PDA

View Full Version : Πεζός καταδικάστηκε για τροχαίο .......


riko46
09-11-2009, 23:30
http://4.bp.blogspot.com/_zhRiVlkRIxQ/SvacJn_RaLI/AAAAAAAACpI/cX8MY8uQQBY/s400/traffic-lights-2a.JPG (http://4.bp.blogspot.com/_zhRiVlkRIxQ/SvacJn_RaLI/AAAAAAAACpI/cX8MY8uQQBY/s1600-h/traffic-lights-2a.JPG)
Σε φυλάκιση δύο ετών με αναστολή καταδικάστηκε ένας 35χρονος στην Πάτρα επειδή όντας πεζός παραβίασε τον ερυθρό σηματοδότη, με αποτέλεσμα να προκληθεί θανατηφόρο δυστύχημα.

Όλα συνέβησαν όταν ο πεζός επιχείρησε να διασχίσει με κόκκινο την κεντρική οδό Ηρώων Πολυτεχνείου, τη ίδια στιγμή που ερχόταν προς το μέρος του μια μοτοσικλέτα που οδηγούσε 19χρονος. Ο τελευταίος προκειμένου να μην τον τραυματίσει έπεσε με τη μοτοσυκλέτα κάτω, ωστόσο από την πτώση βρήκε τον θάνατο.

Ένας αυτόπτης μάρτυρας ήταν ο άνθρωπος –«κλειδί» στην εκδίκαση της υπόθεσης, αφού κατέθεσε ότι ο πεζός πέρασε με κόκκινο το δρόμο με αποτέλεσμα να γίνει η αιτία να συμβεί το τροχαίο! Το δικαστήριο δέχθηκε την μαρτυρία του και καταδίκασε τον 35χρονο σε φυλάκιση δύο ετών με αναστολή.



.....................;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-11-2009, 01:05
Με την ταπεινή μου γνώμη,

χωρίς να είμαι νομικός,

χωρίς να θέλω ν' αμφισβητήσω την δικαστική απόφαση,

μιάς κ οι δικαστικές αποφάσεις δεν κρίνονται παρά μόνο στο Εφετείο,

νομίζω ότι "ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΑ" την γλύτωσε ο "μάγκας" ....

Χωρίς να συνυπολογίσω ότι το θύμα ήταν μοτοσυκλετιστής,

ουσιαστικά, ήταν φόνος εκ ................. άστο καλύτερα ...http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF57.gif

Μπαίνω σε ξένα χωράφια ....






Ελπίζω να παιχτεί η είδηση, σε όλα τα δελτία,

μήπως και κάποιοι "εγκληματίες πεζοί",

προβληματιστούν/φοβηθούν

κ βάλουν λίγο μυαλό ....:cool:




Αυτό που παρατηρείται τον τελευταίο καιρό (2,3 χρόνια) είναι,

αφενός από υπερήλικες, να κατεβαίνουν το πεζοδρόμιο

κ κάνοντάς σου την γνωστή χειρονομία "κόψε ταχύτητα ή σταμάτα"

να περνάνε το δρόμο,

μην υπολογίζοντας αν εσύ έχεις την δυνατότητα να σταματήσεις,

αφού έτσι πιστεύει μιάς κ σου έκανε νόημα

κ αφού βέβαια, δεν έχει την ικανότητα

αλλά ούτε κ τ' αντανακλαστικά να υπολογίσει την ταχύτητά σου,

τις συνθήκες του οδοστρώματος (βροχή, γλίτσα ....) - Ψιλά γράμματα θα μου πεις ...

Στην δεύτερη περίπτωση - κ πιό εκνευριστική - ανήκουν νεαρά άτομα,

στην πλειοψηφία κοπέλες,

που αγνοώντας οποιοδήποτε όχημα ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ,

κατεβαίνουν στον δρόμο κ περνάνε πάλι ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ,

με όλη τους την απάθεια κ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ αργά ....

Το τί σκέφτονται εκείνη την στιγμή ... δεν το γράφω ... όλοι το φαντάζονται ....http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF59.gif






Για όλους αυτούς,

πιστεύω ότι είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ τα δύο χρόνια

κι αυτά με αναστολή,

κ ειδικά για κάποιον που προκάλεσε δυστύχημα

κ μάλιστα ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ.








Υ.Γ. Σκέψου, να είχε ανέβει η μοτοσυκλέτα στο πεζοδρόμιο

κ να είχε σκοτώσει πεζό ……Νεύρα

Μια βδομάδα δεν θα έφτανε για να «βρίζουν» τα κανάλια τον «ασυνείδητο καμικάζι» ….



.

