PDA

View Full Version : Να γιατι ΚΤΜ...!


emix
05-11-2009, 12:52
Το μεταφέρω όπως το διάβασα στο off-road.gr, για να μην λέτε ότι μεταδίδω ανακρίβειες:

http://www.off-road.gr/article1560.html


Τωρα ποια (μαζι με τον Τακη) ειμαστε ακομα πιο περηφανοι που πηραμε ΚΤΜ (πλακα φυσικα κανω).
Ενας απο τους καλυτερους εκπαιδευτες, ανηκει στην οικογενεια της ΚΤΜ.
Θέλω να πιστεύω βέβαια ότι δεν θα σταματήσει ν ασχολείται και με τα BMW.

Καλή αρχή Νίκο.
:sm8:

wet & dirty
05-11-2009, 13:14
αχ αχ μην αλλάξουμε μηχανη αμεσως ο Σπανος να ακολουθήσει:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:


καλορίζικος να ειναι στην καινούργια θέση του(αν και το ήξερα πιο πριν απο το φορουμ της ΚΤΜ αλλα δεν ήξερα σε ποια θεση θα ηταν;))

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-11-2009, 13:28
Μπράβο στον Νίκο Σπανό για την νέα του επαγγελματική δραστηριότητα

και καλό κουράγιο, στα νέα του καθήκοντα http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif

vtheo
05-11-2009, 13:34
Δηλαδή αυτός είναι λόγος για να πάρω ΚΤΜ;

MARK
05-11-2009, 13:38
Πρώορο πρωταπριλίατικο αστείο....:sm7:

emix
05-11-2009, 13:38
Δηλαδή αυτός είναι λόγος για να πάρω ΚΤΜ;

Οχι φυσικα.
Ο καθενας αγοραζει την μηχανη που του αρεσει.

wet & dirty
05-11-2009, 14:29
Δηλαδή αυτός είναι λόγος για να πάρω ΚΤΜ;



Ο λόγος για να παρεις ΚΤΜ ειναι γιατι δυο φιλαρακια σου θελουν να παρεις ΚΤΜ:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
05-11-2009, 16:18
Μπράβο στον Νίκο Σπανό για την νέα του επαγγελματική δραστηριότητα

και καλό κουράγιο, στα νέα του καθήκοντα http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif
+1200.........................τωρα ο λογος που ο ΣΠΑΝΟΣ μπλεχτηκε με τα ΚΤΜ ,ειναι οτι εχει ενα προβληματακι με τη μεση του και κοβει σιγα σιγα το χωμα:sm7::sm7::sm7:

emix
05-11-2009, 16:21
+1200.........................τωρα ο λογος που ο ΣΠΑΝΟΣ μπλεχτηκε με τα ΚΤΜ ,ειναι οτι εχει ενα προβληματακι με τη μεση του και κοβει σιγα σιγα το χωμα:sm7::sm7::sm7:

Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις;
:sm7: :sm7:

EOD-K9
05-11-2009, 16:53
+1200.........................τωρα ο λογος που ο ΣΠΑΝΟΣ μπλεχτηκε με τα ΚΤΜ ,ειναι οτι εχει ενα προβληματακι με τη μεση του και κοβει σιγα σιγα το χωμα:sm7::sm7::sm7:
ε ναι κουράστηκε ο άνθρωπος ασε που τα gs είναι και βαριά :sm7::sm7:

wet & dirty
05-11-2009, 17:08
ε ναι κουράστηκε ο άνθρωπος ασε που τα gs είναι και Aργά :sm7::sm7:


:sm5::sm5::sm5::sm5::sm5:

skippybi
05-11-2009, 17:10
σιδεροκέφαλος!!!;)

emix
05-11-2009, 17:46
ΑΥΡΙΟ ΚΛΕΙΝΩ ΤΑ 34!!! ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΚΤΜ.. DUKE 640cc (1999 - 2000) Κ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ DUKE 640, & S.DUKE 990.. ( ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑ ΠΟΤΕ ΣΕ ΜΠΛΟΚΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ..!!!) ΦΕΤΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ.. GS 1200R ADV TOSO.. APLA..

