PDA

View Full Version : Προστατευτικα κυλινδρων


El Buitre
06-11-2009, 19:55
Καλησπεριζω την παρεα!
Ειχα τοποθετησει στη μπεμπα (1200 GS '08) τα μαυρα πλαστικα προστατευτικα κυλινδρων της BMW.
Εχει τοποθετησει κανεις τα αλουμινενια που φοραει το ADV γιατι σκεφτομαι να τα βαλω αντι των πλαστικων.
Αξιζουν τον κοπο(και τα λεφτα) ή ειναι μονο φιγουρα??
thanks boys!!

ntinopoulos
06-11-2009, 19:59
τα πλαστικα ειναι πιο ωραια αν βαλεις και καγκελα!
αν δε βαλεις καγκελα τα μεταλλικα προστατευουν καλυτερα!;)

georgekostas
06-11-2009, 20:12
Πιστευω οτι κανουν την ιδια δουλεια και τα πλαστικα εχουν μεταλο απο μεσα!

gsmaniac
06-11-2009, 20:55
μια φορα που ρωτησα,στον γερακα,μου ειπαν οτι κανουν ακριβως την ιδια δουλεια.......................:)

danaos
06-11-2009, 21:12
Εγω οταν πηρα το ΗΡ ειχε τα μαυρα τα παλστικα επανω!!! Πολυ ομορφα αλλα....
με την πρωτη πολυ ελαφρια πτωση -βασικα σιρσιμο του κυλινδρου- σε μαλακο χωμα δεν εκαναν τιποτα δεν προστατεψαν καθολου. Εφυγαν απο την θεση τους.
Να φαναστιτε οτι ειναι δεμενα με απλα δετικα επανω! Το μικρο σημαδι ειναι ακομα επανω στο κυλινδρο!!
Εβαλα τα μαμα μεταλικα επανω και ειμαι μια χαρα.
Οχι δεν εχουν τποτα το μεταλικο απο μεσα και οι δεν κανουν την ιδια δουλεια σας το λεω γατι το εζησα!
Να ειστε καλα

El Buitre
06-11-2009, 21:24
Ενας λογος που θελω να τα αλλαξω ειναι οτι ο κυλινδρος μου ''φαινεται'' λιγο εκτεθειμενος σε περιπτωση(φτου σκορδα) πτωσης.
Μαλλον θα τα βαλω,και ο ...Βαυαρος μαζι μας!

linex
06-11-2009, 21:49
Εχω βάλει τα μεταλλικά. Νομίζω ότι προστατεύουν καλύτερα. Έχω βάλει και κάγκελα για καλύτερη προστασία.
ΠΡΟΣΟΧΗ !! Αν βάλεις τα μεταλλικά τότε κάγκελα μόνο της Hepco & Becker μπορείς να βάλεις (Φυσικά και της μαμάς).

danaos
06-11-2009, 22:06
Εχω βάλει τα μεταλλικά. Νομίζω ότι προστατεύουν καλύτερα. Έχω βάλει και κάγκελα για καλύτερη προστασία.
ΠΡΟΣΟΧΗ !! Αν βάλεις τα μεταλλικά τότε κάγκελα μόνο της Hepco & Becker μπορείς να βάλεις (Φυσικά και της μαμάς).


Σωστα!!!!

ntinopoulos
06-11-2009, 22:26
Εγω οταν πηρα το ΗΡ ειχε τα μαυρα τα παλστικα επανω!!! Πολυ ομορφα αλλα....
με την πρωτη πολυ ελαφρια πτωση -βασικα σιρσιμο του κυλινδρου- σε μαλακο χωμα δεν εκαναν τιποτα δεν προστατεψαν καθολου. Εφυγαν απο την θεση τους.
Να φαναστιτε οτι ειναι δεμενα με απλα δετικα επανω! Το μικρο σημαδι ειναι ακομα επανω στο κυλινδρο!!
Εβαλα τα μαμα μεταλικα επανω και ειμαι μια χαρα.
Οχι δεν εχουν τποτα το μεταλικο απο μεσα και οι δεν κανουν την ιδια δουλεια σας το λεω γατι το εζησα!
Να ειστε καλα
ετσι!

soter3gm
06-11-2009, 22:48
Ενας λογος που θελω να τα αλλαξω ειναι οτι ο κυλινδρος μου ''φαινεται'' λιγο εκτεθειμενος σε περιπτωση(φτου σκορδα) πτωσης.
Μαλλον θα τα βαλω,και ο ...Βαυαρος μαζι μας!

