Danaos και οι αλλοι οι οποίοι έχουν περισσότεροι εμπειρία να κανονίζουν βολτούλες με λογικό βαθμό δυσκολίας ώστε και την βόλτα μας να κάνουμε και προβλήματα να μην εχουμε.

yannis
06-07-2009, 17:12
μπορώ να πω οτι ειμαι λιγο λάτρης τον off καταστάσεων.αλλα ειναι ενα θέμα για πολλές ώρες κουβέντας!!!για εμένα το enduro ειναι ελευθερία
θέλω να φεύγω απο την αθήνα και να χάνομαι μεσα σε πικνά δάση και αγρια ποτάμια!!οχι για να δω τις χωμάτινες αποδόσεις μου σαν οδηγός,αλλα για την ηρεμία και την γαλήνη που σου δινει η αγρια φύση!!
δεν μπορώ να βάζω πρόγραμμα σε μία εκδρομή στο βουνό όταν δεν ξέρω τη θα συναντήσω.....;)

Τι άλλο να πω μετά από αυτό?!!?!?!?!?! :sm8:

doukas tasos
08-07-2009, 10:29
Το βάζω χώμα και του αλάζω τα φώτα. Εχω σπίτι σε κυκλαδίτικο νησί και σε κάθε πήγαινε έλα συμπληρώνω γύρω στα 30 χιλιόμετρα χωματοδρόμων από χέρι.

Όταν είναι βρεμένα και λασπωμένα η κατάσταση είναι πολύ επικίνδυνη γιατί το GS 1200 πάει σα το γουρουνάκι στη γλίτσα. Επίσης, η μαμά αναρτηση βροντάει άσχημα. Θεωρώ αναγκαία τη χρήση σωστών αμορτισέρ ελατηρίων μπρος πίσω για χρήση στο χώμα.

Θα ήμουν διατεθειμένος πάντως, αν μαζευτεί η σωστή παρέα να βάλω χωμάτινα λάστοιχα και κάγκελα και να μπούμε στο βουνό από τη Λαμία και να βγούμε στο Μέτσοβο.

Τρελλαίνομαι για χωμάτινα ταξίδια. :sm8::sm8::sm8::sm8::sm8::sm8::sm8::sm8:

vp_68
10-07-2009, 14:34
Τρελλαίνομαι για χωμάτινα ταξίδια, μόνο που δεν έχω εμπειρία και δυστυχώς όλη η παρέα μου ειναι ΙΧ ( Αυτοκινητάδες )

aeriko
10-07-2009, 14:50
To forum δεν οργανώνει κανένα ομαδικό;

Arkas
10-07-2009, 14:56
To forum δεν οργανώνει κανένα ομαδικό;
Σιγά σιγά! όλα θα γίνουν!;)

GSMAN
10-07-2009, 15:36
Εγώ πάλι μια φορά πήγα να το παίξω εντουράς και χάθηκα στα βουνά του Αλεποχωρίου και βγήκα σε μια βάση που ήταν σε ένα υψόμετρο γμσ τα

Από τότε κανά βουναλάκι και πολύ μου είναι.....

Δηλώνω στρητάς αν και τώρα τελευταία λέω να πάω στο σπανό

doukas tasos
10-07-2009, 20:32
[QUOTE=emix;6969]
Προσωπικα το GS μου το βαζω πολυ στο χωμα και στην λασπη, αν εχει βρεξει.





Εγώ το.... GS δεν το βάζω στο χώμα :p:p:p

γιατι δεν έχω


αλλά το 950 το γ##ώ τα ράμματα
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Arkas
10-07-2009, 20:35
Εγώ πάλι μια φορά πήγα να το παίξω εντουράς και χάθηκα στα βουνά του Αλεποχωρίου και βγήκα σε μια βάση που ήταν σε ένα υψόμετρο γμσ τα

Από τότε κανά βουναλάκι και πολύ μου είναι.....