S.T
10-11-2009, 01:12
Να σημειώσω ότι ο άτυχος μοτοσυκλετιστής δεν φορούσε κράνος, καθώς επίσης και άν κατάλαβα καλά από τις ειδήσεις που είδα δια αυτόν τον λόγο υπήρχε συνυπαιτιότητα σε ποσοστό 30%.

ntinopoulos
10-11-2009, 01:22
Με την ταπεινή μου γνώμη,

χωρίς να είμαι νομικός,

χωρίς να θέλω ν' αμφισβητήσω την δικαστική απόφαση,

μιάς κ οι δικαστικές αποφάσεις δεν κρίνονται παρά μόνο στο Εφετείο,

νομίζω ότι "ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΑ" την γλύτωσε ο "μάγκας" ....

Χωρίς να συνυπολογίσω ότι το θύμα ήταν μοτοσυκλετιστής,

ουσιαστικά, ήταν φόνος εκ ................. άστο καλύτερα ...http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF57.gif

Μπαίνω σε ξένα χωράφια ....






Ελπίζω να παιχτεί η είδηση, σε όλα τα δελτία,

μήπως και κάποιοι "εγκληματίες πεζοί",

προβληματιστούν/φοβηθούν

κ βάλουν λίγο μυαλό ....:cool:




Αυτό που παρατηρείται τον τελευταίο καιρό (2,3 χρόνια) είναι,

αφενός από υπερήλικες, να κατεβαίνουν το πεζοδρόμιο

κ κάνοντάς σου την γνωστή χειρονομία "κόψε ταχύτητα ή σταμάτα"

να περνάνε το δρόμο,

μην υπολογίζοντας αν εσύ έχεις την δυνατότητα να σταματήσεις,

αφού έτσι πιστεύει μιάς κ σου έκανε νόημα

κ αφού βέβαια, δεν έχει την ικανότητα

αλλά ούτε κ τ' αντανακλαστικά να υπολογίσει την ταχύτητά σου,

τις συνθήκες του οδοστρώματος (βροχή, γλίτσα ....) - Ψιλά γράμματα θα μου πεις ...

Στην δεύτερη περίπτωση - κ πιό εκνευριστική - ανήκουν νεαρά άτομα,

στην πλειοψηφία κοπέλες,

που αγνοώντας οποιοδήποτε όχημα ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ,

κατεβαίνουν στον δρόμο κ περνάνε πάλι ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ,

με όλη τους την απάθεια κ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ αργά ....

Το τί σκέφτονται εκείνη την στιγμή ... δεν το γράφω ... όλοι το φαντάζονται ....http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF59.gif






Για όλους αυτούς,

πιστεύω ότι είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ τα δύο χρόνια

κι αυτά με αναστολή,

κ ειδικά για κάποιον που προκάλεσε δυστύχημα

κ μάλιστα ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ.








Υ.Γ. Σκέψου, να είχε ανέβει η μοτοσυκλέτα στο πεζοδρόμιο

κ να είχε σκοτώσει πεζό ……Νεύρα

Μια βδομάδα δεν θα έφτανε για να «βρίζουν» τα κανάλια τον «ασυνείδητο καμικάζι» ….



.
συμφωνω,αλλα ολα ειναι θεμα παιδειας.
ειναι επαρκεις και ευδιακριτες οι διαβασεις πεζων?:rolleyes:
ποσοι απο μας ως πεζοι περναμε απο τις διαβασεις πεζων?:rolleyes:
ποσοι απο μας σταματαμε στις διαβασεις πεζων?:rolleyes:
οταν υπαρχουν τετοιες παραβασεις τιμωρουνται?:rolleyes:

georgekostas
10-11-2009, 01:29
ποσοι απο μας σταματαμε στις διαβασεις πεζων?:rolleyes:
οταν υπαρχουν τετοιες παραβασεις τιμωρουνται?:rolleyes:
Κωστα συμφωνω απολυτα!Αυτες τις μερες που ειμαι εδω σε καθε φαναρι
βλεπω 30 μηχανες ολες πανω στη διαβαση.:(Οντως σ'αυτο ειμαστε λαθος...

gemara
10-11-2009, 11:03
Φίλοι μου, η άποψή μου είναι ότι ο πεζός έχει προτεραιότητα οπουδήποτε και αν βρίσκεται. Κανονίστε την ταχύτητά σας έτσι ώστε να προλαμβάνετε οποιαδήποτε απερισκεψία μπορεί να κάνει και ο πιο απρόσεκτος πεζός. Εν ανάγκη αν το όριο μέσα στην πόλη είναι 50χλμ/ω, πηγαίνετε με 30 για να προλάβετε να φρενάρετε αν χρειαστεί. Αν βρέχει και έχει γλίτσα, πηγαίνετε με 20.