Και να μην βάλεις τίποτα μια χαρά θα είσαι. Σε περίπτωση πτώσης υπάρχει λαστιχένιο ψευτοκάπακο που το φοράς πάνω από το καπάκι και πας στο συνεργείο η στο σπίτι σου αν είναι περίεργη ώρα.
Αν, και με μεταλλικό αν πέσεις μην νομίζεις πως θα γλυτώσεις κάτι παραπάνω, έχω δει σε βουνό άτομο με ένα κάρο προστατευτικά, να έχει κάνει το μηχανάκι του καλοκαιρινό. loop360

giotis
07-11-2009, 00:26
1396

Η κυλινδροκεφαλή μετά από πτώση με 40-50 χλμ για 15-20 μέτρα(συρσιμο) σε άσφαλτο. Το κόκκινο είναι ελαστική φλατζοκολα γιατι δακρυζε λάδι, ότι προστατευτικό και να είχε θα υπήρχε ζημια τουλάχιστον από τη μέση και πάνω.
Κόστος ζημιάς 180Ε

kostas-patra
07-11-2009, 10:09
αν σου γείρει η μηχανή, όλα κάνουν τη δουλειά τους καλά, τα πλαστικά ψιλοσπάνε και απορροφούν την ενέργεια της πτώσης, τα μεταλλικά γίνονται ένα με τα καπάκια και τα κάγκελα από μιικρή γρατζουνιά έως να λυγίσουν και λίγο στις βάσεις

για πτώση=σύρσιμο, τα πλαστικά γίνονται συστατικό της ασφάλτου, τα μεταλλικά κάνουν δουλειά, όσο αντέξουν, το ίδιο και τα κάγκελα που σαν είσαι σε χώμα σκάβεις και αναλόγως τις πέτρες που θα συναντήσεις μπορεί να την βγάλεις φθηνά με ένα καπάκι

ενδεικτικα για 1100

καπάκι έκαστο μεταχ=50ε
πλαστικο προστατευτικό έκαστο καινουρ=50ε
κάγκελα hepco καινουρ=170ε

κάποιοι υποστηρίζουν οτι καλύτερα να φάς το πλαστικό προστατευτικό και ένα καπάκι στην χειρότερη , παρά με τα κάγκελα να φτάσεις μέχρι βαλβίδες, δεν έχω γνώμη πάνω στο θέμα, αν και με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω τα κάγκελα

φίλος που του αγοράσαμε κάγκελα Hepco ακολούθησε σε μια χωμάτινη στο παναχαικό και κάπου στην σάρα της κορυφής περάσαμε από ένα ανελέητο σπαστήρι όπου και έφαγε την μεγάλη τούμπα
αν δεν ήταν το κάγκελο για να φαγωθεί, μάλλον θα μέναμε για καιρό εκεί πάνω, ενώ την έβγαλε με κανα δυό γρατζουνιές στο fd και στο καπάκι και το κάγκελο στο χέρι

εγώ τα προστατευτικά τα χω σπάσει κανα 4 φορές και από τις δυό μεριές, έχω καινούρια αλλά δεν τα χω αλλάξει, αν χρησιμοποιείς την μηχανή και σαν παιχνίδι και όχι σαν μπιμπελό, αυτά είναι πταίσματα

το νού του κανείς όχι να μην πέσει, αλλά να μην χτυπήσει, η μηχανή φτιάχνεται
μικρή υπενθύμηση: αμέσως μετά την πτώση, κοιτάς αν είσαι καλά πρώτα και αν μπορείς κλείνεις τον Kill switch. κατευθείαν