Δηλώνω στρητάς αν και τώρα τελευταία λέω να πάω στο σπανό
Πολύ καλή ιδέα Ανδρέα!

peter75
02-01-2012, 01:49
Δεν έχω εμπειρία αλλά θα μου άρεσε να ξεκινήσω;););)

MOYTPO
02-01-2012, 17:39
Δεν έχω εμπειρία αλλά θα μου άρεσε να ξεκινήσω;););)

Μια απο τα ιδια.... μολις φτιαξω την σελα, ψησω τον xurxes θα μαι ετοιμος!!!!
:cool:

allen
02-01-2012, 18:35
βουνο δασος ,δασος βουνο ,1 ζευγαρι karoo ,1 ζευγαρι tck, ανεβαινει ο
ρυθμος !
τα πραγματα γινονται επικινδυνα :)
η μπουμπου γερναει 41000χλμ ,θα μου ερθει καμια βλαβουλα!
θα μου ερθει καμια πτωσουλα :D
την ψωνισα με το χωμα (ειναι διπλα μου)(γερανεια και οχι μονο)
θελω να κανω και αλλα πραγματα στο χωμα :)
ταξιδια βολτες περιορισμενα;)(οικογενεια)
φευγω παω να δω ενα exc 200 :D:D

zandesiro
02-01-2012, 19:15
Που να τρεχεις τωρα στα βουνα......:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

http://www.youtube.com/watch?v=klZg4C5PtWA&feature=share

mAthosalas
02-01-2012, 20:43
Ενας ΒΑΣΙΚΟΣ λογος που προτιμησα την τελευταια μου μοτοσυκλετα,ενα F800GS και δεν ξαναπηρα ενα "θηριο" αν και μπορουσα ειναι το ΧΩΜΑ...
Εμπειρια...ισως καποια στιγμη ποσταρω καποιες φωτο απο χωματινες βολτες και οδοιπορικα οχι για να το παιξω "καποιος" ουτε γιατι μ'αρεσουν τα δηθεν.Ειναι ομως ενα απο τα γινάτια μου να καθομαι και να χαζευω και μονος μου φωτο απο χωματινες μου ωραιες βολτες...
Πηγα χωμα με Caponord 1000,με αυτο εκανα τα Enduro Level I & II με τον κ.Σπανο...
Συνεχισα με ενα TTR600 και ειχα την τυχη να βρεθω με χωματινους δασκαλους και Ονοματα όπως Κορεση,Αργυροπουλο,Δημοπουλο κλπ κλπ...και με το TTR ειχα και την πρωτη μου εμπλοκη σε αγωνες...ωραιες στιγμες και το σακουλι της εμπειριας και γνωσης γιγαντωθηκε μαζι με τα παιδια στα βουνα..
Κατοπιν βρεθηκα καβαλα σε ενα 990adv και φυσικα συνεχεια στις χωματινες αποδρασεις μαζι του...τι να γραψω γιαυτο;Τα εχετε χιλιοακουσει για αυτα τα υπεροχα μηχανηματα...I love KTM...
Ειχα την τυχη να παρω μετα ενα μοτο που το λατρεψα:GasGas 300EC...και οργωνα τα βουνα παρεα με φιλους υψηλου "παλμαρε" αλλά κυριως ανθρωπους που ειχαν την διαθεση να μεταφερουν οσα ξερουν κι οχι απλα να πυροβολουν προσπαθωντας να τους ακολουθησεις...
Συνεχεια χωματινων ανησυχιων με ενα R1200GS...αρκετες βολτες στα βουνα προστεθηκαν στα "γουσταρω"μου...
Πλεον με το F800GS επομενο βημα να το παντρεψω με τακουνι και να φυγουμε για εκει που δεν φτανουν τα αγχη και τα μη των γ@μημενων που μας κολαζουν τη ζωη,για τα βουνα...
Τα βουνα ειναι για μενα οπως αλλωστε και για ολους οσοι εχετε τη λοξα,ΤΡΟΠΟΣ ζωης...ενας εναλλακτικος τροπος διασκεδασης που μου δινει την πολυτιμη ανασα και δυνατοτητα να ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ να ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ Η ΣΚΕΨΗ...

Δυστυχως λογω οικογενειακων υποχρεωσεων αλλά και ολοενα αυξανομενων οικονομικων "σφιξε το ζωναρι",χρονος και χρημα ολοενα και μειωνονται τοσο ωστε να μην μου επιτρεπουν τις πολλες βολτες...Επειδη ομως το εχω φιλοσοφησει το θεμα εχω καταληξει στο γεγονος οτι οσο περνα εστω και στο ελαχιστο απο το χερι μου,η μοτοσυκλετα δεν πωλειται διοτι αν βρισκω λιγο χρονο για να αφιερωσω σε μενα,θελω να ειναι στα βουνα,με τις εντουρομποτες μου,την εντουροστολη μου και την αγαπημενη μου ασχολια...το εκδρομικο Enduro...