Έχω βλαστημήσει και γω πεζούς που περνάγαν την παραλιακή και κόντεψα να τους φάω, αλλά πήγαινα πολύ παραπάνω από το όριο. Το έχω κάνει και μέσα στο κέντρο, αλλά οι άνθρωποι πατάγαν πόδι στη διάβαση και γω δεν σταμάταγα. Με "ενοχλούν" αφάνταστα οι πεζοί που περνάνε το δρόμο όταν βιάζομαι και είναι υπερήλικες και πάνε αργά, αλλά έχουν προτεραιότητα όπου κι αν βρίσκονται. Τσαντίζομαι όταν πρέπει να πατήσω φρένα, να βάλω πόδι κάτω, να ξαναβάλω πρώτη και να φύγω, αλλά οι πεζοί έχουν προτεραιότητα όπου κι αν βρίσκονται, εδώ και χιλιάδες χρόνια πάνω στη γη, εμείς καμμιά 100στή δεν είμαστε.

Επαναλαμβάνω: ο πεζός έχει προτεραιότητα παντού, αυτό διδάσκω και στα παιδιά μου τώρα που βγαίνουν στους δρόμους σαν οδηγοί.

MARK
10-11-2009, 11:25
Καιρός ήταν να γίνει αυτό,αφού βέβαια ένας μοτοσυκλετιστής έχασε τη ζωή του.....:mad:

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
10-11-2009, 11:33
Φιλε gemara δεν νομιζω οτι ισχυει παντου.
Περνα με κοκκινο στην Αγγλια η' στην Γαλλια....
Περνα σε σημειο οπου δεν εχει διαβαση....
Μονο στην Ελλαδα ισχυει αυτο για τους πεζους και για αυτο πεταγοντε μπροστα απο φορτηγα λεωφορια ταξι........
Για αυτο περνανε την Συγγρου απο πανω και οχι απο κατω.
Για αυτο ενω διασχιζουν τον δρομο απο σημειο που δεν εχει φαναρι η' διαβαση πανε σαν κοτες.Επειδη λενε¨πεζος ειμαι και εχω προτεραιοτητα¨
Του ####υ τα εννιαμερα λεω εγω.
Ας ξεκινησει και η αγωγη για τους πεζους

HAWK_46
10-11-2009, 12:54
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ http://www.gsforum.gr/images/buttons/viewpost.gif (http://www.gsforum.gr/showthread.php?p=91488#post91488)

Ελπίζω να παιχτεί η είδηση, σε όλα τα δελτία,

μήπως και κάποιοι "εγκληματίες πεζοί",

προβληματιστούν/φοβηθούν

κ βάλουν λίγο μυαλό ....:cool:

:sm8::sm8:

fidemporas
10-11-2009, 13:09
Φίλοι μου, η άποψή μου είναι ότι ο πεζός έχει προτεραιότητα οπουδήποτε και αν βρίσκεται. Κανονίστε την ταχύτητά σας έτσι ώστε να προλαμβάνετε οποιαδήποτε απερισκεψία μπορεί να κάνει και ο πιο απρόσεκτος πεζός. Εν ανάγκη αν το όριο μέσα στην πόλη είναι 50χλμ/ω, πηγαίνετε με 30 για να προλάβετε να φρενάρετε αν χρειαστεί. Αν βρέχει και έχει γλίτσα, πηγαίνετε με 20.

Έχω βλαστημήσει και γω πεζούς που περνάγαν την παραλιακή και κόντεψα να τους φάω, αλλά πήγαινα πολύ παραπάνω από το όριο. Το έχω κάνει και μέσα στο κέντρο, αλλά οι άνθρωποι πατάγαν πόδι στη διάβαση και γω δεν σταμάταγα. Με "ενοχλούν" αφάνταστα οι πεζοί που περνάνε το δρόμο όταν βιάζομαι και είναι υπερήλικες και πάνε αργά, αλλά έχουν προτεραιότητα όπου κι αν βρίσκονται. Τσαντίζομαι όταν πρέπει να πατήσω φρένα, να βάλω πόδι κάτω, να ξαναβάλω πρώτη και να φύγω, αλλά οι πεζοί έχουν προτεραιότητα όπου κι αν βρίσκονται, εδώ και χιλιάδες χρόνια πάνω στη γη, εμείς καμμιά 100στή δεν είμαστε.

Επαναλαμβάνω: ο πεζός έχει προτεραιότητα παντού, αυτό διδάσκω και στα παιδιά μου τώρα που βγαίνουν στους δρόμους σαν οδηγοί.

Αυτό ακριβώς...:sm8:
Όταν ο οδηγός θεωρεί ότι ο πέζος έχει παντού προτεραιότητα τότε θα είναι σε διαρκεί ετοιμότητα να αντιδράσει σωστά σε ότι του παρουσιαστεί στον δρόμο... π.χ. ένα μικρό παιδί...η ένας γέροντας... η ακόμα και κάποιος αφηρημένος και όχι να μιλάει στο κινητό και να θεώρει αυτονόητο ότι έχει προτεραιότητα..
Στο εξωτερικό ακόμα και σε σημεία που δεν υπάρχει διάβαση πεζών τα οχήματα σταματούν αν αντιληφθούν ότι ίσως περάσεις απέναντι.