Τον Ιουλιο εκλεισα τα 39!!!
Το 2004 πηρα την πρωτη μου μηχανη bmw, την R1200GS.
Φετος ανακαλυψα πως με μεγαλωνει πολυ ηλικιακα αυτη η μηχανη και πηρα μια που να με αντιπροσωπευει... ΚΤΜ 950 Adv.

Τοσο απλα...!!!

:sm7: :sm7:

emix
05-11-2009, 17:53
'Η ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕ..:sm7::sm7:
ΠΕΡΑ ΑΠ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!

Δεν νομιζω να φταιει οτι μεγαλωσε.

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι απλα φιλοσοφισε λιγο την κατασταση και ειδε τι πραγματικα θελει να κανει.
Και αφου εχει και οικογενεια πλεον, βλεπει αλλιως τα πραγματα, και πολυ καλα κανει.

wet & dirty
05-11-2009, 17:57
Τον Ιουλιο εκλεισα τα 33!!!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
και μυαλο δεν έβαλα

Τοσο απλα...!!!:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

emix
05-11-2009, 17:58
Τον Ιουλιο εκλεισα τα 33!!!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
και μυαλο δεν έβαλα

Τοσο απλα...!!!:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:


Πες τα μεγαλεεεε!
Εγω 33 χρονων αρχισα να χαλαω!
Μεχρι τοτε ημουνα παιδι της εκκλησιας.
:sm7:

wet & dirty
05-11-2009, 18:00
Δεν νομιζω να φταιει οτι μεγαλωσε.

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι απλα φιλοσοφισε λιγο την κατασταση και ειδε τι πραγματικα θελει να κανει.
Και αφου εχει και οικογενεια πλεον, βλεπει αλλιως τα πραγματα, και πολυ καλα κανει.


ρε παιδες την δουλεία του κανει το παλικάρι!!!!!ειναι χρόνια στο χωρο της μοτοστκλέτας οποτε φυσικο και επόμενο ειναι να μην πει οχι σε μια καλη επαγγελματική πρόταση;);););)

emix
05-11-2009, 18:03
ρε παιδες την δουλεία του κανει το παλικάρι!!!!!ειναι χρόνια στο χωρο της μοτοστκλέτας οποτε φυσικο και επόμενο ειναι να μην πει οχι σε μια καλη επαγγελματική πρόταση;);););)

Δεν διαφωνω Τακη.
Ειναι επαγγελματιας, κορυφαιος στον χωρο του και κανει ο,τι θελει.
Το ιδιο κανουμε και εμεις στον δικο μας χωρο.

aeriko
05-11-2009, 19:46
Ο καθείς κάνει το κέφι του.Αν τώρα εξασφαλίσεις κέφι με επάγγελμα παρέα τότε είσαι ο καλύτερος.:)

emix
05-11-2009, 22:08
Ο καθείς κάνει το κέφι του.Αν τώρα εξασφαλίσεις κέφι με επάγγελμα παρέα τότε είσαι ο καλύτερος.:)


Αυτο που ειπες ειναι μεγαλη κουβεντα.
Ο Νικος νομιζω οτι το εχει εξασφαλισει αυτο το πραγμα.

Mits70
05-11-2009, 22:11
Για να πούμε και του στραβού το δίκιο...νομίζω ότι τα ΚΤΜ είναι καλύτερα στις εκτός δρόμου διαδρομές.Μεχρι πριν μια εβδομάδα έβγαζα την μπουμπού μου στα βουνά (όσο μπορούσα) αφού δεν είμαι σε επίπεδο υψηλό.Αποτέλεσμα να μην ευχαρηστιέμαι τις βόλτες μου αφού με τέτοιο βάρος που έχει δεν μπορούσα να την κουμαντάρω εύκολα με αποτέλεσμα να σκέφτομαι να την παω σε μικρά μονοπατακια με τον φόβο του ότι αν κάποια στιγμή βρω κάποιο εμπόδιο πως θα την γυρίσω.Ετσι πήρα ενα ΚΤΜ 640 ΑDVENTURE και το έβγαλα στο βουνό.πήγα σε μέρη που ούτε κατα διάνοια δεν θα πήγαινα με την ΒΜW.το κατσικάκι ήταν στον χώρο του.Το απόλυτο παιχνίδι.Το ακριβώς αντίθετο γίνεται στην ασφαλτο.