Πολυ θα το ηθελα καποια στιγμη να βρεθουμε και παρεα στα βουνα.Καθε φορα που διαβαζω ειτε εδω ειτε σε αλλα φορουμ,για τα ωραια οδοιπορικα και παρεα στα βουνα δεν σας κρυβω οτι καθομαι και τα χαζευω ταξιδευοντας μαζι σας...:hmmm:

Φιλε που ανοιξες το θεμα,να εισαι καλα με ταξιδεψες πολυ πισω για να κατσω να γραψω και ΚΥΡΙΩΣ να θυμηθω τις ωραιες στιγμες που με γεμιζουν σαν ανθρωπο και σαν μοτοσυκλετιστη παρεα με τις ομορφιες της Ελληνικης φυσης...

siraxanz
02-01-2012, 20:54
Μου αρέσει......:):D:):D:):D:)





με τόσα νεούλια, θα γνωρίσουμε όλες τις απόκρυφες γραφές του φόρουμ...

αΐντε παληκάρια μια ανανέωση την θέλουμε :D

.

siraxanz
02-01-2012, 20:56
Ενας ΒΑΣΙΚΟΣ λογος που προτιμησα την τελευταια μου μοτοσυκλετα,ενα F800GS και δεν ξαναπηρα ενα "θηριο" αν και μπορουσα ειναι το ΧΩΜΑ...
Εμπειρια...ισως καποια στιγμη ποσταρω καποιες φωτο απο χωματινες βολτες και οδοιπορικα οχι για να το παιξω "καποιος" ουτε γιατι μ'αρεσουν τα δηθεν.Ειναι ομως ενα απο τα γινάτια μου να καθομαι και να χαζευω και μονος μου φωτο απο χωματινες μου ωραιες βολτες...
Πηγα χωμα με Caponord 1000,με αυτο εκανα τα Enduro Level I & II με τον κ.Σπανο...
Συνεχισα με ενα TTR600 και ειχα την τυχη να βρεθω με χωματινους δασκαλους και Ονοματα όπως Κορεση,Αργυροπουλο,Δημοπουλο κλπ κλπ...και με το TTR ειχα και την πρωτη μου εμπλοκη σε αγωνες...ωραιες στιγμες και το σακουλι της εμπειριας και γνωσης γιγαντωθηκε μαζι με τα παιδια στα βουνα..
Κατοπιν βρεθηκα καβαλα σε ενα 990adv και φυσικα συνεχεια στις χωματινες αποδρασεις μαζι του...τι να γραψω γιαυτο;Τα εχετε χιλιοακουσει για αυτα τα υπεροχα μηχανηματα...I love KTM...
Ειχα την τυχη να παρω μετα ενα μοτο που το λατρεψα:GasGas 300EC...και οργωνα τα βουνα παρεα με φιλους υψηλου "παλμαρε" αλλά κυριως ανθρωπους που ειχαν την διαθεση να μεταφερουν οσα ξερουν κι οχι απλα να πυροβολουν προσπαθωντας να τους ακολουθησεις...
Συνεχεια χωματινων ανησυχιων με ενα R1200GS...αρκετες βολτες στα βουνα προστεθηκαν στα "γουσταρω"μου...
Πλεον με το F800GS επομενο βημα να το παντρεψω με τακουνι και να φυγουμε για εκει που δεν φτανουν τα αγχη και τα μη των γ@μημενων που μας κολαζουν τη ζωη,για τα βουνα...
Τα βουνα ειναι για μενα οπως αλλωστε και για ολους οσοι εχετε τη λοξα,ΤΡΟΠΟΣ ζωης...ενας εναλλακτικος τροπος διασκεδασης που μου δινει την πολυτιμη ανασα και δυνατοτητα να ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ να ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ Η ΣΚΕΨΗ...

Δυστυχως λογω οικογενειακων υποχρεωσεων αλλά και ολοενα αυξανομενων οικονομικων "σφιξε το ζωναρι",χρονος και χρημα ολοενα και μειωνονται τοσο ωστε να μην μου επιτρεπουν τις πολλες βολτες...Επειδη ομως το εχω φιλοσοφησει το θεμα εχω καταληξει στο γεγονος οτι οσο περνα εστω και στο ελαχιστο απο το χερι μου,η μοτοσυκλετα δεν πωλειται διοτι αν βρισκω λιγο χρονο για να αφιερωσω σε μενα,θελω να ειναι στα βουνα,με τις εντουρομποτες μου,την εντουροστολη μου και την αγαπημενη μου ασχολια...το εκδρομικο Enduro...