Jefe
10-11-2009, 13:16
Είμαστε ψιλοπροχωρημένοι στην Πάτρα!!! Ε???


Jefe

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-11-2009, 13:29
http://www.youtube.com/watch?v=Nn5HNJl2fjU



http://www.youtube.com/watch?v=4z7I5GsuBpM



http://www.youtube.com/watch?v=ibK7v1Ifys4&feature=related



http://www.youtube.com/watch?v=0t4wWGH51-A&feature=related

ntinopoulos
10-11-2009, 13:35
οι πεζοι ειναι για τα πεζοδρομια και τις διαβασεις...:)

gemara
10-11-2009, 14:21
...
Στο εξωτερικό ακόμα και σε σημεία που δεν υπάρχει διάβαση πεζών τα οχήματα σταματούν αν αντιληφθούν ότι ίσως περάσεις απέναντι.

Αυτό εννοώ και γω. Κι εφόσον στην Ελλάδα δεν υπάρχει παιδεία γενικότερα, άρα και οι πεζοί δεν έχουν, αν θέλουμε να έχουμε την ησυχία μας και τη συνείδησή μας ήσυχη, θα τους σεβόμαστε οπουδήποτε και αν ευρίσκονται αυτοί.

Γενικότερα σε όλο τον προηγμένο κόσμο, ο πεζός αντιμετωπίζεται με προτεραιότητα όπου κι αν βρίσκεται, ότι κι αν κάνει. Έχει κι αυτός παιδεία και κοινή λογική όμως. Αν πάτε στη Λιβύη ή στην Τυνησία θα φρίξετε με το κυνηγητό των πεζών από τ' αυτοκίνητα. Το ίδιο βλέπουμε και σε πολλές συνοικίες της Αθήνας...

Το 83 θυμάμαι σε highway της Αμερικής ως Ελληνάρας αμόρφωτος, καθόμουν στην άκρη του δρόμου με σκοπό να ελευθερωθεί από την κίνηση ο δρόμος για να περάσω απέναντι. Το πρώτο αυτοκίνητο που πλησιάζει, σταματάει στο highway και βλέπω μία μαυρούλα να μου χαμογελάει από τη θέση του οδηγού και να περιμένει. Κάποια στιγμή ξυπνάω και καταλαβαίνω ότι έχει σταματήσει για να περάσω εγώ και ο φίλος μου απέναντι. Από τότε μέχρι και πρόσφατα, έζησα για πολύ καιρό στην Αμερική και παντού σε όλες τις πολιτείες, στις πόλεις και στα χωριά, η αντιμετώπιση στον πεζό είναι η ίδια, όπου τον βλέπουν, σταματάνε. Ακόμη και όταν έχει ανάψει το κόκκινο για τον πεζό, είναι αδιανόητο να μην του παραχωρήσουν ευγενικά προτεραιότητα τα οχήματα. Και τους βλέπεις τους οδηγούς να το κάνουν με χαμόγελο αυτό. Τι σας λέω τώρα ε;;;

ntinopoulos
10-11-2009, 14:35
θα συμφωνησω γιωργο στην ουσια του πραγματος,οτι πρεπει να χουμε τα ματια μας ανοικτα και να χουμε το νου μας στους πεζους εστω και αν περνουν απο λαθος σημειο η ειναι απροσεκτοι.
θα υπερασπιστω ομως το δικαιωμα των αυτοκινητιστων και των μοτοσυκλετιστων να χρησιμοποιουν κατα προτεραιοτητα τον δρομο,οπως και οι πεζοι το πεζοδρομιο.
στο εξωτερικο μαλιστα οσο σεβονται τους πεζους οταν υπαρχει φαναρι η διαβαση,αλλο τοσο νευριαζουν και 'τα παιρνουν" οταν παει να περασει καποιος χωρις να υπαρχει διαβαση η φαναρι!και για περνα χωρις να εχεις δικαιωμα μπροστα απο αστυνομικο,να δεις ποιος παιρνει την κληση του κι ας ειναι πεζος!:)

HAWK_46
10-11-2009, 14:47
Συμφωνώ, αν ο πεζός δεν βαδίζει στο πεζοδρόμιο κι αν υπάρχει κοκκινος φωτεινός σηματοδότης για τον πεζό και το αγνοήσει, τον πατάνε και τα ποδήλατα!!!