Carduelis
07-11-2009, 15:03
το νού του κανείς όχι να μην πέσει, αλλά να μην χτυπήσει, η μηχανή φτιάχνεται
μικρή υπενθύμηση: αμέσως μετά την πτώση, κοιτάς αν είσαι καλά πρώτα και αν μπορείς κλείνεις τον Kill switch. κατευθείαν
Ετσι Κώστα, να το χωνέψουμε! αμα είσαι γερός όλα τα μέταλλα φτιάχνονται!
Μια και το αναφέρεις για το kill switch και το έχω απορία, πότε τον χρησιμοποιούμε? :hmmm: και τι διαφορετικό προσφέρει από το διακόπτη της μηχανής? :hmmm:

kostas-patra
07-11-2009, 20:02
Kill= ατάκα και επιτόπου

ότι λέει η λέξη, διακόπτης ανάγκης, μιας και το κλειδί του διακόπτη βρίσκεται σε όχι εύκολα προσβάσιμη θέση, όσο ένας διακόπτης ακριβώς πάνω στα χειριστήρια

κάνει την ίδια δουλειά με τον διακόπτηκαι υπάρχει για να βλαστημάνε οι άπειροι μοτορσυκλετιστές οταν δεν παίρνει εμπρός και φωνάζουν τις οδικές βοήθειες

El Buitre
07-11-2009, 20:10
χαχαχαχαχαχαχα!!!!!
Θα συμφωνησω Κωστα!!!!

giotis
08-11-2009, 19:14
http://www.nippynormans.com/MUDSLING.../products/438/ (http://www.nippynormans.com/MUDSLING.../products/438/)
για δέστε κάποια προστατευτικά.

FANISGS
08-11-2009, 21:43
Βαλε αυτα του adventure φιλε μου.τα πλαστικα που λες ειναι απλα τιποτα!και το καγκελακι ειναι καλο να υπαρχει.

giotis
08-11-2009, 23:09
Αυτά του adventure δεν κάνουν σε όλα τα boxer 1200, για τα κάγκελα ο.κ ανάλογα με το μοντέλο.

El Buitre
08-11-2009, 23:12
Ελπιζω οτι σε ιδιας χρονιας μοντελα θα κανουν...(ελπιζω)!
Κοντος ψαλμος,αυριο παω να τα παρω!!!
Shopping therapy tomorrow!!!!!

FANISGS
08-11-2009, 23:14
Αυτά του adventure δεν κάνουν σε όλα τα boxer 1200, για τα κάγκελα ο.κ ανάλογα με το μοντέλο.


ο ανθρωπος το εγραψε!gs1200 08!ταιριαζουν απολυτα

El Buitre
08-11-2009, 23:22
Φανη σιγουρα θα κανουν,ιδιο καπακι εχει το απλο gs με το ADV.
ελπιζω βεβαια να μην μου παρουν την ''πιεση''...!!!!
:):):)

FANISGS
08-11-2009, 23:27
Φανη σιγουρα θα κανουν,ιδιο καπακι εχει το απλο gs με το ADV.
ελπιζω βεβαια να μην μου παρουν την ''πιεση''...!!!!
:):):)

καλου κακου κατα ενα υπογλωσσιο!:sm7:περα απο την πλακα ειναι παρα πολυ καλα και πανεμορφα.αντε με το καλο να τα βαλεις και παντα αγρατζουνιστα να ναι!

El Buitre
08-11-2009, 23:32
αμην!!!!
και εμενα μου αρεσουν πολυ,μ@λ@κια που δεν τα εβαλα απο την αρχη....
Θα επιστρεψω με νεοτερα,απο το μετωπο!!

pepax66
09-11-2009, 15:44
Τα καπάκια στα 1200GS είναι ίδια από τότε που βγήκαν εγώ έβαλα στο δικό μου που είναι απλό GS 2005 μοντέλο από ADVE 2007 δεν έχουν καμμία διαφορά και τα 08-09 μοντέλα!