Πολυ θα το ηθελα καποια στιγμη να βρεθουμε και παρεα στα βουνα.Καθε φορα που διαβαζω ειτε εδω ειτε σε αλλα φορουμ,για τα ωραια οδοιπορικα και παρεα στα βουνα δεν σας κρυβω οτι καθομαι και τα χαζευω ταξιδευοντας μαζι σας...:hmmm:

Φιλε που ανοιξες το θεμα,να εισαι καλα με ταξιδεψες πολυ πισω για να κατσω να γραψω και ΚΥΡΙΩΣ να θυμηθω τις ωραιες στιγμες που με γεμιζουν σαν ανθρωπο και σαν μοτοσυκλετιστη παρεα με τις ομορφιες της Ελληνικης φυσης...

Ωραίος!!!

gsmaniac
02-01-2012, 21:21
Ενας ΒΑΣΙΚΟΣ λογος που προτιμησα την τελευταια μου μοτοσυκλετα,ενα F800GS και δεν ξαναπηρα ενα "θηριο" αν και μπορουσα ειναι το ΧΩΜΑ...
Εμπειρια...ισως καποια στιγμη ποσταρω καποιες φωτο απο χωματινες βολτες και οδοιπορικα οχι για να το παιξω "καποιος" ουτε γιατι μ'αρεσουν τα δηθεν.Ειναι ομως ενα απο τα γινάτια μου να καθομαι και να χαζευω και μονος μου φωτο απο χωματινες μου ωραιες βολτες...
Πηγα χωμα με Caponord 1000,με αυτο εκανα τα Enduro Level I & II με τον κ.Σπανο...
Συνεχισα με ενα TTR600 και ειχα την τυχη να βρεθω με χωματινους δασκαλους και Ονοματα όπως Κορεση,Αργυροπουλο,Δημοπουλο κλπ κλπ...και με το TTR ειχα και την πρωτη μου εμπλοκη σε αγωνες...ωραιες στιγμες και το σακουλι της εμπειριας και γνωσης γιγαντωθηκε μαζι με τα παιδια στα βουνα..
Κατοπιν βρεθηκα καβαλα σε ενα 990adv και φυσικα συνεχεια στις χωματινες αποδρασεις μαζι του...τι να γραψω γιαυτο;Τα εχετε χιλιοακουσει για αυτα τα υπεροχα μηχανηματα...I love KTM...
Ειχα την τυχη να παρω μετα ενα μοτο που το λατρεψα:GasGas 300EC...και οργωνα τα βουνα παρεα με φιλους υψηλου "παλμαρε" αλλά κυριως ανθρωπους που ειχαν την διαθεση να μεταφερουν οσα ξερουν κι οχι απλα να πυροβολουν προσπαθωντας να τους ακολουθησεις...
Συνεχεια χωματινων ανησυχιων με ενα R1200GS...αρκετες βολτες στα βουνα προστεθηκαν στα "γουσταρω"μου...
Πλεον με το F800GS επομενο βημα να το παντρεψω με τακουνι και να φυγουμε για εκει που δεν φτανουν τα αγχη και τα μη των γ@μημενων που μας κολαζουν τη ζωη,για τα βουνα...
Τα βουνα ειναι για μενα οπως αλλωστε και για ολους οσοι εχετε τη λοξα,ΤΡΟΠΟΣ ζωης...ενας εναλλακτικος τροπος διασκεδασης που μου δινει την πολυτιμη ανασα και δυνατοτητα να ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ να ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ Η ΣΚΕΨΗ...

Δυστυχως λογω οικογενειακων υποχρεωσεων αλλά και ολοενα αυξανομενων οικονομικων "σφιξε το ζωναρι",χρονος και χρημα ολοενα και μειωνονται τοσο ωστε να μην μου επιτρεπουν τις πολλες βολτες...Επειδη ομως το εχω φιλοσοφησει το θεμα εχω καταληξει στο γεγονος οτι οσο περνα εστω και στο ελαχιστο απο το χερι μου,η μοτοσυκλετα δεν πωλειται διοτι αν βρισκω λιγο χρονο για να αφιερωσω σε μενα,θελω να ειναι στα βουνα,με τις εντουρομποτες μου,την εντουροστολη μου και την αγαπημενη μου ασχολια...το εκδρομικο Enduro...