GeorgeP
10-11-2009, 15:25
Φίλοι μου, η άποψή μου είναι ότι ο πεζός έχει προτεραιότητα οπουδήποτε και αν βρίσκεται. Κανονίστε την ταχύτητά σας έτσι ώστε να προλαμβάνετε οποιαδήποτε απερισκεψία μπορεί να κάνει και ο πιο απρόσεκτος πεζός. Εν ανάγκη αν το όριο μέσα στην πόλη είναι 50χλμ/ω, πηγαίνετε με 30 για να προλάβετε να φρενάρετε αν χρειαστεί. Αν βρέχει και έχει γλίτσα, πηγαίνετε με 20.

Έχω βλαστημήσει και γω πεζούς που περνάγαν την παραλιακή και κόντεψα να τους φάω, αλλά πήγαινα πολύ παραπάνω από το όριο. Το έχω κάνει και μέσα στο κέντρο, αλλά οι άνθρωποι πατάγαν πόδι στη διάβαση και γω δεν σταμάταγα. Με "ενοχλούν" αφάνταστα οι πεζοί που περνάνε το δρόμο όταν βιάζομαι και είναι υπερήλικες και πάνε αργά, αλλά έχουν προτεραιότητα όπου κι αν βρίσκονται. Τσαντίζομαι όταν πρέπει να πατήσω φρένα, να βάλω πόδι κάτω, να ξαναβάλω πρώτη και να φύγω, αλλά οι πεζοί έχουν προτεραιότητα όπου κι αν βρίσκονται, εδώ και χιλιάδες χρόνια πάνω στη γη, εμείς καμμιά 100στή δεν είμαστε.

Επαναλαμβάνω: ο πεζός έχει προτεραιότητα παντού, αυτό διδάσκω και στα παιδιά μου τώρα που βγαίνουν στους δρόμους σαν οδηγοί.


Παντως περυσι πηγαινοντας στην θεσσαλονικη απο κοζανη με αυτοκινητο και ταξιδευοντας με αρκετη κινηση και μονον120κμ στην Εγναντια (3 λωριδες) στα 300μ καποιος προσπαθησε να διασχισει την Εγναντια καθετα!!! Του σφυριξα (με οσο ακουγεται η κορνα του Χιουνται) και του ξανασφυριξα αλαλ αυτος τον χαβά του!! Νεος ανθρωπος καμια 30αρια χρονων αν μαντεψα σωστά!!! Στο παραπέντε δεν τον χτυπησα και φυσικα ουτε καν σηκωσα το ποδι μου απο το γκαζι!! Καλυτερα αυτος παρά εγώ αφου πισω μου ερχοντουσαν άλλοι με περισσότερα των 120κμ και σε οποιοδηποτε πατημα του φρενου θα επεφταν επάνω μου!!!!!

Στην Π. Ραλλη πριν 9 χρόνια κινουμενος - παλι με αυτοκινητο - εξω απο το καρφουρ με καμια 50-60αρια γυναικα με ψωνια στα χερια προσπαθησε να διασχισει τον δρόμο καθετα εκτος διαβασεων!! Την ειδα τελευταια στιγμη και φυσικα την κτυπησα!! Το κεφάλι της εσπασε το παρμπριζ του Υαρις τότε. Καλεσα ασθενοφορο, τροχαια κ.λ.π. Πηγαινα στο νοσοκομειο καθημερινως να την δω όπου την τριτη μερα συνηλθε πληρως!! Το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν ''πηγες να με σκοτωσεις'', προσπαθησα να της εξηγησω αλλα φευ, εκεινη και ο αντρας της ''θα μου τα επαιρναν ολα!!'' Εφτασαν στο σημειο να μου ζητανε λεφτα λογω απωλειας εισοδηματος της τα οποια και θα επαιρνα απο την ασφαλιστικη μου εταιρεία!!!! Την ημερα εκεινη τους ειπα ''θα σας δω στο δικαστηριο''!!
Το δικαστηριο εγινε μετα απο 16 μηνες και το μονο ποσο που τους επιδικαστηκε ηταν τα εξοδα του νοσοκομειου..τιποτε άλλο!! Οσο για την απωλια εισοδηματος η γυναικα δουλευε μαυρα!!!!! κι ετσι δεν πηρε ουτε απο εκει τιποτε!!! Ηθικη αποζημείωση γιοκ!!! Ξερεις γιατί? διότι ηταν σε κεντρικη αρτηρια και 700μ απο την κοντινοτερη διαβαση πεζών όπως ειπε ο Προεδρος!!!! Στο Εφετειο που εκαναν μια απο τα ιδια δεν παρέκλινε ουτε στο χιλοστό!!!!
Ο λογος ειναι απλως, συμφωνα με τον ΚΟΚ του 1993 ο οποιος ισχυει και σημερα με τις αλλαγες που εχει υποστεί σε καποια σημεια του ο πεζος παυει να εχει δικιο παντα και παντου!!!! Κι αυτο διότι πεφτανε στις ροδες των αυτοκινητων και ζηταγανε τρελες απζημειωσεις εξ επιτηδες!!!! Γνωστος τραγουδιστης του '60-70 ειχε κτυπησει με το αυτοκινητο του καποιον το 1975 στην παραλιακη, εκτος διαβασεων στην μεση του πουθενα της τοτε παραλιακη στο υψος του αεροδρομιου. Αυτον λοιπόν τον πληρωνε μεχρι την δεκαετια του '90!!!!!!!! Δικαιωμα αποζημείωσης εχουν οι πεζοι που εμπλεκονται σε ατυχημα ευρισκομενοι σε διαβασεις φυλαγμενες ¨η αφυλαχτες αλλα στην περιπτωση των φυλαγμενων πρέπει το φαναρι τους να ειναι πρασινο!!!! Εχουν ακομα προτεραιοτητα (μερικη) στα στενα σοκακια/δρομους των γειτονιων αλλα και σε κανα δυό αλλα σημεια τα οποια μπορει να σας πει ενας δικηγόρος!!