emix
06-11-2009, 00:29
Για να πούμε και του στραβού το δίκιο...νομίζω ότι τα ΚΤΜ είναι καλύτερα στις εκτός δρόμου διαδρομές.Μεχρι πριν μια εβδομάδα έβγαζα την μπουμπού μου στα βουνά (όσο μπορούσα) αφού δεν είμαι σε επίπεδο υψηλό.Αποτέλεσμα να μην ευχαρηστιέμαι τις βόλτες μου αφού με τέτοιο βάρος που έχει δεν μπορούσα να την κουμαντάρω εύκολα με αποτέλεσμα να σκέφτομαι να την παω σε μικρά μονοπατακια με τον φόβο του ότι αν κάποια στιγμή βρω κάποιο εμπόδιο πως θα την γυρίσω.Ετσι πήρα ενα ΚΤΜ 640 ΑDVENTURE και το έβγαλα στο βουνό.πήγα σε μέρη που ούτε κατα διάνοια δεν θα πήγαινα με την ΒΜW.το κατσικάκι ήταν στον χώρο του.Το απόλυτο παιχνίδι.Το ακριβώς αντίθετο γίνεται στην ασφαλτο.

Δεν νομιζω οτι συγκρινονται ενα R1200GS μ ενα 640 Adventure.
Και το να πας μονος στο χωμα και ειδικα σε μονοπατια, ειναι πολυ ριψοκινδυνο.

kostas_366
06-11-2009, 01:37
:sm5::sm5::sm5::sm5::sm5:
Μωρή χοντρή, μην σε πετύχω στο δρόμο... θα σε σ--σω...

wet & dirty
06-11-2009, 02:32
:pΜωρή χοντρή, μην σε πετύχω στο δρόμο... θα σε σ--σω...
:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

loulou1100gs
06-11-2009, 08:19
Το "γιατί και πώς" της συγκεκριμένης "επιλογής" δεν είναι της παρούσης ούτε του παρόντος χώρου.Να ρωτήσω κάτι συμφορουμίτες; Σε 20 χρόνια, όταν-Θεού θέλοντος- θα είμαι 66, η Κ.Τ.Μ. θα υπάρχει;Και ρωτώ διότι μεσούσης της κρίσης αν δεν έπεφτε ενισχυσούλα από την Αυστριακή κυβέρνηση...:DΑνταλλακτικά θα υπάρχουν;;)Και αυτό διότι παλαιότερα μοντέλα π.χ. LC 600/620 ΔΕΝ πολυβλέπω να κυκλοφορούν...:DΤι έγιναν αυτά τα μοντέλα;Λιώσανε;Σκουριάσανε;:DΘα μου δείξετε έναν που έκανε το γύρο του κόσμου με ΚάθεΤρίτηΜάστορα; Να μαζευτούμε να πάρετε:sm7: (πλάκα κάνω, έτσι;).Ο καθείς με τα γούστα του και τα βίτσια του:sm3:

wet & dirty
06-11-2009, 11:07
Το "γιατί και πώς" της συγκεκριμένης "επιλογής" δεν είναι της παρούσης ούτε του παρόντος χώρου.Να ρωτήσω κάτι συμφορουμίτες; Σε 20 χρόνια, όταν-Θεού θέλοντος- θα είμαι 66, η Κ.Τ.Μ. θα υπάρχει;Και ρωτώ διότι μεσούσης της κρίσης αν δεν έπεφτε ενισχυσούλα από την Αυστριακή κυβέρνηση...:DΑνταλλακτικά θα υπάρχουν;;)Και αυτό διότι παλαιότερα μοντέλα π.χ. LC 600/620 ΔΕΝ πολυβλέπω να κυκλοφορούν...:DΤι έγιναν αυτά τα μοντέλα;Λιώσανε;Σκουριάσανε;:DΘα μου δείξετε έναν που έκανε το γύρο του κόσμου με ΚάθεΤρίτηΜάστορα; Να μαζευτούμε να πάρετε:sm7: (πλάκα κάνω, έτσι;).Ο καθείς με τα γούστα του και τα βίτσια του:sm3:


τωρα αυτο για τα ανταλλακτικά τι το ειπες για να γελάσουμε??????:Dξερεις ποσα παιδια περιμέναν και περιμένουν ενα ανταλλακτικό απο την bmw ????:pξερεις ποσα παιδια εβλεπαν και βλέπουν ακόμα για ενα μηνα την μηχανή τους επάνω στην ράμπα σε αναμωνή του ανταλλακτικού:p????τωρα τα LC 600/620 κανε καμία βόλτα στο βουνό και στις πίστες mottard να τα δεις;)τωρα για τον γυρο του κόσμου εξαρτάτε πως το λές......με συνοδεια υπερπαραγωγή 4 τζιπ 2 αεροπλανα και 5 καραβια?????? ετσι το κανει και ενα παπακι οπως ειπα και πιο πανω!!!!!:D
τωρα για το καθε τρiτh μαστορα φιλε θα σου πω οτι με το ktm ακόμα δεν εχω παει αλλα με το adve που ειχα 3-4 φορές το μηνα ημουν στον γιατρό αλλα δεν εβγαινα να το πω γιατι ηξερα οτι ειχα μια ιδιαίτερη μοτοσυκλέτα.:sm7:αλλα και να πάω με το ktm παλι δεν θα πω τιποτα γιατι αγόρασα μηχανη δηλαδη ολες οι μηχανες χαλάνε αλλες πολυ αλλες λιγο;) Πρεπει να ειμαστε μοτοσυκλετιστες - αναβατες οχι ερμαιο της καθε εταιρίας;)

mjtir
06-11-2009, 11:43
Ποσοι απο εμας το hobby μας η την <<αρωστεια μας> την εχουμε κανει επαγγελμα ? Λιγοι πιστευω .

Οσοι απο εμας παρακολουθησαμε καποιο απο τα μαθηματα του κ. Σπανου ευκολα διαπιστωναμε το ανοιγμα του προς ολες τις μοτοσυκλετες , προς αλλους τους αναβατες .
Πολυ απλα ο ανθρωπος με τον τροπο του μας φωναζε : ΞΕΚΟΛΑΤΕ ΡΕΕ ... ο αναβατης κανει την μηχανη και οχι το αντιθετο .

Για μενα ειναι λυπηρο που η οικογενεια μας δεν θα εχει στις ταξεις της εναν τετοιο αξιο αναβατη , πραγματικο adventurer , που με τις δικιες του πρωτοβουλιες - προσπαθειες ανεβασε την εταιρια στην Ελλαδα .

Δεν μπορω να πιστεψω μια εταιρια αυτου του μεγεθους να κανει τετοιο λαθος (κατα την προσωπικη μου γνωμη παντα ) και να επιτρεπει σε μια αλλη εταιρια σαφως μικροτερου μεγεθους να επιχειρει να αποσπασει μεγαλυτερο κομματι απο την πιτα της αγορας - που μπορει να γινει και αρκετα μεγαλο - με μια τετοια <<μεταγραφη>>

Ειναι δειγμα της καταστασης της Ελληνικης αντιπροσωπειας .

Λυπαμαι και για μενα γιατι ειναι δεδομενο οτι το θηριο μου δεν μπορει να ακολουθησει καμια ΚΤΜ πανω στο χωμα.

Δεν ειναι τα 41 μου χρονια , αλλα η διπλη κηλη στην μεση και τα χρονια πλεον προβληματα και στα δυο μου γονατα . (Οχι οτι πριν μπορουσα :D)

Του ευχομαι καλη επιτυχια και σε σας τους πορτοκαλι καλες συγκινησεις .

Gazi
06-11-2009, 14:30
Το θέμα αυτή τη στιγμή είναι οτι ο κ.Σπανός είναι κ.Σπανός και αυτό λέει πολλά!Οι άριστες ικανότητες του στις μηχανές και στον σωστό τρόπο οδήγησης είναι γνωστές λίγο πολύ σε όλους μας,είτε έχουμε BMW,KTM,SUZUKI,YAMAHA,HONDA κτλ....
Να είναι πάντα καλά,σε όποια εταιρεία ανήκει ή συνεργάζεται,να είναι Πάντα όρθιος και να συνεχίζει όπως μέχρι τώρα να έχει την αγάπη του στις Μοτοσυκλέτες!!
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΙΚΟ!!