Πολυ θα το ηθελα καποια στιγμη να βρεθουμε και παρεα στα βουνα.Καθε φορα που διαβαζω ειτε εδω ειτε σε αλλα φορουμ,για τα ωραια οδοιπορικα και παρεα στα βουνα δεν σας κρυβω οτι καθομαι και τα χαζευω ταξιδευοντας μαζι σας...:hmmm:

Φιλε που ανοιξες το θεμα,να εισαι καλα με ταξιδεψες πολυ πισω για να κατσω να γραψω και ΚΥΡΙΩΣ να θυμηθω τις ωραιες στιγμες που με γεμιζουν σαν ανθρωπο και σαν μοτοσυκλετιστη παρεα με τις ομορφιες της Ελληνικης φυσης...


ωραιος ο πατρινος......εβγαλε τα εσωψυχα του και μας εφτιαξε:)
να εισαι καλα φιλε και ολα θα γινουν ,γιατι ξερεις τι θελεις;)

XCHALLENGE
02-01-2012, 21:32
''....Τα βουνα ειναι για μενα οπως αλλωστε και για ολους οσοι εχετε τη λοξα,ΤΡΟΠΟΣ ζωης...ενας εναλλακτικος τροπος διασκεδασης που μου δινει την πολυτιμη ανασα και δυνατοτητα να ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ να ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ Η ΣΚΕΨΗ...

Δυστυχως λογω οικογενειακων υποχρεωσεων αλλά και ολοενα αυξανομενων οικονομικων "σφιξε το ζωναρι",χρονος και χρημα ολοενα και μειωνονται τοσο ωστε να μην μου επιτρεπουν τις πολλες βολτες...Επειδη ομως το εχω φιλοσοφησει το θεμα εχω καταληξει στο γεγονος οτι οσο περνα εστω και στο ελαχιστο απο το χερι μου,η μοτοσυκλετα δεν πωλειται διοτι αν βρισκω λιγο χρονο για να αφιερωσω σε μενα,θελω να ειναι στα βουνα,με τις εντουρομποτες μου,την εντουροστολη μου και την αγαπημενη μου ασχολια...το εκδρομικο Enduro...'':):):)


Τα λεμε...(σιγουρα σε κανα Βουνο!);)

Serial
02-01-2012, 23:28
Ενας ΒΑΣΙΚΟΣ λογος που προτιμησα την τελευταια μου μοτοσυκλετα,ενα F800GS και δεν ξαναπηρα ενα "θηριο" αν και μπορουσα ειναι το ΧΩΜΑ...
Εμπειρια...ισως καποια στιγμη ποσταρω καποιες φωτο απο χωματινες βολτες και οδοιπορικα οχι για να το παιξω "καποιος" ουτε γιατι μ'αρεσουν τα δηθεν.Ειναι ομως ενα απο τα γινάτια μου να καθομαι και να χαζευω και μονος μου φωτο απο χωματινες μου ωραιες βολτες...
Πηγα χωμα με Caponord 1000,με αυτο εκανα τα Enduro Level I & II με τον κ.Σπανο...
Συνεχισα με ενα TTR600 και ειχα την τυχη να βρεθω με χωματινους δασκαλους και Ονοματα όπως Κορεση,Αργυροπουλο,Δημοπουλο κλπ κλπ...και με το TTR ειχα και την πρωτη μου εμπλοκη σε αγωνες...ωραιες στιγμες και το σακουλι της εμπειριας και γνωσης γιγαντωθηκε μαζι με τα παιδια στα βουνα..
Κατοπιν βρεθηκα καβαλα σε ενα 990adv και φυσικα συνεχεια στις χωματινες αποδρασεις μαζι του...τι να γραψω γιαυτο;Τα εχετε χιλιοακουσει για αυτα τα υπεροχα μηχανηματα...I love KTM...
Ειχα την τυχη να παρω μετα ενα μοτο που το λατρεψα:GasGas 300EC...και οργωνα τα βουνα παρεα με φιλους υψηλου "παλμαρε" αλλά κυριως ανθρωπους που ειχαν την διαθεση να μεταφερουν οσα ξερουν κι οχι απλα να πυροβολουν προσπαθωντας να τους ακολουθησεις...
Συνεχεια χωματινων ανησυχιων με ενα R1200GS...αρκετες βολτες στα βουνα προστεθηκαν στα "γουσταρω"μου...
Πλεον με το F800GS επομενο βημα να το παντρεψω με τακουνι και να φυγουμε για εκει που δεν φτανουν τα αγχη και τα μη των γ@μημενων που μας κολαζουν τη ζωη,για τα βουνα...
Τα βουνα ειναι για μενα οπως αλλωστε και για ολους οσοι εχετε τη λοξα,ΤΡΟΠΟΣ ζωης...ενας εναλλακτικος τροπος διασκεδασης που μου δινει την πολυτιμη ανασα και δυνατοτητα να ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ να ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ Η ΣΚΕΨΗ...