Γιαυτο, αν μπορω θα σταματησω αν δεν μπορω και κινδυνευει η δικια μου σωματικη ακεραιότητα το γκαζι στο πατωμα να γλυτωσω εγώ κι οχι να σκοτωθω και να ζησει ο άλλος ο παραβατης!!!!

kgs
10-11-2009, 15:36
Παντως περυσι πηγαινοντας στην θεσσαλονικη απο κοζανη με αυτοκινητο και ταξιδευοντας με αρκετη κινηση και μονον120κμ στην Εγναντια (3 λωριδες) στα 300μ καποιος προσπαθησε να διασχισει την Εγναντια καθετα!!! Του σφυριξα (με οσο ακουγεται η κορνα του Χιουνται) και του ξανασφυριξα αλαλ αυτος τον χαβά του!! Νεος ανθρωπος καμια 30αρια χρονων αν μαντεψα σωστά!!! Στο παραπέντε δεν τον χτυπησα και φυσικα ουτε καν σηκωσα το ποδι μου απο το γκαζι!! Καλυτερα αυτος παρά εγώ αφου πισω μου ερχοντουσαν άλλοι με περισσότερα των 120κμ και σε οποιοδηποτε πατημα του φρενου θα επεφταν επάνω μου!!!!!

Στην Π. Ραλλη πριν 9 χρόνια κινουμενος - παλι με αυτοκινητο - εξω απο το καρφουρ με καμια 50-60αρια γυναικα με ψωνια στα χερια προσπαθησε να διασχισει τον δρόμο καθετα εκτος διαβασεων!! Την ειδα τελευταια στιγμη και φυσικα την κτυπησα!! Το κεφάλι της εσπασε το παρμπριζ του Υαρις τότε. Καλεσα ασθενοφορο, τροχαια κ.λ.π. Πηγαινα στο νοσοκομειο καθημερινως να την δω όπου την τριτη μερα συνηλθε πληρως!! Το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν ''πηγες να με σκοτωσεις'', προσπαθησα να της εξηγησω αλλα φευ, εκεινη και ο αντρας της ''θα μου τα επαιρναν ολα!!'' Εφτασαν στο σημειο να μου ζητανε λεφτα λογω απωλειας εισοδηματος της τα οποια και θα επαιρνα απο την ασφαλιστικη μου εταιρεία!!!! Την ημερα εκεινη τους ειπα ''θα σας δω στο δικαστηριο''!!
Το δικαστηριο εγινε μετα απο 16 μηνες και το μονο ποσο που τους επιδικαστηκε ηταν τα εξοδα του νοσοκομειου..τιποτε άλλο!! Οσο για την απωλια εισοδηματος η γυναικα δουλευε μαυρα!!!!! κι ετσι δεν πηρε ουτε απο εκει τιποτε!!! Ηθικη αποζημείωση γιοκ!!! Ξερεις γιατί? διότι ηταν σε κεντρικη αρτηρια και 700μ απο την κοντινοτερη διαβαση πεζών όπως ειπε ο Προεδρος!!!! Στο Εφετειο που εκαναν μια απο τα ιδια δεν παρέκλινε ουτε στο χιλοστό!!!!
Ο λογος ειναι απλως, συμφωνα με τον ΚΟΚ του 1993 ο οποιος ισχυει και σημερα με τις αλλαγες που εχει υποστεί σε καποια σημεια του ο πεζος παυει να εχει δικιο παντα και παντου!!!! Κι αυτο διότι πεφτανε στις ροδες των αυτοκινητων και ζηταγανε τρελες απζημειωσεις εξ επιτηδες!!!! Γνωστος τραγουδιστης του '60-70 ειχε κτυπησει με το αυτοκινητο του καποιον το 1975 στην παραλιακη, εκτος διαβασεων στην μεση του πουθενα της τοτε παραλιακη στο υψος του αεροδρομιου. Αυτον λοιπόν τον πληρωνε μεχρι την δεκαετια του '90!!!!!!!! Δικαιωμα αποζημείωσης εχουν οι πεζοι που εμπλεκονται σε ατυχημα ευρισκομενοι σε διαβασεις φυλαγμενες ¨η αφυλαχτες αλλα στην περιπτωση των φυλαγμενων πρέπει το φαναρι τους να ειναι πρασινο!!!! Εχουν ακομα προτεραιοτητα (μερικη) στα στενα σοκακια/δρομους των γειτονιων αλλα και σε κανα δυό αλλα σημεια τα οποια μπορει να σας πει ενας δικηγόρος!!