loulou1100gs
06-11-2009, 22:30
τωρα αυτο για τα ανταλλακτικά τι το ειπες για να γελάσουμε??????:Dξερεις ποσα παιδια περιμέναν και περιμένουν ενα ανταλλακτικό απο την bmw ????:pξερεις ποσα παιδια εβλεπαν και βλέπουν ακόμα για ενα μηνα την μηχανή τους επάνω στην ράμπα σε αναμωνή του ανταλλακτικού:p????τωρα τα LC 600/620 κανε καμία βόλτα στο βουνό και στις πίστες mottard να τα δεις;)τωρα για τον γυρο του κόσμου εξαρτάτε πως το λές......με συνοδεια υπερπαραγωγή 4 τζιπ 2 αεροπλανα και 5 καραβια?????? ετσι το κανει και ενα παπακι οπως ειπα και πιο πανω!!!!!:D
τωρα για το καθε τρiτh μαστορα φιλε θα σου πω οτι με το ktm ακόμα δεν εχω παει αλλα με το adve που ειχα 3-4 φορές το μηνα ημουν στον γιατρό αλλα δεν εβγαινα να το πω γιατι ηξερα οτι ειχα μια ιδιαίτερη μοτοσυκλέτα.:sm7:αλλα και να πάω με το ktm παλι δεν θα πω τιποτα γιατι αγόρασα μηχανη δηλαδη ολες οι μηχανες χαλάνε αλλες πολυ αλλες λιγο;) Πρεπει να ειμαστε μοτοσυκλετιστες - αναβατες οχι ερμαιο της καθε εταιρίας;)

Αργησες λίγο Τάκη, αλλα το κατάλαβες.Οταν ο μέσος Ελληνας μάθει να αγοράζει αυτό που πραγματικά έχει ανάγκη και όχι "βιτρίνα" και "καφετέρια" θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα προς τα μπροστά.Σε ό,τι αφορά στα Adve. το τελευταίο καλό όπως κατ' επανάληψη σου έχω εξηγήσει ήταν το 1150 α΄ εξάμηνο του '04 πριν μπεί το CanBus σύστημα.Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί ούτε ένας με Κ.Τ.Μ να κάνει το γύρο του κόσμου. Ασφαλέστερα τον κάνει με τον Bigουλα (τον έχεις ακόμη ή μήπως τον έδωσες) παρά με Κ.Τ.Μ.:sm7:

kostasvar
06-11-2009, 23:19
Εγώ πιστεύω ότι κάθε μηχανή έχει το ''ειδικό'' βάρος της.Δεν μπάινω στην διαδικασία σύγκρισης γιατί δεν υπάρχει λόγος.Το θέμα είναι ο καθένας να επιλέγει το εργαλείο που χρειάζετε πραγματικά και όχι ότι προστάζει η ''μόδα''.Παράδειγμα εγώ έψαχνα μηχανή για ταξίδια και πήρα BMW.Ο φίλος μου γουστάρει πολύ χώμα και πήρε ΚΤΜ.Πιστεύω ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα αν δεν αφήσουμε τους άλλους να μας παρασύρουν.Δεν νομίζω ότι η αλλαγή του κου Σπανού πρέπει να σας βάλει σε διαδικασία αλλαγής της μηχανής σας.Δηλαδή μέχρι προχτές ηταν η BMW και τώρα ξαφνικά είναι η KTM?Είναι λίγο επικοινωνιακό το θέμα.

Εντοπίστε τις ανάγκες σας και να κάνετε έξυπνες αγορές!;);)

Φιλικά πάντα, Κώστας.

loulou1100gs
06-11-2009, 23:54
Εγώ πιστεύω ότι κάθε μηχανή έχει το ''ειδικό'' βάρος της.Δεν μπάινω στην διαδικασία σύγκρισης γιατί δεν υπάρχει λόγος.Το θέμα είναι ο καθένας να επιλέγει το εργαλείο που χρειάζετε πραγματικά και όχι ότι προστάζει η ''μόδα''.Παράδειγμα εγώ έψαχνα μηχανή για ταξίδια και πήρα BMW.Ο φίλος μου γουστάρει πολύ χώμα και πήρε ΚΤΜ.Πιστεύω ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα αν δεν αφήσουμε τους άλλους να μας παρασύρουν.Δεν νομίζω ότι η αλλαγή του κου Σπανού πρέπει να σας βάλει σε διαδικασία αλλαγής της μηχανής σας.Δηλαδή μέχρι προχτές ηταν η BMW και τώρα ξαφνικά είναι η KTM?Είναι λίγο επικοινωνιακό το θέμα.