Δυστυχως λογω οικογενειακων υποχρεωσεων αλλά και ολοενα αυξανομενων οικονομικων "σφιξε το ζωναρι",χρονος και χρημα ολοενα και μειωνονται τοσο ωστε να μην μου επιτρεπουν τις πολλες βολτες...Επειδη ομως το εχω φιλοσοφησει το θεμα εχω καταληξει στο γεγονος οτι οσο περνα εστω και στο ελαχιστο απο το χερι μου,η μοτοσυκλετα δεν πωλειται διοτι αν βρισκω λιγο χρονο για να αφιερωσω σε μενα,θελω να ειναι στα βουνα,με τις εντουρομποτες μου,την εντουροστολη μου και την αγαπημενη μου ασχολια...το εκδρομικο Enduro...

Πολυ θα το ηθελα καποια στιγμη να βρεθουμε και παρεα στα βουνα.Καθε φορα που διαβαζω ειτε εδω ειτε σε αλλα φορουμ,για τα ωραια οδοιπορικα και παρεα στα βουνα δεν σας κρυβω οτι καθομαι και τα χαζευω ταξιδευοντας μαζι σας...:hmmm:

Φιλε που ανοιξες το θεμα,να εισαι καλα με ταξιδεψες πολυ πισω για να κατσω να γραψω και ΚΥΡΙΩΣ να θυμηθω τις ωραιες στιγμες που με γεμιζουν σαν ανθρωπο και σαν μοτοσυκλετιστη παρεα με τις ομορφιες της Ελληνικης φυσης...κοιτα να κανονισεις στην επομενη να εισαι....

ή μαγειρεψε καμμια προς τα κει να ρθουμε...;)

konstantinos2310
03-01-2012, 16:23
Μια απο τα ιδια.... μολις φτιαξω την σελα, ψησω τον xurxes θα μαι ετοιμος!!!!
:cool:


ψημένος είναι!!!

;););)

babisadve
03-01-2012, 16:36
... δεν ξέρω ακόμη ρε παιδιά.
Για φέτος προγραμματίζω ένα dirty mini tour δικάβαλος, και θα σας πω μετά.
Δεν ξέρω από level και τέτοια, ούτε έχω εμπειρία με χώμα κι ο Βασίλης όλο με προλαβαίνει σε κάτι Karoo που βγαίνουν περιοδικά...:D

xurxes
03-01-2012, 16:50
... ο Βασίλης όλο με προλαβαίνει σε κάτι Karoo που βγαίνουν περιοδικά...:D


:p:p:rolleyes::rolleyes::D

Sotos_
03-01-2012, 17:18
ωραιο το travel enduro...
ωραιο το χωμα, ωραια τα βουνα, ωραια η θεα πανω τους, ωραιο το κοπανημα, ωραια η κακουχία, και αν βγει και καμια αναποδιά... κερασάκι στην τούρτα... σε βοηθαει να δεθεις ακομα πιο πολύ με την παρέα σου!

Ο χρόνος δειχνει οτι τελικά.... μόνο αυτές οι βόλτες μενουν ανεξιτηλες στην μνήμη σου... Αυτες, και τα παιδακια που εψησες με τους κολητούς σου στην τελεια καβατζα που βρηκατε και κατασκηνωσατε για να βγαλετε την νυχτα!