Γιαυτο, αν μπορω θα σταματησω αν δεν μπορω και κινδυνευει η δικια μου σωματικη ακεραιότητα το γκαζι στο πατωμα να γλυτωσω εγώ κι οχι να σκοτωθω και να ζησει ο άλλος ο παραβατης!!!!



+1200 !!!!!!!!!!!!!!!

kgs
10-11-2009, 15:40
Αυτό ακριβώς...:sm8:

Στο εξωτερικό ακόμα και σε σημεία που δεν υπάρχει διάβαση πεζών τα οχήματα σταματούν αν αντιληφθούν ότι ίσως περάσεις απέναντι.



Δηλαδή όπως μας τα λες μέσα στην Πανεπιστημιου θα περνάει πεζός και θα σταματάνε όλα τα αυτοκίνητα.Μετά θα ξαναπερνάει πεζός και θα ξανασταματάνε .... και μετα θα ξαναπερνάει και......

Που ακούστηκαν αυτάααααααααααα ;;;;;;;;:sm3::sm3:

ntinopoulos
10-11-2009, 15:57
Παντως περυσι πηγαινοντας στην θεσσαλονικη απο κοζανη με αυτοκινητο και ταξιδευοντας με αρκετη κινηση και μονον120κμ στην Εγναντια (3 λωριδες) στα 300μ καποιος προσπαθησε να διασχισει την Εγναντια καθετα!!! Του σφυριξα (με οσο ακουγεται η κορνα του Χιουνται) και του ξανασφυριξα αλαλ αυτος τον χαβά του!! Νεος ανθρωπος καμια 30αρια χρονων αν μαντεψα σωστά!!! Στο παραπέντε δεν τον χτυπησα και φυσικα ουτε καν σηκωσα το ποδι μου απο το γκαζι!! Καλυτερα αυτος παρά εγώ αφου πισω μου ερχοντουσαν άλλοι με περισσότερα των 120κμ και σε οποιοδηποτε πατημα του φρενου θα επεφταν επάνω μου!!!!!

Στην Π. Ραλλη πριν 9 χρόνια κινουμενος - παλι με αυτοκινητο - εξω απο το καρφουρ με καμια 50-60αρια γυναικα με ψωνια στα χερια προσπαθησε να διασχισει τον δρόμο καθετα εκτος διαβασεων!! Την ειδα τελευταια στιγμη και φυσικα την κτυπησα!! Το κεφάλι της εσπασε το παρμπριζ του Υαρις τότε. Καλεσα ασθενοφορο, τροχαια κ.λ.π. Πηγαινα στο νοσοκομειο καθημερινως να την δω όπου την τριτη μερα συνηλθε πληρως!! Το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν ''πηγες να με σκοτωσεις'', προσπαθησα να της εξηγησω αλλα φευ, εκεινη και ο αντρας της ''θα μου τα επαιρναν ολα!!'' Εφτασαν στο σημειο να μου ζητανε λεφτα λογω απωλειας εισοδηματος της τα οποια και θα επαιρνα απο την ασφαλιστικη μου εταιρεία!!!! Την ημερα εκεινη τους ειπα ''θα σας δω στο δικαστηριο''!!
Το δικαστηριο εγινε μετα απο 16 μηνες και το μονο ποσο που τους επιδικαστηκε ηταν τα εξοδα του νοσοκομειου..τιποτε άλλο!! Οσο για την απωλια εισοδηματος η γυναικα δουλευε μαυρα!!!!! κι ετσι δεν πηρε ουτε απο εκει τιποτε!!! Ηθικη αποζημείωση γιοκ!!! Ξερεις γιατί? διότι ηταν σε κεντρικη αρτηρια και 700μ απο την κοντινοτερη διαβαση πεζών όπως ειπε ο Προεδρος!!!! Στο Εφετειο που εκαναν μια απο τα ιδια δεν παρέκλινε ουτε στο χιλοστό!!!!
Ο λογος ειναι απλως, συμφωνα με τον ΚΟΚ του 1993 ο οποιος ισχυει και σημερα με τις αλλαγες που εχει υποστεί σε καποια σημεια του ο πεζος παυει να εχει δικιο παντα και παντου!!!! Κι αυτο διότι πεφτανε στις ροδες των αυτοκινητων και ζηταγανε τρελες απζημειωσεις εξ επιτηδες!!!! Γνωστος τραγουδιστης του '60-70 ειχε κτυπησει με το αυτοκινητο του καποιον το 1975 στην παραλιακη, εκτος διαβασεων στην μεση του πουθενα της τοτε παραλιακη στο υψος του αεροδρομιου. Αυτον λοιπόν τον πληρωνε μεχρι την δεκαετια του '90!!!!!!!! Δικαιωμα αποζημείωσης εχουν οι πεζοι που εμπλεκονται σε ατυχημα ευρισκομενοι σε διαβασεις φυλαγμενες ¨η αφυλαχτες αλλα στην περιπτωση των φυλαγμενων πρέπει το φαναρι τους να ειναι πρασινο!!!! Εχουν ακομα προτεραιοτητα (μερικη) στα στενα σοκακια/δρομους των γειτονιων αλλα και σε κανα δυό αλλα σημεια τα οποια μπορει να σας πει ενας δικηγόρος!!