Εντοπίστε τις ανάγκες σας και να κάνετε έξυπνες αγορές!;);)

Φιλικά πάντα, Κώστας.

Ετσι ακριβώς αγαπητέ συν-ονόματε:sm8:

Η "ταμπακιέρα": η B.M.W. με τα βίτσια της, τις ιδιοτροπίες της, τα "περίεργά" της, τις δυστροπίες της, τα "κουφά" της και όλα τα συμπαρομαρτούντα, θα είναι εδώ και τα επόμενα χρόνια(πολλά-πολλά χρόνια). Κάποιες άλλες εταιρίες...;Να θυμίσω εταιρίες που κάποτε ήταν must και τώρα σελίδες σε περιοδικά για "νεκρόφιλους"; Μέχρι και o Erik Buell ανακοίνωσε το οριστικό τέρμα της προσπάθειάς του.Δυστυχώς...

Αφιερωμένο εξαιρετικά στους συμφορουμίτες και αναβάτες παντός τύπου:
http://cgi.ebay.de/BMW-R80GS-BASIC-R-80-GS-BASIC_W0QQitemZ220505178428QQcmdZViewItemQQptZMotorr%C3%A4der?hash=item335722013c

Αυτό ήταν-και είναι-το πραγματικό/αυθεντικό G/S. Τα υπόλοιπα...

kostasvar
07-11-2009, 00:28
Ετσι ακριβώς αγαπητέ συν-ονόματε


Αφιερωμένο εξαιρετικά στους συμφορουμίτες και αναβάτες παντός τύπου:
http://cgi.ebay.de/BMW-R80GS-BASIC-R-80-GS-BASIC_W0QQitemZ220505178428QQcmdZViewItemQQptZMotorr%C3%A4der?hash=item335722013c

Αυτό ήταν-και είναι-το πραγματικό/αυθεντικό G/S. Τα υπόλοιπα...

Αυτό ακριβώς έχει ένας φίλος μου.Αυτό με το μεγάλο τεπόζιτο Paris-Dakar.

Sakis
07-11-2009, 02:07
Παιδιά νομίζω ότι οι περισσότεροι συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα και πέφτουμε θύματα του Marketing και του σκληρού ανταγωνισμού μεταξύ των εταιριών στην τελική όλοι λάτρεις των 2 τροχών δεν είμαστε?
Οι μηχανές μας(GS1200 φυσικά) είναι για χρήση σε άσφαλτο, σε βατούς χωμάτινους και δασικούς δρόμους.
Για άγρια γούστα στο χώμα παίρνουμε ένα ξερό 250cc και οργώνουμε τα βουνά.

wet & dirty
07-11-2009, 02:15
Αργησες λίγο Τάκη, αλλα το κατάλαβες.Οταν ο μέσος Ελληνας μάθει να αγοράζει αυτό που πραγματικά έχει ανάγκη και όχι "βιτρίνα" και "καφετέρια" θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα προς τα μπροστά.Σε ό,τι αφορά στα Adve. το τελευταίο καλό όπως κατ' επανάληψη σου έχω εξηγήσει ήταν το 1150 α΄ εξάμηνο του '04 πριν μπεί το CanBus σύστημα.Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί ούτε ένας με Κ.Τ.Μ να κάνει το γύρο του κόσμου. Ασφαλέστερα τον κάνει με τον Bigουλα (τον έχεις ακόμη ή μήπως τον έδωσες) παρά με Κ.Τ.Μ.:sm7:


φιλε μου δεν αργησα να το καταλάβω αυτη ειναι η δική μου λογική στην εννοια του μοτοσυκλετισμου απο τα 14 μου;)πιστεψε με φιλε δεν ειμαι τυπος της καφετέριας ειμαι του οπου γης και πατρις σκηνη και υπνο:Dδεν λεω κατι το αντίθετο για 1150...τωρα για τον γυρο του κοσμου σου λεω οτι ο bigουλας εχει 240χιλ απροβλημάτιστα χιλιομετρα και περυσι το καλοκαιρι πηγε και Ιταλια 2καβαλο με χωμάτινα λάστιχα...και φυσικα τον εχω ακόμα αυτο το μηχανάκι δεν το πουλάω με τιποτα μονο οι αναμνησεις που εχει επάνω του το κανει ανεκτιμητο;);)

nontas
07-11-2009, 11:39
Με το καλό στην νέα θέση. Είναι ότι καλύτερο μπορούσε να κάνει η ΚΤΜ στο συγκεκριμένο θέμα. Όταν είσαι στο top team μιας εταιρείας ωφείλεις να γνωρίζεις άριστα το προιόν που πουλάς, τον ανταγωνισμό αλλά και τον χώρο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση , ο Σπανός διαθέτει όλο το πακέτο. Εύχομαι καλή επιτυχία να έχει για το καλό του κλάδου γενικότερα.

emix
07-11-2009, 12:24
Για αρχη παρτε αυτο το post απο το advrider:

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=239330&highlight=east+tour

Αν εχετε χρονο και ορεξη καθηστε να το διαβασετε. Μετα μου λετε αν τα ΚΤΜ δεν πανε το γυρο του κοσμου.
Οχι οτι ξαφνικα εγινα φανατικος των ΚΤΜ και τα υπερασπιζομαι, αλλα το αν ενα μηχανακι μπορει να κανει τον γυρο του κοσμου ή οχι ειναι καθαρα θεμα μυαλου.

Δηλαδη αν εχεις ενα ΚΤΜ και ειναι μια χαρα και χωρις προβληματα, γιατι δεν μπορεις να πας ενα ταξιδι μακρινο; Αυτα ειναι κολληματα του μυαλου και τιποτα αλλο.Εχω ακουσει για Ελβετό που πηγε απο Ζυριχη Σιγκαπουρη μ ενα Yamaha XT!

Οι περισσοτεροι λενε για τα bmw: "φιλε, δεν παει χωμα το R1200GS.Ειναι βαρυ"
Δηλαδη το ΚΤΜ 950Adv δεν ειναι βαρυ;

Για μενα ειναι θεμα μυαλου ΟΛΑ: Εχεις τα κοτσια να πας χωμα με το 1200; Μπραβο. Δεν εχεις; Το λες και παλι μπραβο.
Εχεις τα κοτσια να πας τον γυρο του κοσμου μ ενα ΚΤΜ; Πας και μπραβο.
Φοβασαι να πας; Το λες και παλι μπραβο.

Αλλα να λες οτι δεν παει το μηχανακι χωμα ή δεν παει μακρια ασφαλτο ειναι,οπως λεω παντα, στρουθοκαμηλισμος.

Sakis
07-11-2009, 15:16
Για το γύρο του κόσμου χρειάζεται ψυχή όχι μηχανή.
Ο Ηλίας Βροχίδης έκανε 75000Km σε 2,5 χρόνια δηλαδή 1,5 φορά το γύρο του κόσμου με Honda XR 250cc.

emix
07-11-2009, 16:14
Για το γύρο του κόσμου χρειάζεται ψυχή όχι μηχανή.
Ο Ηλίας Βροχίδης έκανε 75000Km σε 2,5 χρόνια δηλαδή 1,5 φορά το γύρο του κόσμου με Honda XR 250cc.




Αυτος εισαι!
Μ' αρεσεις!!!
Απλα μερικοι νομιζουν οτι η μηχανη σε κανει ταξιδιωτη και οτι ξαφνικα μολις παρουμε BMW μπορουμε να γυρισουμε τον κοσμο, ενω οταν παρουμε ΚΤΜ ή καποια αλλη μηχανη, καθομαστε στ αυγα μας!

vtheo
07-11-2009, 19:57
Ρε παιδιά τι είναι αυτά που ακούω τα ΚΤΜ χαλάνε,βγάζουν προβλήματα κ.τ.λ.
Τα BMW δηλαδή τι κάνουν;Τα παλιότερα BMW ήταν αξιόπιστα και τίμια μηχανάκια τα 1200GS όμως βγάζουν πολλά προβλήματα σχεδόν όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν κάτι να λένε.Πάντως φίλος με ΚΤΜ 990 adventure έχει κάνει 30.000 χλμ πολύ χώμα και το γκάζι στο τέρμα και η μοτό δεν έχει πάθει τίποτα.Όσον αφορά τη συμπεριφορά του στο χώμα θα το σύγκρινα με XR600 και όχι με GS.