τι άλλο να ζητήσεις?

giamil
03-01-2012, 17:28
Πολύ καλή ιδέα Ανδρέα!
:D:D:D
:sm1:

Goulas
04-01-2012, 02:22
Χώμα και ξερό ψωμί - Το αντίδοτο στην κρίση!:sm7:

mAthosalas
04-01-2012, 12:56
Χώμα και ξερό ψωμί - Το αντίδοτο στην κρίση!:sm7:
Δεν υπαρχει καλυτερο απο το να ξεκινας απο τη χαβουζα της τρελλαμενης πολης και να φτανεις στην κορυφη του βουνου,δίπλα σε μια πηγη,καφεδακι επι τοπου, αραγμα σε ξάπλα και να ρεμβαζεις τον οριζοντα ακουγοντας μονο τα μεταλλα της μηχανης που παγωνουν μετα την αναβαση....:)

Goulas
04-01-2012, 16:08
Καλά όλα αυτά, βάλε και κανένα παϊδάκι εκεί που ακούς τα μέταλα να παγώνουν ''και το στομάχι να γκρινιάζει''!:sm7:

man gs
04-01-2012, 16:56
[QUOTE=mAthosalas;559545]
Τα βουνα ειναι για μενα οπως αλλωστε και για ολους οσοι εχετε τη λοξα,ΤΡΟΠΟΣ ζωης...ενας εναλλακτικος τροπος διασκεδασης που μου δινει την πολυτιμη ανασα και δυνατοτητα να ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ να ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ Η ΣΚΕΨΗ...

ΕΤΣΙ ακριβως ειναι φιλαρακι και το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους, ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ;).

Markas
04-01-2012, 18:37
ωραιο το travel enduro...
ωραιο το χωμα, ωραια τα βουνα, ωραια η θεα πανω τους, ωραιο το κοπανημα, ωραια η κακουχία, και αν βγει και καμια αναποδιά... κερασάκι στην τούρτα... σε βοηθαει να δεθεις ακομα πιο πολύ με την παρέα σου!

Ο χρόνος δειχνει οτι τελικά.... μόνο αυτές οι βόλτες μενουν ανεξιτηλες στην μνήμη σου... Αυτες, και τα παιδακια που εψησες με τους κολητούς σου στην τελεια καβατζα που βρηκατε και κατασκηνωσατε για να βγαλετε την νυχτα!

τι άλλο να ζητήσεις?


Έτσι....

gs77
08-02-2012, 16:00
ΤΟ ΧΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΦΤΑ ΠΑΙΔΙΑ:)

REK
08-02-2012, 16:35
μου αρέσει παρά πολύ και θεωρώ οτι είναι πραγματική(για να μην χρησιμοποιησω αλλη λέξη:D:D) ευχαρίστηση η οδήγηση στο χώμα..εξου και ο λόγος που φοράω σχεδόν μόνιμα χωμάτινα λάστιχα στο ΑDVE,εχε χάρει που έχω μπλέξει με κάτι τρελλά αγόρια που με παρασύρουν:p:D:p:D

η εμπειρία μου κυρίως προέρχεται απο πολλά χωμάτινα ταξείδια με το Transalp 600,αργότερα με το ΚΤΜ ΑDV 640,και πάλι με το Transalp 650 και εδώ και τέσσερα σχεδόν χρόνια με το "μενίρ"
:sm7:
όσο αφορά την θεωρία, έχω κάνει το Ι & ΙΙ της Moto Adventures(N.Σπανός)και το Ι της σχολής του Τάκη Μανιάτη(Ride it)και ανμένω το ΙΙ(γιατι επανάληψη μητηρ μαθήσεως:D)

όπου μπορώ και μου προτείνουν είμαι μέσα..;)

teacher
08-02-2012, 19:45
Σιγά σιγά! όλα θα γίνουν!;)
Κάνε παρακαλώ το "σιγά" λίγο πιό γρήγορο.....
Μία εποχή θυμάμαι.... πρό gps καί ( ευτυχώς) στην αρχή της εποχής των κινητών .... Ξεκίνησα , μόνος , νά βγώ από Ναύπακτο... Καρπενήσι μόνο μέσα από χώμα ....
Βγήκα... τό κατάφερα... από τότε ομως φόρεσα στο GS 46λιτρο ρεζερβουάρ .....
Τό υπόλοιπο της ιστορίας μέ μπυρίτσα καί καλή παρέα...
Γιά οργανώστε !!!!! Γιά οργανώστε !!!!!