Γιαυτο, αν μπορω θα σταματησω αν δεν μπορω και κινδυνευει η δικια μου σωματικη ακεραιότητα το γκαζι στο πατωμα να γλυτωσω εγώ κι οχι να σκοτωθω και να ζησει ο άλλος ο παραβατης!!!!
συμφωνω απολυτα!

ntinopoulos
10-11-2009, 15:58
Δηλαδή όπως μας τα λες μέσα στην Πανεπιστημιου θα περνάει πεζός και θα σταματάνε όλα τα αυτοκίνητα.Μετά θα ξαναπερνάει πεζός και θα ξανασταματάνε .... και μετα θα ξαναπερνάει και......

Που ακούστηκαν αυτάααααααααααα ;;;;;;;;:sm3::sm3:
:sm7::sm7::sm7:χ1000

GeorgeP
10-11-2009, 16:13
Δηλαδή όπως μας τα λες μέσα στην Πανεπιστημιου θα περνάει πεζός και θα σταματάνε όλα τα αυτοκίνητα.Μετά θα ξαναπερνάει πεζός και θα ξανασταματάνε .... και μετα θα ξαναπερνάει και......

Που ακούστηκαν αυτάααααααααααα ;;;;;;;;:sm3::sm3:
Κι όμως στο εξωτερικό ετσι ακριβως ειναι!! Χρόνια ταξιδευω εξω και τα ζω!! αν δε κυκλοφορεις με μοτοσυκλετα δενε χεις να φοβηθεις κανενα καγκουρα που δεν σταματησε στο STOP, εσυ απλα περνας χωρις φοβο και χωρις αγχος!!

kgs
10-11-2009, 16:13
Παιδιά και για Ν.Υόρκη, δεν παίζει να κατεβάσεις πόδι στο δρόμο έξω από διάβαση ή με κόκινο φανάρι.Ο μαυρούλης μπατσάκος στο έκοψε το πόδι από τη ρίζα.Εκεί ο νόμος είναι νόμος.Δεν είναι #########.Θα μου πεις υπάρχει παιδεία.ΟΚ συμφωνώ.Αλλά όπου παρακούσεις τον νόμο σου κόψανε τον ####.Επιτόπου!!!!!!(και είναι πολλοί αυτοί που παρακούνε και ας λέμε εμείς οι ητοπαθείς ότι στο εξωτερικό αυτό και στο εξωτερικό εκείνο)Από το φόβο τους τα δέχονται όλα.:cool:

fidemporas
11-11-2009, 01:03
Δηλαδή όπως μας τα λες μέσα στην Πανεπιστημιου θα περνάει πεζός και θα σταματάνε όλα τα αυτοκίνητα.Μετά θα ξαναπερνάει πεζός και θα ξανασταματάνε .... και μετα θα ξαναπερνάει και......

Που ακούστηκαν αυτάααααααααααα ;;;;;;;;:sm3::sm3:

Δεν ακούστηκαν πουθενά. Γίνονται σε χώρες τις Ευρώπης όχι από φόβο σαν τις ΗΠΑ όπως αναφέρεις αλλά συνειδητά απόρια σωστής εκπαίδευσης και παιδείας.

Η Πανεπιστημίου που αναφέρεις είναι ατυχές παράδειγμα αλλά αν το σκεφτούμε όλοι, έστω και λίγο, πέρα από αυτά που έχουμε συνηθίσει και τα θεωρούμε δεδομένα ( αλλά δεν είναι ούτε με σφαίρες ) τότε ίσως ο αριθμός 70.000 νεκροί από τροχαία τα τελευταία 30 χρόνια μειωθεί.