emix
07-11-2009, 21:09
Ρε παιδιά τι είναι αυτά που ακούω τα ΚΤΜ χαλάνε,βγάζουν προβλήματα κ.τ.λ.
Τα BMW δηλαδή τι κάνουν;Τα παλιότερα BMW ήταν αξιόπιστα και τίμια μηχανάκια τα 1200GS όμως βγάζουν πολλά προβλήματα σχεδόν όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν κάτι να λένε.Πάντως φίλος με ΚΤΜ 990 adventure έχει κάνει 30.000 χλμ πολύ χώμα και το γκάζι στο τέρμα και η μοτό δεν έχει πάθει τίποτα.Όσον αφορά τη συμπεριφορά του στο χώμα θα το σύγκρινα με XR600 και όχι με GS.

Τασο η κουβεντα δεν εχει ανοιχτει τοσο για το χωμα οσο για το αν τα ΚΤΜ μπορουν να κανουν το γυρο του κοσμου.Το θεμα ειναι αν το "μυαλο" του ανθρωπου μπορει να κανει τον γυρο του κοσμου και οχι οι μηχανες.

;)

vtheo
07-11-2009, 23:31
Τασο η κουβεντα δεν εχει ανοιχτει τοσο για το χωμα οσο για το αν τα ΚΤΜ μπορουν να κανουν το γυρο του κοσμου.Το θεμα ειναι αν το "μυαλο" του ανθρωπου μπορει να κανει τον γυρο του κοσμου και οχι οι μηχανες.

;)

Έτσι ακριβώς.Τα φιλαράκι εδώ έκανε eurotrip με kawasaki z750,όλοι του έλεγαν που πας μ'αυτό το μηχανάκι.Το μυαλό του όμως του έλεγε αυτό έχω μ'αυτό θα πάω.
http://img5.imageshack.us/img5/9028/179yo.jpg

lempoi
08-11-2009, 19:40
αυτα ειναι..!!!!

lempoi
08-11-2009, 19:41
Έτσι ακριβώς.Τα φιλαράκι εδώ έκανε eurotrip με kawasaki z750,όλοι του έλεγαν που πας μ'αυτό το μηχανάκι.Το μυαλό του όμως του έλεγε αυτό έχω μ'αυτό θα πάω.
http://img5.imageshack.us/img5/9028/179yo.jpg

αυτα ειναι..!!!!!:yz:yz:yz

wet & dirty
12-11-2009, 16:26
Αργησες λίγο Τάκη, αλλα το κατάλαβες.Οταν ο μέσος Ελληνας μάθει να αγοράζει αυτό που πραγματικά έχει ανάγκη και όχι "βιτρίνα" και "καφετέρια" θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα προς τα μπροστά.Σε ό,τι αφορά στα Adve. το τελευταίο καλό όπως κατ' επανάληψη σου έχω εξηγήσει ήταν το 1150 α΄ εξάμηνο του '04 πριν μπεί το CanBus σύστημα.Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί ούτε ένας με Κ.Τ.Μ να κάνει το γύρο του κόσμου. Ασφαλέστερα τον κάνει με τον Bigουλα (τον έχεις ακόμη ή μήπως τον έδωσες) παρά με Κ.Τ.Μ.:sm7:
και ομως τελικα υπαρχουν πολλοι που εχουν κανει τον γυρο του κοσμου με ktm http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=520594 ;););)

vtheo
12-11-2009, 17:16
και ομως τελικα υπαρχουν πολλοι που εχουν κανει τον γυρο του κοσμου με ktm http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=520594 ;););)


Respect φιλαράκι!

http://aurel.smugmug.com/Motorcycles/0808-Med-Tour/IMG0796/353318527_6PoUV-L.jpg

Υ.Γ Η φωτογραφία αποδεικνύει κάτι που μου έλεγε κάποτε ένας μοτοσυκλετιστής (με πολλά χιλιόμετρα στην πλάτη του),ότι όταν μπαίνεις Αίγυπτο σε υποχρεώνουν να βάζεις πινακίδα δική τους.